EERSTE BLAD. Donderdag 9 Februari 1939 De strijd loopt ten einde Engeland 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53!!. buitenland Frankrijk bepaalt zijn houding ten opzichte van het rechtsche Spanje. De onderhande lingen. van Bérard te Burgos. Het probleem der, Spaansche vluchtelingen op Franschen bodem. Reeds contact tusschen Franco en Generaal Miaja. Staking van den burgeroorlog over eenige dagen? Militaire huis van Azana naar het rechtsche Spanje De strijd aan het Catalaansche front Chamberlain over de terugtrekking der Italianen De Palestijnsche conferentie Italië De verdediging van Nederlandsch- Indië België Vereenigde Staten Ruim 3000 extra vliegtuigen aangevraagd Japan Protest te Moskou jitze courant verschijnt «lj^elijUs, mol uit sondering van Zon- en F«e»td«gen. ïfrijs ?ef farartaal f 2.—; franco por poat f 2.80. Prijs per weck: 15 ets. Afzon derlijke nummer» 4 ets. Abonnementen 'worden dagelijks aangenomen. .idvertentlën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nar aas het Bureau bezorgd zijn, *e Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van adveiteutiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adverzentn-n: van 1 - rrgcts 1 i 55; u_ AAftM iedere regel meer IOAO; m bet Zaterdagnummer HO. aaUiK' 15 regels fl.80, iedere regel meer ftt35 Reolame# EG,7T> per regel. lncassokosteo5 ets postkwitanties 15 ct&'Tarieten tan adtertentien by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelgks orden tegen vooruitbetaling lvleine Advertentiën opgenomen f 050 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. *25 woorden. Eik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. - - 's Woensdags: Kleine Ad vertentiëntoV25 woor den IÜ25, mits vóór Dinsdagavond 8 nar aan het Bureau bezorgd. - 's Zaterdags: Kleine Adv ertentiën 11.00,indien - dei vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. f De snelle oritwijdcèling.van tie Spaansche kwestie" hoeft de Frans'cheïcgeéringvoor de noodzakelijkheid geplaatst een tweetal problemen' "onaet 'ötjgèn të, zien, wélke tot nu toe- niet tot de" acute politieke" on derwerpen behoorden,' Hét vluchtelingen probleem bezorgt Parijs veel moeilijkhe den. Frankrijk torn 'onmogelijk' den stroo'm buigers en soldaten - binnen zijngrenzen houden. "Bijna zónder uitzondering zijn de burgers armlastig en de soldaten kun nen in de toekomst wel eens een gevaar opleveren voor de rust. Aan de voeten der PyreneesClie bergen is thans een heel leger geïnterneerd, dat ge vlucht is voor do opmarsch der rechtsche Spaansche troepen en dat" onmogelijk op dit neutrale grondgebieu kan blijven. 'Bovendien zal Paiijs nu met spoed een beslissing moeten nemen in de kwestie van erkenning der Franco-regeering. Hoe wel een zekere tegenzin aan den dag gelegd wordt, zal men in politieke krin gen tc Parijs toch ook otei wegen, dat uitstel van een dergelijke beslissing tot een nader tijdstip wei eens moeilijkheden ia dc toekomst zal kannen opleveren. An dere mogendheden zijn Frankrijk dan voor geweest, weliswaar niet met een diplo- matn-ken voitegenwoordsgcr, doch in vele gevallen toch reeds met een agent" te Burgoc. Dit zijn de problemen, wan ros er de Fransche vertegenwoordiger Bérard, de se nator der Basses Pyrenees, in Burgos on derhandelingen heeft gevoerd. De bespre kingen werden gevoerd met den recht- selien minister van huitenlandsclre zaken, generaal Jordana. In de wandelgangen van de Frausche kringen schijnt men nogal optimistisch over den uitslag dezer besprekingen. Deze zouden zich niet streng tot de genoemde punten hebben beperkt. Ook de teiug- trekkking van de Italiaansehe troepen aan het Catalaansche front is onder handen genomen, evenals de mogelijkheid van een contact tusschen de beide partijen ia Spanje en de rechtsche krijgsgevangenen in han den der republikeinen. Béraiö verwacht binnenkort rntar Burgos terug te keeren, waar hij besprekingen zal voeren met Franco, teneinde de voorwaar den vast te stellen, waaronder officieel 'Hplomatieke betrekkingen zouden kunnen orden aangeknoopt tusschen Parijs en 'urgos. Béraml zou van meening zijn, dat een 