1 EERSTE BLAD. De Duitsche luchtmacht Donderdag 2 Maart 1939 J f yili ;r|4|g 91ste Jaargang. No. 22110 Tel. No. 6S300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE .HAVEN). TEL, 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND Duitschland moet zijn voersprong handhaven aldus Goering. Angst is uit ons woorden- fiorh geschrapt Generaal-teldmaarschalk Goering» heeft gisteravond, Ier gelegenheid van den ,„dag van het luehtwapen", een toespraak ge- honden, waarin hij o.m. zeide: Nadat de nations al-sooialistea de regeering hadden overgenomen, werd het luehtwapen gewel dige taken gesteld. Wij mochten een nieu we Duitsche luchtmacht bouwen. Toen kwam de dag, dat wij ook niet meer behoefdeen te zwijgen1 Maart 1935. Al bestond zij toen nog in. bescheiden mate, toch was ons luehtwapen toen reeds sterk genoeg om als risicovloot den verderen ophouw te verzekeren en de afkondiging van den algemeenen dienstplicht voor ie bereiden. Thans ziet het er in Duitschland heel anders uit: een vrij volk slaat op vrijen grond. 80 milhoen van een eensge zind aangesloten volk vullen thans het Duitsche gebied. Het Duitsche volk is, daaraan zal de wereld niet twijfelen, een der meest op den voorgrond tredende na ties, die ooit de wereld hebben bevolkt. Goering verklaarde er steeds van over tuigd te zijn geweest, dat het Duitsche volk door wapengeweld niet te overwinnen is. „Wanneer ons volk door de juiste leiding de noodzakelijke concentratie ver krijgt, is het volkomen onoverwinlijk. Dat heeft 1938 weer heerlijkerman ooit be wezen. Wij zullen er ..met alle macht voor zorgen, dat de gezondheidstoestand van het Duitsche volk de waarborg is voor tweeërlei Ten eerstedat deze 80 nulhoen 100 millioen zullen worden en ten tweede, dat de lichamelijke weerstands- kiacht van den Duitschen mensch op gewassen is tegn iedere inspanning. Daarvoor is de partij door den Fuhrer ingesteld. Wij weten, dat na de zwakke lichtingen uit de oorlogsjaren weer lichtingen van dubbele en drievoudige sterkte in onze kazernes zullen stroo- men. Wij zullen dezen menschcnsiroom op vangen en militair opleiden. In de weer kracht van den Duitschen mensch ligt liet overwicht, dat wij hebben tegenover onze z.s. tegenstanders. Ik weiger een Duitsch soldaat gelijk te stellen aan een sfoldaat van een of ander ras, "want er zijn ras sen, die militair zoo weinig beteekenis hebben, dat één Duitscher tegen velen van hen is opgewassen. Natuurlijk moeten zy met het noodige materiaal en de beste wapens worden uitgerust. Wanneer in de Septemberdagen de vrede werd bewaard en Duitschland1 recht verkreeg, gosehiedde dat niet omdat het geheeie buitenland Duitschlands recht wil de erkennen dat had reeds eerder ge kund doch omdat men wist, dat wan neer de kwestie niet langs vrcedzamem weg zou worden opgelost het bevel aan de Duitsche weermacht zou worden ge geven de kwestie met andere middelen op te losseiï. En in het buitenland wist men, dat wij niet bluften. En in die dagen stonden wij bereideen bevel en den tegenstander zou een hel, een inferno, wor den bereid. Een korte slag, doch zijn ver nietiging zou volkomen zijn geweest. Wij danken thans met het geheeie volk den Almachtige, dat hij Europa heeft be hoed voor den schrik van den oorlog. De vrede bleef behouden, omdat in Duitsch land een ijzeren wil heers elite en achter dezen ijzeren wil eskaders, divisies en schepen gereed waren. Het buitenland. Een blik over de grenzen toont, dat groote staten, die zich in 'niet meer te overtreffen aanmatiging als behoeders der cultuur beschouwen, zijn gegrepen door een wapeningskoorts zonder weerga, ter wijl de redevoeringen van velen hunner politici