kii/üaangiifl I h 27'- 7= binnenland Laatste Nieuws Houdt den dief! in het hol van den leeuw Beurs van Amsterdam. H.M. de Koningin bezoskt de Aléxanderkazerne Prins Bernhard bij slipjacht en cross country Het autobuswetje afgekondigd Kerk en School Na het overlijden van den paus Verwachting Rechtszaken Aanslag op 'n meisje Verduistering van hypotheekgel den BUITENLAN D De viuchteiingenkwestie Luchtvaart Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws 67, Beriditiging v« de nieuwste be- hrnriag van bet derde regngent cavalerie. Het is een vaste gewoonte, dat bet derde regiment cavalerie in de residentie op zip. vwiaaidag voor H.M. de Koningin defi leert. Doch heden, op den dag van het 125-jarig bestaan van het regiment, is men van dezen regel afgewekende Koningin, stelde er prijs op, persoonlijk de nieuwe kazernes aan de Van Alkemadelaan in oogensohouw te nemen. Evenals tien jaren geleden, toen om technische redenen het défilé niet kon plaats hebben, bezocht ook thans de Koningin de huzaren in hun eigen omgeving. Op het met talrijke vlaggen feestelijk versierde voorplein stelden de drie esca- drons zich op. Om elf uur kondigden trompetsignalen van de wacht en het hijsöhea van dan Ko ninklijken standaard aan de speciaal daar voor opgerichte vlaggemast de komst van de Koningin aan. Vergezeld van Haar adju dant kolonel jhr. W. CL M. de Jonge van Ellemset en Haar ■ordonnans-officier eerste luitenant jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst betnad H.M. het voorplein van de kazerne, waar Zij werd ontvangen door den regimentscommandant, lnit.-kolonel J. J. van Diepenbrugge. Onder het spelen van het Wilhelmus, ge volgd door het huzarenlied', inspecteerde de Koningin vervolgens de rond het voor plein opgestelde escadxons, waarna een driewerf hoera op H.M. werd uitgebracht Na de inspectie werd de Koningin door den commandant en zijn adjudant ritmees ter H. A. M. Latoor rondgeleid door hel moderne kazemecomplex, waarbij H.M, Zich persoonlijk op de hoogte stelde van het leven der troep. De eenvoudige huzaar, die in welk vertrek ook dat de Koningin bezocht dienst deed, moest zich persoon lijk bij H.M. melden. Zoo kon Zij uit den mond1 van de mannen zelf de gewenschte inlichtingen krijgen. Geruimen Irpd vertoefde de Koningin in de prachtige keukens, waarbij Zij zich door den kok liet voorlichten omtrent de wer king van de machinale stamppotten en jaar het menu informeerde, dat op deze* feestdag een speciaal karakter droeg. Tegen twaalf uur was het bezoek ten einde. Bij Haar vertrek onderhield H.M zich eenigen tijd met overste Van Diepen brugge en den oudsten diens tdoenden offi cier ritmeester W. E. Mathon, die de troep gecommandeerd had. Luid toegejuicht door het publiek, dat voor den ingang der ka zerne was samengestroomd, verliet de Koningin het kazemeterrein. Na het bezoek van de Koningin heeft het regiment een feestmarsch door de stad gemaakt. Omstreeks één uur, heeft het regiment gedefileerd voor den minister van defen sie, dr. J. J. C. van Dijk. Belangstelling van Prinses Ju liana en Prinses Armgard. Zaterdagmorgen toonde 'toudö slotplein to Zeist weer 't vroolijk© beeld van vroegere ®jden. Daar toch verzamelden zidh te gen. 11 uur de leden der Utredhtsdh© ïariht- vereemging en overige deelnemers voor een süpjadht adhter de Meute van die K. N. J. V. Een veertigtal amazones en ruiters was bijeen, toen kolonel Ifigly die deelnemers welkom heette en Z. K. EL Prins Bernlhard i&asikte voor zijn deelneming aan den jaiarpksdhen