EERSTE BLAD Woensdag 17 Mei 1939 Het nieuwe Spanje v. d. AREND 92ste Jaargang. No. 22173 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311, BUITENLAND Wij willen, dat de stem van Spanje over de geheeie wereld zal worden gehoord. Een georganiseerde democratie. Bericht. Een feening aan Spanje De strijd in China E^ltschland Troepenbewegingen aan de Westgrens Int. Samenwerking De Britsch-Russische besprekingen Engeland De koning en koningin Italië Sovjet Rusland Moeilijkheden In hei protectoraat Noorwegen Hongarije Tegen de vakvereenigingen Vereenigde Staten Volkenbond Palestina Japan Gemengd Nieuws Ernstige autobotsing Nederlandsche Reisvereeniging De tentoonstelling te New York Scheepvaart Tewaterlating m.s. „Sommelsdijk" Uezc umraat verschijnt dagelijks, met uit- zondering ran Zon- ea Veestdagen, Pry's per kwartaal 1 2.—: franco per post f 2.50, l'rijs per week: 15 ets. Afjon derlijke ntrasaera 4 rts. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentifca voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóót 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentïen wordt met gewaarborgd. :»HI IIWXEI mi NT i'njs der Adveru/itien* van 1orrgcls 11 55; tedere regel meer f0-30, in het Zaterdagnutnoier 1o regels f 1*80, iedere regel meer f 0.35 Keclames f U.75 per regel. Incassokosten5eta postkwitanties 15 ets. laneten \an adiertenfiea by abonnement rijn aan bet Bureac verkrijgbaar* Dagclyksi*orden tegen vooruitbetaling KUnne Adiertentién opgenomen h 10.50 t/m. 15 moor den, f075 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum \an 30 woorden. 'b Woensdags' Kleine Advertentïen tot 25 woor den f0.25, mits tóor Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Adv crtcutién 11.00, Indien met vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. Donderdagavond verschijnt de „Schiedam- sche Courant" wegens den Hemelvaartsdag NIET. De „Popoio d'Halia" heefl Franco ge ïnterviewd. De Caudillo heeft hierin, ver klaard. dat Spanje in zijn militaire-, ma rine- en luchtvaart-politiek rekening zou houden met de economische bronnen van het land en de noodzakelijkheid van het garano'eercn van de territoriale integri teit „Ik geloof, dal het niet overbodig is onze vredelievendheid ten aanzien van andere volken te bevestigen, zeïde Franco verder; wij verlangen vrede voor Spanje, doch de beste garantie voor dez.en vrede ligt in een sterk en machtig leger." Ten aanzien van de imperiale politiek van Spanje zeide Franco: „Wij willen, dal de* slem van Spanje over de gehoele wereld kan worden gehoord, zooals eertijds. Wij willen, dat Spanje zijn beschavende laak zal hernemen, waarop het rechtheeft na der, jongsten kruistocht tegen het bolsje wisme Dit behoeft evenwel niemand te verontrusten. Het zal een strijd zijn zon der bloedvergieten, teneinde steeds meer de beschaving langs de Middcllandsche Zee te verdedigen, te vergrooten ea te be vestigen. Wat betreft de bitinenlandsche politiek zoide Franco, dat Spanje zal breken met hel politiek verleden, bet zal zich niet meer blootstellen aan het gevaar van al gemeen kiesrecht. Aüe instellingen moeten ondergeschikt zijn aan liet belang van het land binnen het kader van de georganiseer de democratie. In antwoord op een vraag zeide Franco, dat er geen Joodsch vraagstuk meer be staal in Spanje. De Joden, die eertijds hekeent zijn, zijn fanatieke katholieken ge worden, doch het bloed is gebleven... On der de eerste slachtoffers van de natio nale beweging zijn geen. afstammelingen van Joden. Tenslotte sprak Franco over Marokko, waarbij hij opmerkte, dat de Marokkanen Spanje