m Schip bij de Azoren getorpedeerd? TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT I nun DONDERDAG 23 Februari 1939 No. 22 HH BINNENLAND De Koningin woont ijshockey- wedstrijd bij Tnsschen de ploegen van Ca nada en Amerika. II.M, de Koningin heeft gisteravond op do Haaasche overdekte kunstijsbaan den wedstrijd tussclien de nationale ïjshockey- jilocgen van Canada en de Vereenigde Sta ten bijgewoond. Dit bezoek droeg een on officieel karakter. Om kwart voor negen, toen reeds de meeste bo/ockers gezeten waren, trad II.M. de lloutrust-hal binnen, vergezeld van Haar hofdame freule Schirnmelpenninck van der Oye, den kamerhecr-ceremonienieester Ph. J. Uiaaf van Zuylen van Nijevelt, HaaT adjudant kapitein Ramswinckcl en den ordonnans officier eersten luitenant A. J. F. M Egter van Wissekerke. [Je Koningin werd ontvangen door de Jiceion jlir. P. J. Boogaert, voorzitter, en H. C. van Zalinge, secretaris van den Ne- deilandschen IJshockeybond en bet be- sliHii van de Haagsclie ijsclub „Iloutrust", beslaande uit de lieeren mr. W. E baron van Till, L. Graaf van Limburg Stirum en ïr. Th. J. van Waveren. Onder luide toejuichingen van liet pu- hhek, nam II.M. Haar plaats op de speciale tribune in, van waar Zij den wedstrijd gadesloeg. H.M werd daarbij voorgelicht door den •voorzitter van don Ned. IJshockeybond, jlu. Roogaerl. De wedstrijd werd door de Canadeezen gewonnen met 51. Overzicht Tweede Kamer Replieken over de Indische be groeting. Motie-Stokvis ver worpen. i De dag van gisteren was in de Tweede t Kante r in hoofdzaak aan de replieken over de Indische begrooting gewijd, welke eindig den mei: de verwerping van de motie- Stokns met 49 tegen 30 stemmen, het geen beteekonf, dat geen onderzoek naar Staatsexploitatie van pelroleumbronnen in gesteld wordt. Aan de replieken hebben deelgenomen de lieeren Wagenaar fa.-r.), van Pol! (r.-k.), Meyerink (a.-r.) en Rutgers van Rozenburg (c.-It.) en voor wat de motie betreft de heeren Rost van Tonningen (N.S.B.), en Effendi (comm.), zoomede de voorsteller daarvan. -- J)e .beer Ro.ai. v..,X-0.imi-n gen,-.-die aanvankelijk voor de* motie zou hebben ge stemd,.zag daarvan af, nu de heer Stok vis haar zoodanig had gewijzigd, dat zij in plaats van tegen het grootkapitaal ge richt, naar zijn oordeel veeleer een bui ging daarvoor hcleekende. Voor de motie stemden de vrijzinnig-democraten, de so ciaal-democraten, de communisten en de christen-democraten. Minister Wel ter noemde de actie voor staatsexploitatie van olebronnen een oud stokpaardje van den heer Sokvis, welke opmerking een Kamerlid de interruptie ontlokte, dat het ïeeleer een oud stok- viscbje was. Overigens vond de minister dat dit stokpaardje vuurwerk .noodig had om nog op gang te komen.. De minister noemde een aantal voor beelden van staatsexploitatie \an mijnen in Indié, die nu niet bepaald voordeelig voor den staat waren, integendeel tot mi! Jioenenverliezen aanlcidinsi hebben gege ven. Wel is een onderzoek .gaande naar de vraag, of 'de olie genoeg aan" de "schatkist betaalt. Indien dat-onderzoek tot een-, ont kennende beantwoording mocht leiden, dan zal de minister met aarzelen maatregelen tot verhanging voor "te stellen. Wat de radioberichtgevmg betreft, lichtte de minister nog toe, dat het de bedoeling is de verspreiding van ontvangen radio berichten in Indie aan een vergunning stelsel 1e onderwerpen. Verder zal de re geering niet schromen, indien noodig, een verbod van lidmaatschap der N.S.B, aan de ambtenaren in fnclie op te leggen. Tegenover den communist Effendi nam de minister de Aneta-berichtgeving op nieuw in bescherming, constateerenddat deze dienst zeer objectief werkt. De hecren Kupers en van Gelderen beiden (s.-d.) en Effendi (comm.) en Ser- rarens tr.