Dinsdag 2 Mei 1939 EERSTE BLAD De Dantziger kwestie STADSNIEUWS No. 22160 buitenland De onderhandelingen met Sovjet Rusland De wet op den dienstplicht Vereenigde Staten Palestina Italië Turkije De raadhuisbouw te Amsterdam Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL Polen wil zijn rechten handhaven. Engeland BINNENLAND [K. Staatspartij Jubileum Ue/c courant vcrsel'ful dagdïkfl, meluit- ïonüermg van Zon- «n l-emdagen Pnts per kwartaal f 2.franco poi post o kq Prns per week: 15 cts. Afaon- derlnM nummers 4 ets. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentie» voor het eerstvolgend nura- beaorgd a'un, Zaterdag» t'ód» 1» uur. .- Een bepaalde plaats van adtertcnt.cn wordt niet gewaarborgd. Pryder Adieruiti n \an 1regel» ƒ1 *>5; tedere regel meer 103U-, m liet Zaterdagmnnirier 15 regels f l&J, iedere regei tneer 035 Reclames f0.75 per regel. locassokostenöets postkv. itantlcslD ets. Tarieven van advertentie» bi) abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijkse órden tegen vooruitbetaling Xleuaa Ad\ertentien opgenomen 4 10.50 t/m. 15 woor den; f 0.75 Urn. 2a v.oorden. Elk voord meer 5 cent tot een maximum van 30 voorden. *a Woensdagskleine Adt ertentibn tot 25 v oor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond Cuor aan bet Bureau bezorgd, *s Zaterdags: Kleine Advertentie» 11.00, indien met voor Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Jii ,$e> voltallig» bijeenkomst der Ka- User op 5 Mei zal de Poolsche minister van buïtenlandsehe zaken, Beek, waar schijnlijk een verklaring afleggen. Graaf Jerzy Potocki, de Poolsche ambas sadeur in de Vereenigde Staten, heeft, in éètt van te voren gereed gemaakte veik'la- Evoor een interview gezegd1, dat Polen economische rechten in Dantzig zal haven. 'De ambassadeur voegde hieraan toe, dat minister Beek Vrijdag a.s. in het parlement de tegeneischen van Polen uiteenzetten zal, waardoor de rechten van Polen in Dantzig verzekerd zullen worden. Volgens Havas heeft graaf Potocki gezegd: Polen is geen Tsjecho-Slowakïjeiede re' actie van Duitschland tegen Dantzig zal worden beschouwd als een casus belli. Ten aanzien van het verzoek van Hitier een weg door den corridor te mogen aan leggen zeide Potocki: De eenige verklaring voor dit verlangen van Duitschland is de wensch Polen van de zee af te sluiten en zrjn economische en vermoedelijk ook po litieke onafhankelijkheid te verminderen. Tenslotte zeide graaf Potocki, dat Polen wel bereid is over Dantzig te onderhande len, doch nooit zal wijken voor geweld. Diplomatieke besprekingen. Naar Reuter te Londen verneemt, hebben de Britsche ambassadeur te Warschau en minister Beek de indrukken van de rede van Hitier, vooral wat betreft de passages inzake Polen en Dantzig besproken. Hier bij- werd niet gesproken over de Britsche garantie aan Polen, deze zaak is voldoende duidelijk gemaakt en er is niets geschied, waardoor een wijziging zou kunnen wor den aangebracht. Erkend wordt, dat Polen geen- oorlog wil en alleen* in ernstige ge vallen zal Polen er toe overgaan gebruik te maken van zijn gewapende macht. Indien Polen hiertoe zou besluiten, dun zullen Engeland en Frankrijk te hulp komen, Duitsehe actie. Te Gniezno zijn drie jonge meisjes van Poolsche nationaliteit doch van Duitsehe afstamming veroordeeld tot gevangenisstraf fen varieerend tusschen. 