1 EERSTE BLAD. Pierlot nog niet geslaagd Vrijdag 17 Februari 1939 No. 22099 De toestand in Spanje De strijd in het Verre Oosten Duitschland Filmglinsters België Tsjecho Slowakije Hongarije Vereenigde Staten De concessielooze bussen Wegveriichting en autoverlichting 91ste- Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. tl cf - buitenland De moeilijkheden bij de vorming van een nieuwe Belgische regeering. Tl De bezetting van Hainan Engeland Ierland BINNENLAND .aze conr&nt verschijnt degeljjks, metuit" *oaderinz Tan Zon- en Feeitaagen. J'rijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 cts. Afzoa- aerlyke nummers t cts. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nar aan het Bureau bezorgd zijn. 's Zaterdags vöor uur. Een bepaalde plaats van advertentie® wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Pryfc der AdverienUea: ran 1—5 regels f 1-55; iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagnummer 1—5 regels f 1.80, tedere regel meer Ü35 Reclames fa*35 per regel. Incassokostenö cts.; postkwitanties 15 cis. Taneven \an adverientiën öy abonnement njn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks morden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentièn opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f CL75 t/m. 25 w oorden. Elk v. oord meer cent tot een 'maximum van 30 woorden. s Woensdags: Kleine Advertentiën tot -S woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentièn 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. f SV f !- Zooals liel eens Goelhe's toovenaarsleer- ling verging, toen. hij in een oogenbhk, dat zijn meester vanhuis. was, zelf'den iooverbezem water het maken, en, toen de kamer geheel vol 'dreigde te loepen, de ovei&trooming niet meer vermocht te stut ten, omdat hij de bezweringsformule had vergeten, zoo schijnt het ook in België te moeten gaan met de kabinetscrisis. Het is gemakkelijk genoeg een ministerie te doen vallen, maar moeilijker blijkt het een nieuw te vormen, Het is den armen Jaspar reeds mislukt, fhans schijnt liet, dat ook Pierlot niei tegen de moeilijkheden, door de partijen in zijn weg gelegd, opgewas sen zal zjju. In een giéteravond voor de pers afgeleg de verklaring heeft de kabinetsformateur verklaard, dat hij, in den loop van den dag, op nieuwe moeilijkheden was gestuit, Nadat het plan tot het vormen eener re geering, steunend op de drie tradiüoneele partijen, Katholieken, Liberalen en Waal- sche Socialisten, door tegenwerking dezer twee laatste partijen, was opgegeven, was het voornemen gerijpt een regeering van twee partijen te vormen. Het was hem echter gebleken, dat in de katholieke partij een sterke tegenkanting heerscliie tegen deelneming aan zoo'n regeering. Onder deze omstandigheden had hij ge meend, dat bij er -waarschijnlijk van zou moeten afzien, de hem opgedragen taak te vervullen. De katho'ieken, die zich in beginsel bereid hadden verklaard, in de regeering zitting to nemen, hadden Pierlot echter verzochl, niet terstond een besluit te nemen, doch zich nogmaals met de li beralen in verbinding te stellen. In elk geval was vo'gens Pierlot thans de op lossing, in dezen of genen zin, nabij Pierlot heeft'voorts nog medegedeeld, dat hij zich hedenochtend naar het paleis zou begeven om den koning van den toestand op de hoogte te brengen. De katholieke ouid-minisler heeft nader verklaard, dat hij pas van hel vormen van een regeering zal afzien, als de katholieke parlii er bezwaar tegen heeft, dat haar eitcgenn oordigers cr aan deelnemen. Op vragen betreffende de zaak-Martens heeft Pierlot verklaard, dat bepaalde ont hullingen, die door de pers gepubliceerd zijn, nieuwe gezichtspunten zouden kun nen oplev eren, doch dat rekening diende te worden gehouden met het door de Vlaan.sche openbare meening ingenomen standpunt. De gisteravond gevoerde bespre kingen lielben oa op dit punt bo'rekking gehad. Het standpunt der katholieken, In een gisteravond gehouden bijeenkomst van het directorium van het katholieke blok heeft, naar de Libro Belgiquo meldt, de minister van financien, Janssen, een volledige uiteenzetting gegeven van den financieelen