2L«S D.K.W. De opening van den Volksraad arco TWEEDE BUi SCHIEDAMSCHE COURANT -IF ■-:>** KOMKOMMERSLA Rede van den gouverneur-generaal. Indië's begrooting heeft een tekort van 40 T.illioen. Zware lasten van de defensie. Nieuwe finan- cieele voorstellen. Yf; GEPANEERDE Gemengd Nieuws Invalide-wagentje door tram gegrepen GEBR. WINKELMAN, WESTVEST 4, J 1 De gouvemeur.generaal heeft heden de nieuwe zitting van den Volksraad geopend. Aan zijn rede on tl oenen wij tiet volgende: Toen in 1937 gewag kon worden gemaakt van de verbetering welke de economische toestand van NelerlandsclUndie te zien «gaf, moest aanstonds een voorbehoud wor den gesteld ten aanzien van de duurzaam. Iheid der ingetreden wending. In 1938 moest •worden erkend, dat de economische om standigheden zich in mm bevredigenden zm hadden gevrtjzigd. De politieke en eco nomische onzekerheid op internationaal ter rein, welke als de voornaamste oorzaak daarvan moest worden beschouwd, be. [heerscht den toestand tot dezen dag. Tot tweemaal toe namen in bet afgeloopen zit tingsjaar de spanningen in Europa zelfs een bizonder dreigend karakter aan. Al kon ook toen de vrede worden bewaard, de tegenstellingen zijn in verscherpten vorm gebleven. Het Japanscb.Chineesche conflict duurde onverminderd voort. Verdere opvoe. ring van bewapening Keek van een en ander bet onafwendbaar gevolg, algemeen economisch herstel bleef uit. Terughouding bij 'aankoop van grondstof fen en verbruik'svoorra den drukte onzen uitvoer en bet prijsniveau daarvan. Het haal delsverkeer met landen, welker economie tot op zekere boogte op voet van oorlog !is ingericht, ondervond in toenemende mate de belemmering van stringente deviezen- regelingen. Daartegenover stond we'is waar een toenemende vraag naar voor bewape. ning essentieele goederen, alsmede vorming van oorlogsvoorraden, doch een meer duur. zame bate valt van een bierdoor gesti. muieerde ontwikkeling van den export niet te verwachten. Wij zijn wat dit aangaat niet verder dan ten vorigen jam Zou Indie er mmidde's in slagen bet huidig niveau van zijn uitvoer in algemee. nen zin. te .handhaven, dan zou vooral bij eenige verbetering van prijzen in de zwak. ste categorieën van zijn voortbrengselen, taSthans kunnen worden gezegd, dat voor een verdere ontwikkeling van zijn volks, huishouding de gronds'ag behouden Heef. De binnenlandsrbe handel. Het is een verheugend feit, dat de- weer. - stand dien de binnenlaadsche goederen ruil aan de schokken van de conjunctuur kan •bieden, met bet jaar sterkier Kijkt te woïdên. In 'toenemende mate voorziet Ne. derlandschindië in eigen behoefte aan voe- dingsmidde'en. Het interinsulai r verkeer wint relatief aan beteekenis, vooral voor Java. De waaide van den gezamenljken in. en uitvoer van NederlandscbJtndiê met het buitenland bedroeg in 1938 rond 45 pCt, die van Java 38 pCt. van 1929. Daarentegen was de handel met Java met de buitenge, westen'in 1938 nog 60 pCt. vain dien van 1929. Java's bande! met de buitengewesten was in 19281929 20 pCt. van zijn handel met bet buitenland. Dit percentage is thans tot 35 gestegen. Het welvaartspeil. Het ten vorigen jare reeds .vermelde ver. schijnsel ,dat de dalende conjunctuur zich over bet geheel genomen in de buitenge, westen sneller en scherper doet gevoelen dan op Java en Madoera, openbaarde zich ook in het afgeloopen jaar. Niettemin bleef bet bevo'kingsinfcomen daarginds aanmerke. lijk grooter dan blier. De a's gevolg van de crisis ontstane wel. vaartsverschuivingen blijven in enkele stre. ken van Java voelbaar. Waar zij liaar on. gunstigén invloed