18 en 6 maanden, omdat zij gepoogd hebben een vereeniging van meisjes op te richten naar het voor beeld van de Bund Deutscher Maedchen. Te Tczew in Pommeren is een rentmeester tot 18 maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij zijn arbeiders opdracht had gegeven hem met „Heil Hitier" te groeten hieraan toevoegend, dat binnen kort deze groet in dit gebied verplicht zou zijn. Vetder is een Danziger veroordeeld tot negen maanden gevangenis wegens belee- diging van de Poolsche natie en provo catie. Verklaringen van Chamberlain in het Lagerhuis. Chamber «in heeft gisteren in het Lager huis verfdaard, dat de besprekingen met Rusland voortgaan. Halifax heeft Maisky Zaterdag gesproken, onmiddellijk na diens terugkeer uit Moskou. Terwijl ik volledig de wenschelijklieid toegeef van het afleggen van een verkla ring zoo spoedig dit s'echts mogelijk is ald'us vervolgde de premier betreur ik het, dat jk voor liet oogenblik niet meer kan zeggen. Op de vraag van Attlee, of eenigerlei be- paai'd voorstel 'van Rusland is ontvangen, antwoordde Chamberlain, dat voorstellen ontvangen zijn en dat de beraadslagingen nog worden voortgezet. Op de verdere vraag van Attlee, waarom er zooveel vertraging is geweest in de be handeling van deze zaak, antwoordde Chamberlain: Het is zeer moeilijk in te gaan op bizonderheden van onderhandelin gen, die nog voortduren. Het is geen zeer eenvoudige zaak. Het is een aangelegenheid, waarbij met andere regeeringen, behalve de onze, rekening moet worden gehouden. Chamberlain gaf vervolgens de verzeke- ring, dat deze onderhandelingen met allen mogelijken, spoed worden voortgezet. Maisky bij lard Halifax. In welingelichte kringen te Londen wordt verklaard, dat het onderhoud, dat de am bassadeur van de Sovjet-Unie te Londen, Maisky, na zijn terugkeer uit Moskou met den Britschen minister van buiten'andsche zaken, lord Halifax, heeft gehad, zeer vriendschapeplïjk is geweest, dodh de voor spellingen inzake de datum, .waarop de onderhandelingen tussdhien de Sovjet-Unie •a Groot-Britfannië ten einde gevoerd zul len worden, worden zuivere gissingen ge noemd. Het geheel van het vredesfront, ook de meeningen van andere staten zrjn be sproken en in officieele klingen is men zeer terughoudend over de bizondeiïieden der besprekingen. Bij het Lagerhuis ingediend. Het wetsontwerp inzake de militaire opleiding, dat gisteren door de regeering bij het Lagerhuis is ingediend, bepaalt, dat iedere Britsöhe onderdaan tusschen 20 en 21 jaar een militaire opleiding zal moeten volgen, tenzij hij lichamelijk onge schikt zal zijn ot gewetensbezwaren heeft, welke zijn erkend. De inschrijving geschiedt vanwege het ministerie van arbeid. Na de inschrijving zal de medische keuring ge schieden. Tien dagen voor zijn inlijving in mili tairen dienst zal de oproeping geschieden, De opleiding duurt zes maanden, waarna imleeling volgt bij een der hulpdiensten of de aanvullende reserves, zulks voor een periode van drie en een half jaar. Werkgevers moeten deze mannen na hun militairen diensttijd van zes maanden weer te werk stellen, op voorwaarden, die niet ongunstiger mogen zijn dan zij waren bij de inlijving. Er is een bepaling, waarbij, indien de persoonlijke omstandigheden zulks noodig maken, de oproeping zal worden vênrroegd of uitgesteld. Waarschijnlijk rullen zoowel de marine als de luchtstrijdkrachten ecu zeker per centage der dienstplichtigen toegewezen krijgen. He' wetsontwerp voorziet in de moge lijkheid, dat de koning bij order in coun cil" bepaalt, dat de wet ook van toe passing zal zijn op Noord Ierland, met mógelijke wijzigingen, doch het is niet "waarschijn 1 ijk, dat een dergelijk begluitzal worden uitgevaardigd, tenzij zich bizondere omstandigheden zullen voordoen, of dat er oorlog is. Burgers van Eire, die gewoonlijk