Geslaagde Olympische Dag K.L.M.-lesvliegtuig verongelukt TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Ondanks den regen een goed gevuld stadion. De zomersporten leden onder de weersom standigheden. De ZuM-Slavisehe gasten in de modder I Het Bondselftal wint met 4-1 van Zuid-Slavië BINNENLAND Vereen. „Nederlandseh Fabrikaat" Neergestort op het Vlissingsche strand en in brand geraakt. De drie inzittenden gedood. De traditie wil, dat op den jaarhjksclien Qlympischen dag het zonnetje sch-gnt, dat er een temperatuur heerscht, welke uitste kend is voor de zomersporten. ïlet was gisteren, alsof De Bilt nu eena wilde aantoonen, dat het ook nog anders kan. In stroomen viel de regen neer, van de •"Toege morgenuren af tot bg half zes in den middag. Regen, regen. Maar 55 000 toeschouwers hadden, van tevoren dan altijd, hun kaar ten gekocht en dus waren de tribunes vol. Regen, regen. De wielerbaan dreef, met het gevolg, dat de wielerwedstrijden letter lijk in het water vielen en het sprintje, dat aan het slot nog kon worden verreden, was het aankijken niet waard. Het was jammer, dat de aan de hitte en droogte gewend zijnde Italiaan Astolfi, daan oor alleen naar Amsterdam moest komen. Regen, steeds maar regen. Op de athle- tiekbaan stonden plassen en de modder vloog de loopers om de ooren. Regen, regen. Het was een. hopelooze taak voor de gymnasten, die in Juin witte kleedij zich op het natte koude ve!d moes ten wentelen en na hun uitvoering in het zwart terugkeerden. En loch is deze Olympische dag vol komen geslaagd. De opbrengst, welke zeker niet gering was, komt geheel ten goede aan de training voor de Olympische spe len te Helsinki, zoodat alle sportbonden geholpen zijn. De komst van Prins BernhanL Prettig deed de belangstelling van Prins Bomhard aan. De hooge gast kwam bij het begin van de tweede helft van den voetbalwedstrijd en vertrok aan het slot van Loj springconcours. Met bizendere interesse volgde de Prins de verschillende num- m»r«, daarbij voorgelicht door den presi dent van het Ncderlandsch Olympisch Co mité, mr. A baron Schimmelpenniuck van der Ove. Het was teekenend voor de gezellige ste nming, welke er in het stadion heersch- te, dat de Zuid Slavische voetballers veie hartelijke applausjcs kregen, wanneer zij aardige staaltjes ran hun kunnen demon streerden. Paardensport eischl stilte. Storend was alleen het medeleven van het publiek bij het springconcours. Het is nu eenmaal noodzakelijk, -dat er volkomen stilte heerscht bij dezen tak van sport, waar zooveel gevergd wordt van ruiter ea paard. Doch bij het omverwerpen van een hird^mio ging er een oorverdoovend ,,gfcz"..nt' op en wanneer een ruiter op het nippertje een obstakel zonder fouten nam, weerklonk een enthousiast gejuioh. De wedstrijden. Over df wedstrijden zelf is niet zooveel meer te vertellen. Osendarp was de on bedreigde winnaar op de 100 meter en hij leidde zijn club ook naar de zege in de estafette. Spannend was de kamp tus sen en Emery en De Ruijter op de 1500 meter, al kwam men niet binnen de 4 minuten-grens. Fanny Koen vormde een klasse op zichzelf, hij de dames: zij won de 100 en de 200 meter, zooals zij wilde. Luitenant Gruppelaar en „Peter Pam" vormden de beste en snelste combinatie bij bet springen, terwijl ook ritmeester Pahud de Morfanges met „Madel wie du" een uit stekenden indruk maakte. En ten slotte was Derksen eerste in de sprint en won het tandem OomsLeene