EERSTE BLAD. Donderdag 9 Maart 1939 Het Britsche leger buitenland 91ste Jaargang. No. 22116 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Hoare Belisha dient zijn begrooting in. Organisatie van een territoriale strijdmacht De Britsche minister van defensie, Hore Belisha, heeft bij het Lagerhuis de Iegerbegrooting ingediend en daarbij o.m. gezegd, dat de vraag, welke het Huis zich in de eerste plaats stelt, is, in welke mate wij in geval van een oorlog bereid moeten zijn met landstrijdkrachten te intervenieeren op| het vasteland van Europa. De grondslag der Britsche strategie is een voldoende waarborg voor onze ge bieden te verschaffen-door landstrijdkrach ten in samenwerking met onze zeemacht. In het moederland hebben wij een troe pensterkte, welke ïn normale tijden ge bruikt wordt voor de aflossing van gar nizoenen overzee. Zij wordt een strate gische reserve, welke in staat is in geval n nood een stoottroep te verschaffen. Len aanzien van het luchtwapen wordt langzaam voortgang gemaakt in de rich ting van. een herstel der militaire aspecten van de verdediging van het moederland tot de vroegere opperheerschappij. Vijf di visies zijn in de plaats gekomen van de twee vroegere luchtverdedigingsdivisies. Thans is besloten daar nog twee divisies aan toe te voegen onder bevel van ©en generaal en een uitgebreiden staf. In het nieuwe financieele jaar zal het aantal bestaande batterijen tusschen 50 en 100 pet. worden vermeerderd. Met deze maatregelen is meer dan 30 millioen" ge moeid Boor 'de vorming .van een' territoriale strijdmacht voor de verdediging van het moederland heeft Haldane, die in 19*14 minister van oorlog was en ia dat jaar een expeditieleger heeft voorbereid, liet geregelde leger vrijgemaakt voor diensten buitenslands in een tijd, dat de voorzie ning in de veiligheid van Groot-Brittan- nië zelve niet langer de overheerschemde factor was bij de beschikking over onze strijdkrachten. Dat is thans de overheerschende factor, aldus Belisha. Toch hebben wij niet aan het geregelde leger geraakt. Wij hebben het geheele veldleger der territoriale legers vrijgemaakt voor samenwerking met het geregelde veldleger. Door de vorming van een aparte luchtafweer en ©en leger voor de kustverdediging, uit de territoriale troe pen, wordt een enorme toeneming van onze militaire kracht verkregen. De garnizoenen overzee. Wij hebben de politiek voor onze garni zoenen overzee opnieuw onder ©ogen moeten zien. Waar dat mogelijk is recru- feeren wij inboorlingen. Voor den eersten keer werd voorgesteld' lüeyloneesche soldaten te gebruiken bij de kust- en luchtverdediging van Ceylon en ook in andere deelen van het rijk maken wij van plaatselijk personeel gebruik. Teneinde de verdediging van overzee- sehe havens te versterken, hebben wij in dit jaar kernen gevormd voor een extra strategische reserve in het Midden-Oosten, waarvan thans in Palestina twee divisies zijn gestationneerd. De minister sprak nog over de moge lijkheid van een verdere strategische re serve in Indié. Uit de strategische reserve in het ver- eenigd koninkrijk is door een recente te- slissing der regeering een veldleger ge vormd, dat wordt geoefend en opgeleid om dienst te doen in geval van een oor log in Europa. Ieder gevechtswapen van liet geregelde leger is op nieuwen leest geschoeid* Ail es is gedaan om een snelle mobilisatie mogelijk'te maken, van het geregelde leger zijn vier infanterie- en een pantser-divisie bij liet veldleger gevoegd. Alle divisies zijn mobiel. De tegenwoordige pantserdivisie bestaat uit drie brigades van drie regimenten, die alle met tanks zijn uitgerust. Hét is met het oog op de ontwikkeling van de tanfcafweer niet onze bedoeling lichte tanks ongesteund *1. ^cn s brengen, daarom hebben wij de aantellen zwaardere tanks vergroot. Het veldleger der territoriale troepen wordt eveneens gemoderniseeid. De regee- ring heeft besloten de territoriale troepen uit te rusten met alle moderne wapens, welke door de geregelde troepen op even groote scha rijm or len gebruikt - De sterkte van liet territoriale leger zal op 250.000 man worden gebracht. Den der den of vierden dag van de mobilisatie zul len in het