in Groot Brittannië verblijf houden, vallen onder de bepalingen van deze wet op dezelfde wijze als cte burgers van eenig ander Dominion, tenzij zij bebooren tot militaire strijdkrach ten, die in eenig deel der Dominions ge- nent zijn. Men gelooft, dat het in het geheel on geveer 200.000 man betreft. Het is waar schijnlijk, dat zij in vier ploegen zullen worlen opgeroepen. De opzegging van het vlootvcrdrag. üe diplomatieke redacteur van Reuter zegt, dat de Britsche regeerïng er zich voorloopig toe zal beperken kennis te geven van de ontvangst der Duitsehe nota, waarin het vlootverdrag wordt opgezegd, liet.is echter waarschijnlijk, dat weldra een nota met de uiteenzet'ing van het Brit sche standpunt naar Berlijn zal worden ge zonden. Een leening aan Roemenië. De correspondent te Boekarest van de „Financial Times" bericht, dat de Brit sche regeering bereid is een crediet van vijf millioen pond sterling te verkenen aan Roemenië voor den tijd van vijf jaar met een rente van 6 pCt De aflossing moet beginnen in 1940 en kan geschieden in grondstoffen. Dit crediet zou worden gebruikt voor het aankoopen van wapens. Binnenkort zal de Britsche economische missie, onder leiding van Sir Frederick Leith Ross, Boekarest verlaten om naar Athene te gaan. De „Times" geeft niet dezelfde bizon derheden als de „Financial Times", doch bericht, dat het succes van de zending van Sir Frederick Leith Ross zich af zal meten naar de mate van d'c overeenkomsten, wol ke hij heeft kunnen sluiten te Boekarest en Athene, waardoor Roemenië en Grie kenland "in staat zullen zijn hun producten te verkoopen in Engeland en andere lan den met vrije munt. De versterking der defensie. Roosevelt lieeft het Congres verzocht on middellijk 185.440,000 dollar beschikbaar te stellen voor de tenuitvoerlegging van het programma tot uitbreiding van het nieuwe luchtcorps van het leger. Verder vraagt de president 21.062.500 dollar voor de versterking van het permanente mili taire garnizoen in het Panamakanaal. Mussolini niet langer als beschermer van den Islam gewenschl. In geheel Palestina zijn pamfletten ver spreid, waarin wordt verklaard, dat „de Mobammedaamsche godsdienst op andere verdedigers rekent dan op die uit de tota litaire landen" en wordt gevraagd, dat Mussolini afziet van den titel van bescher mer van den Islam. Koninklijke boodschap a*n Egypte. Men verneemt, dat de koning van Italië een persoonlijk schrijven aan den koning van Egypte gericht zou,; hebben, waarin hij de verzekering geeft, dat Italië vriend schappelijke bedoelingen tón aanzien van Egypte heeft. De Italiaansbke gezant te Cairo zou deze boodschap overhandigd hebben. De verzekeringen zouden zijn ge geven voor het geval, dat de militaire maatregelen in Libye -bezorgdheid bij de Egyptenaren gewekt zouden hebben. Frankrijk steelt" Italianen, De Tevere berekent, dat door dienstplicht voor vreemdelingen in> frankrijk in geval van oorlog, ongeveer 400.00h.man in Frank rijk kunnen worden opgeroepen, waarvan bijna 120.000 Italianen. Het blad protesteert tegen dezen „diefstal" van-Italianen. Koning Zog naar Xgfambod. Van officieuze zijde meent ipen te welen, dat koning Zog met zijn jgeyolg incognito naar Istanboel zal vertokken en zich daar1 zal vestigen. ;j. I Een prijsvraag zonder re sultaat. Nader overleg met de archi tecten-combinaties Duintjer Komter en Berghoef—Vegter. In het AmsterdamscheGemeenteblad is gisteren een nieuwe voordracht van B. en W, inzake den raadhuisbouw verschenen. Daarin zeggen zij te meenen, zich met de slotsom van de jury inzake de besloten