3 MOM STB STADSNIEUWS „ouo - maThenesse" Hij is er wèg van! Engeland De Arabische eischen Gemeenteraad De gemeentebegrooting 1938 Voor alle Binnen- en Buiten landse!] Gedistilleerd naar Geen E.N.B.0.-Iunapark? De griep Presentiegeld leden stembureaux Bebouwingsvoorschriften Griffioenstraat Riool Buys Ballotsingel Turngroep N.A.S.B. De nieuwe Paus Chr. Kinderkoor immanuel Italië „Polyantha" 6, 10 en 13 et per half ons D.O.K. «a PafcëtSnsehea staat BMst AnUedw) Meerder- 4 beid. ,,E?n nauwkeuriger bestudeering derAra- bisdie tegeneischcn doet zien, dat zij hoe wel verre van een compromis te' zijn op nadrukkelijke wijze de eischen herha len, welke Dzjemal Hoeseini in de ope- mngsattiag heeft ter sprake gebracht. Er bestaat weinig hoop op, dat de Bra nche reegeering deze eischen zal aanvaar- den. Hun feit-olijk effect zou zijn de directe stichting van een onafhankehjken Pales- itjüschen staat niet een Arabische meer aerfaeid, welke een volledige controle zou uitoefenen. De tegenvoorstellen houden oen verwer ping m van het voornaamste Britsche voorstel inzake een ronde-tafelconferentie ui een betrekkelijk naaste toekomst, welke door de Arabieren met noodazkelijk en op- de-lange-baanschuivend wordt genoemd. Werkloozen houden Ligsfaking. Bijna honderd werkloozen zijn in de wandelgangen van het Lagerhuis op den grond gaan liggen. De mannen waren in de wandelgangenvan het Lagerhuis op den grond gaan lissen. De mannen waren in kleine groepjes bij het Huis aangekomen Zij vroegen den minister van handel Brown fe spreken. Terwijl zij wachtten, gingen zij liggen. Zij riepenWij willen wer£ De beioogwg duurde slechts drie minuten. Toen werden de mannen door de politie verwijderd. Agrmeat gevraagd voor nieuwen ambassa deur te Burgos. In diplomatieke kringen te Londen wordt vernomen, dat de naam van-den nieuwen ambassadeur van Groot-Brittaanië te Bur gos aan Franco is voorgelegd ter agrement De naam wordt niet genoemd, doch er is, naar men zegt, sprake van een diplomaat, die iu het bs zonder op de hoogte is van de Middellandsche zee-kwesties. Het terrorlMn© ia Palestina. By St. Jean d'Acre in Palestina is een bom ontploft en zijn verscheidene scho ten gelost, toen een groep Joodschc arbei ders voorbij trok. Er zouden vier gewon den zijn De vaerjaarslicbtlag ander de wapenen. Gisteren zijn de lichtingen 1915 tot en met 1918 ouder de wapenen geroepen. Die schattingen van het aantal opgeroepen man schappen varieerde tusschen 60.000 en -DO 000. an officieele zijde wordt ge sproken van de volkomen normale op roeping van de lichting 191S en manschap pen van de drie voorgaande jaren, die vroeger als ongeschikt zijn afgekeurd. Ten gevolge van het lager geboortecijfer ge durende den wereldoorlog zijn deze vier lifchtingen de kleinste. In niet-ltaliaansche kringen meent men te weten, dal do noodzakelijkheid van handhaving der legersterkte de eenige re den voor het oproepen der lichtingen is. Men gelooft, dat andere lichtingen gedemo biliseerd zijn. Agenda. Dé "leden van den gemeenteraad zijn voor een vergadering bijeengeroepen op Vrijdag 10 Maart, *s middags 2 uur. De agenda vermeldt: la Benoeming lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim (vacature wijlen A. Gerfach). Aanbevolen worden: 1. de heer F. G. Logtenburg, RotterdamschedijTc 154; 2. de heer G. Hovenkamp, Oostsingel 15. ib. Benoeming lid van de Commissie van toezicht op het bewaaischocJonderwijs Aanbevolen wordt mevr. CL AL A. v. d HoekZelissen (aftredend). Ie. Voorstel tot benoeming van vaorzit- ters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofdstembureaux ter verkiezing van leden van den gemeenteraad. ld. Voorstel tot benoeming van voorzit ters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux ter verkiezing van leden van de Tweede hamer der Staten-Generaai de Provinciale Staten en den gemeenteraad 2. Voorstel om het presentiegeld van de leden, der stembureaus voor de veikiezing van leden van dé Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad te bepalen op f4 per zitting. 