Dinsdag 28 Maart 1939 EERSTE BLAD. Madrid geeft zich over Moeilijkheden tusschen Duitschland en Litauen „Frankrijk moet meer begrip toonen" Het overleg tusschen de mogend heden De stijd in China De gezondheidstoestand j van Prinsest Juliana. Engeland - Duitschland 'België Hongarije Litauen Sovjet Rusland Mexico Vereenigde Staten Rechtszaken Het drama te Koedijk Filmglinsters 91ste Jaargang. No. 22132 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVER 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53!!. BUITENLAND Na een krachtig offensief van verscheidene zijden. Franco trekt Zaterdag de Spaansciie hoofdstad binnen. Blijken» een Reuter-berieJit uit Madrid, heeft de stad zich vanmorgen overge geven aan de troepen van Franco. Men weet nog niet, wanneer de troe pen van Franco Madrid zullen binnen trekken. Men gelooft, dat Franco zelf Za terdag de stad binnen zal treden. Overal in de stad zijn witte vlaggen gelieschen. Toen de correspondent van Reuter zich hedenochtend vervoegde bij bet hoofdkwar tier van den generale» stat van den ver dediging-raad, werd hem medegedeeld, dat de opperbevelhebber, generaal Casado, de stad had verlaten en dat het centrale leger, onder leiding van kolonel Prada, zich had overgegeven. Op verscheidene plaatsen wapperen reeds cie nationalistische vlaggen, alle oude republlkeinsehe vlaggen zijn verdwenen ec. de bevolking brengt reeds den fascisten- groet. In de winkels weigert men reeds de republikeinsche bankbiljetten aan te nemen De straten zrjn vol soldaten van het republikeinsche leger, die loopgraven en wapens in de steek hebben gelaten. Vele trachten ook de stad nog tijdig te verlaten. Gisteren hadden de rechtsche strijdkrach ten een nieuw offensief ingezet in de sectoren Talavera en Toledo. Zij rukten naar het Zuiden op en staken de Taag over, zonder op tegenstand te stuiten. Ver volgens werd de opmarseh - voortgezet in de richting van Tïava en Herm'osa." "T Gistermiddag om vier uur deelde het hoofdkwartier mede, dat de rechtsche troe pen, die inet het bruggehoofd te Toledo als basis tot den aanval waren overge gaan, het front in de centrale zone had den doorbroken, en dat zij den opmarseh voortzetten. Ook in Andalusië werd de opmarseh voortgezet. Er werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt. Het laatste offensief van Franco heeft zich dus gisteren tot verscheidene sec toren van het front van Madrid uitgebreid. Het offensief aan het Estramadurafront werd voortgezet. Vrijwel overal in Noord en Mldden-Spanje ligt sneeuw. Bij Toledo verlieten de republikeinen in allerijl hun met beton versterkte, stellin gen, enmen meent te weten, dat zij op hun vlucht uit het district Pozoblaneo de bruggen vernielden. De Marokkaansche divisies van generaal Yague, die uit Pozoblaneo naar het N.-O, oprukken,, dreigen de krachtig versterkte mijnen van Almaden te isoleeren, terwijl generaal Valino, die met zijn Requetes uit het Noorden komt, eveneens hierop aan stuurt. Later werd gisteravond uit Burgos ge meld, dat de rechtsche troepen aan het front van Cordova meer dan 15 K.M. ge vorderd waren en Almaden hebben bezet, Na de bezetting hebben de troepen hun opmarseh voortgezet en zijn voorbij liet mijnbekken getrokken. Andere troepen, tea Noorden van Cordoba, hebben een drietal dorpen bezet. Zij maakten duizenden krijgs gevangenen; geheel© eenheden gaven zich over. Generaal Queipo de -Llano is bij het binnenrukken van Almaden met vreugde verwelkomd. In allerijl hadden de bewo ners nationalistische vlaggen geïmprovi seerd. Een ooggetuige berichtte', dat de troe pen