cross om den door het ge meentebestuur van Zeist uitgeloofden be ker, in 1933 gewonnen door mr. Jos. Gi- lissen, Nadat kapitein jhr. F. EL M. Midhiels van Kessenidh als fieldmaster nog eenige msde- deelingen had gedaan betreffende het par cours, ging de kleurige stoet op weg achter de meute. De Prins reed in de uniform van ritmeester der huzaren zijn fraaien appet- bunmmel „Bunny". In het Zeister bosdb werd de meute los gelaten. Na ongeveer een uur werd de fi- Ken&ebosch bereikt De Prins dankte hier met enkele woorden dten ja- gcrmeester, res. Ie luitenant G. L. Kolft s Middags vertrok luitenant Van Leeu wen als eerste voor de cross, welke bijna 3000 meter lang was. Twee-Ie startte mr. Gihssen, die m 1938 den „beker van Zeist" won. Z. K. E Prins Bernhard, die als no. ld startte met „Bunny", nam de versche lende hindernissen voortreffelijk!, maakte een fraaien tijd van 5.093/s voor het zware parcours, en werd vierde. Tijdens den rit van Z. K. H. Prins Bern- hard arriveerde H. K. H. Prinses Juliana en Prinses Armgard, vergezeH van freule De Bcauw. De liooge gasten hieven ongeveer een half uur op het terrein. Om ongeveer half vijf hjad de laatste van de 28 deelnemers die finish bereikt, waarna men in hotel „Hermitage" te Zeist bijeen kwam voor de prijsuitreiking. Do Kwiiigia ter feerhe. ii. M. de Koningin, woonde gisierodhtend de godsdienstoefening h^ in de Groote rCnwW 4a 'e I Itegem de wilde bussen" zeilen echter veerafenog gee* nurtrege- ]a werden genvnwau y^terdag i3 afgekondigd het z.g. nood wetje inzake de wilde autobusdiensten, waarvan de datum van mwerkingtreding werd vastgesteld op gisteren. De H.Crt weet mede te deelen, dal deze afkondiging vooralsnog geen verandering brengt in de positie der z.g. wilde auto busondernemers, in zooverre, dai al treedt dan deze weet morgen in werking, nog geen maatregelen tegen hen zullen wor den genomen. Wij herinneren in verband met het bo venstaande aan de mededceling van den minister van waterstaat in zijn memorie van antwoord betreffende dit wetje aan de Eerste Kamer: „dat hij zich voorstelt wijziging te be vorderen van het R.A.P., in dien zin, dat het vergunningsstelsel zich niet meer richt op het ervoer met, maar op het exploi- teeren van motorrijtuigen. In de eerste plaats zal dus de vorige redactie .moeten worden hersteld, doch daarnaast zullen nog enkele .aanvullende wijzigingen moe ten worden aangebracht". Vergroote productie van electricilcit in Nederland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de door de oentrales, die in de openbare stroombehoefte voor zien, afgegeven electrische energie in de maand Januari in totaal 259 millioen kwh. In dezelfde maai il van 1938 werden 224 millioen kwh afgegeven. De toeneming bedroeg deihalve 35 mil lioen kwh (ca. 15,5 pet). In de maand December bedroeg de toeneming 12 pet Onderaardsehe gewelven onder het Binnen hof in Den Haag? Bij de afbraak van de noodgebouwen ten behoeve van de gemeente 's Gravenhage aan den Hofweg is men gestooten op een oud1 gewelf. Aanvankelijk vermoedde men, dat men hier te doen had met een. ge deelte van onderaardsche gangen, welke onder het Binnenhof zouden liggen. Bij informatie op het gemeente-archief is gebleken, dat het hier een keldertje be treft, waarop voor I860 een torentje heeft gestaan. In dien tijd bevond zich bij den Hofsingel een poort met zijtorentjes, wel ke in 1860 zijn afgebroken. Het thans ge vonden gewelf staat geenszins met „onder aardsche" gangen in verbinding. De bijzetting van het stoffelijk overschot. