Frankrijk erkent Franco Het gebouw TWEEDE BLAD SGHIEDAMSCHE COURANT Kou - Griep - Pijn De minister van economische zaken naar Duitschiand van de legatie Spaansche Rechtszaken BINNENLAND Contingenteering van vleesch Overtreders Luchtbeschermingswet Civiele zaak met politieken achtergrond De Spaansche ambassade te Parijs is ver laten. Waarom Daladier de kwestie van vertrouwen stelde. Het nijpend probleem der Spaansche vluchtelingen. Parijs, 27 Februari. (Van onzen Parijschen correspondent) Fnuikrijk, eikent Franco. Niet slechts "de facto, maar ook de jure, in feite en in reciiten. üf liet \au harte gaat is een andeie vraag, docli de tijd1 van handelen was aangebroken. En, minister Daladier heeft het Vrijdag m de stampvolle zittings zaal onder doodscliè stilte gezegd, ook onthouding zou een beslissing zijn. Er lieerschte spanning toen om tien minuten over vier de interpellatie inzake de Spaan- sche kwestie werd ingediend,' om half zes weid onder emotie gestemd over de terug zending, waaraan de regeering, voltallig aanwezig op Jean Zav na, die naar Am sterdam was, de vertrouwenskwestie had verhonden. En om vijf uur veertig was het pleit beslist; kalm als immer deelde piesident Ilerriot het mede: aantal uifge- biachtc stemmen 584, volstrekte meerder heid 293, vóór 323, tegen 261. Ifel is wel van belang goed te onder scheiden. Theoretisch ging het niet om de erkenning van Franco, doch om het niet onmiddellijk toestaan eener interpel latie. De beslissing om deze aanvrage in te dienen werd genomen enkele uren voor den aanvang der Kamerzitting in een ver gadering, waar niet meer dan vijftig afge vaardigden, leden Jer onlangs opgerichte Fransck-Spaansche vriendscliapsgroep reactie op de recente stichting eener Fran co groep, waarvan Flanclm de leidor is aanwezig waicn. Allen op één na stem den vóór de indiening. Volgens officieuze ■cijfers beschikte deze gioep, welke kort heidshalve de groep-Negrm wordt genoemd', over 303 stemmen ui de Kamer. Welnu, tegen de regeering stemden '261 leden Zijn de overige 44 naar Franco overgeloopen? Stellig niet, maar zij bedachten, dat de vriendschap haar grenzen heeft, zij heb ben "het prmcipieele van de stemming wel degelijk ingezien. De miuister-presidenti zag het ook. Toen aan Daladier bij "de indie ning der interpellatie vragm werden ge steld, was de minister.geenszins gehouden te antwoorden. Want in wezen behoort de benoeming van een gezant, behoorde in casti dos dtr erkenning" van generaal-Fran- co als hoofd der Spaansclie regeering, tot _de competentie r van den ministerraad. Het staat aan Kamer en Senaat-om de be sluiten van dien raad te sanctionneerar of niet, doch zc zijn dan reeds genomen en een parlement, dat ze wraakte, neemt de verantwoordelijkheid van een moge lijken val der regeering daarmede op zich. Daarom besloot Daladier de portefeuille- kwestie te stellen, de Kamer stond voor de keuze vóórdat de ministerraad aan de zaak te pas kwam. Zulks bleek temeer ge- wenseht, wijl Léon Bérard in Spanje oveT verder strekkeude volmachten beschikte dan wel bekend was aan de Kamer. Men vermoedde het, vandaar -ook de interpel latie-aanvrage Bepaald1 schitterend is het resultaat njel geweest? 