Passieve luchtbescherming itftcs MIDZA GEWIN BRENGT VREUGDE IN 'T GEZIN. mm inleidende rede van minister Van Boeyen tot een reeks radiolezingen. - ,7 -I i >id mmwimmm week f 170.- aan prijzen, inplaats van f ISO.— Alle goede dingen bestaan uit drieën: Koopen in de MIDZA-ZAKEN De MIDZA-BONNEN sparen Als prijswinnaar in de krant DAT ZAL JE GEBEUREN 11 iS&5 GULDENSBONNEN: SO CTS. BON 25 CTS. BONI Door de Nederlandse he Vereenigmg voor Luchtbescherming worden enkele, radio voordrachten gegeven over het vraagstuk der luchtbescherming. De minister van bin- nenlandsche zaken, de heer Van Boeyen, heeft gisteravond, ter inleiding van deze voordrachten, een kort woord voor de mi crofoon gesproken. De minister begon op te merken', dat ons volk bepaalde uitnemende eigenschap pen bezit en dat één van die kenmerken is, Jat het gemeenschapszin heeft. De we tenschap, dat deze eigenschap een ken merk is van ons volk, geeft een gevoel van veiligheid en zekerheid, ook wanneer moeilijke omstandigheden dreigen. Die wetenschap kan echter ook ten ge volge hebben, dat wij de gevaren, die ons omringen, niet tijdig onderkennen. Een planmatige werkverdeling. In het bizonder, wanneer onbekend is, in wélke mate de gevolgen van die ge varen kunnen optreden, is het noodig tijdig te bezinnen op de vraag, hoe de krach ten, die in moeilijke omstandigheden met elkander hebben samen te werken, met elkander in verbinding dienen te worden gebracht, opdat een planmatige werkver- deciir.g wordt verkregen en een ieder de plaats kent, die hij heeft in te nemen en ïle taak weet, die hij heeft te vervullen. Ook ten aanzien van liet- vraagstuk- van c.tte -passiève luchtbescherming geldt deze -noodzakelijkheid.; De passieve luchtbescherming valt in twee stukken uiteen, de overheidsbescher ming en de zelfbescherming. De overlieids bescherming is in handen gelegd van de centrale overheid en de locale besturen De zelfbescherming is de zaak van een ieder onzer. Groot aantal vrijwilligers. De wetgever en de regeering hebben meer dan "eens duidelijk uitgesproken, dat passieve luchtbescherming een zaak is van overheid en volk samen. Een goed deel van ons volk begint zijn verantwoor delijkheid reeds te verstaan. Het leger vrij willigers, dat in tal van gemeenten zich beeft aangeboden om de overheid, bij de de verzorging van dit beiang, bij te staan, is zoo groot, dat verwacht mag worden, dat de burgemeester nauwelijks een beroep op art. 12 van de wet^-betreffende de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen, zal behoeven te doen, waarin dezen de bevoegdheid is gegeven, een. ieder te verplichten, die medewerking te geven, die hij noodig acht. De taak van overheid en volk. Niettemin is het noodig breede kringen van ons volk er van te doordringen, dat een; ieder een taak heeft te verrichten. Overheid en volk hebben beiden een roe ping. Dat de overheid een belangrijke roe ping heeft te vervullen, is duidelijk. Zij zal, op grond van wettelijke voorschrif ten, indien luchtaanvallen dreigen o.m. zorg hebben te dragen voor de waarschu wing en alarmeering van de bevolking. De taak, die de portie» brandweer, genees kundige- en reinigingsdienst hebben te ver richten, dienen van tevoren behoorlijk ge regeld te zijn. De organisatie van de hulp diensten, als reddings- en ontsmettnigsploe- gen, moeten tevoren onherroepelijk vast staan. De verduisteringsmaatxegelen dienen in een oogwenk genomen te kunnen wor den. De opleiding van personeel is noo dig. De matenaal-voorzieniug eischt groo- te zorgen. Zelfbescherming. Doch ook'het rolk heeft een taak. Wie meent, dat de overheid' over het vermo gen beschikt om de veiligheid' van personen en goed volledig te ..waarborgen, zal bedrogen uitkomen. Het Nederlandsche volk en dit is ook de bedoeling van de radiovoordrachten dient ervan door drongen te worden, dat ',de zelfbescher ming, de bescherming van eigen huis en haard, niet alleen een mpreele plicht is, doch ook uit een oogpunt van zelfbehoud1 volstrekt noodig is. De weg daartoe. De minister zeide verder, dat hij vol komen verstaat, dat menig luisteraar de vraag zal stellen, is zelfbescherming werke lijk mogelijk ?