KOOLHOVEN EERSTE BLAD. Hitier zal hard terug slaan VLIEGTUIGEN N.V. Vastzittende slijm 92ste Jaargang. Zaterdag 1 April 1939 Vanavond zal hij te Wiihelmshaven een rede uitspreken. Engeland zal zijn houding nog nader bepalen. Het aangezicht van Europa gewijzigd De toestand in Spanje Midden-Europa De "Slowaaksch-Hongaarsche onderhandelingen ite&stkszJcte Vereenigde Staten Gemengd Nieuws Een driftige boerenknecht a.s. bezoek van Beek aan Londen België Duitschland Weidmann en Million schuldig verklaard Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND AKKER'S Het L'ezo laaraut vwiolignt ilngelyk!,, met uV *aa Van- en Fseetdagen. 3?rij9 ver kwartaal f 2.—-; franco nor post 1 2.60. .'-'ril8 por week: Jfi uta. Af-oii- deiljke nmumers 4 em. Abonnomonton Woolen dagelijks nangenoioon. AdvertentièR /oor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan Set Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vödr O uur. Een bepaalde plaats van adyertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDA «SCHI 1011RJ J r BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prijs der AÜ\erUMitita \.ui l—~f1 55, Al aai aa iedere regel weer i 0-d0, in het Ztterdagnummer NO» ic* luu 5 regels fl Kü, iedere regel metr f035 - lleclames f0.75 per icgel. IncasHOkosteiiSets j po3tkwitanticsló ets. inriepen'Nan adverienljtn dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentuin opgenomen 10.50 t/rn. 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 5 c°nt tot een maximum van 30 wóórden. 's Woensdags* Kleine AdvertenUen tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd *s Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indieu niet vóór Vj ijdagavond 0 uur bezorgd. w Reuter meldt uit Berlijn: Men gelooft dat Hitler woedend is over de wijze, waarop Engeland de Poolsche situatie behandelt en over de aankontiigiag van Clhamberlain. Alle welingelichte leringen zijn bet er over eens, dat Hitier zeer haid' terug zal slaan in zijn rede van vandaag te Wilhelmsihaven. Officieels Duitsche klingen waren gister- avórid uiterst^Voorzicihtlg 'en*.'er is langdurig beraadslaagd in '_het..pro]^anda-ininisterie over bet .uitgeven -vanQbamjierigin's -ver- Klaring .aap.» de Duitsche pers. Tiet eerste blad, dat de verklaring bélxelsde, was on geveer acht uur gisteravond te krijgen. Reeds vroeg in den - middag was een hevige anti-Britsdhe campagne jn vollen gang. Belachelijke poging om wan trouwen tegen Dnitschland te zaaien. Naar aanleiding van Chamberlain's ver- Haring schrijft liet Duitsche Nieuws bureau Het is eenigszins onbegrijpelijk, hoe de Rritsdhe minister-president tot een derge lijke verklaring uit helderen hemel komt. Overigens biedt de verklaring in zakelijk opzicht niets nieuws, want ieder weet, dat.sedert vele jaren Engeland en Frank rijk .op grond van hun bondgeaootsd'iappen- stelsel verplicht zijn, Polen in geval van een~ gewapenden aanval terzijde te staan. Men kan -déze ve.klaring slechts beschou wen als een hoogst belachelijke poging om onrust, te verwekken en in den kring der volken wantrouwen- tegen Dunsdhlaiïd: te zaaien. Chamberlain heelt zich daarmede in strijd met zijn eigen 1 re wering, dat er niet de geringste verdenking bestaat voor een gewapenden aanval vair Duitschland, genoopt gevoeld de lijn, door de Britsche pers aangegeven, verder door te trekken. Daaraan wordt ook niets verander 1 door het feit, dat bij verklaart, dal er niet de geringste aanleiding is op bet oogenblik vrees voor de zelfstandigheid van Polen te koesteren. Waartoe dient dan deze