ïïjmmtïm A\ Uie ER Laatste Nieuws W Verwachting Rechtszaken Gemengd Nieuws Verkiezing Gemeenteraad Hinderwet Beurs van Amsterdam s t xk Niet naar schooi Zitting op den Overschiesche weg Cricket Het a.s. Cricketseizoen Sport Schaken Tafeltennis De moord op den Amsterdamschen brigadier De zaak-Wreszynski Ernstige botsing Juwelier bestolen Spionnage BUITENLAND De conferentie der Noordsche Staten GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN, Burgerlijke Stand Handel en Bedrijf 377,- 50 847, S55Y, 3997, 5187, 1977,- 182 VÏ 2l4 Vu y, y« w 5S aeven, en em vïötfw, die «oOT 3eIf00!1® Uaar hern toegestuurd was, had! hg met ingeschreven in. zijn register. Voor dit laatste feit werd! hg veroordeeld' tot f 1 subs. 1 dag. I 1 Het andere achtte Je Kantonredhtór veel ernstiger. Het aantekenen van vreemde- li e an voor de politie Wzondeï gemo te» zijn in verband met het opsporen van misdadigers. Derhalve veroordeelde de kan tonrechter Z. 3d ervoor eveneens conform den eisch tot f 7.50 sub». 5 dagen. Een familiekwestie. Mej. M. L.-D. stond terecht in verband met het feit, dat haar dochtertje gedurende vele dagen de school niet had bozbcht „Maagzweren", zei de juffrouw. Het kind wa3 maandenlang onder dokters behandeling geweest en (tens gaat het heelemaal niet meer naar sohooï. Aanvan kelijk was er steeds een briefje van den dokter, maar later niet meer. Daarover ging het nu. De ambtenaar van het O. M. veronder stelde nog, dat het meisje thuis gehouden werd om werk te doen. Er waren zes kinderen in het huisgezin. Maar de juffrouw zei, dat het alleen ziek te was, welke het kind thuis hieldl Zij werd echten tenslotte veroordeeld, {Toch zonder oplegging van straf. De schutting van een opslagplaats was niet mooi genoeg. Tenslotte is het kantongerecht verhuisd. Er is zitting gehouden op don Overschie sche weg, ter hoogte van de fabriek van Molijn en Co., onder de gemeente Ovör- schie. Een zitting was het echter maar tot op zekere hoogte, want iedereen, die er mee te maken heeft gehad, heeft er gestaan. Maar het heet mu eenmaal zit ting, dus houden wij ons er maar aan. Het ging over een schutting of wat men schutting zou kunnen noemen. De dag vaarding betitelde het object, waaraan de overheid van Överschie aanstoot genomen had, als „afscheiding". Deze afscheiding was niet mooi genoeg. Er schijnt in Över schie een verordening te zijn, volgens wel ke dergelijke dingen aan bepaalde eischon moeten voldoen. 3je bedoeling lijkt ons, dat voorbomen kan worden, dat bijvoor beeld in een villawijk geen onooglijke muur tjes, schuttingen en omheiningen opgetrok ken worden, waardoor de omgeving ge schaad zou worden in haar uiterlijk. De heer M. H., te Rotterdam, heeft een opslagplaats van oud ijzer, afbraak, e.ds. aan de Overschiesche weg en rondom deze opslagplaats staat een. schutting. Maar deze was niet mooi genoeg, zooals wij reeds zeiden, naar het oordeel van de Over schiesche politie en dus werd' tegen H. procesverbaal opgemaakt, op grond van het feit ,dat hij, volgens do dagvaarding: „rondom een hij hem in gebruik zijnde opslagplaats een deels ijzeren deels hou ten afscheiding heeft gehouden, welke door haar haveloos en onooglijk uiterlijk op zichzelf, altlians in verband met de om geving, uit het oogpunt van weistand! aanstoot gaf." Op 15 Februari j.l. kwam deze zaak voor den kantonrechter. De toenmalige ambtenaar van het O.M. kwam toen tot de veronderstelling, dat de eischen