ogels in de winter x'A <k De oudste boomreuzen r Een museum van eerstelingen JAN ONDEUGD De kleine schoenmaker Dc eerste papiermaker door let Hoogers. Noor sprong over de plassen heen en kop 20 hard ze kon om niet al te nat to worden. Er waren weinig mensen op straat. Iedereen die niet naar buiten toe moest voor zijn werk, bleef veilig in huis Het was ook echt akelig weer. Het had de hele tscht geregend en nu goot het nog. Boven- ier. was het gemeen koud. Nee, het Was heus geen pretje om nu naar buiten te moeten gaan! Noor had haar kraag hoog opgeslagen, haar handen diep in haar zakken verstopt en alleen het tipje van haar neus was nog. te zien. „Ik zou het helemaal niet erg vin den", dacht ze. „dat het koud was, als het dan maar gewoon, lekker fris weer was of een beetje vroor of sneeuwde, maar die re gen is juist zo naar!" Toen ze op school kwam, was er al nie mand meer te zien. Iedereen was zo gauw mogelyk naar binnen gegaan. De stenen te gels in de gangen waren helemaal zwart van de modder en nattigheid en aan alle kapstokken hingen de druipende jassen en mutsen. Gelukkig was het lekker warm in de klas en het zag er nu echt gezellig uit met alle bloemen in de vensterbank. Noor schoof gauw op haar plaats naast Els je en even later ging de bel. Ze hadden een tijdje gewerkt, toen er plotseling te gen het raam werd getikt. Eerst letten ze er niet op, maar toen het tikken aan hield, keek de juffrouw op en ook de kin deren keken naar het raam. Er zat een klein vogeltje buiten tegen het raam ge drukt, dat telkens met zijn snavel tegen de ruit tikte. „Ach ja", zei de juffrouw, „hoe kon ik dat nu vergeten!" Ze stond op en haalde pen paar korstjes brood uit een trommeltje in de kast. „Jullie moeten weten, kinde ren", zei ze, „dat ik elke morgen, voor jul lie in de klas komen, een paar stukjes brood op de vensterbank buiten strooi. Al- tjjd komen dezelfde vogels om het brood óp te eten. Vanmorgen had ik zoveel din gen om aan te denken, dat ik het vergat en nu komt die vogel me waarschuwen. Of èe er ook op rekenen!" Ze ging naar het raam en strooide wat brood neer. Een ogen blik later zaten er een stuk of zes vogels buiten. Juffrouw van Hoek bleef even ky- ten en zei toen: „Zorgen jullie thuis ook «tijd goed voor de vogels? Denken jullie kleine korstjes in stukken en die mocht Hansje of Tineke dan in de tuin strooien Maar dat gebeurde lang niet elke morgen en Noor had nog nooit gezien, dat ze de oude restjes weghaalden. Ook hadden ze buiten in de tuin een rekje voor de vogels staan, maar daar was lang niet altijd eten tn te vinden. Ze zou er zelf maar eens voor gaan zorgen, dat het rekje voortaan al tijd gevuld was. Het eerste wat ze vroeg toen ze thuis kwam, was: „Moeder hebben de vogels van daag eten gekregen? Heeft Hansje brood gestrooid?" Moeder keek haar verbaasd aan en zei: „Ik geloof met, dat we vandaag brood hebben gestrooid, maar waarom vraag je het zo?" Toen vertelde Noortje A Vfej» r er wel eens aan, dat dit een erg moeilijke ffjd voor die dieren is, omdat ze nu niet zo gemakkelijk hun eten buiten kunnen vin den. Tn het begin van de winter gaat dat nog wel, dan is de grond nog niet zo hard en kunnen ze nog wormen uit de aarde pik- ken. Maar later wordt dat moeilijker, dan is de grond helemaal hard geworden door de vorst, want al vriest het niet altijd over dag, "s nachts vriest het toch meestal weL £>an is er nergens meer een worm te vin den en moeten de vogels helemaal in le ven blijven door het eten, dat ze van de mensen krijgen. Hebben jullie ook wel êens gemerkt, dat de vogels in de winter veel minder bang voor de mensen zijn, dan in de zomer? Dat komt omdat ze in de win ter wel