ver klaring? De geheel eactie heeft sterk den schijn, dat Engeland slechts de kleine volken km doen gelooven, dat het tot liandelen bereid is. Al te zeer is in den loop der laatste maanden op de demoo atieën de verdenlriig komen te rusten, dat zij nog s'echts rede voeringen houden en protesteeren. Met zu'ke platonische ve klaringen kan men Duitschland's doelbewuster! opbouwen- den arbeid in Europa niet verliin ierej. Deze poging kan sleolrts als belachelijk ge- kenraeilt wonten. Nadere verklaring rian Cham berlain verwacht. .Men verwacht, dat fl amberiain een ver dere verklaring zal afleggen, wanneer de besprekingen die thans gevoerd worden met amice landen, geëindigd zulleti zijn. De verklaring van gisteren in het La~ geihuis wordt daarom a.'s een interimaire verklaring beschouwd. De Vereenigde Sta ten zijn volledig op de hoogte gehouden ten on zich Ie van de recente ontwikte'in gen in flen Europeescihen toestand en ook vair den inhoud van Cl ramberlaiins verklaring, alvorens zij werd afgelegd. In Whitehall werd gisteren in het lidht gesteld, dat bet besluit om de verklaring af te leggen, niet genomen is op grond van de ontvangst.van eenigerlei verontrustend bericht, dat niet gepubliceerd zou zijn, een dergelijk bericht is niet ontvangen uit eenigerlei offic'eele bron. Het optreden van Clhamberlain, al. dus voegt de diplomatieke correspon dent van Reuter hieraan toe, is logisch', voortgevloeid uit de algemeene span ning in Europa en uit deer toestand, die geschapen is door DuitsriMands in val in Rohemen en Moravië. De Duitsche perscampagne tegen Polen en de algemeene gisting betref fende de PooJsche kwestie, die volgens een vroeger model schijnen le verloo- 'pen, hebben aanleiding ge ge vei tot - den indruk, dat niet het geringste rï- sico mag worden genomen. Men had den indruk, dat dit in het bizonder .het geval was met het oog op de snelheid, waarmede d'e gebeurtenissen zich thans kunnen onh\ ikkelm. De mogelijkheid vau ondeifjandciingea tusschen Duitschland en Polen tem aanzien van Dantzig wordt zeker niet beschouwd als uiigeschakeld d'oor hetgeen Chamberlain gezegd heeft. Integendeel wordt- er d'e na druk op gelegd, dat Chamberlain uitdruk kelijk gezegd heeft, dat de Britse!'ie regee ring "voortdurend een regeling heeft bepleit door vrije onderhandelingen tussdhen de partijen, die betrokken zijn bij geschillen, wedke ook, die tusschen haar zouden kun nen ontstaan, ei dat zij geen. rechtvaardi ging zag-voor. het stellen-van geweld of bedreigingen in de' piaiats" van onderhan delingen. - Men verivacht, dat de-toestand nog ver dér zal worden opgehelderd' als gevolg van het bezoek van Beek, die Maandagavond a.s. te Londen verwacht wordt. Kort nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd bradht de Russische ambassa deur, Maisty, een bezoek aan het Foreign Office. Naar verluidt was het doel van zijn be zoek inlichtingen in te wiimen naar den inhoud van Clhamberlain's verldaring. Het besluit van Engeland om de Pool- sche onafhankelijkheid met de wapenen te steunen in geval van een Duitsche agressie, aldus een diplomatieke 'waarne mer, wijzigt het aangezicht van Europa. Deskundigen wijzen op den nadruk, dien" NEOERLANDSCH FABRIKAAT nis woidt beschouwd, en dat men m de Duits-die ^hoofdstad gjaame zou zien, dat mid d el en irond en worpen gevcuden om een uitstel te foiceeren. Elders Schreef de DailyTelegraph nog, dat het bekend is, dat Duitsahland sedert zijn coup in Tsjecho-Slowafcije een gtoot deel van zijn strijdkrachten in de nabij ieid van de Zuid-Westelijke