prijsvraag te moeten vereenigen, nJ. dat het definitieve sdhetsonlwerp niet is ver kregen, ondanks de groote moeite, die de inzender^ zich 11)ebben gegeven aan het voortreffelijke werk, dat in vele opzichten is tot stand gebracht en dat de tfhans gei olg- de werkwijze, waarmede wérd beoog.l langs den weg van een openbare en een besloten prijsvraag tot een definitief schetsontwerp te komen, derhalve volgens de lettor van genoemd artikel niet het beoogde resultaat heeft opgeleverd- - -Op grond daarvan steöant^b. en W. den raad derhalve voor zulks vast te stellen en mi ismen deze prijsvraag voor geëindigd te verklaren. Desalniettemin heeft de jury de overtui ging, dat hij de voor de besloten prijsvraag ingezonden ontwerpen, twee plannen aan wezig zijn, welke door hun bizondere kwa liteiten de verwachting wetljgen, da1 hieruit, zij het ook na omwerking, het definiteve schetsontwerp voor iiet raadhuis van Am sterdam kan worden vet kregen. Zoo de ontwerpers daarvan in de gelegen heid worden gesteld, hunne ontwerpen te herzien, is, naar de meening der jury de kans groot, dat een project zal worden ver kregen, dat het gewensdhte definitieve schetsontwerp zou zijn en dat dan niet in twee, doch in drie étappes zou worden bereikt. Hoewel strikt genomen het uitbrengen, van een dergelijk advies niet werd ver langd, in het hoofdstuk van het prijsvraag reglement handelende over de taak en de bevoegdheid van de jury, heeft daarom de jury toch gemeend uw college dit in zicht niet te mogen onthouden. B. en W. geven den raad in overweging hen te madbtigen zich in verbinding te stellen met de combinaties van architecten van deze twee ontwerpen, n.l. de hoeren M. Duintjer en A. Komter en J. F. Berg hoef en ir. J. J. M. Vegter, ten einde te trachten, van tien ontwerpen voor den bouw van het raadhuis te verkrijgen, waaruit zoo mogelijk ten slotte een keuze voor liet de finitieve ontwerp kan worden gedaan. nAdledige overeenstemming met de K. D. P. bereikt. Ecu R. K. kandidatenlijst bij de gemeente- laadsverkiezing. Om uit tic moeilijkheden te geraken, ontstaan ia'Verband met de opheffing van de K.D.P,, is gisteravond in het gebouw van aen KAK. Volksbond een algemeene vergadermjffc van de afdeeling Schiedam van de R.^jL Staatspartij gehouden, waar men tot ajjl&eele overeenstemming is ge komen. Het plan om de candidatenlijst van de R. K. Staaispartij voor de a.s gemeente raadsverkiezing in tact te laten, zooals die eerst door het college van advies is vastgesteld en later bij referendum is be vestigd, kon niet worden gehandhaafd. Ge bleken is n.l., dat het niet mogelijk is twee afzonderlijke lijsten, die voor alle 3 districten gelden, te verbinden. Daarom kwam het bestuur van de R. K. kiesvereeniging gisteren met het voorstel waartegen het zich eerst krachtig had verzet, n.l. om een oud- K.D.P.èr als no. 10 op de candidatenlijst te plaatsen. Die plaats zou moeten worden ingeruimd aan den heer M. de Haan, oud-voorzitter van de af deeling Schiedam van de K.D.P. Daarmee zou dan de kortgeleden als „lumieuze vondst" betitelde oplos sing, waarbij naast de officieele R.-K. lijst een vrije R.-K. lijst met namen van oud-K.D.P.ërs zou worden inge diend, komen te vervallen. De vergadering is met algemeene stemmen met dat voorstel accoord ge gaan. Het gevolg daarvan is, dat alle candi- daten, die no. 1020 hadden, één cijfer zijn opgeschm en, zoodat de beide aftre dende leden van de R. IC. fractie, de heer A. \V. G. de Leede, nu no. 11 is geko men en de heer J. N Hoek no. L4. De herkiezing van eerstgenoemde is thans ge heel uitgesloten te achten. De heide andere ond-K.D.P.