V»b,i EERSTE BLAD. Donderdag 6 April 1939 Accoord tusschen Engeland en Polen Voor dcatidstoffa* Lebrun herkozen België Bericht Duitschland De Hitlerjugend verplicht Vereenigde Staten De industrie is gereed voor den oorlog' Int. Samenwerking Militair overleg Anti-ltaliaansche betoogingen? Koopt vandaag nog 'n pakje De protectionistische koers 92ste Jaargang. No. 22140 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE, HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND Overeenkomst van wederzijdsche steunverlening. Reuter verneemt, dat de besprekingen van Beck met Chamberlain en Halifax, die gisteravond zijn voortgezet, thans in het stadium zijn gekomen, dat een verklaring kan worden afgelegd. Verwacht wordt, dat Chamberlain van daag in het Lagerhuis mededeelingen zal kunnen doen. Het is mogelijk, dat heden avond nog een korte bijeenkomst tusschen de staatslieden wordt gehouden ter be spreking van de belangrijkste der detail punten. Men gelooft, dat de onderhandelingen voor beide partijen bevredigende resulta ten hebben opgeleverd. In Britsche krin gen konden geen nadere bizonderheden verkregen worden. Volgens Poolsche kringen te Londen hebben de besprekingen van gisteren tot het resultaat geleid, dat een Briisch-Poolsch bondgenootschap vrij wel een voldongen feit is geworden. Verklaard wordt verder, dat de alge- meene beginselen van politieke en eco nomische samenwerking tusschen heidelan den vastgesteld zijn. Buitendien zijn En- gelend en Polen het, volgens dezelfde kringen, eens geworden over de beginse len voor een regeling der Joodsche kwestie in Polen. Naar verluidt zulten praetisehe maatregelen op deze overeenstemming volgen. Men zegt voorts, dat Beek heeft vastgehouden aan het standpunt, dat Hongarije niet van bet Oost-Europec- sclic defensieve verbond moet worden uitgestoten en dat Polen afkeerig is van Russische deelneming. Een bilateraal aceoord. Het Poolsche blad Deydobry Wieczeï wees er gisteren op, dat een strenge dis cretie noodig is ten „aanzien van de be sprekingen te Londen, vooral met het oog op het buitengewoon wijde kader daarvan. Het blad meent echter, dal men reeds de omtrekken kan onderkennen ïan een Poolsch-Britsoli accoord, waartoe deze be sprekingen zullen leiden. Het bilateriale karakter zal het wezenlijke kenmerk zijn. De besprekingen hebben betrekking pp de Poolsch-Britsche betrekkingen en niet op een systeem, welk ook, van collectieve veiligheid. Engeland begrijpt volkomen, dat Polen zich niet wil binden aan een van zïj'n naburen tegen een anderen nabuur, aange zien het besloten heeft de beproefde lijn te volgen van zijn onafhankelijke politiek. Reck mar Portsmouth. Vanochtend'is de Poolsche minister tan buitenlandsche zaken, Beek, naar Ports mouth vertrokken. Hij zal den dag bij de Britsche marine doorbrengen. Na oen bezoek -aan het vliegkampschip „Ark Royal", en den kruiser „Glasgow", zal Beek lunchen aan boord van de „Nel son" en in den middag zal hij de vloot- manoeuvres vn het Kanaal hijwonen. Verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis In hel Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat Engeland en Polen bereid zijn, een overeenkomst van blijveuden en wederkeerigen aard aan fe goan, ter vervanging van de tegen woordige lijdelijk en eenzijdige ver zekering, welke de Britsche regeering aan de Polosche regeering heeft ge geven. In afwachting van de voltooiing van een permanente overeenkomst heeft Beek de verzekering gegeven, dat de Poolsche regeering zich verplicht zou achten tot het verleenen van bijstand aan de Britsche regeering onder de- ze]fde omstandigheden