'tlcenning de jure van de regeering te Bur gos in den korist mogelijken tijd tot stand moet komen. Ilij heeft van Jordana, reeds de beslissing kunnen krijgen, dat men de Italiaansehe troepen van liet Catalaansche front zal terugtrekken, opdat zij zich niet zullen kunnen "bevinden in de nabijheid van de Fransche grens, in verhand met denreChtscheu opmarsch. Dat is een eerste betoon van den wil tot kalmeering, die door Burgos te kennen is gegeven. Burgos wil de volledige politieke onafhankelijkheid handhaven, ondanks de geboden buiten- landsche hulp. Het blijkt dus, dat de te rugtrekking der Italiaansehe (roepen zal volgen op het einde van den burgeroorlog, dat tlians nabij schijnt. Het schijnt inderdaad, dat reeds be sprekingen zijn geopend door personen, die als tussehenfiguur optreden tus schen de generale staven en Franco en van Miaja en dat de laatste zich thans in staat zou zien tot onder- lumdeiingen met den tegenstander, aan gezien het gezag der republikeinsche regeering verminderd is sedert den val van Barcelona en het verlies van Ca- talonië. Bovendien is de Italiaansehe invloed niet veel verder gekomen dan de Falangis- tisehe kringen en zouden de rechtsche lei dende figuren eer geneigd zijn zich te oriënteeren naar een monarchistische dan naar een totalitair systeem. Bespreking tussclien Berard en Bonnet. Beraad heeft den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, verslag uit gebracht over zijn missie naar Burgos. Volgens in gezaghebbende leringen na het onderhoud verkregen inlichtingen heb ben de besprekingen van Berard in Span je plaats gevonden in een zeer hartelijke atmosfeer. Berard heeft twee besprekingen met Jordana gevoerd. Hij betoonde zich De Daily Mail publiceert onder laat ste berichten het volgende zonder bron vermelde telegram: Laat in den nacht is medegedeeld, dat Franco met Miaja onderhandelt over de voorwaarden voor een wapenstil stand. Men meeat, dat de vijandelijk heden over cenigc dagen zullen wor den gestaakt. De leden van het militaire huis van president Azana, die tot dusver ver blijf hielden in de buurt van Pcr- pignan, zijn vanmorgen met hun ge zinnen in officieele auto's naar ïTen- daye vertrokken. Naar Beuier uit Pcrpignan meldt, be geven zij zich naar het rcchlsche Spanje. zeer voldaan over het begrip van zaken, dat hij bij de nationalistische autoriteiten heeft ontmoet. De zorg der Fransche regeering te zien, dat de burgthMüchteïingën zoo "Sjxfe- dag mogelijk weer hun haardsteden berei ken, wordt ten volle gedeeld door de auto riteiten van Burgos. Overigens beweegt zich, dank zij de in menging der Fransche regeering, de kwestie der gijzelaars en rechtsche krijgsgevange nen eveneens in de richting van oen goede oplossing, waarhij een uitwisseling aan bei de zijden zal geschieden. De gijzelaars en gevangenen konden worden gered. Gaat Berard terug met defini tieve voorstellen? Wat de kwestie der vestiging van nor male diplomatieke betrekkingen met de regeering van Burgos aangaat, geeft men vooralsnog voorzichtig te ken nen, dat de regeering deze aangele genheid moet onderzoeken. Pas wanneer de regeering een besluit zal hebben genomen, zal de mogelijk heid' van een nieuwe reis van Berard onder oogen kunnen worden gezien. Negrin en Azana. De Spaansche minister-president Negrin, die nog steeds voorstander van strijd lot het uiterste sdblijnt te zijn, is gistermiddag, in gezelschap van generaal Rojo en van den militairen gouverneur van Barcelona, in het grensplaatsje Le Perth us, dat gedeelte lijk in Frankrijk ligt, aangekomen. Hij heeft zijn intrek genomen in een Heine woning aan den Spaanschen kamt van de hoofd straat gelegen. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas heeft de minister van huitenlandsdhc* zaken, Del Vayo, uit naam van Negrin een verklaring afgelegd, dat Mj zidh op Franscüi gebied van iedere verklaring zal onthouden. Toen de vraag gesteld werd, of Negrin voornemens was naar Valencia te gaan, ant woordde Del Vayo, dal het een taak van den president was om hierop te ant woorden. Nader meldde Havas, dat men meent te weten,* dat Negrin, nadat de regeeringstroe- pen de Fransche grens zijn gepasseerd, per vliegtuig naar Valencia zat' vertrekken. Treedt Azana. af? President Azana is gisteravond' per snel trein naar Parijs vertrokken en. daar van morgen aangekomen. ooraanstaande Spaansche republikeinen die gisteren te Parijs zijn aangekomen, be vestigen, dat zich meeningsversdkillen heb ben voorgedaan tusschen Azanai en Negrin. Negrin is van meening, dat slechts te genstand zal in staat stellen tot een oplos sing der Spaansche kwestie te komen op de basis der volgende drie punten: 1. Waarborg der onaflknk'elïjkttïeid en onschendbaarheid van het grondgebied. 2. Volksstemming en 3. Staking der politieke en maatschap pelijke onderdrukking. Terwijl Negrin echter van meening is, dat deze drie punten onafscheidelijk zijn, is Azana minder positief. Bedoelde personen zeggen, dat men zich zelfs kan afvragen of dit meeningsverschil niet zou kunnen, leiden tot een aftreder van den president der republiek. Negtin demissionair? In Le Perthus doet een 'hardnekkig gerucht de ronde, dat Negrin demissio nair zou zijn. Toen de minister van landbouw Urï- ge hiernaar werd gevraagd, ontkende hij het gerucht formeel. Verzet bij de inneming 5 an Figueras. De rechtsche opmarsch in Cataloniè wordt nog steeds voortgezet. Gisteravond om half zetfen rukten de Navarreesche troepen van generaal Sanchez Figueras aan de zuidzijde binnen. De legionarissen, die tot dusverre den "Navarreeschen op marsch tcrgezeld of gevolgd hadden, zijp. in den loop van den dag afgelost. Intus- schen blijven de regeeringstroepen nog ver zet bieden. In de stad hebben zich buiten gewoon hevige gevechten afgespeeld, doch het linksche front is niet doorbroken. De vernieling van bruggen, en wegen heeft den opmarsch van den rijond aanzienlijk bemoeilijkt. Na ontruiming van al het zware mate riaal uit de omgeving Van Figueras, heb ben de regeeringstioepen verscheidene brug gen opgehlaven. Zij houden nog een stuk tusschen de Rao Muga en Figueras bezet. De meeste bewoners zijn uit Puigcerda vertrokkken. Ongeveer 4000 vluchtelingen zijn Frankrijk binnen gekomen, en 14.C00 wijken nog naar Frankrijk uit. Er zijn ongeveer 1300 gewonden in Puigcerda, die zuilen worden weggevoerd. De rechtsclien hebben nog laliijkc dor pen veroverd. Uit Valencia, Puigcerda en Cartagena worden bombrdementcn door rechtsche vliegtuigen gemeld. Dc toestand in bet centrale link sche .gebied. Reuter meldt uit Madrid: Uiterlijk is., in den loeriand in liet cen trale linksche gebied door de gebeurtenis sen in Catatonia niets gewijzigd. De pers, die tot verzet blijft aansporen, doet bui ten het officieele legerbericht geen ïnodn- deeJingcn omtrent Cataloniè. D<e openbare orde is uitstekend en aan de fronton heerscht vreedzame rust. Het regeeiings- gezag is voor het gohoele gebied overge dragen aan generaal Miaja. Algemeen wordt aangenomen, dat de Tegeering te eenigei' tijd haar zetel in het centrale gebied val vestigen. De meeste menschen gelooven, dat het verzet zal voortduren, en dat be middeling onwaai schijn) ijk is. Ook to Va lencia is het kalm. Eerst na beëindiging der vijan 'lelijkheden in Spanje. Chamberlain heeft in het Lagerhuis bevestigend geantwoord toen opnieuw de vraag werd gesteld, of het de mee ning der Britsche regeering was, dat de Italiaansehe regeering zich ver plicht heeft haar troepen uit Spanje terug te trekken, zoodra de vijandelijk heden ten einde zullen zijn. De Informazione Diplomatic» oi*er dc jongste vcrl a ring van Chamberlain. In een artikel in de Informazione Diplo rnatica wordt o.a. gezegd, dat de verkla ring van Chamberlain over de politieke en militaire Fransch-Britsche solidariteit, Italië geenszins verrast heeft, daar Cham berlain bij zijn bezoek aan Rome reeds dergelijke duidelijke verklaringen had af gelegd. De anü-fascistisclie Fransche kringen, die over consternatie in Italic gesproken hebben, vergissen zich. De aard van dit ware militaire bond genootschap tusschen Frankrijk en Enge land is natuurlijk defensief, aldus het Italiaansehe blad, doch men moet zich omtrent de beteekenis van dit woord niet te veel illusies