Het Nederlandsche elftal - met vier debutanten - slaat de Hongaarsche beroepsspelers met 3-2. Een snelle, interessante wedstrijd. Geestdriftig open spel tegen professional-techniek. Voedt Uw huid 's nachts met Purol TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Twee jongens door trailer gegrepen - «L Goede vechtei~vleugel. Initiatief en energie1 Gemengd Nieuws Verrassende overwinning Het Nederlandsche voetbalelftal, heelt, allen, min of meer somberen ver wachtingen ten spijt, gistermiddag in het Ferjenoord-stadion een kranige overwinning op de gevreesde Hongaar sche professionalsp 1 oeg behaald. Het was een zware wedstrijd op een zwaar terrein en het ccne Nederlandsche doelpunt meer, dat dc heslissing'bracht, was ongetwijfeld verdiend. Het natio nale elftal heeft in een frisschen en moe digen stijl gespeeld, en de zege had zelfs grooter kunnen zijn, als de voor hoede- in sommige perioden meer van de kansen gebruik had gemaakt. De belangstelling voor dezen wedstrijd was wel zeer matigmet 30,000 is het aantal toeschouwers al aan den hoogen kant geschat. Het veld was zwaar, niet alleen dat het arm aan gras is, maar het bleek ook vrij glad te zijn. Even voor half drie betreden de beide elftallen en de Engelsche scheidsrechter Dale het strijdperk. Het plechtige Hon gaarsche volkslied en liet statige Wilhel mus klonken over het veld. Wim Ande- riesen, die als opvolger van Van Heel aanvoerder was, won den opgooi en daar na stelden zich de volgende elftallen op: Nederland. Van Male. (Feijnoord) - Blomvliet, Caldcnho\e. (Ajax) (D.W.S.) Stam, Andericsen, Schubert. (V.U.C.) (Ajax) (Ajax) Van der Veen, Smit. (Heracles) (Haarlem) Drager. Venle, De Harder Jr. (D.W.S.) (Feijnoord) (V.U.C.) Gyetvav, Zsengeller, Beki, (Ferencvaros) (Ujpest) (Phoebus) Sarosi, Cseh, (Ferencvaros) (Hungaria) Dudas, Turai, Lazar. (Hungaria) (Hungaria) (Ferencvaros) Biro, Koranyi. (Hungaria) (Phoebus) Szabo. (Hungaria) Hongarije. De Hongaren nemen den bal van den aftrap mede en reeds bij den eersten aan val wordt tegen Caldcnhove een vrije schop gegeven. Het gevaar wordt echter bezworen en dan blijkt al dadelijk, dat de Nederlanders niet door hun grootê tegen standers geïntimideerd worden. Hongarije neemt de, leiding. De eerste minuten Stijn niet ont moedigend geweest. Zelfs waren de onzen wat in de meerderheid. Maar na acht minuten komt onverwacht het doelpunt, dat den Hongaren de leiding geeft. Stam heeft al eens bij een vijandelijken aanval 'redding gebracht. Dan krijgt Zsengeller, ver naar voren geloopen, deri bal, volgens velen in buitenspelpö'sitie; Caldenbove kan hem niet genoeg hinderen en de Hon gaar kogelt het leer In den hoek van het Nederlandsche doel, onhoud baar voor van Male (0—1). D.-• doelpunt tégen ons, jn een periode van imbsK'ua geiijke kansen, is wat teleur stellend. De K O-, garen worden sterker. Met i kic.m fiejes paai :1e bal van man tot man. •I Van Male in actie tijdens den interland- voetbalwedstrijd NederlandHongarije. Er ontstaan ook wel kansen, maar gelukkig „voor Nederland wordt dit mathematische spel te ver doorgezet, zoodat Van Male 'niet voor gevaarlijke schoten behoeft opi te treden. Even later is het lichte overwicht der Hongaren weer verdwenen en do Neder landsche ploeg gaat goede aanvallen op zetten. Een schot van Drager, die zeer ac tief is, kan Szabo nog juist tot hoekschop) verwerken. Dan stormen Smit en De Har der ten aanval en opnieuw is een hoek schop het resultaat.'Het publiek gaat zich weer-roerenhet voelt, dat zijn elftal toch niet tegenover een onoverwinnelijken te genstander staat en dat de wedstrijd lang niet verleren is. Smit, als „zwerver", werkt voor drie, maar misschien houdt hij af en toe aen bal wat lang bij zich. Szabo in het Hongaarsche doel heeft hot druk en we mogen van een Neder- landsch overwicht spreken. Hel spel golft snel heen en weer: Smit krijgt een kans, maar zijn schot faalt, en aan den anderen kant trapt Van Male den bal van den voet van Sarosi weg. Nederland maakt gelijk. Drager, die zeer veel vrijheid geniet en zich die anders wel verschaft, lost een schot, dat nog door deu Hongaar- f-ciien doelman vallend wordt golion- Het verjongde Neder- 1 andsche elftal, niet den nieuwen captain Anderiessen aan het hoofd. den, maar even later smaakt de D.W.S.