van Över schie wel wat hoog gesteld worden. De burgemeester kon wel vergen, dat de schutting van goud of zilver moest zijn. De zaak werd toen aangehouden, nadat de ambtenaar schuldigverklaring zonder op legging van straf had geëischh Bij do rechtzitting ter plaatse bloék van middag, dat verd. de schutting inmiddels aanzienlijk verbeterd had. Inplaats van gaas en ijzeren platen, bestemd nu het bovengedeelte int hout, netjes geteerd en voorzien van prikkeldraad. Als gevolmachtigde van verd. trad op deurwaarder Jac. de Groot, die erop wees, dat verd. finantieel niet in staat is een schutting te laten zeiten naar de eischen van B. en W. van Överschie. Dat zou beits namelijk op f600 komen. Nadat de kantonrechter zich van de situatie op de hoogte hadgesteld, deed hij ter plaatse uitspraak. Verd. werd schul dig verklaard aan het primair ten laste ge- Jejrdc, zon3er dat straf word opgelegd. De indeeling. Hermcs-D.V.S. speelt twee wedstrijden te gen Engelse he toaretf Uilen, Op de jaarlijksche algemeene vergade ring van den Nederlandscken Cricket Bond is besloten dte eerste klasse uit te breiden door toelating van P.W. enlI.B.S., zoodat nu 10 vereenigingen aan de com petitie zullen deelnemen. Deze 10 vereeni gingen zijn gesplitst in 2 groepen van. 5, n.I. in de eerste groep: Hermes-D.V.S., H.C.C. 1, Haarlem, R. en W. en V.0.0., en in de tweede groep: H.C.C. 2, V.V.V., V.R.A., ILB S. en P.W. De vereenigingen uit dezelfde groep spe len twee keer tegen elkaar, terwijl do ver eenigingen uit verschillende groepen slechts één keer tegen elkaar zulten uitkomen. In totaal voor iedere club dus 13 wedstrij den. Hermes-D.V.S. speelt dus tweemaal tegen H.C.C. 1, V.O.O., Haarlem, R. en W. en één keer tegen H.C.C. 2, V.V.V., V.R.A., P.W. en H.R.S. Het begin van de oompetitie is bepaald op 18 Mei. Hermes-D.V.S. speelt geen thuis wedstrijden voor 11 Juni. Als kampioen van Nederland heeft Her mes-D.V.S. uitnoodigingen ontvangen tot het spelen van twee wedstrijden, tegen En gelschc touring-teams, n.l. op Vrijdag 25 Augustus tegen de Graven Gentleihen's Cricket Club en op Zondag 23 Juli tegen een ander tour-elftal. Het eerste elftal heeft weinig wijzigingen ondergaan. Zeker is reeds het medespelen, van A. M. Nolet, J. Offerman, H. Stolk, J. Keuzenkamp (wicket-keeper), J Sehef- fcr, C. Tettelaar, A. Molenaar, A. Scheep maker en A. Bart. De cricket-coach Mars- den zal dit jaar weer zijn krachten wijden aan de cricket-ërs van Hermes-D.V.S., hoe wel hij naar H.B.S. is gegaan. Medegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt. Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 nux. Voor het Westen en. midden: Licht tot half bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. Meest matige Noordoostelijke tot Noordelijke of Noordwestelijke wind. Voor het Oosten: Halt tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, koude nacht, over dag zelfde temperatuur. Matige tot zwakke Noordoostelijke tot Noordelijke wind. De internationale zeskamp. De afgebroken partij uit de le ronde lusschen Flolir en Landau werd gister avond voortgezet. Na 61 zetten won Flolir. De stand luidt: 1. Flolir, 2 punten; 2. Euwo, 1 (1); 8. Fontein, 1; 4. Szabo, i/2 (1); 5. Lan- dau, i/2; 6. Cortlever, 0. KtedcnweiLtrijd Rotterdam—Amsterdam. Hedenavond vindt in het kader der fteinakransstedenwedstrijden West-Neder land de wedstrijd Rotterdam—Amsterdam plaats in het Si Laurenslmis aan de Nieuwe Haven te Rotterdam. Hetzelfde Amsterdann*:he team, dat ver leden week met 7—0 van Haarlem won, komt thans tegen Rotterdam uit eu be staat uit mevr. Groot, de heerên du Buy en H. 