als die welke in de tijdelijke overeenkomst zijn be doeld. Het doel van de permanente over eenkomst zou zijn, Engeland en Polen wedeizijdschén bijstand te verzeke ren, ingeval van eenigo bedreiging, di- reet of indirect, van de otiafhanke- lijfcheid van een van beide landen. Men was het er over eens; dat bepaalde kwesties o.a. een nauwkeuriger omschrij ving van de versohillende wijzen, waaropf de noodzaak van'dergelijken bijstand zo® kunnen ontstaan, -een nadere studie ver- eisehten alvorens de permanente overeen komst kan worden voltooid. De bovenbedoelde afspraken sluiten niet de mogelijkheid uit, dat een van beide re geeringen afspraken maakt met andere lan den in het algemeen belang van de ver steviging van den vrede. Chamberlain deelde ook nog mede, dat minister Hudson te Warschau een aantal moeilijkheden uit den weg had kunnen rui men, die zich hadden voorgedaan ten aan zien van de werking van het handelsver drag met Polen, en met de betrokken mi nisters de ontwikkeling van de Poolsche industrieele uitrusting had kunnen bespre ken. Voorts deelde Chamberlain nog mede, dat Hudson tijdens zijln verblijf te Mos kou de instemming van de Sovjet .regee ring bad weten te verkrijgen met het openen van onderhandelingen te Londen over een, nieuw verdrag. Frankrijk Met 508 van. de 909 stemmen onmiddellijk een absolute meer derheid. Lebrun is herkozen tot president der Fransehe republiek. Het aantal stemmen bedroeg in het geheel 909, zoodat de vereischte meerderheid dus 455 bedroeg. Op Lebrun werden uitge bracht 506 stemmen, zoodat de presi dent hij eerste stemming onmiddellijk! herkozen was. Om vijf minuten over twee klonk! het belletje waarmede de voorzitter de ope ning van het congres der nationale verga- dering aankondigde. Jeanneney las i daarop de wetsartikelen voor, krachtens welke de nationale verga dering is bijeengeroepen. Na eenige formaliteiten begon daarop, om kwart over twee, 'de rij der kiezers langs de tribune te trekken. Labbé, senator der Ardennen, bracht als eerste zijn stem uit. De stemming verluiep kalm, alleen de communisten verwekten eenig rumoer. Slechts weinige leden der nationale verga dering waTen afwezig. De belangstelling was groot. De oorspronkelijke candidaten, die hun oandidatuur tegenover die van Lebrun heb ben ingetrokken, weiden hij hun verschijnen toegejuicht. Om twintig over vijf deelde de president van den Senaat, Jeannemey, den uitslag der presidentsverkiezing mede. De communistische afgevaardigden schieeuwden „aftreden". De groote meer derheid der parlementsleden echter Ver hief zidli van de zetels om geestdriftig te applaudiseeren. Temidden van het tumult zette Jeanneney de voorlezing van het resultaat voort. Men hoorde hem zeggen: „Daar Albert Lebrun de meerderheid der stemmen heeft verworven, verklaar ik hem tot president der Fransdhe republiek gekozen". Een donderend applaus van rechts, cen trum en een gedeelte van links was het antwoord. De communisten bleven schreeu wen „aftreden", waarop de andere parle mentsleden de Marseillaise aanhieven. Jeanneney deed het proces-verbaal goed keuren en verklaarde de zitting der na tionale vergadering gesloten. Om half zes werd de bijeenkomst opgeheven. De volledige uitslag. De volledige uitslag der presidentsver kiezingen luidt: Lebrun 506 stemmen, Herriot 53, Bouis- son Godard 50, Cachin 74, Bedouce 151, Piétri 10, verschillende anderen 44. Totaal aantal stemmen 910, ongeldig 6 stemmen. Jeanneney en Daladier hebben zich na afloop" naar het Elysêe begeven om pre sident Lebrun met zijn verkiezing geluk te wena'chen. 1 De herbenoeming van Lebrun