met vele lengten voorsprong. Alle doelpunten in de eerste helft gescoord. De hoofdschotel van hel programma van den Olympischen Dag, de voetbalwedstrijd) lusschen het officieus NederlamdSch elf tal en Zuid-Slavié, heeft niet de spanning Op den hutsten dag van het internationaal «onconrg hippiqu© fe Bassum, won luitenant Droppel** het springconcours, na afloop waarvan hij door Z. K. H. Prins Bern- i»*d werd gelakgewenseht. gehad, die men er van verwacht had. Roem en roep waren den Zuid-Slavi- schen voetballers vooruitgegaan: Enge land hadden zij in het zand doen bijten. Italië bad slechts met de grootst© moeit© een 21 overwinning kunnen behalen, na een wedstrijd vol emotie. Ons elftal zou dus voor een zeer zware taak ge steld worden ©n de uitslag was met geen mogelijk te voorspellen. Maar het is anders geloopen. De gasten zijn gewend op harde en droge terreinen te spelen en het glibberig© veld en d© rastadig vallende regen, moeten hun dus parten gespeeld hebben. Onze spelers war ren hier dus in het voordeel, maar ©an verschil van drie doelpunten wordt niet daardoor alleen verklaard. Neen, het Ne- derlamdsche spel was veel productiever, evenvwichtiger en zekerder. t De Zuid-Slaven speelden niet onver dienstelijk. Individueel lieten zij aardige dingen zien. Zij waren vlug, speelden vaak met veel vuur, zij voerden ook ©en be hoorlijk samenspel uit, maar zij hielden dat meestal te kort En schotvaardig wa ren zij niet. Bij het beoordeelen van den wedstrijd' moet wel ©en duidelijk verschil tusschen de eerste en de tweede helft gemaakt wor den. Vóór de rust hadden de Zuid-Sla ven, behalve tegen hun tegenstanders, ook tegen de omstandigheden van weer en veld te kampen. Vooral in den aanvang ging hun dat niet al te goed' af en zoo gebeurde het, dat Nederland na negen minuten spelens een voorsprong van twee doelpunten had: Het eerste werd reeds na drie minuten met een fraaien kopbal gescoord door Lemstra, uit een goeden voorzet van De Harder. Het tweede ont stond uit een prachtig, ver en bard schot van Smit, dat de Zuid-Slavische verde diging volkomen verraste. Do geheele Nederlandsohe voorhoede speelde een goede partij. Op de vleugels waren de Harder en Drager zeer actief. Sr el brachten zij op en ook hum voor- zetien mochten er zijn Het binnentrio was door het opnemen van den Friesolien spe ler Lemstra zeker niet verzwakt. Lemstra heeft voldaan. Later was hij wat zwakker dan in het begin, doch zijn spel bleef steeds van behoorlijk., gehalte. Vente had een "goeden dag. Hij verdeelde het spel aóod, was snel en gevaarlijk en, een be langrijk ding: hij schoot veel <n goed. 'Muit heeft "weer heel wat werk verzet en ook hij spaarde zijn kruit niet. Zoo was het een voorhoede zonder zwakke plekken, die de Zuid-Slavische verdediging het vuur na aan de schenen legde. En aangezien die verdediging met al te vei lig was, ontstonden er voor Nederland vele kansen. Zoo had de doelverdediger Low- ritsj het moeilijk. Heel wat gevaarlijke seho ten en kopballen heeft hij onschadelijk ge maakt en hij behoorde tot de beste spe Iers van het Zuid-Slavische elftal. In het Nederlandsohe doel speelde Dijk stra beter dan we de laatste wedstrijden van hem gewoon waren. Beheerschter en rustiger was zijn spel en hij stelde zich goed op. Daarom was het jammer, dat hjj er waren 26 minuten in de eerste helft gespeeld - den bal, die hard door Petrowitsj werd ingeschoten, niet klem- vast