New Yorksche ijdelheid De amateur detective Lascbreparaties Autogeen- en Eleclrisel kogellagers - Drijfriemen - Slangen - Gereedschappen Ook voor llw hand een Vulpen Da Easter Parade, de panteffel-parade met Paschen langs de Fifth-Avenue. (Van onzen correspondent to New-York). Do Easter-Parade is een heele gebeur tenis voor New-York. De kranten schreven er vele kol ommen over, de persfotografen hebben er een kolfje naar hun hand aan en de mensehen kijken er hun oogen naar nit. Do mensehen kijken hun oogeu nit naar de mensehen en dat is eigeniijk alles. Maar het is sets Iveel typisch New-Yorksch en ge moet het gezien hebben wanneer ge zoo veel mogelijk facetten van het New-York sche leven wilt zien. Het is: de pantoffelparade die op Eersten Paaschdag op het laatste gedeelte van Fifth- Avenue wordt gehouden. Fifth-Avenne. Het laatste gedeelte van Fifth-Avenue, dat is de New-Yotksche winkels, de New-York sche hotels, de New-Yorksche reisbureaus, juweliers, modemagazijnen, beauty-culture op bun duurst en hun deftigst. Het laatste gedeelte van Fifth-Avenue dat rs de Parrjsche Rue de la Paix, Avenue de 1' Opera, Place Vendome vereen igd orer een lengte van een kilometer. Ge ziet er etalages waar de uitstalkunst haar uiterste verfijning, baar meest fantas tische speelsdhheid, haar verbijsterende vindingrijkheid bereikt heeft in drie d men- s:onale stillevens die de oogen verleidelijk streelen. Dit zijn de duurste winkels van de wereld in de burnt van de duurste ho tels van de wereld waar de duurste men sehen van de wereld wonen. Het laatste gedeelte van Fifth-A venue dat is het stuk waar Rockefeller Center, een veetvoud van diep-ïndrukwekkende aller hoogste huizen van New-York., ieder een die dit prachtige complex voor het De lhuschparadc. En de Paaseh-Paiade dat is de lentelijke kermis der ïjJelheid. Daar hebben de dames Leur mooiste nieuwie hoedjes voor opgezet. En haar mooiste nieuwe klceren voor aangedaan, En baar hoogste kappersrekening voor be taald. En de dure priesteressen van lippe- stiit, gelaatsmassage en wenkbra uwplakke- rij, de anti-pukkeltje, anti-plooitje, anti-oog. wal-brigade heeft er een zoet duitje ano binnengesleept. Meoie vrouwen, bont en hoeden Ik zou een vrouw moeten zijn om voor vrouwen uiteen te zetten wat ik ter Paaseh- Parade op Fifth-Avenue heb gezien. Voor een vrouw moet dat een zaïligheid en oen verrukking zijn. Voor dezen man was het een merkwaardigheid en een bevestiging de overtuiging: dat de New-Yorksche vrouwen zoo mooi zijn als nergens andere. Doch Br et hoedje, dat voir mijn gezellin een „schat" was. dat was voor haar ge maal een tamelijk mal omeletje. De „snoes" geleek een vogelkooi met spinazie. Het „eenige" een omgekeerde laars met spruitjes. Het „kijk daar *s" dat was een zand- Jooper met een mondorgel En het „moet je dat 's zien" een schaak bord met radijs en peterselie. Er was een bont, dat je de beren hoorde brommen en voor je geestesoog een bloed bad van vossen, marters en lammeren zag. Mijn mefgezellïn zei dat het „geweldig* was en dat je zoo iets, zoo'n weelde en zoo'n chique, je heele leven overal te- vergeef zou moeten zoeken. En dan zijn er ook Paasch-pa's die pa's Paasch al even zeer in zulke ijdeliheid beparad eertien. Prachtvolle mannen met kalfslever-met- een-gebakken-nitje-k'eurige