Vrijdag 23 Juni 1939. EERSTE BLAD Wat zal Engeland doen Oss in de Tweede Kamer Britsche schepenMjven te Swatau Vereenigde Staten Gemengd Nieuws 92ste Jaargang. No. 22203 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LAW6E HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen)^ Postrekening No. 53IL BUITENLAND Te Londen wacht men nog steeds met het nemen van maatregelen. De Vereenigde Staten nemen krachtiger houding aan. Washington wenscht klaarheid De toestand in Tientsin De strijd in China De besprekingen te Moskou Het debat over de conclusies van het rapport der commissie-Schouten begonnen. Moet minister Goseling aftreden of niet? Duitschland De handelsbetrekkingen met Sovjet Rusland Engeland De aankomst van het koningspaar België Palestina Daze sourant verachgot dagelijks,, metvit- londering van Zoo- an Feestdagen. Prijs pet kwirtaal f 2,—; franco per post i 2.60. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derlij fee nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» Toor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adverteiitiën: ran 15 regels 4 55; Iedere regel meer f &30; in bet Zaterdagnummer 4—5 regels 1180, iedere regel meer f 0-35 Reclames fO.75 per regel. ïncassokostenö ets.; :ta-Tarie 1 postkwitanties 15 ets, Tarieven van advertentiëa Dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen rooruitbetaliög Kleine Advertentiëa opgenomen 4 10,50 t/m. 45 wpor- den, f 0.75 Vm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tiön tot 25 woor den f CL25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine AdYertentièn f 4.00, indien met vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Gietermiddag heeft de Britsche mi nister-president Chamberlain in ant woord op een uitlating van den labour- afgevaardigde Noel Baker, dat de ax> tie van Japan in China in werke lijkheid een aanval beteekende op de rechten van de vreemdelingen in China, het volgende opgemerkt: „Ik hoop, dat dit niet het geval is. Indien het wel zoo zon zijn, dan zou dit een ernstige zaak zijn." Deze kwalificatie van Engelands pre mier teekent wel de situatie. Londen im mers weigert nog .steeds de juiste con- sequenties te aanvaarden vsan_ hetgeen er thans in het Verre Oosten gebeurt. Twee maal kort achtereen, eerst te Tientsin en vervolgens in Swatau, neemt Japan de gelegenheid te baat, om te toonen, dat het eenvoudig maling heeft aan de En- gelscken, wier handen gebonden zijn aan Europa, eu nog steeds blijft Londen even kalm, even apathisch. De Fagelsche regeering redeneert aldus: Wij willen het conflict te Tientsin rege len als een plaatselijk conflict, maar a's Japan voortgaat met het gebruiken van de huidige methoden, dan moet dit on- veimijdelg'k leiden tot maatregelen tot be scherming van do Britsche rechten. Het is niet mogelijk, dat deze toestand tot in het oneindige voortduurt. Nu is het maar de -vraag, hoe lang men Japan wil laten voortgaan met het uit- kleeden van Engelschen en het uithonge ren van de concessie. Vroeger zou het Britsche geduld ai lang uitgeput zijn. Halifax wxtde een Japansche formule zien, met duidelijke eischen, alsof men nog niet wist wat Tokio wih-~. Het Japansche kabinet is bijleen geweest om te bespreken of het nuttig zou zijn de vragen van Japan te formuleeren tot regeling van het conflict van Tientsin en zoo te antwoorden op de bedekte uit nood iging van lord' Halifax. Een besluit werd echter niet genomen en de bespre kingen zullen voortgezet worden. Verscheidene leden van het kabinet wa ren, volgens Havas, van oordeel, dat men zich niet moet haasten de Japansche eischen te formuleeren. Zij zijn van mee- ning, dat dit af moet hangen van den te genstand, welke Groot Brittanhie biedt en van den steun welke het van de Voreenig- de Staten ontvangt. De maximum-eischen van Japan zijn, dat Engeland1 geheel breekt met de Chineesche nationale regeering en samenwerking tusschen Japan en Groot Brittannie tot het instellen van ©en nieu we orde in het Verre Oosten. Indien even wel de blokkade de energie van Engeland niet uitput, dan is .het tijd1 voor Tokio een compromis en een plaatselijke rege ling te zoekeu. Tot zoover het bericht van