EERSTE BLAD. Woensdag 12 April 1939 Garanties voor Griekenland 92ste Jaargang. No. 22143 Tel. No. 09390 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTiE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Er is nog geen beslissing genomen wat Engeland en Italië zullen doen. Het Fransche kabinet bijeen De bezetting van Albanië Besprekingen van Koning Boris Duitsche voorstellen aan Polen De strijd in €hina - Spanje Engeland Volkenbond De Vroolijke Stemming Henri Rebers Polen Italië Vereenigde Staten Int. Samenwerking BINNENLAND Waaarschuwing aan personeel vóór-mobilisatie Eerste oefentijd van 18 maanden Tariefswijzigingen bij de Spoorwegen Dose couraai verschuilt dugslijks, swlatt- tendering vsn Zon- en Feestdagen. Me per kwartaal I 2,—; franco per post tf.60.-Ms per week: 15 eta. Afzon derlijke nummers 4 eta. AtonnementeB woraen dsgeljjks aangenomen. Advertentiön toornet eerstrolgend num mer moeten vóór elf unr aan kei Bureau Miorgd aim, 'e Zaterdags v<% uur. Ben bepaalde plaats ran adrertentidn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prij» der Advertentiën: tan 1—5 regels M 55; Iedere regftl meer f 0.30, in het Zaterdagnuinmer 1—5 regel» f tÖO, iedere regel meer f 0L35 Reclame» f0.75 per regel. Incassokoatenö ets.; postkwitAntles 15 ets. larie ven van advertentién by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagely ka worden tegen vooruitbetaling Klein» Advertentiön opgenomen 10.50 t/m. 45 woor den, f 0.75 t/m. 25 w oorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags: Kleine Advertentién tot25 woor den f 0.25, mits \óór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags; Kleine Advertentién 11.00, Indien nlot vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Ia de Atheensehe bladen, wordt een bericht gepubliceerd waarin gemeld woTdt, d'at de Italiaanscbe regeering formeele verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van Griekenland en Kor- foe. Dit bericht wordt in alle Atheen sehe bladen gevolgd1 door een gelijk luidende noot, welke als volgt lnidt: „In verband met dit telegram zijn wij in staat mede te deelen, dat de Ita liaanscbe regeering dezelfde formeel© verzekeringen heeft gegeven aan de - Grieksche regeering". Een redacteur van Reuter zegt in een commentaar op de loopende onderhande lingen, dat de persberichten over een ga- rantiebeiofte aan Griekenland in Britsche leringen „gissingen" worden genoemd. Men merkt op, dat in deze officieele kringen dezelfde zwijgzaamheid' wordt betracht als in vorige crises, toen delicate en Inge wikkelde diplomatieke onderhandelingen werden aangeknoopt, het geval is geweest. Men meent te weten, dat in de bijeen komst van gistermiddag van de kabinets commissie voor buitenlandscfae zaken een Britsch aanbod aan Griekenland in détails bestudeerd is. Voorts meldt de redacteur van Reuter, dat de terugkeer van den koning naar Lon den slechts moet worden toegeschreven aan zijn wensch, van Chamberlain een ver slag over den internationalen toestand1 te verkrijgen. Iiafiaansche verzekering aan Griekenland. De Italiaansche zaakgelastigde te Athene heeft den Grieksctien nrmister-jjresict'mt Metaxas de verzekering gegeven, dat de geruchten, volgens welke Italië een actie tegen Griekenland zou willen Ondernemen, valsch zijn. Italië zal de onaantastbaarheid van geheel Griekenland eerbiedigen. Het wil de goede en vriendschappelijke be trekkingen ontwikkelen en is bereid een concreet bewijs van zijn goeden wil te geven. Chunberlain bij de» koning. Koning George heeft Chamberlain gis termiddag even over vijf uur ontvangen in Buckingham Paiace. Reuter meldt, dat Chamberlain tachtig minuten bij