'Clausen, Het Rotterdamsche team bestaat uit mevr. BakkenesDe Wit en de hoeren H. Mostert en R. Willemstein. Agent van politie veroordeeld tot anderhalf jaar in bizondere strafgevangenis. De Arnstcrdamsche rechtbank deed van daag uitspraak in de zaak tegen een politie agent, die op 31 Augustus van het vorige jaar in het politiebureau aan de Pieter Aerzlstraat te Amsterdam, een brigadier neerschoot, toen déze Item kwam halen, daar hij, de agent, gehoord moest worden door de zedenpolitie. De man, die is onderzocht door 'npsydhia- ter, werd' verminderd toerekeningsvatbaar verklaard. In verband hiermede veroor deelde de rechtbank hem tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en bepaalde, dat de straf in een bizondere strafgevan genis zal moeten worden ondergaan. Voorts ontzette de rechtbank verd'. van het recht tot hel bekleeden van het nim'bt van agent van politie voor den tijd van zes jaar en zes maandten. De rechtbank overwoog, dat er termen aanwezig zijn om verdachte voor den 1 ang sten tijd, die de wet in dit geval toelaat, te ontzetten van het reciht tot het bekleeden van het ambt van agent van politie, op grond van den aard van het gepleegde feit en de ter terechtzitting gebleken om standigheden, waaronder het is begaan. Verd. gaat ia hooger beroep. Naar wij vernemen is de Poolsche fi nancier en bankier S. Wreszynski, die door de Amsterrdamsche rechtbank we gens oplichting en verduistering is ver oordeeld tot vim: jaar gevangenisstraf, an der aftrek van twee maanden preventieve hechtenis van, dit vannis in hooger be roep gegaan. Ook de officier, mr. L. de Rlecourt, heeft hooger beroep aangeteekend. Als verdediger van WreszynsH zal we derom optreden mr. A. de Leeuw. Geen voorrang verleend. Met een klap, die in het vroege mor genuur in wijden omtrek hoorbaar was en waardoor vele omwonenden wakker schrokken, botsten vanmorgen om eirca half zes aan de Gelderschekade hoek Bantammerstraat te Amsterdam een grooto vrachtwagen en een. personenauto tegen elkaar. De kracht van de botsing was zoo hevig, dat de kleine personen auto een snorders wagen over den kop sloeg en daarbij grondig werd ver nield. Be chauffeur kreeg geen noemenswaar dig letsel, daarentegen werd een 3-1-jarige inziltende vrouw ernstig gewond. Met een vermoedelijke wervelfractuur en een her senschudding hoeft de G.G.D. haar naar het O.L. Vrouwengasttuds vervoerd. De vrachtauto kreegt slechts weinig schade. Wat de oorzaak betreft, kan worden medegedeeld, dat de chauffeur van de vrachtauto, die uit de Bantammerstraat kwam en de Gelderschekade wilde oprij den, zijn ooiïega van den personenwagen, die uit de richting van het Centraal Sta tion op do Gelderschekade reed, voorrang bad moeten verleenen. Hij zou echter van* meening zijn geweest, dat de person en- auto hem nog wel voorlangs hadt kunnen passeereo. De inbrekers maakten een buit van ruim 2000 gulden, In den afgeloopen nacht is wederom de ruit van een juwelierswinbel te Am sterdam ingeslagen en voor een groo- te waarde aan goud' en diamanten is door de daders buit gemaakt. Ditmaal hebben de dieven, die reeds meermalen op dezelfde wijze hebben ge- opereead, hun slag geslagen in de zaak van den heer J. W. van Litsenburg, le Conslantijn Huygensstraat 74. De eigenaar