EERSTE BLAD. Dinsdag 25 Apri) 1939 Dienstplicht in Engeland Italië Duitschland Roemenië Int. Samenwerking Kantoorbediende iaat zich insluiten 92ste Jaargang. No. 22154 Te!. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEFi 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De regeering heeft nog geen besluit genomen De strijd in China Na de besprekingen te Venetië Gafencu te Londen Handelsverdrag tusschen Duitschland en Spanje op komst Rijksdag komt Vrijdagmiddag bijeen Midden-Europa Denemarken Zuid-Amerika Dictatuur in Boiivië Vereenigde Staten De vertegenwoordiging te Berlijn Gemengd Nieuws Wederom een milicien doodefijk getroffen Auto geslipt en tegen een boom gereden I'i/c uuubl ïormlujui diige!iji>s, meluit- tniHleiing van Zou- en Kecatdugeu. l'njs per kwartaal f 2.—; franco per post 1 2.50 Prijs per week- 15 ets. - Afion- fterlitüe nummers 4 dB Abonnementen vorston dagelijks aangenomen. Adyartentien voor het ooi strolgend num mer moeten vóór elf nar aan het Bureau beaorgd rijn, 's Zaterdags vóór V itur. ten bepaalde plaats van advertentiïn •vorrlt met gewaarborgd. SCHIEI I Prijs der Atvcri» j J» u. van 1s rt^ds M iüi iedere tegel meer födü, m liet Zateidagnummer 15 regels f 1.80, tedere regel meer f 035 Reclames fQ.75 per regel. löcassokostenöcts.; estkwitafltoeslócls. Taneven van advertentièa iij abonnement zijn aan bot Bureau verkrijgbaar. Dagehjkeworden tegen vooruitbetaling klem® Advertentlfa opgenomen f030 t/m. 15 woor den, f075 t/m. 2b woorden. Bik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags*. Kleine Advertentientot25woor den f025, mits vóór Dinsdagavond Cuur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 1,00» mdien mot vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In de Brilsche hahinctsbijeetikomst van gisteravond was men, naar verluidt, liet er in beginsel algemeen over eens, dat militaire dienstplicht wenschelijk is. Het vraagstuk van de inkleeding moet echter nog geregeld worden. De minister-pi esiileut heeft eerder in liet Lagerhuis beloofd, dat in vredestijd] geen dienstplicht zou worden ingevoerd en het staal vast, dat de arbeiderspartij en de vakvereenigmgen sterk gekant zijn tegen een afwijken van die belofte. De mogelijk heid van overeenstemming moet dan ook in zeer belangrijke mate athankelijk zijn van den vorm en den omvang van een ontwerp, dat het kabinet zou voorleggen. Indien morgen een definitieve beslis sing in de kabmetsveigadermg zal wor den genomen, zal de regeering waar schijnlijk Donderdag een uiteenzetting van haar politiek geven. Onder de aanhangers der regeering is de strooming ten gunste van verplichten nationalen dienst steeds sterker geworden: verscheidene leden van het kabinet heb ben zich eenigen tijd geleden voor oen ontwerp van dien aard uitgesproken. Het onderwerp is gisteren niet voor het eerst besproken, doch wel is het thans behandeld als een dringende aangelegenheid met hot oog op den internationalen toestand en don ster ken aandrang van Frankrijk en eenï- ge andere Europeesche landen, die op het standpunt staan, dat de invoering van dienstplicht in Engeland hoogst waarschijnlijk een gunstige uitwerking op den toestand zou hebben. Atllce tegen algemeen©» dienst plicht. In de ,.Star" schrijft "Atllee, dat de ar beiderspartij „nog steeds even onverzoen lijk staat tegenover het denkbeeld van dienstplicht". Attlee zegt, dat invoering van dienstplicht eerst na verscheidene jaren tot een werkelijk resultaat zou leiden. Dienstplicht is niet gunstig voor de in dustrie. De arbeid ersleider trekt de vol gende conclusie: „Dienstplicht zou oorzaak kunnen zijn van een verzwakking van het moreel, die niet door een grootere op brengst gecompenseerd zou worden. Het is naar mijn meening niet twijfelachtig, dat in. geval van noodzaak de Brits cl ie krachts inspanning niet minder energiek en doel treffend zal zijn dan die van welk ander land ook." Volgens uit kringen der arbeiderspartij ontvangen inlichtingen behoeft de door Attiee in de „Star" geformuleerde critiek niet te worden uitgelegd in dien zin, dat men beslist zou weigeren een ontw-rp te bestudeeron Men zegt: „Laat de regeering