maken. Dat een werkelijk militair bondgenootschap tusschen Enge land en Frankrijk voorziet in een pre ventievf-n of aanvalsooüog tegen do auto ritaire staten, is iets, dat voor het oogen- -blik buiten beschouwing moet worden ge laten, anders zou men het Brilsch-lta- liaansche ac-coord van 1G April en het Fransch-Duitsche aocoord van G December niet kuunen rechtvaardigen. Toch zou het vermetel zijn, de toekomst met een hy potheek te bezwaren. In verantwoordelijke Romeinsehc krin gen is men van meening, dal Italië, hoe wel het zijn vredespolitiek moet vomt- zelien, niet anders kan doen, dan de con clusie te trekken uit hetgeen voorafgaat, d.w.z. dat nog meer gestieefd moet woi den naar bespoediging van de voltooiing der militaire voorbereiding van het land Dit streven zal ten uitvoer gelegd wor den. Lord Halifax begeeft zich mei sir Lan celot Oliphant naar St James Palace te Londen ter bijwoning van de Palestijn- sche Conferentie Dc JootLschc zaak. Ongeveer twintig Joodschc gedelegeerden waren in het St. James paleis aanwezig bij de eerste besprekingen inzake Palestina, in den loop waarvan Weissman de Jood sdie zaak voor de Brilsohe delegatie heeft bepleit. Wcissmann sprak twee uur lang, Er zou afgesproken zijn, dat omtrent zijn rede geen verklaring zal worden gepubli ceerd. Overeengekomen is, dat hedenmiddag om 5 uur weer een conferentie met de Arabie ren zal worden gehouden, terwijl morgen ochtend opnieuw met de Joodsdho gedele geerden zal worden vergaderd. De Britsche regeering zal dan de discussie openen door commentaar te leveren op de rede van Weissniann. De moeilijkheden onder de Arabieren. Naar men meent te weten, heeft minister Mao Donald vanavond laat nogmaals een onderhoud met de vertegenwoordigers van de Arabische verdedigingspartij gebat en zich daarna voor verder overleg naar het hoofdkwartier van den Moefti hegeven. Men verwacht evenwel niet, dat de moeilijk heden tussdben de twee Arabische delega ties binnen enkele dagen zullen worde!r ge regeld. Troepen ei» vliegtuigen geconcentreerd in DjMjiga.. Volgens le Dziboetï ontvangen berichten, worden Italiaansehe troepen en vliegtuigen, geconcentreerd in Djidjiga, op 30 mijl ten Westen van Britsch Somalitand en 125 ■mijl ten Zuiden van Franscli Somaiiland. Na de spoorlijn gedurende zes maanden te hebben geboycot, heeft de Italiaansehe regeering een overeenkomst gesloten met den spoorweg voor transport van 15.000 ton meel. Dertigduizend maa troepen in Libyc. In het Britsdbe Lagerhuis heeft Chamber lain medegedeeld, dat volgens een van de Italiaansehe "regeering ontvangen informa tie het aantal Italiaansdhe soldaten in Libye tuserlmn de .30 000 on .32 000 bedraagt. Verklaring van Butler in hel Briïsche Lager buis. Op een vraag betreffende samenwerking tusschen de Britsche en dc Nederlandsche regeering op hef stuk van defensie-aange U-genheden in liet Verre Oosten, heeft de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zolen, Butler, in het Lagerhuis verklaard, dat huiten de normale uitwisseling van inlichtingen omtrent technische punten, verband houdende met defensie-aangelegen heden, zooals deze lnssct-<m verscheidene regeeringen en oa. ook die van Nederland is geschied, geen speciale besprekingen zijn gevoerd. Britsche troepen doorzoeken 22 Arabische dorpen In Palestina. Britsche militaire afdeeüngen hebben gis teren, in samenwerking niet de luchtmacht met succes uitgebreide zuiveringsoperaties verricht in 22 Arabische dorpen m Middcn- Pa'estina. liet kwam tot botsingen met ge wapende Arabieren, die zware verliezen le den. De Arabierenleider Abdoel Kader, werd gedood. Talujke verdachten werden gearresteerd, terwijl een groole hoeveelheid vuurwapens in beslag weid genomen. Dc vrijwillige dienst, In liet Lagerhuis heeft Anderson mede gedeeld, dat tot 4 Februari reeds 100.000 oc-rsonen zich hadden aangemeld voor dienstneming hij de plaatselijke bureaux. Er waren toen nog slechts 6 dagen verloo- pen sinds de verspreiding van den Gids voor deu nationaJen dienst, terwijl in ge noemd aantal niet opgenomen waren de aanzienlijke personen, die zich rechtstreeks aangemeld