naar de mensen toe moeten gaan, gis ze eten willen krijgen. Strooien jullie thuis altijd brood voor de vogels? Je moet er all een heel goed aan denken, dat je elke dag opnieuw strooit en de oude resten dan wegneemt, want vooral brood, dat in melk of water was gedoopt, wordt gauw zuur en 'daardoor kunnen de vogels ziek worden en zelfs dood gaan. Je kunt allerlei soorten zaad voor de vogels kopen en ze dat ge ven in de vogelhuisjes. Ook vet is heel goed voor hen. Je kunt bolletjes vet geven of ringen, de vogels pikken daarvan af en zijn er dol op. Maar jullie moeten niet de slecht ste soort geven, want het moet, ook bij koud weer, zoals nu, zacht blijven. Maar nu gaan we weer allemaal aan het werk! De vogels hebben buiten hun eten ook bij na op en wij moeten vanmorgen nog een heleboel doen!" Toen Noortje die middag weer naar huis JJep, dacht ze nog eens na over alles wat "de juffrouw had gezegd. Het regende nu niet meer zo erg, maar het was nog wel koud. Zij strooiden thuis ook wel eens brood voor de vogels. Als moeder de tafel afruimde 's morgens, sneed ze een paar wat juffrouw van Hoek allemaal had ge zegd en ze vroeg of ze wat vet en wat zaad hennep, gerst of zonnepitten in het rekje mocht leggen. Dat vond moeder goed en even later stond Noor buiten bij het vogel rekje en legde er bolletjes vet in en zonne pitten, die ze nog in huis hadden. Hansje en Tineke stonden voor het raam te kijken of er nog geen vogels op af kwamen. Er zater er wel 'n paar in de populieren en die keken aandachtig, wat Noortje deed, maar ze wilden schijnbaar toch eerst nog even wachten om te zien of het allemaal wel vertrouwd was. Toen kwam er één voor zichtig naar beneden glijden en bleef een paar takken lager zitten. Noortje ging weer naar binnen en toen de vogel zag, dat alles veilig was, vloog hij gauw naar het rekje en pikte een stukje van het vet weg. En toen duurde het niet lang meer of de an dere vogels kwamen ook naar beneden en al gauw was er grote bedrijvigheid onder de vogelfamilie. Vanaf die dag zorgde Noortje trouw elke dag voor de vogels en iedere dag lag er vers eten in het rekje Hansje mocht "s morgens ook nog wel brood strooien, maar Noortje paste altijd op, dat er geen oude stukjes bleven liggen, zodat de vogels daar ziek van konden worden. Toen ze erop ging letten, zag ze, dat werkelijk telkens de zelfde vogels terugkwamen, alsof ze wis ten, dat ze in die tuin iets konden krijgen en dat daar voor hen werd gezorgd! vervoermiddel had uitgevonden. Zo werden zun twee soorten stito's de voorvaderen van de 35 millioen auto's, die nu over de aarde rijden. De eerste scheepsschroef. In een andeie afdeling staat het werk van een anderen Oostenrijkschen uitvin der, Josef Ressel, die de scheepsschoef ont dekte. Als je bedenkt, dat ongeveer 90 van alle stoomboten nog tegenwoordig van zijn uitvinding gebruik maker, kan je je voorstellen, hoe belangrijk die uitvinding was. De voorwerpen, die nu in liet museum tentoongesteld zijn, zijn alle van groot be lang. Er zijn tekeningen van hemzelf bij en modellen, die hij zelf heeft gemaakt. Dit was de eerste maal, dat de scheepsschroef duidelijk verklaard werd. Een verdieping hoger is de eerste naai machine van Josef Madersperger te zien. Als je dit toestel ziet staan, zou je niet den ken, dat het in de jaren, die volgden zó belangrijk en zo onmisbaar zou worden. Historische papieren. In grote glazen kasten zijn belangrijke, historische papieren bewaard. Er zijn bij voorbeeld de patentbewijzen van liet gas gloeilicht, dat in 1885 door Von Welsbach werd uitgevonden en die van de metaal draadlamp, die in 1897 werd uitgevonaen. Op weer een. andere plaats hangt een portret