KOOLHOVEN 'lil da*K KLOOSTERBALSEM EERSTE BLAD. VLIEGTUIGEN N.V. GESPRONGEN HANDEN Zaterdag 11 Februari 1939 De Palestij nsche kwestie Filmglinsters No. 22094 tedw-e rege^l meer l OMO, in het Zaterdagnummer 0? PONT! AC België Vereenigde Staten Overzicht Eerste Kamer 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnend. Postrekening No. 53II. BUITENLAND Een duidelijke uiteenzetting van het Arabische standpunt. Is er eenheid onder de Arabieren Onderhandelingen met de Joodsche delegatie. nederlandsoh fabrikaat Djemal Effendi heelt gisteren te Londen een verklaring afgelegd, omtrent het stand punt der Arabieren, waarin hij o.a. zeide, dat de Arabieren de verklaring van 'Bal four of liet mandaat nooit erkend heb ben en ook nooit zullen erkennen. Die verklaring behelsde n.l. een belofte, die Engeland zonder de toestemming der Ara bieren niet het recht had te geven en die bovendien ongeldig was, zijnde in strijd met een vroegere belofde. liet mandaat is een illegaal document; de bewoordin- eii er van zijn duidelijk in strijd met V letter en den geest van art. 22 Van et Handvest, betreffende het ifiandaats- ("•«wie. _De delegatie vraagt dan ook afschaf fing van dé inaatfegeleri,' die 'krachtens het manaaat zijd gén ornénter - vergemak kelijking van de Joodsche immigratie. Zij protesteert tegen de vestiging van Joden met geweld en voegt daaraan, toe, dat.'„er geen vrede zou kunnen zijn in het Hei lige Land, voordat verbetering gebracht is in deze onrechtvaardigheid volgens de erkende beginselen van moraal en billijk heid." In plaats van het mandaat eïachen de Arabieren de totstandkoming van een ver drag. gelijk aan dat tusschen Engeland en Irak, tot instelling van een souvereinen Paleslijnschen staat. Toorts moet terstond iedere Joodsche immigratie worden ge staakt, evenals het verkoopeu van land. Het document eindigt als volgt: „De Arabieren zijn bereid te onderliandelen in een verzoeningsgezinden geest over de voor waarden, waaronder redelijke belangen zul len worden beveiligd, zij zijn bereid in te stemmmen met de noodige waarborgen tot behoud van en toegang tot alle hei lige plaatsen, evenals tot bescherming van alte vettige réchten der "Joodsche"én an dere Palesrijnsche minderheden." De Joodsdie verlegeavs ooidiger.-. en de vertegenwoordigers der Britsche regoeiing zijn gistermorgen samengekomen ia het St. James-paJeis. De bijeenkomst had ten doel Macdonald, den minister van kolo niën, de gelegenheid te geven het stand- punt der regeerïng uiteen te zetten. Men meent te weten, dal Macü'onald nogmaals het Britsche argument naar voren gebracht heeft, dat de laatste jaren reeds verscheidene malen is aangehaald, volgens hetwelk de opstellers van de Bal- fourverldaring en de gedachte van een „Nationaal Tehuis" niet het oog hadden op een „politieke immigratie" zooals zij zich sedert 1933 ontwikkelt, lerwijt hij eveneens zou hebben gewezen op het ver band' tusschen het vraagstuk der Joodsche Immigratie in Palestina en de vestiging van Duitsclie vluchtelingen in Midden- Éuropa. Volgens welingelichte kringen zouden de Britsche gedelegeerden te verstaan heb ben gegeven, dat de Joodsche immigratie onmogelijk als tot dusver kan blijven door gaan.. Ofschoon de besprekingen nog niet in dit stadium gekomen zijn, zouden de En- gelschen bij de voorloopige besprekingen, welke de* laatste weken met de gedelegeer den der Arabische staten gevoerd zijn, zich de medewerking van deze staten hebben verzekerd voor het opnemen van de Jood sche immigratie, o.a. van Irak, dat zich bereid zou hebben verklaard, 300.000 Jo den op te nemen. De verklaring van Weissmann is in ver band met de lengte niet gepubliceerd. Het secretariaat der conferentie maakt op het -oogenblik een samenvatting. Politieke ziekte van Nasja'sjibi, Reuter verneemt, dat een belangwek kende geschiedenis' zit achter de plotse linge ziekte van Nasjasjibi, De mededee- nng van Donderdag inzake overeenstem ming onder de Arabieren volgde na een ran zekere gedelegeerden van den Moefti aan Nasjasjibi's hoofdkwartier, waar zij, naar verluidt, er in slaagden toe ?aiïf ,^e