den koning is gebleven. Bij zijn terugkeer in Downingstreet werd hij toegejuicht door een menigte belangstel lenden. De koning is teruggekeerd naar Windsor. De parlementsbijeenkomst van morgen. Het Moederhuis komt morgenmiddag om 3 uur Engetecben tijd bijeen. Lord Hali fax zal hier een verklaring afleggen over buitenlandsche zaken in antwoord opeen vraag van lord 5ne.ll. Het Lgaerhuis zal om kwart voor drie bijeenkomen. Chamberlain zal vrijwel on middellijk het woord nemen. Frankrij is op iedere gebeur tenis voorbereid. De Franrche kabinetsraad, die om vier uur gistermiddag is bijeen gekomen, was af- geloopen om half zeven. Na de verga dering werd een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd: „De raad 'heeft onder voorzitterschap van Daladier Jen internationalen toesland be studeerd. Hij hechtte goedkeuring aan de maatregelen, tot welker uitvoering besloten werd op de conferentie van. de ministers van landsverdediging op Zondag j.l. De raad bestudeerde de besluiten, die hij mor gen zal voorleggen aan den ministerraad." Na den kabinetsraad hebben de leden der regeering het strikst© sülzwijgen in adht genomen omtrent de besluiten, met de toepassing waarvan men overigens-reeds begonnen is. Men kan slechts zeggen, dat uit de enkele woorden, die gezegd zijn, de indruk ontstaat, dat de regeering alle maatregelen heef vasgesteld en onder oogen gezien, die 'het land in staat moeten stel- Jen- in geval van noodzakelijkheid iedere gebeurtenis het hoofd te bieden. Hieraan kan toegevoegd worden, dat tijdens de gedachten wisselingen geen sprake is ge weest van een bijeenroeping van 'het par lement. Tijdens den kabinetsraad hebben Dala dier en Bonnet een breedvoerige uiteenzet ting gegeven van den internationalen toe stand, ^alsmede van de positie van Frank rijk bij de besprekingen, welke thans ge voerd worden met betrekking tot de vraag stukken die zich voordoen in de Middel- landsche Zre, Oost-Europa en op 'den Bal kan. i Vandaag zullen de beraadslagingen van den ministerraad worden voortgezet. Na afloop van de bijeenkomst konden slechts aanwijzingen van algemeenen aard worden verkregen, welke slechts weinig toevoegen aan de dezer dagen gegeven uiteenzettingen, zoowel over de ontwikke ling van den internationalen toestand in zijn geheel als over de besprekingen die thans worden gevoerd tusschen de demo cratische mogendheden en de landen in Oost-Europa en op den Balkan. Bonnet ontvangt vóór den ministerraad van vandaag Eric Pihipps, den Britschen ambassadeur, die ongetwijfeld mededeelin- gen zal doen over de beraadslagingen van zijn regeering tijdens de bijeenkomst van de commissie van buitenlandsche zaken der regeering te Londen, welke vandaag zijn gehouden. Waarschijnlijk zal Phipps dan ook mede- deelingen kunnen doen over de groote verklaring, welke Chamberlain morgen in het Lagerhuis zal afleggen. De Italiaansche troepen zetten de bezetting voort. De Italiaansche troepen hebben gL-teren Büisjta', de plaats, die het dlcjhtst bij de Griefódhe grens ligt, bezet. Ook de ge heel e omtrek! rondom Valona is bezet. Het verzet der Albaneezen. De Albaansche legatie in Patrijs Heelt mede: Van gezaghebbende rijde vernemen wij, dat felle gevechten worde.ngeleverd bij Argyroteastro en Alhassan. Officieren, gendarmes en hergbewoners, onder leiding van de prinsen Sali en Hoessein oudL leerlingen van Saint Cyr strijden ver woed-. - a,. e: - - De toestand der koninklijke familie. De toestand van koningin Gerald'iin© is zoo goed als maar mogelijk is, naar Reu ter uit Larissa verneemt. Koning Zog en zijn zusters hebben den dag big het 'bed' van de koningin doorgebracht. Het ko ninklijk