EERSTE BLAD. Vrijdag 24 Febhiar» 1939 Pierlot voor de Kamer buitenland 91sté laargang. No, 22105 Postrekening No. 53IL Tel. No. 69300 (3 lijnen). De regeeringsyerklaring zeer koel ontvangen. Nieuwe beschuldigingen tegen Martens. De nieuwe Belgische premier," Pierlot, heelt gisteren in Kamer, en Senaat de regeringsverklaring voorgelezen. Na; een. woord van hulde aan het kabinet-Spaak, dat in September dé vredelievendheid '.feu' onafhankelijkheidswil van- België -hééft wèf ten te bevestigen, verklaarde hij, dat de nieuwe regeering geen partijpolitiek, maar een politiek, geïnspireerd door bet' ih}1 tionale gevoelen, volgen zal. De regeering legt er in haar verklaring den nadruk op, dat de staatsinstellingen - - hervormd moeten worden en kondigdeaan, dat"'zij de tot dit doel uitgewerkte voorontwer pen weer ter hand zal nemén. Met de hulp ran den Senaat zal zij de instel ling van een raad van state voltooien. De-administratieve -hervorming zal gecom pleteerd en toegepast worden., Op het gebied der finanoieele politiek wil de regeering het begrootingsevenwicht handhaven. Zij zal dé vraagstukken, voort- vloeiendee uit de begrooting van pensioe nen, onderzoeken en streven naar bezui- ging bij de cumulaties. In de begrootingen der verschillende departementen zu'len de verbeteringen, die mogelijk zijn, aange bracht worden. De regeering zal voorstel len een matige belasting te heffen van do winst, door zekere ondernemingen met een monopoliekarakter gemaakt, vooral van de winst van eleetriciteitsmaatschappijen. Met ingang van 1 April zullen alle staats uitgaven, die daarvoor in aanmerking ko men, met 5 proceent verlaagd worden. Dit geldt in de eerste plaats voor salarissen 5n pensioenen, met uitzondering van werk- loosheidsuitkeeringen, invaliditeit- cn ouderdomsuitkeeringen. Op economisch ge bied zal de regeering een lerende, con structieve politiek volgen, om de welvaart te doen terugkeeren en het inkomen der natie le vergrooten. Zij zal streven naar verbetering der beroepsdiscipline en naar voltooiing der ontwerpen voor beroeps organisatie. Voor den landbouw wil zij redelijke prijzen handhaven. Zij zal even tueel de landbouwmarkt steunen, de land- bouwcredieten verruimen en het pacht- recht hervormen. De po=itie van den middenstand is een functie van de algemeene welvaart. De regeering geeft de verzekering, dat zij te dien opzichte diligent blijft en wenscht, dat de middenklassen zich kunnen aan passen en haar plaats in de bedrijvigheid van 'het volk kunnen behouden. De stu die van een verplichte werkloosbeidsver- kezering zal wordeen voortgezet en de regeering zal er naar streven de werk- Ioozen weer aan arbeid te helpen. Met dat doel zal zij de luchtverdediging blij ven versterken en credieten ter beschik king stellen voor den bouw van sche pen en huizen, voor de automatiseermg van de telefoon en voor groote weAen. De verklaring is voornamelijk door so cialisten, liberalen, rexisten en- Vlaamsch- nationalisten zeer koel ontvangen. Slechts van R. K. zijde vond de minister bijval. 1 Decentralisatie van het onder wijs overwogen. Op het gebied der cultureele poli tiek zal de regeering een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van ad ministratieve decentralisatie van het ministerie van onderwijs, met het doel de cultureele verlangens te bevredigen en de eenheid van België te bevei ligen. De koloniale politiek zal met omzich tiglieid gevoerd worden. De buitenlandsche politiek blijft ongewijzigd, evenals de zorg voor de defensie. Onderzoek in de kwestic- Martens. In de Kamer heeft de R. K. afgevaardigde Clairton de Wiart nieuwe beschuldigingen te gen Martens te berde gebracht. Met naime noemtHe de oud-premier een geval van verklikking aan den vijand, tijdens den wereldoorlog. Minister-president Pierlot deelde mede, dat een onpartijdig onderzoek zal worden ingesteld zonder dat sprake zal zijn van een heiihaüng van het proces tegen de activisten. De regeering is voornemens een onderzoek te doen instellen in het dossier van het onderzoek' en zal zelf de beslissing nemen. Wanneer de regeeiing haar besluit zal hebben genomen, zal de Kamer even eens kennis kunnen iaemen' van het