een ontwerp indienen, dan zul'en wij zien". Het is onmogelijk, aldus verklaart men in deze kringen, zich in abstracto uit te spreken Men heeft echter geen enkel prin cipieel bezwaar tegen het denkb^o'd. De tegenargumenten bewegen zich op practisch terruin; men acht een desorganisatie van handel' en nijverheid mogelijk en aclit het bestaande materiaal en de uitrustingen on voldoende. Intusschen wordt de mogelijk heid van etn welwillende neutraliteit ten aanzien van een ontwerp voor verplichte miibaire vorming of een andere vorm over wogen. mits een dergelijk ontwerp rekening zou houden met de bezwaren en de on toereikendheid der bestaande methode zou blijken Men voegt hieraan toe, dat de uit werking van den dienstplicht meer psy chologisch dan militair zou zijn en vraagt zich af, of voor dat psychologische effect de traditie moet worden "opgeheven. Chincezen welde» nieuwe successen aan het Kiangsifront. Volgens berichten van het front hebben de Chïneezen aan het Kiangsifront een reeks nieuwe successen behaald en zijn zij o.a. tot de buitenwijken van Nantsjang genaderd. Aan de grens tusschen iloepeli en Hoenan werd tijdens het weekeinde een verrassende aanval ondernomen op Topngijan aan den weg van Flankau naar -Tsjangsja. De Chïneezen zeggen, dat zij de stad gisterochtend veroverd hebben en dat de Japanneezen zich naar Nanlingtsjiau in het Westen terugtrekken en daarbij de bruggen opblazen. Een andere Chineesche colonne rukt, naar gemeld wordt, van het Zuiden uit naar Nanlingtsjiau op. De viV steden Kauan, Foesjiangkwan, Wansjcekoeng, Sjitoekang, en Sjhyetsji wer den bezet. Intusschen naderen de Chinee sche troepen in het Z.0. van Hoepel de grens der provincies Kiangsi en Hoenan, ten Zuiden van den Yangtse. Zij hebben ook Tcengsjan, op 35 KJI. ten 2.0. van den spoorweg van Kanton naar flankau, heroverd. De overwinnende troepen maken thans oen samentrekkende beweging op Nan tsjang. Zuid-Slaviii treedt niet toe tot, het anti-Komintern-vcrdrag. Officieeie tongen te Belgrado verklaren niets toe te voegen te hebben aan het na afloop der besprekingen \an Ciano en Markowïtsj te Venetië gepubliceerde com muniqué. Zy doen overigens uitkomen, dat Zuid- Slavie na deze besprekingen geen enkele verandering heeft ondergaan. In feite neemt Zuid-Slavie door zijn geogruphiache ligging in zeker opzicht tegenover de asmogend- heden een positie in van toegang tot don Balkan. Volgens deze zelfde kringen zijn dan ook zijn strikte neutraliteit in conflic ten tusschen de groote mogendheden, zijn samenwerking met zijn groote buurstaten, zijn loyaliteit jegens zijn bondgenooten op den Balkan waarborgen voor den vrede op den Balkan en daarom voor Europa. Onder deze omstandigheden schijnt het in strijd met de waarschijnlijkheid te spre ken -van een toetreding van Zuid Slavié tot het anti-Komintem-verdTag. In de eerste plaats heeft de Italiaansclio regeering de vraag zeer zeker niet in deze bewoordingen gesteld. Voorts bevindt zich Zuid-Slavië sinds langen lijd door de nood zaken van zijn binnenlandsche politiek op oen lijn met de staten van dit pact in zooverre, dat cr spTake is van bestrijding der communistische propaganda. Tenslotte zou het besluit inzake de toe treding tot een verdrag, dat een blok van mogendheden groepeert, in geen geval kun nen worden genomen dan. na een langdu rig onderzoek en ernstig overleg met de andere staten der Balkan-entente. Bevredigende gedachten- wisseling". w Gistermiddag heeft de "RoemeeflSche minister van buitenlandsche zaken, Ga tenen, zicli te" Londen een uur lang onderhouden met Chamberlain en Ha lifax. De gisteren te Londen gehouden En- cebchRoemeensche besprekingen, kun nen, volgens den diplomatieken corres pondent van Reuter een „bevredigende gedachtenwisseling" worden genoemd. Het verluidt, dat tot nu toe nog niet Gesproken is over economische kwesties, hoewel zij in een later stadium der be sprekingen zeker aan de orde zullen ko men. Bij de vanochtend op het Foreign Office Gehouden besprekingen is, naar verluidt, ook een algemeene beraadslaging geweest over den Europeeschen toestand, in het bizonder met betrekking tot de positie van de