DAMPO EZELLIGMEID... vanVEEN TWEEDE 6LAD SCHIEDAMSCHE COURANT De terugreis van H.M. de Koningin Het vluchtelingenkamp op de Veluwe Kunst en Wetenschap De nieuwe bundei van de Ned. Hervormde Kerk Belangrijke historische vondst Het in de vervroegd» pensioen typografie Rechtszaken Filmnieuws De filmkeuring Sport Hengelen UW KINDJE VERKOUDEN Gemengd Nieuws Treinbotsing bij Vinkeveen VOO» FL.U per week Onregelmatigheden Auto tegen boom gereden Brand gesticht De Zweedsche scheepswerven BINNENLAND Zij wordt morgenochtend in Den Haag verwacht. Naar wij vernemen, zal H. M. de Ko ningin hedenavond uit Spiesz naar Neder land vertrekken. Zij 7a 1 morgenochtend te 's-Gravenhage aankomen. Adressen van den A.N.W.B. ian den minister en het gemeentebe stuur van Ernielo. De A.N.WB. heeft tot den minister van biimenlandsche zaken een schrijven ge richt, waarin deze bond den minister met aanarang verzoekt, alsnog te willen ai- 7en van de Veluwe als plaats voor ves tiging van een vluchtelingenkamp. Dit ver zoek wordt daarmede gemotiveerd, dat de aanwezigheid van een vluchtelingenkamp, afgescheiden van de ontsiering van de na tuur, de landelijke sfeer in den omtrek ongunstig zal beïnvloeden. Naar dehond vernam, zijn de grootgrondbezitters in deze streek van pla» ingeval het kamp op de velw-e wordt gevestigd, hun landgoederen voor het publiek te -sluiten. Dit zou een ramp zijn voor de bevolking van de be- trokken streek, daar tal van rNederianders, rusten herstel zoeken op de Veluwe en de bevolking daarvan de materieele voor- doelen geniet. Adressant is van meening, dat er in ons land nog wel ander^ plaatsen te vinden zijn, waar tegen vestiging van een kamp niet zulke emstige bezwaren bestaan. Ook aan den raad der gemeente Ermelo heeft de A.N.W.B. een schrijven 'gericht, waarin op dezelfde gronden het vertrou wen wordt uitgesproken, dat de raad', zoo wel ir. het belang der gemeente als m het algemeen belang, zijn medewerking aan de uitvoering van het plan niet zal ver- ieenen. De Nederlandsche verceniginrr voor vreemdelingenverkeer stemt met heide adressen volkomen in en heeft een gelijklui dend schrijven aan den minister van bin- nenlamdselie zaken gezonden. Nieuwe Psalmen- en Gczangen- -■ bundel. [n tal van Ned. Herv. gemeenten is de nieowc Psalmen- en Gezangenbundel der Ned. Herv. Kerk reeds ingevoerd en hier en daar kwam de gemeente in afzonder lijke bijeenkomsten samen om uit de bun del te zingen. Vrijdagavond 24 dezer zendt de VPRO zulk een samenkomst uit van 8 tot 9 uur ui de Nieuwsche Waalsche Kerk te Am sterdam, waar de leden der Amsterdam- sche Vereenigïng van Vrijzinnige Hervorm den en andere belangstellenden samenko men om onder leiding van Athon van der Horst en met medewerking van het ver sterkt koor dier Vereeniging een uur uit de nieuwe bundel te zingen. Organist is de heer Meindert Boekel. Dr. B. J. Aris zal telkens de te zingen liederen inleiden. In Briisch Indië. Te Chakradharpore, in bet district Sing- bhoem in de provincie Bihar (Britsch In dië), heeft professor D. Sen, van de uni versiteit van Calcutta een belangrijke neo- lithische vondsten gedaan. Tezamen ,met eenige primitief huisraad vond hij meer dan 200 voorhistorischen bijlen in alle stadia van vervaardiging. Men meent te weten, dat het anthropologische departe ment voornemens is binnenkort opgravin gen te doen op dit terrein, waarmede men nieuw licht hoopt te brengen in de neo- lithische geschiedenis van