Kardinaal Facel i tot paus gekozen Vrijdag 3 Maart ;1939 Slechts drie stemmingen in het conclaaf I EEN POLITIEKEf PAUS jf Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 22111 :r BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK^KORT^ Postrekening No. 5311. De naaste medewerker van Pius XI noemt zich naar zijn voorganger De nieuwgekozen paus, Z. Em. kardinaal Pacelii, die den naam zal dragen van Pius XII De stemming, die de benoeming van Pacelii tot paus tengevolge heeft gehad, gesehiedde gistermiddag om 17 unr 30 Itomeinsehe tijd. En kele oogenblikken na de telling der stemmen stegen witte rookwolken op uit deu schoorsteen der Sivtfjtilyrische kapel, ■waarmede deu volke bekend gemaakt werd, dat de kerk een nieuwen paus had. Terstond bevestigden de luidsprekers op de basiliek en op den zuilengang het heugelijke nieuws. De ontzaggelijke menigte belangstellenden, die van heinde en verre waren samengestroomd om deze historische oogen blikken bij te wonen, barstte in luid en blij gejuich uit. Het gejuich duurde den gcheelen tijd tot op het oogenblik, dat de oudste kardi naal-diaken in de loggia verscheen, om 17 uur 25 Nederiandschen tijd, teneinde den naam van den gekozene hekend te maken. Een diepe stilte daalde neer ovecr de massa en duidelijk weerklink de stem van den kardinaal over het onmetelijke Sint Pietersplein met de mededeeling, dat de Zeereerbicdwaardige heer Eugenio Pa celii tot paus was gekozen en zich den naam Pius XII had gegeven. Toen barstte het gejuich Viva il Papa eerst recht uit. „Habemus Pontificem" (wij hebben een paus). Met deze woorden werd het gunstige resultaat der stemming in de radit» bekend' gemaakt. In den tijd' tusschen den uitslag der stemming en het moment waarop de nieu we paus in de loggia verscheen om zijn zegen „Urbi et Orbi" aan de menigte te geven, werd de paus door de vier cere moniemeesters naar een afzonderlijk ver trek geleid waar hij in het witte eer era o- nieelc pauselijke gewaad gekleed' werd. De paus zette zich daarop op den ponti- ficalen troon en nam de hulde der kardi nalen in ontvangst. Ka deze plechtigheid! betrad de paus de loggia en gaf zijn zegen. Een merkwaardige Inzonderheid is wel, de toevallige omstandigheid, dat kardinaal Pacelii juist op zijn verjaar dag tot paus gekozen is. Kardinaal Pacelii, thans paus Pias XII is giste ren G3 jaar geworden. De bekendmaking van de pauskeuze Zoodra de vereisehte meerderheid van stemmen voor Pacelii vaststond, werden de deuren der Sixtijnsche kapel geopend' en werden de secretaris van het conclaaf en de ceremoniemeesters binnengelaten. De kardinaal-deken, omringd door dte kar dinalen, de hoofden der orden, priesters en diakenen, begaf zich naar den geko zene en vroeg hem in het Latijn: „Aan vaardt Gij Uwe verkiezing tot Paus?" Toen Pacelii bevestigend geantwoord' had', wer den alle baldakijnen boven de zetels der kardinalen met één beweging neergehaald', met uitzondering van het baldakijn boven den zetel van Pacelii. Vervolgens vroeg de deken welken naam hij als Paus zou dragen. Intussehen maakte de secretaris van hef conclaaf de officieele acte op van de ver kiezing en de aanvaarding daarvan. Ter stónd daarop begaf de gekozene zich, ver gezeld van zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds vóór den aanvang van het conclaaf de pontificale kleedij ge reed lag. Men bekleedde Pacelii met deze pauselijke kleederen, waarna hij plaats nam op den stoel van het altaar ip. dé Six tijnsche kapel. In volgorde van anciënni teit trokken vervolgens de kardinalen langs den nieuwen Paus;" zij kusten hem den voet, daarna