st LAATSTE NIEUWS H%= 3- 51%= Omliggende Gemeenten Moroele en geestelijke herbe wapening Grens- en kustversterkingen Verwachting Luchtvaart Rechtszaken Verongelukt Duitsch vliegtuig gevonden Duizend kilometer per uur Kerk en School De kroning van paus Pius XII Gemengd Nieuws BINNENLAND BUITENLAND De omwenteling te Madrid Bears Fan Amsterdam. Burgerlijke Stand Handel en Bedrijf wU- 7, 83 Munitiemagazijnen BINNENLAND Nieuwe tuinbouwsteun Na den opstand in Cartagena 207,, 7, 7, 7,"" 7, 87, 7, ,VL AARDINGEN. Opbouw. Do burgemeester, de heer M. Cl Biezen, ieeft onlangs naar aanleiding ram de he iende radio-rede van H. M. de Koningin een oproep gericht tot de ingezetenen, om samen te bespreien wat er gedaan Kan wor den aan de moreele en geestelijke herle wapening. Aan den oproep hebben een 30-tal per sonen gehoor gegeven; de eerste vergade ring weid door den burgemeester geleid, die er den nadruk op legde, dat de geeste lijke herbewapening moet uitgaan van ieder persoonlijk1, van. het gezin, van de teert en van de instellingen, welkte de gee stel ijkte vorming van ons volk! bedoelen. Ten einde te trachten ihet moreel op hooger plan te brengen, werd voorgesteld om door instelling van enkele organen daaraan in Vlaardingen mee te werkten en leiding te geven. i Besloten weid tot oprichting van drie commissies, nJ.: i 1 Cbmmissie tot werkverruiming; Commissie van voorlichting; Commissie van inzameling. De taak' dezer commissies is als volgt omlijnd: I. Commissie tot werkverruiming. a. het sdheppen van werktaogelijkheden in eigen gemeente; b. het bevorderen van de mogelijkheid yxt oudere werkende arbeiders te vervan gen door jongere; het tot stand brengen van een „her- scholingsregeling"'; i 4 d. het beramen van middelen om den deprimeerenden invloed' van het „stempe len" tegen te gaan; e. het aandringen bij bevoegde instanties om bij weiken welke in de omgeving van aardingen met behulp van mechanische krachten worden uitgevoerd, meer arbeiders te weik te stellen. II. Commissie van Voorlichting. x, Meer persoonlijk Contact zoeken met de gezinnen, die gesteund' worden door Maatschappelijk Hulpbetoon door instelling van een vrijwillig bezoeken dezer gezinnen. Een 50-ta] personen zal naast en met de commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon weik'en, ten einde de getroffen gezinnon moreel bij te staan. Ejk'efnJ vrijwillige(n) armbezoeK(st)er wor den 213 gezinnen aangewezen, die min stens eens per week worden bezocht; b. het geven van raald en aanwijzingen, eventueel waar noodig en mogelijk' ver Ieenen van extra hulp, voorts alles beweik- stelligen wat de vrijwillige armbezoeker als vriend van het gezin in 'het belang daarvan, noodig oordeelt. 1 III. Commissie van inzameling. a. het inzamelen van kleeding, dekking, schoeisel, huisraad enz., alsmede geld voor aankoop van dezelve; b. het in orde brengen en op maat ma ken van ingezamelde kleeding, waardoor nog een Heine wextetaiogelijteheid ontstaat en het verzamelde productief wordt. Voorts werd door de vergadering beslo ten een schrijven te ricibten aan de kiesver- eenigingen van alle politieke richtingen, waarin wordt gevraagd om bij de a.s. ver kiezingen alleen prjnöipieele bestrijding toe te passen met vermijding van persoonlijke aanvallen en toespitsing der tegen steil in ge! OVERSCHIE. Eu een klein garnizoen. In de gemeente Overschie, in den pol der Zestienhoven, ongeveer tein Nooindletn van het V.O.O.-terrein, zullen, naar het „Vad." meldt, munitiemagazijnen, die ge sticht zullen worden op voldoenden af stand van alle gebouwen, in alle opzichten met de modernste méthoden be schermd worden. Dte hinderwetaanvrage van het departe ment van defensie is ten raadhuize te Overschie ingekomen. Gedeputeerde Sta ten zotten op 15 Maart ten raadhuize te zitting houden, teneinde bezwa ren aan te hooren. Uit de stukken blijkt, dat dte terreinen onder voortdurende mili taire bewaking zullen staan, waarvoor dan voor de te vestigen militairen kazewie- ruimten zullen moeten worden gebouwd' Het terrein omvat 3 H.A. De