Verslag van den Gemeenteraad voor fiet Westen Radioprogramma's Gemeentebegroting 1939. Het college antwoordt P. Tuinman HET jS> S^V RIVERSIDE DRIVE Aan de spits met v. Een droog Sigaartje? Rembrandtlaan 11 - Telef. 67632 SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Corsettcn, Banden, Bustehouders Gez. Willems. Tel. 68324, Hoogstr. 156 II Vergadering van Maandag 19 Dec, 1938, *8 avonds 8 uur. Voorzi 11 er: de burgemeester, de heer mr, dr. F. L. J. van Haatten. De voorzitter vervolgt. De particuliere eigendom De heerea Van Veizen en Houtman hebben reeds het een en ander gezegd naar aan leiding van de opmerking van den heer Hoogendam over de aantasting van den particulieren eigendom door de overheid. -Vis de particuliere eigendom in het ge ding kwam, hebben B. en W. daarvoor altijd den eerbied betoond, die hem toe komt. Als men niet een bizonder geval noemt, zou spr. durven beweren, dat B. en W. met alleen de bedoeling hébben gehad den particulieren eigendom te eerbiedigen, maar dat zg" dat ook altijd hebben gedaan. G. G. D. Mevr. Benthcm heeft gesproken over een gemeentelpen geneeskundigen dienst. Er rijn plannen onder handea genomen om daartoe te komen. R. en W. hopen .in 1939 met een passend en afgerond voorstel dienaangaande bij den raad te komen. De heer v, d. Kraan heeft gevraagd, of er een verzekeringsplïtiht zal worden inge voerd voor ziekenhuisverpleging en welken vorm die zal krijgen. Of alleen kan worden volstaan met een stuwen enjfihkelen van de burgerij, om zich tegen aekerihuiskosten te verzekeren is één van de punten, die nog onderzocht worden. Binnen enkele maanden zal den raad het resultaat blpen in de voorstellen die hem zullen worden voorgelegd. De Commissie voor het Gemeente Zieken huis zal bet op prijs -stellen als toestanden, die wel eens voorgekomen zijn bij onge lukken, verbetering ondergaanin dergelijk© gevallen dient spoedig hulp geboden te kunnen worden. De Gasthuiskerk. De heer v. d. Kraan heeft er zich over verwonderd, dat <3e raad buiten de kwestie van de Gasthuiskerk is gehoudeneen aan gelegenheid, die aan d!e onle is gekomen bij de restauratie van het St. Jacobs Gasthuis. Dat de raad buiten deze kwestie is ge houden ligt in den aard van het vraag stuk. Er moest nJ. worden uitgemaakt: Welke rechten hc>ft de gemeente en welte rechten beeft de kerk, die de kapel in ge bruik heeft? Is hier sprake van een ge bruiksrecht of is er misschien in 't geheel geen recht? De uitwisseling van zienswijzen en de onderhandelingen tussdfaen B. en W. eeier- zijds en kerkmeesters der Ned. Hervormde kerk. anderzijds over de kwestie van het gebruiksrecht zijn zoover gevorderd, dat men tot een oplossing is gekomen. Juridisch stond vast, dat de gemeente het volle redhi op de Gasthuiskerk heeft De volgende stap zon zijn de oplossing van de vraag: Hoe kan de Ned. Herv. Kerk tegemoet worden gekomen en in welk op zicht kunnen, we deze ter wille zijn, voor •wat betreft het gebruik van de Gasfihuis- k'erk? Daarmee waren we bijna gereed. Het zou voorbarig en bovendien zouden B. en W. onvolledig moeten zijn geweest, ais zij vooraf reeds roet mededeeJingen wa ren gekomen. B. en W. konden niet aan het oordeel van den raad een. regeling onderwerpen, terwijl nog onderzocht moest worden, welke rechten beide partijen in deze zaak kunnen laten gelden. De Verkeersraad. Omtrent den Verkeersraad, die door het gemeentebestuur van Rotterdam in het le ven is geroepen, zijn reeds mededeelingen gedaan in het antwoord op de vragen van den heer