Donderdag 23 Fébruan 1939 EERSTE BLAD. De Palestijnsche conferentie Vandaag een ontmoeting tusschen Arabieren en Joden. De eenige opiossing zou een door Engeland opgelegd plan zijn. De strijd in het Verre Oosten De missie van Bérard - Engeland „Vrede door kracht" Duitschland Half ziek - Hangerig België Tsjecho Slowakije Vereenigde Staten Vrachtauto te water gereden Gemengd Nieuws Nederland Milaan 91ste Jaargang. wo. 22104 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTÉ HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 531L BUITENLAND Een fantastisch denkbeeld Frankrijk Krachtige verklaring van Daladier iJese coui&ul versunjiii Ongelijk*. mcl utt- tondering van Zon-vn tecstdagcn. Prija per kwartel 1 2.—: Iraueo p»r- post f 2.60. Prjjs per week 15 cis. Xf: en - derïgke nummers 4 ets. jkbounemeute* worden dagelgks «ingenomen AdvertentiiSn voor het eeretvolgead rum mer moeten vóór elf sur aan het Bureau berorgd rijn, 's Zaterdags vêór O uor. Een bepaalde plaats van advertentie wordt niet gewaarborgd. Pry* der Advertentie a* van 15 regel# f 1 55; Iedere regel meer f03d, tn bet Zaterdagnummer 10 regels f LÖÖ, iedere regel meer f 0-35 Beclamea f 0.75 per regel. Incas#okasten5 ct«.; nostkwjtanties 15 ets. i aneven van advertentiSn bi) abonnement zijn aan hetBnreao verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruit beta f mg Klemo Advertentiën opgenomen tOüO t/m. 15 «oor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *8 Woensdags; Kleine Ad verten tien tot 25 woor den f (125, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags; Kleine Advertentiën ILOO,Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. geschieden tusschen vertegenwoordigers der beide regeeringen, definitief zal worden. Heeft Saint, die niet Bonnet gespro ken heeft, u een nieuw, besluit overge bracht? t Neen, en ik herioaal, dat het nemen tan een definitief besluit een zaai der Fransche regeering is. Dat besluit zal ge nomen worden in den .ministerraad. Wat mij aangaat, gaat bet sledhts om bet op lossen van technische problemen, die aan gesneden zijn tijdens mijn eerste duidelijke besprekingen en bestudeerd tijdens de be sprekingen, die ik Zaterdag en Zondag met Jordana heb gevoerd. Gisterochtend is de executieve van het Joodsehe agentschap bijeengekomen. In deze bespreking hebben 'Weizmann en Ben Gurion verslag uitgebracht van het on derhoud, dat zij in het begin van den ochtend, voor de bijeenkomst van het ka binet, hebben gehad met Halifax en Mac- donaïd, ten einde de middelen onder oogen te zien om een einde te maken aah de huidige impasse. Men meent te weten, dat de Joodsehe vertegenwoordigers opnieuw tegenover de Engelsche ministers den werutch hebben te kennen gegeven een directe ontmoeting met de Arabieren te hebben. Zij hebben gevraagd dezen wensch ter kennis te bren gen van de Arabische delegatie en wel in plechtiger vorm dan den vorigen keer. Tot nu toe was, naar men weet, dit voorstel bij de Arabieren niet in goede aarde gevallen. Zij maakten het bezwaar, dat zijn aanneming de erkenning in zou houden van de rechten der Joden op Palestina. En nader Iteuter-bericht meldt nu, dat officieel medegedeeld is, dat de vertegen woordigers van zekere Arabische staten en vertegenwoordigers der Joodsehe dele gatie heden met de leden der Britsche delegatie informeele beraadslagingen zou den hebben in het St. Jarries-palcis. Halifax. Macdonald en Butler zouden de bijeenkomst bijwonen. De Arabische ver tegenwoordigers zouden waarschijnlijk be hoort» tot de delegaties, van Irak, Egypte en mogelijk van Saudie Arable. Weizmann en enkele anderen zouden de Jnodscbe delegatie vertegenwoordigen. Er is geen agenda en de informeele be raadslagingen zouden een algemeen karak ter dragen. Gistermiddag hebben de Britscbc gede legeerden en de Arabieren gedurende twee uur beraadslaagd. Na de vergadering werd medegedeeld, dat de besprekingen met de Arabieren Zaterdagmorgen hervat zullen worden Er verluidt, dat in de conferentie he den eenige bezorgdheid tot uitdrukking is gebracht over de berichten uit Jeruzalem betrefende den aanslag op Zoelidi Nasja Sjibi. De