nog doen geldein en zich bovendien misoogsten voordeden, werd bet Ule het Amerlkaansch van DONN BYRNE 3; Ik weerhield de vraag, wat hij veran derd vond, want ik merkte op, hoe zijn neusvleugels trilden. Binnen eenige dagen zou hij naar het Zuiden trekken, als hij zich wat georiën- 'ieerd had na de zeereis. Dien avond scheen bet, alsof iedereen binnen kwam ea rond het, vuur kwam fitten: Randall, -de dichter en de twee blonde Decnsdhe meisjes met vlashaar, Fraser, de golfspe- ler, zoo juist uit Prestwick gekomen en een jong schrijver, die zijn sporen nog •moest verdienen en die en gene... Zij allen zwegen stil, terwijl de oude Malaehi sprak, sportlui, artisten, mannen 'en vrouwen van de wereld; een stilte kwam over hen en hun oogeri zeiden, dat "zij niet voor een knappend vu'ur zaten in een groote kamer, maar zich vol verwon dering in de valleien van Antrim waan- dtn. Jfl» zeide de oude Malaehi, er was daar ginds veel veranderd en een grootere ver andering was mogelijk... Men Duisterde, dat in de Vailed van het Zwarte Zwijn noodig de bevolking te hulp te komen. Voioir deze streken wordt zoowel door directen steun als door voorzieningen die -meer op duurzame verbetering van den toestand: zïjn gericht het mogelijke gedaan. Financieel aspect. Den gang van het economische leven in aanmerking* nemend mag men. den. loop der ontvangsten bevredigend' noemen. De totale middelenopbrengst van 1938 heeft nog 8 millioen meer beloopen dan die van 1937 en ruim 34 millioen meer dan de herziene rammg van het eigen jaar, terwijl de uitgaven slechts 3 millioen boven de herziene raming zijn uitgegaan. De gewone dienst van dat jaar wijst voorloopig een voordeelig saldo aan van 1,4 millioen. Voor 1939 moet thans worden gerekend op een tekort van 36 millioen voor den gewonen dienst, een bedrag dat bijna 4 millioen boven de herziene raming .ligt. Deze stijging vindt haar oorzaak met aan de zijde der middelen, waarvan de ver wachting vrijwel overeen zal komen met de herziene raming, doch in stijging der uitgaven. De ontwerp-begrooling voor 1940'wijst voor den gewonen dienst een nadoel ïg saldo aan van 40 millioen, dat wil zeggen wederom bijna 8 millioen hoo- ger dan de herziene raming van het loopende jaar. Het totaal der zuivere gewone landsuit- gaven beloopt volgens de uitkomst van 1938, de verwachting voor 1939 en de thans voorliggende ontwerp begroeiing voor 1940 onderscheidenlijk 374, 401 en ruim 408 millioeiTj naar zich met stelligheid laat voorzien, zal de stijging zich na 1940 voort zetten. Uit de op 28 October 1938 aan den Volksraad verstrekte mededeeling omtrent de kosten der defensie is gebleken, dat reeds bij beperking tot de plannen waarvan die mededeeling uitging, bedoelde kosten, voorzoover jaarlijks terugkeerend, nog om streeks 12 millioen boven die van 1940 zullen komen te liggen. Meer nog dan het voor 1940 berekend tekort, hoezeer op zichzelf al bezwaarlijk," is het vooniitzicht„_yan-. een - steeds verder uiteengaan van ontvangsten en uitgaven dat te denken geeft. Het zal na bet voorgaande geen verdere toelichting behoeven waarom de soberheid streng werd doorgevoerd. Met erkenning van den ernst der bezwa ren mèent de regeering niet" voor land' en volk de kwade, directe of indirecte ge volgen te mogen aanvaarden van de her nieuwde, uiterst drastische beknotting van alle of de meeste diensten, die alleen in staat zou zijn het begrootingsevenwicht na- bjj te brengen. Een bescheiden terugtred van het uitgavenpeil van 1939 bleek al niet doenlijk. In velerlei opzicht was zelfs het markeeren van den pas onraadzaam. Daar