-k.) hebben uitbreiding van so ciale wetgeving en maatregelen tot ver- 'hooging van Ioonea bepleit, De heer Meye rink (a.-r.) was van oordeel, dat deze aangelegenheid voldoende de aanlacht van de legeering heeft. Verder deelde de mi nister in antwoord aan de heerea Effendi en Kqpers, nog mede,, dat de exorbitante rechten en het ïntemeeringskamp aan den Boven-Digoel nog niet kunnen worden op geheven, maar dat aan de liquidatie van genoemd kamp reeds .wordt gewerkt. Vandaag wordt de behandelingvoort gezel. - Bestrijding van den Colorado-kever te Arnhem. Op initiatief van den burgemeester is te Arnhem een speciale oommissie in het leven geroepen, welke de volledige orga nisatie van de bestrijding van den Colo radokever ter hand zal nemen in de ge meente Arnhem. Deze commissie is gisteren door burge meester H. P. J. Bloeniers ten gemeente- huize geïnstalleerd1. Daarbij weiden de verschillende maat regelen voor de uitroeiing van dit insect besproken. Overzicht Eerste Kamet Dcfensie-begrootiag. Ook de Eerste Kamer heeft gisteren het wetje aangenomen, waarbij de geldings duur van de acht oorlogswetten van 29 Sep tember 1938 tot 1 Juli a.s. wordt verlengd. De heer Von Bönningiliausen (m.s.b.) meende, dat liet wetsvoorstel te laat was ingediend, en oefende critielk uit op de bin- nenlandsclie voedselproductie, welke z i. in oorlogstijd voor ons land on voldoen* e en te eenzijdig zou ztijn. Minister Steen- berghe antwoordde, dat de regiering reeds voldoende maatregelen heeft genomen om de voedselvoorziening in oorlogstijd voor zoover mensdielljkerwijze mogelijk is te verzekeren. Overigens krijgt de Kamer binnenkort, bij de behandeling van de.i bodemproductiewet, gelegenheid hier na der op in te gaan. De Kamer is daarna verdei gegaan met de behandeling van de defensie-begrooting. In een lange rede heeft de leider der ohristelijk-ilustorische fractie, de heer Do Sajvornin Lohman o.m. gevraagd, of de meening, dat het defensiebelang zoo uniek is, dat het ook vóór de weridoqs- heidszorg gaat, de meening is van het ge- heele kabinet. De spreker veronderstelde, dat dit 't geval was. Hij wensclite splitsing van! het departement van defensie in een van oorlog en een van marine. Voorts achtte bij het noodig door een wijziging van de dienstplichtwet mogelijk te maken, oudere lichtingen na te oefenen. Het vloot- plan-Dedkers achtte deze spreker onvol doende; uitbreiding van het groot materieel der vloot is voor de Indische defensie nood zakelijk. Op dit punt verschilde do anti-ievolutio- naire woordvoerder, de heer B r i t, met den heer de Savomin Lokman van mee ning. In onbereikbare plannen moot men zich volgens hem niet verdiepen. Wij moe ten vooralsnog volstaan met uitbreiding van het klein materieel voor de riool. M.a.w. ons toeleggen op een vloot met onderzeeërs als kern. De heer Briet opper de de suggestie de reserve aan watervlieg tuigen in Indië te verg rooien door het gebruik van deze sooit toestellen bij de K. N. I. L. M. De oud-gepensiomieeixlen vonden eer pleitbezorger in den heer V an d e r B i 11 (s.d.). De laatste spreker over dit bcgroo- lingslioofdstuk was de nationaal-socialisti- sche heer Van Vessem, die betoogde, dat de N.S.B. steeds voorstandster van een versterking der weermacht is geweest, meer dan de S. D. A. P. Hij meende, Idat jhet verbod van lidmaatschap van de N.S.B. voor militaiien, onbillijk is en het leger degradeeit tot een democratisch partijleger. Hierdoor wordt bet vertrouwen in onze weermacht, ook in het buitenland, onder mijnd. Het antwoord van de regeering op zijn schriftelijke vragen (over het contact met buitenlandsche mogendlheden over de de fensie van Indie) achtte de spreker bevre digend, maar het