dropen van vredesphrasen en ge zalfd zijn meC de olie van christelijke naastenliefde en democratische onfeilbaar heid, stellen zij alle beschikbare krachten in dienst van hun groote wapening. Het is aan ons den voorsprong, welke wij in het luehtwapen ontegenzeggelijk heb ben en zelfs door het buitenland wordt toegegeven, niet slechts te behouden, doch verder te vergrooten. Zij, die verantwoordelijk zijn voot de productie moeten er alles op zetten de prestaties tot het uiterste op te voeren. Wij moeten vliegtuigen brengen in een aantal en van een hoedanigheid', wel ke men zich niet moet kunnen voor stellen. Wij moeten er verder voor zorgen, dat wij ons van het buiten land onafhankelijk maken voor de grondstoffen, welke het ons onder geen omstandigheden in onvoldoende hoeveelheid levert, aldus Goering. Voor ons bestaan geen bangmakerijen wanneer men in het buitenland een nog zoo luid wapeningsgeschreeuw aanheft. De Fiihrer heeft zelf nog ©enige da gen geleden verklaard', dat dit ge zwets in de geheeie wereld niet ver mag hem onrust te bereiden. Het woord angst is in onze Duitsche woor denschat geschrapt. Wij onderschatten echter ook te waarden van den tegen stander niet, doch putten daaruit slechts den wil onze eigen waaide te vergrooten. Ik geef, aldus besloot Goering, voor 1939 het parool: In dit jaar mogen wij er slechts aan denken het Duilsclie lueht wapen den voorsprong te verzekeren, wel ke niet meer kan worden ingehaald. Er kome, wat wil. De Amerikaansche luchtmacht Over drie jaar, bedraagt de pro ductie 1000 toestellen per" maand. Gisteren is in de desbetreffende com missie van het Amerikaansche congres medegedeeld, dat op het oogenblik in het geheel slechts 879 gev-echtstoestellen der eerste linie beschikbaar zijn en dat het drie jaren zal duren om de productie te verhoogen tot 1000 toestellen per maand. Ook werd onthuld, dat proeven worden genomen met een nieuwe ontplofbare slof en met de productie van vliegtuigen uit buigzaam materiaal. Generaal-majoor Arnold, de leider van hel vliegercorps, heeft cijfers genoemd van de tegenwoordige sterkte van oe lucht macht. Hij zeide, dat de oefentoestellen, der verkenners- en transportvliegtuigen, die thans door de nat. garde worden gebruikt, worden medegerekend, het aantal vliegtui gen zonder die welke in hestelling zijn 1428 bedraagt. Arnold zeide, dat om over drie jaren 'een productie van 1000 vliegtuigen per maand te kunnen hebben, het aantal werk tuigkundigen van 27.000 moet worden uit gebreid tot 120.000. Hij voegde hieraan toe, dat de regeering voornemens is 400 eenmotorige jagers, 125 bombardeurs. dertien „inlerceptos", dertien viermotorige bommenwerpers (vlie gende forten) en veertien vliegtuigen met foto-inrichting aan te schaffen. „Gezien zekere omstandigheden", aldus Arnold, wordt de post voor d'en militairen inlichtingendienst met 25 pet. verhoogd tot 125.000 dollars. De strijd in het Verre Oosten Gewoede gevechten in Noord- Kiangsoe Volgens mededeeling uit Chineesdhe krin gen te Hwai Ying, waar de provinciale regeering van Kiangsoe is gevestigd, wordt in Noord-Kiangsoe nog steeds verwoed ge streden. Hwai Ying en Toenghai hebben hevige aanvallen te verduren van de Japanneezert, die in drie kolonnes opmardheeren, daarbij gesteund door vliegtuigen en tanks. Zij hebben, na drie dagen vedbten, Tsaut- si en Yangho hezet. De slag duurt voort. Japansche troepen zijn uit het Tsjoeng- tia u-gebergte verdreven. In Oost-Honan doen de Chineesdhe troepen felle aanvallen in den driehoek tussdhen Peiping, Hanlfau en de spoorwegen ten Zuid-Oosten van Tsjeegtsjau. Wordt de Chineesche regeering opnieuw verplaatst? Naar van Japar.scbe zijde