was vooreerst de onafwendbare noodzaak in het tegenwoordig tijdsbe stek wel bizonder naar voren gekomen tot het in paraatheid brengen en houden van de weermacht te land en ter zee. Hier naast stond ook onafwijsbaar de plicht tot handhaving van den standaard! van ons bestuur, tot verzekering van orde en veiligheid en tot die verzorging der volksbelangen, die het Nederlandsch be wind in deze gewesten zich tot taak en tot eer heeft gesteld. Evenals bij die lands verdediging. viel ook hier aan verhooging van uitgaven niet te ontkomen. DER DONDERDAG 15 JUNI 1939. No. 22196. Kon aan de uitgaven-zijde het ongunstige saldo niet worden verwerkt, aan de zijde der ontvangsten bestaan daarentegen nog eenige zij het beperkte mogelijkhe den; de situatie vordert dlat zij worden be nut. Nieuwe financieels voorstellen. Voorstellen zullen worden ingediend tot herziening van enkele tarieven van de ïn- komenstenbelasting, welke maatregel on geveer 2 millioen zal opbrengen; Verhooging van de opcenten op de in komstenbelasting van 50 op 75, waarvan een meerdere opbrengst van 6,6 millioen wordt verwacht; Verhooging van de opcenten op de vennootschapsbelasting van 100 op 150, welke verhooging naar raming een meer opbrengst van 8,8 millioen zal opleveren. Van de aldus gevonden middelen zal, als equivalent van het per ultimo 1939 af kopend defensie-uitvoerrecht, tot verlen ging waars an geen voorstel zal worden gedaan, ecu bedrag van 7,5 millioen af gezonderd worden- ten bate van den bui- I ten gewonen dienst,- zoodat de ïedresmaat- j regelen den gewonen dienst met 9,9 mil lioen gunstig zullen beinvloedcn en het tekent terugbrengen tot 30 mühoen. Het tekort van den buitengewonen dienst hetwelk op ruim «32 millioen is geraamd, zal vanwege het reeds vermelde aandeel van 7,5 millioen in de redresmaatregelen terugloopen tot bijna 25 millioen. Op dezen dienst is 21 miliioten -gulden aan legeruit- gaven geboekt. Defensie. De omstandigheden hebben er toe geleid in het afgeloopen. zittingsjaar het tempo van uitvoering der maatregelen tot leger- versterkmg nog tej" versnellen. Eerder dan in het voornemen lag, werd overgegaan tot verdere uitbreiding van de luch taf weermid delen en van het aantal automatische on de Beer zonder Borstels op het eind© van den dag gezien was en dat er een bloe dend beeld was in Templemore en dit waren onheilspellende teekenen Som mige menschen geloofden het en anderen niet En het groote ferscihe jachtpaard, dat de Grand National gewonnen had, het beste paard ter wereld Maar onze Man-of-War, dan, Malaehi? O, zeker, alles wat hij kon doen was rennen en ,e°n haas of windhond kon hem daarin slaan, maar Shawn Spadah was, behalve een renner, ook een groot springpaard in het kort een paard. En wist ik wel, dat Rbode Simon McEwer van Cushun- d.ill de golflinks in Portrush had gedaan in achttien achtereenvolgende vieren? Een inwoner van Rathlin Island had gepro beerd naar Schotland te zwemmen, maar was er niet in geslaagd en er werd hevig over gestreden, óf het kwam door de stroomingen, dan wel door gebrek aan kracht Ér was gerommel gehoora in den Rettzendam heel vreemd Een vrouw in Oran was helderziend en bezat de meest krachtige gave van helderziend heid, sedert generaties Er was ©en nieuwe doedelzakspeler in Islay en er werd beweerd, dat hij een tweede McCriru men was En een nieuwe bard was op gestaan in IJist en over de geheel© Hoog landen reciteerde men zijn" ge-zangen en zijn „klaagzang op den Rruce" Was nk nog zoo vol belangstelling en herinner de ik mij nog de gedichten en de groote verhalen?... - Zie, de