Dinsdag 20 Juni 1939 EERSTE BLAD Londen wacht op japansch voorstel De a.s. gemeenteraadsverkiezing 92ste Jaargang, Te!. No. 69300 (8 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Tientsin-kwestie nog in een zeer ernstig stadium. Toestand ter plaatse onveranderd Washington toont zich bezorgd. In antwoord op vragen inzake Tientsin heeft minister-president Chamberlain giste- ren in het Lagerhuis gezegd, dat blijkbaar liet eerste verzoek om uitlevering van vier Chineezen is vertroebeld door eischen in zake de algemeene politiek. Van de Japan- selie regeering is geen formeele medeJee- ling ontvangen en men hoopt nog steeds, dat een plaatselijke regeling tot stand zal komen. Halifax heefft gisteren een onderhoud 'ge had met den Japanschen ambassadeur en de Britsche .ambassadeur te Tokio poogt oveneens de zaak op te helderen. De Brit- sche regeering is verder in nauw contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Ook let de regeering scherp op de reactie van het huidige con flict op de overige Rritscbe en internatio nale nederzettingen in Cliina. De versperringen op de wegen tot de Britsche nederzetting blijven gehandhaafd, alle Britsche onderdanen worden aangehou den en in sommige gevallen zijn zij onwaar dig behandeld. Het invoeren van aan be derf onderhevige levensmiddelen en ijs wordt bemoeilijkt door het langzame on derzoek en derhalve wordt slechts weinig aangevoerd, naar gemeld wordt is de aan voer in de aangrenzende Fransche nader- zetting evenwel normaal. Op het oogenbl ik zijn nog geen maatregelen overwogen, doch! nadere inlichtingen worden verzocht aan de plaatselijke autoriteiten. Zondag zijn twee Britsche kustvaartuigen te Tientsin aangekomen zonder te zijn aangehouden, of doorzocht. Over het alge meen-worden even wel. alle Rritscbe sche pen door de Japansche autoriteiten aange houden. De Britsche consul-generaal te Tientsin, heeft bij zijn Japanschen collega geprotesteerd en ook de Britsche ambassa deur te Tokio heeft opdracht ontvangen de raak te bespreken met de Japansche re geering. Over het algemeen is de toestand niet duidelijk. De Britsche regeering fcan niet gelooven, dat de Japansche re geering den toestand moeilijker zon willen maken. In antwoord op een vraag van Eden zei- de de minister-president, dat maatregelen genomen zullen worden dat voldoende le vensmiddelen voorradig zullen zijn. Weer een protest te Tokio. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craï- gie, heeft een bezoek gobracht/ aan den' Japanschen minister van buitenlandsche za ten, Arita. Naar verluidt heeft hij een krachtig pro test ingediend' tegen dte wijze, waarop Britsche onderdanen worden, behandeld door de Jrpansche schildwachten, bij 'het passeeren van de afsluiting van de Brit sche nederzetting te Tientsin. Washington is bezorgd Verklaring van Cordell Huil. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Huil, heeft gisteren formeel uiting gegeven aan de bezorgdheid vki de Vereenigde Staten over de ,,breedere aspecten" van den gang van zaken te Tientsin, in verband waarmede de Ameri kaansche regeering „met speciale belang stelling iedere gemelde ontwikkeling in Chi na" gadesloeg. De minister onthulde, dat de Amerikaan sche bemiddelingspogingen zich aTeen be perkt hadden tof bet geschil over de vier Ghineezen, welker uitlevering de Japan neezen eischten. Die desbetreffende voor stellen waren gedaan nog vpordat de blok kade werd Ingesteld. Hull zeide voorts nog, dat te Washington geen plannen werden gevormd tot het eva- cueeren van de Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Tientsin. Waarschuwing aan Japan. De verklaringen van Huil worden in di plomatieke kringen te Washington uitgelegd als een waarschuwing aan Japan, dat zijn manoeuvres, welke beoogen een scheidin tusschen Washington, Londen en Parijs te bewerkstelligen, geen enkele kans op succes bieden en dat de fundamentele belangen Vereenigde Staten in liet Verre Oosten fe dldht bij die der Engelschen liggen dan dat de Amerikanen blind' k'unn-dn blijven voor de werkelijke bedreiging, die de ver- Klaringen, welke sommige Japansche auto riteiten legen het stelsel der concessies en