kon houden, zoodat Perlitsj den stand op 21 kon brengen. Wilders en Caldenhove wisten, boe zij bet korte aanvalsspel moesten behandelen en zij vormden een heohten muur, dien de tegenstanders niet konden foroeerem. Ook ten aanzien van de middenlinies valt de vergelijking tusschen, beide elftallen in het voordeel van Nederland uit. Wel was Stam niet op zijn best, maar Artde- riesen en Bas Paauwe maakten dat dioor hun betrouwbaar en intelligent spel goed. Aanval en verdediging steunden zrj naar behooren. Van de Zuid-Slavische midden linie kan dat niet gezegd1 worden. Diie speelde niet slecht, maar ook niet buiten gewoon goed. En aan de fouten, die in de verdediging gemaakt werden, had zij ook deel. Van een dier fouten profiteerde Vente prachtig, toen er 32 minuten gespeeld! waren. Door een missen van een der Zuid' Slaven kreeg hij den bal op grooten af stand van het doel vrij. Hij loste een ko lossaal schot, dat in den uitersten hoek van het Zuid-Slavische doel verdween. Ze ven minuten later kwam De Harder voor Lowritsj te staan. Hij schoot tegen den doelveidtediger, doch toen de bal van diens lichaam terugsprong, s'ooorde onze links buiten. Zoo ging de rust in met een stand 41 voor Nederland'. Een veilige voor sprong. Na de rust bleken de gasten op het gladde veld ingespeeld Je zijn en toen kon men ook zien, dat zij wel weten, wat voet- is. Toen kon men goed© spelstaaltjes en handig samenspel zien. Maar hoe handig ook vaak de bal werd) opgebracht, het sa menspel bleef klein en kort en doorzich tig. En hoewel het spel in de tweed© helft meer verdeeld' was, het bondselftal kreeg de beste kansen. Doelpfunten werden er niet meer gemaakt. Tegen het einde was er zelfs een periode, dat d© Zuid-Slaven voortdurend op de Ne- derlandsche helft speelden Het ernstig vliegongeval met het K.L.M.-lesvBegtnig „Krekel" op het strand t» Yli&singen, heeft ara de drie inzittenden het leven gekost. De ruïne van het teestdL Terwijl de tifi yérs treek, werkte Ne derland zich weer 'los, zoodat in een periode van gelijk opgaand! spel het eind signaal klonk. De opstelling der ploegen luidde als volgt Bondselftal doel: Dijkstra (Z.F.C.); achter: Wilders (Blauw-Wit) en Calden hove (D.W.S.); midden: Stam ;(V.U.C.), Anderiesen (Ajax) en Pauwe (Feijenoord) voor: Draeger (D.W.S.), Lemstra (Hee renveen), Vente (Fejjenoórd), Smit (Haar lem) en De Harder (V.U.C.). Zuid-Slavië doel: Lowritsj; achter: Andjelkowifsj en Pozega; midden: 'Manola, Dragtsjewitsj en Lech- ner; voor: Glisowitsj, Petrowitsj, Ziwkowitsj MatoSitsj en 'Perlitsj. - Algemeen® ledenvergadering te Rotterdam. De algemeene ledenvergadering der Ver- eeniging „Nederlandseh Fabrikaat", zal op 7 Juli a.s. in de Diergaarde te Rotterdam worden gehouden. De voormiddag is gewijd aan het afdoen ran de gebruikelijke vereertigingspunten, waarna prof. mr. G. W. J. Brum ©en le zing zal houden over het onderwerp „De beteekenis van de binnenlandsche markt voor de Nederlandseh© industrie in sa menhang met de belangen van onzen ex port en import". In den namiddag .zal na een gemeen- schappelijken maaltijd een bezoek wor den gebracht aan het vliegveld' „Waal haven", waaraan verbonden een bezoek aan de N V. Koolhoven vliegtuigen en een uitgebreide rondleiding door- de hangars niet vliegtuigen, tentoonstelling enz., door deskundige K L.M.