HSU- Laatste Nieuws Kraandrijver verdronken Feestavonden Verwachting Hervorming vredesorganisatie der landmacht Voetbal H.B.S. en D.F.C. blijven in de eerste klasse Bij een ruzie een ruit ingeslagen Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws Spelen met vuur Beurs van Amsterdam Sport BINNENLAND. a BINNENLAND Het auto-ongeluk te Nijmegen Het familiedrama te Meerssen BUITENLAND Petroieumvergasser omgestooten 7* huizing en spr. zeide nu reedis volmondig zijn steun toe om te krijgen wat Martmit noodig heeft Hg feliciteerde vervolgens dm aanvoer der van het eerste elftal, "waarbij hg den wensch uitsprak, dat de vereemging steeds op dezelfde sportieve marnier zou voort gaan om te bereiken wat op voetbal ge bied bereikt kan worden. Namens D.H.S. sprak vervolgens de heer J. Brassaard, namens S.F.C. de heer S. de Jong, namens Sebiedlajn de heer J. Herben en namens O.V. de heer P. Swa rt De heer M. Stavenga sprak namens den Schiedamschen Bond voor Lichamelijke Oefening en zeide dat de S.B.L.O. ervaren heeft dat het bestuur van Martini i voor de belangen der vereeniging steeds op de bres staat Zooals het eerste elftal heeft gespeeld, zoo heeft het bestuur de zaken behartigd, "oor de toekomst gaf spr. het be«tmir de verzekering van de noodige medewerking. dooris spraken nog de heeren J. Bergijk, namens den R.V.B., J. Ker- del, voor de S.V.V. snpporiersvereeniging Door Weer en Wind, en J. de Waal voor de supportersvereeniging Hermes-DVS Verscheidene sprekers boden namens hun verenigingen bloemen aan, .zoodat achter het voetlicht tenslotte een dichte haag van Uenrige bloemstukken stond. De voorzitter heeft ieder der spre kers dank gebracht voor hun gielakwen- schen. en tenslotte dit meer officieel© ge deelte van den avond gesloten. De avond is verder zeer gezellig yerloo- pen. De conferencier Leen de Brrnjn" droeg daar het zijne ruimschoots toe hij, o.a. met een speciaal aan Martinit gewijd lied, dat onmiddollfk „insloeg". Na afloop is nog eenigen tijd gedanst Tan zijn kraan in de Wilton- haven gevallen. Hedenmorgen half 12 is de 29-jarige kraandrijver J. K., uit Keihei en Spa- j land, in de Wiltonhaven gevallen en verdronken. K. was bezig met het vervoeren van vrachten met zijn kraan. Tusseben twee vrachten, in, toen de kraan op een steiger stond, is hij uit zijn huisje gekomen om staande op een betonnen balk, de wielen te smeren. Daarbij heeft K. zijn evenwicht verloren. Niemand heeft den man zien vallen; wel heeft men een plons gehoord en kort daarop K, in de diepte zien ver dwijnen. Er stond ter plaatse slechts 2 meter water! Onmiddellijk werd met dreggen begon nen en na 10 minuten werd de drenkeling opgehaald. Onder leiding van dr. Van der Griend is kunstmatige ademhaling toege past, doch zonder Succes. Het stoffelijk overschot is pier politiebrancard naar de algemeen© begraafplaats overgebracht. Het smeren van do kraanwiefcn' op die W^jze, als K. hedenmorgen deed, is niet Er is ook een houten plan- aanwezig, waar dat smeren kan ge ren. j i i G. T, B. Ra voetbalvetreeniging G. T, B. vierde negende jaarfeest Zaterdag in Tivoli. middags waren voetbalwedstrijden ge- tusschen. de beide elftallen van EL en twee ploegen van de gemeen te Hcshtbedrijven te Breda. G. %l B.a iooW met 0—4, maar G. 31 Rb won toet B—31 I Daaïna had een gemeenschappelijke kof fietafel plaats, i De avond werd