de politiek der West-Europeesehe mogend heden in het Verre Oosten hebben afge legd, voor Jnm belangen vormen. Hoe een Japansche generaal de zaak ziet Een verklaring van generaal Soegijama. Be opperbevelhebber van de Japansche strijdkracht in NoordüChina, generaal Soe- gijma, heeft gistermiddag de vertegenwoor digers van de pers ontvangen. Hij heeft verklaard, dat de Japansche autoriteiten niet de bedoeling hebben zich met geweld meester te maken van de buitenlandsche nederzettingen, doch zij zullen hun krach tige politiek handhaven totdat de Britten den nieuwen toestand in het Verre Oosten zullen hebben erkend en met Japan zullen samenwerken tot het opbouwen van een nieuwe orde. Op het oogenblik neemt het incident van Tientsin alle aandacht in beslag. En geland voerde stelselmatig een politiek ten voordeele van Tsjang Kai Sjek en de con cessie van Tientsin werd gebruikt als basis voor deze operaties en als schuilplaats voor de anti-Japansche terroristen, die de financieele en economische operaties van de nieuwe regeering te Peking deden mis lukken en de orde in Noord-China ver stoorden. Generaal Soegijama verklaarde verder, dat de Japanneezen de Britsche concessie te Tientsin hebben geïsoleerd om ©en ©in de te maken aan het verstonen-van ~d© ozde en jom eenmooi -en aangenaam Noord- China pp te bouwen. De Engelschen, zoo ging spreker voort, zeggen, dat de Japansche autoriteiten het verkeer tusschen het Chineescbe deal van Tientsin en de concessie controlearen om- de belangen van derde mogendheden in China te schaden en als onmenschelijke maatregel zouden de Japanneezen "het ver voer van levensmiddelen naar de neder zetting onmogelijk maken. Dit is evenwel een verkeerde voorstelling van de feiten en .getuigt van een niet begrijpen van den nieuwen toestand aan Britsche zijde, ,waar men de politiek ten jgunsfce van Tsjang Kai Sjek wil voortzetten en spreekt over aanranden van de Britsche belangen, wan neer deze politiek ten gunste- van Tsjang Kai Sjek niet wordt geduld. Soegijama voegde hieraan toe, dat de Japansche auto riteiten alles doen om - het vervoer van levensmiddelen naar de nederzetting te 'ver- gernakkkelijken. Tenslotte verklaarde hij te hopen, dat de onderdanen van andere mogendheden, en de Chineezen geduldig de moeilijkheden zullen dragen, welke het gevolg zijn van de isolatie, voor de zaak van het herstel van orde en rust in Noord-China. Onhoudbare toestand te Tientsin Vernederende behandeling van de Engelsehen. De blokkade van de Britsche concessie te Tientsin leidt tot onhoudbare -toestan den. De Japansche soldaten hebben nu de prikkeldraadversperringen ondier stroom gezet. De houding der Japansche militairen tegenover de ©hiaeesche handelaars, die tot nu toe in de Britsche concessie hun waren aan den man brachten, is zoo drei gend geworden, dat er niets meer wordt aangevoerd. De Chineezen durven niet meer. Deze politiek van intimidatie heeft zich thans ook uitgestrekt tot de ©hinee- sohe politie en beambten in de concessie. Zij worden door de Japanneezen met maat regelen bedreigd; .als zij den dienst niet verlaten. - 1 Velen denken 'er thans ernstig over, ont slag te nemen, In de bedreigiing wordt het dooden van hun familie genoemd als een der mogelijke gevolgen van het in den wind slaan der waarschuwing. Vernomen wordt, dat de Japanneezen een telling heb ben gehouden onder de familieleden van al het gemeentepersoneel, dat in het on der Japansche controle staande gebied' rond. de Britsche ooncessie woont. Twee Britsche onderdanen hebben op het Britsche consulaat hun beklag inge diend1 over de wijze, waarop 'zij door de Japanneezen aan de grens van de neder zetting zjjn gefouilleerd. Zij moesten zich geheel ontkleeden. en werden onderworpen aan een vernederend onderzoek. Vervol gens werden hun kleefen teruggegeven en. moesten zij het lokaal verlaten, waarna zij zich moesten aanMeeden temidden van de Chineezen, die rondom stonden. Een Britsche tegenspraak. De voorzitter van den gemeenteraad van de Britsche nederzetting te Tientsin, Tip per, heeft ontkend, dat de Britsche auto riteiten een embargo hebben geplaatst op do voorraden meel en granen in de neder