-rondleiders. Colenbruderfends. - Naar wij vernemen heeft Z.K.H. Prins Bemhard het beschermheerschap vhn de vereeniging „Oolenbranderfonds" aanvaard. Een buskrnitfibriek in Rijswijk. Bij Kon. Besluit is, uit overweging, dat het wensoheJijk is de mogelijkheid' te ope nen om de inrichtingen, als bedoeld in art. 24 der Hinderwet (inrichtingen be stemd tot vervaardiging, verwerking en )>e- waring van buskruit en andere ontplofbare stoffen) te decentraliseeren, in de gemeente Rijswijk een terrein aangewezen, waarop zoodanige inrichtingen kunnen worden op gericht en in werking gebracht. ■De Tweede Kamer vacature-Van der Putt. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer K. L. H. van der Putt als lid' der Tweed© Kamer, tot lid van die Kamer benoemd' verklaard! mr. Kj. L, O. AL I. baron De Wajkerslooth de Weerdesteijn te Utrecht. Daar ingevolge de gemaakte afspraak in de R.K.S.P. de heer De Wajkerslooth alleen voor den kieskring Utrecht als plaatsver vanger zou optreden, terwijl de vacature- Van der Putt geldt voor den kieskring 's-Hertogenboscb, waarvoor het oud-Tweede Knier lid F. AL Schaepmaa eerste plaats vervanger is, kan worden aangenomen, dat de heer De Wijkerslooth voor de benoe ming zal bedanken en dat de heer Schaep- man derhalve in de vacature zal worden benoemd verklaard. Zaterdagmiddag te ruim half vijf is de luchttaxi van de K. L. AL, de P.HL A.J.K. „Krekel", een Koolhoven F.K. 43, welk toestel ook gebruikt wordt voor de opleiding van verkeersvliegers, boven 't Vlissingsche bad strand op ge ringe hoogte bij het maken van een bocht afgegleden- en neergestort." Het vliegtuig kwam terecht op bet bad- gedeelte, vlak naast liet strand voor zonne baden, waar de badgasten op dat oogen- blik rug aan rug lagen te zonnen. Het toestel kwam met den neus naar voren en met een harden slag op het strand en vloog onmiddellijk in brand. Toegesnelde badgasten, omstanders, matrozen, soldaten en politie namen on middellijk de h lusscliing ter hand door middel van het werpen van zand in de hoogoplaaiende vlammen. Enkele minu ten later was oofi de Vlissingsche brandweer op het strand aanwezig. De drie inzittenden, alle drie jonge- mannen, kenden kort hierna uit bet toestel worden bevrijd. Zij bleken reeds overleden te zijn en hun lijken waren deerlijk verminkt. Zij moeten onmid dellijk bij het neerstorten van het toe- stel gedood zijn geweest. De slachtoffers. Het waren twee leerlingen van de rijks- opleiding voor verkeersvliegers, de 19-jaaige Van Tijen uit Vhssingen en de eveneens 19-jarige Faber uit Amsterdam. De derde inzittende was de 25-jarige A. de Visser, rijksemployé van liet vliegveld Haamstede. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn per brancard en, per ziekenauto door le den van het Roode Kruis naar het Bethesda Ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Toen de Vlissingsche brandweer werd gealarmeerd, was zij juist met vele Neder landsohe en Belgische gasten en autoriteiten m de nieuwe brandweerkazerne bijeen ter feestelijke opening van dit nieuwe gebouw. Het toestel cirkelde kort na vier uur bo ven het Vlissingsche strand, waar het op dezen mooien, zomersolien Zaterdagmiddag zeer druk was. Er werd druk gezwommen en zeer velen lagen in hel zand te zonnen op het strandgedeelte van het bad, dat daarvoor is bestemd. Di de hecht afgegleden. Het toestel, dat zeer laag vloog, trok' de belangstelling van allen, die op het strand verkoeling zochten. Terwijl het toestel een bocht maakte, zagen de menschen plotseling tot hun