EERSTE BLAD. Woensdag 21 Maarf 1939 De bezetting van Madrid Toch een anti-agressie pact V. d. AREND Filmglinsters Tel. No. 69300 {3 lijnen). 91ste laargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND Er is geen schot gelost. Vreugdebetoon. Italië en Duitschiand zijn gelukkig. Een bezadigd Engelscb oordeel. Te 16 uur deelde „Uuion-Radio" het volgende mede: „Sedert gistermiddag had men den indruk, dat Madrid geen weer stand meer kon bieden. De roede strijdJ- krachten verlieten de loopgraven en alle stellingen. De anarchisten trachtten nog een zeker verzet te organiseeren, doch het was te laat. De berolking had besloten zich over te geven. Groepen anarchisten namen de vlucht. Te negen uur verscheen in de Calle Alcala een rechtsche vracht auto, bezetr met menschen, die „Leve Fran co, leve Spanje!" riepen. Niet lang daar na rukte de 18de divisie de stad binnen. Op den middag was de stad geheel be zet en in den namiddag werd de univer- siteitswijk in bezit genomen. Het leven gaat thans weer zjjn gewonen gang". Te half één kwam een overste van de Phalanx bij het ministerie van financiën, het voormalige kwartier van het luchtieger, aan, hij onderhield zich twintig minuten met Besteiro, Pradas en anderen. Een lid van de oppositie in den vorigen gemeenteraad, Melclier Rodriguez, heeft zich aan het hoofd van den raad gesteld) en de vlag van Franco op het stadhuis laten hijschen. Hij heeft een radiotoespraak tot de Madrileensche bevolking gericht, waarin hij verklaarde, dat het in de stad volkomen rustig is. Hij voegde daaraan toe: „De eerste maatregel, dien wij nemen, is de bevestiging van alle gemeenteamb tenaren en -beambten in hun tegenwoordige betrekkingen. Ik verzoek dezen menschen zich onmiddellijk op hun post te, begeven. De voedselvoorziening is verzekerd en al les zal in;o^e'geschïedén.;Wrieldra 'znlleji te Madrid -de voorraden levensmiddelen uitgedeeld1 worden, die het nationalistische leger bijeengebracht heeft om in de be hoeften van het Madrileensche volk te voorzien". „Union-Radio" meldt, dat de vluchtelin gen in de buitenlandsehe ambassades ge ëvacueerd zijn. Vooral voor de Ohileen- sohe ambassade en voor het gezantscliaps- gebouw van Panama organiseerden Pha- langisten betoogingen. Het groote hoofdkwartier van de troe pen van Franco bericht, dat bij de bezet ting van Madrid 40.000 man van het leger van den verdedigingsraadi krijgsgevangen zrjn gemaakt. Ook zijrt talrijke dorpen in de omgeving van Madrid bezet. Aan het Zuidelijk front wordt do op- marsch eveneens voortgezet en talrijke dor- n zrjn ingenomen, evenals aan het Ooste- |jk front. Hier werden 7500 krijgsgevange nen gemaakt. Te Madrid is een raad van de Phalanx gevormd, welke zetelt in het presidents- Sebouw. De Phalanx-politie heeft reeds den ienst in de straten aanvaard. Zonder een schot te lossen zijn de troe pen van Franco langs alle zijlen de stad binnen gerukt. De soldaten werden om helsd door mannen, vrouwen ei kinderen. Reeds zijn. de eersten tan de 6500 vracht auto's met levensmiddelen, welke voor Ma drid gereed stonden, de stad binnengereden. Kolonel Casado heeft gisteren bij het aanbreken, vain den dag Madrid verlatei Miaja was reeds eerder in gezelschap van generaal Matalllena naar Valencia vertrok ken. Men gelooft, dat hij zich naar Mexico zajl begeven. All leen Besteiro is te Madrid gebleven. Uitbundig enthousiasme ic Madrid. De speciale correspondent van Reuter seint na een rondgalag door de stad, dat riff al den tijd, dat hij te Madrid (heeft ver toeft!, nog nooit zulke taomeeleu vafci uit bundig vol'ksenthousiasme heeft gezien. De straten waren vol menschen, die juichten, dansten, zongen efn slagzinnen riepen. Ve len hadden vreugdetranen in de oogen en vreemdelingen omhelsden elkaar. Vreugde te Barcelona. Het nieuws van de overgave van Madrid' heeft groote vreugde veroorzaakt onder de bevolking van Barcelona. De winkels wer den gesloten en in tegenwoordigheid van den burgemeester, den leider van de Spaan- stihe Phalanx, werdenbetoogingen geor ganiseerd. 