Brtisch-Indié Lily Bouwmeester bij het Tooneel. Nederlandsche De directie van het Nederlandsch Too neel te Amsterdam, heeft met Lily Bouw meester een Overeenkomst gesloten voor een reeks voorstellingen. Zij zal begin April optreden als Eliza in „Pygmalion", van G. B. Shaw. Regeling 3 April in werking. Drie honderd werkloozen weer san den slag. Blijkens een mededeeling van den mi nister van sociale zaken in de Eerste Kamer zal de regeling, welke door de or ganisaties in de typografie is getroffen tot vervroegde pensionneering in dit be drijf, op 3 April a.s. worden uitgevoerd De bedoelde regeling houdt in, dat werk nemers tusschen GO en 65 jaar vrijwillig met vervroegd pensioen het bedrijf zullen kunnen verlaten. De bedoeling is in hun plaats jonge werkers, die getroffen zijn door werkloosheid, aan den slag te bren- gen. Om een en ander mogelijk te maken zullen deze laatstcn gedurende eenigen tijd een belangrijk financieel offer brengen, ter wijl daarnaast bovendien alle bed rijf sgenoo- ten, zoowel werkgevers als werknemers, in een verhooging van de pensioenpremie met 10 cent hebben toegestemd. Door dezen maatregel zullen ongeveer 300 werklooze typografen, voor het meerendeel uit de leeftijdsgroep van 2430 jaar, een blijven de plaats in het bedrijf verkrijgen. Hoewel het aanvankelijk in het voor nemen heeft gelegen, deze regeling reeds op 1 Januari j.l. van kracht te doen wor den, heeft de nadere uitwerking ervan als ook het overleg met de regeering, welker medewerking niet kon worden gemist, een verdaging noodig gemaakt tot 3 April. Een gevaarlijke fietsendief. Gisteien heeft de Maastnd'itschc recht bank behandeld een zaak tegen den 21-jari gen rijwielhersteller A. A. H. G -uit Oud- Valkenburg ,die er korten tijd 7ijn werk van heeft gemaakt op verse!'lillende plaatsen in do mijnstreek fietsen te stelen, welker eigenaren nogal onvoorzichtig de karretjes onafgestoten hadden gelaten. Zoo werden er ontvreemd te Valkenhui g, Hulsbeig en Klimmen. In totaal had bij er al zes buit gemaakt. De jongeman verwisselde onder deden en deed de fietsen dan in zijn zaak van de hand. De twee Jaatst gestolen fietsen werden aangetroffen bij G., terwijl hij bezig was ze om te houwen. Voor de rechtbank dischte hij het ver- haaltje op, dat een onbekende, een smolt- keiaardien hij alleen kende als „Oela", hem de fietsen bradht en ze aan hem vei kocht. De rechtbank hechtte er niet veel waaide aan, fantasie, temeer, daar een veld wachter bij het onderzoek in deze zaak de heele Limburgsdhe grensstreek tevergeefs had afgezocht naar dien „Oela". De ciscii was acht maanden gevangenis- sim!, mr. Van Oppen, bepleitte clementie. Beschouwingen van den voorzitter van de Centrale Commissie. De Centrale Commissie voor de film keuring heeft vandaag ia een der lokalen van de Pkilipsfabriekêrite Eindhoven haar algemeene vergadering gehouden. Deze werd geopend door den voorzitter, den heer D. van Staveren met eon rede, waarin hij een beschouwing gaf over het werk der Centrale Commissie. In de tij den van scherpe tegenstellingen, die wij thans beleven en die ook ons eigen land niet onberoerd laten, worden hooge eiscbea gesteld aan het inzicht der commissie. Tal van voorstellingen, die men vroeger rustig het passeeren, waarover men toen hartelijk lachte, leiden nu tot protesten. Een voorbeeld daarvan was het protest van een vereeniging van huiseigenaren over een zinnetje in een film, waar de commissie