H. M. de Koningin te De ontvangst door Z. M. Koning Leopold aan het Noorderstation De Brusselsche bevolking zorgde voor een geestdriftige begroeting Antwoord van de Koningin Rede van Koning Leopold Het galadiner ten paleize Koning Leopold begroette H.M, de Koningin bij Haar aankomst in de Bel gische hoofdstad (Van onzen speeialen verslaggever). Brussel, 23 Mei 1939. De wijzer op de groote klok in den voorgevel van den Noorderstatie springt op vier uur veertig; trillend kaatst een schier eindeloos gejubel en gejuich tegen de rijk met vlaggen behangen gevels van de torenhooge ho tels, die het zon overgoten plein omsluiten: Op het bordes onder de pur peren baldakijn, treedt H. M. Koningin Wiihcimina aan den arm van Z. M. Koning Leopold III naar voren, en neemt glimlachend de ovaties in ont vangst van do tien duizenden die staan te trappelen achter de militaire afzettingen en pullen uit de balkons der hotels en groote magazijnen. Het Bogierplein biedt op dezen slralenden lentedag een imposanten aanblik. Recht voor het station staan met getrokken sabel de escadrons bereden gendarmerie opgesteld in liun schitterende kleurrijke uniformen, rond bet plein presenteeren de afdeelingen infanterie het geweer, maar ver boven dit militair eerbetoon uit, zoowel letterlijk als figuurlijk, slaat de vloed golf van het enthousiasme der Brusselaars, die wuiven met zakdoeken, zwaaien met vlaggen en hoeden en juichen, juichen tot zij den adem schier verliezen. Op elk plekje dat bereikbaar was en.dat uitzicht bood op den stoel, nestelden zij zich. Voor de ramen der hotelkamers, voor, zelfs in de vitrines van de Bon Marche, op de twintig, dertig meter hooge daken, overal hebben zij een plaats gezocht om de Koninklijke bezoekster te verwelkomen. Een bizo-nderc ontvangst. Een dergelijke geestdriftige on (vangst is zelfs voor Brussel iets heel bizonders, zoo iets hebben zij nog nimmer meege maakt, He! is werkelijk overweldigend, zeg gen ronduit de Brusselsche collega's, die toch ai heel wat jaartjes meeloopen en verscheidene officieele bezoeken van staats hoofden voor hun bladen „versloegen". De Koninklijke stoet zet zich in Ik-we ging Voorop draaft de bereden gendar merie, getooid met de martiale berenmut sen en onmiddellijk daarna komt de open, met vier paarden bespannen calèche, waar in Hare Majesteit aan Koning Leopold's rechterhand heeft plaats genomen. De Ko ningin, die over een crèmekleurige japon een blauwe complot-mantel draagt me! een grooten hoed in dezelfde kleur, ziet er op vallend goed uit." Nauwelijks heeft zij den tijd enkele woorden met haar Gastheer te wisselen, want schier onophoudelijk wuift Zij en buigt naar de talloos velen. die. langs de route Haar aandacht opoischen. De stoel verlaat het llogierplein, en zwenkt de Kruidtuinlaan op, waar het eveneens benauwend vol is. Iwintig, dertig rijen dik verdrngt zich het publick achter de onwrikbare militaire afzetting, en alles wat zich maar even boven den grond verheft: Hekken, palen, in aanbouw zijnde hui ken, zelfs de voetstukken der stand beelden, het dient alles tot staanplaats ,voor een geestdriftige menigte, die slechts oog heeft vooi de waarlijk vor stelijke figuur in de eerste calèche: tie Koningin der Nederlanden. /iedhts nf gaat de Koninklijke Straal in, ■welke hef /.ebde beeld van eiude'.oozen jubel biedt, en dan komt de Paleizenplaats in zicht, hot breede plein, dat beheerscht wordt door den geweldigen grijzen gevei van bet Koninklijk paleis, waartegeu het jonge groen van de onvolprezen Brussel sche warande contrasteert. Gemotoriseerde troepen dragen hier voor de afzetting zorg.' Aankomst aan het Paleis. Terwijl Hare Majesteit uitstijgt, klinkt evenals bij Haar aankomst op hot station het Uil helmus, dat echter verloren gaat in de toejuichingen der ontzagwekkende menigte, welke zich hier een plaats ver overde. Langs een eerewacht van aspirant officieren betreedt Hare Majesteit hel Ko ninklijk paleis, van welks tinnen fier de Nc-dcrlandsche Koninklijke standaard wap pert. De vórstelijke personen worden ont