EERSTE BLAD. Zaterdag 29 April 1939 De reactie op Hitiers rede 92ste Jaargang. Haftfye De strijd in China Vereenigde Staten H.K.H. PRINSES JULIANA Gemengd Nieuws Te!. No. 69300 (3 lijnen). No. 22158 Postrekening No. 5311. BUITENLAND Roosevelt sliep toen de Führer sprak. Dé deur is-nog op een kier. opengelaten. Maar er is toch niéts veranderd. De rede van Hitier heeft te Washington een algemeen gevoel van teleurstelling en ergernis gewekt. "Men wijst erop, dat de rede aan den dag brengt, dat niets be reikt kan worden dan door geweld of bedreiging met geweld en dat Hitier den wrede slechts door „vrees" begrijpt. De openbare meening is dus van oordeel, dat de rede de wereld weer in een staat van alarm gedompeld heeft en dat de eenige oplossing gelegen is in versterking van het algeméene Veiiigheidsfront. De om geving der regeering toont zich gevoelig voor wat de incorrectheid ~van Hitier ge noemd wordt ten aanzien van Roosevelt. Het schijnt, inderdaad, dat Hitier slechts met zijn redevoering wil antwoorden en een der duidelijke doelstellingen der redè is de oprechtheid van den president in discrediet te brengen. Voorts wijst men in de omgeving der regwring erop, dat de rede bestemd is om, wapens, te geven aan de Amerikaansche iso'ationisten. De meerderheid der Amerikanen is echter ver ontwaardigd, doordat de vredelievende po ging van Roosevelt zoo categorisch van de hand wordt gewezen. Zonder op de toekomst vooruit te ioopen schijnt het toch, dat: 1. De openbare meening en politieke kringen meer dan ooit de overtuiging zijn toegedaan, dat Hitier vas'bes'.oten is zijn overheerschingspoKtiek voort te zetten met alte middelen. 2. Alle hoop op onderhandelingen op den grondslag van de boodschap van Roosevelt opgegeven schijnt. 3. De eenige kans op veiligheid foor alle naties is een versterking van het weerstandsfront. 4. De begihseleh "va'ft Hi tier- niet in overeenstemming kunnen worden ge bracht met een stabilisatie van den vrede. Dit gevoel wordt sterker. Roosevelts secretaris op liet Witte Huis heeft verklaard, dat de president geen commentaar heeft geleverd op de rede van Hitler. Men zegt, dat Roosevelt te 8.20 uur pi. tijd opstond, juist toen de rede in den rijksdag eindigde. De eerste reactie in welingelichte krin gen is het uitspreken van de meening, dat, terwijl de rede eenige gaatjes open laa! voor welwillende denkers, de opzegging van twee verdragen een beter criterium voor de beoord-eeling van de waarde der rede levert. Een officieel commentaar kan niet ver wacht worden voor de president en het ministerie van buitenlandsche zaken de rede nauwkeurig bestudeerd hebben. En zelfs dan is het mogelijk dat men zich niet uit, daar Hitier de beleefdheid van een schriftelijke kennisgeving naar aanlei ding van de Amerikaansche boodschap nog niet heeft bewezen. De meening van Roosevelt. De „New-York Daily News" bericht van niet-officieele zijde te hebben ver nomen, dat president Roosevelt van oordeel is, dat de rede van Hitler de deur een duimbreed' heeft laten open staan, wat betreft den vrede in Europa. De president heeft geweigerd mei de pers de rede te bespreken. Londen is niet verrast door de opzegging van het vlootver- drag. Het besluit van Hitier het Britscli-Duit- sche vlootverdrag op te zeggen, heeft te Londen weinig verbazing gewekt. Een maat regel als deze kwam niet onvërwaéht7~"ver- klaart de vloot-medewerker van." Reuter, die er te-ons op wijst, dat het verdrag geen clausules inzake opzegging behelst. In soort gelijke; gevallen, is de correcte en wettige methode om de