Muziek in het liekenhuis k r HET SPEL VAN LADDER EN VALPIJP j*>i\ -vfi 'i&- m -ifm-ïwsWtzS-wi njs ■foëlr^fc [/os {f09mffo ttOHWrtu% u h zsWzjé ZB Onze kamerplanten in het voorjaar Een reis om de wereld -Zoo 701 iOZj iOt 10 30 iSy{76\i^\\7S 79 VJA>0 70S door Lies Helgers. Op haar tenen liep Lieneke door da lan- aestiUe gang. Wat een vreemde lucht hing er'toch altijd 5 - een ziekenhui? en wat «-as het overal stil. Alleen hoorde ze m een an dere gang een paar verpleegsters met el kaar spreken. Hun stemmen klonken hol door het grote gebouw. Daar stond een wa gen met een laken eroverheen. Ze wist wel, dat het een verbandwagen was. Daar stonden alle flesjes, en potjes op, die de zusters bij het verbinden nodig hadden en ook watten >:n verband waren erop. Lieneke liep zo vlug ze kon, maar ze durfde toch niet te hollen. Ze wist wel on geveer in welke zaal Jansje lag en. even later stond ze al voor de deur. Hef was toch wel een beetje griezelig om zo heel alleen naar binnen ie gaan, maar dat kwam, omdat ze buiten het bezoekuur om mocht komen. Jansje was vandaag jari daarom mocht ze meer bezoek ontvangen dan anders Lieneke liep tussen de rij bedden door. Jansje was helemaal aan het eind van de zaal geschoven, in de kleine serre- Nu kon ze daar bezoek ontvangen en hadden de andere kinderen er toch geen last van. Haar moeder en haar broertje zaten by haar en ze was erg big. toon ze T.tonoke rag, Lieneke rnc schien durfde ze dan wel eens te spelen. Ze moest op de schoolavond toch ook voor „publiek" spelen. Juist kwam er een zuster aan. Mevrouw Kerve ging naar haar toe en even later kwam ze weer terug en zei: „Zuster Annie kan het niet zeggen. Ze moet het eerst aan de directrice vragen en dan komt ze het wel zeggen, maar nu heeft ze geen tijd." Wat de directrice zei. Ze praatten een tijdje over andere dingen en juist toen Lieneke wee: wilde opstap pen, kwam de directrice in de zaal. Ze liep meteen naar de serre door en kwam voor Jansies bed staan. „Zo, meisje", zei ze vriendelijk. „Ik hoor. dat jouw vnendinne- tje wel eens hier piano zou willen spelen bp dat jij dat erg prettig zou vinden. Het is wel eens meer gebeurd, dat er een paar mensen muziek maakte»; voor ie patiën ten van het ziekenhuis. Het zou dus niet de eerste keer zijn en daarom geloof ik.dat ik het maar zal goedvinden. Je bent toch jarig vandaag en jarige kinderen krijgen altyd hun zin: Ik denk wel, dat de andere kinderen het ook leuk zullen vinden. Wil jij wel spelen?" Lieneke antwoordde niet direct. Ze vond kant wei leuk om te mogen «chool en van de kinderen uit ue to..s. v ,n: meneer en van de gymnastiekles. Jansje's ogen glansden, toen ze alles hoorde. Wat was het fijn om weer alles te weten, wat er gebeurde. Ze was zo plotseling ziek ge worden en ze vond het m paar, dat ze nu een tijd in het ziekenhuis moest blijven lig gen. „Het ergste vind ik dat ik niet op de feestavond van school kan komen," zei ze. „Bob en jij moeten ook iets spelen, hè? Gaat het al goed? Ik vind het zo jammer, dat ik jullie niet kan horen, ik had het zo leuk gevonden." Het plan van Jansje. „Ja", zei Lieneke, „eigenlyk moesten we hier voor jou kunnen pelen. Het is wel niet zo erg mooi, tenminste, dat geloof ik niet, maar het is toch wel een aardig stukje en moeder zegt, dat het al heel goed gaat". En toen kreeg Jansje een inval. „Waarom zou je het eigenlyk niet hier kunnen spe ten'. We kunnen het aan de zuster vragen. Moeder wilt u niet aan de zuster vragen, of Lieneke hier eens een muziekstukje mag spelen met haar broer?" Lieneke kreeg een kleur als vuur, want ze had het niet echt zo bedoeld. Ze zou niet eens in het dekenhuis durven spelen! Mevrouw Kerve, de moeder van Jansje, begon te lachen en vroeg: „Zou je dat graag wülen? Ja, vandaag ben je jarig, dus nu kan ik je nigts weigeren. Ik wil het wel eens aan 3a zuster vragen. Maar zou jij het wel willen, Lieneke? Vind jy het leuk om hier in het ziekenhuis te spelen voor de kinderen?" Lieneke trok even haar schouders op. Ze wist het werkelijk niet en ze was er een beetje verlegen van geworden Ach, als de kinderen het leuk vonden