geopend door den heer f. Schrumpf, dia de vertegenwoordi- van enkele zastórvefpeenigingien wei- heette. I Enkele felicitaties werden uitgebracht, •waaronder door den heer AL Maliens, pit Breda, die G. JE. B. uitnoodigde om 9 September a.s. naar Breda te komen om bet eerste lustrum van de Bredasche ver eeniging mee te vieren. De heer Wi J. Schot, eeae-voorzitter, beeft de prijzen uitgereikt en daarna werd1 de avond gevuld met een bont programma, verzorgd door het gezelschap-Van der Mao- sen. Gerard v. d>. Ma es en trad op als confe rencier, mr. Ritoli verzorgde een musical act, Jetty Daniels zong enkele liedjes en de Kilima Hawaiians hadden eveneens veel succes. Na afloop werd gedanst. Ontspanning. De tooneelvereeniging „Ontspanning" had Zaterdag, ter gelegenheid van het zes- Jarig bestaan een feestavond belegd in Harmonie. De avond werd geopend door den heer Jac. de Groot. Een bont programma werd onder leiding van den heer H. P. Boef uitgevoerd, met zang, schetsjes en een korte klucht. Het bestuurslid, de heer A. Nijman, werd gehuldigd. Van Houtens band zorgde voor muziek tijdens het bal. Geslaagd. 1 Voor het eindexamen 5 jarige handels avondschool Kennis is Macht te Viaardin- gen zijn geslaagd de heeren H. J. Kalishoek en A. B. de Hondt, van* hier. AGENDA. i SCHIEDAM. Monopole Theater, 8.15 u. 1. De sport- koningen. 2. Rin-tin-tin, lederen dag mafinée. Passage Theater, 8.15 uu. 1. Mr. Moto's laatste waarschuwing. 2 -Orkaan, 12 Juni. Lange Haven 59a (Kerk der Mormonen) 8.15 uur. „Eannonla** Psychometrische seance door me vr. v. d. Ster-Veniuyn. 12 Jtmi. Jolianakerk, 8 uur. Prof, dn. K. Schilder: De gemeene gratie. 12 Juni. Gebouw Eendracht, 8 uur. Ver gadering CJ7N. Spreker L. de Visser. 14 Juni. Vereenïgingsiokaal, 8 uur. Chr. Hist. Unie. Spreker «lr. Niftrik. 14 Juni. Volksgebonw, 8 uur. S.D.A.P.- verkiezingsvergadering. Sprekers mevr. Bcnthem en J. Dinkelaar. ROTTERDAM. 12 Juni. Tivoli Schouwburg, 8.30 uur. De Rotterdammers „Knap Sammetje". 12 Juni. Openluchttheater Dgfczigt, 8 uur. Coooert Rotterd. Phiib. Orkest O.I.V. Eduard FHpse. 13 Juni. Wilhelmmakerk, Oranjeboomstraat, 8.15 u. Orgelbespeling Feike Asma. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. De branieschopper; 3 man in de sneeuw. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. De branieschop per. Corso. Van 11 u. af dood. De wildzang. De Doelen (Lumière). 2.15 u. 8 u. Gesto len leven; De generaal speelt hoog spel. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 ul Ladxtdcdvels der Marine. OJympia. 7 u. 9.15 u. Sheriff Gassidy; Hol lywood. Prinses. 2.15 u. 8.15 u- Zeeschuimers; 3 malle invallers. Scala. 2 n. 7 u. 9.30 u. De avonturen van Robin Hood. Studio. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Vrouwenge vangenissen. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Spionnage in Constantinopel. Medegedeeld deer het K.N.M.