verdragen te doen ein digen door gemeenschappelijk besluit van de onderteekenaars en niet door een een zijdige opzegging Bij de uitwisseling van de nota's tus schen Von Ribbentrop en sir Samual Hoare, die minister van buitenlandsche zaken was ten trjde van het onderteekenen van het verdrag in 1935, zette Von Ribbentrop in zijn nota uiteen, dat het verdrag een „permanente en definitieve overeenkomst" was en dat de verhouding van 35 tegen 100 van het totaal tonnage permanent was. Zij; die de vlootaangelegenheden bestu- deeren, zijn van oordeel, dat het opzeg gen van het verdrag practisch weinig ver schil zal maken, gezien de voorsprong, wel ke de Britsche vloot heeft, is het voor Duitschland practisch onmogelijk de Brit- sche vloot in te halen. Officieel commentaar op de rede van Hitler is nog niet gegeven. Reuter venreemt, dat de Duitsche zaak gelastigde gisteren op het ForeignOffice de officieele mededeeling vanf Duitschland heeft overhandigd, "dat de grondslag' voor het. Britsch-Duilsche vlootverdrag wordt ge acht niet meer" te bestaan. De indruk in Pelen. De officieele reactie te Warschau op de redevoering van KBÖer en de „opzegging van hét Poolsch—Duitsche 'iu'et-aaxivals- verdrag is gisteravond', door. een woord voerder van de PoolscKe ïegeering tot "uité 'drukking gebracht. - Hrjz'eide' omi.," /dat "de. Poolsche regee ring -thans/, zooalssteeds het'geval is ge weest, voorstander is van goede nabuur- schappelijke betrekkingen. Dé Duitsche ver bindingen door/ dén corridor zrjn gunstig behandeld' door Polen, j ofschoon Duitsch land vaak in gébreken is gebléven teil aan zien van "zijn verplichtingenin dit op zicht. De indruk te Parijs De rede van Hitlër heeft in Frahsche politieke leringen geen verrassing gewekt en ook geen groote reactiei teweeggebracht, omdat de groote lijnen vari de rede -waren zooals men verwachtte. De woorden van Hitler schijnen door de gematigdheid' van den toon', door het dui delijk ontzien van de openbare meening in Frankrijk, Engeland en de Vereen igde Staten en door het streven/naar het open houden - van - de mogelijkheid van onder handelingen een poging, te zijn, ©enerzijds tot het, brengenvan een - verdeeldheid', tus- sclten de openbare' meening in de "demo cratische landen en hun regeeringea, an derzijds tot het drijven van een wig tus sle" de. ymlelieyende-. .staten..,, r, Deze verbindingen kunnen onderwérp van bespreking uitmaken, maar niet op den. grondslag van exterritorialiteit, aangezien autowegen niet noodig zijn voor Duitsah- land en slechts een voorwendsel vormen om de naburige staten te desorganiseeren. Duitschland heeft kortelings een politiek van druk en van het voldongen feit ge voerd jegens het Oosten. Dit kan niet van toepassing zijn op Polen, aangezien het het juiste antwoord weet. Engeland Chamberlain naar Chequers. Chamberlain brengt het weekeinde op Chequers door. Yoor zijn vertrek uit Dow- ningstreet, heeft de minister-president nog met Halifax gesproken. Diénstplicht ook voor Ieren in Engeland? In welingelichte lersclhe kringen staat men op hét standpunt, dat burgers van Eire, die in Groot-Brittannië en Koord- leriand wonen, niet aan den dienstplicht onderworpen zijn. Aan-Rratsche zijde verde digt men daarentegen 5e opVatting, dat de aanvaarding van de wet op het staats burgerschap van Eire iemand niet de Brit- sohe nationaliteit doet verliezen. Indien zoo iémand, aldus zegt men, in Groot-Rrittannië woont en aanspraak maakt ep de rechten en privilegiën, is hij ook aan den dienst plicht onderworpen. I wsi'n- -i MyHHARDT far riufc S