EERSTE BLAD. Italië en Spanje Donderdag 13 April 1939 22144 Het evenwicht in de wereld Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53 ii. BUITENLAND De italiaansche „vrijwilligers" zullen niét vóór 2 Mei teruggeroepen worden. Franco moet Iwn wegzenden' Victor Emmanuel koning van Albanië Groote fascistische raad bijeen Duitschland neemt geen maat regelen tegen Nederland »,De Britsche vloot intimideert Italië niet" Verwachtingen omtrent Chamberlains verklaring De strijd in China 'fe'. België Pierlot met kabinetsvorming belast Griekenland Frankrijk Vandaag ook verklaring van Daiadier Volkenbond Spanje treedt uit Polen Spanje Gemengd Nieuws Üejte coutmi veraUiyul tljgdyks, metait- (oatUrieg van '/.on- en t-eeatdagca. Prjj» per kweitaa! f Z.—frauco per poet I 2.50. i'rya per week" 15 ets. Afeou- derlijke nammers 1 ets, Abonnementen worden degelijks aangenomen. A(1 vertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór tl «ur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdvertehUfeïi. vou 15 regels f165; Iedere regel meer r0.30; in bet Zaterdaguummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 035 Reclames f 0.75'per regel» Incassokostenö ets.; postkwitanües 15 cta. Taiierèo van advertenüën bij abonnement xyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein» \dvertentiën opgenomen h f 030 t/m. 45 woor den, f 0.75 Vm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. - Woensdags: Kleine Advertentiëntot 25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bexorgd. 'e Zaterdags: Kleine Advertentiën f 100, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. 99 Ia antwoord -op zekere commentaren in de Engelsche en Fransbhe pers betreffende het vraagstuk der Italiaansdlie legionarissen in Spaïijé, verklaart het Italiaansd'ae blad Telegrafo, dat het de taak Van Franco is te beslissen over het oogenblik, waarop i die troepen gerepatrieerd zullen kunnen worden. Het blad wijst er op, dat de in Spanje gebleven Italiaansche vrijwilligers werkelijk weinig talrijk zijn en voegt hier aan toe: "Er moet aan herinnerd worden, jdiaft ten opzichte van hun vertrek uit Spanje de D-uoe, in een openbaar document een noot in de Informazione Diplomatiea het aan-Franco heeft overgelaten te be slissen. De Italiaansche legioensoldaten zul len vertrekken, wanneer Franco hen zal wegzenden. Uit Burgos wordt aan de Deutsche AUge- roeine Zeitung gemeld,, dat de plechtige marsdh, die het einde van den burgeroorlog zal vieren, op 2 Mei zal worden geit ouden in Madrid voor generaal Franco en met deelneming van alle Spaan sche stiijdkradh- ten, d.w.z. 500OOG mans "happen en 700 vliegtuigen. De Italiaansche i-oepen, welker hoofdkwartier te Alicante is ge\ ctigd, en 'de Duitsche vrijwilligers zullen aan hel défilé dee'nemen. Het bericht van genoemd blad zou de strekking hebben aan te too nen, dal. de Italiaansche en D-uitea'ie troe pen nift uit Spanje zullen worden terug getrokken voor 2 Mei. Het b'al geeft ech ter toe, dat een belangrijk deel van de buitenlandsdie troepen na dien datum zal kunnen worden teruggeroepen. Havas meldt-in dit'verband: -- Volgens berichten, die niet van offici- eelen aard zijn en die in Madrid de ronde doen, zou de demobilisatie van de buïfen- landsehe vrijwilligers, die in Spanje heb ben gestreden, beginnen na de overwin- 'ningsmaischen. Franco zou voornemenszijn onmiddellijk zes lichtingen te demobilise©* ren, d.wz. ongeveer 5000 man. Vijf lichtin gen. zouden onder de wapens blijven en zouden geleidelijk worden gedemobiliseerd naar mate van de behoeften der industrie. Mussolini is op de hoogte gesteld. Mussolini heeft gisteren generaal Gamba'a. den commandant der Itali aansche vrijwilligers in Spanje, ont vangen. Gamba ra bracht verslag uit over vraagstukken betreffende de repa- trieering en den datum van repntri- eering der Italianen. Tn een commentaar op den toestand schrijft de Temps in zijn Bulletin du Jour: Frankrijk dat zoovele bewijzen heeft ge geven van zijn gehechtheid aan den vrede, is than= vast besloten, zonder grootspraak, maar ook zonder in gebreke te blijven, het