De nationale inkomsten- en winst belasting TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Heffingen voorgesteld op huur, rente, loon en winst, alsmede op de vennootschappen. Voorgesteld wordt een heffing van 2 pet., behalve van de huur, waarvan 1,6 pCt en van de vennootschappen, waarvan 8 pCt gevraagd zal worden. Voorts zal worden afgeschaft de personeele belasting op paarden, motorrijtuigen, pleziervaartuigen en biljarts. Afschaffing van den accijns op het geslacht, afschaf fing van de verdedigingsbelasting I, heffing van 12,ï opcenten op de motorrijtuigenbelasting, wijziging van de opcenten op de vermogensbelasting verlaging van het aantal rijksopcenten op de hoofdsom van de inkom stenbelasting met 10, verlaging van de belastingen op thee en benzine, verlaging van den accijns op gedis tilleerd en bier, vermindering van den belastingdruk op het groote gezin. BINNENLAND Vrouwen Vredesgang 1939 Ui(gangsjiuut bij list beschouwen van de voorgestelde nieuwe heffingen dient te zijn de omstandigheid, dat hel bestaande tekort op de Kijksbegrooting oor een zeer be langrijk gedeelte zijn oorsprong vindt in de bizonderc uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid en ten behoeve van de defensie. Deze belangen, die de ciionnc stij ging der uitgaven veroorzaken, raken zoo danig hef geheele volk, -dal er naar moet worden gestreefd, dat ook iedereen naar zijn. vermogen in die uitgaven bijdraagt.* In het ontwerp wordt een poging ge-" daan hier te lande liet ook elders reeds met succes toegepaste stelsel van heffing van de belasting bij de bron in te voeren. Het stelsel van heffing hij de- bron is in het bizonder doeltreffend daar, waar één schuldenaar betalingen verricht, dié voor een groot aantal belastingplichtigen opbrengst of inkomen gaan vormen Aan gezien zulks veelal het geval is ten aanzien van het arbeidsloon en van vele vormen van opbrengst van roerend kapitaal, rs de heffing hij de bron in beginsel aanvaard! voor het arbeidsloon, daaronder begrepen het salaris van ambtenaren (loonbelas ting) en voor de opbrengst van roerend kapitaal (rentebelast'i ng). Ten aanzien van de opbrengst van oft- roerpnd,g.0^1-v:^d±ei$.'fkn--Kaffiig :rsxpv de hèlastnig '"byi dén geniéter van de opbrengst-de voorkeur "boven'een hef-' fing bij dengene, die de huur of paolit betaalt. -1 Teneinde evenwel ook hier te bereiken, dat de belasting wordt voldaan dadelijk op het oogenblïk waarop de opbrengst wordt genoten is de keuze gevallen op het systeem van regeling- de huur be las ting wordt in beginsel ge heven door middel van ze gels, die d)oor den verhuurder op de door hem of te geven kwitantie moeten worden geplakt en vervolgens onbruikbaar gemaakt. Dat ten slotte ook bij de winstbelas ting van een heffing bij de bron geen sprake kan zijn, behoeft geen betoog. Hier ml de belasting bij wijze van aanslag moeten worden geheven; door het opleg gen van voorloopige aanslagen kan worden voorkomen, dat degene die in de winst belasting valt, boven de' andere belasting plichtigen een ongemotiveerd voordeel, voortspruitende uit een langdurig uitstel van betaling geniet. Voor zoover noodig wordt reeds thans opgemerkt, dat met de omstandigheid, dat van bepaalde gedeelten van de winst van een onderneming bereids huurbelasting of rentebelasting is geheven, bij het vaststel len van den aanslag in de winstbelasting rekening wordt gehouden. dr, F. O. M. van Nispen tot Sevenacr benoemd tot directeur vut het Rijks- mm vow de Monumentenzorg in Den Teruggaaf van belasting we geus renten van schulden. De rentebelasting neemt in het stelsel van de twee percents heffingen een bizon dere