Havas. Japan probeert eenvoudig te sjacheren, om te halen wat er te halen is. Bindt En geland niet in, als we een groolen mond' opzetten, zoo luidt hun logica, wel, dan zullen we nog wel eens zien. Volgens welingelichte kringen zijn de mïnimum-eischen van Japan, dat de Brit sche banken zullen medewerken tot het op peil houden van de „nieuwe Chinee sche'munt", welke in Noord-China in om loop is gebracht onder auspiciën van Ja pan en welke op het oogenblik gevaar loopt. Verder is men te Tokio van oordeel, dat de houding van Amerika de sleutel van het probleem vormt, welke de Brit sche politiek bepaalt. Op het oogenblik schijnen de Vereenigde Staten Londen zoo sterk te steunen als de Amerikaansche ^openbare meening slechts toelaat en schijnt men alle pogingen„in het werk te stellen, om deze openbare meening dui delijk te maken, dat de Vereenigde Staten en Engeland in het Verre Oosten gelijke belangen hebben. Onthullingen van de Veree- nïgde Staten verwacht. Havas meldt uit Tokio: In welingelichte kringen verwacht men, dat de regeering van de Vereenigde Staten binnenkort .vermoedelijk Zondag a.s. de tekst van de nota's, welke zijn gewisseld1 tusschen Japan en de Vereenigde Staten piert het begin' van den oorlog in China inpik© de schade, toegebracht aan. Ameri- kaïangdh eigendom in China door de' Ja- panscjEe aanvallen uit de lucht, zal publi- ceeren. De Amerikiaianscjhé protesten in een zestigtal gevallen zullen worden gepubli ceerd, alsmede de Japansclhe antwoorden, waarin Japan steeds weer uitleg geeft, ver ontschuldigingen maakt en beloften doet voor de todkomst. 1 1 Deze publicatie is ihet einde van de onderhandelingen, welke de Aïneri- Kaansche vertegenwoordiger te Tokio, Dooman, heeft gevoerd, deze heeft ge wezen op de ijdelheid van de -pogin gen om te verkrijgen, dat Tokio een eindia maakt aan het bombardeeren van Amerikaansch eigendom. Washing ton 'wenscht thans de Aïnerikaansche openbare meening een-juist beeld van den toestand te.geven. Vernederende behandeling van Engefeehen. Het Britsche consulaat-generaal te Tient sin heeft een protest ingediend naar aanlei ding van een bizonder vernederende behan deling, die twee Engelschen bij den in gang van de concessie hebben moeten ver duren. Beiden hebben een kwartier lang uitgekleed moeten staan, temidden van Chi neesche vrouwen en kinderen. Een der ■beide Engelschen werd gedwongen, zijn mond te openen, waarna een Japamnees hem zijn paspoort in den mond duwde. Voorts heeft zich, naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, vanochtend' nog een ander geval van molestatie voorgedaan. Vijf Britsche employé's van den spoorweg PeipingMoekdenj die zich over de inter nationale brug naar hun kantoor begaven, werden, -heewel-rverscbeidene Belgen en Franschen ,die zich/ in hun gezelschap"be vonden, ongehinderd mochten pas see ran, aangehouden en gedwongen, zich voor de oogen van een talrijk Chineesch publiek te ontMeedea. De Sovjet-staat&buigers, wier aantal on geveer 2<X) bedraagt, worden, volgens de verklaringen van ooggetuigen aan nog groo- tere vernederingen onderworpen, vooral de vrouwen. De Japansch econtroleuxs hebben giste- teren hun activiteit uitgebre'd tot een punt dat in het Britsche gebied is gelegen. Zij begaven zich aan boord van Britsche lich ters, die aan den Britscben Bund' gemeerd lagen en begonnen de lading te doorzoeken. Zij waren reeds weder vertrokken, voordat de Britsche autoriteiten tusschenbeide had den kunnen komen. Het is niet waar. Het Japansdie agentschap Domei publi ceert een telegram uit Tientsin, waarin ge zegd wordt, dat de Japansche autoriteiten te Tientsin de persberichten, volgens welke Britsche staatsburgers bij de controle een fouilleering, waaraan zij zich te Tientsin moeten onderwerpen ,door de Japansclie autoriteiten op baxbaarsehe wijze worden behandeld, als kwaadwillige propaganda be titelen. Offensief der Japanneezen in Zuid- Sjansi Leeft gefaald. In een officieel telegram uit Tsjoengking wordt verklaard', dat het jongste offensief, dat ten doel bad Zuid) Sjansi te zuiveren, in een mislukking is geëindigd'. Volgens den woordvoerder van het Chi neesche leger waren de verliezen aan