geheele land 200 recruteerings- csentra zijn geopend voojr alle wapens en dienstvakken, terwijl intusSdhen mannei worden g erecruteerd. Hore Belisha herhaalde de op 11 Fe bruari door Chamberlain afgelegde ver klaring inzake de belangengemeen schap met Frankrijk, -waarmede Enge land zoodanig vereenigd' is, <M iedere bedreiging der vitale belangen van Frankrijk, van welkte zijde ook, een onmiddellijke samenwerking van En geland zal te voorschijn roepen. Hore Belisha voegde hieraan toe, dat deze verklaring van Chamberlain in zake de* belangengemeenschap met Frankrijk van grooter beteekenis is dan eenige voorafgaande verklaring. Zij legt ons den plicht op voor zekere gebeurlijkheden te overwegen hoe ons veld leger moet worden voorbereid. De tespre- Mngen tusschen ons en de Fraimfehed heb ben ons in dit opzicht niet geboden, doch verstandige geesten dienen gereed te zijn voor iedere mogelijkheid. Indien wij in een oorlog betrokken zouden worden, zou onze bijdrage niet halfslachtig zijn, noch gebaseerd op eenige theorie van beperkte verplichting". Hore Belisha legde er den nadruk! op, dat de besprekingen steeds betrekking heb ben, gehad op plannen voor de verdediging en niet voor den aanval. - De recruleering. Sprekende over de reciruleering, zeide de minister, dat, afgezien van Bnisote troe pen, in fridië en Birma troepen zijn ter sterkte van 531.353 man, verdeeld over alle rangen, hetgeen 83.000 meer is dan 12 maanden geleden. In dit financieele jaar zijn 40.000 reeru- teningelijfd. Dat was in een periode waarin de luchtmacht van de vloot dubbele cischen stelde in vergelijking met 1936. Het tekort op de huidige slerk'le bedraagt 16.000 man, doch er is een kleine ver betering, waardoor dit tekort het volgend jaar zal worden ingehaald. Het territoriale leger i s thans hoven de sterkte, welke hij •■oen aanvang van het financieele jaar 1938'39 was toegestaan. Dit is nimmer tevoren in vredestijd het geval geweest. Met 77.000 recralen in 12 jaar, vergeleken met 45.000 het jaar tevo ren heeft de recmteering met gemak allo records gebroken sinds de oprichting van het territoriale leger. j in Madrid is het nog niet rustig Het eonunniiistiseh verzet is nog niet geheel gebroken. volgens Havas blijft de toestand te Ma drid! verward'. Met name ia de voorsteden van Madrid bestaan nog baarden van. verzet. Gistermiddag probeerden de commu nisten een aanslag te plegen op de Bank van. Spanje en op het gebouw der poste rgen. Na een hevig gevecht werden zij verdreven. De strijdkrachten van Miaja zijn meester van het centrum der stad, terwijl de com munisten naar de voorsteden werden te ruggedrongen, waar zij zich met name in de hippodroom verschansten. Tegen kwart voor vier werd in zekere stadswijken nog zoo nu en dan geschoten. Tanks reden door de straten. In. den loop van den dag heeft kolonel Ortega nog geprobeerd tusschen de beide partijen te bemiddelen. Resultaten zijn echter niet bekend geworden. De bezetting van Madrid Het militaire probleem geeft geen moeilijkheden, doch wel de handhaving van de rust en de voedselvoorziening. Havas meldt uit Burgos: De inneming van Madrid stelt op het oogenblik voor de rechtschen drie pToble- men: Het militaire probleem, de levensmidde- lenvoorziening en de politie. Het militaire probleem is gemakkelijk op te lossen, ge zien de verpletterende overmacht van het reclitsehe leger. Wat de levensmiddelenvooTziening be treft, men heeft treinen met voedingsmid>- delen samengetrokken in de nabijheid van de hoofdstad. Verklaard kan worden, dat de voeding der hoofdstad voor een week verzekerd is. De recente gebeurtenissen hebben een nieuw, ernstig probleem aan de orde ge steld, n.l. dat der politie. Men meent te weten, dat de autoriteiten dé ontworpen diensten versterkt hebben door bij de Ciuardia Civil en de colonnes vrijwilligers die ter beschikking staan van den politie chef, Hungaria, zekere bezittingsdivisies te voegen. Madrid zou verdeeld1 worden in sectoren, waarop de militaire commandan ten het toezicht zouden uitoefenen onder leiding van Hungaria, Men vreest n.l., dat extremisten schade berokkenen, wanneer de politie niet snel en overal tegelijker tijd tusschenbeide