antwoord kwam z.i. Ie laat. Met nalrdk betoogde deze spreker, dat de onafhankelijkheid van Nederland in zijn beweging óór alles gaat. De minister vandefensie, de heer van Dijk, zeide in zijn antwoord, dat het lieele kabine.t het- defensiebelang als uniek be schouwt. Tegenover den- heer van Embden, die zich met den omvang van de legeruitbiei- diug niet bad kunnen vereenigen, zeide de minister, dat een sterk Nederlandsch leger nooit een bedreiging van nabuurstaten kola beteekenen, doch wel preventieve werking kan uitoefenen. Wat de wagen van den heer van Vessem aangaat, het antwoord daarop lag reeds besloten in een uitdruk kelijke verfdaring van den minister, velle den jaar afgelegd. De minister nam het den lieer van Vessem kwalijk in deze veiklaiing geen vertrouwen te hebben gehad. Van dub belzinnige uitlatingen in het Engelsche par lement, is bovendien geen sprake geweest. De minister deelde mede. dat door een speciale modus vivendi de aanleg van een militair vliegveld bij Katwijk de stichting van een centraal 'vliegveld bij Leiderdorp niet onmogelijk zou worden gemaakt. In antwoord op den aandrang van som migen, die den aanleg van 200 kazematten langs de grenzen hadden gewaagd, zeide de minister, dat binnenkort een groofe reeks eenvoudige versterkingen zullen wor den uitgevoerd, welke een veelvoud van de gevraagde 200 kazematten uitmaakt. Ofschoon erkennende, dat een paar zwa re schepen een be'angrijke waarhol g zouden zijn voor de beveiliging van Indië, zal de minister geen stap verder gaan dan het tegenwoordige vlootplan Gegevens worden echter voortdurend ver/ame'd om zoo goed moge'ijk geïnformeerd te zijn. Na korte replieken is de defensie-begroo ting z.k.st. aangenomen, met de aanteeke- ning „tegen"' van -den heer van Emb den (v.d.). i Door Amerikaansch radiostation zijn nood seinen untvangen. De roepletters doen een mystificatie veronderstellen. Is het de Britsche tanhbofft, „Beden? Reuter meldt uit Chatham (Massachu setts) Een -schip, dat aangeduid wordt als P.E.C.C. heeft draadloos geseind, dat het getorpodeerd is öp 200 mijl ten Zuiden van de Azoren. De torpedeering z.ou zijn. geschied door een onbekenden ondorzceer. De letters P.E.C.C. zouden de draadloo/.e roepletters kunnen, zijn van he't schip, ofschoon niets gevonden kan worden in de. 'bestaande nomenclaturen, ten aanzien van zoo'n sein. Het bovenstaande bericht is opgevangen door de Amerikaansche Radio Marine Corp. Het was afkomstig van het s.s. Tulsa, dut er nog aan toevoegde, dat hel schip in zinkenden toestand verkeert op een plaats, die aangeduid wordt als 32 graden 10 min. N.B. en 37 graden W.L. De Tulsa heeft het zinkende schip, dat S.O.S.-sig- nalen uitzond om 13 uur Greenwichtijd, niet geïdentificeerd. Do Tulsa tracht weer met het schip in verbinding te komen. Het marinehoofd- kwarlier van Boston merkt op, dat roep letters, die met een P beginnen, gewoon lijk gebruikt warden door Nederlandsch© schepen. Een Nederlandsch schip. Van bevoegde zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat de roepletters P.E.C.C inderdaad' zouden wijzen op de Nederland- sche nationaliteit van het betrokken schip. Inmiddels bestaat er volgens-de nomen claturen' geen schip! «met 'de 'roepletters P.E.C.C., zoodat de waarschijnlijkheid groot is,, dat de Tulsa het door hét zinkende schip, uitgezonden sein onjuist opgevan gen heeft of wel, dat het sein zelf niet juist is' uitgezonden, hetgeen", gezien de omstandigheden, waaronder de telegrafist moest werken, niet geheel uitgesloten ge acht zou kunnen worden. Voorts doet men opmerken, dat een tor pedo-aanval door een duikboot op de aan gegeven plaats ook zeer onwaarschijnlijk geacht moet worden. Wat zou een onderzeeër, op deze breeds te