zetting. In de afgeloopen week zijn 150.000 balen meel en 10.000 balen rijst uit de Britsche nederzetting uitgevoerd. Tipper voegde hieraan toe, dat de* Ja panneezen wel weigeren Chineesche jon ken met groenteu toe te laten tot de neder zetting. Opnieuw Japansch-Engelsch incident Britsche kanonneerboot zou hij Sjanghai met geweld goederen hebben gelost. Japan heeft vandaag krachtig gepro testeerd bij de Britsche marine-autorifei ten te Sjanghai, omdat de Britsche ka nonneerboot Scarab, met geweld goederen zou hebben gelost te Woehoe, aan de Jangtse. Volgens het Japansche militaire hoofd kwartier te Nanking, heeft de bemanning van de Scarab, de Japansche officieren en manschappen „geïntimideerd" door ma chinegeweren op hen te richten. Verlangd wordt, dat verontschuldigingen worden aangeboden en dat garanties worden gege ven tegen een herhaling van dergelijke in cidenten. In het Japansche protest wordt betoogd; dat de Scarab gehandeld' heeft in strijd met de verplichting, welke de Britsche marineautoriteiteu op -zich genomen heb ben, om aan de* Japanneezen gedetail leerde lijsten voor te leggen van alle goe deren, die door marinevaartuigen in Jangtse-havens zullen worden gelost. Verklaard wordt, dat gewapende ma trozen ongeveer 150 -kisten goederen uit de Scarab aan landt gebracht hebben. Toen Japansche soldaten lusschenbeide tracht ten te komen, aldus het protest, werden machinegeweren" op hen gericht. In het Japansch protest, wordt de be wering tegengesproken» welke de eommaa- x&nt vmicd»" Scaridl—Sfrrar'*- 'tien "gebracht rlat,-©err" lijstje van de te lossen goederen was voorgelegd' aan een tweeden luitenant van het Japansche leger. De strijd in China De kansen op het eindigen van den oorlog. Welingelichte buitenlandsche waarnemers te Tsjoengking, houden zich op het- oogen blik bezig met de mogelijkheid1 van een spoedig einde van .den- oorlog in China. Men houdt rekening met drie gevallen: Vrede door het tot stand komen van een compromis, militaire verovering van China door Japan, of terugtrekking van het Japansche leger uit China. Men ge looft, dat, zoo de eerste mogelijkheid mocht falen, Japan zal trachten, in het najaar een einde aan den oorlog te ma ken door-een groot offensief, met gebruik making van.' alle beschikbare gewapende strijdkrachten. Doch er, is reden om aan te nemen, dat Japan dit niet zal doen, tenzij het er zeker van is, dat allo po gingen, door een compromis tot vrede te komen, zullen falen. Spanje De demobilisatie. Op 2 Juli a.s., wanneer de demobilisatie van de lichting 1934 gereed' zal zijn, zul len in totaal 380.000 Spaansche soldaten naar hun haardsteden teruggekeerd zijn. Dan zullen nog de lichtingen 1935, 1936 en 1937 gedemobiliseerd moeten worden; de lichtingen 1938, 1939 en 1940, welke elk 40.000 man tellen, zullen onder de wapenen blijven. Verder zijn 120 000 vrij willigers gedemobiliseerd, doch deze blij ven half in dienst voor de burgerlijke mo bilisatie. Engeland Ei-koning Zog naar Engeland? Naar aanleiding aan het bericht, dat Zog toestemming beeft gevraagd, zich in Enge' nd te vestigen, verneemt Reuter, dat het verzoek van den ex koning door de Britsche regeering overwogen wordt en dat het waarschijnlijk niet op bezwaren zal stuiten. Op voorwaarde, dat Zog de gebruikelijke garantie geeft, dat lnj zich aan alle politieke actie zal onthouden Duitschland Werkloozenzorg" in het protectoraat. Bet gemeentebestuur a-an Pardubice heeft bevel gekregen aan Berlijn een be drag van 80.000 kronen te betalen en 2000 kubieke meter eikenhout te leveren, hij avijze van betaling voor de leaensmiddelèn, die door de Duitsche troepen verstrekt' zijn aan de z g.n. averkloozen. De Duit sche autoriteiten hebben onmiddellijk een begin gemaakt met het kappen van een oud, speciaal beschermd bosch. Het aan bod van het gemeentebestuur, om in geld te netalen, waardoor het oude bosch voor vernieling zou zijn gespaard, is door de Duitsche autoriteiten afgewezen. Buitsclie controle op Tsjechische muziek ea tooncelstukkcn. De Tsjechische muziek en toonoelstuk- ken worden getroffen door Duitsche ver bodsbepalingen. De opera „Libusc" van Smctena is van het programma