dossier en zich er over uitspreken. Pierlot doet een opwekking op het land het onderzoek in onpartijdigheid te doen geschieden. Het deficit op de gewone be grooting. De minister van financiën Gutt, zeide, dat het deficit op de gewone begrooting voor 1938 wordt geschat op 1085 millioen, voor 1939 venvacht men een deficit van 353 millioen. De buitengewone begrooting en de lucht verdediging voorzien in uitgaven van drie milliard.'Daar de schatkist over 500 mil lioen beschikt, zal dus nog een bedrag van 2500 millioen moeten worden ge- vónden." De regeering moet een politiek van voor zichtigheid toepassen. Het is noodig be zuinigingen in te voeren. Er zal direct een plan worden uitgewerkt, dat beoogt het deficit op de hegrooting voor 1939 te dóen verdmijnen. De regeering zal voor 1 Juni de noodige maatregelen indienen De debatten ve*da*gd"tot morgen. De Kamer zal de beraadslaging over de regeringsverklaring vandaag voortzetten. De besprekingen van Perth met Ciano Geen voorstellen inzake de Franseh-Italiaansche betrek kingen. In de kringen der Britsche ambassade ontkent men ten stelligste, dat Lord Perth uit Londen voorstellen zou hebben ont vangen o£ aan graaf Ciano voorstellen zou hebben overgebracht "inzake de oplos sing van het vraagstuk der Franseh-Ita liaansche betrekkingen, in tegenstelling met de geruchten, waarvan zekere fascistische bladen, met name de Pppolo di Roma melding hadden gemaakt. Genoemd blad heeft uit Londen gemeld, dal desbetreffen de voorstellen door Perth namens Cham berlain waren medegedeeld. In de zelfde kringen zet men uiteen, dat bij de jongste besprekingen tusschen. Ciano 'en* Perth" slechts sprake was van de versterking der Italiaansche effectieven in Lybié, den feilen toon van zeker© arti kelen in de fascistische pers tegen Frank rijk en den tegenover Engeland en Frank rijk in de jongste nota van de officieuze Informazione Diplomatica naar aanleiding van de Spaansche kwestie gebezigden toon. De erkenning van Franco Frankrijk en Engeland zul len Maandag a.s. een besluit nemen. Havas meldt uit Parijs: Maandagmiddag zal de Fransche mi nisterraad bijeenkomen om een beslis sing te nemen oveT een erkenning -de jure van het reclhtsche bewind in Spanje. Men lean nog niet met zeker heid zeggen of dan besloten zal wor den een ambassadeur naar Burgos te zenden, doch het lijkt wel zeer waar schijnlijk. Bcr&rd te Burgos. Gisteren is Bérard, vergezeld van twee medewerkers, in Spanje teruggekomen. Gistermiddag tegen vier uur zijn zij te Burgos aangekomen, waar Jordana om vijf uur Öérard ontving. Dit onderhoud' werd gevolgd door een nieuwe bespreking tus- sdhen Bérard, Saint, Baraduc, en een drietal Spaansche deskundigen. Bérard heeft den reclhtschen minister van buitenlandsche zaken, generaal Jordana, in kermis gesteld van het feit, dat de Fransdhe regeering in beginsel besloten heeft Franco de jure te erkennen. Bérard zou daaraan hebben toegevoegd, dat de erkenning in het begin van de vol gende week van kracht zal worden. In welingelichte kringen te Parijs wordt verklaard, dat de erkenning van Franco tot een voldongen feit zal wor den in een bijeenkomst va'n den mi nisterraad in Parijs op Maandagmiddag a.s. Men gelooft, dat de Rritsclie regee ring, waarschijnlijk eveneens Maandag, een aankondiging het lidht zal doen zien, gelijkluidend aan di© van het Fransche kabinet. Nog ©en poging tot wapens til- stand van Fransdhe zijde. De „Matin" bericht uit Londen, dat de Britsche regeering hesloten heeft Franco te erkennen en den Fralaschen ambassadeur Ciorbin officieel van dit besluit in kennis heeft gesteld. Gister middag had men dit besluit bekéndi wil len maken door een verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. De Fransche minister-president Daladier heeft evenwel het verlangen-te kennen gegeven, naar men zegt, om nog een laatste poging te wagen een wapen stilstand in Spanje te doen sluiten, ten einde de pogingen van zijn politieke tegenstanders, die zich- verzetten te gen de erkenning vain Franco te ver ijdelen. Dientengevolge zal de Britsche regeering de erkenning van Franco eerst in het begin van de volgende week bekend maken. Bérard ontmoet Hodgson