en zoo ver van iedere basis te zoeken hebben? Het komt maar zelden voor, dat onder zeeërs zich zoo ver den Oceaan in be- ■m worden in den Atlanlischen Oceaan, op zoo grooten afstand, _maar zelden of nooit gehouden, "Wanneer men de mogelijkheid van een torpedo aanval uiterst gering acht, zou men dus moeten denken aan een andere oorzaak \an de scheepsramp, bijvoorbeeld zon het schip op een wrak gestooten kun nen zijn, er zou zich een ontploffing aan boord hebben kunnen voordoen, hetgeen vooral, wanneer het een tankschip zou zijn, rampspoedige gevolgen zou kunnen hebben, Kortom het bericht laat ruimte voor alle mogelijke veronderstellingen en hy pothesen, die-eerst door nadere berichten zouden kunnen worden bevestigd1 óf ont zenuwd'." 1 '1 De positie van liet getorpe deerde schip. Radio Marine heeft een telegram opge vangen xan Porlishead Radio, waarn bet, door het getroffen schip uitgezonden be richt als volgt wordt opgegevenPositie 32.10 N.B. 27.45 W.L. Zijn getorpedeerd door onbekenden duikboot getroffen onder waterlijn, zinken, dringend". De om roeplet ters zijn van een voormalig Nederlandsch schip. Omtrent de torpedeering van een schip, op 200 mijl ten Zuiden van de Azoren, dat de letters P.E.C.C. zou hebben uit- geioepen. deelt men ons te bevoegdcr plaat se te 's-Gravenbage hot volgende mede: De roepletters P.E.C.C. waien tot Mei 1936 de roepletters van de Flandna", toeheboorende aan "den Koninklijken Hol- land'-chen Lloyd. De „Flandria" is in Mei 1936 in buifenlandsche handen overgegaan en sinds dien is aan geen enkel Neder landsch schip deze roepnaam gegeven. Om deze reden kon onze zegsman niet aannemen, dal in dit geval van een Ne derlandsch Schip" sprake -zou zijn. Schepen snellen te hulp. Het 'Britsche mailschip „Empress of Aus tralia" heeft draadloos gemeld, dat het koers zet naa» de plaats, welke in het S.O.S.-bericht van het „getorpedeerde" schip is opgegeven. Ook het Grieksche s.s. Mount Pelio is op weg daarheen. Empress of Australia vindt geea spoor vaa getorpedeerd schip. De Empress of Australia is op de door het .„getorpedeerde" schip aangegeven plaats aangekomen, doch heeft daar "geen spcor van een wrak bemerkt. Hetgetorpedeerde schip" ver moedelijk Britseh De kleine Prinses Beatrix in den kinderwagen op slede-ijzers tijdens oen tochtje met H.K.H. Prinses Juliana in de fraaie omgeving van Grindelwald. é4kïi,.ffi ,,Wie Is er bang voor den gr ooien hond?" I)e kleine Prinses Beatrix was zeker niet hang voor den Sint Bentardshond ,diè tijdens een tochtje in de om geving van Grindelwald giacte belangstelling voor het Prinsesje toonde. De Radio Marine Corporation heeft mede gedeeld, dat het signaal „PECC" vermoe delijk verkeerd is verstaan. Vermoedelijk geven. Ook oefeningen door onderzeeërs is hot „getorpedeerde schip" het Brit- Een gulle lach. Een interessant snapshot van Z. K. H. Prins Bernhard tijdens een geanimeerd gesprek op een der ski-tochten te Grindelwald, waar het Prinselijk Paar thans vertoeft. sche petrolenmtankschip „Peeten", dat eigendom is van de Anglo Saxon Petro leum Company. Geen contact met de ,.Pecten", Te 9 uur Green wichtijd vanochtend be richtte Radio Marine, dat het niet in con tact kon komen met het Brifsche petroleum- tanks chip „Pecten", dat, naar men ver onderstelt, het geheimzinnige S.O.S. heeft uitgezonden. Het geheimzinnige schip ook de Pecten" niet? De eigenaars van de „Pecten" faehbca Reuter medegedeeld, dat zij geen geloof hechten aan de geruchten volgens welk© de „Pecten" het mysterieuze S.O.S. zou hebben uitgezonden. Zij voegen hieraan toe, dat de „Pecten" mijlen af is vaa de positie, xyelke is het S.O.S. werd op gegeven. •f -«sAjjj kt i

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5