liet hebben en Spanje de/e groote, eerlijke strijders bemint. Spanje heeft een toekomst In Marokko, liet begrijpt den Is lam. Met de wedergeboorte van liet im periale gevoel is in het Spaansche volk weer het gevoel en de liefde voor Ma rokko geboren. Bovendien bracht Franco hulde aan de vriendschap tusschen Italië en Spanje en wees hij op de noodzakelijkheid v oor Spanje en Italië hun economische betrekkingen to ontwikkelen. Demobilisatie. Be staatscourant publiceerL een decreet van het 'onderstaatssecretariaat voor liet leger, waarbij wordt medegedeeld, dat de manschappen van de lichting 1930 tus schen 23 en 31 Mei gedemobiliseerd zul len worden. De overvvinningsparade. Men heeft thans officieel aangekondigd, dat de overwinningspa rade te Madrid op 19 Mei zal worden gehouden. Franco zal Italië bezoeken. Franco is voornemens een bezoek te brengen aan Italië, zoodra hij hiertoe in staat zal zijn. Hij wil gaarne kennis maken met den Duce. De Duitsche vrijwilligers. Gisteren hebben de Duitsohe krantenle zer voor het eerst in de bladen foto's kunnen zien van Duitsche vrijwilligers, die aan parades in Spanje deelnamen. Telen Waren verwonderd te vernemen, dat er een geheel geregeld Duitsdli legioen in Sipanje is. Men verwacht, dat de eenheden der Duit sohe vrijwilligere terstond na de overwin ningsparade te Madrid huiswaarts zullen keeren en door Berlijn zullen marcheeren. Door Nederlandsche en Fran- sclie banken. Gisteren is de oud-premier van België, Tan Zeeland, naar Parijs gegaan om het vraagstuk van een' leening aan Spanje te bespreken mét de vertegenwoordigers van de buïtonlandsche banken. De taak van Tan Zeeland bestaat op het oogenblik uit voorbereidende besprekingen. Eenbank- groep heeft een beroep gedaan op den voormaligen Belgischen minister president. De leening zou door de banken zelf wor den verstrekt en niet op de markt worden gebraciht. De betrokken banken zijn Ne derland sch en Fransch. Belgische ban ken zijn er niet bij betrokken en het schijnt ook, dat de Britsche banken zich afzijdig houden. Gisteren is Tan Zeeland uit Parijs te Brussel teruggekeerd. Cholera te Kanton. Die Japansche autoriteiten hebben krach tige maatregelen genomen om de dreiging van een cholera-epidemie tegen te gaan. Te Kanton zijn verscheidene gevallen vast gesteld. Buizenden Chineezen worden door de autoriteiten gratis ingeënt. Te Fatsjam op 24 K.M. van Kanton, zijn tot Zondag 270 gevallen, geconstateerd, waarvan 147 met dood elij ken afloop. Protest inzake Ajnoy. Be Britsche, Fransclie en Amerikaan- sclie consul te Koe Lang Soe (Amoy) heb ben geprotesteerd tegen de bezetting van de internationale nederzetting door Japan sche mariniers. Bit protest valt samen met het verwer pen van het protest van den gemeente raad door den. Japanschen consul-generaal, die verregaande eischen stelde, die den ge meenteraad zouden maken tot een Japan sche machinerie. Volgens een bericht uit Hongkong zijn Britsche, Amerikaansche en Fransche oor logsschepen in verband met de kwestie der internationale concessies naar Amoy en Sjanghai vertrokken. Japansche troepen uit Koe- langsoe vertrokken. Het Japansche landingsdetachement heeft in samenwerking met de consulaire po litie op 16 Mei een aantal personen ge arresteerd die ernstig verdacht worden van anti-Japansch optreden. Het Japansche landingsdetachement is thans tot een minimum teruggebracht. Het grootste deel er van is teruggetrokken uit de internationale nederzetting van Koe- langsoe. Admiraal Noble, de opperbevelhebber der Britsche zeestrijdkrachten in de Chi- neesche wateren, is gisterochtend aan boord van liet vlaggesohip Kent te Amoy aan gekomen.