toestand des land.,. Deze uit eenzetting heeft volgens het blad diepen indruk gemaakt, liet algemeene oordeel is, dat de financieel© toestand van lmt land het beslist noodzakelijk maakt, dat'binnen den kortst megehjken tijd een regeering wordt gevormd. Echter is gebleken, dat liet mcerendeel der aanwezigen tegen een twee-partijen- regeering (katholiek-socialistisch) was, en vooral Janssen. De laatste en de meerder heid der leden van het directorium zijn van meening, dat de oplossing van het financicele vraagstuk de medewerking van alle partijen vere'scht. Vervolgens, ook om dat de vorming eener twee-partijen r-egeering- de z.aak-Marlens niet zou oplossen. De kwestie-Marlens. Wat de laatste kwestie betreft, zou vol gens het blad de onthulling van bepaalde feiten, die in. den oorlog door Marlens verricht zijn, de zaak op een ander plan worden geplaatst Dit heeft Crokaert er toe gebracht een tweeledig voorstel te doen. Waarom zou men, gezien den ernst van den fmancieelen toestand, niet een z.g. zakenkabinet samenstellen, dat alleen tot taak zou hebben, de financieele kwestie op te lossen en zich niet zou inlaten met de vraagstukken van politieken aard En waarom zou men, gezien de nieuwe feiten in de zaak-Martens, deze niet voor leggen aan een eereraad, die er de authen ticiteit van zou moeten vaststellen Alsdeze zou worden vastgesteld, zou niemand er j ».ririeer *e8en, kunnen verzetten, dat dr. Martens als lid der academie aftreedt. Het schijnt, aldus het blad, dat de ver gadering zich met formeel over dit dubbele vocrstel heeft uitgesproken, doch de Bus de u arnaffe," Marck, Jansen en de Schrij- ver, ,ls °Pged ragen, van het besprokene mededeehng te doen aan Pierlot. s,Godsvrede" voor de Vlaamselie eischen voorgesteld. Op voorstel van Barnich hebben de manische en Waalsche socialisten, naar de Soir meldt, een voorstel bestudeerd, dat totstandkoming beoogt van een „Gods- vrti'o jen aanzien van de cultureele auto- lunj" en de verlangens op taalgebied, op dat het mogelijk zal zijn, zich in bet bi- zbndér .te wijden aan de economische en financieele vraagstukken van Belgie. De raad' van de Belgische - werklieden partij heeft dit voorstel aangenomen. - Hieruit vloeit voort, dat men van socia listische zijde op zoek zal gaan naar ka tholieke en liberale parlementsleden, om een verzoek tot verdaging van de behan deling der tot uiting gebrachte verlangens in te dienen. Het zon echter vanzelf spreken, dat de toepassing der taalwetten tijdens den duur van dezen Godsvrede verzekerd1 zouzijn. Bérard naar Barges vertrekken. Bérard die gisteravond na een bezoek aan Daladier en Bonnet naar Burgos is vertrokken, wordt op zijn nieuwe reis ver gezeld door twee leden van 't diplomatieke personeel, die den rang van ambassade-se cretaris hebben, en verscheidene andere ambtenaren. i Del Vayo te Parijs. Del Vayo is er niet in geslaagd Azana over te halen naar Spanje terug te keeren Naar verluidt heeft Azana geen vertrou wen in de poging om verder tegenstand te bieden aan Franco, doch Negrin, die 'heeft aangekondigd, dat d!e strijd zal worden voortgezet, zou gaarne -willen, dat de pre sident naar Spanje terug zou koeren onr de positie van de regeering te versterken. Madrid gebombardeerd. Madrid is gisteren voortdurend door de batterijen der troepen van Franco ge bombardeerd. Het bombardement geschiedt met grana ten van zwaar kaliber, Eik TiaJE uur viel een projectiel op de stad, hetgeen de be woners in voortdurende spanning bracht. De aanvallers hebben het vooral gemunt op de Zuidelijke wijken en op de om geving van de bekende Galle Aicala, die dwars door de stad loopt. Er zouden zes dooden gevallen zijn. De bezetting van Hainan. In de Japansche bladen is een campagne begonnen om de Japansclie regeering er toe te brengen Hainan te gebruiken als middel om druk uit te oefenen op Frank rijk en Engeland. Tezelfdertijd wordt Arita heftig gec.ritiseerd- door zekere bladen -we gens de gematigdheid van zijn antwoord op de stappen van den Franschen ambas sadeur, Jules Ilenry, en den ambassadeur van Engeland, Craigie, gedaan na de ont scheping van troepen op Hainan. De Osaka Asaki