Fransche minister van financiën twintig jaar politicus mm, TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE/COURANT Paul Reynaud's ongewilde populariteit. De man van dit moment. (Van einzen Parijsclien corerspondent.) Parijs, 16 Februari. De bekendste figuur in Frankrijk. In dezen tijd, waarin, helaas, de grootheid! van een land moet worden afgemeten naar de sterkte van zijn leger en het aantal zijner oorlogsvliegtuigen, is de •meest besproken man een politicus. Da- lsdier was de man van Munchen, Paul Reynaud is de man van het oogenblik. En deze populariteit werd nu eens niet begeerd, Reynaud is hakend zander het te willen, en te wensehen, populair, on danks zichzelf en ondanks de -impopu lariteit van zijn wetsdecreten. i V Wie is Paul Reynaud? Precies twintig jaar geleden vaardigde het departement der Beneden-Alpen hem voor het eerst af; in 1928 werd hij als Kamerlid ge kozen voor Paxrjs. De dépwté van Parijs, dat is zijn titel gebleven. Binnen achttien! maanden was Reynaud één der leiders van 'de Democratische Alliantie gewor den; hij is haar trouw gebleven tot op| den huidige» dag, en zij hem. Ondanks de onafliajakelïjkkeid, van dezen zelfstan digen geest, die-maar al. te dikwijls eenj van dat der anderen afwijkend standpunt innam. André Tawlieu heeft Paul Reynaud ont dekt; op een morgen in Maart 1930 bood de toenmalige premier hem een minister portefeuille aan en Paul Reynaud accep teerde. Van dien tijd dateert zijn bijnaam van „de kleine korporaal". Begonnen als minister van financiën, was Paul Reynaud minister van koloniën in de kabinetten van Pierre Laval. Onder Reynaud's di rectie organiseerde maarschalk Lyautey de koloniale tentoonstelling van Vincennes, waar het Nederlandsclie paviljoen door brand werd vernield. Paul Reynaud open de ons nieuwe gebouw met de woorden: „met het eerste heeft Nederland ons ge toond waartoe Indie, met het tweede waar toe het zelf in.staat fs". Na de tentoon stelling reisde Reynaud naar Nederlaudsch- indie en Itido China. Dat land zal nog van zich doen spreken, zeidë hij ^raadsel achtig. "Thans, Zeven- jaar' later, nu 'Ja pan liet eilahd Banaan bezette/1 begint men hier te begrijpen wat „de klemei korporaal" bedoelde Jarenlang is Paul Reynaud minister van justitie geweest. Hij wist voldoende wat dit bcteekende, de "verbanning naar de riacu Vendöme, doch liad" geen haast. En toen in November 1938 de zaken dreig den spaak te loopen in het Palais Bourbon en Daiadier wanhopig zeide, dat de toe stand van het land geen ministercrisis kon verdragen, dacht Reynaud niet aan weigeren. Hij pakte zijn boeltje en ver huisde naar het gebouw aan de Rue Ri- voh, nam daarmede één der verantwoorde lijke posten, en vroeg slechts drie maan den tijd voor dé'eerste resultaten. Welnu, de drie maanden zijn om, de franc is weer een waarde, waarmede men reke ning moet houden, twintig milliard francs Fransch kapitaal is gerepatrieerd. En al zal er het befaamde artikel in" de Daily Telegraph .geëit, vloot van heg- tuigen voor dat geheele bedrag worden ge kocht, er zijn toch 200 Amerikaansdie sclioolvliegtuigen, 403 Amerikaansche bom-' menwerpers, voor rond twee milliard, 50 Koolhoven jachtvliegtuigen en Engelsche en Tsjechische mótoren in bestelling. Frankrijk zelf construeerde in November 53 vliegtuigen per maand, ill December '0 en m Januari 100. Dit is grootendeels het werk van Reynaud. Klein, onopvallend gékleed als het eer ste het beste burgermannetje, een Azia tisch voorkomen» Dat is Paul Reynaud. Op zijn schrijftafel staat een boeddha, aan de wanden in zijn werkkamer hangen In dische maskers, die hij van zijn koloniale reis meebracht. Zijn gezicht heeft iets spot- tends als van zoo'n mombakkes. Reynaud legt flegma in elk woord', dat hij spreekt, en zijn betoogtrant is altijd vragend. Geen