gevolg, waarbij zich oud-ministers en legerofficieren bevinden, bestaat uit 114 personen. Militaire voorzorgsmaatregelen In ZuM-Slavië. Gedurende de afgeloopen 48 uur zijn in Zuid-Slavië zekere militaire voorzorgs maatregelen genomen. Verscheidene lichtin gen. reservisten zijn opgeroepen, in hoofd zaak voor het derde leger in rie districten, waarin het grootste deel der Zuid-Slavisda- Albaansehe grenzen ligt. Men gelooft, dat dergelijke maatregelen aan andere deelen der grenzen zïjto. geno men. Het derde leger ligt in gaimizoen te Skolpje in MaBedonië. De toestand op Malta „nor maal" geacht. Uit Malta wordt gemeld, dat de buitenge wone militaire verdedigingsmaatregelen zijn verzwakt. Op Malta is men van meening, dat de spanning der laatste dagen is afgenomen. Offidieele kiringen gelooven, dat de toe stand „normaal" is. De houding van Bulgarije. Reuter meldt uit Boekarest: Koning Carol zal vandaag uit de Do- bxoedsja, waar hij eenige dagen vacantia heeft doorgebracht en de garnizoenen aan de BuJgaaxsche grens heeft bezocht, terng- keeren. Naar verluidt is koning Carol bereid de Bulgaarsche minderheid tegemoet te komen, doch 'blijft liij zich verzetten tegen af stand van gebied, vooral nu Turkije be loofd heeft" Roemenië te helpen. In Roemeensche kringen te Sofia ver luidt, dat koning Boris en koning Carol in contact met elkaar zijn getreden. Bul garije schijnt tevreden te zijn met een klein stuk van de Dobroedsja en een weg naar de zee door Traeie, doch Bulgarije schijnt niet bereid te zijn toe te treden tot de Balkan-Entente, welke volgens Bul- gaarsche opvatting oorspronkelijk tegen Bulgarije is opgericht. Wel zou Bulgarije kunnen toetreden tot een Balkan-overeen komst op breeden economischen grond slag, met het doel een neutraal, blok te stichten tusschen de as Rome—Berlijn, én het Britsch-Fransche verhond. Bulgarije wil ook niet toetreden tot het anti-komintern verdrag. Berlijn wenseht vreedzame op. lossing van de bestaande ge schillen, r Haivas meldt uit "Berlijn: In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat zich de laatste dagen geen enkel ernstig Poolsrih-Duitsdh incident heeft voor gedaan. Men verklaart bovendien, dat op het oogenblik tussdhen Berlijn en War schau geen onderhandelingen gang zijn, daar Berlin de besluiten van Polen naar aanleiding .van de door Bedk te Lon den gevoerde besprekingen afwacht. Ingeval Polen jnet Engeland een ad- boord zou sluiten, zou men te Berlijn uiterst zorgvuldig nagaan, in hoeverre dit vereenigbaar zijn met het ad- óoord ,dat Hitter in-1934 met Pilsoedskï heeft gesloten. Bmtsdhtaid zou er toe gebracht kunnen worden, dit laat ste vervalen verklaren, Zonder met den opzeggingstentóp tekening te hou den, als motief' aanvoerend, dat de omstandigheden. Hoor de andere partij viH ©keurig veranderd zip. Volgens Reuter zfd de Poolsdie ambas sadeur Lipski, die gisteren, naar Warsfchau is vertrokken, definitieve voorstellen van de Duitsdhë regeering aan de regeering van Polen voorleggen tof regeling van de geschillen. 7 In de eerste plaats wordt Polen veï- zoeht, toestemming te veriëenen tot het aianleggen van een autoweg duo. dten corridor vervolgens regeling van het vraiagstük' Bantzig en ten derde het of- staan van zekere Duitsdh*' Sprekende gebieden in Opper-Silezië en langs de nieuwe Paólsch-Tsjéühistóke grens, en tenslotte de regeling van een aantal1 kleinere kwesties./ Duitschland stelt- voor eenïgen tijd' te laten om deze vraagstukken te over wegen, met de belofte, d'at het in de zen tijd niets zail doen. Men heeft van deze geruchten geen be vestiging. en er is volgens Reuter, geen twijfel -of Duitsrihlaud zal pogen tot een vreedzame regeling te komen met Polen, inzakte een aantal vraagstukken, welke het van levensbelang acht. Eeden* va» een patdlicarie- temoi."