Woensdag 26 April 1939 EERSTE BLAD. De Brit zal moeten dienen STADSNIEUWS buitenland België Engeland De begrooting Denemarken Tei. No. 69300 (3 lijnen). 92ste Jaargang. No. 22155 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL.. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. Het werd gisteren reeds als zeker be schouwd, dat ia Groot Brittannië dienstplicht zal worden ingevoerd'. De gisteravond gehouiden Britsche ka. binelszitting, welke twee uur liecft ge duurd, was, naar Reuter verneemt. jeen- geroepen om te beraadslagen over den dienstplicht. Het verluidt, dat aangezien de minis ters gisteravond in beginsel hadden toe gestemd in dienstplicht, zij beraadslaagd hebben over specifieke voorstellen, welke bij het parlement zullen worden inge diend - Zoo spoedig mogelijk zal aan liet par lement mededeeling worden - gedaan van dit besluit. Verwacht wordt, dat op deze mededeeling dan spoedig de indiening van een wetsontwerp zal volgen, waarbij de noodige volmach ten worden gevraagd voor den bizon deren vorm van dienstplicht, waartoe mogelijk zal worden overgegaan. Dienstplicht voor jonge man nen vut 18 tot 20 jaar. In welingelichte Engelsche paxlements- kringen verklaarde men gisteravond, dat het kabinet 's avonds had beslo ten tot invoering van een verplichte militaire vorming voor jongemannen van 18 tot 21. jaar, .dip-een. eerste opleiding van vier maarden zullen ontvangen en daarna vpor „vipr jaar bij het territoriale „leger zullen, wor den ingedeeld, Het kabinet zou hoewel het in be ginsel een ontwerp op den militairen dienst plicht heeft aanvaard vandaag nog zijn beraadslagingen voortzetten. In verhand- met den verwachten langen duur der ver gadering zijn de ministers _tcge«^10.,uur in Downingstreet .-bijeengeroepen, inplaats van 11 uur. Gemeld wordt, dat na de mimsterieele bijeenkomst van gisteravond de beraadsla gingen voortgezet zijn door Chamberlain met vijf van zijn medewerkers, o.m. Sii John Simon, Hoie Beiisha, Halifax en Leslie Burgin. Deze bijeenkomst bad vol gens sommige Lagerhuisledcq ten doel in een subcommissie een ontwerp op te stel len voor de verklaring, waarin de aanvaar ding van den militairen dienst plicht aan het parlement zou worden bekend gemaakt, welke tekst overigens vanochtend ter uit eindelijke goedkeuring aan alle ministers zou worden voorgelegd. Volgens dezelfde afgevaardigden zou in de verklaring aan dacht gewijd worden aan maatregelen, die ten doel hebben de winsten te beperken, die zouden voortvloeien uit wapeningsle veringen aan den staat. Het parlement zal waarschijnlijk reeds vandaag de met on geduld verwachte nadere bizonderheden krijgen. Het bezoek, dat Chamberlain gisteravond! aan den koning heeft gebracht, had naar het schijnt en zooals dat gebruikelijk is, ten doel den koning in kennis te stellen van de voornemens der regoering voordat er in het parlement over ts gesproken. Het onderhoud tussclien den koning en Cham berlain duurde iets korter dan een uur. Nationale raad van den arbeid verwerpt dienstplicht De nationale raad van den arbeid, wel ke bestaat uit de labourpartij, de onafhan kelijke arbeiderspartij en het vakvereeni- ging^congres^ heeft een motie aangenomen, waarbij de dienstplicht van de hand wordt gewezen De volgende verklaring werd afeetegdWij hebben niet het minste bo wks, dat het stelsel van vrijwillige in schrijiing -is mislukt, hetgeen een nieuw beroep ten gunste van dienstplicht zou hebben, gerechtvaardigd. Dienstplicht zou de verdedigingskracht ntet doen toenemen, doch den ergsten slag toebrengen aan de eenheid en het economische leven des lands ontwrichten. i - Britsche persstemmen. De berichten over het besluit