- "Vertrouwen. De vertegenwoordiger van Ifai as te Hong kong meldt, dat hij te Tsjoeng King een onderhoud heeft gehad met de voornaam ste Chineesche ministers en tal van ci viele en militaire autoriteiten, van Tsjang Kai Sjek af tot de meest bescheiden. mede werkers toe. Hij heeft bij deze gelegenheid den indruk gekregen, dat allen een vol komen vertrouwen hebben in het lot van hun land. Zij betoogen, wanneer het uit den te- genwoordigen strijd komt, niet alleen het juk, dat de overweldigers het pwbeeren op te leggen van zich zal hebben afge schud, doch tevens in het bewustzijn dat zijn eigen nationale oenheid voortaan hechter dan ooit is. Bezetting van de .versterkingen. Het Brusselsche blad „Le Soir" publi- Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT Si Brillen voor Ziekenfondsleden Er v ordt spoed achter gezet Dc nota van de Sovjet Unie, welke gis teren te Londen is ontvangen, wordt, naar ceert een bericht uit Terriers, waarin mei- de diplomatieke correspondent van lteu- ding wordt gemaakt van „belangrijke troe penbewegingen, die zich vandaag hebben voorgedaan in het gebied ten Oosten van de gTens, met het doel de geheeie grens- linie te bezetten. Men verzekert, dat het het contingent belangrijk it on bes .aai uit gemotoriseerde eenheden. Deze toveging wordt voltrokken in liet gebied tusschen Aken en Montjoie". Het dagblad voegt hier aan toe, dat Hitier „besloten zou hebben de greosversieridngen le dom bezetten, nu zij gereed zijn". Het blad verzekert, dat deze berichten bevestigd zgn. Door technici. Welingelichte kringer. gepen de verzeker ring, dat zich geen abnormale troepenbe wegingen hebben voorgedaan aan de Weste lijke gro- s en dat do versterke werken door technici konden worden bezet, zon der dat er reden is, diaaruit bizondere ge volgtrekkingen te maken. De Empress of Australia" aangekomen. Be „Empress of Australia" is tegen mid dernacht (16.05 uur pi. tijd') op 20 k.m. ten Oosten van de liaven van Quebec voor anker gegaan. Het schip zal daar gedurende den'nacht blijven en zich in de ochtenduren via do rivier mar Quebec begeven. De Empress" nadert Quebec. Reuters correspondent aan boord van de „Empress of Australia" meldt, dat het laatste deel van de reis van het konink lijke schip een ware triomftocht is. Tijdens de vaart over de St. Laurens-rivier werd het schip verwelkomd door Canadeesche schepen, die de sirenes lieten klinken en liet viaggesaluut brachten. Gisteravond bo den de oevers van den stroom een schil- derachtigcn aanblik, aangezien honderden vuren ter cere van de vorstelijke bezoe kers waren ontstoken. Geen oorlogsmateriaal voor Japan. In antwoord op een vraag in het La gerhuis heeft de minister van handel, Stan ley, verklaard, dat sedert begin 1938 geen vergunning meer is verleend voor het uit voeren van oorlogsmateriaal naar Japan. Het deficit op de begrooting. Tolgens het rapport der financieel© com missie zal het tekort op de begroeting 1939- 1940 5 milliard lire bedragen. In zijn con clusies betreffende de middelen om het evenwicht der begrooting te herstellen be pleit de rapporteur een zekere verhanging van belasting en vermindering van de be- stuursuilgaven. Verlenging van diensttijd bij de marine. Teneinde een grondige opleiding moge lijk te maken, is de diensttijd bij de ma rine gebracht op vijf jaar voor het per soneel der schepen en vier jaar voor het personeel ran de kustverdediging. Vooral in dc provincie. Al verklaart de pers der hoofdstad trouw te zijn. jegens Duitschland, de bevolking in de provincie schijnt moeilijk