Wilgen tot het vertrek van Nas- jasjibi zonder tussclienkomst van andere gedelegeerden. Toen de andere gedelegeerden zich ech ter bewust werden van liet besluit van hun leider, kwam het tot een stormachtig too- neel, waarbij Fakhri 'Bey en Nasjasjibi dreigden naar Palestina terug te keeren. Laatstgenoemde kon* echter overreed wor- A00rt *e. gaan met zijn werkzaam heid als adviseur der delegatie van de nationale verdedigingspartij, doch er is ecu fame!ijk hevige klove ontstaan. Het is ni: niet waarschijnlijk, dat Nas jasjibi zal deelnemen aan de besprekin gen met de Brhsclie egeerring voor de aankomst van zijn medegedelegeerde uit Jeruzalem. De strijd in China Guerillabendeii heroveren Hainiug. Het in de Engelsolie taal le Sjanghai ver schijnende dagblad „Daily Clbina Press" meldt, dat 30.000 man guerillatroepen ami liet Oostelijke front in Zuid-Oost-Clkina de vorige week' de rivier Tsjientsing zijn. ovei- gestoken en Haining hebben heroverd, een stad ten Noorden van Hangklau. Het blad voegt hieraan toe, dat de spoorlijn Sjang hai— Hangkau voortdurend gevaar van Clhi- neesohe aanvallen loopt, waarbij de lijn zou kunnen worden afgesneden. Nabij Holigkau, Kaisjeng, ,Watbjau en andere steden wordt een verwoeden guerillastrijd gestreden. Drie colonnes geregelde Chineesdhe troepen heb ben Kasjing, de vroeger bloeiende stad aan de spoorlijn op 100 KAL ten Noorden van Hangkau aangevallen. BINNENLAND - P' Alléénverkoop 2 JAR£N VERZEKERD Oorlog in Catalonië geëindigd Pnigecrda in vlammen, lil een door het rechtscbe hoofdkwar- - tier uitgegeven officieel communiqué wordt ge/egdDe zegevierende opruk kende troepen hebben, gisteren de Fransche grens bezet van Puigcerda tot Portbou. De oorlog in Catalonie is geëindigd. Te Puigcerda was op veischeidenc plaat sen door de terugtrekkende regeringstroe pen brand gesticht, zoodat een brandende stad werd aangetroffen. De rechtscbe troepen staan nu ook bij Bourg Madame aan de grens. Valencia tweemaal gebom bardeerd. Het Spiaansche persagentschap te Londen deelt mede, dat zeven rechtscbe vlieg' .tuigen gistermiddag omstreeks 12 uur circa 100 bommen op Valencia hebben gewor pen. Slechts weinig schade werd aange- richt. Nadat tien rechtscbe vliegtuigen reeds een aanval hadden ondernomen op Ma drid, hebben twintig rechtscbe toestellen, vöoi de tweede maal binnen een uur trjds, 150 bommen op de stad geworpen. Een aantal dezer bommen kwam neer bij de Britsche schepen Mirupanu en Narvia, die echter niet getroffen werden. Tot dusverre zrjn geen dooden of gewonden gemeld. De Spaansche regeering zet den strijd voort Negrin en Del Vayo te Valencia. Negrin en Del Vayo zijn gisteren te Alicante aaugekomen. Direct na aankomst hebben zij zidh met de autoriteiten in ver binding gesteld. Del Vayo heeft verklaard, dat de evacu- yeering der bevolking en liet Ciatulaaiisdhe leger naar Frankrijk onder normale om standigheden gesdbiedt. Hij zeide, dat de ministers met de Fransdhe autoriteiten heb ben gesproken over de huisvesting op Fransdh grondgebied. Negrin en Del Vayo hebben een bespre king gehad met Miaja, Zij zullen ook een bezoek brengen aan" de Midden-, de Zuide lijke en de Oostelijke zone. Gisteravond arriveerden zij te Valencia. Bepublikeinsche regccring vestigt zich in Madrid. Negrin heeft medegedeeld, dat Ma- drid het officieel© hoofdkwartier zal zijn der republikeinsdie regeering. Met die aankomst van Negrin en Del Vayo in de centrale zone, aldus Reuter, bereidt het volk zich voor op verder ver zet. Alle twijfel, die nog kon bestaan om- trenthet voortzetten van den strijd, is thans weggenomen. De benoeming van Miaja tot opperbevelhebber over alle strijdkrachten wordt een duidelijke aanwijzing voor de plannen der regeering geacht. Zelfs tijdens de jongste ciritieke dagen in Clatalonië waren er weinig teekenen van verslapping. Het moreel van het volk blijft hoog. De luchtaanval op Minorca. Reuter bevestigt, dat tijdens het verblijf van de „Devonshire" te Maihon een lucht aanval op Minorca gedaan is, hoewel met de rechtscbe autoriteiten op Majorca was overeengekomen, dat er geen aanvallen ge