vangen door den graaf Cornet de Waijs Ruart, Grootmaarsohalk van het Ilof en den luitenant-generaal Tilkens, chef van het militaire huis des Konings. Maar buiten blijft de menigte wachten tot de breede balkondeuren boven dien hoofdingang geopend' zullen worden. Het duurt vijf, tien, vijftien minuien. Men laat zich echter niet ontmoedigen. Niet een is er die zijn plants verlaat en vrij wel onophoudelijk kaatst liet gejuich, van de wachtende menigte legen den grijzen gevel. Dan, tegen halfzes, voldoen de vorstelijke personen aan den vox populi, en betreden het balkon. Twee figuurtjes, een in teer blauw en een' in kliaki, die haast verloren gaan tegen den imposanten achtergrond van de loodgrijze paleisxacade, maar waaromheen zich heel het eerlijke, uit den grond des harten opwellende en thousiasme der Brusselaars concentreert. Nog even toeven de Koningin en de Ko ning op het balkon, men ziet dat zij glim lachend iels tot elkaar zeggen en dan trekken zij zich terug. Een onzichtbare hand sluit achter hen de ."deuren... Reuzen dansen vwir het Paleis. Maar als de avond is gevallen trekt opnieuw een geweldige mensclienmenigte naar de Brusselsche bovenstad, want twee attracties staan er nog voor dezen dag op het programma: een vuurwerk in het Park en een folkloristische optocht langs v het Paleis. Fantastische figuren trekken er mee in den stoet waarover liet rosse schijnsel der fakkels bizarre schaduwen werpt. De Gilles met hun enormen pluimentooi bo ven kleurrijke kleedij, de Brusselsche reu zen, bekende figuren bij elk volksfeest en het ros Bayard mot de vier Heemskinde ren op zijn torenhoogen rug, vormen de hoofdmomenten uit deze schilderachtige stoet, die verder aangevuld-word, met fa meuze muziekcorpsen, honderd man sterk en terwijl in het Park het vuurwerk knalt en knettert, een ronkend vliegtuig uit de lucht vuurpijlen omlaagwerpt, dansen op het Paleizenplein de Gittes en de reuzen hun groteske figuren ter et're van de vorste lijke personen,- die achtejr een der ramen 'van het.paleis ditmerkwaardige sclrouw- sp'el gadeslaan. Het publiek liet intusschen hooren, dat bet -ook Ilollandsche liederen kende en zong ijverig liet „Piet Hein" en minder of ficieele liederen, en imiteerde, ofschoon natuurlijk niet natuuTgeirouw, den strijd kreet „Holland Coal", hierbij illustreerend welk een toenadering sport teweeg brengt. Daar tusschen door klonken telkens op nieuw kreten, die tot den gevel van het paleis gericht waren. Men riep om de Ko ningin en den Koning, die verschijnen zou den in de loggia, welke met strijklicht reeds was verlicht. Het was even half elf toen het gejuich aanzwelde en de Koning en de Koningin verschenen. De vorsten-,-hadden het gala diner 'evën- onderbroken om het schouw spel op -het Paleizenplein [gade te slaan. :D'e Koningin had eeni witten bontcape aan, die haar geheel omhulde en had een diadeem in het liaar. Nadat het gejuich eeit beetje-- bedaard' was, zetten de beide vorstenfzich op de Woor4ieh gereed' gezet te zetels en begonnen-, op hot plein de daosejider vermaarde -G il les. '"."Die Brusselaar komt iaat op bed dezen avond. Terwijl wij. dezo regelen schrijven nadert reeds liet üi d stern ach l.-c-l ij k uur. Maar nog steeds trekt de optocht door de met een feestelijk gestemd publiek gevul de straten waar het oranje en rood-wit- blauw den boventoon voert en de Brusse laars, die men spreekt op straat, in de clubs of oafé's, zij raken niet uitgepraat over de beminnelijke Koningin der Neder landen, die op dezen stralendien zonnedag zulk een stralende entróe in Belgisch hoofd stad maakte De ontvangst van dc ge- nnsdigden. Bij hm), aankomst ten paleize samen gekomen in de groote anti-chambrc van de eerste etage, hebben de genoodigden voor het galadiner van gisteravond gecir culeerd in een 'belendende ontvangzaal. De genoodigden werden aan Hunne Ma jesteiten voorgesteld door den grootmaar sohalk van het hof. De Koningin stond ter linkerzijde van den Kening. Zij was gekleed in een kanten japon op zilveren lond. Zij droeg het grootkruis der