->ï.: vermoord. 'Fe Kaifen, rie hoofdstad ram- Honaia, zijn Zondag- terroristen biimengedvongen in een vergadering van de plaatselijke paöifiöa'ie- commissie: zij vermoordden zes. van cite ze ven leden. Het zevende lid bevond zich niet in de stad. Onder der slachtoffers be vinden zich de generaals Hoejoek'oen en Foe-Sjoeang-Wing, die vroeiger hooge doim- maridoposten in het Mandsjoerijsdhe leger hebben bekleed. De Japansche actie benoorden Hongkong. De Japansdhe troepen, die geland rijn benoorden Hongkong, rukken tha'ns op naar het dorp Sjoemsjoen, nabij dte grens van het Britsche pachtgehied. Na de landing in Biepwaterbaai, op 4 mïjil van de Britsche wateren, trokken de Japiamneezen Namtau binnen. De meest waarschijnlijke reden van deze hernieuwde activiteit is ,naar men gelooft, de wil om die grensstreken van guerillatroepen te zuiveren. Massa-executfe in Kanton. De Japansche autoriteiten te Kanton hebben 41 Chineezen, die schuldig waren aan plundering, laten terechtstellen. De executies vormen een onderdeel eener krachtige actie tegen misdadige elementen in Kanton. De autoriteiten hebben aan gekondigd, dat zij een „politie-belasting" zullen heffen, voor handhaving van de groeiende politiemacht in de stad, De regeering gaat naar Madrid. Uit goede bron wordt vernomen, dat de ministers zich definitieE te Madrid zullen vestigen. Nieuwe bomaanslag. Te Liverpool is een telefooncol door een ontploffing van een hom geheel ver nield. Personen werden evenwel niet ge troffen. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld In alle kelders en sousterrains in de omgeving. Hongarije en Peru treden uit den Volkenbond. De regeeringen van Hongarije en Peru hebben doen weten, dat haar landen uit den Volkenbond treden. Gmtrent het uittreden van Hongarije uit den Volkenbond, kan nog worden gemeld, dat de Hongaarsche regeering het voor nemen heeft te blijven samenwerken met den bond op technisch gebiedt Voorts wil zij blijven deelnemen aan het permanente hof vóór internationale justitie en aan het internationaal arbeidsbureau. Ook Peru zal blijven medewerken met de technische Volkenbondsorganisatie, zoo als het Ï.A.B. en het permanente hof voor internationale justitie. 1 is er, met Feestartikelen, compleet gesorteerd bij Hoogstraat 146 - Telefoon 67820 5QQ soorten Liederen voor alle Feesten waarvan Modellenboek ter keuze en Catalogus gratis. Zie de Etalage. Nieuwste Modellen Veriovings- Huwelijkskaarten en Circulaires, Geboorte- en Visitekaartjes, Advertentien. Vlugste aflevering - Biilijkste prijzen. Reservisten voor hulpdiensten opgeroepen. Polen heeft gisteren een aantal reser visten opgeroepen, die behooren tot de zes lichtingen 1912 tot 1917. Deze man schappen staan ingeschreven als ongeschikt voor normalen militairen dienst. Zij wor den jaarlijks opgeroepen voor werkzaam heden ten behoeve van hulpdiensten. Ge woonlijk worden zij niet voor het najaar opgeroepen. De oproeping van reservisten. Officieel wordt "medegedeeld, dat door het onder de wapenen roepen van de ge- heele lichtingen 1901 en 1912, door het reeds onder de wapenen zijn van de ge heel© lichtingen 1917 en 1918 en kleine contingenten van de lichting 1919 endoor gedeeltelijk onder d© wapenen roepen van specialisten van andere lichtingen, de troe pensterkte van het Italiaansche leger in het moederland een indrukwekkend peil heft bereikt. Tenzij zich buitengewone om standigheden voordoen, zullen geen andere lichtingen onder de wapenen worden ge roepen. Honderd millioen dollar