3. Voorstel om aan de tengevolge van de doorbraak van de Lange Haven naar de Westvest ontstaande straat den naam van Griffioenstraat te geven. 4. Voorstel om te besluiten tot den bouw .van een hoogspamdngsgebotrw, waarboven twee woningen aan den Singel, tela behoeve van. het Gemeentelijk»'; ElectricileitsbedrijL 5. Voorstel tot vaststelling ten behoeve van de Bizondere Schoolbesturen van de vergoedingen in de materieele exploitatie- tosten ingevolge artikel 101 (oud) der La ger Onderwijswet 1920, verschuldigd over de jaeren 1934 tot en met 1937 voor tie onder hun bestuur staande sdholen. 6. Voorstel tot het veiieenen van een. erediet van f6000 voor herstelling van het riool in den Buys Ballotsingel, op de krui sing van dezen Singel met de Lorentriaaa, ©ver een lengte van pijn. 70 5L 7. Voorstel om te hesluiten tot Ier vi sielegging van een nieuw uitbreidingsplan voor Meurwland met bebouwingsvoor- scbriften. 8. Voorstel om te beduiten tot ier visie legging van een plan tot herziening vali het uitbreidingsplan voor Oud-Mafhenesse, Goedgekeurd. De gemeentebegrooting 1938 dus van het afge'oopen jaar! is door Gedepu teerde Slaten goedgekeurd. •SeRUlNEttut/fcf Wijnhande. en Slijterij ROTTERDAMSCHEDIJK no. 241b Telefoon No. 6893S B, ca W. advisee ren afn ij zend op het verzoek fe be schikken. Naar aanleiding van het adres van den Eersten Nederlandschen Bond van Otid- .Onderofficieren van Land-, Zeemacht ea Koloniën, uaarin verzocht wordt toestem ming te verleenen tot bet organiseeren van een. sportfeestpaxk in samenwerking met diterse sp o rtvereenig in gente houden op het gemeenteterrein aan den Rotter- damsched'jk, deelen B. en W. het vol gende mede. Bij onderzoek is gebleken, dat het te houden Sporifeestpaik gedeeltelijk bestaat uit bet houden van sportwedstrijden en -demonstraties (bijv. schiet-, scherm- «1 tnrnwedstrijden) en gedeeltelijk uit het or ganiseeren van vermakelij khedéh op de wijze van een lunapark. De netto-opbrengst van de standplaat sen van de vermakelijkheden wordt aller eerst aangewend om de aan de organisatie der sportwedstrijden verbonden kosten goed te maken; wat daarna overblijft komt aan het Steunfonds van de E.3O.0., in de eer ste plaats de Sehiedamsche afdeellng daar- ven, ten goede. Gebleken is, dat dit overschot op een betrekkelijk gering bedrag zal moeten wor den geraamd. In dit verband meenen B. en W. er op te moeten wijzen, dat de medewer king, welke de raad in de jaren 1937 en 1938 voor het houden van een luna park heeft verleend, voornamelijk gegrond was op de overweging, dat de exploitatie daarvan voor de organiseereade vereeni- gingen een belangrijke bron van inkomsten bete c kende. Dit is ten aanzien van het in het adres bedoelde Sportfeestparfc in veel geringere mate het geval. Hierbij "komt nog de overweging, dat, gezien de bezwaren, welke van geheel verschillende zijden tegen het houden van lunaparken worden aangevoerd, bet niet gewenscht is van gemeentewege ieder jaar gelegenheid te geven tot bet hou den van deze of soortgelijke feestparfcea. B. en W, stellen