Balkanstaten en de betrekking tus schen Groot Brittannie, Frankrijk en Roe menië. Het verluidt, dat Gafencu ook in staat is geweest Halifax zijn "indrukken te ge ven van zijn besprekingen met Beek en over zijn contact met Berlijn. De gedacblenwisselingen werden gedu rende een uur voortgezet in de werkkamer van Chamberlain in lietl Lagerhuis. Aan deze bespreking met Gafencu heeft -ook Halifax deelgenomen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Binnenkort zal een nieuw handelsver drag gesloten worden tusschen Duitsch land en Spanje. Het tijdschrift „Sud-Ost-Echo", dat dit bericht publiceert, zegt uit bevoegde Duitsche tongen vernomen te hebben, dat dit verdrag waarschijnlijk eenzelf de strekking zal hebben als het on langs tusschen Duitschland en Roeme nie afgesloten verdrag. Het zal in de eerste plaats streven naar de exploitatie der rijkdommen aan delfstof fen in den Spaanschen bodem. In dit verband wijst bovenvermeld' tijdL schrift er op, dat tot aan het uitbreken van den burgeroorlog, Spanje uitsluitend grondstoffen leverde aan de industrieel© landen van West-Europa. Spanje heeft in zijn bodem verschillende delfstoffen, als kwik, pyriet, welke zoo belangrijk zijn voor de oorlogsindustrie, voorts horna li et, wolfram, anlimoon, enz. Ciano in Mei naar Dnilsdiland? De „össerratore Romano" publiceert het bericht, dat Ciano ziclh in den loop van Mei naar Berlijn zou hegeven. Het blad voegt hieraan toe, dat 'het bevestiging tr,nicht te verft rijgen. 1 j i s Ciano zou voorts tegen 15 Mei een be zoek aan Madrid brengen. Het presidium van den Rijksdag deelt mede, dat de Rijksdag Vrijdagmid dag om 12 uur (11.20 Ned. tijd) bij een zal komen om de aetklanrig van Hitier aan te hooren. De officieel© convocatie van het pat- lement is nog niet gepubhcecid. Hitlers rede zal o\er de ra dio worden uitgezonden. De rede van Hitier in den Rijksdag, die om 11.20 Ned. tijd begint, zal over de radio worden uitgezonden -en in de fabrieken zullen de arbeiders van 12 nnr tot half twee de ïede door middel van luidsprekers kunnen beluisteren. De winkels zullen ge durende dezen tijd gesloten zijn. De rede zal ook voot de schooljeugd te volgen zijn Lcvcnsnriddelcoschaarsle in Boliemen en Moravië. Sinds enkele u eken doen zich in Bohe- men, Moravië en ook Slowakije moeilijk heden voor in de Ievensmiddelenvoorzie- ning: vleesch, eieren, vet en boter ^worden sohaarsch. De huisvrouwen beginnen moei lijkheden te ondervinden bij liet inslaan van hun benoodigdheden. Er komt gebrek aan koffie, thee is er niet meer. De voorraden der kleeJirigmagazijnen zijn uitgeput. In Bratislava kan men geen zakdoek meer 'koopen. In den mooisten winkel van Praag waren gisteren slechts drie Jteeren jassen te koop. De beste schoenwinkels heb ben geen schoenen beneden nummer 45. In sommige steden hebben de autoriteiten aanplakbiljetten doen aanbrengen, waarin de bevolking de raad gegeven woidt zich van brood te voorzien, aangezien binnen kort militaire eonvooien zulien passeeren. In Praag, waar de mark een gelwongen koers van tien kronen heeft, koopen de sol daten alles op in de banketbakkerijen en op de markten. In Bratislava weigeren de kieine winkeliers» marken in betaling aan te nemen, ondanks- de "officieeie bekend making. De banken wisselen den ma:k in tegen acht kronen ,in plaats van tien. x Zuivering; der BHnka-gar<|e in - Shnrcïfr." Sano Mach, de leider dar Hlmka-gairde, heeft de „zuivering"" gelast van' de Hl in ka- ga-de; zekere functionarissen van deze or ganisatie werden gearresteerd, anderen ver wijderd. Daar de manschappen der H'.inkai-garde waren overgegaan tot liet verrichten van huiszoekingen, heeft Sano Madh den Ie !en der organisatie ten stelligste verboden de plaats in te nemen van beambten van po litie of gendarmerie. Volgens sommige mededeeüngen houden de maatregelen van Sano Mach verband met liet aftreden van minister Karol SM or, den stichter tier Hlinka garde, wiens popu lariteit sinds zijn aftreden nog voortdurend toeneemt. De manschappen der garde hadden tegen over Sidor den eed afge'egd. Niet door Duitschland bedreigd. Van officieeie zijde wordt vernomen, dat het