hoofd te bieden aan het eigste, wan neer het ergste wordt opge'egd. Maar men moet, in Engeland evenals in ons land, weten, dat de moderne oorlog aan den eenen Icnnt niet wordt geïmproviseerd en aan don anderen kant slechts gevoerd kan worden met behulp van de totaliteit der nationale krachten en hulpbronnen." Voortgaande schrijft de Temps- „Onder de huidige omstandigheden moet oorlog beschouwd worden als een mogelijkheid en moet alles in het werk worden ge steld, opdat hij de vreedzame volkeren niet verrast. Maar dat beteckent geens zins, dat hij onvermijdelijk is en dat de dielomatieén zich slecktts moeten laten gaan. Een zoodanige berusting schijnt noch in Londen, noch in Parijs te worden onder oogen gezien. De Britsche regeering met name, die voorloopig de stelling van Rome betreffende het Engelsch-Italiaansche ac- eoord neeft aanvaard, streeft -er naar van de fascistische regeering de uitvoering te verkrijgen van de aanvullende be'ofte van dit accoord: snelle evacuatie van Spanje door Italiaansche vrijwilligers." Het Journal des Debats schrijft ia een hoofdartikel: „Duitschland, evenais Italië, dat het heeft nagevolgd, heeft alles tot stand gebracht, wat tot stand gebracht kon worden zonder onmiddellijk risico. Duitschland kan zijn werk van wereldover- beersching niet voortzetten zonder een oor log uit te lokken, waarin het geenszins zeker is de overhand te houden en waarin het zich zelfs kan blootstellen aan een onhers telbaren nederlaag. Daarom moet het vredelievende het redelijke Europa, dat onafhankelijk in vrede wil leven, de ge beurtenissen met koelbloedigheid bezien. Opwinding en zenuwachtigheid, praatjes en Mnnenlandsclie oneenigheden moeten ver meden worden. Er bestaat geen enkele behoefte aan een voorbarig bijeenroepen van de Kamers. Er bestaat geen enkele behoefte aan -langdurige redevoeringen. De landbestuurders-.moeten energiek aan den arbeid "zijn-en dè natie doen weten, zoo als Chamberlain datgedaan - heeft, wat in haar* belangis om te weten, om den inpreelentoestand ,té hebben, die in de omstandigheden past." Een personeele unie voorge steld. Stefanï meldt uit Tirana De constitueerende vergadering van Al banië, heeft gistermiddag eenstemmig "een motie aangenomen,^waarin" bet volgende wordt gezegd: Het bestaande regime wordt afgeschaft en de daarop berustende grondwet inge trokken. De vergadering benoemt een re geering, die de beschikking over volmach ten heeft. Zij verklaart, dat alle A!baneez.eni erkentelijk zijn voor het opbouwende werk van den Duce en liet fascistische Italië voor de ontwikkeling en bet welzijn van Albanië en besluit liet leven en lot van Albanië nauwer te hinden aan het leven en lot van het fascistische Italië door ban den van de grootste solidariteit. Tusschen beide landen zullen in dezen geest van solidariteit overeenkomsten worden geslo ten. De const tueerende vergadering ver tolkt den eensgezinden liemieuwings- wi'i van het Albaansche volk en l>e- siuii als plechtig pand daarvoor de kroon van Aibanie in den vorm van een personeele unie aan te bieden aan Victor Emmanuel, koning van Italië en keizer van Abessinie, voor hem eïr Vynf TconIHTïffj'ke-7 alstarén'félFnr gen- De vergadering heeft, verder de samen stelling van bet nieuwe Albaansche ka binet, voor welks vorming zij opdracht had gegeven aan Verlaci, die premier en minister van onderwijs is, goedgekeurd. De leden van het nieuwe kabinet zijn onmiddellijk na de vergadering in het Ita liaansche gezantschapsgebouw ontvangen dooi- den Ilaliaanscheu minister van bui- tenlandsche zaken, Ciano. Deze verscheen daarna op het balkon en noodigde het publiek uit den koning keizer en den Duce te huldigen. Naar aanleiding van het besluit van Tirana. Naar aanleiding van liet besluit der constitueerende Albaansche vergade ring is de groote fascistische raad hij- eengeroepen tegen vanavond, de minis terraad voor morgen, de Kamer van fasces en corporaties en de Senaat voor Zaterdagmiddag. De unie tusschen Italië en Al banië wordt Zondag gevierd, Mussolini heeft bepaald', dat ter viering van de unie tusschen Italië en