Tips CUlaaami IKQUC Is hisr iets voor U bij De Koninklijke Familie in het Berner Oberland wrê Fa. A. J. v. d. VEN R A 3 I O Haagsche juweelen-diefstallen opgehelderd Laatste Nieuws fl „*T VINKJE" In alle rust en eenvoud wordt van een heerlijke vacantie genoten. Verwachting HOOGSTRAAT 5! - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel I03 - Telefoon 6746I Mariastraat 54 - Beyeriandschestraat I Slechts 65 cent per week! JOH. JONGSTEH Rotferdamsehedijk 245 B - Telefoon 67538 Uw adrest „Havana House" H. A. G. LAMMERINKS, Een arrestatie op Amerikaanse he tvijze Langdurig en zorgvuldig recherchewerk van de Haagsche politie heeft eindelijk succes. BINNENLAND De fraude te Doornspijk BUITENLAND De toestand in Spanje Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam. Rechtszaken De brand in den Waiviscbmoien Gemengd Nieuws Pokken aan boord van een schip V» Vu Va Va 10 Vu» Het „Berner Tageblatt" bevat m zijn nummer van gisteren een speciale re portage uit Grindelwald en Hondrich over het verbluf van Hare Majesteit de Koningin en het Prinselijk Gezin, waarin o.a. bet volgende vermeid wordt. De geheele Nederlandsche Koninklijke Fa milie vertoeft op het oogenblik in net Berner Obertand. Het zijn Grootmoeder, Moeder en Kind', dus drie generaties: Ko ningin Wilhelmina, vertoeft in het stille Hondrich ob Spiez, Kroonprinses Juliana en llaax Gemaal Prins Bemhard hebben het gletscherdorp Grindelwald uitgekozen, en bun Dochtertje Prinses Beatrix meege nomen. Het is bekend, dat de Vorstelijke gasten uit Nederland gaarne in Zwitser land vertoeven. Sedert vele jaren keesm deze hartelijk welkome bezoekers steeds weer, om gedurende ©enige weken het hof te verwisselen voor het bergland. Zij wil len hier wonen als menscbeu onder men- schen, dus zondei hoffelijke buigingen, zon der stijf ceremonieel, zooder bekijk en zon der dat de fototoestellen voortdurend op Hen gericht worden, Zij willen volop vacantie houden. Daar om zal ook de verslaggever, die d© Ko ninklijke gasten wil volgen, de noodige ge reserveerdheid in acht moeten nomen Een paar minuten van het station Grin delwald verwijderd, staat in de Dorpstraat een erême-ldcurige kinderwagen. Er staan eenige personen bij, die een oog werpen op de inzittende baby. Do kleine, in Jlaar blauwe manteltje en kapje op het hoofd, schijnt behagen te scheppen in alles wat Zij om zich heen ziet: Uit haar helder blauwe oogen lacht zij eiken omstander toe, zegt soms „dada" en toont daarbij haar tot dusver twee eenige tandjes. Op het dek van den kinderwagen liggen een paar mimosa's. Dat is Prinses Beatrix, ruim dertien maanden oud. Zij zal, mocht Zij geen broertje krijgen, eens als Ko ningin over de Nederlanden heerschen. Wat Prinses Beatrix interesseert. Maar Beatrix weet daar allemaal nog niets van af. Haar eerste groote trem- Teis, de vele "sneeuw, het slederijden, de nieuwe pop en ïnka van Xuka zal later nog gesproken wolden dat zijn de dingen waarvoor Zij belangstelling toont Twee mannelijke personen houden zich bij den wagen op. Het zijn rechercheurs, die de Prinses en Haar dochter op allo schreden moeten volgen. Do een is een Nederlander, de ander een Zwitser, een specialist in het bewaken van Vorstelijke personen. 1 Prinses". Thans wachten zij bij den kinderwagen op Prinses Juliana, Die zonder gevolg de winkels binnengaat Daar komt Zij uit een der zaken met een paar stukjes kantwerk in de hand. De stoet zet zich in. beweging: Prinses Juliana en de hofdame rijden «ten kinderwagen en daarachter volgen do bei de rechercheurs. Ia het hart der dorpelin gen^ neemt Prinses Juliana reeds een groo te plaats in. Zij vragen elkaar: „Heb je de Prinses al gezien?" en den menschen praten on der elkander over „onze Prinses", hoe Zij is, hoe Zij alleen Haar inkoopen doet en hoe Zij nooit vergeet de meuscben vriendelijk terug te groeten. Prinses Juliana houdt veel van den. wintersport, maar