-ers, die op de candidatenlijst zullen worden geplaatst, zijn de heeren De Groot en Roos In alle 3 kiesdistricten zullen de lijsten voor zoover 'het de nummers." 1—11 be treft, gelijkluidend zijn. De 12 candidaten, die dan nog over zijn, zullen over de drie lijsten, u orden verdeeld, zoodat elke lijst 15 namen zal bevatten, waarvan de eerste 11 gelijkluidend zuuen zijn. Om verrassingen uit te sluiten, hebben de candidaten moeten beloven geen be noeming te zullen aanvaarden dan met toestemming van de afdeeling Schiedam van Je R. K. Staatspartij. Het bestuur heeft erkend (en aanzien van de heeren mr« M. J. C. Kavelaars en J. G. van Dorp een houding te heb ben aangenomen, die niet geheel juist is ge weest. De wensch, dat het mandaat voor raadsleden, welke spoedig den 65-ja- ligen leeftijd zullen bereiken, niet verlengd zal worden, heeft het bestuur der plaatse lijke afdeeling te veel in den vorm van een e i s c h gegoten. Voorts is besloten het college \an advies uit te breiden. Op een volgende vergade ring zal dit punt op 'de agenda worden geplaatst. lijk; of men leeraar, of burgemeester of straatveger is, geeft niet de doorslag. Alleen de eerlijke wil om zijn werk. goed te doen drukt een stempel op den mensch. Wie zijn plicht doet, is nooit ongelukkig. Namens het bestuur wcnschte spr. den heer Vooren geluk met dezen dag, die ook voor het bestuur prettig is, omdat het in oprechtheid een leeraar kan huldigen. Spr. bood een boekenkast aan, door teerlingen van de ambachtsschool vervaardigd en bo vendien een mand met bloemen. Namens het gemeentebestuur. De lieer J. Dinkelaar sprak namens het gemeentebestuur. Een jubileum als dit wordt belangrijk, aldus spr., door de wijze waarop men 25 jaar zijn ambt heeft ver vuld. De heer Vooren heeft dit *ot \olle tevredenheid van het gemeentebestuur ge daan. De jubilaris is zoo'n goed leeraar, omdat hij voor zijn vak voelt en liefde voor de jeugd heeft. De toekomst van ons volk en ons land hangt af van de jeugd van heden. Aan mevr. Vooren bracht spr. holde voor de wijze, waarop zij haar man heeft ge- steund. Tenslotte wilde spr. ook nog een per soonlijk woord spreken. Er zijn heel wat Dinkelaars, die les hebben gehad' van den heer Vooren en die nu hun plaats in de maatschappij hebben gevonden. Als vader en als oom bracht spr. den jubilaris voor het gegeven onderwijs dank en uitte de hoop, dat deze met de zelfde vrucht on derwijs zal blijven geven. De directeur aan het woerd. De heer P. K1 a p w ij k, directeur der school, zeide den heer Vooren nog maar betrekkelijk kort te kennen, maar toch reeds voldoende, om te beseffen, dat do jubilaris voldoening zal voelen bij liet terugzien op den afgelegden weg. Spr. her innerde er aan, dat kortgelpdeu vier book ies bij het onderwijs aan de ambachtsschool zijn ingevoerd, door den jubilaris samen gesteld, waarop spr. als directeur mede iTotsch is. - De beer Vooren eischt veel van zijn VeoT- Jingfen, maar als zij- ijn het leven slagen, verheugt hij zich daarin hartelijk. Met zijn geestdrift, vakbekwaamheid en liefde voor het onderwijs zal de jubilaris van thans zich ongetwijfeld nog jaren aan zijn taak nlijven wijden. Ook mevr. Vooren betrok spr. in de hulde. De groote onderaardsche gangen en gewelven van kasteel Dillenburg, de geboorteplaats van Willem den Zwijger, zijn in, hun oorspronkelijken staat her steld. Een der gewelven, die thans electrisch Verlicht zijn en waarin paarden en wagens zich kunnen voortbewegen De heer I. Vooren 25 jaar leeraar aan de Ambachts school. Hel