van de Britsche regeering den militairen dienst plicht in te voeren, kwamen te laat voor de kranten ,jm nog veel commentaar te leveren, doch in groote koppen wordt in stemming met het besluit getoond. Alleen de „Daily Mail" en de „Daily Express" leveren commentaar en deze bla den aanvaarden don dienstplicht met vreug de. Zij schrijven: „Dienstplicht was reeds lang als onvermijdelijk- beschouwd en zal met vaderlandsliefde worden aanvaard" en „de dienstplicht wordt* ingevoerd, omdat het volk dit wil". JDe meeste provinciale bladen toonen zich gereserveerd in afwachting van nadere bizonderheden. De commentaren op de begrooting zijn van de meeste bladen, hierbij inbegrepen de financieele, welwillend. Wetsontwerp tot invoering van den dienst plicht is thans gereed. Chamberlain kondigt dienstplicht aan Reuter meldt uit Londen Vanmiddag te 15.45 uur zal minis ter-president Chamberlain in het La gerhuis de maatregelen van den mi litairen dienstplicht aankondigen, Havas meldt nader: Nu vanochtend op Downingstreet werd medegedeeld, dat vanmiddag in het Lager huis een verklaring over den militairen dienstplicht zal worden afgelegd, acht men het zeker, dat de toestemming "van het kabinet voor deze verklaring is verkre gen. Naar verluidt is het document gisteren, opgesteld in een vergadering van de sub-» commissie van vijf ministers onder leiding van den minister-president, zoodat van ochtend" nog de formeele goedkeuring van de regeering hieraan moest worden ge hecht. Men veronderstelt, dat de nieuwe maat regelen 450.000 man tusschen 18 en 21 jaar zullen treffen, die na een opleiding van vier maanden gedurende vier jaar deel zuilen uitmaken van het territoriale leger. De besprekingen met Gafencu te Londen Exportcrcdieten aan Roemenië verleend? Gistermiddag zijn op liet Foreign Office de besprekingen tusschen Gafencu en lord Halifax vooitgezet. Aan beid'e zijden gevoelt "men groote .voldoening over het .resultaat .der bespre kingen. Vandaag zou het laatste onderhoud plaats vinden tusschen Halifax en Gafencu. Hedenmiddag is Gafencu. „yja Parijs naar iiüfijcif estrérfrofcken. - ,7 - - 7— Volgens de diplomatieke oorrespondent van Reuter, is er réden te gelooven, dat .schikkingen zijn getroffen tot verleening van faciliteiten aan Roemenië op grond van liet plan voor uilvoeroredieten. Men gelooft, dat ook de kwestie van wapen- 'everingen aan Roemenië besproken is. De toestand in Europa in het a'gemeon on de positie van de Ba'fomlanden in het bizonder zijn grondig bezien, evenals de toestand, welke ontstaan is uit de door firoot-Briltannië aa.n Roemenië gegeven ga rantie. Het verluidt, dat de Britsd'ie en Roe- raeensohe ministers overeen zijn gekomen, dat de waarborg voor het oogenblik niet door Roemenië wedeikeerig zal worden gemaakt. Ook werd gesproken over de En- gelsdh-Russische beraadslagingen en over de hou ling van Roemenië tegenover mili tairen bijstand van Sovjet Rus'and. Gafencu heeft ook me'ding gemaakt van zijn besprekingen met Hitler en Von Rib- bentrop. De bezuinigingsplannen der regeering. Volgens mededeelingen van leden der speciale Karpercommissie, die belast is met de bestndeering van het volmachten ontwerp, heeft de minister van financiën, Gutt,verklaard, dat op de loopende be grooting ongeveer 300 millioen frank be zuinigd zou worden. De nieuwe belastin gen zullen 350 millioen opbrengen. De korting op de salarissen van het perso neel in overheidsdienst en op weduwen en weezenpensioen zal voorloopig met 3 procent verhoogd worden. De buitengewone begrooting zal 2200 millioen bedragen. Gutt heeft ach energiek tegen devaluatie uitgesproken en kon daar bij op den eenstemmigen steun der