in GrindehvaJd moet Zij volledige rust nemen wegens de ge gronde hoop, dat half Augustus een Mijde gebeurtenis te wachten staat, zooals een mededeeling van het Hof heeft aangekondigd. Daarom vermaakt de Prinses zich met wandelingen in het dorp en zijn naaste omgeving. Inlca, de trouwe St. Beraarris- houd. Vaak moet Tnka hofdiensten verrichten, en dec kinderwagen op slede van de klein© Beatrix omhoog trekken. ïnka is een der bekendste figuren in het gletscherdorp. Hij is n.l. de groote trouwe St Bemhaxds- honc., die het waarschijnlijk nooit heeft durven droomen, dat hij op zijn ouden dag nog een prinses zou mogen voort trekken. De kleine koningsdochter geeft hem af en toe een zacht tikje, maar Inlc laat dat rustig toe. Ily kent manieren. Prins Bernharfl skiet dagelfks En waar is de Prins-gemaal Bemhard? Om hem te zien moet men zich naar een ski-terrein begeven, want de Prins is een enthousiast skier, die dagelijks een paar tochten in het Scheïdegg-gebied onder neemt. En^naar het oordeel van de ge strenge kenners in Grindelwald is de Prins zelfs een goed skier, die voor geen moei lijkheden terugdeinst. Een dezer dagen beeft hij de bekende gletschertocht Jting- fraujoch Hollandialnitte Lötscbenliicke Gop- penstein ondernomen, waarbij de Prins-Ge- maa! in de Hollandïahütte heeft overnacht. Bruin gebrand door den zon schijnt de Pins den geheelen dag te lachen en te foto grafeeren. Nooit ziet men Hem zonder foto- toest wil Hij op de gevoelige plaat vastleggen en daarmede het familie-album verrijken. Daarom hechten de Vorstelijke Gasten ei geen groote waarde aau om gefotografeerd te worden. 1 willen vacantie hebben en van hun vacantie genieten. De dorpelingen respecteeren dezen wen sobniemand zou het wagen zijn fotografie toestel op hen te richten en niemand staart bet Prinselijke Paar aan. En het Prinselijke Gezin voelt zich goed thuis in 1 et gletscherdorp. Voor het verblijf is het geheele hotel „Adler" afgehuurd waar het uit 25 perso nen bestaande gezelschap uit Nederland logeert. Een rood-wit-blauwe vlag wappert in den wind en van het terras op de eerste ver dieping, waar de Prinselijke vertrekken zich bevinden, heeft men een heerlijk uitzicht op de Fischeriiom en het massief van de Eiger en de Wetterhom. I Hondrich. Wij verlaten Grindelwald om in Spiez de postauto naar Aesdhi te nemen. Wie tot den chauffeur als doel van zijn reis op geeft Hondrich, wordt door zijn medepassa giers aangekeken, als wilden zij zeggen: „Die zal toch niet de rust van de Ko ningin willen gaan verstoren?" Koningin Wilhelmina kiest gaarne afgelegen plaatsen uit om werkelijk rust te hebben. Weldra zijn wij in Hondrich. De „Hirschen" is een landelijk hotel van twee verdiepingen, geel geschilderd en met groene vensters. Aan den ingaing zijn blijkbaar ter eere van de hooge gast twee laurierboomen geplaatst De vorstin heeft bier in gezelschap van twaalf personen Haar intrek' genomen. Zij heeft het geheele hotel voor drie weken ge huurd. Hondrich is stil en eenzaam. Op straat komt men soms geen menscih tegen. Uit Haar kamer op de eerste verdieping heeft l-#s0>vgtmm Voor het geheele land: Zwakke tot ma tige, later in het Noorden wellicht toene mende Noordelijke tot Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. de Koningin een prachtig uitzicht op het meer en het bergland. Hoewel Zij vacantie heeft, staat de Vorstin reeds om zeven uur 's morgens op, om half acht gebruikt Zij het ontbijt, daarna maakt Zg een wandeling naar Haslerwiudc of naar Aeschi, of Zij zit aan het open raam te schrijven of te schilderen. Pes middags maakt Zij gewoonlijk in een qcen auto een uitstapje, waarvan bet doel dikwg's Grindelwald is. Met de nauw keurigheid van het hofceremonieel rijden de derker gelakte groote wagens soor de „Hirschen". Op den vastgestelden tijd, geen minuut eerder en geen minuut later, treedt de Koningin der Nederlanden uit den