daan zouden worden, zoolang de kruiser laan de kust van Minorca lag, tenviji op initiatief van deze redhtsdhe autoriteiten de afgezant van Frimeo aan boord van de „Devonshire" naar Maihon was gebracht. De afgezant was nog op het sdhip, toen het door scherven van het afweergesdiut werd getroffen. Hij deed','aMus de diploma tieke redacteur van Reuter, onmiddellijk een onderzoek naar 4eoorzaken en den oorsprong van den aanval instellen door de redhtsehe autoriteiten. -De „Devonshire" vuurde niet op de aanvallers en js vrijwel niet beschadigd. - Nader wordt gemeld^ dat Chamberlain Maandag in^ liet Lageriif&is een verklaring over het bezoek van dof „Devonshire" aan Minorca zal afleggen. De kwestie-Marlens Spaak tracht tal vergelijk te komen. Spaas, die van den koning de opdracht heeft gekregen, met andere persoonlijkhe den te zoeken naar de4 meest bevredigen de oplossing, die aan de zaak-Martens kan worden gegeven, heeft eerst besprekingen gevoerd met de VJaamseh-katholiekc le den der regeering en daarna minister van staat van Gauwelaert, den voorzitter van de Vlaamséhe rechterzijde, ontvangen. Het schijnt, datSpaak, cBe eerst tegen het vertrek van dr. Martens gekant was, er naar gestreefd heeft, «enspplossing te doen aanvaarden, waarbij wordt toegelaten, dat het nieuwe .academielid aftreedt. Vele le den vaa de Vlaamsdie academie der medi cijnen, gesteund door de VlaamSche -lei öers» .'hebben .namelijk den - vasten wil te kennen geegven, at.te treden aks Martens" hun geselschap zou veriaten. Op het oogen hlik kan omtrent het resultaat van - de besprekingen van Spaak, die morgen de liberale gedelegeerden zal ontmoeten, nog niets gezegd woiden. Frankrijk De erkenning van Franco Aandrang uit parlementaire kringen. Volgens aanwijzingen, verkregen in de wandelgangen van de Kamer na liet on derhoud van Daladier met drie delegaties, zouden de socialisten erop liehhen aan gedrongen dat de Fransche regeering de regeering te Burgos niet de jure zal er kennen voordat Spanje en Majorca door de Italiaansche troepen zal zijn ontruimd. Ook zouden zij voorstellen hebben gedaan voor een eventueele ravitailleering der re- publikeinsche legers aan liet Valenciaan- sclie front door koopvaardijschepen, ge ëncadreerd door vlooteenheden Uit naam van de Fransch fepiansclie groep heeft Flandin er op aangedrongen dal Frankrijk zoo spoedig mogelijk te Bur gos zal zijn vertegenwoordigd; tenslotte zou Marin vooral hebben gewezen op de veelvuldige problemen, die zich voordoen tengevolge van het binnenkomen der vluch telingen in Frankrijk en hun ontwapening. Duitschland Hifler spreekt de troepenronunaji danten toe. Ilitler heeft gisteren in het gebouw van de Kroll opera een toespraak gehouden tot de troepencommandanten over de taken en de plichten van den officier in den laa tionaal-socialistischen staat. Hierna waren de officieren te gast bij den rijkskanselier in de nieuwe rijkskanselarij. Medcdedingen uit geheime zittingen. De senaatscommissie voor militaire aan gelegenheden is overeengekomen den le den toe te staan voortaan mededeeling (e deen uit de geheime zittingen, behalve voor zoover het militaire geheimen be treft. De commissie verwierp een mol ie, waar bij er op werd aangedrongen een openbare vergadering te bonden over de verdedi gingsprogram der regeering. Noodwetje ,(wildo autobussen.". Begrooting van financiën. Het noodwetje inzake de niet-geconces- sioneerde autobusdiensten, is gisteren door de Eerste Kamer met 19 tegen 1-1 stem men aangenomen. De vóórstemmers lieten vooral de over weging gelden, dat een rechtelooze toe stand in bet belang der geconcessioneer- de busdiensten niet kan worden geduld. Voor de tegenstanders woog bet argument zwaar, dat de Tweede Kamer in het oor spronkelijke ontwerp van het wetje bij amendement een wijziging had aange bracht, welke de grenzen van het amen dementsrecht overschreed. De vóórstem mers waren de katholieken, de a.r., eenige s.d., de lib, en eenige c.h. De Kamer beeft in haak* middagver gadering de begrooting van het departe ment van financiën goedgekeurd. De be raadslaging heeft dus