cl. 12 «nDroaüian. BINNENLAND Dantzig Terugkeer tot Duitschland is een faewsiie van tijd. De verklaringen van Hitier ten aanzien van Dantzig zijn door de menigte al daar langdurig toegejuicht, en de in druk, die zij in nationaal-socialisti- sche kringen hebben gewekt, dat de terugkeer van de vrije stad' naar het rijk nog slechts een kwestie van tijd Hitler's verzekering, dat Dantzig' een Duitsche'stad is, die tot het rijk wil terug- keeren, heeft zooveel indruk gemaakt, dat de nationaal socialisten, in de vrije stad al spreken van*den lsten Mei als datum van hereeniging. De stedelijke autoriteiten zouden de ex-verloven van politie, S S. en S.A. hebben Ingetrokken. SS. en S.A. zouden voortdurend in staat van gereed heid gehouden worden. In Poolsche kringen bewaart men in- tusschen zijn kalmte. Men gelooft, dat de Duitsche leiders niets zullen forceeren maar de voorkeur geven aan een moreele uitputting van hun tegenstanders. Ook in handelskringen gelooft men niet, dat er een staatsgreep in deze dagen te verwach ten is.- Men verneemt, dat de nationaal socia listische formaties in de maand Juni groote oefeningen zullen houden. Chinee zen melden nieuwe sne eessen. Volgens het Ciineesohe oorlogsbericht zijn de Japanschfe troepen uit de stad Kauan, aan den grooten weg ten Westen van Nantsjang, verd'reven. De Chineezen hebben die stad geheel bezet. Aan het front in Zuid-Chnia moet de Clhineesdhe voorhoede in.het gezicht van Kanton zijn. Roosevelt heeft nooit een conferentie met Bitter en Mnssolini voor gesteld. Roosevelt heeft verklaard, dat het bericht in de New-York Times, volgens hetwelk hij Hitler en Mussolini zou hebben voorge steld, op een neutraal eiland een conferen tie te houden, onwaar, dodli overigens inte ressant en goed' geschreven is. Geschil tusschen ziekenfondsen en specialisten Uitspraak 'van den arbiter, dr. W. de Ylngt/ Gisteren heeft de burgemeester van Am sterdam, optredende ai arbiter in bet geschil tussolien de Maatschappij tot be vordering der geneeskunst en de Amster- damsdheziekenfondsen inzake het hono rarium van de specialisten., uitspraak ge daan. 'Overeenkomstig die uitspraak zijn de Amsteidamsche ziekenfondesen ge jouden, gerekend te zijn ingegaan 1 April 1939, voor specialistische hulp een bonoroi ium van f 1.''5 per ziel per jaar te voldoen, ter wijl de maatschappij tot bevordering der geneeskunst daartegenover de inte-nisten en allergisten tot het apecialistenconlract heeft toe te laten en een stelsel v-<nj_ be- hi ging *öfK de jViut j.r -. jrfoeC tèejKrssen, overeenkomstig het/ voor <fo*iiuisa<lscn gei den de systeem. De nieuwe overéénkomst geldt, zooals tevens door partijen was overeengekomen, tot 1 Juli 1940. Aangezien de ziekenfondsen, volgens de thans beschikbare gegevens, niet in staat geacht kunnen worden een bedrag van f 1.25 per ziel per jaar te betalen, is zulks niettemin moge'ijk gebleken, door de tegemoetkomende houding van de vereeni- ging tot behartiging van belangen ran ziekenfondshuisartsen en con tro'-ee rende ge neeskundigen te Amsterdam en het departe ment Amsterdam van de Nederland salie maatschappij ter bevordering der p'iarma cie, welke bereid waren in totaal, ten hoog ste 10 cent per ziel per jaar van hun 5io norarium af te staan. Foto Ztegler Geruchten over het opperbevelhebberschap Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijii de berichten, volgens welke de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders binnenkort zal worden benoemd tot opperbevelhebber, onjuist, alleen reeds op grond van liet feit, dat een