pantalons en een anjer op h et revers van hun onberispe'ïjk eerst ziet, verbijstert. Dit is de rechtlijnigejaquet, het geheel bekroond en afgesloten macht Tan den menscfh over steen en ijzer door een keurig hoofd dragende 'n hoogen en beton ten top gevoerd. Dit is de be- heersdhing over materie en techniek tot uiterste volmaking gekomen. In het mid den, tusschen deze madhtige blokken van meer dan zestig verdiepingen, ligt in uiter ste liefelijkheid een bassin van steen, geu rend van hyaciuthen en narcissen, teeder- kleurend van tulpen, seringen en cxocus- sen, ruisehend van water dat over steen en trappen vloeit en van een fontein die op een bed van varens ritselt Bet laatste gedeelte van Fifth-A venue, dat is Smt-Patricks-CathedraJ, de grootste katholieke kerk van New-York, zetel van bisschop Donahue, hart van het Roomsdie leven. Voor de twintigste eeuw geüsurpeer de gothiek, maar zoo nieuw en zoo onbe storven in de maagdelijke blankheid van haar materiaal dat het Europeesche hart afdwaalt naar wat ginds in gothieke heer lijkheid der oudheid naar den hemel smeekt: wie de keiken van Straatsburg en Reims en Keulen en Rouaan kent, wie als ik aan den voet van den majesteitelijke Sint Jan van 's-Hertogenbosch verstoppertje en haasje-over heeft gespeeld, beeft eerbiel voor den vromen wil gothiek te scheppen in de gestroomlijnde periode, doch blijft onont- roerd bij het resultaat En dit laatste gedeelte van Fïfth-Avenue is het toon eel van de Paasch-Parade. GEZINSWASSCHEN Helder Kastklaar en Modelgevouwen 5 KILO, EEN GULDENS Tussendijken- Hndsonsir. lil- Botterdam, Tel 38857 25) Was het mogelijk, dat een man, die door zijn vrienden en zijn vtouw zoo hoog geschat wordt als de majoor, wer kelijk tot een zoo lagen moord in staat zou zijn? CMtterwick moest toegeven,dat dit hoopt onwaarschijnlijk was. Want iemand kan misschien met goed gevolg zijn vrienden om den tuin leiden, maar het is lang giet zoo makkelijk om je eigen vrouw zand in de oogen te strooien. Neen, de psychologische waarschijnlijkheid sprak voor majoor Sinclair. Aan dim anderen kant waren alie bewijzen tegen hem. Het bewijs met het fl-escbje was zooals Moresby verklaard had weliswaar van groot gewicht, maar toch niet vernietigend. Chilterwick's verklaring daarentegen zou den doorslag geven, m toen hij afwezig zijn sigaret rookte, wist hij beelemaal niet, hoe zich hier nat zou rédden. De eenige manier om dit probleem aan te pakken"als men bet tenminste als een probleem wüde beschouwen - Teek, op het oogenblik althans, de bewijzéi bui ten beschouwing te laten*'en de onschuld van den majoor voorop te stellen, om hoed. Schitterende pa's met kameelen jassen en juweelen dassen en fluweelea gezichten. Dit was de eerste keer in mijn leven dat ik begreep waarom een Amsterdamsche straatjongen soms graag met viezigheden gooit. Kortom: bet was Easter-Paradeen kort om: Earter-Par&de is iets waar je als Ne- der'andscb staatsburger even vreemd naar staat te kijken. Het vreemdist is dat de New-Yorksche haute volé daar even "óverig aan meedoet als de New-Yorksche burger ernaar staat te kijker,. De kennis der ij felheid moge ons hier- gangers en andere pantoffebpairarieurs niet vreemd zijn, hier was zij tot zulk een per fectie, grootheid en kostbaarheid opgevoerd, dat het