de hand, die hen ophief. K ])g onverwacht snelle uitslag van ij X het conclaaf, de verkiezing van den X staatssecretaris van het Vaticaan x 35 tot hoogste autoriteit van deroomsch- ij X katholieke kerk en tenslotte de naam, X X welke kardinaal Pacelii zich ge- x jj kozen heeft, wijzen erop, dat de ri SS politiek van paus Pius X.I zal j™ X worden voortgezet. Het conclaaf x g heeft dus een „politieleen'* paus ge- jj kozen, een man, die er nooit een X X geheim van gemaakt heeft'hoe hij x §5 over de rassenpolitiek en het staats- j. absolutisme oordeelt. He indruk, X X welke de verkiezing vah kardinaal X 35 Pacelii in Duitschland en Italië jj heeft, is eenigszins koel..Hoewel niet X verwacht werd, dat het college van 35 kardinalen een „godsdienstigen" ij jX paus zou kiezen, is de verkiezing van 3 X Pacelii een onverwachte slag, vooral x 35 voor Berlijn. jj Ka deze plechtigheid' ging/ <je Paus over tot de zegening van het altaar. Eenige oogenblikken later werd dé* uitslag aan het volk bekend gemaakt. De klokken van de basiliek luidden krachtig. t „Annuntio a voxis vaudium Magnum", aldus begon de kardinaatdeken zijn aankondiging, die voortging: „Wij heb ben tot Paus den Zeereeihiedwaardi- gen kardinaal. Pacelii,die riten naam f van Pius XII heeft aangenbinen". Daar op verscheen de Paus iif-de loggia, gekleed in Pauselijk gewaad, tot ver leening van den.zegen - Urlii et Orbi. - "Alle 'Sokkëh vair ~"den ""Sint Pieter beierden, terwijl de Paus do zégenings- formule-.-uitsprak en hei, toeken des', kruizes maakte bovén de pp"~fo-i Sint Pietersplein geknieftle menigte. .Reli gieuze gezangen (donken óver hot plein. Om half zeven trokken Pius XII en zijn gevolg zich terug van de loggia, terwijl de menigte bleef juichen en zingen. Na zidh uit de loggia te hebben terugge trokken keerde paus Pius Xïl naar de Six- tijnsdhe kapel terug, waar hij, na van ge waad te hebl>en verwisseld, en langdurig te hebben gebeden, plaats nam in de Seda Gestatoriaom voor de tweede maal het eerbetoon van de kardinalen in ontvangst te nemen. De paus begaf zidh vervolgens naar de zaal der gewijde gewaden, waar Mj de pontificale kleedingstukfcen aflegde en den bisschopsmantel met de groote stola omhing, waarna hij zich terugtrok in de appartementen, die hij reeds als staats secretaris bewoonde. Intussehen hadden de maarschalk en de gouverneur van het conclaaf reeds de deu ren van het eondaaf geopend en Mj het vallen van den avond verlieten de kardi nalen en Conclavisten het Vatiaa.an. Men gelooft dat de kroning van Pius XII Zondag 12 Maart zal geschieden. De stemming op het St. Pietersplein Zoodra het bericht, dal een paus was gekozen, bekend was, hielden de omroe pers voor de radio Vaticana in onderschei den talen allen, die dit station konden op vangen op de hoogte van de gebeurtenis sen. Het -wachten, dat uiteraard lang duur de en de spanning, over de vraag, wie wel de gekozene zou zijn, steeds sterker deed stijgen, weid gekort door de veelvul dige 'vertalingen van het bericht, dat de heilige roomsche kerk een nieuwen herder had gekregen. Over de balustrade van de buitonloggia van de St. Pieter werd een tapijt gehangen met de pauselijke emblemen, aanvankeijlk nog bedekt met een wit doek. Wanneer dit doek zou vallen was het groote oogen blik aangebroken, dat de nog steeds aan groeiende menigte, welke op het groote plein samenstroomde, verbeidde. Dan, kort na één, in vijf verschillende talen, wordt gezegd, dat het oogenblik daar is. Het witte doek valt, de deuren gaan open en terwijl de menschen op de Piazza al een gejuich aanheffen, komen de prelaten naar