'Achter 155 socialisten en 73 communisten hebben zich 12" leden'' der -socialistische en' republikeinscheo unie ge- .SGhaard,- 6 linRs-onafhankelrjken Men" 15 radicalen - en 1 radicaal-socialisten. - Maar Daladier verkreeg onlangs een meerderheid van slechts 7 stemmen, en daarbij ver geleken slaat de regeering thans geen slecht figuur. Bovendien is deze uitslag afkom stig van de Fransche Kamer van Mei 1936, de Kamer van het volksfront. Het is béon Blum, die zulks in de „Popu" op merkt. aiea jacta est, de teerling is ge worpen. Hoe reageert Parijs op cTeze dingen? Voorzeker niet met uitbundige vreugde. Maar evenmin met resignatie. Integendeel, men voelt zich opgelucht. Zelfs in arbei derskringen is de sympathie voor de uiterst linksgerïchte politiek snel gedaald; de sta king van 30 November is het Verbond van Vakvereenigingen duur komen te*staan. En cic last, welken men ondervindt van de uit inen schliev endheid opgenomen Spanjaarden heeft daar ook al geen goed aan gedaan. De enkele honderdduizenden vluchtelingen, zijn stellig niet alle anarchisten en com munisten, maar er schuilt wel veel kaf on der het koren. Als de Franscbrnan het nog niet wist, heeft hij het de laatste dagen in de kampen, kunnen conslateeren. En de unanieme weigering der andere landen om een deel dier vluchtelingen op te nemen, Rusland en Mexico incluis, doet de rest. Frankrijk herbergt op dit oogenblik Rus sen, Turken, Italianen, Duitscbers, Oosten lijkers, Spanjaarden, om maar de voor- naamsten te noemen, tot een totaal van viei millioen vreemdelingen. Diat is een tiende deelder gansehe bevolking van Frankrijk. Dit tiende deel is daarenboven het roerigste deel de helft der misdaden in Frankrijk wordt gepleegd door buiten landers en de Spaansclie „kameraden" dragen het hunne tot die roerigheid hij. Frankrijk begint-in te zien, dat het zich niet de weelde van' een nieuwe honderd duizend werkloozen kan veroorloven, en dat met vele vluchtelingen, die te goeder trouw zijn, ook een Spaanscli gevaar de Pvreneeen is gepasseerd en thans het land dei liberté, égalité en fratermte tot opera tie-terrein zou willen verkiezen. Dit is hel nijpend probleem, dat niet alleen uit. fi nancieel oogpunt eenige millioenen. francs per dag overigens van beteekems is. Bij den Parijzenaar bespeurt men wei nig belangstelling voor het stille gebouw, nummer 13 aan de Avenue Geoige V, waar president Azana tol gisteren verbleef. Men acht de berichten over wagonladingen, gouds en edelgesteenten, die als diploma tiek valies zouden zijn verzonden en da ir afgeleverd, schromelijk overdreven. Tan- daag is Azana afgetreden en uit Parijs-naar Savede veebrokken; ook de ambassadeur, Manuel Pascua, heeft Parijs verlaten en met hem het personeel van liet gezant schap.- Derverlijjizingvond Zaterdag-plaats onder toezicht en bescherming der Parij- sche politie, en de oude rood -geel -1 dan we vlag /al wellicht binnen enkele dagen wor den vervangen cl oor Tïet rood" en goud der nationalisten. Men liep scïiouderophalend voorbij het Spaansclie toeristenbureau, ge vestigd aan den drukken boulevard' nabij de Madeleine, waar sinds anderhalf jaar of langer de onwaardigste propaganda voor het republikeinscbe Spanje werd gemaakt. Om maar te zwijgen van de pakken Spaan sclie persberichten, welke lederen morgen en avond op de redactiebureaux der Pa- rijsclie kranten en op de schrijftafel der Parijsche correspondenten van buitenland scbe bladen werden gevonden. Een gewoon te, die, naar we merken, sinds enkele dagen niet meer schijnt te bestaan. Als de Parijzenaar niet enthousiast is van de erkenning van generaal Franco, komt 'zulks voort- uit zijn sentiment, dat zich. tegen de meer en meer gebruikelijke methode vangeweld - verzet. Jfaar als lirj zich niettemin opgelucht gevoelt is het doordien hij voldoenden zin heeft voor de realiteit van de feiten. De erkenning van Franco acht de meerderheid des volks de consequentie eener niet-inmengingspolitiek, die het gevaar om in Spaansclie zaken te worden betrokken beoogde