sdhonwspeO, in dezen tijd vooral, wel verbazing kon baren. De zon scheen op de spitse toppen van de Sint-Patrick, zij streelde de machtige kubussen van Rockefeller-Center, zij speel de over de bloemen en de ritselende fontein en zij vertelde een sprookje van kostbaar heid van mooie vrouwen, van bont en zijde en booge hoeden zooals ik nog nooit in mijn leven had vernomen. De mensdhheid is vreemd, lieve Ma- rietje. KORTE PREDICATIE Jubilate. Uw luidspreker brengt wellicht by ver gissing klanken nit een kerk tot u: ge hoort mensehen God lof toezingen. Ge loopt op Zondag langs een kerk: ge hoort lofzingen. Of beter: ge zit in de kerk: er wordt den lof van God gezongen. Ge vindt, dat het niet schoon is. Maar is het niet zeer verbazend? Hoe is het moge lijk, dat er in deze wereld nog mensehen gevonden worden, die den lof van God zingen! Zingen tusschen bloemen en glin sterende verten goed! Maar kan men lofzingen tusschen een stapel couranten en een krankzinnigengesticht? Zijn die ker ken dan geblindeerd, alsook die lofzingm- de harten V Ergens in huis loopt een kleuter met zijn beer te zeulen. Hij zingt erbij op zijn manier, zonder woorden, zonder wijs. Het is niet schoon, maar wie het hoort, wordt van binnen warm. Ergens in een kamer staat een wieg in do zou. Er komen klei ne geluidjes uit, zeer tot verloedering. Iemand heeft hiernaar intens geluisterd. Wanneer hij dan God gaat loven, zingt hij: „In het stamelen der kinderfcens en der zuigelingen loont Gij uw macht". (Psalm 8). Dit is het. In den lofzang van welhaast versleten mensehen met versleten stemmen Is dit kindergeluid. Wie zal den lof van een almachtige God zingen in deze zieke wereld? Men moet al dicht zrjn voor alles. Zal een mensch met een kwetsbaar hart, open naar de duizend smarten, lofzingen? Toch zijn er zulke mensehen. Men kan dit zielkundig weg-verklaren. Men kan ook de macht van God erin bewonderen, de macht zij ner liefde, waarmee Rij moeilyke mensehen door veel bitterheden heen tot neuriënde kinderen maakt. Wie zich hierover ver bazen kan, leze Jezus' woord: Voorwaar, zeg ik U, indien gij U niet verandert, en wordt gelijk de kinderkens, zoo zult gij het Koninkrijk der hemelen geenszins in gaan. IsolatieacJhalen artonnagefabrlek NEFAFER" (N.V. Netter!, .-abriek voor Verpakkingen) GRAFMONUMENTEN J. C BREVE Overschieschestr. 17 - Schiedam - Tel. 68721 MACHINEFABRIEK A. FONTUNE Boterstr. 28-32, Schiedam, Tel. 89400 (2 lijnen) KIPS Co., TELEFOON «8190 - SCHIEDAM Ojechmsche Handei-Mij. D.DÊ VOS. tv.d.z. van Fa. VAN rtllLAAN - TELEFOON 682S2-«9772 HOOGSTRAAT 95-97 1. Volkslied 2.Marsch „Lippe Detmold" L. Stede 3. Ouverture „Les* joyeuses commerce de Windsor" o. Nicolai 4. Neerlands taptoe A. J. Boelen 5. Fantasie do 1'Opéra „Tahhauser" R. Wagner 6. Potpourri Voorwaarts Marsch W. Ciere 7.Marsch „Death or Glory" R. Hall STADSNIEUWS A. J. VAN WASSENAAR Corsetten Bustehouders Corseletten Buikbanden en Elastieken Kousen eens te zien, wat voor nieuwe dingen of mogelijkheden er nu weer naaT voren zou den komen, om zoodoende misschien tot een andere lering van het geval te ge raken. Het zou moeilijk zijn, er, Chitterwick er kende, dat de kansen op succes al heel klein waren, maar hij had nu eenmaal zijn woord gegeven en moest dus al het mogelijke probeeren. Niettemin