van den verdedigingsraad niet meer zooveel tegenstand boden als bij bet be gin van het offensief. De correspondent van Havas berichtte hedenochtend uit Burgos, dat de troepen van Franco hij Toledo ten Zuiden van de Taag zijn opgerukt over een breedte van 90 K.M. en een diepte van 30 K.M. Vijf legercorpsen hebben aan het offen sief deelgenomen onder commando van generaal Saliquet. Het snelle offensief van de rechtschen heeft te Madrid den toestand! menkele uren gewijzigd. In deonmiddellijke nabij heid van de hoofdstad hebben de troepen van den verdedigingsraad zich bij compag nieën „tegelijk overgegeven te Gerrc los Angelos ten5 Zuiden van' Madrid'." Andere' groepen, gevolgd door burgers, gaven zich over in de u n i vers Bei Is wij k. In v elingelichtc kringen te Kaunas wordt vernomen, dat moeilijkheden zijn ontstaan in de besprekingen tusschen Nor- kaitis, een hoog ambtenaar van het Li- thausclie ministerie van buiterilandscbe za ken, en Bertuleit, den nationaal-socialis- tisclien president van het Memel-directo rium, over bizonderheden in het afstaan van Memel, vooral wat betreft het over dragen van Lithausch bezit. De houding van Bertuleit wordt opdrin gerig genoemd. De „Giornale d'Ilalia" over jde Italiaanse he eischen, In de ,Giorna!e d'Itaüa" schrijft Gayda, dat Europa na de aanduidingen, die Mus solini gisteren gegeven heeft omtrent de Italiaancche eischen ten aanzien van Frank rijk welke samengevat zijn in de drie problemen Tunis, Dzjiboci, en Suez, zich er van heeft kunnen overtuigen, dat Ita lië in zijn geschil met Frankrijk, „dat alleen door de houding van Parijs is ge schapen*', niet aan problemen denkt, die de territoriale orde in Europa omver kun nen werpen. Italië beperkt zich tot de territoriale gebieden in overeenstemming met de accoorden van 1915 en de nieu we behoeften, welke door de sedert dien. voorgevallen historische gebeurtenissen ont staan - ?Jin. - - ~ni „w-. Gayda schrijft verder, dat de kloof tus schen Italië en Frankrijk zich thans al leen maar met toenemende moeilijkheden voor' Ëuroph' kan verbroeden, indien men niet meer begrip gaat toonen. „In elk ge- ral is het zéker dat Italië, zoolang zijn rechten niet zijn erkend, aan geen enkelen internationalen staj) of interna tionaal stelsel tot verdediging van den vrede zal deelnemen, omdat een op deze wijze verzekerde vrede een onbestaanbare en onoprechte wede zou zijn. De ware vredesformule van thans is, aan ieder volk zijn éigen plaats", en het is in het Rader der legitieme nationale rechten, wel ke erkend moeten worden, dat Italië zijn eischen ten aanzien van Frankrijk stelt." Onderhandelingen ever gemeen schappelijke verklaring duren voort. 1 Reuter meldt uit Londen: Het overleg inzake een gemeensehappe lijke, anti-agressieveridaring gaat, naar de Lobby-correspondent van Reuter meldt, nor maal voort en het kabinet blijft den mi nister-president in deze zaak eensgezind steunen. Aan Frankrijk is geen toezegging gedaan betreffende dienstplicht in vredes tijd en in het kabinet komt in deze kwes tie, weüke niet als urgent wordt liesdhouwd, geen verschil van meening tot uiting. Eerst zal het vrijwillige nationale register her zien worden, en er zijn aanwijzingen, dat hieruit nieuwe ontwikkelingen zuilen voort vloeien en dat een veelomvattend plan in zake verplichte lichamelijke opvoeding van de jeugd tot de mogelijkheden behoort, De parlementaire redacteur van „Press Association" verwacht, dat Ghamberlain vandaag in het Lagerhuis een veik'aring zal afleggen betreffende de diplomatiek© on derhandelingen tusschen