1 j Generaal Alvarez Arenas hield een toe- upraalc, waarin hij zeide, dat de overwin ning van Franco alle sociale Idasséi vrede ♦en rechtvaardigheid zou brengen, en l/rj vroeg de bevolking Franco, die op het oogenblik alleen in staat is Spanje te lei den, te gehoorzamen. De Consuls van Duitschiand en Italië namen het woord om uiting te geven aan de vreugde van hun land over deze over winning. Kalmte te Valencia. De leden van den •verdedigingsraad heb ben te Valencia verga,derd, doch men weet nog niet, tot welk besluit men is gekomen. De stemming te Valencia is kalm, hoewel men vreest, datde redhtsdhen hun ope raties in de richting van Valencia zullen voortzetten. Geestdrift te Bonte. De Romeinsche ochtendbladen wijden heele pagina's aan de bezetting van Ma drid en noemen deze gebeurtenis de defi nitieve ineenstorting van het communis me en de roode barbaarschlieid in Spanje, De bladen wijzen op de vreugde, welke hiermede in heel Italië is verwekt "en zeggen, dat ook de Italiaansche legionairs met groote geestdrift door de Madrilenem zijn verwelkomd .Spanjaarden en Italia nen, vereenigd in opoffering en roem, hebben een schitterende overwinning be haald op de communistische strijdkrach ten, schrijft de „Messagero". De triomf der wapenen van het Spanje der phalanx is van universeele waarde voor alle vol keren. Vanmorcen hebben te Home u<- Stu denten eon vreugdebetooging gehouden voor de Spaansche ambassade. De ge zant verscheen op het balcon, bedankte de studenten-en zeide, dat het fascisme in -Spanje gezegevierd heeft en er orde ,en beschaving gebracht' heeft. s Hitier .aan. Fraaist. Hüleïvheeft 'net-velgcede -t£kgraia.3öeh toekomen aan generaal Franco: .P-rj liet binnenrukken Van uw troepen Ie Midrid en de daarmede bevochten eindoverwin ning van het nationale Spanje over bet volkenvemietigende bolsjewisme, wensc!» ik u hartelijk geluk. Duitschiand gedenkt thans met mij in oprechte bewondering de voortreffelijke verrichtingen uwer dap pere troepen en is er van overtuigd, dat nu voor Spanje een tijd van opbouw aan breekt, die de groote inspanning en of fers van de jaren van strijd zal recht vaardigen." Dnitsehe pers ever val van Madrid. Madrid is het graf van het commu nisme geworden, schrijft de „Lokalanzei ger" in zijn commentaar op den val van de Spaansche hoofdstad. Hier had iiet zijn sterkste belwerk opgericht, doch Spanje heeft, krachten ontwikkeld als in >de beste tijden van zijn roemvolle geschiedenis. De „Deutsche Allgemeine Zeitnng" schrijft: Daar Franco volgens donzelfden geest te werk gaat als waarmede Duitsch iand, Italië en Portugal bezield is bestaat er geen twijfel, of het zal hem geluk ken Spanje tot nieuwen bloei te bren gen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: Het nieuwe Europa, zooals het belichaamd is in. hot Duitsche nationaal-soeialisme en het Italiaansche fascisme, begroet den ver overaar van Spanje en zijn roemvol leger in de hirtoriscbe hoofdstad des lands. Brilsche persstemmen. Alle Britsche bladen, zonder onder scheid van politieke richting, brengen hulde aan de dappere verdedigers van Madrid. De „Daily Herald" en de „News Chro nicle" verwijten de Britsche en Fransche staatslieden, dat zij geweigerd hebben de Spaansche regeering te helpen voor den ■val van Madrid. Andere bladen zien in de toekomst en verklaren te hopen, dat dé overwinnaars de liaat zullen bedwingen en met kracht zullen werken aan het herstel. De „Times" schrijft, dat