lieeft in def hoofdstad in hét geheel geen verrassing gewekt: zij is met-de "grootste-voldoening ontvangen en "vormt 'overal liet, gesprek van den dag. In sommigewinfcelétalagés heeft men het portret van Lebran, "om geven door lint' inde Fransehe'"- kleuren, geplaatst. De stakingsbeweging ,in hel «rijngebied lo-opt af. Volgens inlichtingen, die gistermiddag verkregen zijn, was de hervatting van den arbeid in de mijubekkens bijna algemeen. Men verwacht, dat over één óf twee dagen allen bet werk zullen hebben her val. Met het oog op den Goeden Vrijdag ver schijnt de „Sehiedamsehe Courant" 7 April NIET. Strafbepalingen tegen ouders. Er zijn twee uitvoeriagsverordeningen uitgevaardigd op de wet op de Hitlerjugend, volgens welke thans ook de dienst in de Hitlerjugend verplicht gesteld' wordt. Alle aangelegenheden der jeugdopleiding gaan van het rijksmïnïsterie van opvoeding over op den rijksjeugdleider. Voor jongelieden, wier ouders of vader behoort tot de Deensche of Poolsche volks groep, zijn uitzonderingen mogelijk ge maakt. De dienstplicht geldt niet voor jongelieden van Duitsche nationaliteit, die in liet buitenland wonen of slechts tijde lijk in Duitschland verblijven. Er zijn straf bepalingen opgenomen voor ouders, die geen gevolg geven aan de voorschriften, omtrent de aanmelding tof die moedwillig jongelieden trachten af te houden van den dienst in de Hitlerjugend. Non Neur&th rijksprotector. De continentale editie van de „Daily Mail" bericht uit Berlijn, dat gisteravond werd medegedeeld, dat baron van Neu- ratli, die benoemd is tot „njksproteetor" van Bohemen en Moravië, geweigerd zou hebben zijn officieele intocht in Praag te houden, zoolang de Duitsche autoritei ten niet hun belofte hadden gehouden en de staat van beleg in de Tsjechische provincies werd opgeheven. Von Neurath zou hebben gezegd „Ik wil er niet heengaan, zoolang de Tsjechen niet zichzelf besturen, want alleen in dat ge val zal ik lien kunnen beschermen". Voorraden voor 400.000 man voor den tijd van zes niaanden. Ia een-interview hóeft ijjJe Amerikaan- sclie minister van 'oorlog, Louis John son, verklaard, dat de industrie van de Vereenigde Staten thans geheel ge mobiliseerd is en in staat om te vol doen aan de behoeften in tijd van oor log. Hel departement van oorlog beschikt over voldoende voorraden, om 400.000 man door de eerste zes maanden van een oorlog te helpen. De industrie is in staat om in een tijdvak van zes maanden alles te maken, wat het leger in oorlogstijd noodig heeft. Er ontbre ken slechts 55 aan de 701X1 artikelen en binnen zes maanden zal ook deze lacune zijn opgeheven. Johnson herinnerde er aan, dat veertien maanden noodig waren om de eerste divi sie van het Amerikaansehe expeditielede® voor den grooten oorlog gereed te maken en hij voegde hieraan toe, dat men niet mag verwachten wederom veertien maan den den tijd te hebben. Hel ministerie van oorlog heeft niet het voornemen eenige industrie te ontwrich ten, tenzij het noodzakelijk mocht zijn. In zijn oog is een voorbereid Amerika een vreedzaam Amerika. Later heeft Johnson nog het woord ge voerd aan een maaltijd, welke werd aan geboden in verband met de Amerikaansehe conferentie \oor landsverdediging. Hij zeide, dat wat hij noemde de in dustrieele mobilisatie van Amerika vrede voor de Vereenigde Staten beteekent, aan gezien deze de oorlogzuchtigen eerbied in boezemt. De industrie heeft geantwoord op den oproep van het departement van oorlog tot samenwerking, onmiddellijk na de overeenkomst van München. Hij zette uiteen, hoe de importeurs grooto voorra den grondstoffen hebben