Groot-Brittanniê, Frankrijk, Rusland en Polen. De Japanneezen in Naulsjang. Fan Japansche zijde wordt meegedeeld, dat de Japansche troepen in Centraal China vol'edig in het bezit zijn gekomen van de ommuurde stad Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi, waar zij het laatste verzet van het overgeble ven deel der Chineesche troepen hebben gebroken. De aftrekkende Chineesche troe pen hebben de stad op verschillende plaat sen in brand gestoken. Enorme rookwol ken stijgen omhoog. De Japansche troepen, welke op Woe- ning aan de rivier Sioe aanrukken, zijn op 6 K.M. ten Oosten van de stad ge komen. De Chineesche troepen in dien sector hebben 3700 dooden achtergelaten, alsmede vele wapenen en munitie. Ook zware Japansche verliezen. Naar van. Chineesche zijde wordt ge meld, hebben de Chincezen succes met 's-Gravenhage, 28 Maart, i De geneesheeren van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana verklaren, in verband met de zwangerschap, die thans tot ongeveer de Iselft gevorderd j is, dat de gezondheidstoestand 1 van Hare Koninklijke Hoogheid in alle opzichten uitstekend is. Dr. J. de Groot, Dr. C. L. de Jongh. hun aanvallen op de Japanneezen in Noordelijk Hoenan, en zouden de Japan sche troepen hier zware verliezen Jijden, in grooten getale worden gewonde Japan sche soldaten naar Nanking vervoerd, waar de gebouwen der vroegere departementen tot tijdelijke hospitalen zijn ingericht. Arabisch rebellenleider in Palestina gedood. Bij operaties van een Britsch regiment dat in Palestina optrad in samenwerking met de luchtmacht, is gister de z.g. opper bevelhebben der Arabische rebellen, Ab- doel Rahim El Haj Mohammed, die kort geleden van Damascus naar Palestina was teruggekeerd, gedood', toen hij een poging deed om door een rond een dorp bij Na bloes getrokken cordon heen te breken. De op den voorgrond tredende Arabische bendeleider Seeleiman Aboe Koeieijawerd gewond en gevangen geaomen. Vanochtend zijn te Jeruzalem twee Ara bieren vermoord, vermoedelijk omdat zij weigerden gevolg te geven aan. de Arabi sche oproep tot staking. Deze staking is afgekondigd uit protest tegen bet dooden van, den rebellen-leider Abdoel Rahim. De openbare diensten te Haifa worden'door de staking niet getroffen Geen Duitsche «i se hen aan Polen? In-•welingelichte kringen -ie ■Berlijn -ver. zekert men,' dat de berichten als zou de Buitsche regeering de vorige weck aan Polen drie 'eischen gesteld hebben niet overeenkomstig de waarheid zijn. De eischen zouden betroffen hebben den terug keer van Dantzig naar het rijk, de terug gave van de stad Oderberg en do toe stemming voor den aanleg van een auto weg door den Poolschen corridor. In politieke en diplomatieke kringen te WaTschau blijft men niettemin gelooven, dat het vraagstuk-Dantzig de vorige week van Buitsche zijde aan de orde is ge steld, doch dat diit polsen geen aanleiding heeft gegeven tot werkelijke onderhande lingen en nog minder tot eischen in den vorm van een Duitsch ultimatum. Het is mogelijk, dat het feit, dat de Poolsehe ambassadeur te Berlijn Donderdag en Vrij dag te Warschau is geweest, tot de ver spreiding der geruchten heeft bijgedragen. In dezelfde kringen meent men algemeen, dat de kwestie-Dantzig zal moeten worden aangesneden in de eerstvolgende zitting van den Volkenbond, in Mei a-s. dan zal de commissie van drie verslag moeten uit brengen en zich wellicht geheel terugtrek ken, waardoor de kwestie der souvereini- teit over Dantzig, die tot dusverre bij den Volkenbond berustte, onvermijdelijk aan de orde zou komen. Bogoemin en de autoweg door Pomtne ren schijnen