bei de zijden groot Hg voegde hieraan toe, dat bier en daar in Zuid'-Sjansi nog ge vochten wordt terwijl het aan de andere Noord-Chineesche fronten betrekkelijk rustig is. Britsche autoriteiten verwerpen Let Japansche verzoek. De Britsche marine-autoriteiten te Sjanghai hebben het Japansche ver zoek tot terugtrekking van de schepen en staatsburgers uit Swatau verwor pen en verklaard, dat zij het volste recht hebben, daar te Wijven. In het Biritsche antwoord wordt nog gezegd, dat Tokio op de hoogte is van het standpunt der Britsche regee- ring in een dergelijke aangelegenheid!. De Biritsche marine-autoriteiten hebben den Engelschen reedterijen geadviseerd', die vaart op Swatau te hervatten, niettegen staande hetJapansche verzoek, dat geen buitenlandsclie schepen de haven zouden binnenkomen. De blokkade wordt door de Britsche autoriteiten niet erkend. De Engelsche toipedobootjagers „Scout" en „Tbanet" blijven in de haven om te voorkomen, dat de Britsche scheepvaart gehinderd' wordt. Verder liggen de Ameri- kaansche jagers „Kllsbury" en „Pope" in de haven, terwijl de. kanonneerboot „Asheville" naar Koelangsoe vertrokken is, doch gereed' blijft om naar Swatau terug te keeren, indien dat noodig mocht blij ken. Te Hongkong zijn 70 Engelsche vrouwen en kinderen uit Swatau .aangekomen. Zij hebben tijdelijk onderdak gekregen. Naar verluidt is het id de stad' Swatau rustig. Havas meldt uit Washington: Het Amerikaansbhe ministerie van ma rine bevestigt, dat admiraal Yameil de Japansche vlootautorileitöi heeft medege deeld, dat de Amerikaarische oorlogssche pen in de Chineesche havens zullen blij ven, „zoolang de Amerikaansche burgers bescherming en' hulp noqdig hebben". Het ministerie heeft hieraan toegevoegd, dat niet alleen de Amerikaaöiche torpedojager „Pillsbury", Swatau niet 4al verlaten, doch dat een andere torpedojager, de „Pope", eveneens in deze haven voor anker is gegaan. -Nieuw onderhoud met Molotof. Gistermiddag te vijf uur,hebben de am bassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, Nagguar eu Seedsj-alsmede Strang, zich naar het Kremlin begeven, waar Molo tof hen het officieel© antwoord van de Sovjet Unie op de nieuwe Fransch-Brit- sche voorstellen heeft overhandigd'. De be spreking duuide ongeveer een half uur. De secretaris van Seeds, Robert, is gis teren per vliegtuig naar Londen vertrok ken om het Foreign Office rapport uit te brengen. Reuter meldt: In den loop van de gisteren gehouden bespreking heeft Molotof, naar men meent te weten, verklaard, dat de Britsch-Fran- sche voorstellen nog steeds onaanvaard baar zijn voor de Soyjet-regeering. Dut door liet Kremlin nog 'meer wordt ver langd, was gisterochtend1 vroeg reeds ont huld. - In.niet óffieieclöfcdjjjgen.-"* geiooCt ïfi-on, dat de Sovjet-regeering staat op hechte garanties voor de Oostzeestaten en dat de nieuwe Britsch-Fransehe formule in dit op zicht niet ver genoeg ging. Dit beteekent geen afbreken der onder handelingen, doch het besprokenen wordt thans ter kennis gebracht van Londen en Parijs en waarschijnlijk zullen geen nieu we besprekingen met Molotof worden ge voerd, alvorens nieuwe instructies zijn ont vangen. Londen u acht rapport van Seeds af. Te Londen is nog geen officieel© bevesti ging ontvangen van het bericht uit Mos kou, dat Molotof de jongste Britsche voor stellen heeft verworpen en eerst zal thans bericht van Seeds moeten worden afge wacht, alvorens de Britsche regeering een nieuw initiatief kan nemen. In diploma tieke kringen te Londen heeft men, naar de diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, den indruk, dat de houding der Sovjet-Unie doet vermoeden, dat hierach ter een diépere oorzaak schuilt dan al leen de kwestie der formule, doch het is nog te vroeg om zich een oordeel te vor men over wat hiervan do verklaring kan zijn. Grootseh plan tot uitree ring van open bare werken. Roosevelt heeft aan senator Byrnes een schrijven gezonden, waarin hij een pro gramma ontvouwt, voor de uitvoering van openbare werken, welke zelf de er aan bestede kosten zullen dekken. Het pro gramma strekt zicli uit over een penode van zeven jaar en de tolale kosten er van worden geraamd op 3 