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Paus Pius XI zal morgen voltrokken worden. De plechtigheid zal bij het vallen van den nacht geschieden. De kist zal worden geplaatst in de crypt van. de basiliek van het Vaticaan, naast den sarcophaag van Pius X. De voorbereiding van het conclaaf. Na de bijeenkomst van de algemeen© congregatie der kardinalen, heeft de be perkte commissie, die belast is met het voorbereiden van het conclaaf, en die be staat uit de kardinalen Cassia, Dominoni, Mariani en Canali, langen tijd! vergaderd. De organisatie van het conclaaf zal vrij wel gelijk zijin aan die van het conclaaf voor de verkiezing van Pius XI. Het conclaaf zou op 1 Maart aanvangen. Verwachtingen omtrent de paus keuze. In de „Gazetta del Pppolo" bespreekt Ansaldo het vraagstuk van de opvolging van Paus Pius XI. Hij sluit bij voorbaat de mogelijkheid van verkiezing van een buiteolandschen Paus uit en eveneens de verkiezing van de Italiaansche kardinalen Paoelli, Mar- inaggi, Maglione, Tedeschini, Pietro, Adeo- dato en Schuster. De candidaten, die de meeste kans op verkiezing, hebben, zijn volgens den offi cieazen publicist de kardinalen Morilio, aartsbisschap van Turijn, Rocca, aartsbis schop van Bologna, Ascalesi, aartsbisschop van Napels, Lavitrano, aartsbisschop van Palermo, Dallacosta, aartsbisschop van Florence, en dan nog enkele betrekkelijk jeugdige kardinalen van de Curie, waar onder Ganali, Pellegrinetti en Massimi, Bij een nadere beoordeeling geeft Ansaldo de meeste kansen aan DeHacosta en Massimi. Dmz-«aden gdoovigc-n naar den St. Piefer. Een ontzaglijke menigte menschen uit Medegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt. Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Voor de kuststrook: Aanvankelijk nog nog tijdelijk stormachtige, later krachtige tot matige Noordelijke tot Westelijke wind, regen of hagelbuién, wisselende bewolking, zelfde temperatuur. Voor het binnenland: Krachtige tot ma tige Noordelijke tot Westelijke wind, en kele regen- of hagelbuien, wisselende be wolking, zelfde temperatuur. n hooger beroep \ier jaar geëischt, Vandaag werd in hooger beroep voor bet gerechtshof te 's-Hertogenbosck de zaak behandeld tegen den gedetineerden 21-jarigen mijnwerker II. L. K. uit Heer len, die wegens poging tot doodslag op zijn meisje door de rechtbank te' Maas tricht is veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes raaandeu. Tegen dit vonnis heeft K hooger be roep aangeteekend. Er werden geen ge- tm'gen gehoord De advocaat-generaal, mr. II. Wj Mas- sink, die het misdrijf zeer ernstig noem de, eisehte thans wegens pogn; tot dood slag vier jaar gevangenisstraf. De verdediging bepleitte clementie, tn verzocht het hof den verdachte m ecu jeugdgevangenis te plaatsen. Het vonnis in hooger beroep tegen den Rotterdamschra no taris M. Het Baagsehe gerechtshof bevestigde he den het vonnis van de Rotterdamsdhe recht bank, waarbij de oud-notans M. wegens verduistering van hypotheekgelden veroor deeld ia tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hedh- tenis, waarvan het hol bepaalde,,, dat deze tot aan" den dag van deze pijn d<T*Lzal worden afgetrokken. '-■» er De advocaat-generaal Iiad verlxooging van deze straf tot 3 jaar gevangenisstraf gevor derd, met aftrek van 8 maanden voor arrest. Rnblee trekt adh terug, Londen, 13 Februari. (Reoier-A.N.P.). In de vergadering van de commissie van Evjan heeft Ruhlee vanoefhtend medegedeeld, dat hij zidh terugtrekt ais