-er toch het genoegen aan een Nederlandsch doelpunt te. hebben medegewerkt Goed met Van der Veen combineerend brengt hij den bal op en plaatst hem in een - kluwen van spelers; Vente heeft er goed het oog op en de hal ligt achter Szabo (1—1). Het publiek springt op en juicht: Hol land heeft gelijk gemaakt. De kansen op een goed resultaat staan weer uitstekend, gezien het moedige en snelle spel van onze ploeg. Er zijn «og vijf minuten iu de eerste helft te spelen en beide doelen komen nog in gevaar. het rustsignaal -onderbreekt een Hon- gaarschen aanval. Vente's tweede doelpunt. Spelers en toeschouwers kunnen reeds tevreden zijn, nu bij de rust een ge lijke stand tegen de sterke Hongaren bereikt is. Maar onze rijkdom zal nog grooter worden cn weer is het Vente, die het Stadion doet jubelen. Nauwe lijks is er een minuut in de tweede helf gespeeld, als hij den ha! op den rand van het strafschopgebied krijgt, hij raakt in duel met Biro, die zich omdraait en het leer half raakt. Ook Vento heeft den draai moefèn meema ken en lot zijn verrassing vindt hij den bal voor zijn voeten; bij scbiet hard en zuiver en over bet Iioofd van den volkomen verbluften Szabo suist de hal in den linkerhoek van liet Hon gaarsche doel (21). Een prachtig doelpunt, waardoor ook de toeschouwer min of meer beduusd is. Maar Holland komt terug: een nieuwe hoekscihop. Smit springt naar voren en lost een formidabel schot, dat den boven kant van de lat raakt. Bij een volgenden aanval kopt hij op een voorzet van Drager juist naast. Er is een spel* te zien, dat het Hollandscthe hart goed doet. Hel heeft iets van een „Nederlandsch kwartiertje". De Hongaarsche verdediging sdhijnt er werkelijk even haai' kalmte bij kwijt te raken en keer op keer zorgen Smit en Vente voor openingen in de vijandelijke acihterihoede. Drager schiet in en Szabo stopt, maar valt en raakt den bal kwijt. Dc Harder stormt toe, doch sobiet juist tegen den op den grond liggen ien doel- verdediger. We hadden reeds een derde doelpunt geteld. Langzamerhand herstellen de Hongaren zich en dan kan men bij hun aainvalle'i de groote techniek bewonderen. Tegenover die techniek stellen onze voetballers snel heid en geestdrift en zoo blijft het spel uiterst spannend en spectaculair. Eens wordt een goede Nederlandsche aanval voor vermeend buitenspel onder broken en dan komt hel tot een zeer gevaarlijke doebvoisleling aan Nederland sche zijde. Met man en maclht wordt hef terrein gezuiverd. Andericsen verricht, goed bijgestaan door Schuheit zoowel als Stam uitsteken# aanvallend en verdedigend1 werk. Al stellen de Hongaren wel wat teleur, toch geven zij Wijk nog wel te weten, wat voethal is en menige aanval houdt gevaren voor onze verdediging in. De stand opnieuw gelijk. Dat wordt dertien minuten voor het einde bewezen bij een snellen Hongaar- sdlien aanval. De rechtervleugel zet voor en van vrij dichtbij scoort Gyet- vay den gelijkmaker (22). Zullen we dus toch liet genoegen van een Nederlandsche overwinning niet mogeli smaken? liet heeft er allen scllnjn van: de Hongaren trekken opnieuw naar voren, fel en vinnig, en we houden ons hart vast, dat liet Oranje-elftal misschien nog aan het kortste eind zal trekken. wamt zij wordt -er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 ol x per week. Ook vet wormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45. Doos 60-80 ct. Een kranige 32 overwinning op het sterke Hongaarsche elftal wist ons nationale team te behalen in den gisteren te Rotterdam gespeelden wedstrijd. Keeper Szabo is ge passeerd. Nederland juitht. OER MAAN])AG 27 Februari 1939..No. 22107. Het beslissende doelpunt. Maar onze mannen denken er aiders over. De verdediging houdt stoer stand, het Hollandsdhe doel wordt van den druk bevrijd en de eerste aanval van onze zijde brengt al weer succes. Drager plaatst weer een van zijn voorzetten goed voor het doel, De Harder springt toe en doelpunt (32) Twee minuten na het Hongaarsche doelpunt heeft Nederland dc leiding herkregen. En het wordt nu een taaie strijd voor bet Nederlandsdhe elftal, een strijd om den zoo fraai bevochten voorsprong te behouden. Er moet hard voor gewerkt worden, want de Hongaren kunnen tot de laatste seconde gevaarlijk zijn. klaar het gaat. Caldenhove en Blomvliet blijven meester in ons doelgebied en de midden- linie zorgt voor opluchting. In groote spanning verstrijken en laatste minuten. Nog heeft" van Male een keer in te grijpen en dan is het einde gekomen. Een fraaie overwinning heeft Tiet Neder- j lamlsche elftal behaald. Dit waren de wapenen, waarmede de finalisten van de ncrcldkam- piecnschappen werden