uit Singapore wordt gemeld', zon de Kwomintang-regee- ring besloten hebben, over enkele dagen liaar bureaux, o.a. de ministeries van bui- tenlandsche zaken en financial, van Tsjoengking naar Koenming (Joenloanfoe) over te plaatsen, opdat zij niet langer onder het bereik liggen van de Japansdhe bom bardementsvliegtuigen. De toestand in Spanje Repulikeinsefae ministers ver gaderen. De republikeinsche ministers zijn bijeen gekomen in een dorp in de provincie Ali cante, waarvan de naam geheim gehou den is. Na afloop van de bijeenkomst is een mededeeling aan de pers verstrekt, waarin o.a. gezegd wordt: „De regeering heeft officieel mededee ling ontvangen van het aftreden van Aza- na. Artikel 74 van de grondwet bepaalt, dat de voorzitter van de Cortes de func tie van president der republiek op zich neemt, ingeval deze vacant is. Krachtens dit artikel heeft Martinez Barrio het ambt van president aanvaard." Ouitschiand Goering naar Italië Gezaghebbende kringen bevestigen thans, dat Goering een reis naar Italië zal ma ken. Men wijst er echter op, dat de mi nister voor rust naar Italië wil gaan. Toch zal de reis hem de gelegenheid geven lei dende Italiaansche persoonlijkheden te ont moeten en het is- mogelijk, dat verschei dene medewerkers* van Goering hem zul len vergezellen. In Berlijn betwist men echter, dat het doel der reis is onderhandelingen te ope nen betreffende de militaire luchtvaart, zoo als bij geruchte in het buitenland vertuid- de. De D uitscb-Italiaansclie betrekkingen, zoo verklaart men, worden op alle ge bieden beheerscht door dé opvatting van de spil en onderhandelingen in een zin, gelijk men aan dit woord wil toeschrijven, zijn overbodig. "b Ten aanzien van de geruchten, welke in het buitenland de ronde gedaan heb ben inzake een binnenkort in wijheid stel len van Schuschnigg, geyen de Dnitsclie autoriteiten te verstaan, dat het niet on mogelijk is, dat Schuschnigg op een na der te bepalen datum vaji hotel Metropole, waar hij in verzekerde bewaring wordt ge houden, zal worden overgebracht naar een villa in Dmtschland.-Omtrent de maatrege len, waaraan hij onderworpen zal worden, noch omtrent de piaats wonJWets gezegd. Het schijnt, da/t hij in dat geval een soort „.bewaakte vrijheid" zal genieten. Schwarzes Korps acht aantal studenten in godgeleerdheid te groot. „Schwarzes Korps", het orgaan derS.S., keert zich tegen het feit, dat in Duitsch land bijna 9000 studenten zouden zijn in geschreven in de faculteiten der godge leerdheid en dat slechts 4500 het beroep van ingenieur zouden hebben gekozen, in welk beroep een tekort zou zijn van 17.600 specialisten. Het is zeker, aldus liet blad, dat de parochies zielen noodig hebben, maar v ij hebben meer dan voldoende kalotjesdra- gende ophitsers zonder werk die politisee- ren. Om deze reden is de voorraad voor ettelijke jaren voldoende. De kerken zijn het eenige gebied in Duitschland, waar nog lioopen werkloozen zijn. Zij onderscheiden zich van onze vroe gere werkloozen door -liet feit, dat zij door den slaat betaald worden. Wij kun nen deze werkloozen niet langer dulden en éven mi n dat zij betaald worden. Frankrijk Volgens de eerste indrukken uit de van- delgangen heeft Bonnet in zijn uiteenzet ting voor de Kamercommissie van buiten- landsche zaken verslag uitgebracht over de ond ei handelingen tussehen Bérard en Jordana en over de omstandigheden, waar onder de regeering lot erkenning van Fran co is gekomen. Hij zou melding hebben gemaakt van door Jordana gegeven ver zekeringen ten aanzien van do terugtrek king der Italiaansche en Duitsche aftlee- lingen in Spanje. Hij zou zich verder zeer voldaan ver klaard hebben over de