niets rneeT aan kon doen, doch dat bovendien op de leden der vereeni ging geen betrekking behoefde te hebben. Waar komen wij terecht* riep spreker uit, als wij aan al zulke protesten over grappige of critische opmerkingen gevolg zouden gaan geven? H>j noemde hiervan een reeks van voorbeelden. Men moet zul ke dingen niet dadelijk zoo erg gaan vin den: Wat zin voor humor hebben wij in deze tijden broodnoodig! Ook op internationaal gebied openbaart zich de geprikkelde wereld, waarin wij leven. De film verkeert hierbij in een on gunstige positie: Wat men in boek of courant stilletjes laat passeeren, dat geeft, op de film, aanleiding tot zwaarwichtige protesten. Gelukkig geniet de commissie steeds de voorlichting van het departement van buï- tenlandsche zaken. De leden heseffen ech ter ook zelf, dat zij de uiterste waakzaam heid en behoedzaamheid in acht moeten nemen en dat hun persoonlijke sympa thieën en anti pathieên daarbij geen rol mogen spelen. Voor beinvloedmg van buiten af zijn de keurende commissies volmaakt onvat baar. Zakelijk willen wij een ieder steeds gaarne zooveel mogelijk ter wille zijn, doch over keuring zelf valt niet te mar- chandeeren. Boor niemand*, en wie het wil laten voorkomen alsof zekere uitspra ken der commissie genomen zouden zijn onder invloed van zekere mondelinge of schriftelijke besprekingen, die vertelt sprook jes, griezelige sprookjes, zoo griezelig, dat zij niet alleen voor jonge kinderen, doch zelfs voor volwassenen verboden dienden te worden. Als ons geweten ons voorschrijft, dat wij in het belang van de jeugd', ter beveili ging van openbare orde en goede zeden een strenge beslissing hebben te nemen, dan is er geen enkele beïnvloeding, die ons tot een andere uitspraak zou kramen en mogen brengen. De commissie is ech ter nimmer onnoodig streng en Iaat liever toe dan dat zij verbiedt. Waterpolo Wintercompetitie Haagsche Zwembond. Z.ILO. Voor de wintercompetitie van den Ha-ag- sch Zveinbond, waaraan ook enkele le en 2e klassers uit Rotterdam en Schiedam) deelnemen, is gisteren gespeeld de wedstrijd Z.S.C. I„Maas -combinatie De uitslag was 1"2. De uitslag van" den wedstrijd S Z.C II -Rotterdam luidt 30 Onderling jeoncours De Alfer. Zondag heeft de S It V De Alfer oen on derling concours gehouden m de Scliie. De prijzen werden behaald als \olgt: 1. W Sommers, 2 J. v d. Heiden, 3 A. d. Berg, 4. A. Nettebrijer, 5 J Baas. De vangst was gering. Vijftien licht gev onden. Nabij het station Vinkeveen zijn gister avond tegen zeven uur twee stoomtreinen op elkaar gereden. De eene trein was om 18.11 uur van het station Amsterdam—Haarlemmermeer ver trokken en naderde op hetzelfde tijdstip liet station Vinkeveen als de andere trein, wel ke om 18.50 Nieuwersluis had verlaten. Tengevolge van de botsing kwamen de beide locomotieven tot ontsporing. De botsing ontstond tengevolge van ver keerden wisselstand. Op het-station stond een tiein uit Uit hoorn, toen die uit Nieuwersluis naderde. De machinist van den sti'staanden trein zag den nadei enden trein den wissel ver keerd oprijden en trachtte door langgerekte fluitsignalen de aandacht van zijn collega te trekken. Deze slaagde er evenwel niet meer in zijn trein tot stilstand te brengen en met een geweldigen slag had de botsing plaats. i Van beide treinen bleken de passagiers verwondingen,te heblien opgeloopen, welke gelukkig sledhts van lichten aard waren. In den stilstaand en trein bevonden zich slechts