com missieleden rekenen. Frankrijk Coulondre in Berlijn aangekomen. Coulondre, de Fransche ambassadeur bij de Duitsche regeering, is gisteravond met denNoord-express inBerlijn aangekomen, na een afwezigheid van verscheidene we ken. De Roemeensche minister van - buiten- landsche zaken, Gafencu, komt vanavond laat uit Londen te Parijs aan. Hij „ver trekt Zaterdagavond naai: Rome. Duitschland Headers*» vandaag hij Von Ribbentrop, Henderson, de Britsdhe ambassadeur te Eerlijn, die gisteren is aangekomen, zal vanmiddag door den .minister van huiten- landstihe vaken, Von Ribbentrop, worden ontvangen. Henderson had onmiddellijk 11a zijn aan komst om een onderhoud verzocht. Dat dit verzoek eerst een dag later wordt inge willigd, mag aangenomen als een ieredht wijzing in yerband met de lange afwezig heid van Henderson. De kosten voer de defensie ma ken belasringverheoging noodzake lijk. Voor een overvol Lagerhuis heeft de minister van financiën, Simon, gistermid dag zijn door de leden met spanning ver wachte begrootingsrede gehouden. De totale uitgaven, die door de in komsten. moeten worden gedekt, be dragen, naar Simon verklaarde, 922V2 millioen gulden, waarbjj nog gevoegd moet worden de extra-uitgaven voor de defensie, die de minister als een hoogst ernstige en belangrijke kwestie en als bet kardinale punt van de tegenwoor dige begroeting kenmerkte. Het totaal der inkomsten op de bestaan de belastingbasis wq$t op 918 millioen geraamd. Met betrekking tot de uitgaven voor de defensie zeïde Simon, dat 223 millio^p. beschikbaar was <wn de defensie- uitgaven van dit jaar te dekken, verge leken met een oorspronkelijke raming van 230 millioen, te dekkeft uit de inkomsten. Doch het m cijfer van 580 millioen voor de defensie over dit jaar 350 uit leeningen ea 230 uit de inkom sten was gestegen! tot omstreeks 630 millioen voor de defensie in allo onder deden en het zou nog meer kunnen wor den. - Alles bij elkaar, aldus Simon, moet de bdastingbetaler 942 millioen opbrengen, terwijl 38 millioen door leeningen moet worden gedekt. .j Applaus lokte de verklaring van Simon uit, dat de grondslag tan de inkomsten belasting niet zou worden verhoogd, doch het gejuich verstomde toen de minister mededeelde, dat de aufomobielbelasting met ingang van 1 Januari van 10 tot 25 shil ling per P.K. zou worden verhoogd, en dat de surtax en dè belastingen op on roerende goederen zullen worden gewijzigd. Ten aanzien van de „surtax" en „surchar ge" kondigde Simon een nieuwe heffing van 5 pCt. aan op inkomens tot 8000 pond en van 10 pCt. fep inkomens boven 800<> pond De invoerrechten op tabak en suiker wotderi verhoogd. De totale ont vangsten op de nieuw® bel as ting basis wor den geraamd, op 942j60(XÖ00 pond. -Brtitstfvgverï» gingen ttangtmmatcn. De verhooging der belastingen-op tabak, suiker, auto's, -motorrijwielen, films en fotografische platen, is gisteravond door het Lagerhuis aangenomen, evenals de ver hooging van de grondbelasting. De militaire voorzorgsmaatregelen. De Deen«che minister van dele >sie, An dersen, heeft verklaard, dal de oproeping van manschappen betrekking heeft op 7000 tot 80U0 man voor het landleger en 1000 man voor de marine. Luchtbescherming De ernst van den toestand. We hebben gisteren gemeld, dat de heer N, W. van Gelder de zware en verantwoor delijke taak van hoofd van den luchtbe schermingsdienst voorloopig heeft aan vaard. De heer Van Gelder formuleert zijn reserve aldus: Binnen drie maanden on geveer 15 Juli moet ik een begin van practiscshe verwerig^king der plannen zien, zoodat de kans bestaat, dat binnen afzien- baren tijd een behoorlijk georganiseerde luchtbescherming tot stand zal