reeds in October voorwerp van Builsche verzoeken te zijn gejveest. De besprekingen hebben toen echter geen voortgang gehad. Reuter meldt nog uit Warschau: Waarnemers hier zijn van meening, dat het volstrekt mogelijk is, dat Duitschland eischen zal stellen aan Polen betreffende Dantzig. Zij denken echter, dat het on waarschijnlijk is, dat Duitschland eeniger- lei drastischen stap zal nemen in den tegenwoordigen toestand der Poolsehe open bare meening. De Polen gevoelen een nieuwe vastberadenheid en vertrouwen in het- bieden van weerstand aan iedere be moeienis met betgeen zij beschouwen als hun erkende handelsrechten in de har-en van Dantzig. Goebbels naar Boedapest en Athene. Rijksminister dr. Goebbels is vertrokken voor een particuliere reis naar Boedapest en Athene, die verscheidene dagen zal duren. Een Duitsche radiozender over Eupen. Het r.k. blad Vingtième Siècle protesteert tegen uitlatingen .van den omroeper van den radiozendec te Keulen, die gezegd zou hebben, dat de Walen tot het Duitsche ras behooren, en dal op het St. Nicolaas- plein te Eupen het Duitsche hart klopt. Het blad verwacht van de regeering, dat zij onverwijld te Berlijn stappen zal onder nemen. Wil Hongarije ten deel van Roethenië aan Roemenië afstaan? Volgens het Praagsche blad „Die Zeit" zou Hongarije er in hebben toegestemd een deel van. de Subkarpathisclie Oekraïne aan Roemenië af te staan- Het zou gaan om een strook gebied in het Oostelijk deel van dit land dat in meerderheid' door Roemenen wordt bewoond en tot aan de Poolsehe grens loopt. Het blad voegt hier aan toe ,dat Polen dit plan goedkeurt. Het kabinet afgetreden. De Litausche regeering is afgetreden; generaal Tsjemius, de chef van den gene- ralen staf, heeft opdracht gekregen een, nieuw kabinet te vormen. Naar men te Kaunas hoort, zijn tus schen de Litausche regeering en de vroe gere oppositiepartijen onderhandelingen gevoerd om te komen tot een gemeen schappelijk vaderlandsch front en reorga nisatie van het kabinet. De besprekingen van Hudson te Moskou. Gedurende zijn verblijf te Moskou heeft Hudscn, de Britsche parlementaire secre taris van overzeesclien handel, verschei dene besprekingen gehad met Mikojan en Litwiuof, volkscommissarissen van buiten- landschen handel en buitenlandsche za ken. Hudson is ook ontvangen door Mo- lotof, voorzitter van den raad van volks commissarissen. De bestaande bandolsbe trekkingen tusschen Rusland en Engeland aldus wordt in liet officieeie commu nique ever de besprekingen gezegd en de mogelijkheden voor haar verdere ontwikkeling zijn uitvoerig besproken. Er is verder vriendschappelijk van ge dachten gewisseld over de internationale politiek, waarbij beide partijen elkaar in kennis stelden van het standpunt barer regeeringen en punten van contact ten behoeve van de consolidatie van den vrede naar voren kwamen. Het persoonlijk contact, tot stand ge komen tusschen den gevolmachtigden ver tegenwoordiger van de Britsche regeering en de leden, der Soyjet-regeering, zal on getwijfeld bijdragen lol de bevestiging der Russisc^-Britsche betrekkingen en lot de intemationa'e samenwerking voor een op lossing van het vredesvraagstuk. Hudson uit Moskou vertrokken „Hudson is uit Moskou vertrokken. Hij zal, zich via Leningrad naar Helsinki be geven. Mexicaanse he petroleum' voor Italië. De Italiaansche tankboot „Casco*.' is met een lading van 60.000 vaten petroleum uit Tampioo vertrokken. Naar verluidt, heb ben de Mexieaansche autoriteiten met Ita lië een overeenkomst getroffen, waarbij Mexico aan Italië petroleum zal leveren in ruil voor