daarom voor op het verzoek van de E.N.B.O. afwijzend te be schikken. Bij WiltonPijen-oord 300 zieken. IS ons Wad van gisteren deelden we mee, dat in vele bedrijven, tengevolge van de griep, met een incompleet per- soned wordt gewerkt. Bij WiltonFijen- J oord zijn thans pl.m. 300 zieken dos een Meine 10 pet meest alle griep- lijders. Tot nu toe zijn echter nog maar 2 sterfgevallen voorgekomen. De gemid delde duur van de ziekte is 710 dagen. De vorige week waren bij de politie IS zaken; dit aantal is vandaag gedaald tot 7. Meet vu 15 op f4 worden ge bracht. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar ge maakt tegen het toekennen van een pre sentiegeld aan de leden der stembuneanx van fS per persoon, maar kunnen, er zich mee yereenigea, dat dit bedrag terugge bracht wordt tot 14. B. en W» stellen den raad voor in dien geest te besluiten. JOraoeuring. De beer H. W. Offers, Jderfc bij de politie alhier, fe met ingang van 1 April a.s. benoemd tot klerk met den titulairen raag van inspecteur van politie te Zaan dam. De toezegging der gemeente voor 1940 gehandhaafd. Het „Initiatiefcomité" voor de bloemen tentoonstelling „i'olyaiitka" heeft B. en W. meegedeeld, dak waar de vorst aan de gewassen ernstige schade heeft veroor zaakt, waardoor de inzendingen niet aan ^QS de gestelde verwachtingen zullen beant woorden, overeenkomstig de verzoeken van verschillende groote kweekers en vereeni gingen, is besloten deze tentoonstelling uit te stellen tot het voorjaar van 1940. Door genoemd comité weTd B. en W. het verzoek gedaan, om voor de tentoon stelling 1940 dezelfde tegemoetkoming te verieenen als was toegezegd voor die van dit jaar, waarop B,en W. zich bereid hebben verklaard te bevorderen, dat de zelfde regeling, welke thans met de ge meente was getroffen, ook voor 1940 zal worden gehandhaafd, wanneer overigens de omstandigheden ongewijzigd blijven. B. en W. vertrouwen, dat hun stand punt door den raad' wordt gedeeld. Botsing. Een bestelauto, bestuurd door A. K., die van de Kethels traaf de Dami aan wilde oprijden, is gistermiddag aangereden door een personenauto, bestuurd door G. v. d. B. uit Rotterdam, die van de Noord- vest kwam. Beide auto's werden bescha digd. Nieuwe Haven tusschcn Burge meester Knappert laan en St. ïi- dninastraat. Bij besluit van den raad van 4 Decem ber 1936 zijn bebouwingsvoorschriften, als bedoeld ui art. 43 der Woningwet, vast gesteld voor de Nieuwe Haven tusschcn de Schoolstraat en de Burgemeester Knap- perfJaan. De vaststelling van deze voorschriften ond zijn grond in de overweging, dat zooveel mogelijk dient te wonten voor komen, dat te midden van bestaande stads gedeelten storende bebouwingen worden gesticht. Thans achten B. en W. den tijd gekomen, voor het gedeelte van de Nieuwe Haven tusschcn de Burgemeester Knappert]aan en de St. Liduinastraat soortgelijke voorschrif ten vast te stellen. Een ontwerp ran deze voorschriften, waann de redactie van de verordening voor het gedeelte tusschen de Schoolstraat en de Burgemeester Knappertlaan op den voet is gevolgd, bieden B. en W. den raad aan. Op 25 Februari is het onhyerp ter in zage gelegd gedurende 4 weken ter gemeente secretarie. Tusschen Westvest en Lange Haven. Na de totstandkoming van de voorge nomen doorbraak van de Lange Haven naar de Westvest, als onderdeel van het plan tot uitvoering van straatwerken in verband met de wijziging van het kruis punt van de Gemt Verboonstraat en Oranjestraat met de Lange Nieuwsfcraat, zal bet gewenscht zijn, dat aan de ont stane straat, ter plaatse waar thans