te verminde ren. Maar, en dit ziet men eveneens hel der in, deze erkenning brengt geen op lossing voor tal van andere problemen, waarvan één is dat der Spaansclie vluch telingen. En ook dit sluit wel alle vreugde betoon uit. T. O H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard behoorden tot de belangstellende toeschouwers tijdens dea Zondag te Grimlcln aid gehouden gccostnmeerdea optocht. De Prins filmde menig aardig tafreeltjc. Mijnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ct. Een bezoek aan dr. Funk. De regeering&persdienst meldt- Het bestuur van de Leipziger Messe heeft den minister \an economische zaken uitgenoodigd de Messe te bezoe ken. De minister heeft deze uulnooJi- ging aaniaard cinza! \an deze gelegen heid gebiuilc maken zijn Duitsdhen ambtgenoot, dr. Funk, te Berlijn een i bezoek te hrenge^. 1 Door denf^i crtegcuu ooriliger van het Franclr-htwirnl overgenomen. Do vertegenwoordiger van het Fianco- bewiud bier te lande heeft gisteren hot geitouw ran de Spaansche Jegatio aan 'het Piem 1813, no. 4 ie 's-Gmrenhage, officieel overgenomen. Aan den vooravond van het Conclaaf. De bewerking van de witte sjerp, die de nimtwgeRocen Past ni dragen Geen invoerverbod met het oog op den export. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp houdende bekrachtiging vain het Koninklijk Besluit van 13 Januari 1939, no. 8, tot regeling van den invoer van vleesch, schrijft cio minister van economische zaken: Naar aanleiding van de opmerk'ng van die leden, die als hun oordeel uitspra ken, dat ook een gecontingenteerde vleesch- mvoeï bezwaarlijk is te vereenigen met de ten behoeve van de veehouderij ge troffen maatregelen en daarom in het be lang van den landbouw aandrongen op eert totaalverbod van vleeschinvoer ves tigt de minister er de aandacht op, dat de crisisinvoexwet een beperking van den invoer van vleesch, niet een algeheel af snijden daarvan, mogelijk maakt. Afgezien nog van deze omstandigheid, moet naar het oordeel van den minister een dergelijk totaal invoerverbod van vleesch bepaald ongewensebt heeten met het oog op den export van bepaalde Nederlandsche pro ducten. Voor den Haagschcu politierechter. Voor den Hdagschen politierechter ston den gisleien terecht zeven personen, die tijdens de provinciale luchtbeschermings- en verduisleruigsocfenmg op 19 Jannati jj. een proces crbaal hadden gekregen terzake van overtreding van de Lucht be scherm iags vet. Voor het meeiendeel be trof het hier kwajongensu erk, dus opzet, doch daar de politierechter, tnr. M. A. \an Riju van Alkemade, de wet nog met al gemeen bekend achtte, blijven de straffen, de maximumstraf in aanmerking genomen, vrij laag. De politierechter wees den verdachten, voorzoover zij geen verstek hadden laten gaan, op den ernst van de door hen ge pleegde overtredingen, die de wetgever zoo ernstig achtte, dat hij deze tot misdrijven stempelde met een gevangenisstraf van twee jaren. Aller medewerking bij do oefe ningen is vereischt en het gevaar is groot, dat welwillende burgers worden beïnvloed door de overtreders, indien deze ongestiaft zouden blijven. Eén geval, waarbij misschien geen op zet in het spel was, was dat van een vee houder in \Voubrngge, die tijdens de ver- duisteringsoefemng het licht in zijn vee stal korten tijd' ontstoken had gehouden. Ter terechtzitting verklaarde de man, dat er plotseling een koe moest kalven en dat hij geen tijd had gehad' om de ramen, af te schermen. Hij ontkende, dat hij uit baldadigheid had gehandeld'. Daar hij blij kens de stukken deze verklaring niet voor de politie had afgelegd, stelde de politie