EERSTE BLAC Dinsdag 21 Februari 1939 Economische onderhandelingen „MIJ N HA ROTJES' 'm Filmglinsters Tusschen Engeland en Duitschland Gemengd Nieuws kou Engeland m 91 ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen} Postrekening No. 5311. BUITENLAND Bespreking Hltler-Mussolini-Franco De toestand in Spanje Italië versterkt Libyë De Palestijnsche conferentie België Pierlot vormt een zakenkabinet Duitschland Jongen in kuif bedoiven Vechtpartij mm Frêle Mais Dont Trés Ou Belle Rêve Elle Fort Plait. L'Eve C'est D'or Celle Fort Grise Lise -Tombei' Sort - La Bise Bomte Mord Lui Or Nuit. Crisel Wolk Pions Blauw Gil Kolk 1 Bons Vromv Stil. Kreet Wolk Hard Blauw Vreet Kolk. Smart. Vrouw En ton slotte: Politiek. Politiek Rot Ziek Mot Kliek Kapot! Mimiek Lot... Crème. Goed! Stem Moed! Klem: Bloed! Hémt 1 Moetl Luid. Kruit. Verbruid, Uit. >kic couraal -errscmjnl üa^clijlts, melnli- conderiag can Zon- en i'eestdagta. Prijs per btraitsal f 8.—; franco per )0«l f 2.50. l'nj=. per week 15 cts. Afzonk der'üke nummers 4 ets Abonnementen worüsn dagelijks aangenomen Advertentien oor iiet eerstvolgend num- icr moeten vóór elf uur aan het Bureau fiezorgd zpn, 's Zaterdags vóór t» mm Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. «a-PriJ* der Advertentiën: van i5 regela M 55j Na OOiM ledereregel meer f0.30: in betZaterdagnommer fcfcl U£ 1—5 regela f180. iedere recel meer f 0JJ5 Keclatnea f0.7o i5 regela f 180, iedere regei - :iamea f 0.75 per regel.in Ikwitanties 15 ets. Taneven tan advertentaén meer f 0.35 [ncassokostenö cta.j bij abonnement cjn aan het Boreau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m, 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'b Woensdags: Kleine Ad vertentiën tot25 woor den S 0.25, mits v66r Dinsdagavond 6 nor aan bet Bureau bezorgd. s Zaterdags: Kleine Advertentiën 1100, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De verscliillep.de activiteiten der Weste lijke mogendheden en de verklaringen van Roosevelt blijven liet onderwerp .vormen van commentaren 'zonder sympathie in de Duitsche pers. De Deutsche Allgemeine Zeiluag meent in de groote, democratieën -een crisis van verwaandheid tè. ontdekken, die''volgens het blad zou volgen op de, na dé accoor- den van Münclien' gekomenj ternéergos 1 ageh- heid. Het uitzenden van' senatorBérard) naar Burgos, de" aanwezigheid van den Britsdic-n admiraal Osborne in den Bal kan, de herbewapening van Frankrijk, Groot-Briltanjc en de Vereenigde Staten, die reactie der betrokken mogendheden op de bezetting van Hainan, lijken het. blad zekere teekenen voor deze psychologische transformatie. „Onze vriendschappen zul' ien in ieder geval slechts verstevigd wor den door een dergelijke drukternakerij", zoo besluit het Wad1, „en de gemeenschappelijke doelstellingen zullen er slechts des te ge- meenschappelijk-er om worden nagestreefd. Juist omdat wij de krachtsinspanning, die ontplooid1 wordt door het front van dein tegenstander niet kunnen onderschatten, is het mogelijk, dat wij in het belang van den algemeenen vrede wensclien, dat dit front er voor waakt geen verwaandheid te toonen." Terwijl men aldus in Duitschland op po litiek gebied de democratieën voorslelt als jagers naar de afgekloven beentjes van de as-politiek', is het op economisch ge bied eenigszins anders gesteld'. In verhand met de komende besprekingen tusscihen vertegenwoordigers van de Brit- scbe en de Duitsche industrie, welkte men in verband brengt met de huidige Fransdfif- Duitsche oommercaeele onderhandelingen, bespreekt de „Temps" in zijn Bulletin du Jour" de mogelijkheden van een „toe nadering tot eeonomisolïo samenwerking, opgevat en uitgevoerd in den geest zelf van de acco orden van Munohen". De „Temps" schrijft, dat „het belangrijke is, dat men zich ronduit oriënteert in dezen