grootte van het te plaatsen garnizoen is oog nfet be kend. Een bureau stellingbouw van de genie opgericht, In de vergadering van de Eerste Ka mer van 22 Februari j.l, heeft de minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, mede gedeeld, dat binnen zeer korten tijd een belangrijke reeks grens versterkingen zal worden uitgevoerd, tot een aantal, dat een veelvoud zal zijn van het cijfer 250, door het liberale Kamerlid mr. A. G. A. Rid der van Rappard genoemd. De voorberei dingen, zoo voegde de minister aan deze mededeeling toe, zijn goeddeels_ getroffen, zoodat straks over de geheele linie, d.w.z. over het geheele grensgebied van ons land, Oost, Zuid en aan de kust, overal gelijk tijdig kan en zal worden gewerkt. Naar wij thans vernemen is opge richt een bureau stellingbouw, ressor- teerende onder den inspecteur der ge nie, kolonel F. A. Vaillamt, dat de taak van de genie bij de voorbe reidingen en uitvoeringen van deze versterkingen, heeft overgenomen. Als hoofd van dit bureau is aangesteld de gepeasionneerde^generaal-majoor van het Indische legerfL. C. A. v. d. Kasteele, die inspecteur der genie in Nederlandsch-Indiê is geweest. Reeds zijn eenige ingenieurs en mid delbare technici (opzichters) in dienst van dit bureau getreden, dat ongeveer een jaar zal functioneeren. De genie is zoo zwaar belast in deze dagen, zoo vernamen wij, o.a. met den bouw van kazernes, dat het gewenscht werd geoordeeld, een apart bu reau voor deze werkzaamheden op te richten. Op dit oogenblik werkt de genie reeds met ongeveer 500 tijdelijke krach ten, die uit hei,, burgerlijk leven zijn ge worven. In verband met de gevolgen van de vorst. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat binnen zeer korten tijd nog een steun- uitkeering aan den tuinbouw kan worden verwacht. Door allerlei omstandigheden is de financieele toestand, waarin de tuinders zijn komen te verkeeren, slecht. Voorts zijn van verscheidene producten de ter vei ling aangevoerde hoeveelheden zeer gering, of zullen deze door de vorst gering zijn. De fot op heden uitgekeerde steuntoesla- gen hebben voor de telers dezer produc ten geen voldoende verlichting kunnen bren gen. In de te verwachten steumuitteeering zal met deze moeilijkheden in den tuin bouw rekening worden gehouden en zal getracht worden een zoo juist mogelijke verdeeling van de nog beschikbaar ge stelde steungelden, als regel te berekenen ep den grondslag van de meer normale aan\oeren van het vorig jaar, over den geheelen tuinbouw te bereiken. Medegedeeld door bet K.N.M.L in De Bilt. Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Voor het Zuiden: Betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen of motregen, meest matige "Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, weinig verandering in temperatuur. Voor het Noorden: Betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regenbuien, meest ipatige Westelijke tot Zuid-Westelijké wind, weinig verandering in temperatuur. Veertien dagen hechtenis voor bedorven Kippen. Amsterdamsche kantonrechter veroor deelde een. poelier, aldaar, die kippen in »rjn zaak aanwezig had gehad emdie hij gereed gemaakt had voor verkoop en welke kippen schadelijk voor de gezondheid wa ren, tot veertien dagen hechtenis. De amb tenaar van het G. ,M. had tegen verd. die reeds eerder veroordeeld' is, een heeh- temsstraf van twee maanden geeischt. De tappen waren zeer mager en sterk tuber culeus, bovendien vertoonden 'zij nog an dere kwalen. 