besprekingen schijnen definitief den indruk bevestigd te hebben, dat de on derhandelingen, inzake Palestina,ais ge volg van de weigering der Jodon en Ara- bieicn, ook maar iets van bun onder scheiden stellingen prijs te geven, tot een impasse hebben geleid. In de omgeving dér conferentie verwachtte men heden avond, dat de Britsche regeermg thans het oogenblïk gekomen zat achten om de politiek bekend te maken, die zij denkt te volgen, nu er in het geheel geen kans op een accoord schijnt te bestaan. Men erkent thans in kringen der Pa lestijnsche conferentie, dat de eenige op lossing gelegen kan zijn in een plan, dat aan beide partijen wordt opgelegd door de Britsche regeering. De lies peeking met de Arabieren bestond vandaag hoofdzakelijk uit een verklaring van Macdonald ten aan zien van de drie voornaamste Arabische eischen. Men meent, dat Macdonald ver klaard heeft, dat de regeering niet in staat is terstond de onafhankelijkheid der Pa lestijnsche Arabieren toe te staan. Hij zou als eersten stap hebben voorgesteld een of anderen beperkten vorm van deelneming in de controle op de landszaken. Er ver luidt, dat de Arabische eisch tot volkomen stopzetting der Joodsehe immigratie afge wezen is en dat een plan tot beperkte im migratie Ier overweging aan de Arabieren is voorgelegd. Voorts verluidt, dat het stopzetten van landverkoopen ook ver worpen is en dat in plaats daarvan werd voorgesteld het land te verdoelen in drie gebieden, waar de verkoopsn resp. ver- boden, gereguleerd of toegestaan zouden zijn. Het Arabische antwoord op de voor stellen van Macdonald, zal Zaterdag over handigd worden. De Ier rear. Bi; verschillende daden van terreur in het Noorden en in bet centrum van Pa- estina, zijn vijf personen gewond en één gedood. Nabij Samaria hebben Britsche troepen den rebellenleider Touvic Attive gevan gen genomen, tezamen met een dertigtal volgelingen. Het :and schijnt thans rustiger te wor- en Een gemeenschappelijke regeering voor de democratieën ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen Groote belangstelling is in de Vereenïg- de "Staten gewekt door een niew boek, „Union Now" (eendracht nu) getiteld, ge schreven door een der bekendste Ameri- kaansche buitenlandsche correspondenten, Clarence Strait, die daarin een vereen! ging bepleit van de werelddemocraüeën. Strait oppert het denkbeeld, dat voor een oplossing der wereldproblemen de de mocratieën zich vereenigen onder een ge meenschappelijke regeering voor de buitenlandsche betrekkingen, waarbij zij haar eigen regeeringen zouden behouden voor binnenlandsehe aangelegenheden. Deze unie zou naar de meening van Strait zoo machtig zijn, dat geen andere natie of groep het zou wagen er een aanval op te doen. De democratieën, die de schrijver met name noemt, zijnDe Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada, Neder land, België, Australië, Zweden, Zwitser land, Denemarken, Finland, Ierland, Noor wegen, Zuid-Amka en Nieuw Zeeland. De unie zou een gemeenschappelijk bur gerschap, een gemeenschappelijke defensie, en gemeenschappelijke valuta, douane en communicatiesystemen hebben, doch zou waarborgen, dat elke democratie het recht heeft haar binnenlandscbe zaken volgens eigen gewoonten te besturen. Een nJenw Chineesch leger-in opleiding. rn Chineescbe kringen te Tsjoengking, doen berichten de ronde over een nieuw Chineesch leger, dat opgeleid wordt ach ter het front en dat zich gereed maakt in het veld te treden tegen de Japannee-zen. Men voorspelt, dat de wereld binnenkort een anderen kant te zien zal krijgen van China's militaire kracht, eerf kant, die tot dusverre nog geen op don voorgrond tre dend aandeel heeft genomen in den strijd. Men veronderstelt, dat dit betrekking heeft op de mechanisatie van het leger, welke, naar gemeld wordt, de regeering met groote snelheid tot ontwikkeling brengt. Verklaard wordt, dat het Chineesche op perbevel de uitrusting voor het opleiden van manschappen bewaard heeft, om ze in latere stadia van den oorlog te gebrui ken. Een algemeen offensief zou dan wor den ontketend op alle fronten. Men is de meening toegedaan, dat de