woont boven de zaak en hij had van het inslaan van de ruit niets gehoord. Tegen half vijf echter werd hij gewekt door eenagent van politie, die hem waarschuwde, dat in de groote spiegel ruit een gat zat. Heiig ontsteld kwamen de heen Van Litsenburg en zijn vrouw naar beneden om tot te ontdekking to komen, dat een groot deel van den étalage-inhoud verdwenen was. Het bleek, dat de dieven, die met veel overleg te werk waren gegaan, de ruit hadden ingesmeerd met zeep en waar schijnlijk hebben zij daarna met een gummi hamer eeu tik op de ruit gegeven, waar door zonder veel lawaai een gat is ont staan. De winkelier kwam tot de ontdekking, dat een groot aantal ringen, briljantwerk, bloedkoralen eu antieke ringen, benevens een schild met vijftig trouwringen, warc-ri verdwenen. Het is waarselujnJijifc, dat do dieven ge stoord werden. Immersbetrekkelijk dicht in de buurt van het gat lagen, op fluweel uitgestald, nog vele kostbare voorwerpen, die met een haak gemakkelijk in de buurt van het gat getrokken hadden kunnen war den. Deze haak, die in de onderwereld een pdkhaak wordt genoemd, werd op straat teruggevonden. Ook vond de politie het schild, waarop de vijftig trouwringen bevestigd en een aantal cartouches, waar op de briljanten ringen uitgestald varen geweest, achter de spiegelruit in den ju welierswinkel. De heer Van Litsenburg schat het ge stolen e op meer dan tweeduizend gulden. Hij is verzekerd tegen inbraak en ook de schade, aan de groote spiegelruit toege bracht, wordt door verzekering gedekt De étalage was niet beschermd dooc een ijze ren raster of door een rolluik. Een Noor gearresteerd. Gisteren is te Schagen aangeihoudksn de 64-jarige Noor O. B., die verdocht wordt van spionnage. De man logeerde sinds eenïg© dagen in een hotel hier ter stede. Hij had zich op ver dachte wijze vanuit Sdkagen naar Den Hel der en Vieringen begeven, -waar hrj door zijn gedragingen de aandacht trok van de militaire autoriteiten. Deze waarschuwden de rijkspolitie in Schagen, die tem gister avond opwachtten en arresteerden. De man is naar Wieringeu overgebracht en ter beschikking van de militaire autori teiten gesteld. Onder zand bedolven en gestikt. Vanmorgen is te Spaubeek bïj Sittand, in de Kiezelgroeve van Weizen, een doo- delïjk ongeluk gebeurd1. De 27-jarige P. II. Henssen, gehuwd en vader, van een kind, woonachtig to Sdliin- nen, was mef een kameraad bezig een vrachtauto mot zand te laden. PJolseling stortte een hoeveelheid zand van den berg naar beneden en begroef II. grootendeels. Voordat de ander te hulp had kunnen schieten, kwam opnieuw een groote hoe veelheid zand nair boneden, waardoor H. totaal werd bedolven. Dadelijk was hulp ter plaatse, doch het duurde een half. uur eer men liet slacht offer had kunnen bevrijden. De dood was toen ingetreden. De brand in de ceüuloldfabriek nabij Telde. Het aantal slachtoffers van den brand in de ceüuloidfabriek te Sjimoerai nabij Tokio is nog gestegen. Het aantal doodfeu bedraagt thans II en dat der gewonden 251, waarvan 99 ernstig. Scandinavië «lijft ver van elke greote politieke madbtsgroepce- ring. Kopenhagen, 10 Mei. (D.N.B.) In Deen- sche politieke kringen spreekt men van twee resultaten der gisteren in Stockholm gehouden conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van Zweden, Fin land, Denemarken en Noorwegen, t.w. 1. De hernieuwde constateering eeneor volledige overeenstemming, dat een poli tiek van de strengste neutraliteit gehand haafd moet worden, en de Noordsche sta ten ver moeten blijven van elke groote politieke machtsgroepeering. 