laat zijn gebruikelijke reserve- varen en schrijft: „Met Hainan bezet te houden, bezitten, wij het recht van leven en dood oter Hong kong en brengen wij Indo China in onze werkingsfeer. Frankrijk en Engeland zijn voortaan niet meer in staat een krachtige houding tegen ons te hebben. Zij zullen meer en meer gevoelen, welken hinder de bezetting van Hainan door de Japanneezen voor hun rijken beteekent. Een ander land zal het eveneens voelen: Nederland, dat zich meester maakte van Nederlandsch Indië zon der met de minste opoffering voor de verwerving er fan te betalen. Laat ons afwachten totdat dat land zich bewust van den nieuwen toestand ons den verkoop van Nieuw Guinea zal voorstellen". Is Frankrijk tevreden gesteld? Volgens den Parijscihen correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" is de Fransche regeering blijkbaar tevreden ge steld1 door de Japansche motiveering van de bezetting van Hainan en wenscht zij verdere verwikkelingen met Japan te ver mijden. De correspondent meldt verder, dat Parijs besloten heeft agrement te ver leenen voor den nieuwen Japanseken ara- bassadeur Tani. Fransche oorlogsbodems in de buurt van Hainan. Van Kwantsjau-Baai is volgens Chinee- sclie kringen bericht ontvangen, dat drie Fransche oorlogsschepen ter hoogte van Hoikau zijn aangekomen, doch nog niet de haven zijn binnengevaren. Deze haven bevindt zich thans in Japansch bezit. Volgens een ander bericht zouden 17 Fransche oorlogsbodems bij Hoihau wor den geconcentreerd. Het buitenland was niet ver wittigd. Op een vraag van een buitenlandseken journalist, of de bezetting van Hainan ge schied is ter versterking van het anti- Kominternpaet of uit zuiver militaire nood zaak, en of Duitsehiand en Italië van het voornemen vooraf op de hoogte zijn ge steld, heeft de woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken te Tokio geantwoord', dat de bezetting \an het eiland uitsluitend geschied is uit stra tegische noodzaak, en dat de Japansche legeering nooit eenig ander land vooraf van de militaire verrichtingen brj Hainan op de hoogte heeft gesteld. Nog meer actie van de Japan sche vloot. De Japansche marine-autoriteiten heb ben op 15 Februari het buitenlandsche consulaire oorps te Sjanghai er van in kennis gesteld, dat de vloot binnenkort zal optreden le Haimen, gelegen aan de monding van de rivier Lingkiang, in de provincie Tsjekiang. In de mededeeling wordt gezegd, dat „militaire noodzaak" Japan tot dit op treden zal dwingen. Het consulaire corps wordt verzocht den - buitenlandschen schepen te adviseeren zich tot 30 mijl van Haimen terug te trekken, en wel voor Vrijdag 17 Februari. De Japansche vloot neemt geen verantwoording op zich voor schade, welke buitenlandsche schepen, die deze waarschuwing in den wind slaan, zouden oploopen. Haimea vormt een be langrijke haven voor den aanvoer van wapenen en munitie voor Tsjang Kai Sjek, daar het verbindingen heeft met Ningpo en met Nantsjang. Tevens ligt het aan een drukken internationalen ^handelsweg. Veroordeeling wegens rassenschande. Het landgerecht te Neurenberg heeft een Jood, die tot Juli 1938 een verhouding met een niet-Joodsch meisje had gehad, wegens rassenschande^ veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf eu yijf jaar verlies van eer. Het bestuur van de jubilccrende Chr. Gymn, Vereen. D.O.K. Zittend van links naar rechts: mej. P. van Zwet, mej. C. Teenw, L. Lips, A. Schuilma.ii, W. Nieuwstraten; staande, idem: mevr. J. v. d. StaayPijnakker, mej. O. Verkade, mej. N. Meijdam, mej. B. Visser, H. de Gids, K. van Hekke, D. Krabbendam. (De penningmeester, de heer J. van Noortwijfe, die niet aanwezig kon zijn, ontbreekt op de foto.) Collectief contract voor de hav^n van Ant- Werpen opgezegd. Daar de geldigheidsduur vail iiet collec tief contract vóór de haven van Antwer pen is afgeioopen, zijn door liet nationaal comité voor de haven van Antwerpen be sprekingen gevoerd. Aangezien de -werkgevers van oordeel waren, dat de 40urige werkweek, d.w.z. een werkdag van 6 uur, Voor de haven oen groot nadeel is, hebben zij voorgesteld, weder den 8 uxigen werkdag in te voeren. Doch de arbeidersafgevaaidigden