Nolet Spr. vertrouwt, dat dit ant woord den raad heeft bevredigd. Modht er iets aan ontbroken hebben, dan heeft de heer Van Veizen de kwestie nog nader toegelicht. Volledigheidslialve wil spr. nog opmer ken, dat practisch wel juist is, wat de theer Vah Veizen heeft meeaedeeld over de ontvangen brieven over deze aangelegen heid, maar de zaak werd niet zóó scfierp gesteld, als misschien wel na de uiteen zetting van den heer Van Veizen de indruk is geweest. B. en V. werden uitgenoodigd om aan de beraadslagingen over het instellen van een Verkeersraad deel te nemen en één maal heeft ook een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Schiedam de besprekingen bijgewoond. Dé heer De Zeeuw heeft met spr. over de zaak ge sproken en gevraagd of Schiedam bereid was in den Verkeersraad zitting te ne men. En ten slotte is door ons de brief verzonden, waarvan gewag is gemaakt in het antwoord op de vragen van den lieer Nolet. Meegedeeld werd, dat Schiedam er geen prijs op stelde in dien Verkeersraad een plaats in te nemen, maar gezien de goede verstandhouding met Rotterdam Schiedam is wel bereid contact te onder houden met de groote buurgemeente ten aanzien van de vraagstukken, die het ver keer raken. Dat contact moet dan echter in een anderen vorm en op een aridere wijze tot stand worden gebracht dan Rotterdam heeft voorgesteld. Politie en verkeer. Buitengewoon genoegen heeft ttnet spr. ge daan, dat de heer Van Veizen gewezen heeft op het belangrijke werk, dat de po litie met betrekking tot de verkeersregeling hier ter stede -heeft gedaan. We weten, welke eisehen liet erkeer stelt en daarbjj is de activiteit en de des kundigheid van do politie naar voren ge komen. Verschillende punten zijn door den raad ter sprake gebracht. Dat alle kwesties nog niet zijn opgelost is dikwijls het gevolg ram praotïsdhe en ook financieele moeilijkheden, die zidh daarbij voordoen. Over de Burgemeester Knappertlaan is reeds in de M. v. A. het een en (andier mee gedeeld. Daar wordt thans een proef van 2 a 3 maanden genomen, of het mogelijk is een oplossing te vinden, die minder zal kosten dan de radicaJe oplossing, die hier bepleit is. Met die oplossing is een zoo groot bedrag gemoeid, dat eerst onderzocht dient te. worden, of ook op andere wijze een bevredigende regeling tot stand kan worden gebracht Dó heer Van Duinhoven heeft wenscten geuit ten aanzien van den Korte Dam. Een ontwerpregeling is reeds geneed, waar in is opgenomen een stopverbod1 of een parkeerverbod. Autobussen door de binnenstad. De heer Van Duinhoven sprak over het autobusverkeer in de binnenstad en zeide daarbij, dat spreker ten aanzien daarvan reeds bepaalde toezeggingen bad gedaan Bij spreker is bepleit de route van eenige autobussen door de binnenstad te leiden en deze zaak is besproken met belang hebbenden. De besprekingen zijn echter Dan naar Sigarenmagazijn „Aleida Aanbev. K. F.v, Pelt, Aletdastr77 Drogist nog niet ten einde. Men weet welke groo te plannen er ten aanzien van het ver keer per bus en tram bestaan en in dat raam zal ook het leiden van de auto- buslijnen door de binnenstad bekeken wor den. Toezeggingen te dezen aanzien zijn evenwel niet gedaan. Luchtbescherming. Ook over luchtbescherming is door eeni ge sprekers het woord gevoerd. Er is ge wezen op het belang om iets te doen op dit gebied. Als sommige raadsleden niet te roden zijn, dan kan spr. meed eel en, dat ook B. en W. verre van tevreden zijn. .Maar dat houdt geen verwijt in aan de betrok ken overheidsdienst en evenmin