komen. Van de actie, die vandaag met behulp van een circulaire wordt ingezet, hangt dus zeer veel af. Mocht het resultaat be neden de verwachtingen blijven, dan ver liest niet alleen de lucftrtbeschermjngsJienst zijn leider, maar aai liet ook heel moeilijk blijken langs vrijwilligen weg iels van be- teékenis te hereiken op het gebied' der passieve luchtbescherming en ziet bet er bij een onverhoopten luchtaanval op Schie dam voor de burgerij niet al te best uit. Men zal dan situatie's krijgen als de eerste maanden van den burgeroorlog in som mige Spaansohe steden en in door Japan ners gebombardeerde Chineesdhe plaatsen ontstonden! Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana Einder-optocht. In aansluiting aan het bericht van het begin dezer week over den kinderoptodht der Ruurtvereenigingen op a.s. Zaterdag 29 April, kan nog het volgende gemeld* worden. Voor den kinderzang op het Marktplein des namiddags ongeveer drie uur heeft de heer A. Baan welwillend de leiding op zich genomen, terwijl het Stedelijk Mu ziekkorps, dir. de heer H. If. van Vleuten, den zang zal begeleiden. De gelegen!1*:id tot aanmelding van Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" Voorbereiding tot stitbüag i an een Sehiedmnsehe a hireling. Sedert eenigen tijd heeft de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat", algemeen !>©- kend door haar leuze: „Koopt Nederland- sche waar, dan helpen wij elkaar", en de etiketjes V.N.F., in verscheidene plaatsen van ons land een actie ingezet tot ver grooting van het ledental en algemeen-er bekendheid met haar doelstellingen. Wat Schiedam betreft heeft de vereeniging en kele maanden geleden contact gezocht niet den burgemeester, mr. dr. F. L J. van Haa- ren, die onmiddellijk bereid was zijn mede werking en bemiddeling te verleenen. Ondef zijn leiding is een vergadering gehouden, met vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van handel eu nijverheid. Het doel dezer eerste samenkomst was de mogelijkheid te bespreken van de op richting van een afdeeling van „Neder- landsch Fabrikaat", welke hier op inten sieve wijz.e propaganda zou kunuen ma ken. De chef van de afdeeling leden orga-, nisatie van „Nederlandsch Fabrikaat", de heer H, Poolman, uit Den Haag, "ver strekte uitvoerige inlichtingen aan de aan wezigen. Reeds deze eerste samenkomst wierp in zooverre resultaat af, dat een kern ge vormd was en waar hier ter stede onge veer 25 leden waren van de vereeniging, had deze kern ook reeds een lias is om te beginnen. Het centrale punt werd ge legd bij mr. Jac. G. Wittkampf, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas. Na de voorbereidende propaganda was het echter gistermiddag, toen wederom een bijeenkomst, werd--gehouden onder leiding van den burgemeester, nog niet mogelijk te komen tot oprichting van een afdeeling, daa, zulks een minimum van vijftig leden Gemengd Nieuws Twee oplichters gearresteerd Een handig mevrouwtje liet hen inrekenen. Tc Amersfooit zijn twee oplichters ge arresteerd, tegen wier practijken m de dag bladen herhaaldelijk was gewaarschuwd. Deze lieden vervoegden zich bij mevr. D. in de Borgesiusiaau en gaven zich uit voor vertegenwoordigers, resp. van een groote confectiefirma en van een Belgi- sche zaak. Zij boden kousen te koop aan voor een exceptioneel hoogen prijs. Mevr. D. vermoedde reeds dadelijk met oplich ters" te doen te hebben en lies loot den „kooplieden" een valstrik te spannen. Zij verzocht hun daarom terug te komen, wan neer haar man thuis was, ten einde dan over den koop te kunnen beslissen. Na dat de mannen vertrokken waren, waar schuwde zij de politie. Tegen het tijdstip, dat de heer des huizes