Albanië Zondag 16 April van zonsopkomst tot zonsondergang de vlaggen van beide laaiden worden uitgestoken. "Vrijwillige militie iu Albanië Te Tirana is het eerste detachement vrij willige militie voor de nationale veiligheid gevormd. Het bestaat uit It.ahaansche kolo nisten en leden der fasces. Gay da over de unie. In de „Giomale d'Italia" schrijft Gayda, dat het besluit der Albaansche constitu eerende vergadering, koning Victor Emma nuel de k'roon van Albanië a,an te bieden, de integriteit en de nationale individuali teit van Albanië handhaaft en een krach tige vereeniging van arbeid en oriëntatie tusschen beide lande" mogelijk maakt. Deze vereeniging werd. sedert eenigen tijd ge wensciht door het Albaansche volk voor de besdherming van zijn belangen, die over eenstemmen met de thans algemeen eiken- de belangen van Italië. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt i „De Deutscher Dienst" keert zich in zeer scherpe bewoordingen tegen een vaic6h bericht van de „News Chroni cle", volgens hetwelk Duitschland voor bereidende maatregelen tegen Neder land genomen zou hebben. Do „Deutscher Dienst" uit 't vermoe den, dat achter dergelijke berichten zeer bepaalde semi-officieele Engel sche instanties staan." Engeland moet, voorzichtig zijn met zijn Middeliantlsehe Zee- vloot. In de Gazzeta del Popoio geeft Giovanni Ansatdo te verstaan, dat de Britsche vloot Italië niet intimideert en dat een even- tur eic Engelsche diplomatieke actie, steu nend op de Middellandsche Zee vloot, den toestand slechts zou kunnen verergeren. Deschrijver verklaart vervolgens, dat de tijd voorbij is, toen de Britsche admiraliteit zichalles kon veroorloven in de Mid dellandsche Zee, „toen zij eilanden en steunpunten kon kiezen'en alle capitula ties kón opleggen..." Voortgaande schrijft hij: „Gelijkschakelen is .nieLmeer mogelijk, nj.et_geen enkele concentratie en met geen enkele demonstratie .van de fameuse Mid dellandsche Zee-vloot en men kan niet dénken, dat die vloot 'alleen er in slagen z.al overal de orde te;herstellen. Thans behóórt het, dat hij, 'die het grootste en trefbaarste imperium, ter wereld moet verdedigen, de Middellandsche Zee-vloot zich met wei-overwogen voorzichtigheid doet verplaatsen, met helderziendheid en lang zaam, want een overijlde beweging zou. wel verre -van de dingen te regelen, ze kunnen verergeren op onherstelbare wijze en 3e Middellahdseb'e -Zee-vloot zou, in plaats vau den Engelsdien moeilijkheden te vermijden, dien last-'op hun schouders hunnen leggen met eendrir,gendbeid, die zij niet vermoeden." 1 - Een beschouwing van de Washing ton Post. Het Amerikaan sche blad, de Washington Post, publiceerde gisteren een beschouwing, waarin het blad verklaart, dat- Rusland en de Vereenigde Staten thans het machts evenwicht tezamen in stand houden. „Wan neer Be spil zou gelooven, dat Moskou en Washington onverschillig zijn jegens agressie, dan is een voortgezette agressie w-Aarschijn'ijk-, "want de Engelsch-Fransclie tegenstand is niet noodzakelijk voldoende om haar in te perken," zoo schrijft liet blad, dat daaraan toevoegt,De vrijheid v?n Rusland om besluiten te nemen zou verJwimen. wanneer Polen mocht vallen en een nederlaag van Engeland en Frankrijk zou de oorzaak zijn, dat Amerika, zou komen te staan tegenover een zeer ver schillende-., en, hoogst» onaangename toe- komst: "Ongelooflijk, tfs het'schijnt,-is bet niet Jaifrer voorbarig 'deze beid-a moge lijkheden met elkaar te eonfrontearen," Hoewei het onwaarschijnlijk is, dat pre sident Roosevelt dit artikel zal onderschrij ven, kan toch gezegd worden, dat dit standpunt op liet oogenblik in overeen stemming is met dat, hetwelk men in kringen van liet Witte Huis lioort ver dedigen. De toestand in de Middellandschc Zee. Hedenochtend lieeft het Britsclie kabinet de definitieve goedkeuring gehecht aan de verklaring, die Chamberlain vanmiddag in liet Lagerhuis zal afleggen. Men verwacht, dat Chamberlain geduren de ongeveer een uur zal spreken. Voorts verwacht men, dat zijn rede beperkt zal blijven tot de Albaansche situatie en de po sitie in de Middellandsche