Chineesche mi litaire kracht sedert den aanvang der vijandelijkheden voortdurend vooruitgegaan is, niet alleen in kwantiteit, maar ook in kwaliteit. Het nieuwe leger staat onder leiding van ervare officieren en geoefende man nen. Iedere niet bezette stad in de Kwan- tceng-gebieden heeft haar eigen defensie corps, dat uitgerust is door de centrale regeering en onder bevel staat van be kwame officieren. Zaterdag zal de Fransche re geering een besluit nemen. Berard heelt gisteren te St. Jean de Luz een vertegenwoordiger van Havas ontvan gen, tegenover wien Mj verklaarde: „Mor genochtend vertrek ik weer naar Spanje. Ik zal de grens tegen 10 uur oversteken, vergezeld van mijn beide medewerkers Saint en Baraduc. Des middags zal ik op nieuw en onderhoud hebben met generaal Jordana, die gisteren generaal Franco is gaan raadplegen. Wat zal het doel van uwe bespreking zijn? Wij zullen met den minister van bui tenlandsche zaken verschillende kwesties regelen, die wij aangesneden hebben tijdens onze vorige gedachten wisselingen. Wanneer denkt gij naar Frankrijk terug te keeren? Ik verwacht, dat de besprekingen met generaal Jordana Vrijdagavond' gereed zullen zijn. Het is mogelijk, dat onze be sprekingen door een accoord gesanctio neerd worden. Ik kan a edhter geen na dere bizonderheden geven. Ik zal daarna onmiddellijk naar Pairijs terugkeeren. Het is waarschijnlijk, dat Zaterdag een besluit der Fransche regeering zal vallen, waardoor het opnemen van officieel contact, dat zal Chamberlain de-et beroep op de Britsche iatie. Minister-president Chamberlain heeft gisteravond te Blackburn een redevoering uitgesproken, waarin hij ëea beroep heeft gedaan op het land de politiek der regee ring van „vrede door kracht" te steunen. Hij zeide, dat het natuurlijk is in deze dagen van onzekerheid in internationale aangelegenheden, dat de publieke belang stelling voor een groot deel geconcentreerd is op de buitenlandsche politiek en dat voorbereidingen worden getroffen om aan iederen mogelijken noodtoestand het hoofd te bieden. Wanneer overal steak wordt bewapend, kan dit niet een zekere bezorgdheid weg nemen, dat een incident, misschien op zichzelf onbeteekenend, de' geh-eele machi nerie in beweging kan zetten. Indien zich een dergelijke ontzettende gebeurtenis zou voordoen, zou niemand er op kunnen rekenen, te- ontsnappen aan de gevolgen. „Het komt mij voor, dat onder derge lijke omstandigheden alleen roekelooze, on verantwoordelijke of onwetende lieden kun nen wenschen, dat de regeermg eenige an dere politiek zou volgen dan wij voor ons zelf hebben vastgesteld,*' een politiek van vrede door kracht, welke geen gelegen heid1 zal voorhij laten gaan verdenkingen en vijandelijkheden den kop in te drukken en tezelfdertijd gestadig), vastberaden en met de hulp van onze vrienden binnen en buiten het rijk een macht op to hou wen,-die zoo fohrfTdafcr. is, dat zij onze rechten en vrijheden kan'handhaven tegen ieder, die zoo onbezonnen zou zjjn ons aan te vallen". Sprekende over de ontwikkeling der luchtmacht, welke, naar hij zeide, een ge heel nieuw element in de moderne co'r- logsvoering heeft ingevoerd en de gevaren van den oorlog naar de buigerbevolking heeft gebracht, verklaarde Chamberlain; „Niets wat wij kunnen doen, kan den burgers volkomen bescherming geven tegen aanvallen uit de lucht, doch wij kunnen veel doen o-m haar doeltreffendheid te ver minderen, paniek te voorkomen, de ge- Het gemiddelde inkomen van den Dnitscher Uit de statistieken van het Arbeidsfront wn 1934 blijkt, dat 63 procent van de arbeidende bevolking in Duitseliland een jaaxlijksch inkomen beneden 1200 Mark heeft. Sindsdien is vermoedelijk het inko men niet gestegen, gezien de herhaalde \erklarmgen van Hitier en andere leiders, dat de Duitsche industrie en handel nog geen hooger loon konden betalen. Van bovengenoemde 63 procent was een vijfde gebu\. Je mannen. Van de arbeidende bevolking verdient verder 29 procent tusschen 1200 en 3000 Mark per jaar en 8 procent meer dan 3000 Mark. Mei Mijnhard tj es vlugge verbetering. Doos 30 en 50 ct. Nieuwe regeering legt eed af. De I „eenkomst der leden