directeur van het Londensdh bureau van de vludhtelingen- conierentie. Hij verklaarde, dai het langer heeft geduurd dan hij verwachtte om con tact te krijgen met Berlijn, hetgeen zijn doel is geweest en thans roept zijn. rocjhts- practijk hem terug naar de Vereenigde Sta ten. Hij heelt zijn taak ten einde gevoerd met groot persoonlijk ongemak. Vanmiddag zal beslist worden over de reorganisatie van hel Londensdh bureau en de benoeming van een opvolger. Men wijst erop, dat Rublee zidh terug trekt en niet aftreedt. Het gebrek ui metaal in Duitseldand. Kopenhagen, 13 Februari (Havas). De „National ïïdende" bericht uit Apenrade, dat de Duitsche autoriteiten om tegemoet te komen aan 't gebrek aan ijzer in Sleeswijk de hekken van do begraafplaatsen hebben gesloopt In het plaatsje Ditmarksen hoeft dit 9000 kilo oud ijzer opgeleverd. Fransehe journalist uit Italië uitgewezen. Parijs, 13 Febr. (Havas). „Le Journal" bericht, dat het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken op de hoogte is ge steld van een beslissing van de Italiaansche regeering om den Romeinsehen ooi respon dent van de bladen „Le Jour" en „Les Dé- bats", GuilLaume, uit te noodigen het Ita liaansche gebied binnen acht dagen te ver laten. Duitsche stap te Parijs. Bellijn, 13 Februari (DNB). Naar eenige Duitsche bladen meidon, heeft de Duit sche ambassadeur te Parijs bij het Fran sehe ministerie van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen de arrestatie der Duit sche journalisten en de huiszoekingen. Zoo als eemeld, is een dezer journalisten weer op vrije voeten gesteld. De bladen melden verder, dat de Fran sehe regeering heeft toegezegd, zoo spoe dig mogelijk uitleg te zullen geven. Hittegolf is Znid-Australic. Adelaide heeft opnieuw van een hitte golf te lijden. Reeds gedurende zeven da gen is de temperatuur boven de 100 gra den. Duizenden hebben het weekeinde in het heuvelland en aan zee doorgebracht Hoewel er weer boschbranden zijn uit gebroken, zijn zij niet van emstigea om vang. Tennat Creek in Midden-Australië is door zwaren regenval geïsoleerd. Er heerscht daar een ernstig voedseltekort. Snel gevechtsvliegtuig verongelukt. Het nieuwe, zeer snelle Amerikaansche gevechtsvliegtuig, welks prestaties volgens militaire vliegers waarschijnlijk die van ieder ander militair vliegtuig in de wereld overtreffen, is gistermiddag op het Mit chell Field-vliegveld verongelukt De machine zou echter niet ernstig be schadigd zijn. H. t verluidt, dat het onderste deel van het toestel eenige boomen bij bet vlieg veld heeft geraakt De bes murder is er met tamelijk geringe verwondingen afgekomen. Het toestel was een eenpersoons twee- motorige Lockheed. Het verluidt, dat het vliegtuig een maxi mumsnelheid van ongeveer 640 k.m. kan bereiken. MAANDAG, 13 Februari. 0/fiiieele iioteering van de Commissie uil de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.per ELL. ad 46 pCt donder fust en zonder belasting. Mei-of fideel. Spoeling f L40. Binnenlandsche spiritus f24.h 100. Buitenlandsche spiritus f14 50f15. Zondei furt en zonder belasting. Hoog water. 