hebben dit voorstel van de hand gewezen. Ook hel voorstel de tusschenkomst van den koning in te roepen werd van do zijde der arbeiders afgewezen. De werkgevers hebben nu het collectief c-onlract opgezegd. Bom ontploft. Gistermiddag is op het station Somer- stown in een wagon, welke geladen was met s troo om in te pakken, een bom ont ploft. Een persoon werd gewond. De bom was in liet slroo veiborgen. Ierland zou in een oorlog niet neutraal kunnen blijven". In den Dail heeft Die Valera, sprekende over de defensiebegrooting, verklaard, dat Eire, hoe gaarne het dit ook zou willen, ingeval van een oorlog lusschen Engeland en eenig ander land, onmogelijk neutraal zou kunnen blijven. 1 1 H|ij zeide, dat het, ingeval van oorlog voor de positie van Eire van de grootste beteekenis was, dat de handel met Enge land in vee en andere producten zou kun nen worden voortgezet. Arrestaties en huiszoekingen. De politie te Praag heeft gisteravond vijf personen gearresteerd op grond van een onderzoek, dat thans wordt ingesteld naai" illegale werkzaamheid van communisten. Er is in meer dan 2000 huizen een on derzoek ingesteld. Nieuwe regeering. Naar verluidt heeft graaf Teleki een nieuwe regeering gevormd, welkje gelijk is aan de vorige, behalve dte minister president. President Roosevelt naar de vloot- inanoeuvres vertrokken. Gisteravond heeft president Roosevelt Washington veriaten om de manoeuvres van de Amerikaaaische vloot in den Atlan- tischen Oceaan hij te wonen. Opgeba-ggerden. 17 Februari. Soms staat er, tus- sehen alle aclualiteit, een bericht in de kraut ,dat u even aangrijpt, omdat het laat zien, dat wat er vandaag-dea-dag en over morgen geschiedt niet zoo verschrikkelijk {belangrijk is als ge, als tijdgenoot en opperpriester van de sensatie, wel geneigd zijt te denken. Daar is bijvoorbeeld dit ver haal van dr. Franz Weidenreich, de auto riteit op het gebied van den z.g.n. Peking- man, die heeft bekend gemaakt, dat te Tsjoukoutjen een hol is ontdekt, waarin overblijfselen zijn gevonden van zeven prae-hisloriscne wezens uit een veel later tijdperk dan de sin-antropiden. Het gaat hier om wezens, die al veel op den mo dernen mensch gelijken en die naar schat ting niet ouder zijn dan tusschen de hon derdduizend en twintigduizend jaar. Hier door zijn voor hel eerst overblijfselen van vertegenwoordigers van het ras uit het tweede peleolithisdhe tijdperk op Aziatisch grondgebied gevonden (als men de vond sten in Palestina niet meerekent). De ze ven gevonden skeletten waren ""vairT" perso nen van allerlei leeftijden, van mannen boren de zestig j'aar lot aan een pas ge boren kind toe. Allen waren de schedels ingeslagen met een bot voorwerp, waar schijnlijk een Oliinceschen of Mongool- schen knots van liet bekende type. Dr Weidenreich verklaarde vooris, dat deze menschen hel type hadden van de prae- Ctoiumbiaansche Amerikaansche Indianen, Indien nader onderzoek dit bevestigt, is er dus de mogelijkheid, dat hier de hand is gelegd op eenige van de eers'e roodhui den, die op weg waren naar een nieuwe wereld. Tot zoover deze exacte mededce'ing, die wel heel duidelijk doel zien, dat u en ik niet zoo buitengewoon belangrijk zijn, vergeleken hij deze opgebaggerde sn alten, die „niet onder" dan honderdduizend jaar zijn. Tenslotte is hun (zeer) hloolc aanwezig heid alléén reeds oorzaak van hun roem, iets wat van u en mij niet kan gezegd worden. Wanneer u, alleen maar als uzelf zijnde, over slraaf wandelt is er niemand, die u belangwekkend genoeg vindt om „bonjour, meneer Jansen" tegen u te zeggen. Daar is méér voor noodig. Bijvoorbeeld het voor zitterschap van de banketbakkersvereeni- ging „Kneedt Vroolijk" of de functie van hoofdcommies bier of daar en wanneer ik de rozet van het Groolkiuis van Amandel- lak de Waterdrager van Afghanistan niet op mijn jaslje droeg, dan was ik lang niet zulk een geëerd en populair persoon als ik nu ben. Maar wanneer u over honderdduizend jaar wordt uitgegraven, dan bent u ook zonder voorzitterschap belangwekkend. En wanneer u niet wordt opgegraven iu bet jaar 101.939 doch uw onaanzienlijke daghit wél, dan oogst deze dagjh.it alle