te wennen aan de Duitsche overheexscbing. Ken merkende incidenten komen voortdurend voor, In Nyrany zou een meisje geweigerd hebben met een Duitschen officier te dan sen, hetgeen een vechtpartij tengevolge zou hebben gehad tusschen Tsjechen en Buit- schers, waarbij verscheidene gewonden zou den zijn gevallen. Een dergelijk incident heeft den autori teiten aanleiding gegeven om den uitzon deringstoestand af te kondigen in hot district Tlasim en de stad' Stapy. Militaire "patrouilles zouden in die 'strrtcn patrouil le eren om een kl a nd es t i enen rad 1 op-os l te ontdekken en de drukkerij' op te sporen die nationalistische Tsjechische vlugschrif ten uifgeeft. Volkstelling. Vandaag wordt in geheel Duitschland een volkstelling gehouden, met uitzondering van de prolectoraten Bohemen en Mora- vië. Deze volkstelling was reods voorzien voor 18 Mei. 1938, doch is toen uitgesteld in verband met de annexatie van Oosten rijk en later van het Sudetenland. i Zondag een rede van Hitler? Volgens Duitsche politieke kringen zou Hitler ter gelegenheid van hot diner, dat hij Zondag a.s. aan Ciano aanbiedt, een belangrijke redevoering houden. Ciano zal Maandag de gast van Ton Ribbentrop zijn. Het bezoek, van den koning van Italië. Volgons verkregen aanwijzingen is voor het najaar geen bezoek van den koning van Italië aan Berlijn te verwachten. Buitengewoon credid voor landsverdediging. Het storting heeft een buitengewoon cre- diet van 20 miilioen kronen ten behoeve van de landsverdediging toegestaan. Boeken-o nderz oek. Op last van den minister van binnem- landsche zaken is een onderzoek: ingesteld' naar het optreden van de 39 sociaal-demo cratische vakvereenigingen in Hongarije. Ac countants moeten de boekhouding nagaan. Officieel wordt medegedeeld, dat deze maatregelen worden genomen, omdat de regeering had vernomen, dat de genoemde vakvereenigingen polilieken druk uitoefen den op hun leden. Als gevolg van deze maatregel kunnen de vakvereenigingen thans geen geld meer uitgeven zonder toestemming van een ro- geeringscommissaris. Beis van president Roosevelt. President Roosevelt heeft liet voornemen omstreeks 15 Juni een reis door verschil lende staten der Unie te maken, die hem tol aan de kust van den Stillen Oceaan zal voeren en bij welke gelegenheid hij verschillende redevoeringen zal uitspreken, die de openbare meening opheldering om trent zijn binnen- en buitenlandsche poli tiek zullen moeten geven. Hoewel deze voorgenomen reis afhanke lijk is van den loop der gebeurtenissen, is men op het Witte Huis van meening, dat behoudens onvoorziene omstandighe den, de president zich daarbij tevens van de openbare meening des lands op de hoog te zal kunnen stellen. ter verneemt, nog steeds bestudeerd. Men verwacht, dat de besprekingen binnen zeer korten tijd zullen worden voortgezet. Maiskv zal de Sovjet Unie vertegen- w oordigen. Be Sovjet-Russische ambassade te Lon den heeft Reuter medegedeeld, dat Maiskv, de ambassadeur ran de Sovjet Unie le Londen, de eenige vertegenwoordiger van de Soviet Unie ter vergadering van den Tolkenbondsraad zal zijn. Hij zal de ver gadering van den raad presideeren. De ambassade voegde hieraan toe, dat Potemkin, de vioe-volkscommissaris van buitenlandsche zaken, de vergadering van don raad nipt zal bijwonen. Het Joodsche verzet tegen het Witboek, Alle Joodsche groepen liebben een over eenstemming bereikt met den nationalen raad betreffende een program van weer stand tegen het Witboek. O.m. werd be sloten, dat er hetoogingen van uitsluitend vreedzamen aard zouden worden gehouden, waarbij de grootste tucht in acht