13 Febr. 11.16 uur, 24 09 uur. 14 Febr. 12.43 uur. Een inspecteur van politie als baar is zeer nuttig. Een bewoner van de Notenboomstraat te 's-Gravenhage kwam gisteravond' om half negen thuis per auto. Den chauffeur gaf hij opdracht even te wachten. Tot zijn verbazing trof hij in zijn slaapkamer een hem onbekenden man, die voor de linnen kast stond. Beiden raakten slaags, maar de indringer wist zich los te worstelen. Hij ontsnapte over een muurtje in den tuin. Het „houdt den dief" van den heer des hnizes maakte den chauffeur erop attent, dat er iets bi- zonders aan de hand was en hij achter volgde den indringer per auto. Dit was echter tevergeefs en de chauffeur reed naar het bewuste huis terug. Inspecteur van politie Vos, die vlak brj woont, was ook al door het rumoer in actie gekomen. Hij stapte in de auto, toen deze terug was gekomen, om te trachten den indrin ger te vangen. Met behulp van inlichtingen, door voor bijgangers verstrekt, slaagde de inspecteur erin een hard loopenden man te arrostoe- ren, die buiten adem was en een bloed neus had1. De arrestatie geschiedde op den hoek van de Larinxlaan en de Tamarinde- straat. In de auto werd de man naar het politiebureau in de Archimedesstraat ge bracht Daar bekende hij het bewuste huis te zijn binnengedrongen via het muurtje, dat slechts een meter hoog is, waarover hij ook ontsnapte. Daarna had hij de span- ijoletsluiting .in de tuindeur geforceerd en het geheeie huis doorzocht. Op hiem werd een looper gevonden. Het staat nog Ol: de gevolgen an het mis sen van de laatste tram. Gisteravond vervoegde zich een jonge man op het politiebureau aan den Rijswijk- scheweg te 's-Gravenihage, die mededeelde de laatste tram naar Leiden te hebben ge mist. Aangezien hij geen geld op zak zeide te hebben, verzocht Mj de politie om onderdak. De jongen was minderjarig en daarom telefoneerde de Uaagsdhe politie naar de Leidsel)e politic om de ouders van den jongen op do hoogte te brengen. Toen bleek dat de jongen weliswaar 20 jaar oud was zooals hij' hjad opgegeven maar dat de opgave van zijn naam en adres vailscli was. Daarop fouilleerde de politie hem en zij vond op den jongeman een zwart leeren étui met verschillende foto's, circa £10 aan dividendbonnetjes en een legitimatiekaart ten nam© van een bewoon ster van het Groenewegje in Den Haag. De politie vroeg den jongen boe hij aan dit étui kwam, waarop lig mededeelde liet in Leiden gevonden te hebben. Nu had edhter de dame, wier legitimatie- kaart ter tafel was gekomen, op 7 Februari aangifte gedaan van diefstal van liaar hand- lasdh, inhoudende f128. Deze dame had dien avond getelefoneerd' in een publieke cel in het Huygenspoik, nadat zij ©en ver sleten dubbeltje geruild had' tegen een bruikbaar dubbeltje. Zij was met een vrien din, die op eenigen afstand van de del op haar wachtte. Behalve do wisselaar was er nog een man met een fiets dien avond op eenigen afstand van de oei. Tijdens dit telefoneeren zette de dame haar kmdtasrih op den grond. Toen het gesprek was afge- loopen was 3e tastih weg en de twee mannen eveneens. De dames hebben heli nog nageroepen, edhter tevergeefs. De dame heeft gisteravond den Leidsdhen jongeman als den wisselaar herkend. Vanzelfsprekend heeft hij nu onderdak gekregen I Ernstige val op era sportveld. De 17-jange Paula M. uit de Ostade- straat te *s Gravenliage is gistermiddag op aan het Stokroosplein, aldaar, tijdens het handbalspel tegen een medespeelster opgo- loopen, met het gevolg, dat zij op den grond1 viel en vermoedelijk een schedel breuk bekwam. De geneeskundige dienst vervoerde haar het Roode Kruis-ziekenhuis. hadden gewacht, hebben gisteren een laat- sten blik geworpen op het stoffelijk over schot van den Paus) dat in de kapel van hei H. Sacrament op een katafalk is ge plaatst, omgeven door 16 toortsdragers. Men schatte, dat tegen zeven uur gister avond 200.000 mensehen den Paus de laatste eer hadden bewezen. Op verschil lende punten van het groote plein voor de staan veldkeukens van het leger opgesteld, waar de armen van voedsel warden voorzien. Zon en Maan. wads hTho^' ff"™*" gehoor I Zonsopg. 