nacht is van groote lengte," Dr. W. G. Leyds vierde gisteren in Den Htag zijn SOsten verjaardag en tevens het feit, dat hij voer 55 jaar benoemd werd tot staatsprocureur van Transvaal, Vele autoriteiten o.w. minister-president dr. H. Colijn (links) en de Zuid-Afrikaan- sche gezant, dr. H. D, van Broekhuizen waren bij de huldiging van den jubi laris (X) tegenwoordig. WCfWi. Op het Binnenhof in Den Haag werd gisteravond door de Kon. Militaire Kapel het eerste van een reeks komende zomereon eerten gegeven, evenals dit vroeger het geval was. OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKPUCBAAR IN BLIKJES VAN S EN 10 STUKS haalde.ik aan, „ondraaglijk. Vertel ons daarom van deze wondere daden." .Het is lang geleden, sedert je een ver haal van mij gehoord hebt; twaalf lange jaren en het zal lang duren, voordat je er nog een zult te liooren krijgen, want morgen ga ik weg. De oude sergeant, de Dood, heeft zijn order al lang voor mij klaar liggen en het is alleen, de wijsheid van een ouden vos, die mij doet ontsnap pen, maar hij zal mij ©en dezer dagen wel te pakken krijgen en dan zal er een einde zijn aan de mooie vertel lingen. Als je dus voortaan een verhaal wilt hebben, zuil je het zelf moeten schrij ven... „Maar voordat ik sterf, zal ik je de geschiedenis van Marco Polo laten hoo- ren. Er is een macht boeken over Marco Polo geschreven; de geleerden hebben hum brillen omhoog geschoven en de spinragen uit hun ooren geveegd en gezegd: „Dat is alles, wat er over Marco Polo kon gezegd worden." Maar de geleerden zijn een eigenaar dig ep blind soort menschen. Ik heb eens liooren beweren, dat er een dokter in Spanje is, die de aarde kan wegen, maar hij kan geen voor ploegen, die noodig fs om graan te zaaien. De geleerden kunnen je wei vertellen, hoeveel voeren de vleu gel van een vogel heeft, maar zij hebben mrj noodig om hun te vertellen, waarom zij de roepstem booren en over oceanen vliegen zonder kompas of sextant en zon der land te zien. ,Heb je ooit een geleerde voor een jong andere wapenen, voor het leger ep Java zoowel als voor de troepen in de buiten gewesten, tot versterking van de artillerie en de genietroepen van het veldleger en tot vermeerdering van het aantal vlieg velden. De vloot. -De-beoogde-sterkte van cte vloot-isr'nog niet bereikt, terwijl ook de basis-ou tillage nog niet gereed is. Aanbouw van schepen en vliegtuigen wordt zooveel mogelijk be spoedig en de uitzending vindt geleidelijk plaats. Met gespannen aandacht wacht Indië de beslissing af over plannen tot verderen uit bouw van de vloot. Afbouw van een nieuw motorschip voor de gouvernementsmarine en aanbouw van een tweede vaartuig van hetzelfde type belast de begrooting voor 1940 met rond 1 millioen gulden. Welk aandeel de weermacht heeft in de sinds de diepste crisis, met name liet jaar 1935, gestegen uitgaven, kan uit het vol gende blijken, dat jaar bedroeg het totaal der zuivere gewone militaire uitgaven voor leger en vloot ongeacht de militaire pensioenen en 'na aftrek van de vlootbij- drage van Nederland bijna 50 millioen; dit bedrag is thans gestegen tot ruim 106 millioen. Dit beteekent een stijging van niet minder dan ruim 56 millioen, terwijl de overige gewone Iandsuitgaven buiten beschouwing gelaten uitgaven verband hou dende met pensioenen, rente en aflossing en bevolkingsrubberrestrictie in dezelf de periode gestegen van 144 tot ruim 191 millioen, derhalve met 47 millioen. Daar bij dient dan tevens in het oog te worden gehouden, dat in de jaren 1936 tot en 'met 1940 aan iegeruitgaven, welke vroeger uit sluitend