plaats in. Door het mechanisme van de rentebo lasting wordt de heffing zeer eenvoudig De schuldenaar betaalt namelijk aan den sclmldeisclier 2 °/o minder, zoodat de heffing feitelijk verloopt m den vorm van eer. verrekening tusschen den schuldenaar en schuldeischer, waarbij de staat geen financieel belang heeft Loonbelaslingzegcls. Aan den werkgever wordt de verplich ting opgelegd, de belasting in minde ring ie brengen, bij de uitbetaling van de door hem erschuldigde loonen, sa- •Jarissen, enzen de ingehouden be dragen aan den fiscus af te dragen. Dit laatste kan geschieden door het inleveren van een formulier of aan gifte, waarop tot het verschuldigde bedrag loonbelastingzegels worden ge plakt, dan wel eenbewijs, dat het verschuldigde bedrag aan den ont\au ger is afgedragen. Wellicht "zal het aanbeveling verdienen, een bizondere wijze van heffing in het gro.c-pen, vkn 'werlm'emiïis, d£v. ten aanzien van dienstboden en ander huispersoneel- "Artikel "75 van het oiltw-eïp opent daartoe de mogelijkheid. Kinderaftrek. In het stelsel van heffing, zooals dit voor de nationale inkomsten- en winst belasting is gekozen, kan bezwaarlijk recht streeks een plaats worden ingeruimd aan een kinderaftrek. Bij een loonbelasting zou men desnoods nog rekening kunnen hou den met de samenstelling van het gezin van den belastingplichtige, al maakt zulks de zaak èn voor den fiscus, èn voor de werkgevers zeer ingewikkeld, en ook wel bij een winstbelasting; bij een huurbelas ting en bij een rentebelasting stuit men echter op onoverkomelijke bezwaren. De opzet van de ministers is intusschen, om, ondanks toepassing van proportioneele tarieven, een zekeren progressieven druk te verkrijgen, samenhangende met de draagkracht van de belastingplichtigen, en in dezen opzet kan een kinderaftrek in geen geval worden gemist. Na gezette overweging zijn zij tenslot te tot de overtuiging gekomen, dat de meest juiste oplossing van dit vraag stuk wordt verkregen, indien de kin deraftrek op indirecte wijze wordt ver leend, te weten door een teruggaaf van betaalde beslissing na afloop van het kalenderjaar. Vennootschapsbelasting. De eemge vraag, die in verband met de vennootschapsbelasting van belang schijnt, is deze, of de druk van de divi dend- en tantièmebelasting en van de ven nootschapsbelasting tezamen niet te zwaar wordt om door het bedrijfsleven te wor den gedragen. Aanvankelijk is de regeering geneigd deze vraag ontkennend te beant woorden. Aan den vennootschapsvorm zijn zoodanige voordoelen verbonden, dat ook de vennootschapsbelasting de vestiging of uitbreiding van naamlooze vennootschap pen niet zal verhinderen. Doch ook naar ihet oordeel van de ministers kunnen de voorgestelde vennootschapsbelasting en de reeds bestaande dividend- en tantièmebe lasting niet duurzaam naast elkander wor den gehandhaafd. Gezien hun voorkeur voor een winstbelasting boven een uitdoe- lïngsbelasfing, zal, naar het hun voor komt, de dividend- en tantièmebelasting binnen afzienbaren tijd moeten worden afgeschaft, zij het, dat dit dan vermoe delijk met het oog op de behoeften van de schatkist, gepaard zal moeten gaan met een verhooging van het percentage van de vennootschapsbelasting. Afschaffing van de divictend- en tantièmebelasting reeds op het huidige oogenblik, is niet mogelijk, al ware het slechts, omdat het in strijd met de bedoeling van de Wet op de Divi dend- en Tantièmebelasting 1937 zou zijn, de reserves, welke in den loop der jaren zijn gekweekt, vrij van deze belasting te De Muntsluis stellen. eeuwigd' Afschaffing personeele belasting motorrijtuigen. Voortgezette overweging heeft de regee ring