zal wor den genomen. Russen uit het land gezet. Zevenentwintig Sovjet Russische onderda nen, die in verschillende plaatsen, o.m. in Tokio, Sliimane, Tottori, Hakodate en Ishiawa gearresteerd waren op grond van hun communistische optreden als leden der komintern, zijn teruggezonden naar Wladi- wostok aan boord van de Keihimaroe. r- Vier gewenden. Gisteravond heeft zich op bet kruis punt rijkswegHihersumscbe weg te La ien, een ernstige autobotsing voorgedaan. Een personenauto, waarin twee reizigers uit Amsterdam waren gezeten, de heeren G. en K. en welke bestuurd werd door W. J. S. to Amsterdam, verleende lnj het verlaten van den rijksweg bij den Hih ersumsckeweg geen voorrang aan een personenauto, 'bestuurd door P. G. K. te Doodclijke aanrijding. Gistermorgen om 8 uur staken twee meisjes, de 13-jange A. G. en de 7-jarige G., op de Prinsegracht bij de Varken markt te 's-Gravenhage, onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik werden zij aangereden door een personenauto, Iie- stuurd door den 23-jarigen CV. de 11. De kinderen welden tegen den grond gewor pen en moesten door den gemeentelijken, geneeskundigen dienst naar liet R. K. zie kenhuis aan het Westeinde worden overge bracht. Aldaar bleek, dat het 13-jarige meis je slechts schaafwonden had opgeloopen. Zij kon naar huis terugkeeren. De 7-jarige S. G. evenwel kreeg zware inwendige kneuzingen. In den loop van den dag is zij m het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Hel Reisboek 1939. Dezer dagen is het Reisboek voor 1939 der Nederlandsche Reisvereeniging versche nen, dat door de zeer vele gegevens en informaties, welke het bevat, niet alleen voot de duizenden, leden van deze om vangrijke toeristische organisatie, doch ook voor niet-ieden, een welkome gids en. vraagbaak op het gebied van het interna tionale toerisme zal zijn. Het boek, dat in een kloek formaat is uitgevoerd en er wel verzorgd uitziet, telt bijna 500 bladzijden en bevat do programma's van de honder den reizen van. verschillenden aard en voor alle reizen, welke door de N.R.V. dit jaar weer zijn uitgeschreven. Voorts bevat het Reisboek verschillende artikelen, waarvan o.a. dienen genoemd! „Over onszelf", waarin een indruk wordt gegeven van het werk, dat de N.R.V. doet, en „Hoe men het voordoehgst reist". Ver der wordt een overzicht gegeven van li%- geen in een aantal landen dit jaar te dom is, terwijl de uitgebreide lijst met opgave van de vertrekdata van de vele reizen, die door de N.R.V. zijn georganiseerd, ons voor de lezers zeer nuttig toeschijnt. Evenals vorige jaren, is aandacht be sleed aan het illustratieve deel van dit Reisboek, zoodat vele fraaie foto's den tekst op aantrekkelijke wijze verluchten. Blijkens een advertentie in dit blad is hel Reisboek ook bier ter steile verkrijg baar. liet aantal bezoekers. Uiteraard is thans nog niet te zeggen of de New-Yorksclie weieldtentooiislelimg al of niet een succes zal worden. Het aantal der bezoekers is gedurende de eerste twee weken verre gebleven onder de raming deï Arr=terdam, met het gevolg, dat de laatste f organisatoren, al bedroeg het toch ongeveer auto in de flank werd aangereden. Da twee miilioen gedurende vijftien dagen. tv.ee reizigers in de eerste auto vlogen Doch op den dag van de opening 3i.axï- men. met het loofd door een tusschenruii. Door ron{] j miilioen bezoekers venvacht, terwijl1 den schok ben de een een hermol,ndd.m, ^edhts„ QJ.; den schok liep de éér een hersenschudding o; en brak de ander eenige ribben. Per ziekenauto werden de beide gewon dun naar liet Sint Jansziekenliuis te La ren overgebracht. De