Ï, in De Bilt Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Koel weer, zwaar bewolkt met opklaringen, enkele regenbuien met kans op onweer. Matige tijdelijk krachtige Noordelijke tot Noord- Westelijke wind. Divisies werden legerkorpsen. Arlilleriebrigadcs werden op geheven. Bij K.B. van 19 Mei 1939 is vastge steld de „Samenstelling van de Ko ninklijke Landmacht op voet van vre de". In verband daarmee is een nieuw boekwerk „Vredesorganisatie" op de Landsdrukkerij ter perse. De vredesorganisatie der landmacht wordt bij dit Koninklijk Besluit veran derd. De hoofdzaken dezer hervorming komen hier op neer: de huidige (vre- des)divisies woonden legerkorpsen. De brigades worden divisies en do lichte brigade wordt lichte divisie. De artiilenebrigades worden opgeheven en de beide regimenten, van oitoe bri gade worden over dfe divisies ver deeld', rood at er bij elke (nieuwe) divi sie één komt. Door deze hervorming zal er niet al leen meer overeenkomst komen tus- schen de oorlogs- en die vredesorgani satie, maar ook nauwere samenwerking tusschen de verschillende wapens, niet name de artillerie en de infanterie, warden bereikt. Bij de legerkorpsen zal een „leger- korpsaïtilleriecommandant" gaan optre den. Men verwacht, dat deze functies aanvankelijk door de huidige comman danten der artilleriehrigades zullen worden vervuld. Beide beslissingen gisteren ge vallen Et was gisteren, eigenlijk maar weinig voetbal-spanning. De kampioenswedstrijden hadden plaats gemaakt voor den Olympi- schen dag, welke een groote verrassing bracht door de overwinning op de Zuid- SJaviers; de promotie en degradatie-compe titie had-het verloop, dat algemeen ver wacht weld. H.B.S. von met 21 van E.D.O. en BlF.O. stuurde U.V.V. met de zelfde cijfers naar huis, zoodat de zaak bleef zooals zij was. In de eerste afdeeling van de eerste klasse is deze competitie nog niet afgeloo- pen, maar de wedstrijd E.D.O.Hilversum heeft toch niets meer om het lijf. Ook in Dordt heeft vreugd© geheerscht. D.F.O. heeft zich de kans, die haar door S.V.V. geboden is, niet laten ontglippen en U.V.V. geslagen, hoewel de Dordtenaïen met een gelijk spel reeds veilig waren geweest. Wij laten hier de standen van de beide competities volgen: doelp. gesp. gpvv. gel. verl. pat. v.t. 4 3 1—7 11—4 ,3 1. 1 1' 3 H.R.S. EJl.O, Hilversum 3 DJf.C. U.V.V. S.V.V. gesp. gew. gel. verl. pat 4 3 1—7 4 112 3 4 1—32 54 1—9 doelp. v.—t. 9—3 3—5 5—9 Een der slachtoffers overleden. Njjmogen, 12 Juni. Mej Thewissen, die Zaterdagmiddag door een auto van de posterijen alhier werd aangereden, toon de chauffeur bij het uitwijken voor een kind de macht over het stuur verloor en met den wagen op het voetpad terecht kwarn, is aan haar verwondingen over leden. De kinderen hadden geen noemenswaar dig letsel opgeloopen. De kasteelheer heeft in een vlaag va» waanzin gehandeld. Meerssen, 12 Juni. Omtrent het familie drama te Meerssen, dat zich gistermiddag aldaar in het kasteel Groot Vaeshartelt heeft afgespeeld, kan nog nader worden gemeld, dat do dader, de heer E. R. blijkbaar ïu een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Zijn echtgcnoote kreeg een drietal kogels in de borst en moet op slag gedood zijn. Bij zijn ?-restatie, die geschiedde door den burgemeester van Meerssen en de ma rechaussee, legde de heer R. een volledige bekentenis af. Hij was diep onder «Jen in druk van de vreeselijke misdaad. Het on derzoek wordt voortgezet. Strang naar Moskon vertrokken. Londen, 12 Juni. (Reuter-A.N.PStrang is per vliegtuig naar Warschau vertrokken, vanwaar bij naar Moskou zal doorreizen. Tevoren lial hij een bespreking gehad met minister Halifax en den Britschen am bassadeur te Parijs, Phipps, die mededeling deed van liet Fransche standpunt Maisky bracht i ervo'geris een bezoek aan Halifax in het hijzijn van Strang, waarna Halifax en Rhipps zich naar Downingstreet 10 begaven om een conferentie met Chamberlain te hebben. Bosch brand op den Zandberg te Maaobre®. Zaterdagmiddag brak brand uit in de dennebosschen, gelegen op den Zandberg te Maashree. Militairen en burgers bestreden het vuur door middel van tegenbnanden en het ma ken van brandgangen, waardoor zij de vlam men konden stuiten. 