vandaag. Vandaag zal Bérard een ontmoeting met Hodgson, den Britschen agent te Burgos hebben. Toen Bérard gisteren zijn hotel verliet om zich naar de conferentie inet Jor dana te begeven, antwoordde hij op de vraag <af hij verwachtte, dat dit onder houd' definitief zou zijn, „dat hij er veel van verwachtte". Engeland en de erkenning van Franco. Naar Reuter verneemt,-heeft de Britsche Tegeering kortelings stappen ondernomen bjj de Spaansche rechtsche regeering ten behoeve van een' nietiwe verklaring om trent de rechtsche politiek fea1 aanzien van de personen in de republibeinsche zöne, die beschouwd worden als politieke over treders. c Naar verluidt heeft de Britsche regëetring den wensch uitgesproken, dat een verze kering zou worden gegeven, voor zoover dig mogelijk was, dat ex.volledige terug houding en gematigheid betracht zou wor den in de behandeling van die personen, De rechtsche autoriteiten antwoordden, dat dat hun politiek blijft, zooals die tevoren uiteengezet is, nJ., dat misdadigers ge straft zullen worden na een wettig pro ces onder dezelfde voorwaarden als voor den aanvang van den burgeroorlog en dat politieke overtreders, wier daden vijandig zijn geweest aan de nationalistische be weging, zullen worden gestraft volgens de beginselen, die uiteengezet zijn in liet recente decreet van Franco dienaangaande na de bezetting van Catalouië. Het recht sche antwoord' besloot met de verklaring, dat de nationalistische politiek niet ge wijzigd' zal worden doof welk voorschrift of welke poging tot overtuiging ook, doch onafhankelijk blijft van 1 buiteniandscheïi invloed' van iederen aard, Rheumatische pijnen Mijnhardtjes maken U geheel pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. Duitschiand De prins van Liechtenstein naar Hitier. Prins Franz Joseph II van Liechtenstein zal zich dezer dagen in gezelschap van twee ministers een bezoek brengen aan de rijksregeeting, waarbij hij ook door den Fulirer zal worden ontvangen. Een dergelijk bezoek werd reeds ver leden jaar zomer gebracht aan den Zwit- serschen bondsraad. In de oflicieele mededoeling wordt ver der gezegd, dat liet in beide gevallen be leefdheidsbezoeken geldt tegenover de bei de buurlanden van het prinsdom. Onder handelingen zullen niet worden gevoerd. De fortificaties in de grensstreken. De gebieden in het Westen van Duitsch iand, welker betreden verboden is voor actieve leden van buitenlandsche mili taire strijdkrachten, zijn in vele gevallen in omvang verkleind bij een aanvullende verordening, die thans gepubliceerd is. Ver moedelijk heeft dij. betrekking op gebieden, waar de Westelijke versterkingen voltooid zijn. In het Oosten echter zijn de verboden gebieden uitgebreid, zoodat zij thans stre ken beslaan, die niet genoemd werden in de verordening van Augustus j.l. Buiten landsche militairen mogen Kiel thans be zoeken, doch Willielmsliafen blijft verbo den. Joden moeten kostbaarheden inleveren. Het „Reichsgesetzhlatt" van 21 Februari publiceert een verordening, waarin ge zegd woidt, dat alle Deutsche of staten- looze Joden verplicht zijn binnen twee weken al hun voorwerpen van goud, zil ver en platina en al hun edelsteenen en paarien in te leveren. De inlevering geeft recht op schadevergoeding volgens de aan wijzingen van den minister van economi sche zaken. Goering naar Italië. Goering, die binnenkort racanlie neemt, zal die zeer waarschijnlijk doorbrengen in Zuid-Italië en van de gelegenheid gebruik maken om Italiaansche regeeringsptersonen te ontmoeten. Een officieele bevestiging van Goerings reis, die in begin Maart zou vallen, is nog niet verkregen. Frankrijk Geheimzinnige arrestatie. Aan de Fransch-Luxemburgsche grens bij Mondorf, zijn drie inzittenden van een Duitsche auto gearresteerd en overgebracht naar Metz. Men weet niet waarom deze drie personen zijn gearresteerd; de autori teiten bewaren het grootste stilzwijgen. Engeland Redevoering van Lord Halifax De betrekkingen met Frankrijk In antwoord op de vraag van het lid der labouroppositie, lord Addison, of de re jecting een verklaring kon afleggen be treffende de betrekkingen tusschen Frank rijk en Engeland, heeft lord Halifax gis teren een