der Praag- sche opera moeten verdavijnen. Wanneer in de laatste acte Libuse uitriep: „Gij zuil nooit ten onder gaan, Tsjechisch volk", placht de geheele zaal op te staan: en bet a olkslied aan te heffen. Aangezien de wet op het Tsjechische pro tectoraal de autonomie op cultureel en artistiek terrein avaarborgt, hebben de Duitsche autoriteiten „Libuse" eigenlijk niet verboden, doch den schouwburgdirec teuren den raad gegeven, de opera niet op het programma te plaatsen, „aange zien zij van de spelers te veel inspanning vergt". De „Symphonic aus der Neuen Welt" en de „Slavische dans" \-an Dvorz.ak, zijn eveneens afgeraden. Stukken, waarini sprake is van de Tsjecho-Stowaaksclie le- ionnairesg zijn absoluut verboden. STADSNIEUWS Een laatste wapenschouw. Vier partijen houden vergaderingen. Verschillende politieke partijen hebben gisteravond nog eens de kiezers opgewekt om morgen op een bepaalde lijst te stem men. De soc.-dem deden dat in de open lucht en hadden als attractie daaraan een knalloos vuurwerk verbonden; de Cliir. Hist, vergaderden in het Vereenigi neslokaalde A-. -ft.in _yhet «hide vrijzinnige groep, bestaande l hberaten en vrifz.-democraten in 'het gebouw Een dracht Samenwerkende vrijzinnigen I,natst bedoelde vergadering was zeer goed bezocht, waarover de heer ir. O. Houtman, die de bijeenkomst opende, zijn voldoening uitte. Spr juichte toe, dat betrekkelijk spon taan en na korte onderhandelingen een sa menwerking tusschen liberalen en orrijz.- dem. bij deze verkiezing tot stand is ge komen. Van een monsterverbond is geen sprake; dat zou gevormd worden b.v. door R. K. en Chr. Hist. De onderhandelingen te Moskou Strang wacht op nieuwe instructies Gisteren werden te Moskou geen bespre kingen gehouden tusschen de vertegen woordigers van de drie mogendheden, ten einde dte regeeringen in staat te stellen de verschillende voorstellen en tegenvoor stellen, welke zijn gedaan, nader te be- studeeren. De ambassadeurs van Frankrijk en En geland zijn gedurende het weekeind' voort durend' in contact met Strang, doch met. Moiotof zijn geen besprekingen gevoerd en ook vandaag is dat niet waarschijnlijk. Men verwacht nadere bevelen van Lon den, alvorens besprekingen met Moiotof te voeren. België De Duitsche vluchtelingen. De Rlsakotis met de 500 oa-ergebleven Joodsche vluchtelingen a-an de St. Louis aam boord, is gisteren uit Antwerpen naar Boulogne vertrokken, waar 250 hunner ontscheept zullen worden. Vandaar be geeft het schip zich naar Southampton, waar de resteerenden aan land zullen wor den gezet, Vereenigde Staten Volgende week debatten over de neutr*- LiteitsweL De voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Bankhead, heeft, na een on derhoud' met president Roosevelt, mede gedeeld; dat 26 dezer de debatten over de neufraliteitswel. zullen beginnen. Het Grondbedrijf. Spr. gaf een uitvoerig exposé van de ontwikkeling van het Grondbedrijf, dat spr, van 1912 af mede heeft bestuurd. Als voorzitter van de commissie beeft spr. de commercieele leiding gehad; de technische leiding berustte in hoofdzaak bij ir. G. Ger- lagh; de administratie bij rnr. V. -Stcfcenga Ook de andere wethouders en de raad heblen hun aandeel in het bestuur van dit bednjr gehad, dat zuinig en voorzichtig moet worden beheerd, omdat het een ge- vaaarlijk bedrijf is. Spr. is nooit een voorstander geweest van int keering van winst uit dit bedrijf aan de gemeente, maar wilde reserves vormen, weshalve hij beschuldigd werd een potjesmaker te zijn. Anderen oviiden Steeds maar weer tekorten op de begroo ling dekken door een greep te doem bij Grondbedrijf. De groote werken in Schie dam konden echter uitgevoerd worden, dank zij de voorzichtige financieele poli tiek van Grondbedrijf. De Wilhelminahaven, die 2.7 miliioen heeft gekost, is geheel afgeschreven. In de eerste 10 jaren van Grondbedrijf is voor 3 miliioen a-erkooht; na 1918 is voor 161/» miliioen aan den man gebracht of m erfpacht uitgegeven. Van 1908 af is aan de gemeentekas uit gekeerd 2.3 miliioen winst uit Grond bedrijf, of gemiddeld £71.000 per jaar. Begonnen werd met 162 H.Adie 1.7 miliioen kostten; 100 H.A. is uitgegeven; vxoi pl.m. 4 