opperhe velhebber eerst zal worden benoemd', wan neer het leger op voet van oorlog is ge bracht. In verband daarmede zijn uiter aard ook de andere in de berichten ge noemde mutaties zonder grond. Rechtszaken Oneerlijk buschauffeur Weggeworpen kaartjes verkocht. Zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Vrijdagmiddag de 36 jarige chauffeur J. N. terecht gestaan terzake dat hij als chauf feur op een der bussen van lijn K te Schiedam, door het publiek weggeworpen kaartjes heeft opgeraapt en voor den twee den maal heeft verkocht. Eenigen tijd geleden was de directie van de R.E.T. er van in kennis gesteld, dat verdachte oneerlijke handelingen pleeg de en daarom hadden de controleurs op dracht extra op den inan te letten. Op 9 November j.l. had verdachte dienst. De adjunct-controleur P. J. Rosendaal stel de .zich op bij de bushalte aan den Singel, gelegen in de sectie „47". Toen de auto bus, welke een dienst onderhield' tusschen ded Rembrandtlaan en het stadion, nader de, gaf de chef een teeken, dat verdacht© moest stoppen. Het bevreemde den contro leur, dat de bus ongeveer 15 nieter door reed, eer zij stopte. D© controleur ver zocht verdachte zijn dienststaat te toonen. Op deze staten moeien de conducteurs en chauffeurs, wanneer zij het eindpunt be reikt hebben het nummer invullen van het laatste kaarsje, dat zij hebben ver kocht, zulks om te voorkomen, dat oude reeds gebruikte kaartjes, welke d© passa giers maar al te dikwijls in de bus weg gooien worden opgeraapt en verkocht. Verdachte had den controleur geant woord den dienststaat te zijn kwijtgeraakt. De controleur begaf zich in de bus om de kaartjes van de passagiers aan een on derzoek te onderwerpen. Er zaten vijf passagiers in de auiobus. Twee hadden een kaartje van een dubbel tje, de drie anderen ietier een van 6 cent, een z.g. sectiekaartje. D© controleur stel de vast, dat de drie kaartjes geldig waren voor sectie 14 en de bus reed zooals gezegd in sectie 47. Hebt U dit kaartje van den chauffeur gekregen vroeg de controleur een der da mes. Deze antwoordde bevestigend, waar op de chauffeur onmiddellijk liet volgen Controleur, dat is niet waar. Ook de twee andere passagiers, die een sectiekaartje in hun bezit hadden, zeiden het kaartje tijdens dezen rit te hebben ontvangen. Het werd den controleur thans duidelijk, dat de buschauffeur eindelijk op heeterdaad was betrapt. Hij begreep nu ook, waarom verdachte was doorgereden en waarom het gordijntje voor de ruit achter de zitplaats van den chauffeur gesloten was. Natuur lijk om te voorkomen, dat de passagiers zouden zien, dat verdachte de kaartjes niet afscheurde. Verdachte hiedd evenwel vol, dat hij de kaartjes, die de passagiers toonden niet had verkocht. De zaak werd er voor hem niet beter op, toen des avonds een jongetje een lijst deponeerde, welke hij op liet traject RembrandtlaanStation liad gevonden. Dit bleek de verdwenen dienststaat te zijn. Blijkbaar had verdachte, toen hij den controleur zag staan dezen staat door een der geopende raampjes van de bus weggeworpen. Verdachte bleef evenwel ontkennen ondanks al deze be zwarende feiten. De staat moet dan naar buiten zijn gewaaid, beweerde hij. Er werden in deze zaak verscheiden© getuigen gehoord. Allereerst de chef, die 3e controle had uitgeoefend. Vervolgens werd gehoord mej. C. Schijf, coupeuse te Schiedam, die tot de passagiers heeft behoord. Getuige was met haar moeder op de Koemarkt ingestapt. Zij heeft betaald en daarna de kaartjes aan haar moeder gegeven. Zij durfde on der eede te verklaren, dat dé