voor openbare werken. De Amerikaansche senaat heeft een wet aangenomen, waarbij 100 millioen dollar ter beschikking wordt gesteld voor open bare werken, nadat een voorstel dit be drag te verhoogen tot 105 millioen dol lar was verworpen. Telelri en Osaky naar Rome. De Hongaarsche minister-president Teleki en de minister van buitenlandsche zaken Osaky, zullen Maandag hun. aangekondigde reis naar Rome ondernemen, voor het Voeren van uitvoerige besprekingen met Mussolini en Ciano. Kort daarna zouden zij.een. bezoek, aan Berlijn brengen. (Ter gelegenheid van den 50sten verjaar dag van Hitier zullen zich verscheidene ministers en ©ud-minstiers naar Berirfn be geven. De regeermgspersdienst meldt: Zooals minister Colijn gisterochtend in zijn radiorede heeft opgemerkt, is het een eisch van voorzichtig be- eid om bijtijds de vloorwaarden te scheppen, die het ongestoord verloop van een mobilisatie, indien deze te eeniger tijd onverhoopt noodzakelijk mocht blijken, waarborgen. Tot deze voorwaarden behoorde de oproeping van de grenshataljons. Een andere voorwaarde is het bij voor- haat doen waarschuwen, zich voor opkomst gereed te houden van eenig met groot verlof zijnd personeel, dat is aangewezen om voorbereidingen te treffen in verband met te vormen oorlogsonderdeelen. Dit is thans geschied. i Machtiging inzake inkwartie- I rang enz. Bij Koninklijk besluit van 10 April jj. is pp grond van de wet van 14 Septem ber 1866 betreffende de inkwartieren-, gen enz., de opperbevelhebber van land en zeemacht gemachtigd voor zoover be treft de landstreek, waar zich afdeelingen van zee- en landmacht bevinden be houdens echter voor die afdeelingen, welke organiek zijn bestemd voor de be zetting van llniën, stellingen en steden om op zoodanige wijze in de behoeften van inkwartiering, onderhoud, transporten en leverantiën van allerlei aard (ook aan paarden, rund- en andter vee) te voorzien of door zijn ondergeschikten te doen voor zien, als hem, op zijln verantwoordelijke beid, het meest geraden voorkomt, het zij door het henoodigde, na een voor afgaande vordering van -zijnentwege, t© doen verstrekken, of in dringende om standigheden, zonder voorafgaand© vorde ring door zijn ondergeschikten in gebruik of in eigendom te doen nemen, hetzij door goedkeuring van hetgeen te dien op zichte, zonder zijn last, in het belang van den krijgsdienst is verricht. Gelijke machtiging wordt verleend aan den commandant eener linie, vesting of sterkte, doch alleen voor zoover betreft het terrein in het gebied van de linie, stelling of sterkte, waarover de staat van oorlog of van beleg zich zal uitstrekken. Telefoneer niet te veel. Het departement van defensie doet het erzoek dat een ieder zich bij het voe ren van telefoongesprekken zoowel vat aantal als wat duur van de gesprekken be'reft tot het uiterste zal beperken, daar hel anders noodzakelijk zal zijn o\er te gaan tot uitsluiting van een groot ge deelte van de aansluitingen van de telefoon gebruikers. Dit verzoek wordt gedaan ten emde gesprekken, welke van militaire zijde moeten worden gevoerd, niet te vertragen. Ter versterking van de perma nente grens- en bustbeveiliging. De Tel. meldt: Be mededeeling in de radiorede, welke ministerpresident C-olijn gistermorgen heeft gehouden, dat hot noodig is bizondtere voorzieningen te treffen, die een meer per manent karakter dragen en van zoodani- gen aard zijn, dat in geval van interna tionale spanningen niet telkens tot het treffen van bizondere maatregelen behoeft te worden overgegaan, schijnen te slaan op materieele voorzieningen in de grens gebieden en aan de kust en op maatrege len betreffende het permanent ter