redevoering van Paul Reynaud zonder dat Socratische vraag- en atUwooydenspc-l; de titel van zijn boekje, waarvan" thans "de 28ste druk verscheen, is.een vraag, en het boekske zelf een „dialogue aveci teleebeuï". Jeunesse, quelle France veux-tu, jeugd1, welk Frankrijk wil je? Het geschriftje werd drie jaar geleden uitgegeven én' behandelt alle vraagstukken, die de laatste zes maan den zoo actueel zijn geworden, het ge- boortevraagstuk, de herbewapening, de koloniale kwestie. De gansche Reynaud treedt er m naar voïen, de realiteitsmensch, flegmatiek, kort; zijn geheele politiek ligt er m twintig regels besloten. 'Collectieve veiligheid' beteekent het voteeren der noo- dige militaire eiredieten, ©en sterk leger is de voorwaarde voor den vrede, sfabili- satie van de munt, arbeid, productie, be volkingstoename, een voorzichtig vertrou wenwekkend financieel beheer,' ziedaar Reynaud's staatkundige ideeëninanutshelL Als men drie jaar geleden eens naar die stem had1 geluisterd? Reynaud is geen vernieuwer; wij kunnen ons niet de luxe vaneen revolutie veroorloven, en trouwens, een regime behoeft niet te veranderen om den toestand te verbeteren. En de oor log? Paul Reynaud is van meening, dat niemand een oorlog begint als hij niet zeker denkt te zijn van de overwinning. Laat de tegenpartij zorgen, dat die zeker heid uitblijft, en de oorlog blijft uit. De crisis van het regime, de crisis der veiligheid', de economische crisis, het zijn de vraagstukken van dezen tijd. En de jeugd, aldus Reynaud, heeft geen keus op dit terrein. Al die problemen zijn gebon den aan onveranderlijke wetten. Reynaud is geen fatalist, doch ook geen optimist; als ongeluksprofeet heeft hij helaas maar al te vaak gelijk gekregen. Zijn verdienste is, dat "hij het Fransche volk de oogen voor den ernst van den toestand heeft ge opend. En irroniek glimlachend de impo pulariteit van zijn wetsdecreten heeft 'ge trotseerd. Hij wist het, als de Franscih- man altijd; moeilijk te regeeren is geweest, om niet-met Lode wijk XV te zeggen, dat hij niet te regeeren is, ligt de oorzaak hiervan in het .feit, dat hij meer indivi- dueele dan sociale deugden bezit. Om zijn burgerzin aan te wakkeren is de wind noodig van een catastrophe. Thans is Paul Reynaud de bekendste man van Frankrijk. En als Frankrijk hard op weg is om den verloren en verspilden tijd in te halen, zijn prestige te verhoo- gen en zijn positie te verstevigen, is dat voor een goed' deel te danken aan het doorzicht en den durf van zijn huidigen minister van financien, den député van Parijs. Die daar in het sombere gebouw aan de rue de Rivoli leeft tusschen zijn boeken, de theorieën van Poincaré en -Ciemenceau en de Indische maskers. De kleine korporaal met den ondoorgrondelijk ken glimlach, wiens jubileum niemand her denkt. Ook hij zelf niet. T. O. VRIJDAG, 17 Februari 1839, n», 22099. houd van parken in de steden zulks naar aanleiding van de bebouwing van den tuin Tivoli en van het Lucasbolwerk te Utrechtheeft minister Van Boeyen de diverse sprekers beantwoord, waarbij Z.Exo., nogmaals de groote beteekenis \au de luchtbescherming naar voren bracht, waarvan evenwel de kern ligt niet bij de centrale overheid', doch bij de gemeenten en bij het georganiseerde individu. Bin nenkort zullen vier adjunct-inspecteurs van de luchtbescherming voor het geven van adviezen contact zoeken met de burge meesters. De minister streeft naar een zoodanige oplossing van de gemeentelijke fmandeele problemen, dat de onafhankelijkheid der gemeenten niet zonder noodzaak wordt aangetast. De begrooting werd z.h.s. goedgekeurd, evenals de postbegrooting, .waarover alleen de heer Van Vessem (n.s.b.) een op merking maakte en betoogde, dat de zui verheid' van de Nederlaijdsohe taal ook in de radio in acht genomen dient te wor den. Dinsdag