zin" en voegt hieraan toe: „Iedereen geeft er zich rekenschap van, dat DuitsChland ernstige moeilijkheden on dervindt van finanoleelen en ecociomisdhen aard, dat alle lapmiddelen, waartoe men zjjn toevlucht kan nemen om in het drin gendste te voorzien geen zekere, duurzame geneesmiddelen zouden kunnen breügen voor de offers, die een groot volk zich moet opleggen om de militaire uitgaven te dragen, welke verre de eigen hulpbron nen te hoven gaan...... Men begrijpt, dat het uiterst moelijk is, nu de herbewape ning voltooid is, van systeem te verande ren, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar, van, vooral ten aanzien van de organisatie van den nationalen arbeid, in wanorde te brengen, wat gevestigd is en functioneert in 't kader van den natioraal- sooialistischen staat. Toch mag men niet verhelen, dat het voortduren van dezen staat van zaken, dank zij de maatregelen, die uitsluitend' door de omstandigheden worden ingegeven, ten slotte dreigt te leiden tot ernslige ver wikkelingen van algemeenen aard en ii ieder geval, dat een oprechte vredespoli tiek er niet door wordt begunstigd. Juist ómdat Engeland en Frankrijk vrede willen, omdat zij er voortdurend op uit zijn gun stige voorwaarden in het leven te roepen voor een vruchtbare samenweiking op in ternationaal plan, zijn zij bereid om Waarbij van zelf spreekt, dat zij ook voor alles te waken hebben voor de bescher ming van eigen belangen voor Duitsch land den noodgedwongen delicaten over gang te vergemakkelijken van de tegen woordige bewapeningscconomie naar een normale economie. En dan moet men nog de zekerheid hebben, dat iedere aldus te- grepen samenwerking inderdaad beant woordt aan de eisdhen van een redelijke politiek en dat zij in staat moet stellen practised liet doel te bereikten, dat men haar stelt". - De „Temps" besluit: „De ontwikkeling der handelsbetrekkingen tussciten Duitsch land en de beide groote westelijke mogend heden en een samenwerking die voor Duitschland den geleidelijken terugkeer kan vergemakkelijken naar een normale econo mie, zouden het begin kunnen teteekenela van een vordering naar bepeiking en later een vermindering der bewapeningen". tusschen vertegenwoordigers van de Duit- scke en de Britsdhe industrie zullen be ginnen, en van het bezoek van Oliver Stanley en Hudson, die zich met officiecle Duitsdhe personen in verbinding zullen stellen. Waarschijulijk veorloopig nog niet. Havas meldt uit Rome: De geruchten inzakte de mogelijkheid van een ontmoeting tusschen Hitier, Franco en Mussolini in Italië vinden in welingelichte kringen te Rome geen geloof. Deze kringen verklaren, dat een derge lijk' onderhoud ongetwijfeld' in een geest van samenwerking en vriendschap zou zijn, welke de betrekkingen tusschen Berlijn, Rome en Burgos kenmerkt. Voor het oagen- blik schijnt het echter niet onontbeerlijk. Overigens is het weinig waarschijnlijk, dat Franco voornemens zou zijn rich on der de huidige omstandigheden naar het buitenland te begeven. Ahston Gwatkin, economisch adviseur van het Britsohe ministerie van buitenland- sclhe zaken, is te Berlijn aangekomen. Zijn bezoek dient ter voorbereiding van de nïet-officicele besprekingen, die op 15Maart Azana zou willen afi reden, - wanneer Franco geen repre sailles onderneemt. Havas meldt: 'Beweerd wordt, dat Azana bereid zoti zijn af te treden, wanneer de repnbliJceinsche regeering de formeele verzekering zou krijgen, dat geen re presaillemaatregelen genomen zullen worden. Reuter voegt 'hier" aan toe: De president der Spaansche republiek, Azana,.kreeft een -telegram van Negrin ontvangeh', waarin hen uit naam van de republikemsche regeering wordt verzocht zoo speodig mogetijk naar Madrid te ko men, Ier verzekering van een normaal, constitutioneel werken der regeer,mg. Het tc'egram voegde hieraan