hoofd ingang. De chauffeurs staan stram en sa- lueeren. De Koningin neemt achter in den wagen plaats met een hofdame aan Haar linkerzijde. De hotelhouder, die aanvankelijk zeer verbouwereerd was, toen bij vernam dat een Koningin bij hem kwain logeeren, is thans over zijn. verbazing heen en zeal „Het heeft zoo moeten zijn". Behalve liet personeel is vrijwel niemand bij zulk oen vertrek van de Koningin aanwezig. Zelfs wanneer de hooge gast wandelt, valt er in Hondrich vrijwel niemand op straat te bekennen. Ook hier bewaren de dor pelingen een voorbeeldige afzijdigheid, ja, zij kijken zelf niet uit het raam. Een eenvoudige Vorstin. „Zij is eenvoudiger dan de eenvoudigste vrouw van Hondrich," plegen de dorpelin gen te zeggen, waaneer zij vertellen van de Koningin, die meer nog danm het groote Grindelwald, het onderwerp van ge sprek vormt in het keine dorpje. SUPRA JENEVERf2.90 p. Liter BRANDEWIJN f3.— CiTROEN JENEVER. fZ90 COGNACf3.10 ADVOCAAT vanaf f 1.10 Flesch BORDEAUX vanal f0.80 RIJN-en MOEZELWIJN vanaf f 1.15 VERMOUTH vanaf f 0.90 Llt.fl. OUDE GENEVER vanaf fZ9S „Lrt.kr Vraagt nog heden inlichtingen: Voortaan voor Sigaren, Cigaretten enz HOOGSTRAAT 114, SCHIEDAM - TELEF. 6786S ALLE MERKEN Bezorgen door geheel Schiedam Magere Varkenslappen, vanai 50 cent per pond Rundei lappen, mager oi doorregen, v al 45 ct. p.p. Kalfslappen v.al 35 ct. p. pond, 3 pond I 1.—. Kalfsgehakt en Kalfspoulet 40 een per pond Harstcarbonade 45 cent jser pond Ribcarbonade 50 cent per pond Kalfscarbonade 22 cent p pond 2'/a p. 50 cent ABMA als Slager Uw uitgaaf LAGER. RUBENSPLEIN 5 - TELEFOON 67808 Tusschen negen uur ©n half üen heden ochtend heeft een Haagsche recher cheur een schot gelost op een. man, die fietste in de Parkstraat, vlak bij de Kazernestraat in Den Haag. De man weid gearresteerd Om kwart voor tien ïs deze man, dio voorioopig was vastgehouden in het ge bouw van de P.T.T., op deu hoek van de Parkstraat en de Kazernestraat, waarin het radiolahoxaUmum van dit staatsbedrijf gevestigd is, per auto naar het hoofdbu reau van politie aan het Aiexaaderv-eldi vervoerd. In deze auto zat naast den be stuurder een rechercheur van politie. Die arrestant en een andere rechercheur zaten, op de achterbank. De arrestant wan van middelbare leng te, gekleed in een donkere overjas. Iuj droeg een slappe grijze hoed'. Onder den neus op de bovenlip was een pleister be vestigd. Er was om half tien veel politie op het punt, waar zich dit voorval heeft afge speeld. Commissaris Rugers, eenige recher cheurs en agenten van de motorbrigade wa ren aanwezig De zaak as op het oogen- blik nog in onderzoek. In aansluiting aam let bovenstaande, heeft de Haagsche politie de volgende me- dedeelingen verstrekt. Dndcrzock iet in iret buiten land. ïn verband met verschillende belangrijke inbraken in juwelierszafceo «die de laatste maanden in Den Haag zijn gepleegd, heeft de politie een naarstig onderzoek ingesteld, dat zich niet bepaalde tot Den Haag en andere gemeenten des tends, maar wdh ook uitstrekte tot diep in het buitenland. Zoo heeft de politie overleg gepleegd met Londen, Brussel en Parijs en aanvankelijk heeft dit overleg geen resultaat gehad. Moeite voer uicls. Een langdurig onderzoek ïs ingesteld te Parijs, waarheen zïöli omstreeks Kerstmis verschillende bekende Haagsdho inbrekers zldh hadden hegeven. In samenwerking met de Süretó te Parijs is een razzia, gehouden In Montmartre, waarbij verscheidene beken de leden van het Parijsdhe inbrekersgilde gearresteerd zijn. Onder ben was een Parij- zenaar die ten tijde van die inbraken ill Den Haag verbleef. De man was vier maal uitgewezen. Ook deze arrestatie braribt geen licht in de Haagsdhe zaken. In Brus sel en Antwerpen heeft de Haagsdhe politie, vertegenwoordigd door eenige redherdheurs De mooie streek van Grindelwald van den justitïeelen dienst dagen en nndh- tea gewerkt om verdachten ie