verklaringen, door Chamberlain en Halifax afgelegd teil aan zien van de Italiaansche eisclien en daar aan hebben toegevoegd, dat d© houding der Fransche regeering niet gewijzigd is. Bonnel zou verder te verslaan gegeven hebben, dat de Italiaansche regeering te leurgesteld is over de reis van Ciano naar Polen, daar Beek duidelijk te kennen had1 gegeven, dat Polen gehecht blijft aan zijn bondgenootschap met Frankrijk en trouw blijft aan zijn verplichtingen jegens Frank rijk hij een aanval. Ten slotte zou Bonnet verklaard heb ben de verzekering te hebben gekregen, dal de bezetting van Hainan door de Ja- panneezen slechts tijdelijk zou zijn. Int. Samenwerking Ciano teruggekeerd. De Italiaansche ministei van buitenland- sche zaken, Ciano, is gisteravond uit War schau naar Italië teruggekeerd. Engeland De Palestijnsche conferentie De Arabieren houden vast aan hun eischen. Binnenkort staking der besprekingen? Vanmiddag om half vier zal een speciaal gevormde commissie bijeenkomen ter be- studeering van de Britsche voorstellen en de Arabische tegenvoorstellen. Van een zijde, die de Britsche delegatie zeer na staat, woTdt vernomen, dat het waarschijnlijk te achten is, dat de Britsohe regeering over een tiental dagen een einde aan de besprekingen zal maiken als de vooruitzichten op een acdoord niet beter worden. De Arabische tegenvoorstellen, die gis teren aan de Britsche delegatie zijn voor gelegd, wijken, naar Reuter, meent te we ten, weinig af van de voorstellen, die de Arabieren oorspronkelijk hebben ingediend. De Arabieren verlangen met nadruk de staking van iedere Joodsche immigratie in Palestina en van allen verkoop van land en onmiddellijke vorming van een Palest- tijnsche regeering. Na de vorming van zulk een regeering zou deze, aldus wordt voorgesteld, een plan moeten opstellen voor de verkiezing van een wetgevend lichaam. Ook wijst de Arabische verklaring er op, dat er geen belroefte is aan een rondetafel-conferentie ter bespreking van de minderhedenkwestie en dat de kwestie van de waarborgen en andere details hij de thans aan den gang zijnde besprekin gen kunnen worden besproken. Hudson naar Warschau. Robert Hudson, de Britsche onderstaats secretaris van buitenlandschen band-el, die een missie naar Moskou vervult, wordt 18 Maart te Warschau verwacht. Volgens de Poolsclie bladen zou Hudson met de Poolsclie regeering onderhandelen over de opening van een goedercftcrediet dat Groot-Brittannië bereid zou zijn aan Polen toe te staan. BINNENLAND Opnieuw een geheimzinnige ontploffing, Gisterochtend vroeg is het aquaduct dat hel Grand Union Canal over den North Circular Road voert, een van de voornaam ste wegen ten Noordwesten van Londen door een ontploffing ernstig beschadigd De ontploffing was op een afstand van ruim 15 k.m. nog te lioorcn. In de muur van het aquaduct is een groot gat gesla gen, 'dodr-de-stalen bedding is 'vrijwel niet bescliadigd, zoodat slechts een klein straal tje water ontsnapt. Een ramp is derhalve voorkomen. Niemand werd hij de ontplof fing gewond. Men veronderstelt, .dat hier sprake is van een nieuwen tcrroristischen aanslag. Gwatkin uif Berlijn terug. Ashton Gwatkin, die naar Berlijn is ge weest om er de binnenkort aan te vangen Engelse h-Duitsdhe handelsbesprekingen voor te bereiden, is gisteien te Londen te ruggekeerd. België De kabinetscrisis Soudan over zijn besprekingen. Soudan heeft journalisten medege deeld, -dat hij geloofde vanavond of op zijn laatst morgenochtend te kunnen zeg gen ,of hij in zijn pogingen tot, het vormen «uier regeering geslaagd zal zijn. Hij is ran meening, dat de oplossing, die voor de kwestie-Marlens gevonden zal worden, tegelijkertijd