toe, lat de open bare orde volstrekt verzekerd is en dat de bevolking instemming heeft betuigd met hot door de regeering genomen besluit. Gisteravond is verder vernomen, dat Azana een telegram aan Negrin heeft ge zonnen, waarin hij nogmaals zijn stand punt ten gunste van een wapenstilstand uiteenzet. Bérard stelt Bonnet op de hoogte. Bérard' heeft gisteravond een kort tele foongesprek gevoerd' met Bonnet, dien hij op de hoogte bracht van den algemeenen gang der besprekingen met Jordana en van den algemeenen indruk, dien hij daarvan heeft. Ongetwijfeld' zal hij vandaag een schriftelijk, uitvoerig rapport van deze besprekingen indienen. De 'gedachtemvis- selingen worden in dezeifdte hartelijke at mosfeer voortgezet, waarin zij tijdens de eerste reis van Bérard zijn gevoerd. Bérard toonde zich verbaasd over sommige in het buitenland gepubliceerde interpretaties Aangezien Jordana vandaag naar Barcelo na moet gaan, zullen de besprekingen mor gen hervat worden. Het is mogelijk, dat Bérard Donderdag naar Parijs terugkeert. De erkenning van Franco. Radio Naeional meldt: Uit goede bron wordt vernomen, dat tijdens de bijeenkomst van den Balkanbond besloten zal worden tot erkenning van de recJitsche Spaansche regeering door Roemenie, Zuid-SJaviê, Griekenland en Turkije. Het initiatief zal worden genomen door Zuid'-Slavië. Egyp te heeft reeds besloten de rechtsche regee- ring de jure te erkennen. Dit besluit zal in den eerstvolgenden ministerraad beleend worden gemaakt. vermindering dan in de overeenkomst be doeld was als een, die weer ingehaald kon. worden. Daarop antwoordde Butler, dat de overeenkomst is nagekomen. Bij het sluiten van het accoord was het niet de bedoeling, dat de bepaling van voortdu rende gelding zou zijn Hij gaf toe, dat de sterkte van hef Italiaansclhe garnizoen na aankomst van de 30.000 man bijna even groot zou zijn als ten tijde van. het sluiten der overeenkomst. Henderson verklaarde, dat hij tet ant woord aJs onbevredigend beschouwde en bij de eersie gelegenheid op de zaak zou terugkomen. I verdrijft U sn^i en zeker met Koker 12 stuks SOct. Proefdoosje 2 stuks 10cc Systematische versterking van het garnizoen in Libye, De Britséhe onderstaatssecretaris van buitenlandselie zaken, Butler Ifeeft in 'het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsdhe ambassadeur te Rome er door.de Italiaan- scihe regeering van in kennis gesteld is, dat Sö'.OOO man Italiaansche troepen nog naar Libye gezonden zullen worden. De Britsdie regeering zal krachtens de Britsdh- Italiaansche overeenkomst volledige inlich tingen over deze troepenbeweging ontvan gen. De Italiaansche regeering heeft de ver sterking gemotiveerd met de veiligheid van Libye. De arheidersafgevaandigde Henderson zei- de den ItaJiaansdhen maatregel als een in breuk op de overeenkomst te beschouwen, doch Butler antwoordde liierop, dat de regeering de overeenkomst tot het vermin deren der troepensterkte is nagekomen. Attlee stelde vervolgens de vraag, of .de Deze week iï de beslissende phase. s De Palestijnsche conferentie treedt deze week de beslissende phase.binnen. Gister middag zijn weer Ëngelsch-Arabische be sprekingen gevoerd, waarbij eens te meer de Arabische eischen besproken werden. Ali Maher Pasja, de chef van het Egyp tische koninklijke kabinet,8heeft het woord gevoerd uit naam van dej-Egyptisehe dele gate s over de vorming vaneen ooafhan- elijken Arabischen staat fin Palestina. Hij zon in het licht' hebben gesteld welk belang een dergelijke staat zou ver tegenwoordigen voor Groot Brittanmë van strategisch landpunt gezien, wanneer de internationale toestand ernstiger mocht worden. Hij herinnerde er aan, dat de leider der Arabische' delegatie reeds ver klaard heeft, dat deze onafhankelijke staat door een hondgenootschapsvcrdrag met En geland zou