Franco alleen zijn geweldige taak van het opbouwen van een nieuw Spanje kan vervullen, wan neer hij het volk kan leeren te vergeten, dat de namen „nationalisten" en „.repu blikeinen" hebben bestaan, door hen er aan te herinneren, dat zij allen Spanjaar den zijn. Men mag aannemen, dat Franco en zijn vrienden onmiddellijk het herstel ter hand zullen nemen, doch de onmid dellijke taak de hongerende millioenen te hulp te komen, zal het uiterste van hun kracht vergen. De neutrale Engelschen. die den broederstrijd niet als fascisten of communisten hebben beschouwd, doch als menschen met medelijden, zullen thans voe len, dat het tijd is voor wettige inmenging en lief is de overweging waard of de Britsche regeering niet aan moet bieden bij dit onpartijdige werk van barmhartig heid te helpen. De epmsrsdb der rechts eten. Terwijl de bezetting van Madrid wordt voltooid, wordt de oprnarsch feu Noor den en ten Zuiden van de hoofdstad voort gezet. Volgens -de laatste berichten zijn de legers van den verdedigingsraad geheel gedesorganiseerd In Guadalajara rukten de troepen van Franco snel op in de richting van Cifuen- tes, en aan het front bij Toledo trekken de troepen, uit Navarra naar het Zuiden, eveneens in snel tempo. Een Duitsche waarschuwing aan Polen Naar aanleiding van anti- Duitsch© stemming. De Deutsche Diplomatisch-politische Kor responden z wijdt een beschouwing aan de anti-Duitsche voorvallen, die zich sedert eenigen tijd in Polen, en wel in alle dee- len van dat land, in de meest verschillende vormen plegen voor. te komen. Wanneer in de Duitsche pers, zoo schrijft de Korrespondenz 0>m vail <je gebeurtenissen weinig ophef is gemaakt, dan* zal „wel niemand aannemen, dat zij hiéi over het "höofdf zijn gezien of geen. belang inboezemen, .Toonaangevend voor deze Duitsche reserve- waren veeleer uit sluitend de wenscheen de hoop, dat het bij dergelijke ontsporingen gaan zou om een voorbijgaande gblf van chauvinisme, die spoedig weer door verstand en door de berinnering aan de "oude, nog volstrekt actueele richtlijnen - Van maarschalk Pil- soedski, teruggedrongen zou 'kunnen wor den. •- Helaas, aldus de.' Eorrespondenz, zijn de Duitsche verwachtingen niet in. ver vulling gegaan. Veeleér schijnt, alsof tot verheugenis van degenen, die belang heb ben bij een verstoring- van de Duitsch Poolsche verhouding, de opruiing legen alles wat Duitsch -isj geen ernstig halt meer toegeroepen worth em alsof men op goede betrekkingen Vvól vertrouwen met het Duitsche vólk -ibdenlaad niet meer denzelfden prijs stejf -als vroeger. De Korrespoodonz» hermnert er vervol gens "aan, dat Hitterer consequent in sterke Poolsche natutoiatie beschouwd zou won Jen als~»on s noodzakelijkheid in- den/ zin van een stabiele orde in het Oosten' van Europa, en dat het derhalve ge- wenscht en vereischt is, dat met dezen' staat in vriendschappelijke betrekkingen geleefd wordt. Wanneer men van Pool- schen kant op de, gedachte mocht ko men, dat een overeenkomstig standpunt tegenover het Duitsche volk niet in de zelfde mate vereischt zou zijn, met an dere woorden, dat het niet noodig is re kening te houden mei de levensrechten, en de eer van het Duitsche volk, dan zou dat even betreurenswaardig voor de toe komstige iiarmonische ontwikkeling in de Europeesche ruimte als zeker ook schade lijk voor de Poolsche natie zelf zijn. Het is inderdaad bekrompen, wanneer men in zekere Poolsche steden gelooft, dat het volkomen in orde is Duitschers sma delijk te bejegenen of te vervolgen. De verantwoordelijke factoren in Polen zullen zeker ook niet de bizonder aard rijkskundige ligging van hun staat over het hoofd zien, die zijn tot dusverre ge volgde politiek voorschreef om ook zon der spanningen te streven naar het behoud