aan de afdeeling Schiedam van de Ned. Vereeni- ging voor Luchtbescherming; integendeel: zoowel die overheidsdienst als de plaat- selgke afdeeling N.V.L verdienen veel lof voor al hun werk. Schiedam was een van de eerste plaat sen in Nederland, wier luchtbeschermings plan werd goedgekeurd. Nagenoeg alles wat op schrift voorbereid kan worden, ligt klaar. Maar de uitvoering hokt op het niet beschikbaar zijn van de geldmid delen. Spr, zal uit een rapport citeeren, waar uit blgkt, dat de overheidsdienst en de afdeeling van de N.V.L. met de nog be schikbare middelen hebben gewoekerd1. Ver scheidene maatregelen zijn in voorberei ding; hun spoedige uitvoering houdt ver band met het beschikbaar komen van geld middelen. Het personeel in gemeentedienst, dat ge oefend en opgeleid wordt, heeft helaas over te weinig gasmaskers de beschikking. Door een arts zijn 350 personen, die in gemeentedienst zijn, gekeurd of zij voor de opleiding geschikt zijn. Opleiding. Bg de politie zijn vier ploegen van 7 man in opleiding; bij de Gemeente Reini ging ook vier ploegen van 7 man; bij Ge meente Werken twee ploegen van 10 man; bij de Technische Bedrijven zes ploegen van 10 man en bij den Havendienst één ploeg van 7 man. Het brandweerperso neel wordt zoo goed als in zijn geheel ge oefend. Voorts worden 12 leden van het administratief personeel opgeleid voor den gasverkenningsdienst. Al deze personen samen, zullen de kern vormen van de hulpdiensten. Gasmaskers. Er zouden meer personen kunnen wor den opgeleid, als men de beschikking bad' over meer gasmaskers. Na kunnen slechts kleine groepen geoefend worden, want telkens moeien de gasmaskers ontsmet worden. Met groote moeite hebben we 50 gas maskers in bruikleen ontvangen geduren de 2 maanden. Noor het Engelsch van Stanley Hart Page 32) „Nou, dan zal ik u zeggen, wat ik doen zou. Ik zon baar niet door de voor deur ontvoeren. De achterdeur is de meest logische weg; daar is het donker door al die struiken en de heggen langs het pad. Dan was bet alleen maar het risico van het oversteken van dat pad daar. Ongetwijfeld bebbea ze daar een auto bij de hand gehad. Laten we eens gaan kijken, of we daar aan den achterkant iets kramen ontdekken." We draaiden ons om en bolden langs bet hoïs heen. „Garrison is op een agent rat," hijgde King onder bet hollen, ,,,em Flonnt belt binnen de politie op." Bij de poort gekomen zag ik, dat mijn veronderstelling juist was. Op bet breed© pad stond een groepje menschen en in bun midden een politie-agent, Voor hem stond een boodschappenjon gen mei drukke gebaren te praten m te ■wijzen naai bet hois. King en ik ren den de poort uit De agent zag ons aan komen. „Hé daar, wat is hier eigenlijk aan de band?" vroeg hij. „Iemand is ontvoerd... mevrouw Garri son," lege ik bem haastig rat „U houdt me toch niet voor den gek, wel „Geen denken aan. We moeten er ach ter zien te komen, of iemand haar gezien heeft." De boodschappenjongen baande zich een weg naar ons toe. „Ik vertelde hem net, meneer, dat ik die dame gezien heb. Ze sleepten haar mee door de poort en naar een auto, die hier tegen het trot toir stond. En wat meer is, ik ken een van haar ontvoerders." „Wie was dat? Zeg gauw op!" De politie-agent drong zich tusschen ons in. „Een oogenblikje," zei bij strijdlustig. „Ik zal dit zaakje wél behandelen!" Nijdig hield ik hem mijn penning voor zijn neus. „Ik zal hier wel onlers geven, zei ik streng, baande me een weg door de aangroeiende menigte en riep een tam aan. „Kom jongen I Kïngl Agent, ja, jij