redevoering uitgesproken in het Hoogerliuis. Hij zeide o.m.: Het zou een groote dwaling zijn te verondertelien, dats ©enigerlei onuit gesproken voorbehoud van menigerlei aard gepaard ging met Chamberlains woorden betreffende de solidariteit met Frankrijk. Die verklaring was duidelijk en on dubbelzinnig. Wanneer i\ het in de bewoordingen van een huiselijke vergelijking zou mogen zeg gen, dan was de verklaring van den aard dier horden, die wij thans op vele ge vaarlijke punten in het land zien: „Halt, kruising met voorrangsweg". En dat was de bedoeling er van, aldus Halifax. Er bestaat geen verschil van mee ning over eenig onderwerp tusschen ons en Frankrijk. Bijgevolg was er noch in Frankrijk, noch in dit land eenigerlei verbale bevestiging van onze solidariteit opnieuw noodig. Niet alleen onze aardrijkskundige ligging trekt óns dichter tot Frankrijk, maar ook de gelijkheid van belangen en de volledig heid van begrip. Er is nog een punt, waarop ik den nadruk zou willen leggen, n.l. dat de En- gelsch-Fransche solidariteit niet de bedoe ling heeft en nooit heeft gehad om eeniger lei bedreiging van welken aard ook te vormen jegens een derde partij? Von Dirksen bij Halifax. De Duitsche ambassadeur, \"on Dirk- sen, heeft een bezoek aan minister Hali fax gebracht. In diplomatieke kr.ngen ver luidt, dat de heeren een zeer algemeene bespreking over den internationalen toe stand hebben gehad. Von Dirksen, die van daag voor een week naar Duitschiand ver trekt, had den wensch te kennen gege ven Halifax te ontmoeten. Italië Ciano naar "Warschau vertrokken. .Minister Ciano is naar Warschau ver trokken. Hijwordt vergezeld - door den Poolschen ambassadeur te Rome. Vereensgde Staten Geen verbetering van de haven van Guam. liet Huis van Afgevaardigden heeft bij pen 5 millioen dollar uit te geven voor wijze van proefballon het voorstel vermor de verbetering van de haven van Guam, door met 193 tegen 164 stemmen een amendement aan te nemeu tot schrapping van dezen post van de begroeting voor landsverdediging. Het voorstel heeft practisch hel ©eni ge punt van besprekingen gevormd tijdens de debatten over het defensie-ontwerp der regeering. Het wetsontwerp op de vloot- luchtbascs werd, nadat de bepaling betref fende Guam geschrapt was, aangenomen met 36S tegen 4 stemmen. Met dit ont werp zijn nu credieten gemoeid groot 48,8 millioen dollar. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. - Roosevelt op de Maagden-eilanden. President Roosevelt, die de vlootma- noeuvres bijwoont, is te St. Thomas op de Maagden-eilanden aangekomen aan boord' van den kruiser „Houston". Mexico Regeering heeft Duitsch ruilaanbod ge weigerd. De ambassadeur der Vereenigde Staten, te Mexico City, Daniels, heeft medege deeld, dat de Mexicaanschc regeering een voorstel tot aankoop van zeventien Duit sche vliegtuigen, te betalen met Mexïcaan- sche petroleum, van de „hand heeft ge wezen. Gemengd Nieuws BINNENLAND Nederland erkent Franco de jure De re ge 'ri n g s persd ion s t, deelt mede, dat aan den. agent der regeering bij het bewind van generaal Franco op dracht is verstrekt, aan dat bewind mede te deelen, dat het door de Nc- derlandsche regeering de jure wordt ei kónd als de regeering van Spanje. De diplomatieke vertegenwoor diging van Spanje Naar wij vernemen kan, als gevolg van de erkenning de jure van het bewind van generaal Franco als de regeering van Spanje, de heer Jose Maria de Sernprun y Gurrc-a. die door de Valencia-regeering als tijdelijk zaakgelastigde van Spanje was aangewezen, niet langer door de Neder- landsehe regeering als diplomatiek verte genwoordiger eener vreemde mogendheid worden erkend. Ongetwijfeld zal binnenkort blijken wie als diplomatieke vertegenwoordiger van de thans erkende Spaansche regeering te 's-Gravenhage zal worden gevestigd. Tot dusver, d.w.z. vóór de erkenning van het Franco-bewind, trad de beer Ma rio de Pinies, voorheen Spaansch cons ui- generaal te Rotterdam, hier te lande op als vertegenwoordiger van het bewind van generaal "Franco. Rangeermotor door openstaande spoorbrug gereden De machine kwam op een pas set rend schip terecht. Geen. persoonlijke ongelukken. Gistermiddag omstreeks