buiten op de loggia, ge volgd door kardinaal Camillo Caccia Do- minioui, den oudsten kardinaal-diaken. Er treedt een stilte in, waarin men de per sonen op de loggia met spanning gade slaat. Als de kardinaal de woorden spreekt: „habemus pontificern'", hoort men nieuw gejuich. Even wordt? het stiller, om te hooren, wie de uitverkorene is. De kardi naal vervolgt zijn toespraak, „Eugeni" klinkt het uit zijn mond en een enorme juichkreet stijgt uit de menigte op. Er is maar één Eugenio, de staatssecretaris! Na de eerste golf van geestdrift gaat de kar dinaal verder:de zeer eerbiedwaar dige kardinaal Pacelii. Nieuwe vreugde kreten stijgen togen de oude aartsbasiliek op. Pius hoort mei verder, Pius, die op zijn verjaardag tot paus werd gekozen. De kardinaal treedt dan terug en naar voren schrijdt de als kardinaal-staatssecre taris zoo bekende figuur van Pius XII. het nieuwe hoofd der una sancta, de nieuwe koning van den Yaticaanschen staat. Een onbeschrijfelijke jubel maakt zich van de menigte meester. Dan worden de eerste gebeden gezegd voor den pause lijken zegen en stilte daalt over de enorme mensckenmassa, welke op de bnieen zinkt. Plechtig geeft dan Pius XII zijn "eersten zegen aan stad en land, urbi et orbi Na dit indrukwekkend oogenblik heffen de romeinen bet „laudate dominum" aan, als waardig slot voor dit historisch moment. En als zij onder bet beieren der tallooze kerkklokken terogkeeren naar de stad, zien zij lioe overal reeds vlaggen uitgehangen worden als vreugdebetoon na de rouw dagen van Februari. De nieuwe paus Eugenius Pacelii, die als Pius XII den stoel van Petrus zal bestijgen, werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een familie van juristen. Hij ontving zijn wetenschappelijke op leiding sn de rechten en in de diplama- tische wetenschap. Na'zijn priesterwijding werd "hij reeds spoedig minui ant op de congregatie der buitengewone kerkelijke aangelegenbeden. Zijn gébeele carrière maakte bij verder op de staatssecreta- rie. In 1917, toen de post van nuntius te Munchen door het heengaan van den la- teren kardinaal Friihwirth leeg kwam, werd ■bij daar als nuntius benoemd en ontving uit de handen van den. paus Benedietus XV de bisschopswijding. In deze functie werkte hij veel voor liet uitwisselen van de krijgsgevangenen en voor de oorlogsslachtoffers. Den 29en Juni 1917 had bij zijn eerste ontmoe ting met den Duitschen keizer en speelde een groote rol in de vredespogingen van den. pans Jn .dat" jaar. In 1918, op bet eiricfë"Inn'lTeh rööiv Jog,, was hij een van de weinigen van het 'corps diplomatique, die in. Duitsch land achterbleeef. Zijn groote taak was heet voorbereiden van een nieuw concordaat, dat het oude oude van 1817 moest vervangen. Ondanks veel oppositie slaagde hij er in, dit con cordaat in 1924 tot stand te brengen. Onderlussclien was liij in 1920 benoemd tot nuntius te Berlijn, waar hij ook het concordaat met het Duitsche rijk tot stand bracht. In de concistorie van 16 Dec. 1929 werd hij door Pius-XI tot kardinaal be noemd en volgde kardinaal Pietro Gasparri als staatssecretaris op in het jaar 1930, terwijl hij een paar maanden later werd benoemd tot aartspriester van de aarts basiliek Sint Pieter. In zijn functie van staatssecretaris kwam hij voor moeilijke vraagstukken: de kwestie van Malta tusschen de bisschoppen en de Engelsche regeering, de eerste geloofs vervolging in Spanje. In 1931 wist bi] de moeilijkbeden over de katholieke actie tusschen kerk en Italiaansche regeering in der minne te schikken, In 1933 en latere jaren volgden, ondanks het concor daat tuFschen het Derde Rijk en