Deensc.be ministerie van buitenlandsche zaken ontkennend heeft geantwoord op de vragen van Duitschland' of Denemarken zich bedreigd gevoelt door Duitsdhland of dat het Roosevelt heeft voorgesiekl een boodSdhap te zenden aan Italië en Duitsch land'. Het Roemeensche antwoord aan Duitschland. Reuter verneemt in Roemeensche krin gen te Londen, dat Roemenië Duitschland' er van in kennis heeft gesteld, dat aange zien liet geen gemeenschappelijke grens met liet rijk heeft, Roemenië het moeilijk acht te antwoorden op de vraag of het zichzelf door Duitschland bedreigd ge voelt. Roemenië voegde hieraan toe, dat naar zij'n meening het antwoord op deze viaag het beste door Duitschland zelf lean wor den gegeven. Deze punten zijn vervat in de nota door Roemenië aan Hitier gezonden in ant woord op diens vragen na het beroep van Roosevelt, In het Roemeensche antwoord wordt ook verklaard, dat Roemenië niet tevoren op de hoogte was gesteld van den stap van Roosevelt. Het beziet don algemeenen toestand in Europa met begrip van zaken. De Engclsch-Russsiche besprekingen. Rerter meldt: Het verluidt, dat van Londen uit nog geen antwoord is gezonden op de voor- stellen, door de Sovjetregeerïng ingediend tijdens de Engelsch-Russische besprekin gen. Seeds, de Britsehe ambassadeur te Mos kou1, heeft eenige dagen al geen bespre kingen gehad met Litwinov. Het is nog steeds niet duidelijk, hoe de Engelsch-Russische besprekingen ver- loopen. Hr. Ms. onderzeeboot „O 16", die bestemd is voor den. dienst in Ned. Indiê, is gis teren naar de Oost vertrokken. De 16" verlaat de haven van Nicnwcdiep. Parlement ontbonden. De bladen te La Paz mei len, uat de pre sident der republiek, Herman Busch, beslo ten lieeft het parlement te ontbinden. liet kabinet heeft zijn ontslag aangeboden, doch dit is niet aanvaard. Busch üeett zich met een manifest tot het volk gewend. Hij veik'aait, dat hij de Kamers ont bindt en de verantwoordelijkheid voor vroe gere en toekomstige daden der regeering op zicüi neemt. Het nieuwe ïegime, aldus het manifest houdt een dictatuur op politiek, financieel en. maatschappelijk terrein in, die los staat van iedere i echt scire of linksche strekking en het herstel van het land ten doel heeft. Washington wacht op Hitiers antwoord. Minister Cordell Huil heeft verklaard, dat de terugkeer van den Bntschea am- basradeui' naar Berlijn voor de Vereenig de Staten* geen aanleiding zal zijn, dat voorbeeld de velgen. In officieeie kringen te Washington geeft men tuting aan de meening, dat Roosevelt niet over terugkeer van den ambassadeur naar Berlijn zal beslissen, alvorens Hitlers antwoord op de boodschap van den Ame- rikaanschen presiden {ontvangen zal zijn. In diplomatieke kringen hoort men de opvatting verkondigen, dat Hitler wellicht inwilliging van zijn economische eu kolo niale eiscben zal verlangen, vóór hij zou waailmrgcn niet tot een aanval te zullen overeaan. Men zegt, dat Roosevelt daarop mei zou ingaan en uit eon oogpunt van binnenlandsche politiek Frankrijk en Enge land niet zou kunnen vragen eenzijdige concessies te doen, die ten doel zouden hebben de spil mogendheden te verzoenen. Waarschijnlijk door kogel uit eigen revolver. Gistermiddag Is in de gemeente Suste- ren (L.) de negentienjarige milicien Kerk hof uit Oss, die tot de grensbewakings- troopen Behoort, door eeu kogel doodelijk getroffen. Hij had kort tevoren met eenige andere militairen op wacht gestaan en begaf zich alleen naar een groep kameraden, die in de nabijheid aan het werk waren. -Op een gegeven oogenblik hoorden de wachl- doende soldaten een schot. Bij onderzoek vonden zij K. dood op den neg liggen. Hij was door een kogel in liet hoofd ge troffen. De toedracht van het ongeluk is dat zijn revolver per ongeluk is afge- uilcraard niet bekend, doch men deukt, gaan. De militaire politie heeft het stof felijk overschot naar de woonplaats van het slachtoffer vervoerd. Door vrachtauto overreden. Zaterdag j.l. is te Borriebrcek ter hoog te van de r.k. kerk, de 55-jarige tewerk gestelde werklooze S. uit Borne, die zich met zijn kameraden per fiets op weg naar huis bevond, aangereden door een vracht auto uit