opgeslagen en hoe de maatschappijen tot levering van be- drijfskracht welke de munitiefabrieken be dienen, hun productie hebben opgevoerd. "Hij loonde aan, dat het hart van het land is het gebied tusschen Boston in Massar clmssets naar Wilmington in Delaware en Westelijk tot Pittsburg in Pennsylvania. In dit gebied liggen meer dan vierduizend van de tienduizend' munitie-fabrieken van de Vereenigde Staten. Tusschen Duitschland en Italië. De chef van het opperbevel der Duit sche weeimacht, generaal Keitel, zou gis teren en vandaag te Innsbruck ©en._ sa menkomst hebben met generaal Pariani, onderstaatssecretaris van 'het Italiaansehe ministerie van oorlog en chef van. don genenden staf. Albanië Albanië zal zich tot het uiterste verdedigen. De Euiopeesehe editie van de „New ïork Herald" bericht van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat te Tirana anti-Itaüaansche betoogingen zijn gebon den. Ook zouden Italiaansehe land- en zeestrijdkrachlen zijn samengetrokken bij Bari en Brindisi. De betoogingen te Tirana zouden een gevolg zijn van de mededeeling van radio- Bari Maandagavond, dat tusschen Rome en Tirana wordt onderhandeld over een herziening van het verdrag tusschen beide landen. „Le Matin" publiceert een bericht van de „Daily Mail", waarin wordt gezegd, dat het hericht over de mogelijkheid van hel ontschepen van Italiaansehe troepen op de Albaansche kust in Albanië veel onrast heeft gewekt. De ministerraad heeft tot laat in den avond vergaderd en in officieele kringen wordt medegedeeld, dat doeltieffende militaire voorzorgsmaatrege len zijn genomen. De Italianen, die in Albanië wonen, verlaten het land en andere vreemdelingen volgen hen. De bevolking van Albanië leeft in voortdurende spanning ea geeft algemeen den wil te kennon zich tot het uiterste te verdedigen. Koning Zog zou gisteren verklaard hebben, dat de Alba- neezeu zoo noodig tot den laatsten man zuilen strijden. Irak Toestand te Mosocl thans rustig. Voor de woningen van alle Engelschen te Mosoel was gisteren een militaire wacht geplaatst, doch men venvacht geen nieu we relletjes. Het was vandaag te Mosoel lustig, hoewel alle banken en kantoren gesloten zijn. De gouverneur heeft ver-1 klaard, dat de toestand normaal is. Volgens de nadere berichten over den moord op den Britschen consul, heeft de menigte met steenen naar het consulaat geworpen en een auto in brand gestoken. Het consulaat zelf werd niet in brand ge stoken Bij de menigte oegde zich een troep koelies, gewapend met houweelen. Toen de menigte het consulaat binnendrong, be gaf de consul zich op het halkon om te trachten de menigte tot kalmte te bren gen, doch hij werd Tan binnen uit- met een houweel neergeveld. - N.V. SCHIEDAMSCHE STEENKOLENHANDEL KIEEDING BINNENLAND Volgens mr. Oud "eeu gevolg van het verlaten van de breede basis. In een verkiezingsrede, gisteravond te Leeuwarden gehouden voor de federatie Friesland van den Vrijzinnig-Demoerati- srhen Bond, heeft mr. P. J. Oud zich uitgelaten over de invoering van de zoo genaamde gematigde beschermende tarie ven. Mr. Oud, die vreesde, dat deze maat regel een minder gelukkige zal blijken le zijn geweest, beeft dit onderwerp nogal uitvoerig besproken, omdat er zich, al dus meldt het Vad., een legende aan het vormen is cu de vraag gesteld wordt of het vorige kabinet ook dergelijke maat regelen overwogen heeft. Mr. Oud stelde voorop, dat hij hel een verkeerde methode achtte uitlatingen te doen over beraad slagingen, die binnenskamers zijn gevoerd. Daarom was hij blij', dat minister Colya achteraf ditzelfde standpunt heeft ingeno men. Er is een