kaartjes, welke zij den controleur had getoond', van den conducteur afkomstig waren. Haar moeder heeft tijdens den rit nog gezegd: Kijk eens, het is net of de chauffeur den controleur niet in de bus wil laten". President tot verdachte: Hoort U dat? Dat is zeer belangrijk. Verdachte hield vol onschuldig te zijn. Getuige is „bewerkt" door den controleur en door den chef van algemeene zaken, mr. Soudyn, zeide verdachte. U durft veel te zeggen, zei, de president. Wacht U maar, direct komt mr. Soudyn zelf getuigen... Mr. Soudyn, chef van de afdeeling al gemeene zaken der R.E.T., verklaarde, dat de kaartjes, die verdachte aan de drie passagiers «heeft gegeven, reeds twee da-, gen tevoren door een anderen chauffeur van dezelfde bus waren verkocht. Getuige heeft proeven genomen met de autobus, waaruit is gebleken, dat de dienststaat on mogelijk naar buiten kan zijn gewaaid. Ge tuige is er van overtuigd, dat verdachte oude kaartjes heeft verkocht met de be doeling het geld' zelf op te strijken. Het O.M. waargenomen door mr. Rea mer, achtte het bewijs in deze zaak vol komen geleverd. Verdachte heeft zich vol gens spr. aan verduistering schuldig ge maakt. Hij had een behoorlijke betrekking en een behoorlijk loon, maar desniettemin heeft hij zichzelf en zijn gezin in het on geluk gestort terwille van eenige centen. Spr. meende, dat hier een strenge straf op zijn plaats is. Rekening houdend met liet feit, dat verdachte uit den gemeente^ dienst zal worden ontslagen, eischte hg 6 maanden gevangenisstraf. Mr. van Traa pleitte vrijspraak subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. Meisje verdronken. Gisteren is het drie-en-een-lïaJf-jairig doch- tertje van de familie Selles te Kampen in de Burgel gevallen on verdronken. Voor bijgangers zagen liet kind, tusschen da kade en een schip drijven. Leden van de E.EI.B.O. hebben, met behulp van een zuurstofapparaat getracht de levensgeesten op te wekken. Ook twee geneesheeren hebben nog ge- poogd hulp te bieden, doch het bleek, dat de dood reeds was ingetreden. Route van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht. Öp 27 April was het viaduct in deni om te leggen weg GoudaBodegraven over den autosnelweg van Den Haag en Rot- -terdam naar Utrecht in zooverre gereed! gekomen, dat dé route van Utrecht over Bodegraven in den autosnelweg naar Den Haag en Rotterdam thans door alle voer tuigen gebruikt kan worden. Uti« i.uui a-u t verschijnt dagelijks, met uit zondering vau Zon- en Feestdagen. Frns Pof kwartaal f 2.franco per post f 2,60, Prijs per week: 15 cts, Afson- derlijke nnmmers 4 cts, Abonnementen worden dagoljjks aaÈgenomei; Advertenticn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan hot Bureau bezorgd zijn 's Zaterdags 'óór uur, Een bepaalds plaats van advertcntiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK TEL. 69300 (3 lijnen). Prijs der AdvertenliSn: van 15 regels f155; Iedere regel meer f 0.30, in bet Znterdagnummer 15 regels f180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. IncassokostenScts.; postkwitantica 15 cts. Taneven van advertentacn bij abonnement ryn aan Uet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen 4 I 0.50 t/hl 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags* Kleine Advertentiën 1U00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. -tAC&K, r is. Dej[aafs#e„fofo .van die morgen Jarig is. Dat.dit geschiedt onder voor 'H.K.H. en Haar gezin gunstige omstandighedendaarover verheugt zich het geheele Nederlandsche volk.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1