5 De knecht van den verdachte werd, we géns het aanwezig hebben Van bedorven ippen, tot f 15 boete veroordeeld. Elf lijken van Duitsehe officieren gevonden, die uil Spanje terug keerden. Fransche Alpenjagers hebben Zaterdag het wrak van een Duitsch vliegtuig ontdekt, dat eenige dagen geleden is verongelukt. Het wrak ligt op 1800 meter hoogte, in een eenzaam dal in de Fransche Zee-Alpen. Het stoffelijk overschot van de elf inzittenden is gevonden, deels met sneeuw bedekt. Het wrak is gevonden op anderhalf uur loopeu van de wintersportplaats Beuilval- berg, ten Zuid-Oosten van Huherture, dat slechts drie of vier. berghutten telt en in den winter weinig wordt bezocht. Hier door komt het, dat het wrak eerst een week na het ongeluk werd gevonden. Men gelooft, dat het wrak van het vlieg tuig, dat door een patrouille Alpenjagers op 40 KAL ten Noorden aan Nice is ge vonden, dat van het vermiste Duitsehe vliegtuig „Delus" is, hetwelk het vorig weekeinde op een vlucht van de Balearan naar Italië is vergaan. Negen lijken, welke uit het puin moesten worden gehaald, waren deerlijk verminkt. De beide andere lijken werden op 20 meter afstand gevonden. Zij lagen vrijwel verkoold in de sneeuw. Het ongeluk wordt aan mist toegeschreven. Men vermoedt, dat de bestuurder den koers is kwijt ge raakt, daar het vooir burgervliegtuigen ver boden is boven dit gebied te vliegen. Ilavas meldt nog: Gisteren werd het onderzoek voortgezet. Uit gevonden gespen, koppelriemen en distinctieven is komen vast te staan, dat men te doen heeft met tien officieren der Duitsehe luchtmacht. Het toestel, een vior-motorig toestel, deed1 dienst tusschen Berlijn en Barcelona. Slechts twee lijken konden worden geïden tificeerd. Men veronderstelt, dat aan boord ge vonden documenten, welke betrekking heb ben op een hulpcomité ten hehoove van de Joodsche jeugd' te Barcelona, bij aan komst der troepen van Franco in de hoofd stad van Catalonië werden in beslag ge nomen. Het vliegtuig kwam van Majorca en was waarschijnlijk 24 Februari van daar ver trokken. Het zou hier een vliegtuig betref fen,, waarmede militaire vliegers en onder officieren, die aan den strijd ia Spanje hadden deelgenomen, naar Duitschlaadwer- den teruggebracht. Twee lijken zijn geïdentificeerd'. Maar de piloot verloor het bewust zijn. Bij een proefvlucht met eon Curtiss- Wrigbt toestel te Shreveport (Louisiana) heeft de Amerikaansche luitenantvlieger Keith een duikvlucht gemaakt met een uur snelheid van naar scliatting 1000 kilome ter, doordat hijhet bewustzijn ver- looi. Dit geschiedde op een hoogte van 28.000 voet, vermoedelijk door oen defect aan de zuurstof-installatie. Met eon snel heid van zestien kilometer per minuut schoot het toest'el omlaag, doch op 9000 voet hoogte was de piloot weer. zoover bijgekomen, dat hij het vliegtuig recht kon trekken, ondanks het feit, dat een vleugel beschadigd was. De snelheidsmeter bleek vastgeraakt te zijn op 750 kilometer en aan de hand van rekenkundige formules stelde men de bereikte snelheid vast op iels hoven de duizend kilometer. Men geeft echter direct toe, dat dergelijke snel heden, vooral in een duikvlucht, slechts als „wetenschappelijke ramingen" moeten wroden beschouwd. Op ms balkon bulten den Sint Piefer. De kroning van paus plus XII zal niet geschieden in den Sint Pieter, doch In de loggia van de zegeningen, zoodat de me nigte op het plein voor de kerk de geheelo plechtigheid kan volgen. Deze maatregel is genomen omdat ini den Sint Pieter slechts 50.000 menschep een plaats kunnen vinden, terwijl vele tien duizenden den wenscb te kennen hebben gegeven de kroning te willen bijwonen Bovendien is genoemde loggia juist voor dit doel door Bramante gebauwd'. De paus door een val licht aan den elleboog gekneusd. De paus is Vrijdag, op weg naar de Six- tijnsehe Kapel, waar hij de hulde der kar dinalen in ontvangst heeft genomen, op de trappen uitgegleden. Hg heeft daarbij zijn rechter elleboog bezeerd. Na de plechtigheid heeft dr. Galeazzi den elleboog onderzocht. Hij heeft mede gedeeld, dat de plek licht gekneusd was. Meisje doodgereden. Vanmorgen te half negen is op een ter rein, gTenzende aan de Van Hallstraat en den Haarlemmerweg te Amsterdam1, waar zand wordt gestort een zesjarig meisje onder een achteruitrijdende zandauto te rechtgekomen en overreden. Bet kind moet op slag zijn gedood. Op onbewaaktcn overweg door den trein gedood. Vanmorgen omstreeks zieven uur werd langs de spoorlijn te Venio, nabij don on- bewaakten overweg en den Kapel weg te Belfedl, het verminkte lijk van een man gevonden, die klaarblijkelijk door den snel trein Venlo-Roermond