heel wat korter ge- duur dan verleden jaar, hetgeen te dan ken is aan de omstandigheid, dat de ges ties van het egalisatiefonds dezen keer slechts in het kort ter sprake kwamen. De heer Poll e ma (c.h.) heeft den mi nister van financiën gevraagd of hij niet geneigd was, althans over het verleden van hef egalisatiefonds een boekje open te doen. De lieeren Van Voorst tot Voorst (r.k.) en Van Rappard (lib.)'bepleitten de belangen van de bezitters van land goederen. De heer Von B önn in ghati's en (n.s.h.) wilde een meer 'sociaal ingericht belastingsysteem. De" heer De Zeeuw (s.d.) laakte de deelneming van den pre sident der Nederlandsche Bank aan het adres der „negen manïien''. In zijn antwoord zeide minister D e Wilde niet geneigd te zijn tot publi catie van de vroegere gesties van het ega lisatiefonds, want daaruit zouden specu lanten ook de toekomstige gesties kunnen opmaken. De minister merkte op, dat het egalisatiefonds er in geslaagd is den 'gul- 'den' stabiel le houden. Voorts deelde hij mede, dat de nieuwe belastingplannen zeker niet op 1 Mei leun nen worden ingevoerd. Malaria in Tjepoe Bijna geen gezin of er hecrschl malaria. Ongeveer acht jaar geleden heette Tjepoe malaria-vrij. Helaas kan dat thans niet meer gezegd worden. Integendeel de ma laria neemt hier onrustbarend toe en heersclht in 'hooge mate onder de jeugd, meldt een correspondent van de Loc. Er is bijna geen gezin meel of de malaria heeft er zijn intrede gedaan en heel wat frissche en gezonde kinderen zijn iu Tje poe tot hleeke en bloedarme malaria-slacht offers geworden. Deze toestand is wanho pig. Men zit dikwijls nog geen maand in de Kota of het is al mis. Geen klam- boekamer, geen kajoe-poetili of andere ma laria-werende middelen zijn in staat de kinderen tegen infectie te behoeden. Er zijn gevallen dat de kinderen sliepen in AKKER'S Gemengd Nieuws Mijnwerker veróngelukt. De houwer P. Kobnen uit Schacrsberg, is in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumïjn 4 te Heerlen veronge lukt. Tenviji hij bezig was met het plaatsen van een betimmering, werd hij verrast door een insforlimr, waardoor hij werd bedolven bedden met klamboe, binnen een Jdamboe- kamer, tenviji tegen half zes hals, armen I lieden en zelfs met journalisten. Menschcn en menschen. 1 11 Februari. Zoo langzamerhand het heeft vele tientallen jaren geduurd eer ik zoo ver gekomen ben heb ik de overtuiging gekregen dat alles waar ik vfoeger huizenhoog tegen opzag, -een beet je lager is dan het kind-in-mij veronder stelde.' E*at ligt voor de hand. Wanneer je kleiner bent dan een piano, vind je een piano hóóg en wanneer je opgegroeid bent tot een volwassen persoon, dan is een piano zoo hoog niet meer. En zoo is het geloof ik, ook in het mensclielijfcc, of wanneer je optimistisch bent: in het ideëele. Als gymnasiast vond ik een lee- raar een kei, als student werd die keien- plaats -ingenomen door 'detr- prof ,*er> werd de leeraar op z'n hoogst een baksteen, en, afgestudeerd, denk je: er zijn leeraren die niks zijn en er zijn leeraren die keien ziju; en er zijn proffen die baksteenen zijn en: proffen die keien zijn en proffen die kie- zelsteenen zijn en zoo is het overal en in iedere branche. Als knaapje, nauwelijks de shorts ontwassen, was iedere actrice een mysterieuze, hoogstaande kunstena- resse. Nu woont er een naast me: een dame in peignoir aan de voordeur de melk aannemende, een dame met twee poesen, een echtgenoot, een daghit en lust in cho- colaadjes. Niets meer of minder myste rieus dan onze brave huishoudster en- vooral niet meer kunstenaresse. Een ge meenteraadslid was vroeger voor mij het summum van gezagdragendheid en later dacht ik zoo van een Kamerlid. Non, en tegenwoordiger zijn heel knappe Ka merleden, er zijn ook heel onknappe Ka merleden, er zijn er om je burgermans petje voor af te nemen en er zijn er dïei je liever niet op de thee in je huiskamer zon willen ontvangen en zoo is het even eens met industrieelen, bankiers, handels- en beenen werden ingesmeerd en uog kre gen ze malaria. Verscheidene kinderen Heb ben. maand op maand malaria-aanvallen, ondanks