en als het mocht..,, en als Bob ook wilde.mis- NARCI8SEN, DE BODEN VAN HET VOORJAAR. speten, lu,c aan de andere kant...r- Ik moet het aan myn broer vragen", zei ze toen. Ze kon het toch ook niet zo ineen:, beslissen. Dat begreep de directrice ook wel en ze spraken af, dat Lieneke er eerst met Bob over zou spreken en dat ze dan bij haai* volgende bezoek zou zeggen of ze het deden. Ze vertelde alles thuis aan haar ouders en aan Bob en eindelijk besloten ze om het te doen. Zo gingen ze op een middag naar het ziekenhuis. Bob had zyn fluit bij zich. Het concert. Ze werden heel hartelijk ontvangen door de directrice en toen gingen ze naar een kleine hal, waar de lange gangen op uit kwamen. „Ir. deze gangen zijn de meeste kamers en zalen", zei ie directrice. Alle deuren staan open, zodat de patientjes jullie goed kunnen horen en allemaal mee kunnen ge nieten. Kijk, we hebben hier een piano neergezet en je vindt hier verder alles, wat je nodig hebt." Even later hadden ze alles klaargezet en konden beginnen. Lieneke vond het nu toch wel griezelig, maar Bob zag er zo rus tig en kalm uit, alsof ze thuis in de huis kamer gingen spelen. En toen begonnen ze. In het begin klonken de tonen van de piano erg zacht en de fluit trilde ook een beetje, maar na een paar minuten vergat Lieneke- dat ze in het ziekenhuis speelden en toen ging het meteen veel beter. Bob's fluit trilde niet meer en Lieneke was opeens helemaal niet bang meer. Ze kreeg er zelfs plezier in. Toen het stuk uit was, hoorden ze uit alle zalen een. applaus opklinken en ze ke ken elkaar lachend aan De directrice, die iets verder in de hal zat en met een paar hoofdzusters naar hen luisterde, knikte hen toe en klapte ook in haar handen. Lieneke straalde. Ze zocht de nieuwe muziek uit toen begonnen ze Weer te spelen. En zo gingen ze een hele tijd door Ze speelden ernstige dingen en vrolijke dansjes en el ke keer klonk het applaus weer op uit de zalen, Toen ze eindelijk klaar waren en alle stukken, die op het programma ston den, hadden afgespeeld, ging de directrice naar hen toe en zei: „Het was erg mooi en we bedanken jullie namens alle patienters heel hartelijk voor jullie muziek. Jullie kunnen niet zelf langs 'alle zalen gaan, maar je hebt wel géhoord, dat ze het mooi vinden. Ik hoop. lat jullie nog eens terug willen komen. Jullie mogen nu even naar elke zaal gaan, maar in de deur blijven staan, dan kunnen jullie de toehoorders even groeten." Bob en Lieneke liepen langs alle zalen en wuifden naar de kinderen, die in de tagen. Ze straalden allemaal van blijdschap en Lieneke voelde zich erg ge lukkig, dat ze gespeeld hadden. Daarna dropten ze nog een glaasje li monade en regen een taartje in de kamer van de directrice en toen was het alweer afgelopen. Maar ze beloofden, dat ze nog eens zouden terugkomen. Ze hadden het zelf ook echt fyn gevonden! En zo namen ze afscheid van de directrice en de hoofd zusters en riepen nog eens: „Tot de volgen de keer!" Dit spel lykt een t*eljo op j; jzonfcord. Je kunt het gemakkelijk zelf maken en het 13 werkelijk een heel aardig spel. Je hebt er een flink stuit karton voor nodig en een vel tekenpapier. Het staat heel leuk als je ■jcht gekleurd papier hebt, bijvoorbeeld rose of lichtgeel. Je plakt het vel papier nu heel precies tegen het karton aan. Natuur lij moet je er goed op letten, dat je geen bobbeltjes in het papier strijkt, het moet werkelijk glad zijn. Nu snijd 3e karton en papier op de juiste grootte. Je kunt zelf uitkiezen, hoe groot het moet zijn. Ais je het „bord" 40 by 40 cm. maakt is dat heel goed. Nu ga je het papier bekkenen. Je trekt een net van lijnen over het papier. 