sd'iaduwen. Al dit werk had geen resultaat. Ecr tip van Scotland Yard. Ongeveer twee maanden geleden (mid ten Januari) kwam in Den Iiaug in een van de groote hotels een Eagelsclhm.au aan op wien Scotland TarJ de bizonüere aandacht van de Haagsche politie Ihad gevestigd. Deze man bleef hier twee dagen en werd «dag en nadit gesdbadnwd door recher cheurs van de Haagsche politie. Bij dat schaduwen bleek, dat de man eenmaal contact heeft gethad met twee bekende inbrekers en dit feit was voor de Haag sche politie aanleiding om de gangen van deze twee inbrekers dag en nacht na te gaan. De eerste arrestatie. Toen rechercheur Ophuysen vanochtend om kwart over negen door de Parkstraat liep, kwam hij een van de twee inbre- keis tegen. De man was op do fiets en maakte een schichtige» indruk. De recher cheur meende, dat hij iets onder zijn jas verborg en dat was voor hem aanlei ding Jen man staande te houden. De man Meek hier weinig voor te gevoelen en zou waarschijnlijk ontsnapt zijn, ware het niet dat inspecteur Struick toevallig naderde. Toen de aangehoudene trachtte te ontsnappen, heeft inspecteur Struick ter waarschuwing vier schoten in de lucht gelost. De inbreker, die de 35-jange koop man i. D. bleek te zijn, liet zich na deze schoten van zijn fiets op straat val len op den hoek van de Parkstraat en de Kazernestraat. De twee politiemannen wierpen zich op hem en hebben hem naar het hoofdbureau van politie gebracht Een kostbare vondst. Bij foiilleering werd op den man ge vonden; Negen platina armbandhorloges met bril- lanten ingezet; drie partgen brillanten., be staande uit een partij brillanten van 140 karaat, eer partij z.g. rozeu-brillanten van 40 karaat, een aantal z.g baguets eu een partij eraeralden. Ale brdlanien waren af komstig van „uitgebroken goed". Voorts eenige slaven en plakken goud, wegende ongeveer 4 kilogram, ter waaide van on geveer f 4400, een paar brillanten omrin gen en een. brillanten stuk, afkomstig van een collier. Nog meer arrestaties. Het onderzoek ïn deze zaak ïs nog in vollen gang. In den loop van den ochtend heeft de Haagsche politie nog ver scheidene arrestaties verricht. Onder de arrestanten is ook de tweede inbreker, waarmede de Engelschman gedurende zijn tweedaagsch verblijf in Den Haag contact heeft gehad. Nog niet opgehelderd is, of de eerste arrestant de dader of de heler is van de op hem gevonden voorwer pen. Gok de herkomst vaa -deze voor werpen is nog niet vastgesteld. Gemeente-ontvanger op vrije v octen. Gemeente-secretaris in gesloten. Doornspijk, 10 Maait. De bevolking van Doornspijk heeft vandaag weer een nieuw vraagstuk te verwerken gekregen. Na de opzienbarende gebeurtenissen van gister avond, toen de gemeente-secretaris gear resteerd werd en de gemeente-oritvanger bekende, dat er kas-tekorten waren en dat hij zich aan valscMieid in geschrifte had schuldig gemaakt, is vandaag de gemeente ontvanger P. wederom op vrije voeten gesteld. De gomeente-sedretaris, de V. is, in afwachting van het nadere onderzoek! ingesloten in de marechaussee-kazerne te "Wezep eu is door het college van B. en W. gescborsdht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ia zijn boekhouding, die hij voor den ge meente-ontvanger voerde, belangrijke on regelmatigheden geslopen zijn. Madrid gebombardeerd. Madrid, 10 Maart. (Ilavas). Gistermiddag vij f uur hebben 24 vliegtuigen van Franco Madrid gebombardeerd. De Juchidoelaalil- lerie beantwoordde het vuur. Opstand te Cartagena onderdrukt. Madrid, 10 Maart. (Havas). Uit Muroia wordt gemeld, dat de opstand van Carta* gena geheel onderdrukt is, de leiders zijn gearresteerd. Kolonel Perz Salas is tot militair commandant benoemd. Uit Alm er ia wordt gemeld, dat do bur gerlijke regeering en de militaire comman dant van de plaats het ui voerend comité van het volksfront liebbeu vercenigd dat zijn onvoorwaardelijke aanhankelijkheid aan den veriedigingsraad