groote ontzetting, dat het Kleine vliegtuig van een hoogte van circa 100 meter afgleed en naar beneden stortte. Alet een geweldigen smak kwam het toestel op het strand terecht, op slechts zeer geringe afstand van de badgasten. Het mag een groot wonder worden ge noemd, dat niemand door het neerstortende toestel werd getroffen. Van alle zijden ren den de menschen naar de plaats, waar het toestel, dat onmiddellijk na het neerstorten in brand was gevlogen, terecht was ge- Komen. Dappere reddingspogingen. Alet zand, dat in een zoo overvloedige massa aanwezig was, trachtte men het hoog oplaaiende vuur te dooven, doch aanvan kelijk bleven deze pogingen zonder het ge- wenschte resultaat, omdat de vlammen een zoo groote dutte verspreidden, dat de bran dende wrakstukken bijna niet waren te na deren. Enkele dapperen trotseerden echter ihet vuur om te trachten de inzittenden uit het wrak te trekken, doch hoe moedig zij, 'hierbij ook te werk gingen, steeds dreven de vlammen hen weer terug Daarbij kwam nog, dat oc inzittenden in diet toested vast bleken te zitten. Terwijl de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer van Vhssingen zich naar de plaats van de ramp spoedde, trachten de omstanders nog een wanhopige poging te doen het vliegtuig om te gooien. Zou dat lukken, dan was diet misschien mogelijk! de inzittenden te bevrijden. Inderdaad' slaag de men er in het verongelukte en nog steeds brandende toestel gedeeltelijk om te trekken. Nu bleek liet mogelijk te zijn één der inzittenden Vain Tijen uit het vliegtuig te bevrijden. Hij Week reeds overleden te zijn. Intusschen was de Vlissingsche brand weer gearriveerd. Nu waren de vlammen spoedig geblusöhl en konden ook de lij ken van de twee andere inzittenden uit de wrakstukken worden bevrijd. Het duurde nog geruimen tijd alvorens de identiteit van de drie slachtoffers kon worden vastgesteld. Groot was de ontroe ring, welke zich van de honderden, die het ongeluk voor hun oogen "hadden zien ge- beuren en met groote dapperheid hadden getracht hulp te bieden, meester had ge maakt, doch deze ontroering werd dubbel groot, toen kwam vast te staan, dat twee der verongelukten Vlissingers waren: Van Tijen en De Visser. Laatstgenoemde was liavenmeester van Haamstede en was sinds korten tijd getrouwd. In Zeeuwsche korf. halkrmgen was lij een bekende figuur. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van het vliegtuig een bocht, die hij boven diet strand op betrekkelijk lage hoogte maakte, te 'kort hebben genomen, waardoor het toestel afgleed met het bekende nood!, lottige gevolg. De wrakstukken werden onder bewaking gesteld, totdat deskundigen waren gearriveerd om een onderzoek in te stellen. R. van Tijen, geboren 5 December 1919 te Vlissingeu en G. Faber, geboren 13 Fe bruari 1920 te Amsterdam, waren leerlingen "vair de rijksopleiding voor verkeersvliegers.' Reeds zeer geruimen tijd waren zij in hef bezit van 'het vliegbrevet A en zij zouden binnenkort lum opleiding voor verkeersvlie ger hebben voltooid. Zij maakten dezen Za terdagmiddag een oefënvlucht met de „Kre- - kei" van Schiphol van Haamstede naar Vlissingen. In Haamstede was de. Visser in het vliegtuig gestapt om bet laatste ge deelte van de vlucht mede te maken. Het lot heeft echter gewild, dat de drie jonge mannen kort voor het eindpunt zij» verongelukt. I DER MAANDAG 12 JUNI 1939. No. 22193.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5