was zijn positie op Rivers- mead Priorv ook niet zoo eenvoudig. Te oordeelea naar de manier, waarop men hem hij het ontbijt had ontvangen, was het duidelijk, dat men van hem niet alleen verwachtte, dat hij de mogelijkheid van majoor Sinclair's onschuld in overweging zou nemen, maar dat hij bovendien borg stond «•oor diens leven en vrijheid. Chitterwick's opvatting van de waar heid bereikte af en toe een bijna zieke- lijken graad. Hij voelde, dat het onmoge lijk was, om hier nog langer te blijven, zonder den jtristen stand van zaken be kend te maken, namelijk dat hij wel be reid was het geval na te gaan, uitgaande van het gezichtspunt, dat de majoor on schuldig was, maar dat hij, in het geval dat hij deze theorie niet mei bewijzen kon staven, zijn vroegere houding weer moest innemen er dal hij zijn getuigenis voor het gerechtshof met dezelfde over tuiging, als voor de „politie, zou afleggen. Dat moest* hij -de anderen meedeelen. Maar aan wieo? JERj zon het mevrouw Sinclair kunnen zeggen, maar ofschoon zij dit alles wel zon inzien, wilde hij niet direct weer een Beiaard bespeling. Het programma voor de beiaardbespeJing ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op den St. Jansto ren op Zaterdag, 29 April, van 8—9 uur .m. door den stadsbeiaardier Ferdl Tim mermans, bevat: 1. Wilhelmus van Nassoue 3. Voor Prinses Juliana, A. Mesritzvan Veldhuyzea 4. Nu vlag or de lente J. C. Andrae 5. Memiet (uit de Es-dur Symphonte) W. A. Mozart 6 a. Geluckig is liet land b. Wilt heden nu treden c. Hoe groot o Heer Valerius liederen 7. Komt vromen, dezen dag J. S. Bach 8. Wees gegroet volschoone lentetijd Cath, van Rennes 9. a. Van een herderin Dr. E. Pijzel b. Van een bruid en een bruidegom Dr. E. Pijzel c. Mijne Moedertaal L. F. Brandts Buys 10. Kor. Dankt, dankt nu alleu God Mart. Luther Concert in de Plantage. Het programma van de uitvoering van het Harmonie Orkest „St Ambrosius", di recteur de heer J. F. M. Smits, ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Ju1 ai na, voor morgen n.m. 7 uur in de P.ontagetent, luidt als volgt: P.T.T.-dknst op 1 Mei a»s. De uitvoering van de P.T.T. dienst op 1 Mei, waarop de verjaardag van H.K.H Prinses Juliana zal worden gevierd, wordt als volgt gewijzigd: Postdienst. Het kantoor sluit om 12 uur. Tot dat uur worden alle onderdeelea van dien Post dienst behandeld1. De laatste briefpostbestelling wordt niet uitgevoerd. Postpakketten worden besteld tot 12 uur. De busrechthouders kunnen tot 21 uur hun correspondentie in ontvangst nemen. De lichting der stadsbrievenbussen hoeft plaats te 8.10, 13.20 en te 21 uur. Firma's, die gewoonlijk groote hoeveel heden poststukken te verzenden hebben en deze aan het loket 10 afgeven, warden verzocht deze niet in d'e bus te werpen, doch na 12 uur aan het loket 1 af te geven. Giro-stortingen met spoed behandeling worden aan het Centraal Girokantoor te 's-Gravenhage alleen geboekt, indien zij aldaar vóór 11 uur dien dag aanwezig zijn. Telegraaf- en telefoondienst Voor deze diensten is bet kantoor ge opend van 8 tot 21 uur als op werkdagen. Postagentschappen. De postagentschappen worden te 12 uur gesloten voor den post, den telegraaf- en den telefoondienst. Poststation Kethel. Het poststation te Kethel is, voor den postdient geopend1 van 8 tot 9 uur, voor