van een verstandhouding van goede na- buurscliap naai alle kanten. Polen moet zelf weten, welke successen met de lot dusverre gevolgde lijn van zijn politiek gebracht heeft en in welke mate zijn on afhankelijkheid eu zijn reputatie in de wereld daarbij gegroeid zijn. Het lijkt twij felachtig of een verlaten van deze lijn een gunstige uitwerking zou kunnen heb ben, ook al sturen vreemde sireneklanken in een andere richting. Een nationale regeering in Engeland Op breeder© basis. Verscheidene Lagerhuis afgevaardigden van de meerderheid, zooals Eden, Duff Cooper, Churdliill, Amexy en admiraal sir Keyes hebben een motie ingediend, die het noodzakelijk adht, dat de onlangs door Halifax uiteengezette buitenlandsdhe poli tiek krachtig wordt den uitroer gelegd en dat te dien einde een nationale ïegoeiing op zoo breed mogelijke basis gevormd wordt, die de beschikking krijgt over volmachten met betrekking tot de finan- cieele en industrieele hulpbronnëi en de menscihelijke arbeidskracht van het land, opdat Engeland in zoo Idort mogelijken tijd een zoo groot mogelijke krachtsinspanning kan verdragen. Door een aantal aanhangers vati de re geering is het initiatief genomen voor eeri amendement op deze", motie, waarin het volledige vertrouwen in de actie van Cham berlain wordt uitgesproken. Vermoedelijk 7al dit amendement vanavond worden in gediend. 1 Steun aan de Britsche scheepvaart Om een reserve te vormen. In hef 3ritsehe Lagerhuis heeft Stan ley een jaarlrjksch subsidie van 2,75 mil lioen pond sterling aan de wilde vaart aangekondïgo. Voorts stelde de regeering voor 10 millioen pond beschikbaar te stellen voor leeningen aan feeders over een periode van twee jaar op gunstige voorwaarden ten behoeve van den. bouw in Groot Brittanniè van schepen voor de wilde vaart en vrachtschepen, waaronder niet Legrepen worden schepen met koel ruimte o schepen, die passagiers ver voeren. Ten einde de totale tonnage onder Brit sche vlag te vergrooten, stelde de regee ring voor twee millioen pond uit te trek ken voor den aankoop van geschikte schepen, die in Engeland staan ingeschre ven en die, ofschoon zij nog dienst kun nen doen, anders aan buitenlandsche ree- ders zonden worden verkocht of gesloopt. Dergelijke schepen zouden alleen in de vaart gebracht worden in geval van nood, doch zij zouden in góeden staat worden gehouden, om zoo noodig in de vaart ge bracht te kunnen worden. De noodige wetsvoorstellen zullen zoo spoedig mogelijk worden ingediend. Het overleg tnsschen de re- geeriugen duurt voort. In antwoord op een vraag van het labourhd Greenwood, heeft Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „De regeering zet actief de raadplegin gen met andere regeeringen voort ten op zichte van de problemen, die het gevolg zijn van de recente gebeurtenissen. Zoo lang deze beraadslagingen voortduren, zal het Lagerhuis begrijpen, dat het van es sentieel belang is, dat haar vertrouwelijk karakter moet worden geëerbiedigd. Het Huis zal niet verwachten, dat ik verkla ringen afleg, die niet volledig kunnen zijn voor wij beschikken over fle definitieve opvattingen der andere betrokken regee ringen." Op de vraag, of de aan sommige mogendheden voorgelegde verklaring raadpleging ten doel had, dan wel of zij ook militaire verplichtingen met zich mede bracht, zeide Chamberlain: „Uit de vroegere verklaringen zal men bpgrepen hebben, dat wat de re- "geerrnw voor eten geest staat,-' een-heel eind verder gaat dab raadplegingen." Chamberlain voegde hieraan toe, dat hij op dit oogenblik geen verdere bïzonder- heden wensehte te geven. „Den anderen mogendheden is duidelijk gemaakt, wat de Brilsche regeering bereid is te doen. Dc regeering is zich volkomen bewurt van het dringende dezer aangele- genneid