Leopolds orde. In het haar droeg Zij een diamanten diadeem. De Koning droeg het grootkruis van den Nederlandsehen Leeuw. Nadat de genoodigden aan d'e beide sou- reinen waren voorgesteld, geleidde de Ko ning Koningin Wilhelmina naar de balzaal, waar het diner plaats had. De aanblik van de Spiegelzalen, verlicht door de dui zenden lichten der lusters, was feëeriek, Dc tafel was geschikt in den vorm van een hoefijzer. y? L De autoriteiten begroeten H.M. de Koningin bij Haar aanko-msf op Belgisch grondge bied. Een snapshot op het station te Esschen. Het diner. Aan de rechterhand des Konings zaten aan H. M. de Koningin, kardinaal van Koey, de erhlgenoote van den Engelschen ambassadeur,, lady Clive, minister Patijn, de heer van Cauwelaert. Links van den Koning zaten de echt- genoo'e van den .Tapanschen ambassadeur mevrouw Kurusu, de apostolische.nuntius; mgr. Mieara en de Japansche ambae-a- deur. Achterin de zaal op een verhooging bevond zich het orkest, bestaande uit de De kleine staten tellen in Europa meer dan honderd millioen inwoners. Waai om zouden zij niet op zedelijk en economisch gebied tot een duurzame eensgezindheid besluiten? Waarom zouden zij niet, naar de wijze woorden van Uwe Majesteit, „deze eensgezindheid in toepassing brengen hij de bestrijding van den hoog-gestegcn nood, en de hinderpalen wegnemen, die den wereld opbouw tegenhouden Een dusdanige medewerking zou doelma tig het verheven vmlos-ideaal dienen, dat Uw volk evenals het mijne bezielt. Zij zou een gemeenschappelijk en sereen o ider- Aafmuzick van het regiment Guides: welk, - - corps als het beste militaire muziekcorpsz(°fL van dc. !f^e auaag- bekend stukken, die. thans onopgelost, ons aller bekend staat, De tafels waren versierd met zilveren kandelaars en vazen met bloemen. De maaltijd weru opgeiiend in het gala servies van oud-zilver. ,dat uit den lijd van Leopold den eersten dateert en in oud- Brusseisch porcelein. De bediening ge schiedde door lakeien in een roode -livrei, gezoomd met goud, en met wilt" kousen. Tijdens het dessert stond de Koning op, daarin gevolgd door zijn gasten, en sprak in het Nederkrodsch lot Koningin Wiihet mina de rede uit, welke wij elders p.uMi- ceeren. Na de toast van den Koning speelde het orkest het Wilhelmus Onmiddellijk daarna heeft de Koningin eveneens, in het NederlaJidselij^Jïaa-r. apU woord "gesproken.-'.waarna 'de Brakenoonrte weerklonk. Nadat hot diner geëindigd wds hebben de souvereïnen en Juin gasten in de Spiegelgaterij de koffie gebruikt. Het avondfeest. Om 10.30 uur hebben de beide vorsten en hun gasten van ihef. balcon van het paleis de verrichting van de Gilles, van den fakkeloptocht en het vuurwerk gade ge slagen. Tegen elf uur, toen d'e stoet reeds was vertrokken en een deel der menigte hem levensbelangen bedreigen. Mevrouw, God In hoede het Koninkrijk der Neder landen en zijn heerlijke koloniale gewesten. Ik lief mijn beker op de steeds welva rende gezondheid van Uwe Majesteit en van dc'Koninklijke familie H.M. de Koningin beeft deze rede als volgt beantwoord Diep getroffen do-or de woorden van Uwe Majesteit breng ik Haar daarvoor mijn harlgrondigen dank. Het Nederlandsclie .volk lieeft zich ge lukkig geacht, den Koning tegen, wiens pet- soon het -zoo hoog opziette begroeten, oirteép •.uit',het fiit^dtaèna,iwidk5m-,töé" te roepen en daarbij tevens uiting te geren aan zijn gevoelens van diepgemeende vriendschap voor liet broedervolk. Te meer prijs ik mij gelukkig, dat be zoek thans te kunnen beantwoorden en de geestdriftvolle wijze waarop liet Belgische volk mij heeft verwelkomd hoeft een on- vergetelijken indruk op mij gemaakt. Wij Nederlanders weten hoezeer Uw v-olk U op de handen draagt en terecht in al les op U vertrouwt ook voor de handha ving dier eigen vrijheden welke in'don loop der eeuwen niet zonder inoeile en strijd reeds naar de binnenstad was gevolgd, werden verkregen; vrijheden waarop ons heeft de overblijvende mensdhenmassa, I beider volken gelijkelijk naijverig blijven, we'ke van liet Paleizenplein nog niet kon scheiden, nogmaals