den telegraaf- en telefoondienst als op werkdagen van 8 tot 12.30 en van 13,30 tot 21 uur. De tweede buitenbestelling aldaar ver valt, terwijl de tweede bestelling in hel dorp plaats vindt te ruim 16 uur inplaats van te ruim 18 uur. Sport Luxe Post N"V* MER U R I US domper zetten op het sprankje hoop, dat hij liaar pas had gegeven, Hij zou het ook aan lady of lord Milbome kunnen zeggen. Maar die zouden zeker de moei lijkheid niet heeler"-al kunnen begrijpen en de gedachte onl aan zijn langer blij ven in de Priory voorwaarden te verbin den, leek hem op zijn minst genomen, tactloos. lui rouw Relph, de tante? Zij zou hem zeker begrijpen, maar... Tenslotte vond Chitlerwick, dat Mouse wel de geschiktste persoon was, om zijn besluit aan de anoeren mede te deelen, Juist was Chitterwick besloten aldus te handelen, toen Mouse met een prjp in den mond en een krant in zijn hand, aan deri ingang van den tempel verscheen. „fk zag u in de richting van het prieel verdwijnen en dacht wel, dat a hier zoudt zrja," zei hij vriendschappelijk. „Ik stoor toch niet, als ik u een beetje gezelschap kom houden?" „0, heelemaal niet," antwoordde Chit terwick verheugd. „Het zou my zelfs heel aangenaam zijn. Toevallig wilde it u juist gaan opzoeken. Ik had, u namelyk iets te zeggen." En daar hij het geval pas had overdacht, gelukte het hém ook werkelijk alles duidelijk uit te leggen. De jongeman bleek over een heller ver stand te beschikken „Natiïurlyk," zei hij, „de hoofdzaak is,, dat u zeker den eersten tijd op uw qui vive bent." „0 ja," verzekerde Chitterwick, zicht baar opgelucht, „dat zal* ik zeker." „Ik bedoel, als u de zaak gaat onder zoeken," zei Mouse. „Hoe bedoelt n dat?" vroeg Chitterwick. De jonge man blies een "rookwolk in de richting van den ingang en keek naar de dikke, grijze kringen, die langzaam in het zonlicht verdwenen. „U hebt Judy toch beloofd, dat u de zaak ter hand zou nemen, is het niet zoo?" vroeg hij achteloos. „Heb ik dat? Ik weet niet... Het kan wel zyn... Maar dan... dan zou.... '0, lieve hemel." Chitterwick herinnerde zich maar vaag, wat bij beloofd had. „Zij scbynt het althans zoo begrepen te hebben," merkte Mouse op. „0!" Chitterwick speelde het klaar, er tegelijkertijd uitdrukkingsloos en toch diep ongelukkig uit te zien. Chitterwick was een man, die zich liever op den achtergrond hield. En het idee, de geheimen van andere mensehen tot klaarheid te brengen, grimmig iedere aan wijzing uit te pluizen, zich "overal onbe mind te maken, leek hem heetemaal niet. Hrj was een vreedzaam man, die altijd probeerde, met zijn medemenschen op goeden voet te blijven en dat kan niemand die tevens detective is. „Mijn lieve hemel," zei Chitterwick in het nauw gedreven. De jonge man gaf nog een staaltje van zijn gezond verstand, „Ik heb zelf ook het een en ander in dit opzicht geprobeerd. Ik heb ten minste alle mogelijke feiten en dingen opgeschreven. Maar ik kwam op een dood punt en kon niet meer verder. -Doch als Voetbal Nederlandsch Bondselftal Speelt 7 Mei te Tienen tegen Belgisch selectie-elft*!. In het kader van plaatselijke festivi teiten te Tienen wordt op Zondag 7 Mei een voetbalwedstrijd gespeeld tassohen een Belgische kernploeg en het Nederlandsch bondselftal. Deze ontmoeting vindt plaats op het terrein van Racing Tienen. De