en van de wenschelijldieid om zoo spoedig mogelijk lot een conclusie te komen. Er is echter meer dan een regee- rirg bij betrokken en de beslissing is niet alleen een Engelsche beslissing." Een garantie aan Zwitserland en Nederland Een Duitsch commentaar. In verband met dc berichten van een Fransch-Britsche garantie voor het grond gebied van Zwitserland eu Nederlands schrijft de Frankfurter Zeitung in een hoofdartikel o.a. „De Britsche en Fransclie regeeringen hebben in Den Haag en ill Bern niet lang gevraagd, of deze garantie daar ook wel kom is, zij hebben haar eenvoudig opge steld. Men kan zich voorstellen, hoe pijn lijk in de beide betrokken landen de ge voelens \an vele menschen daarbij moeten zijn, hoewel men in Parijs en Londen ook mag spreken over garantie. In werkelijk heid immers kunnen de kleine landen hij dergelijke plannen nauwelijks iets anders zijn dan de oprnarsch gebieden voor de Engelsch-Fransche generale staten. Daar mede echter zou de lang behoede onaf hankelijke positie van deze landen uiteen geslagen worden. Zij, die verder /.ien, moe ten bovendien de volkomen dwaasheid van deze plannen doorzien. Aan deze plan nen ontbreekt aan feitelijke basis vrijwel alles. Er slaat tegenover de belofte van Hitier, er staat tegenover de bizondcre ligging der beide landen, er staat tenslotte tegenover de weloverwogen onverschillig heid van Duitschiand jegens het Europee sche Westen". Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus Engeland Vacatures Lagerhuis. Sir George Harvey, conservatief Lager huislid voor Zuidoosl-Kennmgton, is over leden. Dit is het zesde sterfgeval onder de Lagerhuisleden in de laatste twaalf dagen. Er moeten acht tusschentijdsche verkiezingen gehouden worden. De sterkte vau het leger. Horo Belisha heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat op 1 Maart het gere gelde leger bestond uit 201.000 man, de reserve van het geregelde leger uit 139.000 man, de aanvullende reserve uit 35.000 man en het territoriale leger, de luehlbe- schermiiigseenliedcn uitgezonderd, uit 137.000 man. De bomaanslagen te Londen. De rechtbank te Londen heeft acht man nen schuldig bevonden aan samenzwering Onaangename ervaringen. 29 Maart Er zijn van die geleedin gen in ieder menschenleven, aüermini- maalste kleinigheden, waarvan je pas eenig i dee krijgt als je ze zelf ondervindt. Daar is bijvoorbeeld zeeziek zijn. Draar hoor je over praten, terwijl je rustig over de Burgemeester Knappertlaan wandelt en je denkt „nou ja, een lieetje misselijk", dat zijn wc allemaal wel eens en it hel), met permissie, óók wel eens overgegeven". Jaweltot je dan zelf op zee dobbert en aan den Jjtjve ondervindt wat zeeziek! zijn is. Jo Spier heeft dat eens lieel dui delijk, bij een van zijn geestige teelten ingen, omschreven; je "hebt bet gevoel of ze 27.000 reiger-eieren in ridinus-olie bakken, dat je het anker met drie meter touw et aan hebt ingeslikt en dait de kapitein de boodschap stuurt, dat hij dat anker onmid dellijk moet terughebben. Hebt u uw vinger wel eens zóó gekheid, dat het bloed uit uw vinger en de tranen uit uw oogen en de transpiratie ait uw voorhoofd sprong? Wanneer een ander dat doet en die gaat stampvoeten van pijn, dan denkt u nou-nou (hebt u wél eens „nou:nou" gedacht?) dan denkt ra: nou- nou, dat kan óók" wel een beetje minder. Totdat het u zelf overkomt en u htet ge voel hebt, dat de wereld vergaat voor één geklemde vinger, wat nog een beetje minder tragisch is dan de honderdduizen den Spanjaarden, die in twee jaar elkiaar hebben doodgeschoten. En de trein missen. Ja, daar zijn al zóó veel grapjes over gemaakt. Daar hébhen al zóóveel humoristische teektenïngen in onhumoristische humoristische bladen over gestaan. Dat is flauwigheid. Dat is minder dan niks. O ja? Moet u dat zelf maar eens ondervinden. Zéker; de aaide draait door, en de zee bl'ijft ruisdhen, maar wat daardoor allemaal in de war looptl En jaren lang zult u dien bekenden en liaan- geestigen droom hebben, dat u allemaal perrons óp- en afholf en alle laatste "freb nen mist.