de afzetting verbroken. Onopboude'ij'k klonken kreten en men rustte niet, totdal dc wensch der menigte werd vervuld: de Koning geleidde de Ko ningin naar liet balcon. Langdurig klonken de toejuichingen, welke de Koningin met handgewuif beantwoordde. Te elf uur heeft de Koningin zich in haar appartementen leruggetrok'k'en. Tijdens het gala-banket ten paleize heeft Koning Leonofd in dc Nederlandsclie taal de volgende rede uil gesproken: Mevrouw. Het Belgische volk, ovenals ik zelf, be groet de Koningin der Nederlanden met diepe en eerbiedige genegenheid. wier streven naar buiten isj waar mogelijk bij te dragen lot bevordering van hetgeen ons allen gelijkelijk en bovenal ter harto gaat: de vrede. Gedenkend, dat Luik het begin heeft gezien van een steeds hechter wordende ri end schap tusselien onze huizen en onze volken verheugt bet mij oprecht met Uwe Majesteit naar die roemruchte siad aan de Maas te gaan, bij ons wel bekend en geëerd om de gro-ote werkkracht en nim mer falen a c energie barer burgers, die hen lot groote dingen in staat stellen, waarvan de door Uwe Majesteit zoo juist geopende tentoonstelling een treffend bewijs is. De sympathieke woorden door Uwe Majesteit gewijd aan do gedachte der mo- reele en geestelijke herbewapening zullen warmen weerklank vinden in het hart van Ik ben er Uwe Majesteit in liet bi zondervo]j._ dankbaar voor, dat Zij mijn onvergetelijk j j),e gedachte neergelegd in dat persoon- tegmibezoek h^ftwilten bea°ntwLrfcn T j \f mf Ogenomen gerichte woord' Wij zien er een nieuw en kostbaar blijk j Jeh°cft met ,aan staatkundige grenzen ge- in van Hare hartelijke gevoelens jegens ons honden te znn. en ik zal er mii ortroeht Feest in Brussel ter gelegenheid van het koninklijk bezoek. Er wordt drnk gevlagd. en van co levendige vriendschap die Noord en Zuid vèreenigt. Onze natiën gaan beide trotsch op een roemrijk verleden. Beide vertrouwen in de vrije instellingen, die zij voor z.ehzelf heb ben uitgebouwd. Beide ijveren bovenal met geestdrift voor den vrede. Maar iieide eïschen dat hun lotsbe.-teraming in eigen handenbehouden blijft.- Het was te Luik, dat de Koning der Nederlanden voor het eerst den Koning der Belgen ontmoette. 'Op mijn beurt zal ik morgen het voor recht hebben Uwe Majesteit te begeleiden in de' hoofdstad van het oude Prins-bis dom. Luik 'heeft eeuwenlang haar onaf hankelijkheid gehandhaafd. Haar burgers zullen fier zijn Uwe Majesteit te mogen onthalen en juichen om de. eer van Uw vorstelijk bezoek. ■Onlangs heeft Uwe Majesteit tot Haar volk' een krachtigen oproep gericht in ver band met 'de moreele en geestelijke her bewapening. Ook bij-ons hebben de Koninklijke woor den weerklank gevonden. 'Ware hetniet wensclielijk dat het edel initiatief van Uwe Majesteit, uit een zoo helder Inzicht van onze menscbelijke plich ten geboren, ook op hel internationaal plan zou worden beproefd? bonden te zijn en ik zal er mij oprecht over verheugen, wanneer het mogelijk zou blijken haar in ruimeren kring een con- creten vorm te geven. Evenals Uwe Majesteit acht ik dit geens zins uitgesloten. In het huidig ernstig tijds gewricht mag tusschen natiën als waan onze beide volken toe beboeren niets wor den verzuimd', wat, langs den weg .van wederzijds elkander begrijpen, zou kunnen, leiden tot een duurzame eensgezindheid', op zedelijk en op economisch gebied1. Eene ernstige poging om tot dien opbouw te geraken kan bij voorhaal van Ncderlaud's medewerking verzekerd zijn. Ik vraag mij af, of bier niet zoowel voor Nederland als voor België een be langrijke taak gelegen kan zijn in verband met den sociaal-eeononiischen nood waar in de wereld steeds dieper dreigt te ver zinken. Ik besluit dit woord van innigen."dank voor het grootsch onthaal dat-Uwe Majes teit. mij heeft bereid -met te drinken op de gezondheid' en het wélzijn van Uwe Majesteit, van Uw huis en van- gansch het Belgische land en volk hier en overzee voor wier duurzaam geluk ik Mijn beste en hartelijke wcnschen uitspreek.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5