Zee iu het al gemeen. Het optreden van Italië in Albanië beeft de clausules van het BritscliItaliaansche accoord naar voren gebracht, waarin Ita lië verklaarde, dat het geen wijziging weuschte in den status quo in de Middel landsche Zee. Men kan daarom venvach ten, dat de premier de aandacht van het Lagerhuis op dit gedeelte van het accoord zal vestigen en duidelijk zal maken, welke de houding der regeering is en haar op vattingen ten aanzien van de haudhawng van het behoud van den status quo in de Middellandsche Zee in de toekomst. Een tweede factor in de Middellandsche Zee, die, naar men gelooft, door iChambor- lain behandeld zal worden, is de terugtrek king van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. In dit verband is kortelings zeer veel aandacht gewijd aan de belofte van Mussolini, dat liij zijn troepen zou terug trekken uit Spanje zooilra de burgeroorlog geëindigd was. Tokio meldt mislukking vau Chineesche offensief. Vian verschillende fronten wordt, volgens Domei, gemeld, dat het Chineesch „April- offensief" mislukt is. Uit Kaifeng wordt gemeld, dat 1000 Chineezen een nieuwen aanval op de stad ged'aan hebben, gewa pend met loopgraafmortieren en machine geweren, doch werden afgeslagen. Vólgens een bericht uit Soejoean wilden 3000 Chineezen tot een offensief overgaan in de streek ten Westen vau Pautau. De Ja- pansche troepen waren hun echter voor en bezetten Anpeb, 80 k.m. van Pautau. Driehonderd Chineezen sneuvelden. Ver der moeten de Japanneezen 2000 Chinee zen uit de streek ten Noorden van Tsinan verdreven hebben. Zevenhonderd Chinee zen vonden den dood opj het slagveld'. Vs-- A Z.E.H. Prins Bern hard bracht gisteren een bezoek aan het vliegveld 'Waalhaven",' waar verschillende machines voor den Hoogen bezoeker werden gedemonstreerd. Volgens een bericht uit Kanton zijn ten Noorden van deze stad' 600 Chineezen verpletterend verslagen. Ook Chineesche successen ge meld. Havas meldt uit Tsjoengking Het Chineesche telegraafagentseliap rneldt, dat de Chineezen op verscheidene fronten successen boeken. In Zuïd-Ghina is een colonne, die optrekt langs den spoorweg HankauKanton, in de nabijheid van .Anton aangekomen, xvaar de Japannee zen krachtig verzet bieden. In Kiangsi moesten de Chineezen Kaunan opgeven, dat kortelings veroverd was, doch zij bie den zegevierend weerstand aan de Japan neezen, die trachten Oenin te bezetten op 110 k.m. ten Noordwesten van Nan- tsjang. Op het eiland Hainan hebben de Chineezen zicli meester gemaakt van de i stad Tingen. In het Noorden van de pro vincie Kiangsoe zijn geregelde eenheden i vjdkornen meesier van het land ten Noor den van de Yangtse, ten Westen van de Chineesche zee, ten Zuiden van de spoor lijn T-oenghai en ten Oosten van de spoor lijn TientsinPoekau. Eerst voorloopige besprekingen. Gisteravond is in bet Koninklijk Pa» leis onder voorzitterschap van den koning een conferentie gehouden, waar aan onder meer uerd deelgenomen door de ministers Pierlot, De Sclirij- ver, Wauters, Guit en Richard, door oud-minister Spaak, door den gouver neur van de Nationale Bank, Janssen en door Max. Later heeft Pierlot, die een onderhoud' met den koning had geliad, de volgen de verklaring tegenover de pers afge legd: „Be koning lieeft een uiteenzetting ge geven van zekere beginselen, dio den grondslag van het programma der komende regeering moeten vormen. Na de bijeenkomst heeft de koning mij opgedragen een nieuwe regeering te vormen. Ik ben echter met voornemens onmid- 1 ïj'tc medewerking te zoeken. Ik zal eerst met een Idein getal persoonlijkheden, be- hoorende lot de verschillende politieke groepen, besprekingen voeren over de op- stelling van het programma. Ik verwacht, dat die voorafgaande faze, indien mijn voor- stellen een gunstig onthaal genieten, niet lang zal behoeven te duren en Vrijdag ge ëindigd' zal zijn. Ik zou dus Zaterdag een begin kunnen maken met besprekingen over de medewerking dergenen, die deel zouden moeten uitmaken van de regeering. Het is duidelijk, dat wij er naar moeten streven zonder verwijl tot een resultaat te komen". Pierlot liad