- Op welke wijze kan deze zelfbescherming gevonden-, worden? Het antwoord opdeze vraag is-, zelfbescher ming is. inderdaad' in vele opzichten me gelijk,J)e Nederlandsche Vereeinging voor luchtbescherming is-,het orgaan, dat den weg wijst, maar ook den weg opent, waar langs ziüks kan geschieden. Zij is een door de overheid erkende ar- ganisatie, waarin zich de belangstelling van dadendïang van de burgerij ten aan zien van de zelfbescherming dient te kana- liseeren. Voorlichting door plaatselijke organisaties. Bizondere aandacht is de laatste maan den 'gewijd aan de vraag betreffende de taakafbakening tusschen de verschillende instanties, maar ook aan het antwoord op de vraag op welke wijze bevorderd1 dient te worden, dat het geheele land', in den, kortst mogelijker! tijd, van het belangrijk ste werk van de Fedoriandsche Veretóni- ging voor' Luchtbescherming kan profitee- ren.'Aan geen enkel, gebied van ons land- mogen dè vruchten van haar arbeid wor den onthouden. Als resultaat van deze overwegingen werd besloten, dat spoedig in de wettelijke voorschriften zal worden neergelegd, do plicht van de burgemees ters om in alle gemeenten een plaatselijke organisatie van particulieren tot stand te brengen, die een onderdeel zal zijn van de groote organisatie van de Nederland sche vereeniging. Het uitgesproken doel van de plaatselijke organisaties zal niet anders zijn, dan die van de landelijke ver eeniging. De plaatselijke afdeelingen zul len de bevolking voorlichting dienen te geven omtrent de luchtbescherming. Zij zullen voorlichting en instructies op het gebied der zelfbescherming verstrekken. Zij zullen medewerken tot het leggen, van het zoo noodzakelijke verband' tusschen. de werkzaamheden van de burgerij en de over heidsdiensten, --Spg:' In tal van - gemeenten is lofwaardige ijver om, mocht het, gevaar los breken, gereed te zijn. De NedérlandSche 'Veréeini- ging voor Luchtbescherming staat gereed, om haar arbeid tot het uiterste op te voeren. Daadwerkelijke- gemeenschapszin. Van U wordt gevraagd', aldus de minis ter, te luisteren, naar de komende radio voordrachten, rrlaar U wordt ook opge wekt, wanneer binnen korten tijd bij mon de van Uw burgemeester U ©en oproep be reikt, niet afzijdig te blijven. Zeg ja, wan neer U gevraagd wordt om mede te dienen, en wanneer tot U de roepstem* uitgaat om Uw gemeenschapszin nu reeds te toonan, verleen vollemedewerking aan de vor ming van de "plaatselijke organisatie van particulieren, djjb tot doel heeft d'e zelf-' bescherming,:! da£ ié ook bijstand té ver- leenen aan alhm, die in gevaarof nood' verkeeren. J.-V -V gn t k -V Op den Bijn fcjf Oosierbeek fe de Rijnwk Wijkdienst 10", 'een seWp van 600 ton, aangevaren en gezonken, Op den voorgrond een gedeelte van de lading, die zooveel mogelijk gelost werd. Burgemeester M. 0. Siezen spelt den heer W. F. Wlllemse, die gisteren 40 jaar_ln dienst was bij de Lever's Zeep -Mij- te - "Vlaardingen, de zilveren medaille, verbgjiuea aan de Oranje Nassau orde, op de borst. frfjj De Utidofr R. v.d, M* Bet Je Wolf straat 52, Rotterdam fe prijs J. F. Niéuwe Buurt f, Schiedam j. N. F.v. Bourgondlëstraat 31b v.d. B. Nlcolaas Bectstraat 22 B. H. Frans Halsplein 15 H. J. D. Abbenbroekschestraat 14b K. G.J. Broersv®st'44., A.v.d. B. Kreupelstraat 29 J. H. Ruysdaellaan 11 F. v. R. Warande 210 W. v. B. .Newtonstraat 25 D. R, Nóordvestslngel 61 Ai C. ijselmondesèhestraat 15 A. C.-S. Lange Nleuwstraat 35 B. Z. Havenstraat 5a v. d. H. Warande 53 L. v. R. Middel harnisehestraat .2 J. de L. Middelharnlschestraat 38 de B. Nieuwe-Haven 75 Th. J. - Nassaulaan. 20 j. T. Beyer'landsehestraat ,6 J. V, Hoofdstraat 121 D. v. d. H. Körtlandstraat S/4 M. v. d. H. Copernlcusstraat 7 P. Heerenstraat. 27 - M. d.,B. .Nieuwe Haven 147 j. Suitenhayenweg 180 F. B. v. D. K. kerkstraat 4 v. d.' S. Lange Niéuwstraat 187 N.V. 'Pr, F.' Hendrikstraat 16 W. N. r. Marlastraat 97 v D. W.v.d.Z. Emmastraat 1 B. B. Fr. R. O. v. d. H. J. P. B. W. A. v. d. B. F. v. R. A. de G. W. F. M. v. d. K. Oude Maasstraat 17 PI. Eendracht 25 Warande. 53 Groenelaan 38 Warande 119 W. de Zwijgerlaan 4. Warande 210 Tuinlaan 10 Kreupelstraat 60 de B. Nieuwe Haven :147' j. p. Groenelaan 38 W. F. M. v. d. K. Kreupelstraat. 60 G. Kreupelstraat' 35 A. j. v.-d.'V; "Stèénstraat '4 B. B. oude Maasstraat 17 v. d. H. Warande 53 A. v. d. B. W. de Zwljgerlaan 4 G. Vlaardingerdijk 51 L. A. Korte Haven 27 Fr. R. D. PI. Eendracht 25 J. Buitenhavenweg 180 F. v. R. Warande 210 v. d. S. Lange Nleuwstraat 187 W. Rotterd.dljk 296

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 8