hadden hij de bureaux der ver schillende diensten. De bomvrije schuilplaatsen voor «1c burger bevolking. De Britsche steden die in aanmerking komen voor de gratis levering van de thans in aanmaak zijnde stalen bomvrije schuil plaatsen voor huisgezinnen, hebben van minister Anderson het verzoek ontvangen, binnen een week een voorloopige schat ting in te zenden van het henoodigde aan tal. De levering zal in de derde week van deze maand oen aanvang nemen en gratis zijn voor huisgezinnen met een inkomen beneden een bepaald bedrag. De levering zal beperkt blijven tot de gebieden, die bij een aanval liet meest gevaar loopen. Handgranaat 111 een tram. Een tramconducteur te Londen heelt gisteravond' een handgranaat ontdekt, die op zijn zitplaats in het i'ijtuig was achter gelaten. De politic stelt een onderzoek in. Moties van vertrouwen in de regeering. Met zitten en opstaan heeft de Kamer een eenvoudige motie om over te gaan tot de orde van deu dag aangenomen in ver hand1 met de interpellatie der Vlaamsch nationalisten over de gevangenhouding \an Grammens. Voorts werd eeu gelijke motie aangenomen ten besluite van de commu nistische interpellaties over liet zenden van een commercieclen vertegenwoordiger naar Burg o--. Bespoediging in uitvoering van defensieprogram. De mihtaiic commissie uit bet huis \an afgevaatdigden, heelt dc mogelijkheid, dat eerlang 111 Europa een ooi log zou kun nen uit In eken, aangeduid als ecu reden, om een onvciwijlde uitbreiding van de luchtmacht en van de andere verdedigings middelen aan te hevelen. De commissie zegt in haar rapport waarin zij het huis van afgevaardigden een desbetreffend wets- onlweqi aanbeveelt, o.a. liet volgende; Eerlang kan een oorlog in Europa uit breken. Indien zulk een betrcurenswaai-digo toestand zou ontstaan, zou liet dringcndl noodzakelijk zijn, dat wij gereed zijn en ons hebben toegerust met een ononlboei- Jykc luchtvloot en bewapening, welke oen voldoende bescherming vormt voor onze eigen kusten, zoodat wij minstens con eer biediging van onze rechten in ons cigom land kunnen afdwingen. De commissie wenscht de luchtmacht ta zien uitgebreid met .3032 extra vliegtui gen en wenscht het gebied1 van liet Pana makanaal to zien toegerust. De commissie wijst voorts op do noodzakelijkheid haast te maken met het verdedigingsprogram en zegt, dat Frankrijk en Groot-Brittaimië twee jaar geleden met hun nationale defensie- programma's begonnen zijn, en dal toch geen van heiden hel punt van massapro ductie voor liun eigen veiligheid bereikt heeft. Daarom zijn zij thans bezig met Jiegtuigordcrs le plaatsen in dc Vereenig- de Staten, en deze orders worden zoo snel mogelijk behandeld. Dit alles wijst er op, aldus de commissie, dat eerlang een oorlog in Europa kan uitbreken. luzako een conccssie-kwestie in j Neord-Soehalin. J Door tusschenkomst van de Japansehe ambassade le Moskou heeft de Japansehe regeering geprotesteerd tegen oen aiomvj geval van „niet te rechtvaardigen" tegen werking in Japansehe concessies ia Noord- Sachalin. Het geval betreft een steonkolomeoiices- sie te Agnewo, welke vroeger was ver leend' aan do Japansehe Sakai-maatschap- pij, in overeenstemming mot het Japanscli- Russisch verdrag van 1925, welke con cessie later is overgedragen aan de mijn- bouwonderneming van Noord-Saclialin. Do Sovjet regeering probeerde dezo con ces-1 sie in te trekken. Konoye blijft miuistcr zonder portefeuille. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen' dat prins Konoye, die voorzitter is van den geheimen raad en tevens minister zonder portefeuille, niet als minister zonder porte feuille zal aftreden. Het feit, dat hij deze twee functies be- Heedt, is in liet Iluis van Afgevaardigden ter sprake gebracht, doch naar vernomen wordt, is Konoye met den minister-presi dent Hiranoema overeengekomen, dat hij beide posten nog zal behouden met het oog op het juist begonnen opbouwwerk, ia China en met liet oog op de omstandig heid, dat de kwestie van. de regeling der betrekkingen met Engeland en dc Vereenig- de Staten nog open staal.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1