Waardatwistdraait Kaplaars-schoenen voldoen aan alle wensen van véél- eisende heren! DE KAP LAARS Het stijgende aantal vreemdelingen in België 'W I Wandelen NAAR DE BIOSCOOP 2 :1 Naar aanleiding van een uitdrijving. De openbare meening spoort aan tot maat regelen. Naast vijf Belgen bevindt zich te Brussel een vreemdeling. (Van. onzen Brusselschen correspondent. Brussel, Mei 1939. Het vreemdelingenprobleem wondt in do groote Belgische sleden zeer scherp ge steld. Dit probleem kent men elders ook en iedereen kent er de politieke oorzaken van. Doch de reacties zijn verschillend en in België heeft men, zooals bekend steeds ruime opvattingen gehad nopens asvlrecht en gastvrijheid ten opzichte van buitenlanders. D«e steeds maar door stijgende toevloed van buitenlanders heeft echter geleidelijk een ommekeer doen ontstaan, vooral bij den middenstand en men kan vaststellen, dat de openbare meening thans scherpe maatregelen wenscht, niet tegen de bui tenlanders, die als het ware oen integree rend deel zijn gaan uitmaken van de Bel gische gemeenschap, maar tegen de nieuw gekomenen. Natuurlijk heeft de vreemde lingenkwestie verschillende uitzichten. In de eerste pldSts is er de politieke activi teit van buitenlanders. In dat opzicht is men steeds nogal streng geweest. Kort geleden heeft de regeoring oen maatregel ga- nomen tegen een Duitsch journalist, on dervoorzitter van de buttenlandsche pers vereeniging, die zich aan een onbehoorlijk optreden had bezondigd te V'inlerslag, in verband met een vergadering van het Duit- sche Arbeidsfront Deze uitdrijving heeft de aandacht gevestigd op de politieke ac tiviteit van de in België gevestigde vreem delingen. Deze activiteit is nochtans meest al links georiënteerd. Buitenlanders ontduiken de wet. De belangrijkste zijde van de zaak is echter de bedreiging welke wordt gevormd door de aanwezigheid van duizenden bui tenlanders, die op regelmatige of onregel matige wijze in de groote steden verblij ven en die door ontduiking van de wet ten hetzjj een felle concurrentie voeren ■met den.handekhrjvenden middenstand, hetzij openlijk op 'voet van oorlog leven met de autoriteiten en de wet. De po litie heeft rapporten ingeleverd te Brus sel, waaruit blijken moet, dat de daders van tal van inbraken, ontvreemdingen, zak kenrollerij, vreemdelingen zijn. Op dat ge bied zijn het echter niet de ongelukkigen, die als slachtoffers van het antisemitisme naar België kwamen, die'zich onderschei den, maar wel de vele vreemdelingen, die uit Spanje naar België zijn gekomen, voor en na liet einde van den burgeroorlog. Het besef, dat deze lieden een waar gevaar zijn gaan vormen is niet van aard om de stemming ten opzichte van degenen, die waarlijk aanspraak kunnen maken op de Belgische gastvrijheid, tengevolge van hun ongelukkigen toestand, te verbeteren. In een van de laatste bijeenkomsten van den Brusselschen gemeenteraad heb-, ben raadsleden de toestanden aangeklaagd, welke in de hoofdstad' zijn ontstaan teil gevolge van de aanwezigheid van een te groot aantal vreemdelingen. Het is een feit, dat men te Brussel in het centrum voortdurend vreemde talen hoort spieken en dat bepaalde café's letterlijk warden ingenomen door buitenlanders. In 1920 waren er in België slechts 139.000 buiten landers en in 1938 werden er 340.000 ge teld. Men heeft uitgemaakt, aan de hand van de administratieve- gegevens waarover de stad Brussel beschikt, dat er naast vijf Belgen te Brussel, het vroegere Laken niet bijgerekend, ten minste een vraemde- ling leeft, wat een verhouding is; die fa taal moet drukken op. het sociale leven. De Brusselsche gemeenteraad heeft dan ook een motie aangenomen om van de regeering te bekomen, dat ten opzichte van de vreemdelingen een groote waakzaam heid zou worden aan den dag gelegd. vreemdelingen, "die in België leven of al leszins trachten.