der nieuwe regeering is gisteravond om zeven uur onderbroken. Zij begaven zich naar hel Koninklijk paleis teneinde tegenover den Koning den eed af te leggen. Toen de ministers buiten kwamen, be perkten zij zich er toe te verklaren, dat zij het eens waren over het program. Om negen uur kwamen zij weer bijeen, tenein de de regeeringsverklaring gereed te ma ken, die hedenmiddag ia het parlement wordt voorgelezen. De betrekkingen met Duitschland. Chwalkowski heelt tegenover vertegen woordigers van de pers den nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van het on derhouden van goede betrekkingen met Duitseliland. „De tijden zijn veranderd. Het belijden van pacifisme en ontwapening be- teekent het land naar den oorlog drijven. Zich bezig houden met Genève en de gren zen van Abessimé beteekent zijn eigen, grenzen vergeten. Wij laten die politiek over aan het oordeel van de geschiede nis". De geheime besprekingen van de Jeger- com missie. Associated Press geeft nadere bizonder De Keer H. W. R. de Waal te Eind hoven is benoemd tot directeur van de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer Een inzittende verdronken. Vanochtend omstreeks acht uur is to Iteeuwijk een vrachtauto te water gereden. De chauffeur kon zich tijdig in veiligheid stellen. De naast hem zittende K. Edel man is verdronken. Het ongeluk is gebeurd hij den tol Oud- Reeuwijk, onder de gemeente R-eeuwijk. De vrachtauto was op weg van Reeuwijk naar Amsterdam. Bij den tol Oud-Reeuwijk is de wagen door nog niet bekende oorzaak van den weg gegleden en in het water terechtgekomen. De chauffeur sprong tijdig uit de cabine. Den naast hem zittenden 22-jarigen BJ Edelman uit Reeuwijk gelukte dit ochter niet, zoodat hij met den wagen in de diep te verdween. Onmiddellijk werd hulp in geroepen en men stelde pogingen in. het werk om Edelman op het droge te bren gen. Intussehen was ook een geneesheer ter plaatse gearriveerd. Toen men den drenkeling op den wal had gebracht, wa lleden aft vertrouwelijke bron over de be- ren <j« levensgeesten echter geweken. Het wapeningsprogramma Grant Mason zou hébben verklaard, dat na hel bekend worden van den verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk Duitsche ambtenaren zouden hebben laten doorsche- De vrachtwagen is later met een kraan wagen opgehaald. Verkeersongeval met doedclijken afloop. Gisteravond omstreeks half zes is on meren, dat_ Duitschland gaarne vliegtuigen de Meent te Rotterdam, een ernstig ver van het nieuwste type zou leveren aan keersongeval gebeurd, dat aan den zestien de landen, welke die zouden bestellen, ook jarigen jongen J. A. van G., van den aan Frankrijk. Zij zouden daaraan heb- Soetendaalsclieweg, het teven heeft gekost. s)en toegevoegd, dat de Duitsche productie De jongen werd aangereden door een oa- vechtskracht te verzekeren. De natie zal 'ff'0 6r°ot !S> Liatt, wanneer de oorlog ver- bekend gebleven wielrijder, waardoor hij 1 Ida ara zou worden op den dag na een tegen de straat smakte. Ongelukkigerwijze levering aan Frankrijk, Duitschland den naderde op hetzelfde oogenblik een vracht- volgenden dag vliegtuigen van nog mo- aut0 met aanhangwagen van de Heine- aerner model te zijner beschikking zou kens bierbrouwerij. Een der wielen van hebben. I den aanhangwagen ging den nog op straat Mason zou verder gezegd hebben, dat liggenden jongen over bet lichaam. Het Itahe getracht heeft vliegtuigen aan Mexico «laehloffer moet onmiddellijk dood zijn te verkoopen. Dat lukte echter met, door- geweest. Het stoffelijk overschot is naar dat de Mexicaansche markt m dit opzicht j^et ziekenhuis aan den Coolsingel over- „verzadigd is. Generaal Arnold zou ver- gebracht, lclaard hebben, dat de Vereenigde Staten in de eerstvolgende drie jaren 12.000 toe stellen per jaar kunnen produoeeren. worden gehandhaafd". Chamberlain dankte de vaderlandslieven de mannen en vrouwen, die zich reeds hadden opgegeven om deel te nemen aan den vrijwilligen nationalen dienst. Zij hel pen het land1 op driemanieren: 1. Door de wereld te toonen, dat wij, hier te lande, op vrijwillige dienstneming kunnen rekenen, waardoor dwang niet moo- dig is. 2. Door de bevolking het vertrouwen te geven, dat indien onrust zou komen, wij zouden weten hoe daaraan het hoofd te bieden. 