heeft betuigd. Rust te Valencia. Valencia, 10 Maart. (Reuter). To Va lencia is de orde geheel hersteld. De be waking wordt uitgevoerd door carabineros en guardia de asalto. Ook in de overige proivncies in het Zuiden en Oosten is het rustig. ver noodig zijn leden van do bemanning* en passagiers her-ingeént, terwijl de kaïcn- arbeiders, die aan boord moesten welken, werden ingeënt. Dit geschiedde met 94 man. De politie houdt toezicht, dat niemand het sdnp be treedt, tenzij met een door deu G. G. D» afgegeven bewijs. Zij die ingeënt zijn, mo gen wel het sdbip verlaten. Ook te Southampton, de laatste haicn, welke het sohip aandeed, waren quaian» tamemaatregelen getroffen. I SCHIEDAM. Geboren: 9 Maart: Catharina Joanna, d. %an P. 1. Kerkhof en P. L. Steijlen, Frans Hals- plein 29. Dirkje Johanna, d. van W. Vollemans eu A. van der Horst, Paulus Potterstraat 53. Gehuwd: 9 klaart- M. Streng, 26 jaar en. M de Laat, 22 jaar. J. A. C. van Lint, 25 ja*>r en M. Hegster, 24 jaar. i Overleden- 8 Maart: M. A. van Hoorn, 76 ja.iT, wed. van W. J. Zoutewelle, Vlaardtnger- dijk 219b. S J Ondertrouwd 9 Maart: D. van Vliet, 45 jaar eu J. Langeveld, 30 jaar. A. Pijl, 31 jaar en M. Rinck, 27 jaar. A. Lage waard, 25 jaar en J. M. Bos, 26 jaar. HF. Winkel, 35 jaar on J. Jan», 26 jaax. i KOERSEN OP 10 MAART 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERIS. (Binnenland. V'K' UEDCX A.K.U3978 Van Berkel 597, Cert Calvé SS Nederl. Ford368 Ned. Gist Spiritus 4S4'/a Ned. Kabelfabriek 583'/a Philips Gl. G.B. 217'/, Unilever142®/10 Uitspraak van de Rotterdamsche rechtbank. De Rotterdamsche rechtbank heeft van middag uitspraak gedaan in de zaak van den 54-jarïgen W. M. van der V., machi nist, en den 32 jarigen J. S., expeditie- knecht, beiden uit Rotterdam en gedeti neerd, die in den namiddag van 9 Decem ber brand in den Walvischmolen, eigendom van de Vereeniging „De Hollandsche Mo len" hebben gesticht Verdachten wcTden tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis veroordeeld. Deeisch was een jaar geweest. De 33 jarige molenaar en expediteur H. G. J„ werd eveneens conform den eisich wegens uitlokking tot deze brandstichting veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Quarantaine-maatregelen in de Rotterdamsche haven. Aan boord van de „Gueisenau", van den Norddeutschen Lloyd", die te midder nacht, komende van Japan, fe Rotterdam is binnen gekomen, heeft zich een geval van pokken voorgedaan onder de beman ning. De hofmeester, bij wien pokken wer den geconstateerd, is te Genua van boord gegaan. Bemanning en passagiers zijn daarop in geënt Toen het sdhip te Rotterdam arri veerde, heeft de geneeskundige dienst qua rantaine maatregelen getroffen. Voor zoo- (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steet U.S. Stee Corp. ELECTR. OND, Aniem Ned bid. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service 23'/, 567, 396/is 31 167, 49'/, 246'/, 235 387,— 9V« 527» 867, 3687, 5277, 2157,- 67, 1417,- 37» 237,- 56 397„ 2678- 9 16'/,— 48»/n- 6 249 238'/, 0% MIJNEN. Algem. Exploratie. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. (Buitenlan d). Cont. Oil .Mid. Cont Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. 1897, 138 8267e 321-/,- 57, 20»/,, 11 "A« 807, 10»;,, 20»/! 6 11"/,, 30»/,, 10»/,,- 107a 21078 1497* 2087,- 97, 147'/,— 87, 85'/, 4357e 8678— 8 4367,41 2347, 212*/, 218 232 7, 2107, 214'/,— 5 1087, 1067, U47* 109 1137,— 4 13"/,, RVV 157,, 16'/- 3'7i„- 'iV8 137,- 18 - 7,4 147,.- 7, 157, SCHEEPVAART. I.A.L Rott. Lloyd Ned. Scheepv, Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Rajlr Southern Pao. Southern Railway Cv Wiss elk oecsen. Londen 8 83 1/4, Berlijn 75.37'/s Parijs 4.991/i, Brussel 31.69, Bern 42.83, Kopen)» hagen 39.45, Stockholm 45.50, Oslo 44 40, New-York 1.88 3/8, Milaan 5.80, Praags 6.45, Prolongatie 1,2 pet. 1

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3