ookt" riep ik en ze kwamen naar de taxi toe. „King, stap jij met dien jongen nu in," beval ik Agent, blijf op de tree plank staan en zorg, dat we door de drukte heenkomen. Waar woont die man ergens, jongmenscb „In betzelfde huis als ik," antwoordde de jongen met schrille stem. „Hij beeft daar, beter gezegd, de kelderruimte ge buurd." Hij gat mij een nummer in de West- Vijf-en-Zestïgste - straat op, en ik beval den chauffeur er zoo hard mogelijk heen te rijden. Daarna stapte ik ook in. „En vertel nou eens,, wie die man is, zei ik tegen den jong* zoodra we onder weg waren. „Dht weet ik niet, meneer," zei de jon gen. „Hij heeft den kelder van het huis. waarin moeder en ik wonen, gehuurd. Hg en nog een. man hebben hem op ©en of andere manier ingericht. Ik ben er eens ingegaan, maar ze gooiden me er roeteen uit" „Beste jongen," zei ik. „Ik geloof, dat jij vanavond een flinke belooning zult verdienen." Onder het rijden krabbelde ik een briefje aan Hand. „Hier," zei ik, den jongen het briefje in de band duwend. „Als je ons het huis gewezen hebt, ga dan dadelijk dit be richtje per telefoon overbrengen. En als het nummer, dai ik opgeschreven heb, geen antwoora geeft, bel dan meteen bet hoofdbureau op en vraag naar inspecteur Gerrily. Als hij uit is, geef dan de bood schap maar aan dengene, die je beant woordt, over. Begrepen? Hij scheen me slim genoeg om de boodschap goed over te brengen. De jongen wees dm chauffeur den weg en na een poosje wees bij hem ©en nauw steegje tusscnen. een vischafslag en ©en smerig tabakswinkeltje. Toen de wagen bet steegje inhobbelde, viel bet licht op de achterzijde van een grooten. sédan, die zoowat honderd voet van de ^Avenue af stond. ZATERDAG, 18 Februari 1939. DiH ersum I, 1875 en 301,5 M. VARA uitzending. 10001020 vm en 7.30—8.00 VPRO. 80 Gramofoon. (Om 8.16 Rer).. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arb. in de Continubedr. 12.00 Gramofoon. (Om 12,15 Ber.). 200 Causerie. 2.15 Piano. 2.45 Gramofoon, 300 Reportage 330 Res orkest en solist 4 30 Esperanto. 4.50 Zangvereeniging en solisten (opn.). 5.35 Filmland 600 De Ramblers. 6.28 Ber. 6 30 Friesche uit zending. 7.00 Kalender 705 Gramofoon 7.10 Politiek journaal. 7.30 Causerie. 8.00 Ber. 8.20 Orkest en solist. 9.00 Gramofoon. 9.15 En nuOké. 10.30 Ber. 10.40 Kilima Hawaiians en solist, 11.00 „De Wielewaal". 11.30 De Ram blers. 11.551200 Garmofoon. Hilversum II, 415,5 M, KR O-ui trending. 8009,15 Gramofoon (Ca 8.15 Berich ten). 10.00 Gramofoon. 1130 Godsd. half uurtje. 12.00 B©r. 12.15 Orkest (1.00 I.20 Gramofoon). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon. 2.45 Kinderuur tje. 4.00 Melodisten en solist (4.30 4.45 Gramofoon). 5 30 Esperanto. 5.45 Kinderkoor. 6.15 Gramofoon. 6.20 Week overzicht 6.45 Gramofoon. 7.00 Ber. 7.15 Literaire causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Ber. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoon. 10.3C Ber. 10.40 Filmpraafj'e. 10.55— 1200 Gramofoon. Droitwith, 1500 M. 1 II.20 Piano. 11.50 M»nüonen>. 12.20 Or gel. 12.50 Gramofoon. 1.20 Orkest 2.20 Kwintet 2.50 G amofoon. 3.20 Jazzband. 5.05 Gramofoo'i. 5 20 Variété. 7.05 Or kest, zangers en solisten. 8.20 Musio- Hall. 10.20 Or rest 11.35 Jazzband. 1150 12.20 «Gramofoon. Radio-Paris, 1*48 M. 9.0C en 10.00 Gramofoon 10 03 Orkest 12.30 Zang. 105 Orkest 235 en 335 Zang. 3.50 Piano. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Grarno'oon. 7.25 Orkest. 8 35 Viool 9.30 Variété. 10.25 Symphonieconcert m.m.v. solist. 10-50 Gramofoon. 