twee inzittende dames van de andere auto werden licht gewond. De bestuurders bleien ongedeerd. Noodlanding van militair vliegtuig. Wegens een defect aan den motor heeft gisteravond omstreeks half zes 'n militair Koolhoven-vliegtuig, dat op weg was van het algemeen hoort men niets dan lof over de tentoonstelling op zich zelf, die de grootste is ooit in do wereldgeschiedenis gebouwd. Tooral des avonds met do prach tige verlichting, biedt „de wereld van mor gen" een fantastisch f raai schouw spelMaar voor zeer velen is de entree van 75 '(Ameri kaansche) centen te boog en ook de prijzen in de restaurants geven tot klachten aan leiding. Al zijn er eenige betrekkelijk! gocd- Soesterberg naar Tlissingen, een nood to- *0°pe ^fgelegonlrerion, de meeste zijn voor 'ding moeten uitvoeren op een weiland te cen™ud'ge veel te duur en reke- 1 aen bijvoorbeeld' voor een sandwich ham Ouverkerk (Zeeland). Het toestel kwam hierbij gedeeltelijk in een sloot terecht en werd ernstig beschadigd. Do bestuurder, de sergeant-vlieger van Os en do •waarnemer die zich in het toe stel bevonden, kregen slechts enkele schrammetjes. Het vliegtuig zal tor plaatse worden ge demonteerd. Doodelijk verkeersongeval. Te Musselkanaal (gem. Onstwodde) is gistermiddag de 40-jarige D. Sanders met zijn drie-wielige motorbakfiets door ecu personenauto, bestuurd door een inwoner an Stadskanaal, aangereden, S. sloeg tegen den grond en bleef dood liggen. De motor-bakfiets werd geheel vernield, terwijl de zich daarin bevindende bakkerswaar tot over tientallen meters op den weg werd verspreid. Het slachtoffer was raadslid voor do S.D.A.P. te Onstwodde en zou bij de komen de verkiezingen weder lijstaanvoerder zijn. Over de trapleuning gestort. Gist» ren is in dc Hollandia-fabrieken aan den Talkenweg te Amsterdam, een ongeval gebeurd, waarbij een 15-jarig meisje, dat als leerling in de fabriek werk zaam is, door eigen onvoorzichtigheid cm- stie werd gewond. Ilot meisje bevond zich op de derde verdieping en wilde naar beneden. Inplaats van den gebruikelijken weg langs de trap, wilde zij langs le leuning omlaag glijden. Zij sloeg daarbij over de leuning en viel van twaalf meter hoogte. De G.G. en G.D. vervoerde het slacht-' offer, dat een schedelbreuk had opgeloo pen, naar het Wilhelmina Gasthuis. en een kop koffie ongeveer een dollar (f 1.90),, daarbij komt dat er zeer vele gebouwen zijn uiteraard ook in de ainur semenlswijk die entree heffen. Men heeft uitgerekend, dat wie alles wil zien daar voor 65 dollar moet betalen. Dit alles doet aan de ongekende fraaiheid en merkwaar digheid van die tentoonstelling op zidli zelve natuurlijk niet af. En het laat zich wel aanzien dat het op den duur tot eenige prijsverlagingen zal komen. Dc Sleterdijk volgt ia het najaar. Donderdag 25 Mei a.s. zal le OJenso (Denemarken) de tewaterlating plaats vin den van het dubbclstóliiroefmotorechip Som melsdijk, in opdracht van de Holland Amerika Lijn hij de ödense Staalskibsvaerft (Wod. A, P. MöBct) gebouwd. De tewater lating van het aldaar eveneens in aanbouw zijnde m.s. SJoterdijk, zusterschip van de Sommelsdijk, wordt tegen het najaar tege moet gezien. De afmetingen van de beide vrachtsche pen zijn do volgende: lengte 150.87 M., lengte tusschen do loodlijnen 141.72 M., bTeedte 18.89 M., holle tot A dek 12.34 M„ deadweight ongeveer 10.000 ton, water verplaatsing ongeveer 16.300 ton, bruto re- gistertonnage ongeveer 7500 ton. De schepen zullen een dienstsneliheid hebben van 16 mijl per uur en een ncco- modatie bieden voor 12 passagiers.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1