van Robert von Lieben die van 1905 1906 de eerste geluidsversterker maakte en daarmede een begin maakte aan de te lefonie en de techniek van de radio. Ook de eerste schrijfmachine (1864) is hier te zien. Dr. Joesf Natterer is bekend, doordat hü de eerste was, die koolzuur vloeibaar maak te. Het apparaat, waarmee hij dat in 1842 deed is in het museum te zien en ook zijn handschrift. Een masker voor zijn hoofd en dikke leren handschoenen, die hem moes ten beschutten voor het geval er ontplof fingen plaats zouden vinden, zijn ook ten toongesteld. De afdeling van de Spoorwegen. Eigenlijk bestaat het museum uit alle maal aparte musea. Zo is de grote tentoon stelling van Spoorwegen, die in de middel ste hal staat op zichzelf al iets heel bij zonders. Hier kan je de oudste soorten wa gons en locomotieven zien en de oudste rails van Engeland en het vaste land van Europa. Zo is er dë eerste trein op het vasteland: de paardehtrein van Linz naar Budweiser, die tussen 1825 en 1832 is ge bouwd. Dit was een bergbaan en eigenlijk voor transport van zout bedoeld. Ook staat daar het salonrijtuig van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, waarin ze haar grote rei zen maakte. Vlak daarby de geweldige lo comotief van een goederentrein, die niet minder dan 65000 kg. zwaar is. Deze loco motief is het voorbeeld voor de meeste an dere landen van de wereld geworden. Zij werd in het jaar 1841 door Jones Turner Evans in Newton, dus ir Engeland gebouwd De „Viribus Unitis". Ook het gedeelte voor de scheepvaart is heel interessant. Er staat een model van het grootste slagschip van de vroegere Oos tenrijksHongaarse monarchie de „Viribus Unitis", waarin je alle verschillende rui men en hutten van het schip kunt zien. Het echte schip werd in 25 mnd. tijd door 1000 Tirfen Van prachtigste natuurparken van ftwrd-Amerika is wel het „Redwood-Em pire", d.w.z. het „Rijk van de „Rode Bo men". In dit gebied staan de oudste bomen van de aarde. Waar de golven van de Stil le Oceaan tegen de woeste en steile rot sen op de kust van Californië slaan, begint het bos met de reuzenbomen. Het natuur park heeft een oppervlakte van 600 vier kante kilometer en 97 van alle reuzen- - ïen, die op de aarde voorkomen, staan daarin. Deze bomen zijn een altijd groene krijg je het gevoel ol je door een grote kijker de hemel ziet. Er zijn natuurlijk wegen in dit park aan gelegd en soms stond een boom in de weg. Maar men dacht er niet over om die prach tige boom om te hakken en hakte daarom alleen maar een doorgang in de stam, zo dat de weg eenvoudig door de boom heen loopt. Flinke grote auto's kunnen door die grot rijden, zoals je ook op dit plaatje ziet afgebeeld. Het is heus niet helemaal ongevaailyk dennensoort. Sequoia's heten ze en er zijn nog verschillende soorten sequoia's. Het hout is rood en wordt veel voor timmer werk gebruikt. Sommige bomen zijn 120 meter hoog en hun dikte verschilt tussen 10 en 35 meter, waarbij de bast alleen al een dikte heeft van 1 tot 1.5 meter. Men schat de bomen 4000 tot 5000 jaar oud en het staat dus wel vast, dat dit de oudste levende wezens van de aarde zijn. De schors van de bomen kan niet bran den en dat is iets heel bijzonders. Het is namelijk al vrij dikwijls gebeurd, dat de bliksem in zo'n boom sloeg en dat het hout van binnen verbrandde, maar dat de bast ongedeerd en onverschroeid bleef staan. De boom blijft voortbestaan, hoewel hij helemaal hol is, de dikke schors is voldoen de om het vocht uit de wortels naar boven tc brengen naar de. takken en bladeren. Je kunt dogr een kleine ingang in de stam kruipen en als je dan naar boven kykt, om door zo'n bos te lopen, want soms val len de grote appels