|gjgjfa m België te vesti gen kennen zeer goed de knepen om zic-h te bedienen vart^fe leemten, die de Bel gische wetgeving vertoont. Dat is b.v. een van de redenen waarom vele ongcvensch- ten, die uit Frankrijk worden gedreven vra gen naar België te worden gestuurd; waar zij, het spreekt van zelf, niet steeds wor den toegelaten. Eenmaal op clandestiene wijze in België gevestigd is het mogelijk dit verblijf zoolang te verlengen als de betrokkene den moed heeft vers toppertje te blijven spelen. Bij adniinistralicvcn maatregel is het mogelijk een ongewenschte vreemdeling naar de grens te sturen, zonder vorm van proces of zonder uitleg te verschaffen, doch inbreuk hierop staat niet bloot aan sancties. Een ""uitdrijvingsbevel is 'wat an ders. Dat wordt door den ministerraad go- nomen, op advies en voorstel van den minister van justitie. Een buitenlander, die uitgedreven wordt mag echter niet worden veroordeeld wegens ban breuk, tenzij be wezen is, dat hef uitdrijvingsbevel uitge voerd is geweest.'Dat beteekent, dat een persoon, die het voorwerp uitmaakt van een uitdrijvingsbevel, daarvan beteekening moet hebben gekregen in eigen 'handen. Indien zulks is gebeurd- dan moet nog bewezen worden, dat hij werkelijk over de grens is geweest en dan is teruggekeerd'. Indien de gendarmerie b.v, een man in den -trein stópfrSyoor Luxemburg, en. deze te Aarlen uit den trein springt en naar Brussel terugkeert, zal hij niet kunnen worden veroordeeld' wegens banbreuk. Zoo dat een uitgedrevene Het; lang kan uithou den alvorens hij werkelijk definitief over de grens is gezet Verblijfsvergunning.' De Britsche gezant; sir Nevite Bland, vergezeld door Lady Bland, den pers-at- taché lord Chichester en den honorary attaché mr. Elliott heeft een bezoek aaa de Sunlight fabrieken te Vlaardingen gebracht Het gezelschap met de directie de Sunlight fabrieken bij de bezichtiging van het bedrijf. vu De middenstand klaagt Zooals gezegd komen de klachten in de eerste plaats van dm handeldrijvenden middenstan, die er rekening moe hoeft te houden, dat tal van vreemdelingen zich in de stad' weten te vestigen, en zich spoedig weten bezig te houden met een of ander artikel, dat veel handenarbeid! vraagt, dien zij goedkoop leveren, met ontduiking van de sociale en fiscale wet ten, waardoor zij er in slagen zich op sommige plaatsen in te dringen. Men ver klaart zelfs, dat sommige warenhuizen vaste klanten zijn van deze lieden. Hoe dan ook heeft men in alle kringen sterk den indruk, dat de normale ver houdingen ver zijn voorbij gestreefd en dat maatregelen zullen wenden genomen. Het is echter een bijna hopeloos geval, dat een humanitair en politiek karakter heeft en bovendien ook slechts kan wor den opgelost door een wijziging van de wetgeving, met tevens een versterking van de politie-organisatie, die belast is met het toezicht op de vreemdelingen. De be staande wetgeving op de vreemdelingen dagteekent van veertig jaar geleden en de Er worden* 'taf van voorstellen gedaan om het vreemdeïingenregiem te verbeteren. De verblijfsvergunning zou worden, gewei gerd aan iederen vreemdeling, die een be drijf uitoefent": waarin 5 t.h. werkloozen worden geteld:Zoolang de economische melaise duurt zou ook elke verblijfsver gunning worden geweigerd' aan ieder vreemdeling, die een handel wenscht te drijven. Let wel, dat deze bepalingen prac- tisch sedert geruimen tijd? gelden, doch er wordt niet voldoende die hand' aan gehou den. De verblijfsvergunning zou worden ingetrokken wanneer een bedrijf wordt uit geoefend, dat .'niet was aangevraagd'. Het zelfde zou gebéuren voor diegenen, die er worden op .Intrapt, dat zij de fisedle'en