komt de Eerste( Kamer opnieuw bijeen. Mijnhardtjes bij Griep. BINNENLAND Overzicht Eerste Kamer Begroeting Iiinneiilandsclie zaken. Debat over luchtbescherming. De hoofdschotel van binuenlandschc za ken werd wei gevormd door de luchtbe-. scherming, een gezocht, dat mtusscliea al lesbehalve luchtig mag worden gelieeten, zóoals de ervaringen in het buitenland wel hebben bewezen. Minister Van B o e yen kwam hierbij met do verrassende mede dee- ling naar voren, dat eerlang onverwacht een landelijke luchtbcscherrningsverduiste ringsoefening zal worden 'gelast, waarbij -dan zal blijken hoever mert overal liier te lande met de voorbereiding is gevorderd.' Het geheim Van"'den 'datum zal de minis ter zeker niet verklappen oer het zoover is, maar degenen, wien zulks in do eerste plaats aangaat, zullen de medcdecling van den minister accepteeren als oesn wenk om in "elk geyal .zooveel -mogelijk gereed1 te zijn met hum .voorbereidingen. - De heer In-'t Veld',(s.d.) heeft ver klaard'/ dat zijn fractie het standpunt van den" heer Poïlerna ten aanzien van de Iuchtafweenniddelen van bedrijven zooals de Friesche" electrisclie centraio, grooten deels deelt. Do verdediging van vitale be drijven, aldus de heer ïn 't Veld, behoort zonder meer tot de taak van defensie. Ver der bepleitte hij een spoedige wettelijke re geling van de lijkverbranding, die tot.- nu toé nog altijd' als onwettig- wordt be- 'sellomvd', al wordt zij te Westerveld toe gelaten. Tenslotte heeft de heer In 't Véld een ruimere voorziening in de tekorten der gemeentelijke- financiën gevraagd. De heer Bruineman (r.k.) zou uit de lotingen jaarlijks eenige ploegen voor de Iuehlbesdierming willen zien gerecruteerd om aldus tot vórming van geoefende plaat selijke luchtbescherniingkskorpscn te ge raken. Ook de heer Geld er man (lib.) wijd- de aandacht aan dit onderwerp en drong op bespoediging van de organisatie aan. De heer Re in al da (s.d.) bepleitte ver meerdering van volkswoningbouw, oprui ming van krotten' en wettelijke regeling van de streékplahnen. D'e heer De R.ijke (n.s.b.) die zich ten aanzien van He Friesche centrale aan sloot bij het standpunt van den heer Pol- lema, achtte handhaving van den bizon deren vrijwilligen landstorm niet meer noo dig. Een goed woordje voor de nationale belangen van onze groote havens sprak de Amsterdamsche wethouder Kropman, die ten deze België als voorbeeld stelde. Overigens kwam hij op voor de gemeen telijke autonomie. Nadat de heer Van Vessem (n.s.b.) had gewezen op dc beteekenis van het be- Overzicht Tweetje Kamer - Indische -begroeiing. De Tweede Kamer is gistermiddag met de behandeling hegonnen van de Iiiiisdhe begrooting voor 1939. De voornaamste pun ten, welke daarbij ter sprake kwamen: de staatsrechtelijke verhouding tot het moe derland, de imperiale samenwerking op economisch gebied, de ontwikkeling van de inheemsdhe industrie in Indie, de motie- Stokvis over de staatsexploitatie van petro leum en last not least de internationale positie van Indië. Wat de staatsrechtelijke verhouding tot het moederland betreft, knoopten de be schouwingen zich vast aam de afwijzing door de regeering van d'e jwtitie-Soetarajo, waarin de bijeenroeping vam een rijksaon- ferentie tot herziening dier verhouding was gevraagd. De heeren R óóst am Effen- di (comm.) en Stokvis (s.d.) betreurden de afwijzing der petitie,I)e. meening werd niet* gedeeld door de Spiekers, die na hen het !woórd voerden, f.Av. de lïèeren. Van Roll "(r.fc.), Wage naar"(ar.)' Meye- rinlc (a.r.) en.Baj' e t t o (r.k.) Hun mee ning was, dat de staatsrechtelijke ontwikke ling in Indie de cultureel© ontwikkeling der bevolking eigenlijk reeds vooruit is en dat men tijd moet geven voor een natuurlijken en organischen groei. De communistische spreker, herhaalde ook dit jaar