machines en andere artikelen. Roosevelt vraagt nieuwe crediclen voor marine vliegtuigen. Roosevelt heeft het Congies om een extra crediet ten bedrage van 14,298.000 dollar verzocht, ten behoeve van den aan koop van nog meer vliegtuigen door de marine in bet volgende begrootingsjaar. Verdachte vrijgesproken. De Alk'maarsdhe rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 30-jarigen arbeider uit Ber gen, tegen wien de officier van justitie twee weken geleden wegens poging tot moord op zijn vrouw en moord op drie van zijn kinderen, levenslange gevan genisstraf heeft geèisclht. De rechtbank sprak verdachte vrij en gelastte de opheffing van de voorloo- pige hechtenis en zijn onmiddellijke invrijheidstelling. De verdachte het zij in het kort ge releveerd was ten laste gelegd, dat bij op 2 Januari 1938, toen bij in een huurauto met zijn gezin vrouw en vier kinderen van een nieuwjaarsrisite hij zijn schoon ouders in Harenkarspel na,ar Bergen terug reed, dezen wagen met opzet in het Noord- Hollandsche Kanaal onder de gemeente Koedijk heeft gereden om ziclh op deze wij ze van zijn vrouw en zijn kinderen te trach ten ontdoen. Drie van zijn kinderen kwa men bij dit drama om het leven, zijn vrouw en het jongste kind een baby nog werden gered. De verdachte zelf had zich tijdig uit den wagen weten te benijden. Zoo tijdig zelfs, dat hij slechts gedeeltelijk nat was geworden. Later echter doken geruchten op, dat hier geen sprake was geweest van een ongeluk, maar van een vreeselijk misdrijf. Het zou verband houden met een verhou ding tusschen dezen mam eri een meisje uit Bergen. Dit meisje, dat later naar Schagen verhuisde en dat in deze zaak Reizen. 28 Maart. Zou reizen of willen reizen niet een vorm van ontevredenheid zijn? Zou de toeneming van het reizen in on zen tijd er niet op duiden, dat de mensch- heïd zich niet gelukkig voelt? Ik heb reizen altijd een van de wonderlijkste ver schijnselen van het menschenleven gevon den. Ik heb het altijd raar gevonden dat 10.000 Hagenaars een lieel jaar ernaar zitten te smachten om naar Frankrijk te gaan, terwijl 10.000 Fransehen een lieel jaar naar een reisje naar Den Haag ver langen. Ik heb zelf veel gereisd en ik moet eerlijk zeggen, dat ik overal men- schen heb gevonden, de zelfde mensclien als hij mij thuis, de zelfde menschen!' met de zelfde gezichten, de zelfde ver langens, de zelfde haat, do zelfde be geerten, de zelfde vroomheid, de zelfde honger, het zelfde vermaak en het zelfde verdriet En omdat alles wat de menscheni voor de menschen maken dient om de zelfde hartstochten, de zelfde Izcgeerien, de zelfde verlangens te ontketenen, daar om is alles wat de menschen voor de menschen maken overal waar menschen wonen het zelfde, ik heb door de Rue de la Paix geloopeu en Unter den Linden, op Fifth Avenue en over de Gabern, door door de Kalverslraat, op Broadway, op de Hoogestraat, langs de Seine, de Hud son, de Rijn, de Sdiie en ik heb overal hoedjes gezien, en boeken en chocolade- reepen, en biefstuk en bioscopen, en wijn en andijvie en juweelen en mantelpakken en overhemden en schouwburgen en taxi's en standbeelden en sigaretten en schoenen en zuurtjes en menschen. Vooral men schen. De eene mensch met duurdere si garetten, schoenen en overhemden dan de andere mensch; dé eene mensch met een mooier hoedje, een duurdere plaats in de bioscoop en meer boeken dan de andere mensch, maar allemaal in het be zit van één leven, dat hun nog maar ge leend is en waarover zij zelf niet alles te zeggen hebben en daarin is een Eskimo precies gelijk aan Clark Gable, en een In diaan