miliioen is grond bijgekodht en «u is nog'a204 H.A in Grondbedrijf aanwezig, zoodat er dus nog wel grond voorradig is! In 'het bedrijf is een reserve gevormd van 2.6 miliioen, die zoo noodig dadelijk gerealiseerd'zou kunnen worden. Er is 47 H.A. bouwrijp of gemakkelijk bouwrijp te maken, wat zeggen wil, dat 'het dubbele aan grond voorhanden is, om dat voor straten, pleinen en plantsoenen ongeveer evenveel noodig is als aan bouw terrein verkocht kan worden. Aan straat- aanleg, rioleerïng enz. is gemiddeld f12 per M2. noodig, zoodat de kostprijs reeds f17 per M2. wordt, als vroeger de grond voor f2.50 per M2. is gekocht. Alle voorradige gronden hebben een boekwaarde van 2.9 million, terwijl, zoo als reeds gezegd, de reserve 2.6 mil iioen is Het Sterrebosch en Volkspark beslaan 74 H.A. en die staan slechts voor f210.000- te hoek. De gemeente bezit voorts nog gronden in Nieuwland, aan den Laansloot- sciheWeg, in Mathenesse en aan den Rotter- damschedijk. Voor den bouw van 4 scholen, van het zusterhuis, van 3 bruggen, enz., is 2'/j miliioen besteed, die gefourneerd zijn door Grondbedrijf, j 'rj. - Het resultaat. Spr. heeft meer tijd besteed 'aan gemeentezaken, dan aan zijn particu liere zaken en dan leest men in aller lei blaadjes, wat anderen wel alle maal hebben verricht, terovijl het voor- gesteld^ wordt, alsof zoo'n liberaal al leen maar voor zich zelf zorgt. De liberalen zorgen echter voor het alge meen belang, zoowel voor dat van den arbeider, den middenstander, den intellectueel als den werkgever. Dat er vele goede dingen in Schie dam tot stand zijn gekomen, is moge lijk geworden, omdat Grondbedrijf ver dient faeeftt Dank zij een behoorlijke reserve van 4i/s miliioen, kan Grondbedrijf nu de conjunctuur aanzienlijk is gedaa'd tegen, den prijs van vraag en aanbod grond ver knopen. Ais niet zuinig was gefinancierd Boor Grondbedrijf, zou de toestand voor de gemeente thans nog heel wat moeilijker zijn. Spr hoopt, dat tot de burgerij zal door dringen, wat de liberalen in den raad heb ben gedaan en dat zij tot de overtuiging is gekomen, dat het goed zou zijn een flink aantal liberalen en vfljz .-democraten in den raad te brengen. Het gemeenteprogram. De heer G. 0. Roos, lid van Ged. Staten, sprak zijn vreugde uit over het samengaan van liberalen en vrijz.-demo- craten. Il de hoofdzaken gaan de liberalen en vrijz.-democraten, voor wat het gemeente beleid betreft, samen. Het gemeentebeleid is een zaak van beginsel, Wie niet weet, waarheen hij stuurt, kan niet besturen. Autonomie. Behoud, versterking en het terug winnen van de autonomie is noodig en wordt door alle politieke partijen voorgestaan. De soc-dem, zijn de erg ste belagers van de autonomie, omdat autonomie slechts mogelijk is, als een gemeente haar eigen zaken ook financieelI kan regelen. De soc- dem. kunnen maar niet heseffen, dat er bezuinigd en zuinig beheerd meet worden in dezen tijd. De publieke be stuurders zfjn slechts rentmeesters; elke gulden, die uit gegeven wordt door de overheid, moet uit de zak ken van -de burgerij komen. De N.S.B. neemt behala'e in Amster dam, ook nog in andere plaatsen deel aan de gemeenteraadsverkiezing, maar dan on der den naam van: Gemeentebelang of Algemeen Belang. j '(Vervolg pagina 2, le Blad), Dut coort.nl srs.-hgsl dagelgkt, met uit- sondering; run Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post i 2 50. Pry» per week: 15 ets. Mion- dorlijke nummers 4 ets- Abonnementen worden dagelgks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nar aan het Bureau bezorgd zgn, vs Zaterdags vdir uwe, Bon bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentien: van 15 regels f155; ll aaaaa Iedere regel meer f0.30, m het Zaterdagnummer NO. aZaUU 15 regels f180, iedere regel meer f035 Reclames f 0.75 per regel. Incassokostend ets postkwitantieslö cts.„ Tarieven van advertentien bij abonnement rijn aanliet Bureau verkrijgbaar. Dagelijksworden tegen vooruitbetaling JKleine Ad\ ertentien opgenomen 0-50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum \an 30 woorden, *a Woensdags: Kleme Advertentien tot Zwoor den f (125, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 7