mogelijke roem en populariteit, terwijl gij, heur heer en meester, volslagen onbe kend blijft. Wat zuur is voor u, doch wat, anderzijds, voor uw daghit wel heerlijke perspectieven U moet dat kind óók wat gunnen Overigens ben ik er wel erg nieuwsgierig naar om ie weten wat dat nu predes voor snaken waren, die de geleerde Weiden reich ontworsteld heeft aan het slof der eeuwen. Veel lioop op uitsluitsel ten deze heb ik weliswaar niet, doch voor mij is Ide verbeelding móér dan de werkelijkheid', onaantastbaarder en vertrouwenwekken der en ik heb reeds bedacht, dat deze zeven heeren Praehistorienses in hun le vende dagen wellicht eenvoudige mannon waren, voetveegjes, minieme onderge schikten, hielenlikkers en bedelaars en het doet mij een welhaast Satanisch genoegen te bedenken, dat hun meerderen volslagen! nietigheid geworden zijn, terwijl op hen' nu het oog van wereld en wetenschap met welbehagen en belangstelling rust. Zoo heb jo Jiest kans, dat deze zeven heeren honderdduizend jaar geleden gedebailo- leord zijn voor de Sociëteit en dat de voor zitter van de ballotagecommissie h ede ma al velgelen is, terwijl zij nu juist zif het eenigszins veriaten roem oogsten. Gij lez.er, die onlangs gepasseerd zp voor secretaris-penningmeester van de gezellige fietsclub „Trap", troost u met de behaaglijke gedachte, dat dé hleer Van! Delden, dat mispunt, die drie stemmen meer op zich vereenigde, over 50.000 jaar eenvoudig niet meer bekektem zal worden^ terwijl gij dan wellicht juist de eerevilriny van liet Museum voor Oudheden zult gaan bewonen. - En die .prul van Van Zwol, die met die lieve Mien .verloofd is, terwijl",ik afchteïi het net mocht vissdlien, die zal over dui zend eeuwen leelijk op zijn neus kijken, wanneer ik door de wetenschap met alle zorgzaamheid en reverentie wordt om ringd, die mij bij mijn leven niet bescho ren schijnt te zijn. Neen, wij van 1939, zullen in opgebag- gerden slaat in inleressanligheid zeker niet behoeven onder te doen voor de oiude« lieden van dr. Weidenreich. Misschien zelfs wel niet wat den inge slagen schedel bel reft. Zijn verbaliseenl, maar blijven rijdt Ondanks bet noodwetje en liet nieuwe R. A. P. blijven de concessielooze busdien sten van 's-Gravenliage op Amsterdam en Rotterdam, normaal voortgaan. Men kan ieder uur per bus van Sommeling naar de hoofdstad en per bus van Stoop die hiertoe een reisstidhting „Het Christoffel- fornls" in het leven heeft geroepen naar Rotterdam of Leiden gaan. Van inbeslagneming der bussen is blijk baar, sedert de uitspraak dienaangaande van den hoogen raad, geen sprake meer. De Haagsdie politie lieeftzich er toe bepaald, een bus van iedere onderneming te verbaliseeren en zij wacht nu rustig af, welke gevolgen deze pro cessen-verb aal bij de justitie zullen hebben, waarbij het zich laat aanzien dat de exploitanten den strijd opnieuw tot in hoogste instantie zul len uitvechten. i Voorts heeft de politie bij het leisbureau Stoop inzage genomen van alle bescheiden, welke betrekking hebben op de reisstidhting „Het Christoffe.'fonds". Niet anders dan stadslanden aan op „natriiimwegen". Reeds direct bij de in gebruik stelling van de ixatriumverlichling op het wegvak van het Verkeersplein te Voorburg tot de brug over de Vliet van den autosnelweg naar Utrecht, bleek het den Technisclienl Dienst van den A.N.W.B., dal tal vani automobilisten op dit verlichte wegvak met ontstoken hoofd- of dimlicht bleven! rijden. Dergelijke klachten komen bij den A.N. W.B. ook herhaaldelijk binnen over andere! natriumvcrlichto wegvakken, met name den v 3 AmsterdamHaarlem. i Aangezien het den A.N.W.B. is gebleken, dat vele autobestuurders, welke van Rijks- keur voorziene koplampen hebben, in de meening verkeeren dat het dimlicht van' deze lampen op natriumverlichte wegen! niet stoort, zij er nog eens met nadruk op gewezen, dat het gebruik van 1 k onder dan stadslicht op bedoelde weg vakken uitermate hinderlijk^ is en het ef fect der wegveriichting voor ©en groot deel te niet doet. Dit geldt dus ook voor berm- cn mistlampen. 1 M «M, t ut- -v, A»- - w. «-•.Sfez.i'sèi?

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1