3. Door er op feitelijke wijze aan mede te helpen den oorlog te voorkomen, daar, hoe beter wij voorbereid' zijn, hoe minder waarschijnlijk het zal zijn, dat iemand ons zal aanvallen. Frankrijk zal nooit toegeven aan bedreiging met geweld". Op een gisteravond in de American Club te Parijs gegeven diner heeft minisier-pre- sident Daladier verklaardIk moet he denavond herhalen, dat Frankrijk nooit zal toegeven, hetzij aan bedreiging met ge weld, hetzij aan een afpersingstaktiek. Wan neer het gaat om de onschendbaarheid van ons grondgebied, zijn wij vastbesloten tegenover alle bedreigingen stand te hou den. Niettemin, aldus Daladier, zijn wij bereid, in een geest van wederzijdsclu n goeden wil en bij doeltreffende controle maatregelen, deel te nemen aan elk op recht streven naar beperking en zelfs ver mindering der bewapen'ng." Tot degenen die, het diner bijwoonden, behoorden, naar Havas meldt. o.a. de Ame rikaansdie ambassadeur Bullitt, de herlog van Windsor, minister Bonnet en generaal Gamelin. De vreemdelingen m de militaire dienst plicht. De legereommissie van den Senaat heeft het voorrapport in studie genomen, dat door Reibel is ingediend betreffende het wetsontwerp, dat ten doel heeft vreemde lingen, die een machtiging hebben <nn in Frankrijk te werken, te onderwerpen aan de militaire verplichtingen. In één dag. De zomertijd zal dit jaar duren van 15 Mei tot 2 October, aldus meldt de pers dienst van de N.R.V. De zomerdienstrege ling van de Spoorwegen zal dientengevol ge ook op 15 Mei worden ingevoerd. Van dien datum af zal de Rlieingold doorgaan de wagens krijgen tot Milaan (aankomst des nachts vijf minuten over twaalf), Twee clandestiene zenders in beslag genomen. Door den radiocontröledienst der P.T.T, zijn gisteren te Hilversum, in samenwer king met de gemeente-poli tie, twee clan destiene zenders, één volledige zender en één gedeeltelijke zender, in beslag go- nomen. De zenders werkten in de amaleurbati- den. De eigenaars hebben heleend. Tegen beide is proces-verbaal opgemaakt. Onderzeeërs op drift. In de storm, welke gisternacht heeft ge woed', zijn twee onderzeeërs van het vijfde zoodat men in één dag van Nederland Britsche onderzeeflolillc, do Sunfish en uit Milaan kan bereiken. In omgekeerde richting vertrekt de Rlieingold des morgens zes uur uit Milaan. Voogdijkind uit gesticht ontvoerd. De politie te Bloemendaal ""kreeg een dezer dagen aangifte van oen ontvoering uit ©en observatiehuis aldaar, van een daal verpleegd 16-jarig meisje, een voog dijkind. De Kaagsche politie kreeg daarop van de Bloemendaalsche politie het ver zoek, de 52-jarige moeder, die in de Krane- straat in de residentie woonachtig is, aan te houden. Dit geschi.edde en tevens werden aan gehouden een in hetzelfde perceel ver toevende 26-jarige koopman en een 22- jarige zuster van de ontvoerde. Alle drie personen worden verdacht de hand) in deze ontvoering te hebben. Het drietal werd door de Bloemendaal sche politie afgehaald en naar Bloemen daal geleid. Volgens mededeeling van de gearresteerde familieleden bevindt het meisje zich hg kennissen te Arasterdam. de Steriet in de Sandown Baai van het eiland' Wight van hun ankers geslagen en op de kust geloopen. De SterJet is vijf uur later weer vlot gekomen en is op eigen kracht naar Ports mouth gevaren, de Sunfish daarentegen) is iu de breedte op het strand geslagen en moest weggesleept worden. De onderzeeërs hadden deelgenomen aan oefeningen, welke in. het Kanaal zijn ge houden. Sp(Mirwcgongeluk te Glasgow. In de nabijheid van een tunnel bij bet station te Glasgow, zijn twee treinen op elkaar gereden. Een reiziger werd gedood', terwijl 31 mensehen gewond werd. Benige rijtuigen sloegen in den tunnel om, waar door de baan versperd werd'. De verwar ring was te grooter, doordat het licht de fect geraakte. De meeste slachtoffers wa ren op1 weg naar Parkhead om den voetbal wedstrijd tusschen Celtic en Hearts bij te wonen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1