den liberalen en den Vlamin gen voldoening zal schenken. Met Janssen heeft hij het financieel© programma reeds bestudeerd en Janssen zal deel van de regeering uitmaken, in dien ,diie uit vertegenwoordigers van de drie partijen zal bestaan. Italië Nieuwe richtlijnen Mussolini instrueer! de nieuwe partijleiding. Mussolini heeft het nieuwe directorium van de fascistische partij ontvangen, hel orgaan, dat belast is met de interne be stuursaangelegenheden der partij. Hij gaf den bezoekers nieuwe richtlij nen aan op hel gebied van het rijk, het ras en de autarkie. Hij droeg hun ook op de militaire voorbereiding steeds in tensiever Ie maken en de sociale recht vaardigheid hoogev te stollen, het eerste om de verdediging van Italië te waarbor gen legen eventueel© omsingeli ngsolannea van de anti-fascistische madden, het twee de om de massa van het werkende volk steeds inniger fc vereenzelvigen met den fascistischen staat. Vereenigde Staten Senator dient voorstel tot erkenning van Franco in. De democratische senator Chavez heeft een voorstel tot onmiddellijke erkenning van Franco ingediend. In diplomatieke krin gen verklaart men, dat de diensten van het staatsdepartement de kwestie bestu deer en. De versterking van Guam. De marinecommissie uit den Senaat heeft de kwestie van de versterking van hei eiland Guam opnieuw in behandeling ge nomen. Besloten werd getuigen te hooren, die zoowel voor als tegen versterking van het eiland zijn. Belgisch Consulaat te Amsterdam besmeurd Door volgelingen van Grammens. 1 Naar eerst thans bekend is geworden, aldus meldt de Telegraaf, hebben geest verwanten van Grammens in den nacht van Zaterdag op Zondag het huis, waar in het Belgische Conculaat aan de Von delstraat 87 te Amsterdam, is gevestigd', besmeurd en een poging aangewend de Fransclie opschriften te verwijderen of on leesbaar te maken. De kanselarij is ondergebracht in een vrijstaande villa aan de Vondelstraat. De toegang tot de kantoren bevindt zich aan den zijkant, terwijl de hoofdingang den toe gang vormt tot de particuliere woning van van den consul, den heer J. van Haute. Toen de consul Zaterdagavond te 9 uur zijn woning betrad heeft hij nog niets he mel kt. Ihj heeft toen echter geen aclit ge slagen op den zij-ingang. Eerst te 11 uur Zondagmorgen heeft een bediende ontdekt, dat onverlaten aan liet werk waren ge weest. Met groote kalklefters was op een zij muur geschreven: Grammens vrij. Boven dien heeft men ran alle opschriften, die volgens voorschrift in het Fransch en het Vlaamsch gesteld zijn, do Fransche aan kondiging met kalkiclodders bedekt. Zoo o.m. het woord Cliancellerie, de plaatjes op het hek, die zoowel vermelden wan neer 3e kanselarij geopend' is als „ouvert de...", de aankondiging op de zijdeur, die verwijst naar de wachtkamer en de „salie d'atlente". Terstond heeft de heer Van Haute persoonlijk de politie van het bu reau Leidsclicpiein op de hoogte gesteld. Een oogenblik later kwam een inspecteur, vergezeld van een fotograaf. Nadat de schending op de gevoelige plaat was vast gelegd, heeft men den ouden toestand her steld en hel opschrift „Grammens vrij'* vei wijden'. Deze zuivering nam nog ge- ruimon tijd in beslag. Op het consulaat neemt men de zaak vrij kiJm op. Vermoed wordt, dat een jeugd'ge volgeling van Grammens naar de hoofd: tad is gekomen om ook hier van de gevoelens van zijn leider te getuigen. „Onze instructie gebiedt ons de opschrif ten in de twee talen te vermelden", zool verklaarde de consul. „Trouwens zijn wij hier zoowel voor de Waalsche als do Vlaamsche landgenoofen. Het geheeie per soneel spreekt en schrijft de heide talon en onderhoudt zich met het Nederland- sche publiek in de Nederlandsche taal". Maar de politie heeft deze schending van liet tehuis van een bevriende natie al» een zeer ernstig feit'beschouwd, zoo zegt de Tel. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, terwijl alle voorzorgen zijn go- nomen om herhaling te voorkomen. Hamsteren in vredestijd Ds regeeriig staat sympathiek tegenover de actie. Men heeft in ons blad van gisteravond het een en ander kunnen lezen omtrent de actie van de Vereeniging voor Na tionale Veiligheid, ten aanzien van do vor ming van voedselvoorraden in vredestijd. Het Yad. heeft over dit onderwerp ©on! onderhoud gehad met den secretaris-gene raal van het departement van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. Do heer van Rhijn gaf do verzekering, dat de regeering zeer sympathiek slaat ten aanzien van deze actie, doch dat zij ter zake, geen enkele garantie kan geven, ook niet ten aanzien van haar gedrags lijn in oorlgostijd, wanneer de omstandig heden heet mogelijk kunnen maken, dat' ook voedselvoorraden bij particulieren zul len worden opgevorderd. Het is natuurlijk een principieel verschil of een dergelijke voorraad vorming ge schiedt onder toezicht van de regeering dan wel onder toezicht of op aansporing van particulieren. Togen het laatste be staat niet het minste bezwaar, doch de consequenties, welke er aan verbonden zijn, blijven dan ook geheel voor rekening van het particulier initiatief. Het is voor de regeering zelf een on- mogelijkheio de voorraadvorming bij par ticulieren ter hand te nemen. Daaraan zijn' tallooze bezwaren verbonden. Het is toch! niet doenlijk een paar millioen familie» te verplichten een voorraadpakket in hui» te hebbeen. Immers heeft nien daarbij rekening ie houden met een groot aantal min der goed gesitueerden, met een groot aantal werkloozen, met de eventueel beschikbare bergruimte, en tenslotte heeft men er geen enkele controle op of de inhoud van het pakket wer kelijk behouden blijft totdat de tijd voor gebruik is aangebroken. Hel is daarom, dat de regeering er nieE aan kan denken, zelf het initiatief te no men tot voorraadvorming bij particulieren. Het is dan ook volgens do zienswijze van den heer Van Rhijn, haast de thans door hot particuliere' initiatief aanbevo len voorraadvorming.bij particulieren,nood zakelijk, dat hij deeconomische voorbe reiding voor tijden van oorlog,' het be drijfsleven wordt ingeschakeld bij de voor raadvorming, en dan onder regeeringstoe- zicht. -1 11 it- ry i J TilS-il liezo courant verschijnt dagelijks, met uit zondering tan Zon- en Feestdagen. Prijs per ta artaal f 2.—; franco per poet 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor bet eeratvolgen-i num mer moeten véór elf uur aan bet Bureau bezorgd zpn, 's Zateidags vóór 11 uur. Een bepaalde plaats tan advertentie» wordt niet gewaarborgd. SCHE COURANT Pry* der Ad verteritten: van 1—5 regels f1 53; iedere regel meer 10.30, in bet Zn terdagnummer 15 regels f 180, iedere regel meer f 035 Reclames f 0.75 per regel. incassokostenS ets,; postk-w itanties 13 ets. Taneveu an ad\ ertentica bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen ^oormtbetallng Kleine Advertentien opgenomen 4 1050" t/m." 15 woor den, f 0.73 t/m. 23 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Kleine AdvertentiSntot25woor den f 035, mits óór Dinsdagav ond C uur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Adv ertentiën J 1.00, indien. bk£ vtór Vrijdagavond C uur bezorgd. Besprekingen ever de militaire luchtvaart? Geruchten rond Schusehnkr. Bonnet voor de commissie van huilenland- sche zaken. „*y TIC tS Mg

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1