vijf passagiers, doch in den an deren zaten omstreeks twintig peisonen In totaal werden vijftien reizigers aan lede maten of gelaat licht gekwetst. Zij werden door de plaatselijke genees- heeien verbonden en konden vervolgens met een autobus naar hun woningen te Mij drecht, Wilnis en Vinkeveen worden ver voerd. De machinist van den stilstaanden trein werd niet gewond, doordat bij zid'i stevig aan den zijwand van de locomotiuef vast hield. De stoker sprong tijdig van de ma chine. Daar de trein uit Nieuwersluis op het station Vinkeveen moest stoppen, had deze slechts een matigen gang, anders waren de gevolgen zeker ernstiger geweest. Door de hotsing zijn enkele wagens uit de rails geloopen, terwijl de beide treinen ernstig werden beschadigd. Een der bou ten voertuigen was voor het grootste deel versplinterd. Het treinverkeer ondervond vertraging; om 9 uur was het hoofdspoor w eer vrij Meubelen koopen is een kwestie van vertrouwen. Onze zaken bestaan reeds bijna een halve eeuw. Dit is Uw garantie, dat U bij ons tot Uw absolute tevredenheid zult slagen. Meubelen van Van Veen brengen gezelligheid in Uw woning, zonder groote financieels uitgaven, want bij ons koopt U op uiterst gunstige betalingsvoorwaarden, f I*per week zonder rente- of vooruitbetaling. Dezelfde prijzen als in de goede contantzaken. Bezint U dus niet langer en komt eens met Van Veen praten. Moderne Huiskamers van ƒ49.50 af. TIEN TEGEN ÉÉN^kiïï U SLAAGT 8<J VANVEEN Rotterdam: HOOFDSTEE© 27 op en ook was de situatie voor de werk lieden uiterst gevaarlijk. In verband met de te verwachten Jaar- beursdrukte probeert men bij het aanbre ken \an den dag zoover te komen, dat de Lange Viestraat Wederom voor het verkeer kon worden vrijgegeven. Vele belangstellenden trotseerden bel slechte weer om getuige te zijn van het sloopmgswerk. De Lange Viestraat en omgeving bieden een troosteloozen aanblik en de eerst zoo levendige winkelstraat heeft een volkomen gewijzigd aspect gekregen. Omtrent de oorzaak van dezen grooten brand valt momenteel nog niets met ze kerheid te zeggen. Men denkt aan kort sluiting, maar het is ook mogelijk dat vonken van een steekvlam waarmede men weikte bij den nieuwbouw aan do ach terzijde van het warenhuis dezen brand hebben veroorzaakt. Bij een ziekenfonds te Ia overleg met het bestuur van het ziekenfonds der r.-k. werkliedenvereeniging te 0«s, is gisteren vau politiewege een accountantsonderzoek aangevangen in de boeken van den penningmeester-administra teur van dit fonds, aangezien men on regelmatigheden vermoedt. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Door 11 en 9-jarige knapen. Twee zoons van de familie M., knapen van elf en negen jaar, hebben gistten uit louter baldadigheid brand gesticht ia een bergplaats achter de woning van den groentenhandelaar Hijmans aan de Raad huisstraat te Alphen aan den Rijn. De oudste jongen wierp eenige lucifers, welke zijn jongere broer tot dat doel van huis bad meegenomen, in de bergplaats, welke vroeger als hooiberg had gediend en waar in thans o.m. een vrachtauto was gestald. De wagen kon nog bijtijds naar buiten worden gereden. De bergplaats brandde tot den grond toe af. Behalve <>en groote hoeveelheid groente en fruit en diverse gereedschappen, werd een aantal konijnen en kippen een prooi der vlammen. De jongens hebben tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Een rc rdeijfer aan opdrachten. De Zweedsche scheepswerven maken