komt, Niet voor de rechtschen deze drie problemen hebben opgelost, zal de bezetting van Madrid kunnen geschieden. De Spaansche kust is geblokkeerd Burgos verbitdt scheepvaart in de Ifnkisdac territoriale wateren De geheele Middellandsche Zeekust, tus schen Sagunto en Adra is gesloten voor de scheepvaart in de Spaansche territo riale wateren, aldus wondt bekend ge maakt in een communiqué, dat gister avond is uitgegeven door het hoofdkwar tier der admiraliteit Het communiqué voegt hieraan toe, dat ieder schip, dat de dxiemijlszöne binnen vaart zonder machtiging van den bevel voerenden admiraal der blokkadestrijd krachten in de Middellandsche Zee in be slag zal worden genomen. De admiraliteit waarschuwt alle sche pen, dat tusschen den vuurtoren van Torre Lamesa en Kaap Palos onder zeebooten kruisen, die opdracht heb ben, ieder schip tot zinken te brengen, welke vlag het ook voert, dat zou trachten, binnen-dp drie-mijlsgrens te komen. Schepen, die lading aan boord hebben voor andere havens' aan de republikeinsche kust, welke vlag zij ook voeren, moeten; naar een nationalistische haven opstoo- men en worden uïteenoodigd, naar Bar celona, Raima de rMbibrca of Malaga te varen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de duikbootblokkade ook de kustwateren ter hoogte van Cartagena omvat. De blokkade treedt onmiddellijk in werking. Engeland De besprekingen inzake Palestina ■Greotere bereidheid van de Jood sche delegatie? In Arabische kringen is men van mee- ning, dat de informeele ontmoeting tus schen de afgevaardigden der drie partijen hoewel geenszins een resultaat werd bereikt een grooter bereidheid van de Joodsclie gedelegeerden bij de waardee ring van het Arabische standpunt heeft aangetoond. Het wordt tamelijk waarschijnlijk geacht, dat spoedig nog eens een dergelijke bijeen komst zal worden gehouden. Men verwacht thans, dat de voltallige Arabische delegatie waarschijnlijk vandaag met de Britsche vertegenwoordigers zal bijeenkomen. Definitieve Britsche voorstellen in voorbereiding. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter, dat de Britsche regeering thans defi nitieve voorstellen overweegt inzake Pa lestina, welke ■voorstellen aan de Arabi sche en de Joodsche delegaties begin vol gende week zouden worden overhandigd. Zuidzce-conefrcnlic te vcrw achten. Volgens den parlementairen medewerker van Reuter gelooft men, dat sedert eeni gen tijd. voorbereidingen worden getroffen voor een rijks Zuid zee conferentie. De voor bereidingen zouden vrijwel voltooid zijn en da aankondiging zou niet lang meer op zicli laten wachten. Er zou aan de conferenlie worden deelgenomen door En geland, Australië en Nieuw Zeeland en tot de onderwerpen, die besproken zou den worden, beliooren de defensie, de luchtverbindingen en handels- en econo mische aangelegenheden. België De a.s. verkiezingen. Oud-premier van Zeeland zal zich bij de komende verkillingen niet candidaat stellen. Abbé Maliieux, voorzitter vair de Waal- sche concentratie, zou er aau denken, om met het oog op de verkiezingen, een on afhankelijke Waalsclie partij op te richten. Mexico Naar regeling van het olieconflict? Na de eerste bespreking, die gisteren ge voerd is tusschen president Cardenas en Richberg als vertegenwoordiegr van het meerendeel der oliemaatschappijen, wel ker' bezittingen het vorig jaar onteigend zijn, is een communiqué uitgegeven, vol gens hetwelk heide partijen van meening ïijn, dat inderdaad' vorderingen zijn ge taakt. De hcspieUngen zullen vandaag voelen te*v-' Sovjet Rusland Zuivering bij de Gepeoe Aanpassing aan hel ,,meer ge matigde regime". De „Times" verneemt uit Warschau, dat Reriya, die in December van het vorige jaar Jezof als volkscommissaris heeft op gevolgd, de zuivering in de hoogere ge ledingen der Gepeoe voltooid heeft. De dhefs der politie in de Oekraïne, in Wit- RusJand te Moskou, Leningrad, SwerJ- lowsk, Jaroslaf, Dnjeproletrowsk, Stalingrad en in andere belangrijke oentra zijn verwij derd en vervangen door ambtenaren, die zich beter kunnen aanpassen bij ihet „meer gematigde" regime aldus de „Times", dat kort na het aftreden van Jezof werd aange kondigd. Duitschland Joodsche