11.20 12.50 Orkest Heulen, 456 M. 5.50 Gramofoon. 6.30 Orkest. 7.50 Or kest 1L20 en 12.35 Orkest 130 Grarno foon. 3.20 Orkest en solisten. 5 35 Car naval. 6.30 Winterhulpprogramma. 7 30 Carnaval. 9.35 Gramofoon. 9.50 Popw lair concert. 11.20 Gramofoon. 1.20—- 2.20 Nachlconcert Brussel, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.30 Gramofoon. 2.23 PLmodoo en accordeon. 4.20 Piano en zang. 5.25 Gramofoon. 6 20 Orkest 7 20 Operette. 10.30 Populair concert 1120 12.20 Gramofoon. 48' M. 12.20 Gramofoon. 1250 en 1.30 Orkest. 1.502.20 en 2.55 Graroofoon 3.20 Orkest en solisten. 4 50 Musette- ensemble. 5.35 en 555 Orkest 635 en 7.35 Gramofoon. 8 20 en 9.35 Sympho- nie-orkest 10 30 Cabaret 1115—1220 Gramofoon. DeutseMaadsender, 1571 M. 7.30 Gramofoon. 7 50 Jazzband. 9.50 Viool en altviool. 10 201120 Amu sementsreportages. Zaterdag, 18 Februari 1939. Programma 3. Keulen 8.00, Parg's Radio 9.20, Radio P.T.T. Nord 9.30, Pauze 9.50, Parijs Ra dio 10.00, London Regional 12.10, Brus sel (Vlaamsch) 12.35, Keulen 1.30, Lon don Regional 2.50, Keulen 3.20, Brus sel (Vlaamsch) 5.20, Brussel (Fransch) 5.35, London Regional 6.20, Keulen 650, London Regional 9.20, Weenen 10.05, Keulen 11.20. Pirgramma 4. Brussel (Vlaamsch) 8.00, Diversen 9.20 10.35, London Regional 10.35, Droit- wich 11.50, London Regional 11.20, Broitwich 11.35. Programma 5. Luxemburg 8.20, Diversen 9.20, Luxem burg 10.35, Diversen 11.05, Keulen 11.20, Brussel (Fransch) 12.20, Brussel (Vlaamsch) 2.25, Brussel (Fransch) 3.20, Luxemburg 5.20, Brussel (Vlaamsch) 6.20. Door het vijk zijn 40 leger- en 84 volks- gasmaskere ter beschikking gesteld en nog zijn toegezegd 70 leger- en 50 volksgas- maskeTo. De gemeente is verdeeld in 6 vakken roet in totaal 40 wijken. De kadervorming, zoo wel voor de vakken als de wijken, levert moeilijkheden op. Alip kelders zijn geïnventariseerd, welk© geschikt gemaakt kunnen worden tot schuil kelders. Alleen als een kelder een opper vlakte heeft van minstens 180 M2., is bij de inrichting hulp van het rjjk mogelijk. Het inrichten van een omtsmettingsdienst, een goeden geneeskundigen dienst en ©an alaxmeeringsdienst wachten op het be schikbaar stellen van de noodige geldmid delen door het rijk. N. V. L. De afdeeling Schiedam van de Ned. Ver- eeniging voor Luchtbescherming werkt nauw samen met den gemeentelijken lucht beschermingsdienst; de afdeeling telt bij na 2000 leden; zij dient d© burgerij van voorlichting o.a. in den vorm van cur sussen voor eerste hulp bij ongelukken en bg brand1; er worden voordrachten en cur sussen gehouden voor onderwijzend' perso neel, bouwkundigen en particulieren. Tot zoover de mededeelingen uit het •rapport. De klasse-in deeiing. Schiedam is ingedeeld! in da 2e gevaren- klasse. Te bevoegder plaatse is er op ge wezen, dat Schiedam eigenlijk in de le klasse ondergebracht behoort te worden, wat een geldelijk voordeel voor de ge meente zou opleveren. Dezer dagen heeft pp het departement van Binnenlandsche Zaken een bespreking over een herdassificatie van de gemeen te Schiedam plaats gehad. Daarbij is mee gedeeld, dat al heeft het rijk ook al veel ter beschikking gesteld men spe ciaal voor Schiedam hoopte de zaak wat royaler dan tot nu toe te bekijken. Geen geldmiddelen. De maatregelen, die bet rijk moet nemen, blijven voor rekening van het rijk; om de gelden gevoteerd te krijgen voor zaken, die de gemeente met betrekking tot de luchtbescherming moet nemen, kost groote moeite; Gedeputeerde Staten nomen ifi dit opzicht een niet al te