thuis zou komen, stelde een agent zich verdekt in de wo ning op en toen de beide oplichters goed en wel binnen waren, werd de politioman ontboden. Nadat proces-verbaal was opge maakt, gebleken was, dat het tweetal mevr. D. ook nog een valschen naam had opgegeven werden de mannen naar het politiebureau overgebracht. - - Op zeek sur Rijngoud". Met behulp van een groote kiezelmoloa zal een dezer dagen begonnen worden met het zoeken naar goud in den Rijn nabij Karlsruhe. De molen zal verankerd worden op een plek, welke, naar men beweert, reeds goud heeft opgeleverd tot een waarde van. bij na 18 gulden per ton kiezelsteen. Naar het oordeel van mijningenieurs zou het werk loonend kunnen zijn. Gedurende drieduizend jaar is het Rijn- goud legendarisch. In de middeleeuwsche Nibelungen-Sagen en ia de opera „Das Rheingold" van Wag ner komt het reeds voor. De poging, die thans zal worden ondernomen, is bet ge volg van een deskundig onderzoek van de rivierbedding op een plek, waar de ri vier door een wijziging in den loop droog celegen heeft tusschen 1770 en 1828. R.K.S.V.- Excelsior - Nieuw.„B|H>rtj»rk. Met koortsadhtige baast word'! gewerkt aan den afhouw der verscfu.'Jende opstallen op iiet nieuwe sportpark aan den Laansloof- sci'ieweg, teneinde zooveel nioge'ijfc gereed te zijn voor de officieele opening, die do R.K. S. V. Excelsior heejjt vastgesteld op Zondag 14 Mei a.s. De overdekte zittribune is vrijwel ge reed, zoodat tl' ians kan worden aangevan gen met den bouw van de hieraan gnen zendie ïeslauratio met bestuurskamer en kleedkamers met wusclhgetegenheid, ber ruimte, scheidsrechters k'ee "go'ogenheM enz. De tennisbaan nadert ItaaT vo'tooiïng De ingebruikneming hiervan is op a.s. Za terdag vastgesteld. De oefenkooi vorr cricket is eveneens vrijwel gereed, zoodat. do ingebruikneming hiervan eind dezer of begin volgende week zal kunnen plaats vinden. Voor de opening van het complex is een programma - vasfgeste'd, waarin o. a vooikomt een voetbalwedstrijd van Excel sior tegen een Rotterdamscth e'ftal beno vens een Lockey-wedslrij i zoonel van de dames als de hoeren tegen Aeolus, Rot terdam en onderlinge tennisdemonslTaitie0. Zondag as. zal officieel afscheid worden genomen van het oude terrein, waarop de Zwart-Witten *18 jaar gehuisvest zijn ge weest. Na afloop van den voetba'wolstrp Excelsior 1Leonidas 1, zal met eenige plechtigheid de club vlag voor de laatste maal van het dubhuis worden neergeliaald, waarbij door den algemeenen voorzitter, den heer E. A. Lecnderts, enke'e woorden zullen worden gesnroken. buurtvereenigingen, die zidh nog niet op -gegeven hebben, staat tot'Donderdag 27^ ereischt, hetwelk op enkele na" nog niet April open bij den secretaris, St. Liduiana- was bereikt, straat 69. Daar evenwel aangenomen mocht wor den, dat 't ontbrekende aantal spopdig zal zijn ;aang e ivo rv£n -en h noodzakelijk meid:.- geacht voor den zomer gereed te zijn met de voorbereidingen, van de actie, wend be sloten een constitueerende vergadering uit' te schrijven tegen einde Mei, in welke ver gadering liet afdeeiingsbestuur en de pro- pagandu-oommissie zouden kunnen worden gekozen. Ook gisteren heeft de heer Poolman een uiteenzetting gegevell' van het doe! van de vereeniging „Nederlafidscih Fabrikaat", dat in dezen crisistijd 'een wijdere strekking lieeft gekregen, dan slechts do gedachte te kweeken van gezonde voorkeur voor liet Nederland sche product. Indien ons volk in breeder lagen ge heel vertrouwd zou raken met deze ge dachte, zou het practische resultaat er van een gunstige weerslag op onze in dustrie zijn, met als onmiddellijk gevolg een veibetering van den bedrijfstoestand en ver- mindering