geleid tot de overtuiging, dat het wen- sohehjk is. de personeele belasting naar den vijfden grondslag (motorrijtuigen) met slechts te verminderen, doch deze geheel af te schaffen, waartegenover dan dient te slaan de heffing van een gering aan tal opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Ook de vierde grondslag (paarden) kan naar haar oordeel zonder bezwaar ver vallen. De ministers zijn van oordeel, dat in de verlichting van druk, dien de afschaffing van de personeele belasting naar den giondslag motorrijtuigen met zich zon brengen, voor menigeen een krachtige aan sporing zou zijn gelegen een eigen auto aan te schaffen. Compensatie aan gemeenten en provincies. Voorgesteld wordt aan de gemeenten ccr te dragen: a 25 pCt van de hoofdsom van de gebouwde en ongebouwde eigendommen van de grondbelasting, welke 25 pet. opbiengende ongev eer f C 6 milhoen thans ten goede komen aan den gewonen dienst van het Rijk. b 20 opcenten, welke ,.^-t Rijk ten be hoeve van zijn gewonen dienst thans op de hoofdsom van de gebouwde eigendom men van de grondbelasting helt; hiermede is een bedrag van ruim f4 milhoen ge moeid. Daarnaast wordt voorgesteld aan de gemeenten de bevoegdheid te geven tot hei vergrooten van het aantal te haren beliocve geheven opcenten op de hoofdsom van de gemeentefonds- belasting, waaruit een opbrengst kan woiden v erkregen van" naar raming f 6 300 000 De verzwaring van den belastingdruk, die daaiuit voor de belastingplichti gen voortvloeit, wordt-vrguel opgehe ven door de voorgestelde verlaging van hel aantal Rijksopcenten op de hoofd som van de inkomstenbelasting met 10. In totaal zullen derhalve de nieuwe ïnkomstmogelijkheden voor de gemeen ten kunnen worden gesteld op onge veer f16 900 000 t Afschaffing accijns geslacht. De artikelen 98, 99 en 104 sub 2. van het ontwerp, behelzende de afschaffing van den accijns op geslacht rundvee en voorts afschaffingen en verminderingen met betrekking tol de heffing van de invoer rechten en de omzetbelasting, strekken tot verwezenlijkmg van bedoelde verlaging van belastingdruk Thee en benzine. üe omstandigheid, dat thee en benzine, in verhand met de daarop rustende be lastingen, op bizonder drukkende wijze aan de heffing van het als aequivalent jder obizdüeasting vottschu'digd bizonder invoerrecht, re=p, aan de omzetbelasting zelve zijn onderworpen, heeft mede aan leiding gegeven oonige maatrege'en te trof fen tot verlaging van de ingevo'ge de Oinzetbclastingwet van thee en benzine geheven belastingen. Die voorziening n/ijn vervat in ue artikelen 100 en 101 van het tegenwoordige ontwerp van wet. Zij komen neer op een vermindering van omzetbelasting, resp, bizonder invoer recht, voot tliee van 4 pet. van f75 per 100 k.g. of f3 per 100 k.g. en voor benzine van 4 pet van f 3.60 per 100 kg. of rmm f0 34 per 100 kg Verlaging van de lasten van het groote gezin. Kennisneming van het rapport der com missie Fleskens heeft de regeering gesterkt in haar aanvankelijke meening, dat er, in het kader van de voorgenomen belasting herziening, iets moet worden gedaan om den belastingdruk op het groote gezin te verlichten. Het is mogelijk, aan de gezinnen met vier of meer kinderen, per kind1 boven het derde, een bedrag terug te betalen ter zake van de aanvankelijk te veel geheven indirecte belastingen en crisisheffingen op de eerste levensbehoeften,' en daar het den ministers noodzakelijk voorkomt r-een der- gelijken maatregel te treffen, is deze in het ontwerp van wet opgenomen. Overeenkomstig het voorstel van de com- missie-Fleskens meenen zij het bedrag der tegemoetkoming op fiO per minderjarig kind boven het derde te moeten stellen, Het 35.000 ton metende slagschip Prince ol Wales", de nieuwste aanwinst vaa de Bngeische vloot, is gisteren te Birkenhead iewatergelaten. 