gistermiddag een bespreking met leiders der roomsch-katholieke partij en daarna een kort onderhoud met den minister van defensie, Denis, gehad'. Provinciale raden kiezen 44 senatoren. Gisteren hebben de provinciale raden 44 senatoren gekozen naast de 101 se natoren, die 2 April j.l. rechtstreeks' zijn gekozen. Deze 145 senatoren zullen door coöptatie de 22 senatoren aanwijzen, dio den senaat compleet zullen maken. Gekozen zijn 17 socialisten, 15 katholie ken, 6 liberalen, 3 Ylaamsch nationalisten en 3 rexisten. De partijemrerhouding is precies dezelfde als in 1936. Voorzorgsmaatregelen. De regeering beeft met het oog op de veiligheid van het land, verschillende maat regelen van militairen aard getroffen. De oproepingen, die in verband hiermede noodzakelijk waren, hebben slechts betrek king op zekere speciale eenheden. Ex-koningin Geraldine van Albanië buiten gevaar. Reuter meldt uit Athene: Volgens de laatste berichten uit Larissa is koningin Geraldine van Albalnië thans huiten gevaar. Engeland wordt eerst op de hoogte gesteld. I Omtrent de gisteren gehouden vergade» ring van den Fransdhen ministerraad weid de grootste geheimhouding in acht geno» men, niet alleen omtrent de militaire maat» regelen waarover gesproken ie, doch "ook omtrent de buitenlandsdhe politiek', veT» moedelijk omdat Daiadier vandaag zijn uit» éenzetting zal"geven. De verklaring zal slechts kort zijn en dof houding van Frankrijk jegens de buitenland» sche problemen uiteenzettend- Daiadier ver» meldde, dat de verklaring aan de Britsdha regeering zal worden bekend gemaakt, al» vorens zij aan de pers zal worden medc-ge» deeld. - De Fransche Tegeering lieeft verder be« sloten de Tegeeringen van Roemenië en Brazilië het agrement voor nieuwe diplo» xnatieke vertegenwoordigers te verzoeken. Italiaanseh. bericht. Volgens berichten uit Italiaansche bron zal Spanje zich binnenkort uit den Volkenbond terugtrekken. In een telegram, dat uit Parijs gedateerd wordt, schrijft de Giornale dTtalia: „Het bericht is nog niet gepubliceerd, doch xvij meenen het hier ie kunnen geven: Spanje zal zich binnenkort uit de Volkenbond terugtrekken, het geen nog beter de gevoelens en richt lijnen van het nationale Spanje zal verduidelijken". Ook Uruguay wil den Volkenbond verlaten. Havas meldt uit Montevideo: Een aantal Senatoren heeft een ontwerp) ingediend, waarin zij voorstellen, dat Urn» guav uit den Volkenbond zal treden. Streng optreden tegen ondergrondsehe aetii'iteit van Duïtsehers. 'I De Poolschc autoriteiten schijnen aan de plaatselijke "overheden order te hebben gegeven, alle ondergrondsehe activiteit van de Duitsche elementen in Polen te onder- drukken. Zoo heeft de rechtbank te Lodz twintigj personen tot een boete van 20 zloty ver» oordeeld, wegens het dragen van unifor» men, o.a. van de traditioneele witte knie kousen, tijdens een bijeenkomst van een Duitsche groep. Voorts zullen binnenkort voor de rechtbank te Gniezno twintig meis jes terecht moeten staan, omdat zij clan» destien een plaatselijke afdeeiiog hadden' opgericht van den bond van Duitsche meis jes, die in Polen verboden is. Het aantal slachtoffers van den burgeroorlog. j In Spaanscbe religieuze kringen te Ro me wordt vernomen, dat volgens, de eerste opgaven omstreeks 400.000 relig'ieusen ea leeklen het sladhtoffer zijn geworden van den burgeroorlog in Spanje. Een bejaarde dievegge. i Gisteren heeft de Amsterdamscho poli tie een ongeveer zeventigjarige vrouw, dio zich aan diefstal had schuldig gemaakt* gearresteerd en ingesloten. Eenigen tijd geleden had zij zich een| obligatie van de slad Amsterdam ter waar de van 500 gulden toegeëigend. Dit stuk had zij bij een bank beleend. Eemige da gen geleden werd dit stuk als gestolen herkend en zoo kon gistermorgen de vtouwi opgespoord en gearresteerd worden. Zij had op het stuk een bedrag van f 425 ontvangen. Ontploffing eisebt veertien dooden, I Tengevolge van een ontploffing vau steen- koolstof te SaksenAltenburg (Djuitsch- land) zijn 14 menschen om het leven go» komen en talrijke gewond.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1