sociale wettejxiVliiet eerbiedigen. Vreemde lingen .zouden'Slechts onder hun. persoon lijken ,naamc.mpgen handel drijven en niet onder een naamloozeii firmanaam. Boven dien zouden de vreemdelingen, die naar de grens worden gestuurd en terugkomen zond eryorrru.van proces worden gevan- gën gezel,. De vTeemdehngenkwestie wordt een vi tale kwestie vqot den Staat en afgezien van degenen, éjie in het land' op normale wijze, zijn gevestigd sedert jaren, en die niet het minste, gevaar zullen of kunnen loopen van te, worden verontrust, zullen maatregelen niét uitblijven. Iedereen, die dit vraagstuk reeds hoeft overwogen weet hoe hard het soms is tegen ongelukkige buitenlanders, vooral in de huidige omstandigheden, maatregelen te moeten nemen. Voor degenen, die leven op den zelfkant van de gemeenschap stelt de kwestie zich niet. Tegenover dezen wordt ix-ouwens reeds lang zoo krachtig mogelijk opgetreden, hoewel politieke 'in vloeden steeds een zekere bescherming heb ben uitgeoefend. De regeearing zal ver plicht zijn maatregelen te nemen om den middenstand' te beschermen^ en dan-, is te verwachten, dat ook lieden, die op zich zelf belangstelling verdienen, daarvan 'd'e slachtoffersworden. Wat dé in België gevestigde Nederlanders betreft is bet dui delijk, dat zij tot deze buitenlandiers be- hooren, die het rustigste element vormen en dat, welke maatregelen ook zouden worden genomen, zij daar geen nadeel kun nen van ondervinden. Sport De Schiedamsche Wandelaar. 1 Morgen zal D.S.W. haar eersten trai- ningstocht houdten voor de adspdrant-af- deeling over een afstand' van 15 k.m. Ver- -trek om 2,30 van het postkantoor. Op Maandag 2en Pinksterdag worden er tochten gehouden van 35 en 45 k.m. .Ver trok van de loopers om 8 uur van hst clubhuis. 1 i Oké .wandellohcL I Oké ontving, reeds vele inschrijvingen voor de door haar uitgescljreven nationale afstandsmarsehen op 3 en 4 Juni. De. inschrijving sluit 27 Meidaarna wor den de inschrijfkosten met fÖ.10 verhoogd. Maandag 2en Pinksterdag neemt Oké deal aan de Groene Kruisliefdadigheidsmarsch 'te Delft over een afstand van 25 K.M. te: prima mooi slang met canvas inlage, gaat jaren mee en kost maar 23 ets. per Meter. Verder hebben wij voorU alle soorten sproeiers en klemmen, waterdieven en kranen. Maakt u soms zeif een raamhor? Wij hebben yoor U pracht blauw'of groen horregaas in maten vanaf 18 ets. per Meter. Verder ookalle "soorten koperen en bronzen of pors. nagels' en band. KOMT EENS EVEN KIJKEN! Hoogstraat 67-69.. Teiel 68436 Grand Thaiia Glympia Studio *32 Passage Theater \*HL Buitengewoon mooie wandel schoen m. dub bele zolen, in bruin en zwart Boxcalfs Pracht model, in oxblood en zwart >^HW0$y Ideale Zomer schoen, licht en luchtig in bruin en zwart box calfs Elegante leest in roodbruin (oxblood) en zwart boxcalfs Sportief model, uitstekende pas vorm in rood bruin (oxblood) en zwart bpx- calfs Rotterdam s Hoogstraat 353 - 355 - Binnenweg. 102 Gröëfië 'Hilledijk 262-264 - N. Binnenweg 379' .Schlèdai^èéH^gët^t^. koek Broersvest - Dordrecht s yvan Woensel'^^^ mam De' deelnemers-aan het Intern. Spoorwegcongres maakten Donderdag een excursie-naar. Middelburg. !r. W. Hupkes, directeur der Ned. Spoorwegen (rechts) en de héér Petroro, hoofdinspecteur der Italiaan- sche Spoorwegen in typisch Zeeuwsch' gezelschap '•'I BEZOEKT DAN IN ELK GEVAL: Fred.Astaire en Ginger Rogers in de rollen van VERNOrJ EN IRENE CASTLE. „KOM JE OOK OP DE RACES?", met Dick Powell en Anita Louise. Dick Foran in „DE HELDEN BRIGADE". Als tweede attrac tie: „HUP, JOE BROWN". Danielle Darrieux en Albert Prejeanln ,,'n REUZE TYPE". (SCHIEDAM) „DE DRIE MUSKETIERS". Jn het vóórprogramma: .".tiTTTLE MISS BROADWAYMr

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 8