1 De plechtige installatie van den nieuwen Soesoehocnan van Solo had Woensdag 28 April plaats. Na de plechtigheid maakte de Soenan in de galakoets een rondrit. Een traditie in eere hersteld. De bruggen der hoofdstad krijgen weder ellen een naam. te Amsterdam wordt „ver- Op Woensdag 17 Mei te Bot. terdam. De Vrouwen Vredesgang, die dit jaar voor de zesde maal gehouden wordt, zal Woens dagmiddag 17 Mei om half drie van de Ad- miraliteitskade te Rotterdam vertrekken. Langs Adm i ra'iteitsslraat, Oostzeedijk (be neden), Speeimanstraat, Lusthofstraat, We teringstraat, Vlieliaan, Oudedijk, Vredehof- weg, Rozen burg laan, Oranjelaan, Prinses Ju lianalaan, Vredohofweg, Kortekade, Hoflaan, Oostzeedijk (beneden), wordt in zwijgenden optocht naar het Sportterrein Woudestein geloopen, waar een korte sluïtingsbljeen komst zal plaats vinden. Onder leiding van mevr. M C. Grim bergHuyser uit Rotterdam, zullen geza menlijk enkele liederen gezongen worden; adhaesiebetmguigen, ml liet buitenland ontvangen, zullen worden vooigelezen en het lid van hel Centraal Comité, mevr. A. Tromp—de Jong uit Zandvoort, zal een slotwoord spreken. i - Invoering van een schadevergoeding belasting gevraagd Naar aanleiding van de vele ongelukken aan gemobiliseerde militairen overkomen en in verband met do buitengewone mili taire maatregelen, heeft het bestuur van de Stichting „De Nederlandsdie Soldaat", gevestigd te Drachten, in een adres aan den ministerraad gevraagd onverwijld maat regelen te treffen, opdat de militairen, die door ziekte of ongeval blijvend worden getroffen, of eventueel him nagelaten be trekkingen, niet onverzorgd zullen blij ven, alsmede om aan gemobiliseerden ern stige zakenschade te vergoeden. Aangedrongen wordt op on vera ijlde wij ziging van de bestaande pensioenwetten voor land- en zeemacht, zoodat deze meer effectief zullen werken dan thans het ge val is, waar deze wetten niet op een bui tengewone mobilisatietijd zijn berekend1. Ter voorkoming van een herhaling der lijdensgesch.edenis van do mobilisatie- slachtoffers van 19141920, acht het be stuur het dringend1 noodzakelijk dat ook op dit gebied thans de noodige voorzie- ningen worden getroffen. Ier financiering van de voorzieningen wordt' in overweging gegeven de invoe ring van een schadevergoedmgbetastingj een en ander te heffen naar draagkracht van hen die vrijgesteld' zijn van het ver vuilt en van militairen dienst. Duitsehe propaganda iu Nederland Het (comm.) Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van justi tie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend', dat" in. hot nummer van 29 April j.l. van de Deutsche Wochenzeitung fur die Niederhmde, uiige-, geven bij de N.V. „Het tijdschrift het Duit- sche weekblad voor Nederland",. Scheve- uingen, Duinweg no. 9, en onder directie en redactie van H. Prell, wonende aldaar, in een hoofdartikel onder meer gesp oken wordt van letterlijk „Roosevelts Falschmunzerlrick?" i Acht de minister het geoorloofd, 'dat door een in Nederland ondergebrachte re dactie in een in Nederland verschijnend! blad over het hoofd van een met Neder land bevriende natie op een dergelijke v ij ze wordt geschreven, en-acht de minis ter geen termen aanwezig om strenge'maat regelen hiertegen to nemen 'en ervóór te waken, dat voor het vervolg aan dergelijke schrijverij van deze en dergelijke personen een eind wordt gemaakt? DER DONDERDAG 4 MEI 1939. No. 22162.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5