zijn verbonden en dat de rech ten der Joodsche mmdërhwd zouden wor den gewaarborgd: Aan Öen, "anderen kant sprak Ie Palestijnsche delegatie over de Joodsche immigratie, waarbij zij trachtte aan te toonen, dat deze volgens de sta tistieken reeds lang de grenzen van bet economische opnemingsvermogen heeft overschreden. Deze laatste kwestie zou gis teravond in de Britsch-Joodsche bespre Kin- gen te berde worden gebracht. Men achtte het mogelijk, dat de Engelschen voorstellen zouden doen tot een geographische en numerieke beperking der Joodsche immi gratie. De vermoedelijke samenstelling der nieuwe Belgische regeéring Pierlot, die waarschijnlijk in den loop van vandaag een nieuw ministerie be kend zal maken, heeft geweigerd de na men zijner toekomstige medewerkers mede te deelen. Blijkens een verklaring aan de pers zal de nieuwe regeering een zakenkabinet zijn Omstreeks half twaalf gisteravond werd de volgende ministerlijst, die het Havas- buieau onder alle voorbehoud publiceet, als waarschijnlijk aangegeven Minister-president zonder portefeuille Pierlot (katb.). FinanciënJanssen (kalli.). Landbouw, middenstand on economische zaken: graaf d'Aspremönt Lynden (kath.), Juslilie: Schrijver (lcalln). Binnenlandschc zaken: Marok (christen democraat). Nationale verdediging: generaal Denis (extra-parlementair) Buitenlandsche zaken: Soudan (social.). KoloniënWautcrs (social.). Openbare werker en vervoer: Ekelers (social.). 1 Arbeic en sociale voorzieningen: Belat- tee (social.). Openbaar onderwijsBlanquaert (social.). De demissionnaire minister van finan ciën, Janssen, had tot nu toe geweigerd deel uit te maken van het nieuwe mi nisterie, doch zou op het allerlaatste ©ogen blik, zwichtend voor den aandrang door Pierlot op hem uiigeoefend, de uilnoodi- ging hebben aanvaard. De eerste volksauto-garage. Te Hannoversdk-Münden big Hannover, zal de eerste garage voor de Duitsdhe volks auto gebouwd worden. Zij zal ujt drie ver diepingen bestaan en tweehonderd anto's kunnen herbergen. De stalling zal sledhts 71/2 Mark per maand bedragen. Dit is de eerste slap naar de oplossing van het vraagstuk om de volteauto te stallen voor een bedrag, dat evenredig is aan den lagen aankoopsprijs, t.w. 909 M. Levend onder hel zand hegraven. Gisterenmiddag waren eenige jongens op ien Zandscheberg te Bakel aan het spelen. De knapen hadden een kuil gegraven. Plot seling zakte een heuveltje boven de ge graven kuil in, waardoor de 12-jarige K., die zich daar ia bevond', werd bedolven. Zijn makkers waarschuwden onmiddel lijk de buurtbewoners, die spoedig ter plaat se .varen en alle pogingen in het werk stelden, den jongen te bevrijden. Intus- sehen was ook een geneesheer gewaar schuwd. Toen deze ter plaatse kwam, had men den knaap bevrijd. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten. IVs dokter constateerde den dood door verstikking. In café te VHertogenboseh. Kastelein neergestoken. Gistermiddag is in het café „De Ver gulde Iioed", te 's-Hertogenhosch, een steekpartij voorgevallen. Omstreeks vier uur kwam een groepje personen dit volkscafé binnen. De stem ming van deze heeren was van dien aard, dat de caféhouder zijn personeel verbood' hun te tappen. Dit was den nieuwen te- zoekers niet naar den zin en er ontstond et-n woordenwisseling, gevolgd door een handgemeen met de kellners en den café houder. Er werd met bierglazen gesmeten en ruiten werden door deze projectielen! vernield. Plotseling zakte de caféhouder ineen en verloor het bewustzijn. Het bleek, dat hem een diepen messteek in den rug was toe gebracht. Onmiddellijk ontruimde de po litie het café en zij arresteerde drie per sonen, tw. A., de V. en van H., alle drie uit 's-Hertogenboscli. De caféhouder werd naar het Groot Zie- kengasthuis overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Arbeider