de panden genummerd Lange Haven 17 en 19 en Westvest 14 gelegen zijn, ecsi naam wordt gegeven. j In verband hiermede hebben B. en W. zich te dezer zake tot den gemeente-archi varis gewend, die er op wijst, dat in het stadsdeel tusschen de Lange Haven, Korte Haven en Westvest alle verbindingsstra ten namen dragen, die herinneren aan bet vroegere bedrijfsleven in Schiedam (zoo als bijv. West molenstraat, Walvischstraat, Branderssteeg en Keetsteeg). Dientengevolge verdient het z.i. aanbe veling, dat aan de nieuw aan te leggen straat een soortgelijke naam wordt ge geven. Waar in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de nieuwe straat op de Westvest zal uitkomen, aan de andere zijde van de straat vroeger de bekende brouwerij „De Griffioen" gevestigd was, adviseert de archivaris aan de nieuwe "Haat den naam van Griffioenstraat te geven. B. en W, kunnen zich met den gedaeh- tengang van den archivaris geheel ver eenigen. en zijn van meeting, dat de in overweging gegeven naam hier zeer goed op zijn plaats is. Moet hersteld worden Het onderheide riool in den Buys Ballot- singel, op jje kruising van deze straat met de Lorentzlahn, is over een lengte van bijna 70 M. door een grondverschuiving van zjpi palen afgedrukt en verzakt Aangezien dit riool tevens de afvoergele- genheid vormt van het riool m den Parallel weg is herstelling ervan noodzakelijk. In overleg met de Commissie voor de Gemeentewerken is door den dienst van Gemeentewerken besloten dit werk tegelijk uit te voeren met een voor rekening van het Grondbedrijf fot stand te brengen riool omlegging. Toor de herstelling van het verzakte riool is 'n bedrag van f 6000 noodïg, welk bedrag niet uit den betreffenden begrootingspost kan worden voldaan. Daarom stellen B. en W. voor een örediet van £6000 te verleenen voor de herstelling van bedoeld riool. Uitvoering in het Passage Theater. De turngroep ran den Ned. Arbeiders Sportbond, die m den regel om de twee jaar een uitvoering geeft, heeft gisteren in het Passage Theater getoond de laatste jaren aanmerkelijk in kunnen te zijn voor uitgegaan. Alles werd nu keurig afgewerkt; er was discipline en een vlot tempo werd onderhouden. Vroeger hebben we wel eens uitvoeringen gezien van deze turngroep, die beneden bet middelmatige bleven em ecu rommeligea indruk maakten. Dat is nu geheel anders geworden. Vermoedelijk is daaraan het vakmanschap van den lei der, den heer W. Verhoef, nipt vreemd. Trouwens, de voorzitter ran. de turngroep, de heer Koos Lookermaas, heeft vóór het laatste nummer begon, zelf ode de aandacht op de verandering, die er in de wijze van optreden is gekomen, ge vestigd en daarvoor de leidster, mej. AL Groos en den leider, den heer M. Verhoef, die op het podium verschenen, openlijk dank gebracht Voor de pauze werden met één uit zondering alle oefeningen zonder toe stellen uitgevoerd; met inzicht samenge stelde vrije oefeningen resp. voor dames, j'ongens en heeren, waarbij vooral de le- nigbeidsoefeningen een ruime plaats was ingeruimd; een knolsoefening voor dames een bal oefening voor meisjes; een goed nummer bodemgynmastiek, dat echter naar acrobatiek ging zweemen en paardspringea voor jongens envoost dames! Dat laat ste is wel iets bizonders; m dien regel ziet men deze prestaties niet door dar mes verrichten; ze zijn o.L ook niet specifiek vrouwelijk. De „gelijkschakeling" van heeren en dames in den N.A.S.B. komt niet alleen uit in de zelfde rechten en 't zelfde costuom ook de dajmes werken niet bloole beenen en in pantalon maar ook in de oefenstof. Op dit gebied be staan echter grenzen, die niet overschre den mogen worden en met paardsprmgen is die grens zeker bereikt; wellicht reeds overschreden. Dat neemt niet weg, dat bet nummer op zich zelf geslaagd was. Na de pauze volgden o.a. een nummer komisch rekweric voor heeren het rek had THOR beschikbaar gesteld en brug- oefenïngen, zoowel voor dalmes ais boe ren en paard springen voor heeren. Het laatste nummer: een dans voor dar mes, was zeer verzorgd en oogstte veel bijral. 