vluchtelingen in Venezuuela toegelaten. Een groep Joodsche vluchtelingen uit Oostenrijk, die reeds weken lang met het Duilsche s.s. „Kimigstein" in verscheidene Zmd-Amerikaansche havens getracht heeft aan land te komen, heeft thans eindelijk in de V'enezolaansche haven Laguavia toe stemming gekregen te debarkeeren. De „Königstein" had opdracht in geen geval met haar passagiers weer terug te koeien. De vluchtelingen bezittten geen visa, waarom zij vrijwel overal geweigerd werden. Thans kunnen zij zich in Vene zuela vestigen, onder voorwaarde, dat zij zich uitsluitend bezig houden met land bouw. Het betreft hier 300 Joodsche man nen, vrouwen en kinderen, die in het bezit zijn van 6000 pond voor vestiging. Hitier binnenkort naar Oostenrijk? Men gelooft, dat Hitier zich binnenkort naar Oostenrijk zal begeven ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de aan hechting van Oostenrijk bij Duitschland. Hij zou dan mededeelen, dat van iedere gerechtelijke vervolging van Schusclmigg is afgezien. Frankrijk Vaststelling datum presidentsverkiezing. De ministerraad zal morgenochtend bij eenkomen en den datum vaststellen, waar op de nationale vergadering zal worden bijeengeroepen om een president van de republiek te kiezen Voorts zal gesproken worden over den buiteniandschen toestand. Bonnet zal een uiteenzetting geven van de laatste gebeur tenissen. BINNENLAND Centraal vluchtelingenkamp te Elspeet Joodsche vluchtelingen en hun gezinnen zonden hier w orden ondergebracht. Morgenmiddag zal de gemeenteraad van Ermelo in een spoedciscliende ver gadering bijeenkomen, ter behandeliug van een voorstel lot uitgifte in erf pacht van 100 H.A. heide te Elspeel, aan den staat der Nederlan den voor de vestiging van een centraal kamp voor Joodsche vluchtelingen. Naar wij vernemen lieeft minister Van Boeyen, bij zijn bezoek van Vrijdag j.i. aan Ermelo, zijn keuze op dit lerrcm laten vallen. Het is de bedoeling, dat ook vrouwen en kinderen van Joodsche uitgewekenen in dit kamp worden ondergebracht. Het kamp zou in totaal 2500 ti 3000 per sonen kunnen bevatten. Geleidelijk hoopt men dan tot de op heffing van de andere vluchtelingenkam pen over te gaan. Rijtijdenbesluit komt spoedig af lu Mei in «erking. Ir de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het departement van waterstaat voor 1939, zegt de minister van waterstaat dal het rijtijdenbesluit dezer dagen zal worden afgekondigd. Zonder hiermede <,p de beslissing te dezer zake te willen vooruitloopen, wil de minister in dit verhand toch wel mededeelen, dat hij de inwerkingtreding omstreeks Mei var dit jaar verwacht. Bliksem in kerktoren geslagen Lastige brand te Oad-Bcijerland. Tijdens een herig onweer is gister avond tusschen zes uur en k'wart over zes de bliksem geslagen in den toren van. de Nederduitsoh Hervormde Kerk te Oud-Beijeriand, waardoor een begin van brand ontstond. Onmiddellijk nadat de plaatselijke brand weer gewaarschuwd was, ndete zij uit. Ook de brandweer van Rotterdam wen! gealar meerd. Bij het uitbreken van den brand bevond zich niemand in de kerk. Om zeven uur zou een bidstond voor bet gewas worden gehouden. Deze heeft na tuurlijk geen doorgang kunnen vinden. Het vuur woedde hoofdzake15jk in de spits van den 40 meter hoogeu foren. De brand had zich om tien uur aanmer kelijk uitgebreid. Een zware vonkenregen viel omlaag, zoo dat de vele nieuwsgierigen, die den brand gadesloegen, op een aanzienlijken afstand moesten worden gehouden. In den loop van den avond kwam de Rotterdamsche brandweer aan. De spuit gasten konden edhter het vuur, dat fel naar buiten slaat, niet bereiken. De krachtige wind bemoei/ijkt het hlus- schingswerk ten zeeTste. De brand was tegen middernacht nog niet geblusdit. Te middernacht kwamen het kruis met bal en haan. naar beneden en sloegen daarbij door liet dak van de con sistoriekamer. De waakzame brandweer bluschte onmiddellijk de brandende stukken. De brandweer stond hier al voot eea heel ondankbare taak. Om bij de vlammen te kunnen komen, moest tegen wind i'a wor den gespolen. De wind was echter zoo krachtig, dat het water, dat met voldoenden druk op de waterleiding wordt gegeven, wegwoei. Met