geslagen. Dc oorzaken van de overwinning van het Nederlandsch elftal op de finalisten der wereldkampioenschappen 1938 zijn niet zoo moeilijk op te sporen. Er kwam een gedeeltelijk verjongde Oranje* ploeg in hetveld, wier meest geduch te wapenen snelheid, initiatief en ener gie waren, wapenen, welke wol in de eerste plaats moesten worden gebruikt tegen een gerenommeerd elftal als dat der Hongaren, om tenslotte een kans op een behoorlijk resultaat te verkrijgen. Tijdens*Ücn wedstrijd vestigde zich bij de spelers de overtuiging, dal het kon] bet vertrouwen in eigen capaciteiten groeide en juist het feit, dat alle spe lers dit gevoelden, maakte, dat er een saamhoorigheid ontstond, welke wel* dadig aandeed en lot succes leidde. In verdedigend opzicht werd den tegen standers geen kans gegövcn, hetgeen des te gemakkelijker ging, omdat de gasten volhardden in het short-passing. Daar stel de de Oraujepioeg het typisch Ilollandsch spel met verre passes door hel midden en het bliksemsnel opengooien naar de vleugels, tegenover, waardoor telkenmale verwarring in de Hongaarsche gelederen ontstond'. En uit liet vertrouwen in eigen kunde groeide langzamerhand de wil om te winnen, volgde in enkele perioden de eene explosie op de andere en... wat be langrijker was, kwamen de kansen, met een drietal doelpunten van goede kwali teit als uiteindelijk resultaat. Vente als onruststoker. Wij wezen reeds op de tactische kwali teiten, welke er in de Nederlandsche ploeg scholen. De geroutineerde krachten, Van Male, Caldenhove, Anderiesen, Smit en Vente zouden de ruggegraat van hel elftal vormen. Vente had daarbij de bizondore taak ge kregen in de eerste helft door beweeglijk spel zoo veel mogelijk de achterhoede der Hongaren uit elkaar te trekken, iets, wat hem voor een belangrijk degl gelukt is. Vente werd gebruikt als onruststoker. In de rust kreeg hij van de keuzecommissie den wenk nu ook zelf te trachten doelpun ten te maken en ook dat is gebeurd, ge tuige het tweede, bizonder fraaie en on verwachte doelpunt, direct na de hervat ting gescoord. En naast hem opereerde Smit op ouder- welsche wijze. Fouten waren er in het Nederlandsch elftal ook. In de eerste helft bijvoorbeeld werd de buitenspeltactiek door onze achterhoede slechts aarzelend toegepast. Het eerste doelpunt werd zonder twijfel door Zsengeller in buitenspelpositie ge scoord. Maar we moeten onmiddellijk toe geven, dat het voor den scheidsrechter buitengewoon lastig te constaleeren is ge weest," ook door het weifelend optreden onzer achterhoede. De samenwerking tusschen Caldenhove en Schubert klopte niet altijd, merkwaar dig genoeg juist in de tweede helft. Voor de rust was dat ook liet geval tusschen 'Blomvliet en Stam. En dan moet, on danks de drie doelpunten, geconstateerd worden, dat een groote schuittter in deze voorhoede ontbrak. Vooral iu de eerste helft heeft ons binnentrio talrijke kansen gehad, maar aan de afwerking ontbrak vc-el, al kreeg keeper Szabo heel wat te doen. Van der Veen, die een zeer goeden wedstrijd speelde, faalde evenwel met schot en af en toe kregen wij den indruk, dat hij niet op goal durfde te schieten, al had hij zelf een prachtige kans. Ernstig ongeluk te Delft. Eén op slag gedood, de ander in het ziekenhuis overleden. Zaterdagmiddag is op de Vrijenberg- sclielaan te Delft een ernstig ongeluk gebeurd. Twee jongens uit Delft, hei den omstreeks zestien jaar oud, die per fiets reden, zijn doo-r een trailer uit Utrecht aangereden. Een van de jon gens werd op slag gedood, de ander is in, stervenden toestand naar hel Gasthuis overgebracht. Het slachtoffer is de 17-jarige P. van der Kruk, wonende in de Javastraal te Delft. De naam van den ernstig gewonde is II. Kamsteeg, oud 1G jaar, die even- eens in de Javastraat woont. In den loop van den avond is ook deze jongen aan zijn venvondingen overleden. De jongens fietsten naast elkaar in de richting van den Insulindeweg en lieten zich voortsleepen door een trailer uit Utrecht. De jongen, die de auto vasthield, verloor vermoedelijk de macht over zijn stuur en heeft zijn kameraad daarop vast gegrepen, zoodat beiden vielen, met hot vermelde noodlottige gevolg. De Fransche minister Jean Za;y heeft Za terdag in het Stedelijk Museuhi te Amster dam een tentoonstelling van Fransche schil ders geopend. Minister Zay en zijn Neder land whe collega, minister Slotemaker de Bruine, tijdens den rondsansr. I

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5