drie uur is nabij het station Meeden—Muntendam een ran- geerende locomotor door de opengedraaide spoorbrug over een der kanalen aldaar gereden, in de diepte gestort en terecht gekomen boven op een passeereade tjalk van den schipper J. Amerika, welke op. weg was van Veendam naar Winschoten. De machinist wist nog tijdig van den. locomotor te springen en zich aldus in veiligheid te stellen. Het dek van het schip werd zwaar beschadigd, doch van de opvarenden kreeg niemand eenig letsel. Hei ongeluk schijnt te moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de machi nist niet, of pas op het laatste oogen- blik, heeft bemerkt, dat het brugsein op, omeilig stond ea de brug was geopend. De brugwachter, die zag, wat er ging gebeuren, trachtte den machinist nog te waarschuwen, doch tevergeefs. Het spoorwegverkeer op de -lijn Stads kanaalZuidbroek, dat over enkel spoor gaat, werd ernstig gestagneerd. De passa giers in beide richtingen moesten voor de plaats van het ongeval den trein ver laten en over een andere brug naar de overzijde loopen, waar zij in een anderen trein hun reis konden voortzetten. Uit Utrecht werd met spoed een kraan wagen ontboden, daar die van Groningen den zwaren last niet kon tillen. De onbewaakte overweg Paard en wagen door trein ge grepen. Geen persoonlijke onge lukken. Toen vanmorgen de landbouwer H. Smeenk uit Raalte rnét paard en wagen, den onbewaakten overweg op den Zwol- scheweg aldaar wilde passeeren, kwam er juist een trein aan, die even te voren van het station Raalte in de richting Zwol le was vertrokken. Gelukkig had de trein nog geen groote snelheid'. Toen de machi nist den wagen dan ook op de rails zag staan, heeft hij uit alle macht geremd1, maar hij kon niet voorkomen, dat het voertuig werd gegrepen. Het werd vol komen vernield'. Door den schok vloog S. ran den wagen, docli hij bleef ongedeerd'. Ook het paard bleef gespaard. Daar het uitzicht ter plaatse goed' is, moet het on geluk aan onoplettendheid van S. worden geweten. Arbeidsongcluk met dood cl ijken afloop. In de draadfabriek „Neerlandia", aan den verlengden Hoogravenschen Weg, on der de gemeente Jutphaas, is gistermiddag omstreeks vijf uur een ernstig axbeidsonge- luk gebeurd. De 36-jarige artieider J. P. Thomassen, uil Den Haag, werd hier door een draad1- trekrnacliine gegrepen. De man liep hierbij zware verwondingen op en overleed tij dens het vervoer naar een ziekenhuis! te Utrecht. i Doodelijke val. Gisteravond is de 23-jarige dienstbode* Jetta Smier uit Nieuwe Pekela, dienstbode bij den kinderarts dr. Garsteris te Utrecht, op tot dusverre onopgehelderde wijze uit het raam van de derde "verdiepingvan de dokterswoning aan het Servaasbohverir gevallen. Zwaar gewond vond men hét meisje.in den tuin aan de" achterzijde van .het 'huis liggen. t Ia hopeloozen toestand, werd zij opgeno men en naar een ziekenhuis vervoerd, waar zjj in den loop van den avond is overleden. %!i tfpse courant vetbCliq&i üMteJijka, motoit- tendering tan Zon- «n Feestaagcn. I'qja per kwartaal t 2.--; franco per pert f 8J50. Prijs per week: 15 ets. Afzott- derlgke aummerB 4 etc. Abonnementen, worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor let eeretrolgend nBJD- mer moeten vóór elf nar aan bet Bura» bexorgd rijn, 'B Zaterdags vó - In bepaalde plaats Tan adrertent.fi. wordt niet gewaarborgd. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 69300 (3 lijnen). "^Prij» der AdVt-i Urtiuui. vaü 1>j regel» 41 Ü5; iedere regel meer f030, In bet Zaterdagnumrner t5 regelfl f 1.80, iedere regel meer 10-35 -Reclames f0.75 per regel. Incasaokostenö ets.; postkwitanties15 cla. Tarieven vao advertentiën bij abonnement zijn aon-bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën'opgenomen f050 t/ra* 15 woor den, f 0.75 tJxtl 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een marl raam van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad vertentiën tot 25 woor den fCL25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In het prachtig voorjaarszonnetje genieten H. K. H. Prinses Juliana en Prjpses Beatrix van een wandelritje in Grindelwald

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1