11 lij nen van boven naar ber.z-ien en 11 lijnen van links naar rechts. Op s!k kruispunt komt een kringetj'e, dat je het beste met een passer kunt trekken. De kringetjes moeten zó groot zyn, dat je er gemakkelijk een opzetsteentje in kunt zetten. Je moet zelf maar uitkiezen, wat je voor opzetste- nen wilt gebruiken. Halmastenen zijn er heel geschikt voor. Nu teken je van be paald.» vakjes uit ladders en pijpen. Dan trek je alle kringen, lijnen, ladders en pij pen met inkt over, zodat ze duidelijk te zien zijn. Bovendien verf je om de krin gen, waar een ladder of een pijp begint, «en rode rand heen Wie van een echt bont gekleurd spel houdt, kan de ladders en de pijpen ook nog helderblauw verven. De spelregels. Je kunt dit spel met zoveel mensen spe len als je maar wilt. Ieder heeft een eigen opzetstukje en moet dan van het begin, dus van No. I tot het eind, no. 121, over net bordnuiven. Ieder gooit op zijn beurt met éln dobbelsteen en verschuift zyn steentje zoveel vakjes, als het aantal ogen op de dobbelsteen aangeeft. Wie 6 heeft gegooid, mag nog eens. Als eeh opzetsteen op een vakje komt, waai een ladder be gint, mag de eigenaar van het steentje het meteen verzetten naar do plaats, waar de ladder uitkomt. Maar als hjj op een hokje komt, waar een pijp begint, glydt hy door die valpyp weer naar beneden naar het hokje, waar de pijp uitmondt. Als iemand op een vakje komt, waar al iemand stond, mag die ander één vakje verder gaan staan Wie op no. 114 komt, valt dwars door het hele spel heen naar beneden en is uit. Hij mag niet meer meespelen. "Wie het eerst over no. 121 komt, heeft gewonnen En nu maar eens aan liet werk. Veel ple zier ermee! Einde Maart, begin April, als alias buiten de adem van het voorjaar voelt, beginnen ook onze groene huisgenoten weer te groeien. Daarom is het nu tijd om onze ka merplanten in andere potter te zetten. De bloempotten van de fuchsia's, kamerlindes en andere vlug groeiende planten, zyn al te klein gewordei En omdat die planten 20 vlug groeien, hebben ze veel voedsel no dig. Daarom, «roeten we hen elk jaar met verse aarde, die we bij den tuinman kun nen krygen, in een grotere pot overplan ten. Als die pot door en eteor -moog is, moe- blijven ook de boze geesten niet weg. Die boze geesten zijn de insecten, die hun uiter ste best doen om onze jonge planten te vernielen. Voor hen moeten we oppassen. We moeten alle planten elke dag goed be kijken, vooral aan de onderkant van de bladeren. Zo gauw we een insect ontdek ken, halen we direct een middel om insec ten te doden. Buiten op staat altijd hoe we het middel moeten gebruiken. Vooral hij de cactussen mceten we met een vergroot glas te werk gaan, want er is grote kans, did ar ergens m een hoek van de plant een dikke, witte luis zit en die moeten we even bestryker;; met een penseel, dat in met water verdunde spiritus is gedoopt, anders zitten er in korte tijd tientallen lui zen op de cactus. In de bakken voor het raam zijn al een paar blaadjes boven de grond gekomen uit het zaad, dat we er gezaaid hebben. Dat is het teken, dat we meer ruimte aan de planten moeten geven, We doen losse aarde m een andere bak en planten nu elk van de kleine plantjes voorzichtig over. Ze ko men een eindje van elkaar af te staan, zo dat ze een paai weken goed kunnen groeien, zonder elkaar in de weg te zitten. Daarna kunnen we ze dan weer overplan ten. Als we goed voor onze planten zorgen, zullen we er veel plezier van beleven. Ze zullen dan al gauw een eind omhoog schie ten en ons met mooie bloemen belonen! ten we hem eerst een tydje in een bak wa ter leggen, na een kwartier kunnen we hem daar weer uitnemen en beginnen dan met overplanten. We moeten er daarby voor zorgen, dat we d< wortels van de plaat niet beschadigen. Het zal wel eens voorkomen, d-t er een paar wortels kapot gaan en dat is niet zo heel erg, maar we moeten wel voorzichtig zijn. De planten, die niet, zo vlug groeien, zo als de azalia's, verschillende varensoorten enz. hoeven maar om de twee of drie jaar overgeplant te worden. Maar wat vers voedsel moeten we hun zeker nog wel ge ven Daarom scheppen we heel voorzichtig het bovenste laagje aarde uit de bloempot, natuurlijk afleer als er geen wortels in zitten, en dan doen we er wat nieuwe aar de in. We kunnen ook wat goede bloemen- mest, die we bij zaadhandelaren kunnen kopen, in de pot strooien Die mest ver mengen we dan goed met de bovenste laag aarde. Maar nu alles tot nieuw levgn ontwaakt, Denken jullie er wel eens bij na, wat er allemaal met een brief moet gebeuren, voor