rechter de zaak uit tot 27 Maart. Een landarbeider uit Noordwijkerhout, die met een verlichte fiets had gereden en zich beriep op oen klok, die vorkoord liep, zoodat lnj in de meening verkeerde, dat de oeféning was afgeloopen, werd conform den eiscb veroordeeld tot een geldboete van f15 subs. 15 dagen hech tenis. Dezelfde straf requireerde do offi cier, mr. N. S. Hoekstra, tegen een chauf feur uit 's-Gravezande, die volgens de ver- Het verblijf van het Prinselijk gezin te GrindclwaM. "Vol belangstelling volgt H.K.H. Prinses Beatrix, in «ten kinderwagen gezeten, alles wat rondom-haar gebeurt. DINSDAG i IlBRUAItl 1939. No. 22108 In Amsterdam-Noord zijn Maandagavond uitgebreide inehtbesehermings- oefeningen gehouden. De manschappen bij hun arbeid. klaringen van den verbalisant met een auto, waarvan de lichten met waren af- gescheimd, in die gemeente had gereden. Deze verdachte ontkende het feit en verklaarde, dat hij de stadslichten -met blauwe stof had1 afgeschermd, doch, naar hij toegaf, mogelijk niet voldoende. Hij had niet de bedoeling gehad tegen te werken. In dit geval luidde het vonnis een geld boete van f5 of 5 dagen hechtenis. Zwaardere stiaffen werden geëischt tegen vier jongelieden uit Berkel-Rodeqjijs, dio tijdens de oefening op straat onnoodig luid' hadden gezongen en geschreeuwd. Enkelen hadden bovendien met brandende zaklan taarn op straat geloopen cn voorbijgangers verlicht. Tegen deze jongelieden eisclito de officier een geldboete van f 25 of 25 dagen hechtenis. Tegen drie ervan luidde het vonnis conform den eisch, terwijl de politierechter bij den vierde de bekente nis, dat hij had gezongen, en het feit, dat hij niet bij het troepje behoorde, in aanmerking nam en het vonnis togen hem een geldboete van f10 of 10 dagen hech tenis deed luiden. De procedure tusschen ir. v. d. Laaken cn ir. Mnsserf. Gisteren deed de ïïtrechtsche kanton rechter mr. J. A. van der Mersch uit spraak in de civiele procedure, vau ir. V. d, Laaken, ex-N.S.B.-leider in Indië. contra ir. Mussert, leider van de N.S.B. in Nederland. Zooals men weet was ir. V. d. Laaken als propagandaleider der N.S.B. in Indië werkzaam. Op een landdag in 1937 hield ir. V. d. Laaken een rede, welke later door de leiding in Nederland gedesavoueerd weid'. In zijn plaats werd daarop een an dere leider in Indië aangesteld. Ir. V. d1. Laaken ontving van de N.S.B. £500 per maand. De betaling hiervan weïd onmid dellijk gestaakt. Ir. V. d. Laaken voelde zich -ten zeerste gedupeerd,, vooral daar hij uit eigener beweging zijn werkkring ia een particulier bedrijf had opgezegd. Vol gens ir. V. d. Laaken was hij hiertoe des tijds door de N.S.B. overgehaald, opdat hij zich dan beter en volledig aan do pro paganda zou kunnen geven. Van de zijde van de N.S.B. verklaarde, mr. Van Vessem hij de behandeling, voor het kantongerecht, dat de leiding in Ne derland ir. V. .d. Laaken nooit gedwóngen, heeft zijn werkkring bij het particuliere be drijf op te geven". Hoewel mr. Boon voor ir. V. d'. Laakea verklaarde, dat de N.S.B. zelfs niet ©cna tegemoet gekomen was in do kosten van de terugreis met zijn gezin naar Neder land, deelde mr. Van Vessem daarentegen mede, dat de N.S.B. hem hiervoor een bedrag aan geld had uitgekeerd'. Mr. Boon had een schadevergoeding ge- eischtvan twee maanden salaris, "ml. £1000. De kantonrechter wees de gestel de vordering van duizend gulden af, ver wierp de excesies van gedaagde, veroor deelde gedaagde tot een schadevergoeding van vijfhonderd gulden en tot betaling van de helft der kosten van het geding.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5