de zeer zorgvuldige behandeling van .den plaatselijken arts. Heiliaalde in fectie zal daarvan wel de oorzaak zijn. Ook op school zijn de gevolgen merkbaar. De kinderen zijn te slap en le lusteloos om goed te kunnen weiLen. Baby's van drie maanden worden leeds met malaria ver giftigd. Noodtoestand in dc Drenlschc veenkoloniën Het (chr. dem.) Tweede Kamerlid de lieer Posthuma, heeft aan de ministers .van binnenland«che zaken en sociale zaken de volgende vragen gesteld 1. Hebben de ministers kennis genomen van onderstaand „dringend verzoek" ge plaatst in eenige dagbladen? Een dringend verzoek. In de Drentsche veenkoloniën is drin gend behoefte aan kleeding en dekking. Vooral bij kinderen. Ook aan babygoed is nijpend* gebrek. Daarom wordt er een beroep op u ge daan olu uw afgedankt goed, wat het ook zij, te willen zenden naar het gemeente huis te Enmen, waar voor rechtvaardige en doeltreffende verdeeling zorg wordt ge dragen. J. L. Bouma, burgemeester van Emmen. 2, Zoo ja, zijn ze dan niet met onder- geteekende van oordeel, dat in genoemde .dringende behoefte" aan kleedmg, dek king en habvgoed niet kan worden voor zien door de inzameling van afgedankt oed? Er zijn nu eenmaal menschen die een paar tulpen in een vaas kunnen schilde ren en dat zijn kunstenaars Goed. Maar van economie of biefstuk bakken weten ze minder dan een dorpskassier en Aaltje, de naarstige dienstbode. Goed: een knap advocaat is een knap advocaat, maar hij kan lang niet zoo goed scheren als mijn kapper, lang niet zoo mooi draai-orgel draaien als Rooie Piet en' zijn dansen lijkt wel knudde vergeleken! bij dat van Johnny, den populairsten lion van de danstent. Ik bedoel: begaafdheid is óók maar iets eenzijdigs en toevalüg-aangeborens eni lieelemaal niet om voor in het stof te knielen van eerbied. En het heeft niets te maken met hot eenig- waardevolle in den mensch: zijn brave hart en zijn goede bedoelingen. Dat is wel eens méér gezegd. En ik ben lang niet de eerste, die dit op schrijft. Maar wij leven een beetje in den tijd van de verafgoding van menschen' van macht en kracht en flinkheid. Ep zou het niet nuttig zijn eens te bedenken dat ai die kracht en macht en flinkheid liet wat sterfelijkheid betreft moeten afleggen tegen de daden van een klein menschenhart? 3. Zoo dit het geval is, zijn de mi nisters aan bereid maatregelen te nemen, om aan de in genoemd „dringend ver zoek" bedoelde gebreklijdende personen, in de Drentsche veenkoloniën de benoodigde kleeding, dekking en babygoed te doen ver strekken? 4. Indien de ministers hiertoe bereid zijn, willen ze dan rnededeelen op welke wijze ze dit denser te doen? 'ju:-'-*!t üa0('ii_U^, mei uil- «onderiug t&u Zou- er. i eestdsgen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.60. Prijs per week: 16 ets. Afsoa- derljjke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks kangenomen. Advertenti&s foor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nor aan het Bureau beaorgd liju, 'g Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Jtat der AdverKüiiuat %u.» i«-bui8 J1 55; poatku bfo abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling-Kleine AdvertenUèn opgenomen i f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum van 30 woorden, Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. e>C.* zijn pijnlijk, lastig en leeRjk om te zien! Maar daéraan sukkelen is nu niet meer noo- dig! Ge behoeft ze niet te knjgen en Ge kunt er dadeljjk af zrjn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uv huid prachtig glad en gaat maakt, dank zij de »?iimatteche en. huidgenezende bestand- deelen die Uw huid als 't ware «erjongeru Kloosterbalsem dringt diep in de weef sels en maakt deze weer gezond en soepel. Akker'8 Kloc-sterbaisem but niet. zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crèmes, die - wel aangenaam ruiken, maar niet genezen. Onovertroffen als huidgenezend middel bü brandwanden, schaafwonden, schrale huid. open huid, kloven en wintervoeten. Per pot van 25 '*ram f CIMSSfi, pot van SO Gram f l.(M

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1