3 H.A. dennebosch ging hierbij verloren. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het wegwerpen, van een brandende sigaar of sigaret. Brand bij bet Itembrandtpkin te Amsterdam. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft in de zolderverdieping van het café „Cen trum", gelegen op den hoek van de Korte Reguliersdwarsstraat en het Rembrandt- plein te Amsterdam, een uitslaande brand gewoed. De oorzaak is vermoedelijk hitte- uitstraling van een petroleumkachel, welke geplaatst was in ee" slaapkamer op deze verdieping. Ondanks het feit, dat de brandweer zeer spoedig ter plaatse was en met twee stra len het vuur bestreed, kon niet oorhomen worden, dat de zolderverdieping geheel uitbrandde. De schade is echter gering. Uit den aard der zaak trok de brand op het druk bezochte café-centrum giwle be langstelling. De automobiel der toekomst. De Amerikaansche ingenieur Edwin L', Allen heeft voor het World Engineering Congress dezer dagen te New-York een voordracht gehouden over „De automobiel v«ii de toekomst". Hij voorspelde, dat do auto's in niet ver verwijderde toekomst, voorzien zouden zijn van beweegbare, ge makkelijke stoelen, een zonnetent-dak, bed den, waschtafels en een inrichting voor „air-conditioning". Deze voorspelling heeft zoowel op het congres zelf als in de Ame rikaansche pers sterk de aandacht gelrok ken. Beschonken dader aan verbloe ding overleden. Gisteravond laat kwam een inwoner van Meerssen, W., in beschonken toestand van de kermis thuis. Hij maakte ruzie met zijn vrouw, die dé woning ontvluchtte en bij een der buren een veilig heenkomen zocht. De man volgde haar naar de woning van den buurman en trachtte hier de deur te forceeren. Hg sloeg er een ruit in, hetgeen hem noodlottig werd. de polsslagader werd' doorgesneden. Hevig bloedend werd hij naar het zieken huis Ca! van en berg te Maastricht overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. Veerboot op den Nijl omgeslagen. Op den Nijl bij Mansurab is een veer boot omgeslagen. Van de 25 opvarenden zijn er 18 verdronken. SCUiEDA&L Geboren: 9 Juni: Wilhelmus Johannes, z. \an K. J. A. Meurer en J. Fijneman, Qud- doipschestraat 12. 10 Juni: Wilhelmina Hendnka, d. \an J. Ponsen en S Aafjes, Nassaulaan 75 Overleden: 9 Juni W. L Boekelman, 7 jaar, Br Noletstraat 1 Onnoedige uilgaven voor defensie? Het (nat. soe.) lid der Eerste Kamer de heer Van Vessem heeft den minister van staat, minister van algemeen© zaken, mi nister van financiën a.i., voorzitter van den raad van ministers, en aan den mi nister van defensie de volgende vragen gericht: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het hoofdartikel in „De Standaard" van 2 Juni jj. waarin o.a. het volgende voorkomt: „Van verschillende kanten wordt onder onze aandacht gebracht, dat men van mili taire zijlde toch wel wat al te royaal is met het uilgeven van geld. Er zou meer materiaal zijn gerequireerd, althans voor iangeren tijd zijn gerequiróeid, dan met het oog op de omstandigheden