14 FebrI I'S üd* 17.10 vaar tfe. H. O, HoogerzeE 19 Febr. N.M. 27 Febr. EX niet vast wat de man heeft medegenomen. Hij bleek te zijn de 33-jarige behanger H. Th. L. Hij is ingesloten. Schip omhoog gevaren nabij de „Ketel", Vannacht te ongeveer half twee, zijn de sleepbooten „Urk" en. „AIwi" van Schel- lingwoude naar het IJsselmeer vertrokken. Zij zullen trachten het s.s. „Jonkheer Coe- neu" vain de reederij Van der Boom, te Am sterdam, dat nabij de Ketel op de z.g. „Rog- gebol", omhoog is gevaren, vlot te sleepen. Ernstig epeorwegojtge!uk fn de Kaapkolonie. Bij Dal Josephat, op 80 kilometer van Kaapstad, is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Het aantal slachtoffers is echter nog niet bekend SCHIEDAM. Geboren: 10 Febr. Robertus Wilhelmus Johanne3, z. van J. J. A. Werkman en M. P. van Breda, Burgem. Knappertlaan 255. 11 Febr. Maria Joanna liduina, d. van II. L. W. Groenendaal en J. M. Smeden, Prof. Kamerlingh Onneslaan 108. Gerar dus Johannes, z. van C. J. Juijn en 0, de Groot, Burgem, Knappertlaan 255. OveTleden: 10 Febr. M. -0. van. der Steen, 5 nrncL Copemicusstraat 12. 11 Febr. J. Th. Bekkers, 19 j. Dr. Kolet- straat 1. I KOERSEN OP 18 FEBRUARI 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. V.K. HEDEN 34'/» (Binnenland. A.E.U. Van Berkel Gert. Calvé Nederl. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl.G.B. 82»/g 8507, 529 2007, Unilever1827,, (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel* U.S. Stee! Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. ïnd. Gas Mij, (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Radjang Lebong Singkep Tin Mij. 227,, CO'/. 85'/, 257, 15% 44»/, 287 67, 580 201 1307,- 22 507»- 85»/,,— 27*/»— 157,.—- 437.- 243 237 188 PETROLEUM. Kon. Olie 808*/, (Buitenland). Cont. OU197. Mid. Cont. Petr. 10"/» Phillips Petr296/. Een dief en twee helers gearresteerd. De IlaagFche politie heeft den 31-jari- gen koopman G. H. V. B. gearresteerd, die zij er van verdacht 's nachts met een steen een ruit te hebben vernield van de vitrine van den juwelier van Willigen in de Spuistraat aldaar, en daarna rijf hor loges te hebben gestolen. De man heeft een bekentenis afgelegd en is heden, voor den officier van jostitee geleid. Verder heeft de politie gearresteerd den 24-jarigen monteur A. van K. en den 38-jarigen schootknecht H. de V., die als helers in deze zaak zouden zijn opge treden, "Beiden gaven toe, dat zij één van de vjjf horloges van den dief gekocht hebben en in de bank van leening be leend hebben. Na liet verhoor is dit twee tal op vrije voeten gesteld. Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. Deli Batavia Senembah 9ui 101 57 188 8077,- 87, 197, 10*/, 297, 97,- 10 10 7 1987, 1847, 767, 418 238 21.0 216 1967,- 184 - 76 411 77i 6 7 3 SCHEEPVAART. H.A.L1047, Rott. Lloyd Ned. Schcepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Rallr. Southern Pac. Son them R ailway Cy. 1007, 1047, 8 12%, 14 18 13% 228'/,SI V, 2087, 215 1047, 100*/, 104'/, 137, - 12*/,— 13'/, 1 lu Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Februari. J f Londen 8.73 3/8, Berlijn74.80, Par$i 4.93 3/4, Brussel 31.46, Bern 42.26, Kopen» /hagen 39.00, Stockholm 45.00, Oslo43.87 New-York L86 3/8, Milaan lire 5.8?, Praag 6.42, Prolongatie -p~t.4- -

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3