kcuzecommissie van den K.N.V.B. beeft het bondselftal voor deze ontmoe ting als volgt samengesteld: doel: Wille (E.D.O.); achter: Blomvliet (Ajax) en Pienter (Be Quick); midden: Blatter (P.S.V.), Melchers (D.W.S.) en Jonkman (Achilles); voor: Van Zand' (Achilles), Lenstra (Heerenveen), P. de Boer (K.F.C.), Tim merman (E.D.O.) en Van Wijngaarden (Ajax). Als reserves zijn aangewezen: Vos (H.S.C.), Biemolt (Achilles), Leemhuis (Ajax) en Colthof (IbV.V.). K.N.V.B. De kampioenscompetitie. Het nog af te werken programma der kampioenscompetitie luidt als volgt: 30 April: AjaxN.E.C.; Achilles—Eind hoven. 1 Mei: N.E.C.—Ajax; D.W.S.—Eindho ven. 18 Mei: (Hemelvaartsdag): D.W.S. Achilles. 21 Mei: AchillesN.E.C.; Eindhoven Ajax. 25 Juni: AjaxEindhoven. 29 Mei: (2e Pinksterdag): N.E.C. D.W.S.; EindhovenAchilles. 4 Juni: AjaxD.W.S.; N.E.C.Eindho ven. 18 Jnni: D.W.S.—N.E.C.; Achilles— Ajax. Korfbal Vlug en LenigDeetos 3. Morgen beëindigt V. en L. de competitie met een thuiswedstrijd tegen Deetos. Als onze stadgenooten dezelfde energie aan den dag leggen als 2 weken geleden in* Dordrecht, waar met 31 gewonnen werd, dar kan ook nu weer gewonnen worden. Deetos mag echter geen misstap meer begaan, wil zij als le eindigen. De wedstrijd begint om 3 uur. V. en L. 2 speelt ook baar laatste wed strijd tegen Spangen, op bet terrein van Spangen aan den Laanslootscheweg. Deze wedstrijd begint om 12 uur. u de zaak in banden neemt, zoudt u my dan niet als assistent kunnen gebruiken? Om samen te werken? „Dat zou natuurlyk een groote steun voor mij zijn," stemde Chitterwick, wien de jonge man hoe langer hoe meer be viel, gretig toe..„Maar heusch.,, Is dit eigenlyk niet het werk van de advocaten van majoor Sinclair?" „Neen. Judy hebben zij het natuurlijk niet gezegd, maar wij hebben ze het heel duidelijk laten voelen Ik weet, dat zij in het geheel niet iwyfelea aan de schuld van Lynn en zij zijn werkelijk bang om een detective aan te stellen, omdat zy veezen, dat er dan nog meer pijnlijke Jingen aan het licht zullen komen „Zoo, zoo, Maar bent u overtuigd, dat majoor Sinclair inderdaad onschuldig is?" Mouse staarde, even geraakt, in de verte. „Ik houd Lynn voor een van de fat soenlijkste mensehen, die er zyn- Mis schien heeft hij niet zoo erg veel hersens, maar die heeft Judy zooveel te meer. Ik zou net zoo goed mij zelf Kunnen ver denken." Hij had zich een beetje opge wonden. „Maar wat is dan eigenlijk uw mee ning?" vroeg Chitterwick, De ander lachte kort. „Ja, wist ik maar. wat ik er van denken moest. Daar ik juffrouw Sinclair kende, kan ik onmogelijk aan zelfmoord denken, en dan nog wel in de hall van het Piccadilly Palace... Maar ja, dat moeten wij nu juist uit zien te vinden, niet waar?" -(Wordt vervolgdJ. t i; I r '"V*- l-r - f fta&r het Engeisek van ANTHONY BERKELEY „VEGISOL** GLASZIJDE VEREEN GLASFABRIEKEN .SCHIEDAM Fabriek var KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHERI. KURKEN fa- WE». A. VOGELEZANG Korte Achterweg «3-15 Tel «8872 BOTERSTRAAT 40 enz. Tel. «8236 nè 18 uur68637-69804) Modern ingericht reparatiebedrijf CORSETTIÈRE - LANGE HAVEN US UITSLUITEND MAATWERK EIGEN ATELIERS 3 f 2. Vlaggelied, Smits SCHIEDAMSCH VULPENHUIS LANGE HAVEN 77 TELEFOON 68812" wru»-* ji Dm 4-

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6