'n Minuut geleden stak hij zijn pijpje Roode Ster op. En nu? Hij is er „wèg" van! Niemeijer's Roode Ster is geliefd om baar heerlijk aroma, gewild om haar hooge kwaliteit l NIEMEIJER'S ZELDZAAM ZACHT JEN LICHT IN DE PUP! - Een geslaagde feestavond. Voor de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen dept. Oud-Beierland, en voor Volks onderwijs beeft de S.O.T. gisteren in Hotel de Oude Hoorn, te Oud-Beierland, opge- gevoere „En Jacoh diende", van Henk- Bakker, dat op vlotte wijze gespeeld werd. In zijn opening-, nordt constateerde de voorzitter, de heet A. Peters, dat het voor Oud-Beieland vorig jaar een groote teleurstelling was, dat S.O.T. en S-0.M. niet optraden, want zij zijn hier zeer ge ziene gasten en elk jaar wordt de zaal voller. De heer A. Huk shorn heeft in een propagandaspeech het verschil van open baar en bizonder onderwijs besproken en daarbij gewezen op de onverdeelde open bare school, die de leerlingen voorbereidt voor een krachtige gemeenschap, die het Ncderlandsche volk in zijn geheel ten goede komt Spr. hield ten slotte een pleidooi voor Volksonderwijs. De S.O.M. heeft op verdienstelijke wijze het muzikale gedeelte verzorgd. De heer Pe ters bedankte de mede; werkenden en wees er op, dat bet krach tige applaus zijn woorden, dat de Schie dammers hier een goeden naam hebben, onderschreef. Spr. uitte ook woorden van dfank aan den spreker, den heer Haks- hom, en aan den S.O.M.-dirigent, denbeer D. Leujes. Schoorsteenbrand. Gisteravond beeft de brandweer, met behulp van een rammonneur, een schoor steenbrand geblxEcht ten huize van de fa milie de W. aan de Nicolaas Beefsstraat. Er werd geen schade aangericht. De voorzitter, de heer Koos Looker- man s, heeft m zijn openingswoord de aanwezigen welkom geheeten, o.a. Wet houder J. Dinkelaar; den gemeentelijk in specteur van het onderwijs, dr. W. J. Smit, en vertegemwwoordigeis van SDAP, THOR en DOK. Ook afgevaardigden van de Gemeentelijk» Sportcommissie en SBLO waren aanwezig. Voor de pauze heeft de beer C. Rot- mans, uit Rotterdam, lid van bet hoofd bestuur van den NASB, een propaganda^ rede gehouden, waarin hij vooral de neu trale sportvereenigingen te lijf ging en nog al generaliseerde. De modem geoeganiseer- den werden tegen neutrale sportvereeni gingen gewaarschuwd, omdatop een feestavondje van een ongenoemde hockey club Joodsehe verslaggevers waren geweerd en omdat een secretaris van een athletiek- vereeniging een brief aan een Duitsche vereeniging had beëindigd met: Heil Hit ler I Spar. betoogde, dat de NASB een onder deel is van de moderne arbeidersbewe ging, die strijdt voor een betere maat schappij. De zaal beneden was geheel beziet; op het balcon waren, echter geen toeschou wers toegelaten. Aan den uitgang werd een collecte ge houden door het Comité Hnlp aan Spanje, welke f 15.291/2 op/bracht. Vreugdebetoon. Ter gelegenheid van de verkiezing van een nieuwen Paus hebben gisteravond de klokken van de R.K. kerken hier ter stede gebeierd en is tijdens het gewone Lof van 7 uur het Te Deum gezongen. Van R.K. gebouwen als de