noodig is. Er zouden voor het gebruik van paarden, en personen- en goedesrenauto's, aan eigenaren te hooge vergoedingen, worden betaald enz. De opmerkingen bereiken ons van per sonen, die een krachtige defensie en oen goede grens- en kustbewaking noodzake lijk achten, en de zorg daarvoor toejuichen, maar die tevens van me—ing zijn, dat daar aan niet meer mag worden ten koste gelogd, dan op den grondslag van het onvermijde lijke redelijk is", 2. Zijn de ministers in slaat en. bereid inlichtingen dienaangaande te verschaffen? 3. Zijn de ministers voorts bereid modte te deelen a. Welk bedrag sinds 11 April j,L tot heden ter zake van do buitengewone mili taire maatregelen, zoowel die betreffende aanschaffing van materiaal en uitvoering van werken, als die verband houdende roet het buitengewoon onder de wapenen roe pen en blijven ran dienstplichtigen, in to taal is besteed? b. Welke gemiddelde som per d!ag op heden de kosten ter zak© van do hier Brand te Rotterdam. Vanmorgen omstreeks el fuur is, waar- schijn!ijk' door het omstooten van een pe- troleumvergasser, brand ontstaan op de zolderverdieping van pand 37 aan de Wollé- foppenstraat te Rotterdam, bewoond door de familie G. van der Worm. i In korten tijd stond de geheele verdie ping, die van hout is opgetrokken, ia Echter laaie. De Rottendamsche brandweer was met een aantal slamgenwagens spoedig ter plaatse en ving -met vier stralen den strijd tegen het vuur onder leiding van hoofdman Van den Broek aan, doch men kon niet voorkomen, dat het dak volledig doorbrandde. Binnen een half uur had de brandweer het vuur zoover onder de knie, dat men met de nablnsschjng kon begin, nen. Het huisraad staande op «Je eerste verdieping, kon in veiligheid' worden ge bracht, evenals de meubels van de er naast wonende familie, die de tweede hleJft van de zolderverdieping bewoont. Ook dit deel van den zolder verbrandde voor het groot ste deel. De schade is aanzienlijk. Lmdhonwschnur met kostbare werktuigen afgebrand. Zaterdag is brand ontstaan in de land- bouwschuur, grenzende aan de woning van den landbouwer J. Kamer, gelegen aan den Sloterweg, in de gemeente Haarlem mermeer. Het vuur is ontstaan, doordat een vierjarig jongetje op het erf vlak bij de schuur net lucifers speelde. De brand weer uit Hoofddorp, die spoedig met twee motorspuifen ter plaatse was, wist het vuur te localiseeren, zoodat de wo ning behouden bleef. Een groot aantal landbouwwerktuigen, welke in de schuur stonden, werd een prooi der vlammen. De schade, welke op ongeveer f15.000 wordt geraamd; wordt door verzekering gedekt. Geed&ooper helium. Helium, dat 35 jaar geleden verkrijgbaar was voor 2500 dollar de kubieke voet, is een monopolie van het gouvernement der Vereenigde Staten, dat - thans mededeelt, dat het voor handelsdoeleinden verkrijgbaar bovengenoemde buitengewone militaire lis voor iets meer dan 1 doliaroent de ku- maatregelen bedragen? - lbieke'voet Cartonuagefibriek te Helmond door brand verwoest. Zaterdag heeft m de N.V. Carkmaagefa- briek „Het Zuiden", aan den Kanaaldijk te Helmond, een felle brand gewoed, waar door het bedrijt ernstig gestagneerd is geworden. De brand werd omstreeks elf uur ontdekt in een loods met caxlonvoor- raden en sloeg van hieruit over naar de aangrenzende fabriek. In korten tijd stond ook deze in lichterlaaie, wat gezien het zeer brandbare materiaal, geen verwonde ring wekte. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die met groot materiaal het vuur bestreed. Zij slaagde er in den brand tot de fabrwk te beperken, maar deze is geheel verloren gegaan met de zich daarin be vindende machinerieën. De schade, welke op 50 000 gulden wordt geraamd, .wordt door verzekering op beurs- polis gedekt. De fabriek was ook tegen brandschade verzekerd. Het gebouw zelf was eigendom van de N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Machinefabrieken, eveneens verzekerd. Het bedrijf zal voorloopig min slons vier weken stil liggen. Kinderlijkje opgehaald. Bij het visschen in de Zuid-Willemsvaart heeft een Bossche visscher Zaterdagavond een doos opgehaald. Bij opening bleek deze een lijkje te bevatten van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. De visscher stelde onmiddellijk de politie van 's-Herlogenbosch van de vondst in kennis. Aangezien het Ijjlcje onder de ge meente Den Dungen werd gevonden, werd de gemeenteveldwachter van hel gebeurde op de boogie gebracht. Deze nam hot lijk je in beslag en bracht het naar het zieken huis te Den Dungen over. De officier van justitie te 's Hertogen bosch is van de zaak verwittigd. Boschbraml le Groesbeek. Gistermiddag om ongeveer 1 rif drie is op het terrein van het staaisboschbehecr te Groesbeek een hevige brand uitgebro ken, welke werd ontdekt, - doordat zich hevige rookwolken bover de bo'-schen ver spreidden In allerijl schoot hulp toe. Het vuur werd bestreden door arbeiders van het staatsboschbebcer, particulieren en mi litairen van het te Groesbeek gelegerd ;rensnachtregiincnt. Ongeveer 3 HA.wer- len door het vuur verwoest. Hei is reeds de negende boschbrand, welke in de omgeving vaa Groesbeek in de afgeloopen zeven dagen heeft gewoed. Radiotoestel voor dooven. James J. Morey, een Amerikaansch tech nicus, heeft patent gevraagd, op een radio- ontvang toestel ten gebruike van dooven; Hoog water. 12 Juni uur, 12.23 uur. 13 Juni 1.05 uur, 13 38 uur. KOERSEN OP 12 JUNI 1931) (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. V.K. 87 IBinnenland. A.K.U. 'van Berkol Cert. Calvé SS1/» Nedarl. Ford340 Ned. Gist Spiritus 4157i Ned. Kabelfabriek 618 PhilipsÖ1.G.B.1991/, Unilever185 HEDEN 367,— 7 84 3437, 5197, 201 135 (R nitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S.. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem T. Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cent. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. 19/, 437,, 847, 247, 127, 36»/i. 2867, 282 197,- 437,- 34Vi, 257*- 127,- 367,- 2877, 232 7% 4'/* 4u/„ 58 100 1877, 59 103 187 8127, 8097,— 137, 187i. 107,, 26»/,. 8'Vi. 9l7„ 1937* 1397, 18 7, 107., 277., 8 /,- 9"/,- 10 193 - 1377, Vorstenlanden Handelsver. A'dam 937* 431 927* 427 37, 82 TABAK. 210 1467» 180 212 1477,- 1757, 7 9 SCHEEPVAART. H.A.L Rolt. Lloyd Ned. Scheepv. Unie 1027 1067, 1197, 1Q0 2 SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr Southern Pac Southern Railway C\ 37, 10 H"/., 107, 117* 37,- '107.6- H nI«~ is*/,,— H7s 8 Wisselkoersen. Amsterdam, 12 Juni.. i Loneden 8.8I1/2, Berlijn 75 50, Parijs 4.99, Brussel 32.04, Bern 42.42 1/4,, Ko penhagen 39.371/2, Stockholm 45.42t/2, Os lo' 44.30, New-York 1.88 3/16, Milaan 6.40, Prolongatie 3/4 0/0'. 1,

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3