af. Deze vruchten lij ken op onze dennenappels, ze zijn alleen, veel groter en zwaarder en als je er een op je hoofd krijgt, kan je er zeker van zijn, dat je wel een beetje hoofdpijn zal krijgen. Deze appels worden veel voor de kachels gebruikt, vooral voor open haarden. Om zoveel mogelijk bezoekers te trekken worden er steeds nieuwe bezienswaardig heden in het park gemaakt. Er zijn nu al dansvloeren op omgehakte stammen ge maakt en het is werkelijk een heel bijzon der gevoel om op een afgeknotte boomstam te dansen. Elk jaar komen er duizenden bezoekers naar het park. Maar ze komen niet alléén om de reuzenbomen te zien. Er zijn ook hete bronnen in het park en druipsteengrotten en liet is daarom ook he lemaal niet te verwonderen, dat iedereen, die in San Francisco of in het Noord-Wes telijk deel van Californië komt, ook een bezoek aan dit gebied brengt. BESMETTELIJK. In Kopenhagen vond laatst een vreemde soort „roof" plaats. De voorbijgangers ble- yen staan, toen ze een oude heer woedend arbeiders gebouwd op de werf in Triëst en zyn eentje hoorden redeneren en wel- Vlak bij het kasteel Schönbrun in We nen, midden m een groot park, staat het geweldige Technische Museum dat een ver zameling is geworden van zeer belangrij ke en ook zeer zeldzame voorwerpen, die bij de techniek behoren. Het gebouw heeft drie verdiepingen en er zijn 16.000 vier kante meter tentoonstellingsruimte in ter wijl het geweldige net van electrische lei dingen, dat voor de verlichting en ook voor de opgestelde machines gebruikt wordt, ge lijk staat met het net, dat een stad van 10.000 mensen van licht moet voorzien. De tentoonstelling is in 30 groepen verdeeld, waaronder bijvoorbeeld zijn: de hoogovens en mijnbouwbedrijven, het verkeer te land, en te water en ook het luchtverkeer, de machine industrie enz. Omdat juist de Ostmark, het gebied waarvan Wenen de hoofdstad is, in haar geschiedenis veel uitvinders heeft gekend, staan er ook in dit museum veel „eerste lingen". Zo staat in de afdeling voor ver voermiddelen, iets, waar alle musea jaloers op kunnen zijn namelijk: de eerste auto, die door Siegfried Marcus (18311898) is uitgevonden. Met deze auto, waarvoor ben zine werd gebruikt van een samenstelling, die men nog steeds gebruikt, reed hij in het jaar 1875, door de straten van Wenen, nadat hij al in 1864 een nog ingewikkelder kostte 65.000.000 gouden kronen. Zo zij'n er nog heel veel interessante voorwerpen in het museum, het zou te lang duren om ze hier allemaal op te noemen, maar wie ooit nog eens in Wenen komt, doet er beslist goed aan om eens een kijkje in het museum te nemen. Ieder zal er iets vinden, dat hem interesseert. OÜD STADJE IN DE SNEEUW Hier zien jullie de kleine schoenmaker! Hij kent zijn vak heel goed en je kunt met een gerust hart je schoenen aan hem toe vertrouwen. -Wat er ook aan moet gebeu ren, spijkers uitslaan, zooltjes inleggen, zo len plakken, breng ze maar by hem, hij maakt het in orde. Alle broertjes en zus sen laten hun schoenen en pantoffels door hem maken en wie zou eraan durven twij felen, dat hij, zij'n schoenen goed gemaakt terug krijgt? Je hoeft hem maar aan te zien, om te begrijpen, dat deze schoenma ker weet hoe het moet! En weet je van wie hij dat heeft geleerd? Van zijn vader, want die is een echte schoenmaker, Jaapje heeft zo dikwijls gekeken, als zijn vader schoe nen maakte, dat hij nu zelf een zaakje is begonnen en daar toepast, wat hij bij zijn vader heeft geleerd. dra was er een heel oploopje ontstaan. Iemand vroeg den man, wat er toch ge beurd was en toen vertelde hij: „Zo'n aap van een straatjongen komt op zijn fiets langs rijden en trekt me zomaar mijn laatste sigaar