op het oogenblik een hausseperiode door, w elke sterker dan ooit tot uiting komt. Da in opdracht gegeven koopvaardijtonnage bedraagt in totaal 80 schepen met een gezamenlijken inhoud van 850.000 ton, het geen voor Zweden een recordcijfer is en men kan een nog hooger cijfer verwachten als het besluit genomen is, voor het bouwen van oorlogsschepen voor de Zweedsche marine. De brand te Utrecht De nablusscliing De.i geheelen dag heeft het vuur nog in het warenhuis Galeries Modernes te Utrecht gewoed. De geweldige vuurzee vormde een emstige bedreiging voor de in de nabijheid gelegen panden. Om overslaan te voorkomen, werden de gevels van de firma Dijckhoff en magazijn „Nederland' aan de overzijde van de Viestraat voort durend nat gehouden. Dit voorkwam even we' niet, dat vele spiegelruiten toch be zweken, tengevolge van de hitte, welke het vuur verspreidde. Zelfs het aan de overzijde van de Oude Gracht, op eenige tientallen meters afstand gclege.. postkan toor, moest worden nat gehouden, daar brandc - stukken van het warenhuis door den wind werden opgenomen en op het postkantoor neervielen. Omstreeks vijf uur werd het slangenma- teria. I beperkt tot een vijftal stralen voor dc nablussehing. De bouwpolitie stelde een onderzoek in naar den toestand van dc nog overeind! staande muren. Zij kwam hierbij lot de conclusie, dat de ontstane situatie hoogst gevaarlijk was. De directie van de „Ga leries Modemes" werd daarom medege deeld ,<kt de overeind staande deelen dien den te worden gesloopt. De directie gaf hierop ordei's aan den aannemer, die zich thans bij den nieuw- irouw, waarmede hij reeds «enigen tijd bezig was, ernstig gehandicapt ziet. Het sloopers- werk zal geruimen tijd in beslag nemen. Het sloopingswerk. Ben geheelen nacht is men bezig ge weest de overeind staande muren omver te halen De hechte constructie dezer mu ren leverde evenwel groote moeilijkheden) Dame kreeg ernstige kaak fractnnr. Gisteravond omstreeks 9 uur is te Ab coude een personenauto, waarin waren ge zeten de K.L.M.-vlieger van Teenendaal, de heer Mulder en mevrouw Otto, vermoe delijk door de te groote snelheid van den wagen, in de bocht van den rijksstraat weg, tegen een boom gevolgen. Mevrouw Otto bekwam bi erbij een zeer ernstige kaakfractuur. Zij werd, nadat eerste hulp was verleend, naar hot Mariapaviljoen te Amsterdam gebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De beide hoe ren kregen geen letsel. De auto werd ver nield. Fabricage van onbreekbaar glas in Zweden. In Zweden zal men binnenkort de fa bricage ter hand nemen van onbreekbaar glas, waarvoor de noodige machines reeds zijn aangekocht. Uit glas wordt, zooals men weet, zeer veel gebruikt voor dei ruiten van auto's en onlangs heeft mea tevens geconstateerd, dat dit materieel zich! goed leent voor militaire doeleinden. Tot- dusvx moest dit glas worden ingevoerd'. De nieuwe fabriek Glava Glasbruk zal ia staat zijn de geheele Zweedsche behoefte^ die per ja„. ongeveer 8 a 10.000 vierkante meter bedraagt, te dekken. 1 i De brand in het warenhuis Galeries Modernes aan de Lange "Viestraat te Utrecht richtte gisteren groot© verwoesting aan. Een overzicht tijdens het blusschingswerk. DIN&DAvi ï-4 .MAAKT 1939. No. 22120. Wrijf dan keet, rug en borstje m met •s.v yJ Dampo Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 cl Tube 40 ct Doos 30 ct. REISKOSTEN WORDEN VERGOED Oss.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5