Almelo, waarschijnlijk omdat hij de auto geen voorrang verleende. Met een zware hersenschudding werd de man opgenomen en naar het zieken huis te Almelo vervoerd.Zonder bij ioen- nis gek-omen te zijn is hij gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Diefstal van tweeduizend gulden? Een dame, die te Amsterdam een pen sion houdt, heeft bij de politie van het bureau Marnixstraat aangifte gedaan, dat zij tweeduizend gulden mist. Zij hadl het geld in een tasch geborgen en toen zij er naar omzag, was het verdwenen. Zij sprak een vermoeden, ten nadoele van een tweetal bij haar inwonende heoretn nit, doch bij huiszoeking en fouilleering heeft de politie niets gevonden. Diefstal van duizend gulden. Maar men moest niet denken, dat hij het gedaan had. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam, heeft gisteren een 20-jarigen jongen aearrosteerd. woonachtig aan het Belïamvplein, die in dienst is van den. wolhaalel Lohmann en Co., kantoorhou- dende in het gebouw „Felix Meritis" "aan de Keizersgracht, die een diefstal heeft gcptceed ir. het kantoorgebouw, waar hij werkzaam Hij had duizend gulden aan binnen- en buiten!andscli geld en een groot aantal post- en plakzegels buit gemaakt. Zaterdag had de jongeman zich na de kantooruren in het gebouw laten insluiten. Lat°r op den dag werd hij echter ontdekt door den portier van het gebouw, die hem kende en die er zijn bevreemding over te kennen gaf, dat hvj nog zoo laat iu het kantoor aanwezig was. De jongen wist een aannemelijk verhaal te vertellen en zonder verder eeniG argwaan te hebben, liet de portier hem gaan. Gisteren ontdekte men echter, dat de beide brandkasten waren opengesloten. Uit de eeae. rand kast, staande in het kan- toor'okaal 'op '6e tweede verdieping, werd duizend gulden aan binnen- en buiten land sch geld vermist en ook op de derde verdieping was door den jeugdigen kan toorbediende een brandkast geopend, waar uit plak- en postzegels waren gestolen. fntuss.hen was een zonderling schrijven van den jongeman binnen gekomen. Hij schreef aan den portier, dat deze mis schien zon ontdekken, dat er diefstal van een belang rijk bedrag aan geld had plaats gehad, maar dat hij niet moest denken, dat hij, de kantoorbediende, de schuldige was. De politie van het bureau Marnixstraat, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, toog direct onder leiding van commissaris W. H. Schreuder op onderzoek uit en bij een huiszoeking in de woning van den jonge man. werd in een kist op zolder het ge- heele bedrag en de post- en plakzegels teruggevonden. De iongen werd gearresteerd en zal ter "schikking van den officier van justitie worden gesteld. Hij heeft een bekenten i" afgelegd. Zijn strafregister is blanco. Een inzittende gekwetst. De bestuurder bleef ongedeerd. Gisfeiavond om half acht is op den weg Breda.—Tilburg onder Huiten, gemeente GilzeRijen, een personenauto, komende uit de richting Tiibmg, door de gladheid! van den weg geslipt en tegen eeu boom! gereden. In de auto waien twee militairen gezeten. De hestuuider bleef ongedeerd, doch de naast hem gezeten luitenant Wijtenburg uit VJissingen, cadet der Koninklijke Mili taire Academie, kreeg vermoedelijk een schedelbreuk. Nadat geneeskundige en geestelijke hulp was verleend, is het slalhtoffer naar een ziekenhuis te Breda vervoerd. De totaal vernielde auto is weggesleept. Meisje overreden en gedood. Gistermiddag om lialf vijf is het vier jarig dochtertje van de familie W. te Gro ningen nabij de ouderlijke woning bij het oversteken van den weg door een vracht auto overreden en op slag gedood. Het lijkje is door de politie in beslag gen nomen. Den chauffeur treft geen schuld. Knaapje van de tram gevallen. Gisteravond te kwart voor acht is op! den Rolterdamschedijk, dicht bij het Mar- coniplein, te Rotterdam, de zevenjarige I. Kemper, die op de treeplank van een wagen van lijn 4 was geklommen, om mede te rijden, van de tram geslagen. Die knaap liep een hoofdwonde en een sckedelfractuur op. Bewusteloos en in zorgwekkenden toestaan' is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. i - fjrête

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1