ten laste van den gewonen dienst kwamen, een bedrag van bijna 87 millioen op den buitengewonen, dienst is of zal worden gebrariit. Doodelijk verkeersongeluk te Amsterdam. Gistermiddag is op de Rozengracht te Amsterdam, een tragisch ongeluk gebeurd; waarbij een oude man om het leven ia gekomen. Ter hoogte van de Eerste Rozendwars straat werd een invalide-wagentje bij het oversteken van dén rijweg, door een mo torwagen van lijn 13 gegrepen en omver geworpen. Do 80-jarig© hoer, die het wa gentje bestuurde, geraakte onder de baan- schuiver van de tram, waarbij de bejaarde man hoogst ernstige kneuzingen opliep. Een juist passeerende geneesheer ver leende de eerste hulp. waarna de onge lukkige per ambulance-apto naar het bin nengasthuis 'werd overgebracht. Kort nai aankomst is het slachtoffer overleden. meisje zien staan? In al zijn kennis kan hij niets vinden om tot haar te zeggen; maar elk broodpoèet in het land kan het wel. „Luister nu, Brian Oge en laat de ge leerden ook luisteren; maar of de ge leerden het doen of niet, dat kan mij nii ts schelen. Eens luisterde een paus mot veel respect naar mij en een maarschalk van Frankrijk en dichters zonder tal ook, maar de geleerden trekken den neus op. En, wee' je, ik bezit evenveel geleerdheid als de eerste de beste, zooals je uit mijn vcrhaal-zult bemerken." „Is er, behalve ikzelf, niemand hier, die snuif gebruikt? Neen? Ach ja, wat veranderen de tijden toch?" II. De avond van den eerSbn lentedag be gint nu te vallen en het is te zien, (hoe traag de dag is om been te gaan, zelfs voor den korten tijd tot het herrijzen van de zon. En hoewel er kilte hing over de kanalen, toch was er grootsdhe kleu ring in den zonsondergang, het rood er van op het water overgaand in oranje en zich oplossend in de olijfkleurige plekken rondom de meerpalen. Ea een zachte wind woei van de Grieksche eilanden, zwellend en zwevend alsof een harpist zijn instrument bespeelde; men hoorde geen geluid, maar er was melodie, bet was het rhvthme van de lente, dat oude men schen herkennen. Maar de jonge menschen, die wisten STERK verminderde prijzen. Vraagt demonstratie, het verplicht U tot mets. Telefoon 67521. ook, dat het lente was aan ae vroq-' lijklieid, die de lucht vervulde, want niets brengt zoozeer geluk in het hart ais de komst van de lente. De menschen, die gedurende het geheele overige jaar blind zim zij" openen de oogen en een zons ondergang en de kleine maagdelijke bloempjes, die tusschen do steenen groeien of het gesjilp van een vogel op een tak grijpt hen aan En jonge vrouwen tooien zich en jonge mannen zingen, zelfs al hebben zij stemmen als raven en er is iets in hen, dat ontwaakt, evenals in den grond, met het ontkiemen der raden... En de jonge Marco Polo wierp de gan- zepea neer ia de schrijfkamer, waar hij' zijn vak leerde. De nacht was in aan-, tocht; hij was nog maar een jongeling en voor jonge lieden dient de nacht niet om uit te rusten van het werk en voor de kalmte van den slaap, maar om te spelen en te drinken on jonge vromven bel .hof te maken. Nu waren er twee vrou wen, die hij zou kunnen bezoeken, ent de ©ene was een voorname Venetiaansche dame met haar, zoo rood als het kleed eenei koningin en met een mooie gestalte en een grooto waardigheid. Maar bjj haar zon hii slechts verzen reciteeren of hoof- sche, stijve complimenten maken, zooals ge zoudt kunnen hooien in een tooneel- spd. En hoewel dat goed scheen 1» pas sen bij winterweer en kaarslicht, wfis het ean poover vermaak in de Jent». (Wordt vSfvoOgd).

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5