in brand geraakt. De 26-jarige pomper \V. de Vries uit Montfooxt, in dienst van de Amslerdam- sclie Ballast Maatschappij, welke firma wer ken uitvoert voor de wegverbetering Den Haag"Utrecht, had vannacht dienst bij deze werken in de buurtschap Achtliovcn Zijn werk bestond in het leegpompen van een put. De man is met een gasoliuelamp in oen wachthuisje gaan zitten en is in slaap ge vallen. Door nog niet bekende oorzaak is brand ontstaan met het gevolg, dat De Vries vanmorgen bewusteloos en met ernstige brandwonden overdekt werd aangetroffen. Het slachtoffer, wiens toestand' hoogst ernstig, is, is naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Wagen van een goederentrein te Bussum ontspoord. Gisteravond te ruim half negen is een der laatste wagens van een in de richting Hilversum rijdenden goederentrein, even voorbij liet station KaardenBussum, op de vrije baan ontspoord. Het. ongeval werd teistond opgemerkt en in korten tijd stond de trein stil. Het gevolg van deze ontsporing was, dat de treinen in de richting Hilversum over verkeerd spoor moesten worden ge dirigeerd; daardoor moesten andere treinen te Hilversum wachten, hetgeen eon ver traging van vijftien minuten in aankomst te Amsterdam opleverde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van het rangeerstation Rietlanden te Amsterdam zijn ongeiallenw agens naar KaardenBussum vertrokken, ten einde oen ontspoorden wagen in de rails te zet ten. Om kwart voor elf was de storing op geheven. Als de 1 riemt schap eindigt. Zondagmiddag wandelde een paartje in de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amster dam, doch het was allesbehalve pais en vree tusschen de twee. Men maakte el kaar liarde verwijten en tenslotte haalde het twintigjarige meisje een aardappelmesje te voorschijn, waarmee zij haar vriend in de borst stak. De man, een 21-jarige bewoner van de O.Z. Voorburgwal, moest in het ziekenhuis worden verbonden. Het mei«je werd, na door de politie te zijn verhoord, weer op vrije voeten gesteld. Leerling-mat verdronken. Zondag is de 13-jarige W. A. V. uil Rotterdam, leerling-matroos op de tank- sleepboot „Zeelandia", op de Waal bij Nij megen over boord geslagen en verdronken. <v. ■f. 4 Kt De hear N. Fernhout is met ingang van 15 Maart benoemd tot burgemee ster van Bussum met gelijktijdig eervol ontslaa als burgemeester van Middelburg Nieuwe poëzie. 21 Februari. Tegenwoordig is in Franks rijk de éénlettergrepige poezie in zwang. Zïetliier een voorbeeld, Een vaers, de# vrouw gewijd, van Leon Valade: Eve. En bier een van Adrien Vely, dat heet» Bonnet Nègre. 1 „Va 1 Deze versvorm is schoon, suggestief en" kort. Deze versvorm geeft mij inspiratie. Ik grijp mijn pen. Ik pak de dichterlied Ik schrijf: 1 Trein. Krant Bij het spel gedood. Gistermiddag was het negenjarig zoon tje van de familie Talma te Ternaard, in het Noorden van Friesland, met zijn zusje aan het spelen. Op een gegeven oogenblik stak hij den rijweg over, achter een vrachtauto. Een andere, met zand geladen auto, merkte hij daarbij niet op- De knaap werd gegrepen en was op slag dood. Het lijkje is naar dr ouderlijke woning vervoerd. Fijn Vlug Snel Trein „Kaartje?" 'teur deur zeur! Station Gil Stil Perron Brood Kaas Charmant Blond Lief Kus 1 Mond Trein Fijn Trijnf Fijn II Lied. Griep in de residentie. t Reeds gedurende eenigen tijd' boersehf een gxiep-epidemie in de residentie. IM ziektebeeld' is evenwel niet van ernstigom aard', waarbjj valt op te merken, dat dó patiënten meestal na ongeveer zes dagen hersteld zijn zonder nadeelige gevolgen: van hun ziekte te ondervinden. Opmerkelijk is, dat de ziekteverschijnse len in verschillende wijken van do stad anders zijn. In de laatste weck is het aantal geval len toegenomen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1