2. Het uitstel van een definitief besluit over de beantwoording der kwestie van niet-aanvalspacten met Duitschland. De verrassing der conferentie van Stock holm voor Deensche politieke kringen was, dat niet slechts Zweden en Noorwegen de reeds bekende bezwaren tegen het openen van onderhandelingen over liet sluiten van een niet-aanvalspact met Buitschland uitten, doch dat ook Finland zich, ondanks het bestaan van een overeenkomstige over komst met Sovjet-Rusland, bij hen aan sloot. Het besluit inzake de Duitschc voorstellen. Stockholm, 10 Mei (Havas). Uit nadere berichten, welke gepubliceerd werden voor het communiqué over de conferentie, scheen te blijken, dat de conferentie ran Je vier ministers van baitenlandsche za ken van de Scandinavische landen beslo ten had de Duitsche voorstellen inzake non-ugressïeverdragen te verwerpen Vertrokken Zweedsch s.s. Etna, naar St. Johns. Puiboh s.s. Antje Fritzen, naar Oxelosund. SCHIEDAM, 9 Mei. Aangekomen Ned. s.s. Statendam, van Rotterdam, om te dokken bij de werf Willton. Vertrokken Eng. s.s. Batna, naar Rot terdam. SCHIEDAM, 9 Mei. Aangekomen Eng. s.s. Stanleigb, van Brest en Zweedsch s.s. Gudrun, van L*Es- quincau, beide om te bunkeren in de Wilhelminahaven. Uit het communiqué blijkt evenwel, dat de conferentie besloten hc'l dat de sta ten eensgezind zijn inzake de neutraliteit, doch iedere staat is vrij het aanbod van Buitschland aau te nemen, of van de hand te vijzen. Belgisch disconto verlaagd. Brussel, 10 Mei. (Belga-A.N.P.) De Bel gische Nationale Bank heeft haar disconto met één procent verlaagd. De Voorzitters van de hoofdstembureauv in de kieskringen I, II en III maken be kend, dat op Donderdag 11 Mei a.s., des namiddags 2 uur, in een openbare zit ting, welke zal worden gehouden resp. in het Raadhuis, den St Joris Doele, Doeleplein 1, ea het v.m. gymnastieklo kaal van de school aan de Lange Nieuw- straat 183, zal worden hesli&i over de geldigheid der op 9 Mei j.l. \oor bo\ en- genoemde verkiezing ingeleverde lijsten cu over de handhaving van de daarop voor komende candidaten. Schiedam, 10 Mei 1939. Ingekomen is een verzoek vönJ DC WAARD, om een definitieve vergunning tol oprichting van een zagerij van hout, afkomstig van sloopwerken, in een looi2, staande op het terrein achter het pand Lange Nieuwstraat 9799, kadaster S*c- tie L. no. 2174, met 2 elcctxomoU>re:i ui resp. 7i/o en 2 P.Kvoor het drijven au een cirkelzaag en een amarilslijpmacl unc. Dit verzoek is met de bijlagen op tie Secretarie der gemeente ter visie celen 1. Op '.Voeusdag, den 24en Mei 193.:des voormiddags ten IIV2 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan mui dit \ci- zoek in te brengen en dio mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 10 Mei 1939. 3920 50 Brand aan boord van Deensch passagiersschip. Lloyds meldt uit Colombo, dat aan boord van het Deens&h passagiersschip „Alsia", dat op neg is van Bangkok naar Londen, brand is uitgebroken. Het schip bevindt zirih 20 mijl ten Zuiden van Ceylon. Het Brit- sche schip Canton" is in de nabijheid en neemt de opvarenden aan boord. In een vroeger bericht werd gezegd, dat de brand ontstaan is in de machinekamer. Te middernacht is een sleepboot met Musciumddeien van Colombo vertrokken. Nader wordt nog gemeld', «Jat vanochtend! 