de kerk, de moeilijkheden tusschen hot Vatikaan en de Duitsche regeering, Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de ge wichtige zendingen, welke de paus hem opdroeg. In 1934 was hij pauselijk legaat op het internationaal eucharistisch con gres te Buenos Aires en in 1935 te Lour- des. In 1936 mankte hij een lange reis door de Vereenigde Staten, waar o.a. zijn rede voor de algemeene Amerikaansclie persvereeniging een grooten indruk maak te. In 1937 nam hij namens den paus deel aan de groote feestelijkheden van de inwijding der basiliek tder eere van de HL Theresia te Lisieux, waar wederom zijn groote en schitterende redevoeringen den weg openden voor een betere ver houding tusschen kerk en Fransche re geering. In 1938 was bij nog eens pau selijk legaat op het internationale Eucha ristisch Congres te Boedapest. Pius XH is de 262ste paus. Indrukken van de pauskeuze Terwijl de keuze van het conclaaf in politieke kringen te Parijs goedgekeurd en te Washington toegejuïdht wordt, zijn om trent de verkiezing van den nieuwen paus te Berlijn en Rome nog geen uitgesproken commentaren geleverd. Te Parijs, aldus de Reuter-correspondent, aldaar, is men algemeen van oordeel, dat Pius XII de politiefc vaa zijn voorganger zal voortzetten. De Reuter-correspondent te Washington seint, dat de vriendschapshanden, die Pa celii daar beeft aangeknoopt, de populari teit van zijn verkiezing verzekeren, en dat men te Washington van meening is, dat Pacelii in de komende jaren zijn «diploma tieke kundigliei.d zal gebruiken bij de cri- tieke opgaven, waarvoor de kerk zich in verschillende landen, in het bizonder Duitschland, Oostenrijk en Spanje, gesteld ziet. De Reuter-correspondent te Berlijn her innert eraan, dat de nieuwe paus dikwijls in de Duitsche pers heftig is aangevallen als een vijand van het Duitsdrie rijk, en dat hg in een serie artikelen, die verleden jaar in de Angeriff, het blad van Goebbels, werd gepubliceerd, een vertegenwoordiger genoemd werd van 'n ziekelijke generatie en een zieltogende bourgeoisie. De eerste commentaren in de Beriijnsche pers zijn echter tot dusver gereserveerd, ofschoon de verwachting wordt uitgesproken, dat de po litiek van Pius XI zal worden voortgezet. De Romeinsche correspondent van Reuter telefoneert, dat onder de Romeinen een jubelstemming heersd'it en dat men de men-* sclien op straat kan hooien zeggen: „Hij is onze paus, een Romeinsche paus". Of^ecih-^ ter de verkiezing van Pacelii in fascist!- soke kringen zeer in den smaak valt. is niet geheel zeker, indien men rekening houdt met een recent artikel in de Rela- zioni Intemationah, waarin verklaard wordt, dat het voor Paoelli moeilijk zou zijn, de stemmen van de Italiaansche kardi nalen op zich te vereenigen. Reuters correspondent te Burgos telefo neert, dat de verkiezing van Pacelii voldoe ning heeft gewekt in Spanje, waar eraan herinnerd wordt, dat het tijdens zijn ambts periode als kardinaal-staatssecretaiis was, dat het Vaticaan Franco heeft erkend. De ruime ervaring van den paus in de inter- - nationael politiek wordt te Burgos als een groot voordeel beschouwd in een tijd, waar in de kerk in zoovele opzichten bij de - politiek is_ betrokken.1 - buitenland De strijd in Spanje Offensief van Franco verwacht. i Reuter meldt uit Burgos: De waarschijnlijkheid, van een offenstiet van Franco, om het overblijvende repu- blikeinsche gebied te onderwalen, wordt hier steeds grooter geacht, lni militaire^ kringen is men t hans 'demeening toege daan, dat, aangezien er thans blijkbaar in het republikeinsck gebied geen autoriteiten meer "overjzijn om 