van half zeven was overreden. De rijksveldwacht stelde een onderzoek in, waarbij bleek', dat men te doen bad met het stoffelijk overschot van een broe der van het missiehuis te Steyl. De hotelbrand te Halifax. Bij den noodlottigen brand in het hotel Queen" in Halifax, zijn 35 mensehen om het leven gekomen. Een juiste opgave is echter niet mogelijk, daar verschillende gasten nog niet in het vreemdelingeabock' waren ingeschreven. De brandweer zet haar onderzoekingen voort, doch wordt gehin derd door ijsvorming. Vermiste robbenjagers terecht Van de sinds geruimen tijd vermiste drie Noorsche robbenjagers zijn thans de „PST" en de „Salis" na zware stormdagen te hebben doorstaan in hun havens binnen- geloopen. De derde robbenjager, de „Nykoa", is waarschijnlijk vergaan. Aan de gevolgen o\ erleden. Rotterdam, 6 Maart. De 30-jarige M. Zevenbergen, die Zondagavond op den Kruisweg onder de gemeente Rhoon door een passeerende auto is overredten, waar bij hij een schedelbasisfraetuux opliep, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen bezweken. De regeering-Ncgrin heeft geen enkele macht meer. Madrid, 6 Maart. (Havas). Toen gister avond de journalisten naar gewoonte te negen uur naar het hoofdkwartier kwamen om inlichtingen te vragen, vonden zij hui ten het gebouw een sterke macht, terwijl vele auto's voor stonden en nog steeds aanreden. Zij werden in de wachtzaal ge laten, waar zij tot middernacht hieven, om vervolgens te "norden uitgenoodigd te luis teren naar de radiorede van de leden van den defensieraad. Vervolgens werden zij door kiolonel Ca- sado ontvangen, die zeide: „Gij hebt een historisdhen nacht beleefd. IVij zijn over tuigd Spanje en de republiek eeu dienst te hebben bewezen". Op een vraag omtrent den opstand te Cartagena zeide hij, dat dte vloot niet in opstand is gekomen tegen de republiek", doch tegen de regeering, welke geen macht meer had. Tijdens zijn onderhoud met de journalis ten werd kolonel Casado verscheidene ma len aan de telefoon geroepen. Eerst door generaal Manuel MataHana, den chef van den genera!en staf. Ciasado zette uiteen wat was geschied. Vervolgens had hij een telefoonge sprek met Paulino Gomez Saenz, den ex-minsteir van binncnlandsclie zakteh, wien hij zeide: „Iedereen is in opstand, rond mij staan vertegenwoordigers van alle par tijen en vakvereenigïngen behalve de Communisten, Allen zijn u moe. Gij vertegetrn oordigt het volk niet, want ge zjjt geen regeering. Gij regeert met u drieën het land". Tenslotte had hij nog een telefoongesprek met Miaja, die' hem niet goed sd'ieen te he grijpen. Casado noodigde den generaal uit naar Madrid te komen. Uit alle deelen van het linksahe Spanje kreeg kolonel Ciasado betuigingen van aan hankelijkheid en vertrouwen. De nieuwe defensieraad. Havas meldt nader: In den nieuwen defensieraad vereenigen zich rond Casado en Besteiro een aantal mannen van goeden wil. Het doel is te strijden tegen het offensief, dat wordt voor bereid door de tegenstanders en iedere wanorde te voorkomen. De raad h-°eft tot zijn beschikking het leger en de arbei ders-organisaties. De oud-president van de Cortes, Besteiro, geniet een groote moreele autoriteit. Hij heeft den geheelen burgeroorlog te Ma drid geWoond en heeft zich niet met po litiek ingelaten. ®e vertegenwoordiger van de U.G.T Wencelao Carillo, behoort, tot de richting van Largo Caballero. Hij is de eerste dagen van de verdediging van Madrid on derstaatssecretaris van binnen'andscbe za ken geweest. Eduardo Vals en Manuel Gonzales Marin zijn militaire leden van de anaichist sclie va .beweging. De eerste heeft van het be gin van den burgeroorlog het verdedigings- comité van de C.N.T., het Spaaascbe vak ver l«ond, geleid en is bekend om zijn koel bloedigheid en organisatie-ialent. Vannacht heeft ook kolonel Oipnanc Me- ra, bevelhebber van het \ierde legercorps en lid van de G.N.T., voor Union Radio gesproken. Hij zeide o.a.