was gisteren 25 jaar geledon, dat do heer I. Vooren zijn functie als leeraar aan de Schiedamscbe ambachtsschool aan vaardde. In de bestuurskamer van d'ie school is gisteren de jubilaris gehuldigd. Daarbij wa ren o.a. aanwezig verscheidene i>estuurs- leden; de wethouder van onderwijs, do heer J. Dinkelaar; de directeur, de heer P. Klapwijk, de oud-directeur, de heer P H Pomes en het volledig personeel der school, terwijl ook vele vrouwen van leeraren van him belangstelling blijk gaven, i Rede van den voorzitter. De voorzitter van 't schoolbestuur, ing. W. A. Hoek, sprak, nadat de lieer en mevr. Vooren, hun kinderen en oenige fa milieleden waren binnengeleid', den jubi laris toe. Spr. merkte op, dat. het leven vol af wisseling is, maar dat één ding blijft: de plicht. Ojp zich zelf is liet vieren van een ju bileum geen verdiensteals men maar gezond blijft, vieren velen een jubileum. Maai' het is een mijlpaal, waarbij men even stilstaat, om straks weer voorwaarts te gaan. Op den afgelegden weg kan de lieer Vooren met voldoening en dankbaar heid terug zien. Meer dan men zich meest al realiseert, lieeft de vrouw op het leven van den man invloed. Zij schenkt hem de kracht om zich steeds weer te vernieuwen. Die werkt maakt fouten; alleen de dwaas ontkent fouten te maken. Ons heele leven wordt opgebouwd' door het herstellen van fouten. i De oud directeur spreekt. De heer P. H. Pomes, oud-directeur der school, zeide ruim 24 jaar niet den heer Vooren te hebben samengewerkt Hij is een leeraar, die al wat hij hoeft, aan zijn leerlingen geeft en hij heeft veel; hij zorgde er voor, dat de school op de hoog te van de voortschrijdende techniek bleef. Spr. heeft zicli wel eens afgevraagd, of de heer Vooren niet te voel van de jongens vergde, maai- achteraf beschouwd is dat toch niet het geval geweest. De jongens hebben in het leven een grooten steun door de wijze waarop de heer Vooren hen heeft leeren werken. Daarnaast is de heer Vooren steeds een goed collega, waarop men kan rekenen. Spr. besloot met de hoop uit te spieken, dat do jubilaris met vreugde gedurende de tien jaren, die hij voor zijn pension- neering nog voor "de boeg heeft,-les zal geven. Andere gelukwenschen. De heer J. H. Kemp sprak namens het personeel waardeerende woorden en bood! een grooto ets aan van de Montebantoren. en omgeving to Amsterdam. De heer B. H. O. 3. van Oosterhout voerde liet woord namens de afdeeling Schiedam \an den Ned. Bond' van leer aren en leeraressen bij het Nijverheids onderwijs en namens het hoofdbestuur van dien bond. De jubilaris heeft de afdeeling als voor zitter gediend en steeds met de organisatie meegeleefd. Namens de afdeeling boodl spr. een groote mand met bloemen aan. De heer J. VV. C. Dommerholt voerde het woord namens de leerlingen van den heer Vooren en bood' namens hen een zilveren potlood aan. Dankwoord van den jubilaris. De heer I. Vooren zeide het te waar- deeren, dat aan deze huldiging geen bui tensporige proportie's is gegeven en ander zijds te beseffen, dat ieder wel eens een aansporing noorlig heeft. Waardeering geeft warmte, die onontbeerlijk is om ook weer warmte te kunnen afstaan. De 3-jarige cursus noemde spr. volle grondscultuur; de 2-jarige cursus is een min of meer geforceerde cultuur, die z.g. trekgoed oplevert. De 2 jarige cursus vraagt meer van de leeraren; hot tempo is ver sneld; er moet meer warmte worden toe- Wat men met bezieling doet, draagt Trachten, wat men doet, is niet belang-'(Vervolg Stadsnieuws, pagina 2, le blad).

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1