verantwoordelijkheid voor de hesluiten van. den ministerraad waar men zich, ook al behoorde men tot de minderheid, ten slotte hij neergelegd heeft. Daarvoor draagt men de volle verant woordelijkheid, doch ergens anders ismen niet voor verantwoordelijk, ook niet voor beraadslagingen wanneer daar geen beslui ten op volgen. Hel kabinet van 1933 heeft bij zijn optreden gezegdwij kunnen do politiek voor den komenden tijd niet in onderdeelcn uitstippelen. Ook de econo mische politiek kon met voor vier jaar van te voren worden vastgelegd. Wel werd deze richt lijn. opgesteldhet economisch leven van Nederland moet zich aanpassen, aan den gevvijzigden toestand. Welke maat regelen daarvoor noolig zijn zal succes sievelijk blijken. Geen maatregel werd vara te voren uitgesloten. Een bespreking over een wijziging van de tarieven werd der halve ook niet van te voren uitgesloten. Doch dit is iets anders, zeide mr. Oud1, en hij verduidelijkte zijn standpunt met het volgende voorbeeld: Toen in 1934 de heer Sieenüerghe in liet ministerie kwam, was deze bereid mee te wericerT aan "de Iiandhavmg van den gouden standaard, aoch hij stelde de voorwaarde, dat de overige ministers hunnerzijds zich bereid zouden vei klaren de gedragslijn opnieuw onder oogen te zien wanneer zich be langrijke wijzigingen in de omstandighe den zouden voordoen. Toen in 1935 België zijn munt liet vallen, achtte minister Steen- berghe dat oogenblik gekomen, en toert de overigen zijn standpunt, dat nu ook Nederland zij'Hr politiek moest wijzigen, niet deelden, heeft de heer Steen !>ergho als man van eer en geweien gehandeld! en is hij afgetreden. Maar mag men nu zoo vroeg mr. Oud, omdat wij in 1934 tegen mr. Steenberghe zeidon bereid te zijn, om wanneer de omstandigheden dit eisclien, te beraadslagen over loslating van den gouden standaard, zeggen, dat wij in 1934 reeds bereid waren den gouden standaard los to laten? Dit is te gek. Zoo ook hebben do ministers van het vorige kabinet niets te maken met wat nu met de tarieven is geschied. Dat is oera besluit van het tegenwoordige kabinet. En! vraagt men nu: Hoe is het tegenwoordige kabinet hiertoe gekomen, dan kan er op gewezen worden, dat in 1937 door het verdwijnen van drie vrijzinnige ministers het zwaartepunt werd verplaatst. Het is dus een uitvloeisel van het prijsgeven van' de breede basis. j „Een ei ïs geen ei, twee ei is een ludf d, drie «2 Is een Paasehei". Traditioneel trok de Helvoirtsehe jeugd Woensdag weer rond langs de hui zen om eieren in te zamelen. I>e2c com AO I *er!schijiii dagclgKs, met uit sondering van Zon- en feestdagen. Prfls per kwartaal f *2.—, franco per post f 2.50. Pnja per week: 15 cts. Afzon- derljjke wnnmers 4 cts. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zgn, fs Zaterdags vóór t* uur. Een bepaalde plaats van ad verten tiën wordt niet gewaarborgd. Pnja der Advertentlen: van 15 regels 11 5% Iedere regel meer f 0.30, m het Zaterdagnummer 1—5 regels f 160, iedere regel meer f 035 Reclames f 0.75 per regel. Incassokostend cts.; CUtwrtanties 15 cts. Tarieven van advertenüën abonnement zijn aan bet Bureau lerkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine 'Advertentién opgenomen h f ÜüO t/m. 15 woor den. f 0.75-t/m. 25 v, oorden. Klit woord meer 5 cent tot een maximum van 30 uoorden. *s WoensdagsKleine Ad\ ertentièn tot 25 w oor den f 0.2), mits \óóf Dinsdaga\ ond C uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. N O O (CD VEST 13 TELEF.' 68208—68831 sun U besteedt Uw geld het best aan goede klee ding en dus aan WAARBORG-

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1