beschik king hebben van een grootere sterkte aan manschappen voor de gtrens- en kustbe- veiliging dan op het oogenblik mogelijk is. Voor de aangekondigd© versterking van de troepen voor permanente beveiliging van de grensgebieden en de kuststrook had de regeering de keus uit een drietal systemen, nJ. oprichting van een vrijwil ligerscorps, waarvan de manschappen zich voor een zeker aantal jaren zouden moe ten verbinden als beroepssoldaat dienst te doen, verder een vergrooting van het jaariijksch contingent en in de derdte plaats verlenging van den eersten oefeningstijdi. Het blad meent te weten, dat de re geering het laatstgenoemde systeem heeft gekozen, o.m. uit overweging, - dat verdere uitbreiding van het con- tnigent onevenredige verhooging van.' kosten zou meebrengen van materieel - en encadïeering, kazemeerïng en der- gelijken. Naar het oordeel in bevoegde kringen, zal nu de eerste oefeniogstijid! verlengd worden waarschijnlijk tot 17 of 18 maanden. Na een eerste opleidnig van vijf, of waarschijnlijk zes maanden, zouden de dienstplichtigen dan tweemaal zes maan den ais tweede bataljon in. de grensge- inedau -dienst, doen, in; yerbaad-met-bei- besfaande stelsel van onder dte wapenen komen in twee ploegen. Aldus zonden" dte manschappen na zes maanden verdere oefe ning in de garnizoenen, waar thans de tweede helft van hun diensttijd' van elf maanden bei-inden, nog zes maanden be schikbaar zijn om dienst te doen in het grensgebied, waar, gelijk reeds gemeld, reeds nadere materieele voorzieningen wor den getroffen, en ter plaatse van-hun oor logsbestemming nader te worden afgericht. Het is natuurlijk mogelijk deze termijnen nog iets korter te nemen, doch dat zon extra-moeilijkheden kunnen opleveren ia verhand met de tijdstippen van eerste op komst onder de wapenen. Een wetsontwerp tot wijziging van dei Dienstplichtwet zou vrijwel gereed zijn. Gezelschapsbiljetten voor groepen van vijf personen. j Op het oogenblik zijn wederom eenige belangrijke tariefswijzigingen bij de Nederl. Spoorwegen in overweging, die van groot belang zijn voor het reizende publiek en die, zoo zij worden ingevoerd', het treizi- gersvervoer waarschijnlijk in belangrijke mate zullen stimuleeren. In de eerste plaats wordt overwogen den prijs van een algemeen abonnement, die op het oogenblik voor dte eerste maand! waarvoor het abonnement wordt aange vraagd, duurder is dan voor de volgende maanden, voot die eerste maand' te ver lagen. Wel zal de eerste abonnemtents- maand duurd'er blijiven d!an de volgende, doch het verschil zal niet meer zoo groot zijn als thans. - Voorts ligt het in de bedoeling, gez©I- schapsbiljetten beschikbaar te stelten vooss groepen van 5 tot en met 9 personen. Momenteel is het minimum aantal perso nen, waarvoor men een gezelschapsbiljet kan krijgen hij de Spoorwegen bepaald op tien, maar door dezen nieuwen maatregel wordt nu ook het reizen bijvoorbeeld' voc® groote gezinnen goedkooper. Voorts zouden de Spoorwegen in overwe ging hebben genomen de goedkoop© avond- retours geldig te verklaren tot 8 uur in dea ochtend volgend -op den dag waarop 't bil jet is gekocht, zoodat men in dte gelegen heid wordt gesteld1 met een avondretouK den volgenden ochtend' in die vroegte terug te keeren. En tevens ligt het in de bedoe ling binnenkort in te voeten weektraject- kaaiten, die een tosschenvoto» zullen zijn tusschen de op het 'oogenblik bestaande weekkaarten en de trajectkaaxten, die, zoo als men weet een maand geldig zjjn. Dezte! we ektraj ectkaarten zullen in alle treinen, geldig zijn, doch iets duuldter zijn dan d® gewone kaarten.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1