royaal stand punt int Men mag echter de verwachting koesteren, dat binnen niet al te langen tijd betere effectieve resultaten zullen wor den bereikt dan tot heden het geval is. Het inrichten van een ontsmettingsoven ligt niet op den weg van de gemeente, maar op dien van het rijk. De gemeente heeft nog niet bereikt wat naar haar meening op het gebied der lucht bescherming noodtg, redelijk en billijk is. Spr. hoopt den raad te hebben overtuigd, dat men ten aanzien van de organisatie van de luchtbescherming niet stilgezeten heeft en dat men vertrouwen mag hebben in wat er op dit gebied is gedaan met de weinige middelen, waarover men de beschikking bad. (Wordt vervólgd). uit eigen atelier. jarenlange ervaring verzekert U van prima waar en coulante bediening. Let op het juiste adres HOOGSTRAAT 156 Dameskousen, Tricotages. Zichtzendingen op aanvf. „Dat is d© wagen, dien ze gebruikt heb ben," zei de jongen zachtjes. „Wgs ons den kelder,," zei ik gejaagd. De taxi stopte achter de groote auto. We sprongen er uit. De jongen voerde ons onbevreesd naar de sombere huizen, die langs de steeg stonden. Hij wees naar een lage deur. Fier of rrjh steeoen treden voer den er heem „Die deur is het, meneer," fluisterde hij. „Die kelder heeft zeker verschillende ruimten, niet?" vroeg ik op gedempfen toon. „Dat weel ik niet, meneer, antwoordde de jongen. „We wonen hier nog niet zoo lang. Ik Len een paar dagen geleden voor het- eerst beneden geweest en toen gooi den ze me er dadelijk uit. Ik kreeg niet veel te zien." „Nou goed Ga nu maar opbellen. Als je er mee klaar bent, ga dan naar het hoofdbureau en blijt daar op me wach ten." De jongen spoedde zich in de duister nis weg. De rest van ons troepje ging de treden af. Toen we onzeker voor de deur balt hielden, fluisterde ik tegen. King „Bent u gewapend?" „Groote hemel, neen," antwoordde hg verschrikt Ik haalde mijn zaklantaarn t? voor schijnen. Dichtbij zag ik een hoop hout liggen. Ik zocht een Hinken stok en gaf dien aan King. Op een wenk van mg wierpén we ons afie drie met ons volle gewicht tegen de dear aan. Een splinterend gekraak kondigde onze komst in den kel der aan. Ik hoorde niets anders dan het hijgen mijner metgezellen, toen we een maal ia de stikdonkere ruimte stemden. Meteen haaide ik mijn zaklantaarn tevoor schijn, zette me schrap, als werd ik aan gevallen en liet het licht in het rond schijnen. We bevonden ons in een soort hal, waai op drie deuren uitkwamen. „Drie deuren en vrij met z'n drieën," zei King veelbeteekenend. „Ik laat je liever niet gaan met alleen dien stok als wapen," zei ik. „Ik ben toch geen goede schutte," ant woordde bg, en ik zag hem grinniken. „Doch ik heb heel wat ratelslagen met een stok doodgeslagen en ik kan er nog wel een paar aanl" „Nu goed," antwoordde ik „Dan neem ik do middelste dear en u beiden elk ©en zgdeur." Mijn deur was met op slot en oen is naa-t King omkeek, was deze reeds door de zijne verdwenen. In de ruimte, waar in ik kwam, bevond zich een tweede deur en daartegen lag een hoop rommel opge stapeld, die daar blijkbaar kort geleden neergelegd was Ik begon het zaakje weg te ruimen. Plotseling hield ik op en luis terde. Er was vast en zeker iemand aan den anderen kant der deur. De verdubbel de mijn pogingen. Joist toen ik de deur wilde openrukken, werd ze opengeworpen en sprong de politie-agent er doorheen. O, ben jg het? -riep ik teleurgesteld uit (Wordt wrvotgd). 1P I 5 Sr K f: Al feit ar V&W* 'W -■>■*{."»»»

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6