hy op de plaats der bestemming is aange komen? En toch heeft degene, aan wien de brief gericht is, hem altijd binnen een paar dagen, tenminste als de brief niet buiten Europa hoeft te gaan. Misschien weten jullie wel, dat er een „Wereldpostvereniging" bestaat, die zich tot doe stelt om alle postzaken van de ver schillende landen onder elkaar te regelen, zodat er tenslotte één bepaalde postrege ling tussen de landen is gekomen. Deze We reldpostvereniging is door den Duitser Heinrich von Stephan opgericht. Men be greep, dat het onmogelijk was om de post snel te vervoeren, als alle landei aparte diensten en aparte tarieven hadden. Men zou dan nooit een brief over een paar lan den kunnen sturen of in ieder geval zou dat veel te lang duren. Nu hebben alle landen eenzelfde porto voor brieven naar het buitenland en deze brieven worden zo snel verstuurd, dat er steeds meer brieven worden geschreven en dat er ook voor nie mand meer bezwaren zijn. Het spreekt van zelf, dat er steeds wijzigingen in het regle ment var; de Wereldpostvereeniging wor den langebraelit, maar het hoofdbeginsel blyft toch gelijk en dat is: de vrijheid tot doorvoer van correspondentie van een land naar een ander, over het grondgebied van andere postadministraties Op het ogenblik staan de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika aan de kop met het meeste aantal brieven naar het buitenland per jaar Elk Jaar worden er 191.000.000 brieven uit de Verenigde Staten verstuurd. Daarna komt Engeland en daarna Frank rijk en Duitsland, die beide ongeveer even veel brieven versturen. In he» geheel wor den per jaa ongeveer 2 milliard brieven naar het buitenland verstuurd! Natuurlijk zyn er bepaalde plaatsen, die meer brieven versturen dan andere en die plaatsen heb ben dan ook nog een aparte flenst nodig voor al die. buitenlandse brieven. Zo wor den uit Berlijn meer brieven verstuurd dan uit heel Rusland! Uit ons land gaan dage lijks ook heel veel brieven weg en dat Ia ook heel goed te begrijpen, want de Hol» landers zijn over de hele wereld verspreid. Overal zijn Hollandse ingenieurs cn dokto ren, wetenschappelijke onderzoekers en in dustriëlen. Het ligt dus voor de hand, dat er veel brieven naar almensen geschré ven worden, die zo ver van hun familie af zitten. De industrielanden krygen meer post dan ze versturen, als drukwerken tenmin ste ook onder post worden gerekend. Het spreekt vanzelf, dat er flink gewerkt moet worden om al deze brieven te ver sturen. In 1855 werd in ons land het ,/ver- voer van spoorwegpostkantoren" inge voerd, dat wil zeggen, dat er bepaalde spoorwegwagons voor het postvervoer ver den ingericht, zodat in die wagons de brie ven gesorteerd en verder bewerkt konden worden. Vanaf bepaalde punten werden de brieven uit die wagons weer verder ver- stuurd door middel van postauto's. Voor binnenlandse correspondentie is het luchtpostverkeer niet van veel betekenis, omdat de afstanden zo klein zijn, maar voor het verkeer met het buitenland en vooral ook met Ned. Oost-Indië wordt er veel ge bruik van gemaakt. Op 1 October 1924 werd voor het eerst post naar Oost Indië gebracht per vliegtuig. De H-NACC nam toen 281 stukken post mee en het tarief voor die poststukken bedroeg 10 tot 20 gld. Drie jaar later vertrok de Postduif voor een tweede vlucht en deze keer werden 2092 stukken post uit Nederland meegeno men De Postduif vloog ook veer naar het moederland terug. Na die tijd werden er sleed.' neer vluchten gehouden en zo werd eind September 1931 een wekelijkse dienst op Ned Oost Indië ingesteld. Vier jaar la ter, in 1935 werd er al twee keer per week heen en weer gevlogen en tegenwoordig gaan geregeld drie maal per week vliegtui gen van ons land naar Indië en terug. De dienst ia zelfs zo geregeld, dat de brieven hier altijd aankomen op de dag waarop de brieven voor Indië gepost moeten worden, zodat ieder een precies sluitende correspon dentie kan voeren. Naar West-Indië gaat het vervoer nog per boot, maai op de duur hopen we naar die koloniën een luchtpostdienst té krijgen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 7