't Britsche schip „Canton" in Colombo is aangekomen met aan boord de passagiers en enkele leden van do bemanning van het Deensche schip „Alsia". De kapitein van de Alsia" en do rest van de bemanning bevinden zich aan boord van het Britsche oorlogsschip „Grasshop per" in de nabijheid van het brandende schip. Opvarenden van passeerende schepen hebben bericht, dat het schip een vuur massa is. Nabrj Galle op Ceylon is het aan den grond gezet. Wegwerker door Dieseltrein gegrepen en gedood. Door een Dies-el trein die te 10.15 unr van Den Haag naar Gouda was vertrokken, is onder de gemeente Zoetermeer tea weg werker aangereden, die met zijn rug naar don aankomenden trein werkzaamheden ver richtte aan een signaal. Do man, de 48-jarige J. Bouma, uit Zoo- terwoude, is naar een ziekenhuis te Voor burg vervoerd, waar brj kort na aankomst is overleden. Aardverschuiving in goudmijnen. Gistermiddag heeft zich een aardverschui ving voorgedaan in die goudmijnen van Ouro Preto (Brazilië). Twee arbeiders wer den gedood en twee gewond. WOENSDAG, 10 Mei. Officiede noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 116.-— per H.L. ad 46 pCL Zander fust en zonder belasting. Atiet-officieel. Spoeling f 1.40. Binnenlandsche spiritus f24.— h 100. Buitenlandsche spiritus f 14.50— f15. Zonder fu<4 en zonder belasting. Zon en Maan. Zonsopg. 10 Mei 4.15 u., ondg. 19.38 u. Zonsopg. 11 Mei 4.14 u., ondg. 19.39 u. Mei VAL 11 Mei L.K. Hoog water. 10 Mei 8.10 uur, 20.42 uur. j 11 Mei 9.01 uur, 21.35 uur. Scheepvaart. SCHIEDAM, 8 MeL Aangekomen Noorsch m.s. South Mrica, van Cape-Town, en Noorsch m.s. Elin K, van Rotterdam, beide om te dokken hg' de werf Wilton. SCHIEDAM. Geboren: 6 Mei- Marion, d. van F. A. M. Nolet en AL Dl Gouders, Dr. Noletstraat 1. 7 MeiAntonius Joseplvus Maria, z. vara W. van Loosbroek en R. M. Hendriks, Joseph Israëlstraat 10. 8 Mei: Geraxdus Comelis, z. van U. C. Eijkenbroek cn P. A. Filius, Rilder- dijksfraat 39. 9 MeiElizabeth Cornelia, d. van A. van Vuurcai en T. van der Stel, Nieuwe Haven 77, 1 KOERSEN OP 10 MEI 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. V.K. (Binnenland. A.K.U367, Van Berk-s! 457, Cert.Calvé 887, Nederl. Ford855 Ned. Gist Spiritus 400 Ned. Kabelfabriek 697 PhilipsGI.G. B.197 Uniiever1297, (Buitenland). Anaconda 19 Bethiehem Steel427, Genera] Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. HEDEN 8 97, 8 83"/» 24 32%. 867, ELECTR. OND. Amem Ned. ted. Gas Mjj. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. 2277- 224 47. 607, 90 133 197»- 437.- 837. 24%,- 12%.- 7< 367,— 7 2297. 226 617, 100 PETROLEUM. Kon. Oho 2997, (Buitenland). Cont. OilIT1/, Mid. Cont. Petr. 10 Phillips Petr277» Shell Union 81/, Tidewater Ass. Oil 97, RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam 1947, 1217. 867, 415 801 177,— 107. 27s/. 87. 97, 193 1247,- 'It G 57, 877,- -87, 414 21 TABAK. Deli Mij. 1897. Deli Batavia1547, Senembah 1G73/, SCHEEPVAART. H.A.L100 Rott. Lloyd 110 Ned. Scheepv. Unie 114 SPOORWEGEN. Canadian Pacific 3 niinois Central 97, .-York Centr. Railr. 12 Southern Pac. 10®/» Southern Rail way Cy 11% 193 157 1707, 47, 100'/. lOtP/j 113%'47, 3%e- 10%,- uc7 a 107,- 11 Wisselkoersen. 1 1 Londen 8.71 3/8, Berlijn 74.70, Parijs .93 1/4, Brussel 31.69, Bern 41.87, Kopen hagen 38.90, Stockholm 44.95, Oslo 43.80, New-York 1.86 1/8, Miiaan lire C.15, Pro longatie 3/4 pet. tv. tv (te. «TAV. /"J. J*\

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3