- - En in een lift staan, die blijft stekten' onderweg. Oók allemaal plaatjes. Oófe al lemaal mopjes. Oók allemaal flauwigheid- jes. Is het u zelf wel eens overkomen? Dat is niet prettig hè? Je heele leven gaat 5n drie seconden door je brein. En je tracht je alle gevallen te herinneren van lieden, die in liften zijn gestikt en verhongerd1, net hetzelfde als duikbooten, die niet meer naar boven kunnen en al.idere, soortgelijke narigheid waarvan u in de bioscoop hebt genoten. Ik wilde alleen maar zeggen, dat ik een blaar op mijn tong heb. Een Waar van te heete ühee. Heelemaal niks bizonder tra gisch hé? Heelemaal niet Iets om vreemde menschen mee lastig te vallen. Jawel, als u dat zegt, dan gun ik u ook te.heete thee. Wie niet voelen, wil moet op do blaren bijten- met het doel ontploffingen te veroorzaken en brandstichting te plegen. Zeven hunner weiden veroordeeld tot straffen varieeron le van zeven tot zeventien jaar dwangarbeid, de adhtstetot slechts achttien maanden. Vereettigde Staten Bouw van twee 45.000 tons - slagschepen. Roosevelt heeft de marine toestemming verleend tot liet houwen van twee slag schepen van 45.000 ton. Een verklaring van Itooseveli. Tijdens een persconferentie heeft presi dent Roosevelt verklaard, dat zijn besluit om twee slagschepen van 45.000 ton te doen bouwen voortspruit uit de weigering van Japan om inedc te deden, of het schepen van dit tonnage wil bouwen. Roosevelt zeide nog andere redenen to heb ben, doch deze wilde hij niet meedcolen. Nader wordt nog nit Washington ge meld Het besluit van het Witte Huis om over te gaan tol den bouw van twee kruisers van 45.000 Ion, wordt gemoti veerd door inlichtingen, waaruit blijkt, dat Japan Kruisers bouwt van een tonnage boven de 35.000 ton. Tevens, zoo wordt gezegd, is een mogelijke verergering van den Europeeschen toestand verantwoorde lijk voor dit besluit, aangezien Duitschiand en Italië, wier vlootbouwprograrn lielang- rijlc is, de deskundigen van het depar tement van marine dwingen met deze violen rekening te houden. Verlovings-, Huwelijkskaarten en Circulaires m II EN III BEBERS tiKjc com ant versclnjnt dagelijks, met uit sondering Tan Zon- en Feestdagen. i'rijs per kwartaal f 2.iranco per post f 2.50. I'njs per a eek' 15 ets. Afaoa- derlijfc® naiatnera 4 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adv orient ien voor het eerstvolgend mun- mer moeten vóór elf nur aan het Bureau beaorgd rijn, 'e Zaterdags v6ór aar. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. -2- Pnja der \t3verit nixcit *a« i—>j rrgtl* 1 f»T; «1 aa< aa Ieders regel meer 10.30, m het Zateidagnummtr nO, /ZfjJ 15 regels f180, tedere regel meer f035 Reclames f075 per regel. - Iocassoho»ten5ets,; postkwitanties 15 ets. Tarieven \an advertentie» by abonnement ryn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagólyks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f 050 t/m. i5 whor- den, f 0.75 tym. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleioe Advertentien tot25woor den f (125, mits voor Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags" Kleine Advertentiën f 1.00, indieö «net \(»ór Vrydagavond 6 uur bezorgd r HOOGSTRAAT 91 fT" Brillen voor Ziekenfondsleden Geboorte-en Dankbetuiging-koortjes en advertentien. Vakkundig gesteld en bedrukt in nieuwste modellen. Net, spoedig en billijk, bij -U Hoogstraat 146 Telefoon 67820

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1