uit mijn mond, die hij rustig verder oprookt! Het is een schandaal!" De mensen begonnen allemaal te lachen en plotseling begon de oude heer erg te nie zen. Daarna keek hij veel vrolijker en zei: „Maar ik heb al wraak genomen, want nu zal die jongen die vreselijke verkoudheid, waar ik al een week mee rondloop ook wel krijgen!" Elke dag gebruiken wij papier, op school, in huis en overal en we vinden papier het gewoonste, wat er bestaat, Eeuwen en eeuwen voordat de mens op het idee kwam om papier te maken uit hout, deed de wesp het al om zijn nest te bouwen. Dat maak te zij uit een papierachtige stof, die zij uit hout met speeksel maakte. Pas veel later kwam de mens op het idee om uit houtslijpsel papier te maken. In de spleten en scheuren van de bast van eike bomen kan je wel eens kale plekken zien, die de wespen daar door krabben en scha ven uit hebben gehaald om de kleine stuk jes hout te halen, die ze, na ze flink ge: kauwd te hebben, voor hun nest gebrui ken. In deze nesten brengen ze ook de las- ven van insecten,' die ze door een steek verlamd hebben en die als eten moeten die nen. Allerlei soorten vliegen, en vooral ook bladluizen zijn het hoofdmaal van een wesp. Maar ook kleine spinnen eten ze graag. Met grote spinnen hebben ze meer moei te. Dikwijls ontstaan er grote gevechten tussen een wesp en een grote spin en heel vaak wint de spin die strijd. De spin past allerlei listen toe om de wesp in de val te lokken en in de eerste plaats moet ze zor gen een beetje uit de buurt van de wesp te blijven, zodat zij niet kan steken. Een zoöloog schreef eens in een Londens blad, fyoe hij een stryd tussen een spin en een wesp bijwoonde. „De wesp was in een spinneweb gekomen", vertelde hij, en zat daar vast. Zy deed erg haar best om uit het web los te komen en het leek er werkelijk even op, dat het zpu lukken. Maar op dat ogenblik kwam de spin vlug uit het midden van het web en begon een stevig weefsel van. drades om de plaats te spinnen, waar de wesp zat. Driemaal ging ze om de wesp heen en iedere keer werd het moeilijker voor de gevangene om vrij te komen. Toen ging de spin tot de aanval over en bond draden om de vleugels van het insect. Intussen deed de wesp alle moeite om de spin te steken maar het hielp allemaal niets en na een paar minuten leek de wesp meer op een mummie dan op een wesp. Zy was helemaal ingeweven in zilveren dra- Jan had een grote zak gevonden En toen een nieuwe streek bedacht! Hij kroop ermee onder de tafel Wachtend tot Mien de koffie bracht. Toen hij haar hoorde komen, blies hij Lucht in de zak, zoveel hy kon. Liet met een knal de lucht ontsnappen En alles viel 'op Mien's japon! Mien schrok erg, maar toen zij Jan zag Pakte zij hem bij zijn kraag Trok hem vlug mee naar de keuken En gaf hem een flink pak slaag! den en er was bijna niets meer van het lichaam te zien.' Toen durfde de spin dich terbij te komen en even later zoog ze de wesp uit, waarna ze hem weer liet hangen en zo, als lekker boutje in haar voorraads kamer bewaarde!" SCHOMMELEN, SCHOMMELEN OP EN NEER, In Ontario in Amerika werd enige tijd geleden een schommelwedstrijd gehouden. Het ging erom, j wie het langst in een schommelstoel kon blijven zitten, terwijl de stoel schommelde. Een clown Joe Harris won de wedstrijd, hij hieïd het vol om 55 uur en rog een paar minuten te blijven zitten. Intussen waren twee stoelen onder zijn gewicht bezweken. Hij kreeg een prijs van 500 dollar. Alle andere deelnemers waren allang uitgevallen, want het bleek, dat de meeste mensen vreselijk misselijk en draaierig werden, als ze lange tyd ach ter elkaar geschommeld hadden, ->

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 8