„Verraad heeft ons een deel van ons vaderland doen verliezen. Dit heeft zijn hoogtepunt be reikt in de misdadige houding van Junn Negrin, die strijders en arbeiders onwaardig regeerde en die geen ander doel had, dan het verzamelen van de nationale schatten en te vluchten, terwijl het volk aan den vijand werd overgeleverd. Thans wil een bevelhebber van het leger, een eerlijk zoon van het volk, het volk verdedigen. Van he den af heeft Spanje één regeering, en één doel: „vrede", doch een eerlijke vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid en broe derschap. Indien ongelukkigerwijze onze stem niet zou worden gehoord, dan zul len wij op onze post blijven tot den dood, om de onafhankelijkheid \an Spanje te verdedigen.'' Repnblikewsche oorlogsschepen aan de Algerijnsche kust ge zien. Parijs, 6 Maart. (Havas). Volgens hier ontvangen inlichtingen, heeft de republi- keinsche vloot, bestaande uit drie of vier vrij groote sdhepen en eenige kleine een heden, gisteren de haven van. Cartagena verlaten. Vanochtend voeren de schepen langs de Algerijnsche kust in Oostelijke richting. De regeerinsgscrisis ia België. Brussel, G Maart (Bel ga). Vanmorgen had men in politieke kringen den indruk dat die regeeringsorisis wellicht nog kap worden opgelost, zonder dat tot ontbinding van het parlement wordt overgegaan. Hot schijnt dat de ministers vandaag ge meenschappelijk zullen trachten een pro gramma te vinden, dat door een meerder heid gesteund zou kunnen worden. Vijf cn veertig gewonden bij spoorweg ongeluk. Op het traject Karlsbad-Johann Georgen- sladt zijn drie zwaargeladen wagons van een goederentrein losgeraakt en op een steil hellend spoorbaangedeelte tegen een' achteroprijdenden personentrein gereden. Door den zwaren schok schoven de eerste twee wagons van den vollen personentrein in elkander; de drie goederenwagons wer- aen eveneens in elkaar geschoven en ver nield; veertig personen werden licht, vijf zwaar gewond. KOERSEN OP 6 MAART 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. V.K. HEDEN 407, SCHIEDAM. Geboren: 3 Maart. Johanna Christina Cornelia, dochter van J. B. G. van Pelt en M. Th. Putters, Parallelweg 174. Martin Hans, zoon van J. Koomen en T. Bregman, Sin gel 22. 4 Maart. Christiaan Theodoras, zoon van 0. Th. Groenewegen en C. G. Schater, Stationstraat 7. Pieter, zoon van B. Vink en M. van der Vlies, Nassaulaan 75. Overleden: 3 Maart. J. H. de Graaf, 80 jaar, wed. van A. v. Oosten, Beierlandschestxaat 7. J. G. Timmermans, 47 jaar, Dr. Nolet- stiaat 1. MAANDAG, 6 Maart. Offideelc notarmg van de Commissie uit de Kamer van Koophandd. Moutwijn f16.— per HL. ad 46 pCt iSonder fust en zonder belasting. N iet-offideel. Spoeling- fl.40. Binnenlandsche spiritus f24.k 100. Buitenlandsche spiritus f14.50f 16. Zondei fort en zonder belasting. Zon en Maan. Zonsopg. 6 Maart 6.41 u., oodg. 17.46 u. Zonsopg. 7 Maart 6.39 u., omdg. 17.48 u. Maart V.M. 12 Maart L.K. Wisselkoersen. Amsterdam, 6 Maart Londen 8.833/s, Berjjjn 75.60, Parijs 4.9972, Brussel 31.70. Bern 42.80, Kopen hagen 39.45, Stockholm 45.50, Oslo 44.40, New-York 1.883/s, Praag 6.46, Milaan 5.7272 prolongatie pCt (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Cert. Calvé87 Nederl. Ford3687s Ned. Gist Spiritus Ned. KabelfaJbriek 530 Philips Gl. G. B221 Unilever1407» (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republicv Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Amem (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cent. Oil Mid. Cont. Petr." Phillips Petr 247, «6»/» 38 Vu 297, 16"/» 49V» 8677, 531 218 21 143 47, Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. Senembah SCHEEPVAART. H.A.L. Rott Lloyd "led. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Paa Southern Railway Cy Ex-dividend. 240 2507, 240 67, 67„ 687, 1877, 133 138 322 324 57, 117, 297» 107, 107, 207» 117» 30 107»- 107,— 2107, 1497, 212 1507,— 3 17, 83 4857, 837,- 437 7, 87, 2317, 211 2127, 232 2117, 253 4 1077, 1067, 1137, 1077,- 1067,, 114 47,. 147, 167, IS 167, 3'7»- 137,- - .16 ,14»7„" 167, 4 '18 Hoog water. 6 Maart4.09 aar, 16.18 uur. 2 Maart 4.49 rtur, 17.01 uur.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3