kloosters, den R.K. Volksbond, de Kruisvaart enz." en van een aantal particuliere woningen van R.K. waait de Pauselijke vlag of de Nederlandscha# driekleur met den Pause lijken wimpel. Feestavond voor oudere adspü* - ran. ten. Het feestprogramma van de Chr. Gym nastiek Vereeniging D.O.K., ter gelegemhed van haar 25-jarig bestaan, wordt geleide lijk afgewerkt. Gisteravond warm de ad- spiranten van 1316 jaar aan de beurt, die met een aantal genoodigden bet Ver- eenigingslokaal vulden. De heer L. Lips heeft als voorzitten der vereeniging de bijeenkomst geopend. De fluitclub onder leiding van den heer J. F. Veen man deed zich hooien en sa men werd het clublied gezongen, De heer J. Brouwer trad op als confe rencier. Hij nam de aanwezigen oa mee op een wereldreis, waarbij „gevaren" werd. Op een gegeven oogenblik moest Brou wer echter meedeelen: De zee wordt mé te woest; ik ga niet verder"!. Inderdaad „kraakte" het schip van het enthousiaste „v^ren, varen!" Een 8-tal meisjes heeft een. aardig too- neelstukje opgevoerd: „Vier meisjes uit kampeeren". I De heer J. G. Hakkert zorgde voor piano muziek en gaf een gewaardeerde accor deon-solo. De heer L. P. Isings, leider ran IXO.K., heeft een 2-tal zelf opgenomen filmpjes vertoondDe Vierdaagsche en De jubileum feesten. Van de laatste film was bet groot ste deel in Rotterdam opgenomen, maar met het stoom trammetje ging men toch' ook nog even naar Schiedam, om daar iets raa de feesten te zien. De heer Lips heeft alle medewerkers dank gebracht en een woord van hulde gewijd aan den heer N. van Weert, denl voorzitter van het Zilveren Jubileum Co mité, die zich moeite geeft om alle festi viteiten goed te doen slagen en daarmeö zooveel succes heeft. De gasten werden gedurende den feest avond getraeteerd. Viert bur 8e jaarfeest. ZooaJs ieder jaar organiseerde gister avond het Chr. Kinderkoor Immanuel zijn z.g. jaarfeest in Gebouw Sendracht Op gericht 4 Februari 1931, gold het dit maal het achtste feestje. Om precies acht uur opende de voor zitter, de heer L. J. F. Zuiderduyn. de bijeenkomst met gebed. Ben gemengd koortje zong een speciaal voor dezen avond gecomponeerd liedje: „Het achtste Jaar feest", een kleine variatie op het be kende wijsje „Hoezee, voor 't vader land, boezee!" Vervolgens heette de heer P. J. v. d. Touw, 2e voorzitter, allen hartelijk wel kom. Spr. deelde mede, dat door het alom-iheerschen ran de griep de repetities niet altijd voltallig bijgewoond zijn, wat' waarschijnlijk zrjm invloed zou doen gel den op zang en spel. In den loop van den avond werden den voorzitter en diens echtgenoot» na mens de leerlingen xesp. een zilveren vul potlood en een mand fruit aangeboden. Beide dankten hartelijk voor dit blijk van waardeering. Vanzelfsprekend zong het koor, dat voor dezen avond in het middelpunt van de belangstelling stond, nog menig liedje. Het Vereenigingslied „Kent gij dat koor in Schiedam?" werd, behalve door de tal rijke kleintjes in de zaal, ook door de ouderen lustia meegezongen. Een en an der weid afgewisseld met enkele één-ao ters, opgevoerd dooi leden van het kooï. Heel aardig was ook het gedeelte van hel programma, waarin negen meisjes kt Japansche kleederdracht gestoken en met witte waaiers wuivend, z.g. een groet brachten uit hun vadert and aan „dat kleine vredelievende landje han de zee". In het jaarverslag werd een belangrijke uitbreiding van bet bestuur aangekondigd, Om half 11 sloot de heer v. d. Touw dezen feestavond in intieme* kring, met dankzegging.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2