van de werkloosheid. fict nastreven van dit doel sluit niet in, dat wij het buitehlandsche 'prlikel zouden weren en autarchie z.ouden moeten invoe ren. De vnje handel zal zich vanzelf wel ontwikkelen. Intusschen wordt in ons land een industrie geschapen, die in staat is de concurrentie op .te nemen tegen het buitenland. j Ter vergadering, gaven zich nog ver: schcidene leden op, zoodat het vertrou wen gerechtvaardigd is, dat op de vol- gende vergadering ipderdaad tot oprich ting ran een afdeóling zal kunnen worden overgegaan. Buurtvereen. „Goede Harmonie" Propaganda-fees tavond. Gisteren heeft de Buurtvereeniging Goede Harmonie" in Gebouw Eoudracht haar jaarlijksche propaganda-feestavond ge houden. De bijeenkomst word geopend door den voorzitter, den heer J. v, dé Hul, die na de leden het welkom te hebben toege roepen, hen aanspoorde tot een beter ver- gaderingbezoek en tot dedname aan do spaarkas voor een z.omerreisje per tou ringcar naar het Gooi. Do heer Kor oman, voorzitter der feestcommissie, sprak daarna enkele woor den van dank'aan de leden en vroeg hun medewerking om de vereeniging groot te maken. De humoristen het duo L. de Bruijn en J. Brouwer traden op, terwijl het muzikale gedeelte verzorgd werd door de Schil- peroordband. De Schiedam sche zanger Bram Scholte bracht belangloos eenïge zangnummers ten geliooie. Het gezellig samemzijh stond onder leiding van de hee- ren De Bruin en Brouwer. Op Zaterdagmiddag a.s. zal de „Goede Harmonie" een kinderfeest geven in de zaal ..Eureka". Chr. Besturenbond Herdenkingsdienst 25-jarig be- staan in de Groote Kerk, Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, van den Sd'iiedamsdien Chr. Besturenbond] zal Woensdag 3 Mei a.s. in de Groote Kerk een herdenkingsdienst worden go houden. Ds. W. de Graaf, Geref. predikant alhier, zal een openingswoord sprekende heer A. Stapelkamp, voorzitter C. N. V. spréékt over; Dankend gedenken en ds.. IX Broers Herv. predikant, zal de bijeenkomst sluiten. De gemeensdhappelijke zang wordt door Harpe Davids begeleid; het Hervormd Kerk koor zal eènigè nummers zingen. Bloemen tocht O. A. B. Morgen opent d'N 'C. A. B. haar seizoen' met een todht'naar de bloemenvelden. In hotel Palace té Noordwijk zal gehin'dht én ook thee gedronkenworden. Uit Sdhiedam zullen i8 gasten van da C. A. B. deelnemen; ze worden in 8 auto's - vervoerd. - Om (half lö vertrekt de stoet van Plein Eendragt. Jubileum. t Morgen zal de heer A. Verhaar, plant- - soenarbeider, den dag heirdenken, dat hij voor 25 jaar. in dienst van de gemeente kwam. 1 i.ï wititUif ttnövi'ijUi met uit* ioiiJ' ntu vm Zou- en feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—: franco per post f Prijs per week: 15 ets. Afzou- HerhjKe nummers 4 ctg. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Adrertentien mor bet eeratïolgena.num mer moeten v&ér elf anr aan het Bureau bezorgd zjjn, 'g Zaterdags vóór aur. Een bepaalde plaate ran advertentien wordt niet gewaarborgd- SCHIEDAMSCHE COURANT Prfls der Advertentiën: van 15 regels 1155; iedere regel meer i0.30; in bet Zaterdagnumraer 15 regels f 180; iedere regel meer f 035 Reclames S0.75 per regel. Incassokostenö ets.; nostkwitanties 15 ets. Tarieven van ad\ertentien bij abonnement zgn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Me ine Advertentiën opgenomen d f 030 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk «oord meer o cent tot een maximum van 30 «oorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 w oor den f 0.25, mits v6ór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet v6ór Vrydagavond 6 uur bezorgd. r f

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1