grenzen van Polei samengetrokken heeft. De Polen houden eveneens hun in die frotitlinie gelegen stellingen bezet. Men had in offieïeeje klingen te Londen echter geen bevestigtóg van de geruchten volgens welke de Duitsdhe troepenconcen traties plofseling fcradhtig versterkt zouden zijn. V-olgens de „Daily ^Herald" kan nog niet .worden aangenomen,/dat eeü aanvaisdatum op- handen is. of in? het voornemen ligt, .doch, zoo vervolgt" het Labourblad, de bewijzen zijn daar, en de- "ondervinding van bet verleden doet vermoeden, dat in elk geval de mogelijkheid' bestaat, dat Je Pooi- sdhe regeering te staan komt voor een reeks gebiedende - eisdhen, gesteund door dreigementen of minstens, door mi'itaiir ver toon. Volgens de „Times" hadden de geruchten omtrent Duitsdie militaire activitet meer betrekking op materiaal dan op manschap pen. Het blad voegt Tiieraanrde' rne ledeeling toe, dat men te Londen na ee.i schifting der verschillende -berichten heeft kunnen vaststellen, dat vele onts'el'ende vermoe dens terzijde konden worden ge'egd. Voldncnïhgte Warschau. De verklaring van Chamberlain betref- iende -steunverieemngl -door -Frankrijk - en Engeland aan Polen heeft- bij het Poolsche publiek veel sensatie /én tegelijkertijd een Chamberlain legde op het woord „om- duidelijke voldoening '-gewekt. Het is nog afhankelijkheid", dat de redenen bepaalt waarom Engeland zich gedwongen zou ach- tenp,^dusscheiibeide te komen. Verklaard wordt, dat" het aan Polen zal "worden overgelaten te beslissen, wat in feite zijn onafhankelijkheid zou bedreigen. Men ge looft, dat de Polen een afstand van Dant zig niet als een levensbelang zdhden zien, aangezien zij in zekeren zin den terugkeer van Dantzig naar Duitschland vele jaren geleden reeds voor geweest zijn met den aanleg van den haven .met aparte spoor wegverbindingen. Ook denkt men, dat de Polen zouden kunnen toestemmen in den aanleg van een autoweg met exterritoriale rechten tusschen Oost- en West-Pruisen. Te gen alles echter, wat de Pooische gren zen zou bedreigen, zou weerstand gebo den worden. Naai verluidt kan de verwijzing van Chamberlain naar een regeling van open staande kwesties door vreedzame onder handelingen uitgelegd worden als een re geling door middel van de normale di plomatieke procedure, niet een prac-tiscli opgelegde regeling onder bedreiging met de bajonetten. Men gelooft, dat Chamberlain binnen- kost een meer omvattende verldaing zal afleggen, waarin hij waarschijnlijk verwijzen zal naar de medewerking van Roemenië en andere Balkanlanden te gen een agressie. Het is bekend, dat de diplomatieke besprekingen voortge zet worden met Roemenië, Turkije en Griekenland. De houding van Zuid- Slavië hangt grootendeels af van Italië, terwijl de houding van Italië een van de Europeesche raadselen is. De krachtige vriendschap der laatste jaren tusschen Italië en Polen zou wel eens de achilleshiel kunnen blijken van de spil, wanneer die op de uiterste proef gesteld wordt. De Londensche bladen publiceerden gisteren verscheidene geruchten, die in omloop zijn-omtrent de spanning tus schen DuitsohJand'en Polen, waarmede ook de Donderdag belegde bijeenkomst van het Britscihe kabinet verlxmd hield'. 