'dit gebied tè werte- "geriwoófdigen, bét hêtèr is een militaire TTEMiSsftfg" to-iorceeren. - - ~f- De benoeming van Petaih tot Fransch ambassadeur wordt bier algemeen toege juicht als de best mogelijke oplossing. Duitschland Scfiuschnigg Er zal geen vervolging tegen hem worden ingesteld. Welingelichte kringen te Wecnen ver klaren, dat Maandag j.l. besloten is af te zien van iedere vervolging tegen Schusch nigg. Zij nemen aanjfrdat de oud-bonds kanselier van Oostenrijk over enkele we ken vertrekken zal uit hotel Metropole, waar hij gevangen werd gehouden en dat liij zich zal terugtrekken- in een klein plaatsje in Opper-Oostenrijk. Sedert 27 Fe bruari had de echt gen oote van Schusch nigg verlof hem dagelijks een uur te be zoeken in hotel Metropole. Speciale dienst in Kiemoellers kerk. fn de kerk van ds. Niemoeller to Diak lem is gisteravond een drukbezochte dienst gehouden ter gelegenheid van het feit, dat deze predikant een jaar geleden in een con centratiekamp werd opgesloten. In zijn preek heeft ds. Dress in het kort aan het droeve gebeuren van een jaar geleden „her innerd. De gemeente, zeide hij, wist waar om zij gisteravond in zoo grooten getale ter kerke was getrokken. De gemeente bad voor de vier predikanten in „sehutzhaft" en de vijf, die in afwachting van de be handeling van hun zaak, in de gevangenis, zitten. Verscheidene delegaties van de evan gelische gemeenten in Pruisen zijn te Ber lijn aangekomen en enkele hiervan woon den den dienst hij. Mexico Naar regeling van hel pelroleumconflicl? „Ik zou hier niet zijn, als ik niet van meening was, dat er een grondslag bestaat voor bespreking van de petroleumcrisis", aldus verklaarde gisteravond in een in terview de Amerikaansche onderhandelaar Rickberg, die gisteren in Mexico is aange komen voor bet voeren van besprokingen met de Mexicaanscke regeering, met het doel de oliecrisis, die ontstaan is door de onteigening van de bezittingen der bui- tenlandsehe oliemaatschappijen, te regelen. Rickberg verklaarde, dat hij het me eren- deel deT betrokken, buitenlandscke maat schappijen vertegenwoordigt. Sovjet Rusland Stoffelijk overschot van Kroepskaja ter aarde besteld. Met groote plechtigheid is gisteren in tegenwoordigheid van Stalin en vele re-, georingspersoonlijkheden met militaire eer het stoffelijk overschot van Kroepskaja, weduwe vaa Leniri, bijgezet. De urn met haar asch werd in den Kremlinmuur in- meiseld, waarna drie salvo's werden ge- lost. (Vervólg pagina 2, le Blad). Ptse courant Tsmlajul dagelijks^netaitr zondering van Zon- en roesilagcu. Prijs per kwartaal f 2 iranco per post f 2.50. Fnjs per wrek 15 ets» Af.-on- Serlijko nnmtnera 4 els Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor Uet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zyn, 's Zaterdags vóór O umr. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentifen: van 1—5 regels f155; iedere regel meer 10.30; in bet Zaterdagnammer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f&35 Reclames fO.75 per regel. ïncassokosten5 ets postkwitaxities 15 cis. Tarieven van advertcntien dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelfjks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenüën opgenomen A 10.50 t/m. -fö woor den, f 0.75 t/m. 23 v.oorden. Elk woord meer 5 cent lot een maximum van "30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0l25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertcnttën 11.00, indien met vóór Vrijdagavond C uur^bezorgd. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX ♦it*- J

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1