wreer, dat zijn partij van meemng is, dat geen duim breed van ons grondgebied mag worden afgestaan aan bet fascisme. De heer Van Poll (r.k.) was ook dezen keer de voorvechter voor imperiale samen werking op economisch gebied. Hij be pleitte investeering van biaalkliggend Ne- deriandsoh kapitaal in de inheemsclie in dustrie. In dit betoog werd hij door den heer Stokvis (s.d.) gesteund met die restrictie, dat zulks de vinstwegstrooming uit Indië niet mocht vergrooten. Het streven der regeering naar ontwikkeling der in- heemsche nijverheid vond instemming hij de sprekers. Alleen meende d'e heer Roestam Effendi (comm.) dat im periale samenwerking tot nu toe alleen in liet voordeel van Nederland is geweest. Het denkbeeld van den heer Stokvis (s.d.) om een beperkte proef te nemen met dte staatsexploitatie- van pelroleum- velden op Java, welk denkbeeld hij in een motie had neergelegd, werd door den eommunistisclien spreker gesteund, doch «door d'e heeren Van Poll (rk.) en Meyerink (a.r.) afgewezen, alleen al omdat de motie huns inziens een beginsel- uitspraak ten gunste van staatsexploitatie hl het algemeen bevatte. Generaal Bajettq (r.k.) wijdde speciale aandacht aan wat hij noemde het k'weeken van ongemotiveerde ongerustheid door een deel der Europeesdie pers op Java over de internationale positie van Indië. De vei ligheid van dit gebiedsdeel achtte hij geens zins bedreigd, noch dóór Japon, noch door het streven van Europeesche staten naar liet verkrijgen van koloniale gebieden. Er is reden, meende hij, met vertrouwen dé regeeringspolitieb ojp dit punt te blijven beschouwen. De heer Wagenaar (a.r.) deed de cij fers spieken, en wel een sombere taal over die budgetaire positie van bet ge biedsdeel. Vandaag gaat de Kamer verdeT. Het dure serum tegen mond- en Klauwzeer. Het (c.-h.) Tweede Kamerlid de heer Weitkamp, heeft aan dm minister van economische zaken de volgende vragen ge- stold 1. Is het juist, dat sedert December 1937 door het serum-instituut m België zijn afgeleverd 35.000 liter reconvalescenten serum als voorbehoedmiddel tegen-mond en klauwzeer? 2. fs bel juist, dat dc totale kosten, JT h liiiliBiiil Dc beide sportvliegers W. Rous eu J. Heyroans zijn gisteren met bet sportvlieg- luig van eerstgenoemde, de P.K.W.D.IL, van Schiphol naar Ncd.-Indië gestart. Even voor het vertrek. aan deze aflevering verbonden, hebben be dragen 300.000 francs of ongeveer 8.50 francs per liter, dus circa 51 cent, en dat onder de kosten van afrekening ook zijn begrepen die van het aanschaffen van de voor de bereiding noodige separatoren, van de ftesschen, waarin het serum af geleverd wordt, enz. 3. Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord, is dm de minister als nog bcieid, in afwijking van het door hem op 16 Januari 1939 gegeven ant woord op de op dit onderwerp bei rekking hebbende vragen van 28 December 1938, te bevorderen, dat de prijs van het zoo genaamde reconvalescenten scrum tegen mond- en klaow/.eer hier te lande aan zienlijk worde verniindeid? DER Spoedig weer koortsvrij en opgeknapt. Doos 30 en 50 ct. Onder motto .Belfort" is op de tentoonstelling van de Amsterdamsche stadhuis plannen in het Stedelijk Museum te Amsterdam o.m. geëxposeerd de maquette van het ontwerp der architecten J F. Berghoef en ir. J J. M. Vegter f **- v* SU T"' m.*s Xw. De maquette van het ontwerp onder motto .Meron voor den stadhuisbouw te Amsterdam, van de architecten M. Duintjer en A. Komter, geëxposeerd op de tentoonstelling van de stadhuisplannen In het Stedelijk Museum te Amsterdam Met frisschen^ moed ft de heer P. G. Meestert te Zwanenburg, wient .sterrenwacht onlangs geheel afbrandde, aan den opbouw van een nieuw observatorium begonnen. De amateur astronoom aan. den arbeid

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5