dezelfde als de president-directeur van de Koninklijke. Eu nu wilde ik alleen, maai weten .waarom.iedereen -reizen wil en waarom iedereen weg wil vim de plaats, waar zijn lot hem neergezet heeft, om'te gaan naar een andere plaats, om de plaats in te nemen van wie naar zijn plaats wil gaan. Reizen is niets anders dan ruilhan del in tijdelijke, bewoners. Reizen is: je even verwonderen, omdat andere men sclien een beetje andere gewoonten heb ben dan je zelf. Reizen is weg-willen om een ander mensch en* een andere omgeving te zijn. En wie een ander mensch wil zijn is niet tevreden met den mensch die hij is en wie, in een andere omgéving wil zijn, die is/niet tevreden met de omgeving die de zijne,is. En daarom geloof ik dat reizen een vom van ontevreden-zijn is en dat hoe meer er gereisd wordt, hoe ontevredener de menschen zijn, wat met de huidige reislust en de huidige reden- tot-ontevredenheid heel goed klopt: En wie mij tegenwerpt dat hij niet reist om de mensclien, maar om de natuur, dien zeg ik dat iedere natuur mooi is en dat „anders" in de natuur niet „mooier'5- beteekent. Ik weet dat de Veluwe mooi is en dat de Rivïèra mooi is en dat beiden) anders mooi zijn, maar ik weet niet dat de mooie Rivièra. den mensch gelukkiger maakt dan de mooie Veluwe. Ik geloof dat reizen onrust is. En dat onrust uit ontevredenheid voortkomt. En dat wij daar om onze grootouders mogen benijden die de Rivièra niet kenden, maar de rust eni dc tevredenheid wèl de kroongetuige was, verklaarde tegen haar werkgever, met wien zij intussdhen ook! een verhouding liad aangeknoopt, dat het gebeurde te Koedijk geen ongeluk was geweest, maar een misdrijf. De verdachte zou op deze wijze getracht hebben zich van zijn gezin te ontdoen, torwille van de verhouding met haar. De man had zich dikwijls in dezen geest tegenover haar uitgelaten. Zoo zou hij o.m, hebben gezegd: „Br ga! het geval het Kanaal inrijden' en 2 Ja nuari gaat het gebeuren". Later in het'zie kenhuis zou hij o.m. gezegd hebben: „Het is mislukt". - De justitie werd tenslotte met deze ver klaring in kennis gesteld met het-gevolg, dat de' officier genoeg termen aanwezig achtte den man te vervolgen. De rechtbank achtte het wettig en over tuigend bewijs niet bewezen. Wel achtte de rechtbank bewezen de verklaring van ge tuige Dekker, dat verdachte het voornemen heeft gehad zijn vrouw en kinderen van het leven te berooven. Dodli de rechtbank! betwijfelde, of verdachte dit opzettelijk! heeft gehad ten tijde van het ten laste ge legde en dit op grond' van de verklaringen, van de getuigen deskundigen, die ruimte lieten voor de vaststelling dat aan een on geval kon worden gedacht. ütze coutaul vet&Uiy..: -^gdrjks, mctuit- /o&denog van Zon- z ^acatdagan. Prjjs per kwartaal f Z.—franco por .post t 2.50 Pri)3 per week: 15 ets. Afzon derlijks nnznmt s 4 cta. ATjonnemecteD wordeo dagelijks aangenomen, Advortentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan net Bureau bezorgd rijn, *E Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Trijs der Ainei lm turn van I5 rt^els 11 55; iedere regel meer I tUO, in het Znterdagnumnier 15 regels f KSO, iedere regel meer f 0.35 lleclamea f0.75 per regel. Incassokosten!) ets.; •ostkwi tan ties 15 cta. faneven van advertentiën iij abonnement zijn aan hetBareau verkrijgbaar- Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenuën opgenomen tOüO t/nu *15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s W oensdags: Kleine Adv ertentien tot 25 w oor den f0.25, mits vóór Dinsdagavond 5 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1