de slangen in den kerk toren, dus binnendoor, viel ook niets te te reiken, omdat de spits, die veertien meter lang is, eindigt in een massieve punt van drie meter eikenhout. De brand in den in 1604 gebouwde'h ge meentetoren was het best te vergelijken met een brandende kaars. Het vuur was niet groot. Het eikenhout brandde voor den voet op. Een paar meter is de toren al afgebarnd en men vreesde, dat de geheele spits verloién zou gaan. De storm deed de verwachtingen niet erg optimistisch zijn. Door den brand lag het doip geheel onder een vonkenregen en de brandweer paste op haar tellen, om elk mogelijk begin van. brand i n de kiem te smoren. De brand vannacht om half twee Gemengd Nieuws Mijnwerker omgekomen Onder vallend gesteente ge raakt en gedood. Gisteravond, tegen het einde van den middagoienst, omstreeks half tien, is in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn 3, te Heerlerheide, een doo- delijk ongeluk gebeurd. De ongeveer 40-jarige voorwerker August Schneider was met een medc-aibeider bezig met het zetten van houten steunhokken, toen het dak instortte. Schneider raakte onder het vallende ge steente en de persluchtlei ding en was op slag dood. Hij hat ach( er. een vrouw en twee kinderen gebluschf. Nader wordt nog gemeld: De brand is vannacht om half twee ge- bluscht. Had men de Jjeschikking gehad over een uitschuifbaren brandladder, dan zot» men zeker hel vuur eerder hebben kunnen aantasten. Om ruim twaalf uur vielen ein delijk, zooals gemeld, het kruis en de haan met een donderenden slag naar beneden. Het gloeiende gevaarte, dat in zijn val gebroken werd, kwam terecht op het platte dak van de consistoriekamer, waarin een gat ontstond. De brandweer kon hier ech ter onmiddellijk ingrijpen om verder 1 on heil te voorkomen. De brand heeft zich uitsluitend tot de torenspits beperkt. Het kerkgebouw kreeg veel waterschade. De kosterij bleef echter geheel gespaard. Nadat de laatste vlammen gedoofd wa ren, zijn zoowel de brandweer van Roller- dam als de plaatselijke brandweer inge rukt. Een Rotterdamsche brandweerman kreeg een neerstortend stuk lei op het hoofd. Het ging door zijn helm heen, doch! hij werd slechts licht gewond, zo-odat hij zijn werk kon voortzetten. Trawler omgeslagen Negen personen omgekomen. De Britsche fieiier Lady Jeanetto is in do Humber omgeslagen, korten tijd na te zijn teruggekeerd van do reis. Do treiler lag voor anker, iu afwachting van het oogenblik, waarop men de haven kon bin nenvaren. Een plotselinge windvlaag dreef 't schip tegen een onder water liggenden modder- bank, met liet. gevolg, dat het omsloeg Sleepbooten kwamen hulp brengen en redden de leden der bemanning, die zich vastklemden aan den rand van den trei ter, die nog boven water uitstek. Van de achttien opvarenden kwamen echter negen! •om het leven. Lijk opgehaald. Gistermiddag is uit de Groote Gracht te Schoonhoven het lijk opgehaald vani de 76-jarige mevr. M. Rippel—Slabbekoom, wonende in de Koestraat aldaar. De be jaarde dame werd sinds den vorigen avond! vermist. Naar alle waarschijnlijkheid is zij door (Ij duisternis misleid', te water ge raakt. 1 Het stoffelijk overschot is naar de wo ning van het slachtoffer overgebracht. thsze umtnul **0»njKb mil Ult- toadering rau Zou- tn teesldagcn prijs per Awartkal t 2.—; franco pei po3t f 2.50. Prys per week: 15 cts. Afzon- derlyke nummers 4 cts. Abonnementen worden dagelgks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór «lf uui aan het Bureau bezorgd zgn, 's Zaterdags vóór t> uur. Een bepaalde plaatB van advertentie* wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT I ffj'j dct i - i«„ !1 iedere regel mtcr 10-3U, ui het Z.itti dagnummer t5 regels f 1.80, iedere regel meer l 0.33 Reclames f0.75 per regel. incaseoUwtcnScts postlcwitanties 15 cts. larieven ran advertentien bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks v, orden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum ran 30 woorden. 's WoensdagsKleine Advertentiën tot 25w oor den f 0.25, mits v6or Dinsdagavond C u.ur aan het Bureau bezorgd. 'is Zaterdags. Kleine Advertentiën 11.00, mdien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1