'Ie Berlijn was, naar de correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar meldde, de amostfeer Donderdagavond eenigszins gespaunen, doch hoewel er alle reden is om aan te nemen, dat Duitsche troepen ilr de grensgebieden gereed staan, vormen de veronderstelling dat -zij - te allen tijd order zouden kunnen krijgen' om op te "ruk ken, althans -volgens dencorrespondent, waarschijnlijk een deel van de stelselma tige fluistercampagne, die van Bellijn uit is ingezet om le Warschau nervositeit te verwekken. Het is, naar de Correspondent er nog aan toevoegde, niet twijfelachtig, dat het bezoek van Beek aan Londen te Berlijn met groote achterdocht en erger- te vroeg om inlichtingen - over de indruk ken in officieele kringen te krijgen, doch .wel kan gezegd tforfin, dat,, d'e. verplicli; 'ting, door Engeland- aanvaard van het grootste gewicht geacht wordt in ver band met de internationale betrekkingen. Dat geldt tc meer in verband met Becks aanstaande bezoek aan Londen. In politieke Poolsche kringen vraagt men zich af, in hoeverre het vraagstuk-Bantzig hij de Poolsch-Britsehe besprekingen zal worden aangeroerd, omdat het aspect van dit vraagstuk in Chamberlains verklaring niet duidelijk was. Verrassing in Reine. Chamberlains waarborg aan Polen is een verrassing geworden voor de Italianen, die in hun ochtendbladen gelezen hadden, dat het garanlievoorslel waarschijnlijk nooit verwezenlijkt zou worden. Meskou is tevreden. Sovjet-autoiitciten weerhouden zich er van commentaar tc leveren op Chamber lains verklaring voor de officieels tekst die vandaag zal zijn ontvangen. Bevoegde waarnemers echter verklaren, dat de verklaring in overeenstemming is met het bepleiten der collectieve veilig heid door de Sovjet rogeering. Zij gelooven. dat de verklaring hoogst waarschijnlijk in Moskou zal worden toe gejuicht, aangezien de Russische regeering reeds lang heeft aangedrongen op een ge zamenlijk optreden om iedere agressie to stuiten. Er blijven meer dan een miliioen mannen onder de uapencn. Reuter meldt uit Madrid, dat Franco voornemens is tot het einde van het jaar 1.200.000 man onder de wapenen te hou den, waaronder 000.000 Phalangisten. Dit beteekent, dat de Phalangistenpartij voor de uitvoering haar program van sociale hervormingen aanzienlijken militairen steun achter zich zal hebben. De vlucht. Volgens te Oran ontvangen inlichtingen wachten te Alicante, ondanks de bezetting van de stad1 door de rechtsche troepen, 20,000 Spanjaarden op reisgelegenheid' voor vertrek naar het buitenland. Gisterochtend vroeg is het vrachtschip „Winnipeg" ver trokken met 6000 vluchtelingen, opeenge pakt in de ruimen, op de brug en overal, waar maar een plaats te vinden was. Twintigduizend mannen komen uit Ma drid of andere streken van het republi- keinsche gebied. Onder deze mensohen zou den zich leden van den Madrileensehen verdedigingsraad' bevinden. Neuwc grens" definitief vast gesteld. Haias meldt uit Boedapest: De gemengde Hongaarsch-SlowaakscLe commissie is gistermiddag opnieuw bijeen gekomen. Nadat de nieuwe grens definitief was vastgesteld, werf de vergadering ge sloten. Maandag zullen de deskundigen bijeenkomen ter regeling van de details. Heeft Slowakije onder Duit- sthen druk toegegeven? Reuter meldt uit Boedapest, dat men daar vau meening is, dat de snelle over eenstemming in het Hongaarsch-Slowaak- sche meeningsverschil voor een groot deel moet worden toegeschreven aan hét feit, dat Duitschland den Slowaken te verstaan heeft gegeven dat zij moesten toegeven. De 'Hongaren staan op het gebied, dat zij -bezet hebben, aan den vooravond van het verdrag, waarbij Duitschland de on schendbaarheid van de Slowaaksche gren zen garandeerde. Niettemin acht men het in zekere Hongaarsche kringen twijfelachtig of de Duitsche regeering de Hongaarsche eischen, hoe wel beredeneerd die ook zou den zgn; .aanvaard zou hebben, indien zij de welgezindheid van Hongarije, onder werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slum de lucht- toetreding belemmert ea de 'Iijm- vüezen prikkelt, waardoor bte het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snei mo gelijk weg door het gebruik van Abdusiroop. Da heilzame kruiden, w. o de zeer actieve Aeonitum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende sluml&gen op, die Uw slumvliezer verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Weer honderd miliioen voor werkverschaffing. Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij 100 mil iioen dollars wordt gevoteerd voor de voortzetting der werkverschaffing in de Vereenigde Staten. Het wetsontwerp gaat nu naar den Senaat. Ging een. dienstbode met een schop te lijf. Een beetje opgewonden 17-jarige boeren arbeider beeft gisteren te" Kwadijk een bij denzelfden boer werkende 16-jarige dienstbode enkele klappen rnct een mest- schop gegeven, waardoor het meisje licht gewond was. ...j 0De jongeman heeft zich gistermiddag dé bestaande omstandigheden, niet van i l.fj de politie van het bureau Adelaars- Dc internationale positie van Polen, De late edities der Warschausche bladen schrijven over het a.s. bezoek' van mi nister Beek aan Londen, dat de voor deze gelegenheid vastgesfce'de besprekingen ten doei zullen hebben den algemeenen toestand onder oogen te zien en verder verscheidene bizondere problemen te be- "riudeeren, zooals het vraagstuk der emi gratie, de Joodsche kwestie en de kolo- uia'e aanspraken vanPo'en. De Poolsche pers constateert, dat de aankondiging der reis van "Beck in de geheele wereld een levendige belangstel ling heeft gewekt. Tal van commentaren getuigen van een begrip voor de rol van den Poolschen staat en zijn internationale politiek. De beginselen der Poolsche politiek, al dus de bladen, waren en zijn volkomen duidelijk. Zij berusten op 1De bondgenootschappen. 2. Den wil goede betrekkingen met de buurstaten te onderhouden. 3. .VooraL een volledige onafhankelijk heid, welke iederen druk van buiten af uit sluit. Dit laatste fundamenteele beginsel der Poolsche politiek, dat voortvloeit uit re denen van staatsbelang, leidt er toe, dat waarborgen moeten worden gezocht, welke door den toestand vereischt. worden. De bladen wijzen er evenwel op, dat de Poolseb-Britsche besprekingen tegen nie mand gericht zijn. groot gewicht zou hebben geacht. Duitsch land. dat van Hongarije gebruik heefi ge- rfaakf om pressie op Roemenie te oefe nen, zegt men, richt het oog thans af enrend op de Hongaarsch-Poolsehe vriend schap. Het is niet duidelijk, hoe ver deze politiek zal worden voortgezet, doch het is teekenend, dat de laatste dagen vrijwel iedere verwijzing naar Poten uit de Hon gaarsche pers verdwenen is. Niettemin acht men in de eerder genoemde kringen de banden tusschen Polen en Hongarije to hecht, dan dat er gevaar zou bestaan voor een veranderde houding van Hon- gaiij Ook Duitsche steuu aan Slowakije? Havas meldde vannacht uit Bratislava: Het rijk heeft er tenslotte in toegestemd bij de Hongaarsche regeering le interve- nïeeien ten gunste van Slowakije. De Djilsclie gezant te Boedapest heeft gistermiddag een démarche gcd'aan bij den ministervan buitenlandsche zaken, om dat Slowakije in ruil voor tie aan Honga- nje afgestane gebieden, streken ten Z.O. van Bratislava krijgen. Te Bratislawa wacht men met ongeduld op het resultaat van deze interventie. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de interventie als volgt geschied' zijn: On danks de door het rijk aan Slowakije ver leende bescherming, had de delegatie ge meend een waar ultimatum te kunnen rich ten tot de Slowaaksche delegatie. Dit ul timatum liep gistermiddag om twaalf uur af. De Slowaaksche regeering heeft zich telegrafisch tot Berlijn gewend met het verzoek aan den minister van buitenland sche zaken te intervenioeren voor den af loop van het ultimatum. Vanochtend hoeft de Slowaaksche mi nister van buitenlandsche zaken telegra fisch bericht ontvangen, dat aan dit ver zoek recht was wedervaren. Dc benoeming van dr. Martens. Minister-president Pierlot heeft gister avond in een verkiezingsredevoering te Aarion over de zaak Martens gesproken. Hij zeide met name, dat de benoeming van dr. Marlens een fout was geweest, waaro-er zijn voorganger zich met groote openhartigheid had uitgesproken. Er was echter een grooter verantwoordelijkheid: het exploiteeren van deze fout met po litieke oogmerken. Misschien kan de volgende dagen een oplossing gevonden worden. Men moet tot overeenstemming komen over een formule, welke door het land kan worden aan vaard. Hitier naar Wiihelmshaven. Hitler is gisteravond uit Berlijn naar Wiihelmshaven vertrokken. Hij zal in den namiddag zijn redevoering houden. weg te Amsterdam aangemeld, waar hij voorloopig is ingesloten. Het betreft hier een kibbelpartij, waarbij de jongen zich waarschijnlijk driftig heeft gemaakt en en kele klappen beeft uitgedeeld. De ver houding tusschen den jongen en het meisje was al eenigen tijd zeer gespannen. Uil het verhoor, dat den jongeman werf afgenomen, bleek, dat hij absoluut geen plannen had het meisje naar het teven le staan, zooals aanvankelijk werd ver moed De burgemeester van de gemeentel Kwadijk, dc lieer W. R. Drost, onder wien deze zaak ressorteert, zal naar alle waar schijnlijkheid de jongeman zijn vrijheid wel terug geven, hoewel hij zich wel wegens, mishandeling voor de rechtbank zal moe ten verantwoorden. Zij zullen terechtgesteld worden. Colette Tricot vrijgesproken. D'e jury bij het hof te Versadies heeft gisteren Weidmann en Million schuldig verklaard, zonder dat verzachtende omstan digheden in aanmerking genomen worden. Na een beraadslaging gedurende bijna zes uur kwam-de jury Jn de rechtzaal terug. De president deelde medie, dat Co- lette Tricot is vrijgesproken. Direct stond mr. Moro de Giafferi, de verdediger van Weidmann op om media te deelen, dat hij conclusies zal indienen, er toe strekkende, dat het hof hem acte geeft van het feit, dat voor twee zaken, Frommer en Lesobre, de jury verzachten de omstandigheden voor Weidmann aan wezig achtte. Na overleg met den president verwierp de jury „het verzoek Weidmann en Mil lion het leven te schenken", aldus de ad- ocaat. Te midden van groot rumoer werd' de zitting daarop geschorst. 'Het assisenhof yenviei'p de dooi', de ad vocaten van Weidmann en Million inge diende conclusies, daar die jury geen be roep op verzachtende omstandigheden in willigde. Weidmann en Million werden ter dooi veroordeeld, terwijl Blanc tot twintig maan den gevangenisstraf werf veroordeeld'. Het assisenhof had 17 zittingen gehou den. Door benzinedamp gedood. Gisteimiddag werd de politie te Laren (N.-IL) gewaarschuwd dat dé 44-jarige auto verhuurder F, J. O.' Sdhuver in zijn garage aan den Remiseweg onwel was gewoiden. Dr. Holtm&nn werf eveneens Onmiddellijk gewaarschuwd en kon slechts den dood constateeren. De heer S. is waarschijnlijk door benzinedamp bewusteloos geworden en daarna bezweken. Het lijk is in beslag genomen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1