060 miUioen do'Iar, waarom ongeveer 870 miUioen uit gegeven zullen worden in het komende begrootingsjaar, dat op 1 Juli aanvangt. Tot het programma behooren ook bui- tenlandseh© leeningen tot een maximum van een half milhoen dollar over twee jaren, tot bevordering van den buitenland- schen handel. De neulraliteitswet. Het wetsontwerp - tot herziening van de neutralileitswet is op grond van een gis teren door de commissie voor de regle menten genomen besluit, a's eerste punt op de agenda van het Huis \an Afgevaardigden geplaatet. De debatten zullen Maandag of Dinsdag begiamm en in twee .dagen-beêin- digd moeten zijn Onder groote publieke belangstelling, zoo wel op de tribunes als op het Binnenhof, heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag hoofdzakelijk beziggehouden met de z.g. kwestie-Oss. De Kamer heeft zich uit te spreken over de conclusien van het verslag van de com missie-Schouten, dat is uitgebracht omlrent de nota van den minister van justitie be treffende de feiten en omstandigheden, op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss is gelast zich tijdelijk van opsporings diensten te onthouden. Naar men weet stelt de meerderheid' van de commissie aan de Kamer voor uit te spreken, dat deze feiten en om standigheden genoemden maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen na dien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend'. Een communist aan het woord. De heer W ijnkoop (comm.) voerde het eerst het woord. Hij laakte sterk dien door de minister genomen maatregel, doch zag in de eerste plaats den procureur-generaal van het Bossche gerechtshof als den schul dige. Hij meende voorts, dat de minister ten onrechte de commissie inzage van dos siers geweigerd heeft en leidde daaruit af, daè< deze inzage eerder ten nadoel© dan ten voordeel© van den minister had kun nen zijn. De heer Wijnkoop was van oor deel, dat het rapport "voor dten minister vernietigend is en meende, d'at de minister zoo spoedig mogelijk moet aftreden. Ook 't c.h. lid, jhr, mr. De Geer was van meening, dat hier niet met het ver- eischte beleid was opgetreden. Hij verklaar de dan ook met overtuiging voor de con clusie te zullen stemmen, doch voegd© daar aan toe, dat deze stem slechts een zake lijk karakter zou dragen. Aftreden niet noodzakelijk vol- gens jhr. Do Geer. Hij was van oordeel, dat aanvaarding van de conclusie door de Kamer aller minst een consilium abeundi beteekent. Aan zoodanige aanvaarding mogen, geen politieke - gevolgen worden ver bonden. Wanneer de minister niette* min wenscht af te treden, dan is dit een zaak voor hemzelf. De heer De Geer zeide, het te zullen betreuren, wanneer de minister zou heen gaan, daar ieder, die werkt, fouten maakt. Het sysleem-Sjieyarl. Het s.d. lid, de heer Van der Goes van Nalers, was eveneens van meening, dat het beleid' van den minister niet ge lukkig was geweest. Hij was van oordeel, dat de justitie in het Zuiden des lands zeer willekeurig vervolgt en dat daardoor een groot gevoel van rechtsonzekerheid ont staat. Ook de verhouding van Den Bos schen procureur generaal tot dc officieren van do marechaussee keurde dezo spreker ten sterkste af. De heer Van der Goes noemde het systeem van den procureur- generaal, waarvan de minister het slacht offer zou zijn geworden, verderfelijk en Nederland onwaardig. Hij vroeg dan ook overplaatsing of ontslag van dezen ma gistraat. Wat de gevolgen van aanvaarding der conclusie betreft voor den minister, sloot spreker zich hij den heer Do Geer aan. Een r.k. pleidooi. De laatste spreker was de r.k. afgevaar digde de heer Van Maarseveen. Deze wees op de groote activiteit van do Os- sche brigade, waardoor allen met politie onderzoek -en politiemaatregelen warden, hedreigdi. Naar zijn oordeel heeft het par lement de taak te waken tegen willekeur van overheid of overheidsorganen. Wanneer de conclusie wordt aanvaard', dan zal aan het gezag een zware slag wor den toegebracht, evenals aan do persoon lijke vrijheid. Hoewel ook hij wel enkele kleine fouten bij den minister zag, was hij niettemin van oordeel, dat een zoo scherp votum over zijn beleid 'niet juist is. De minister werd slechts geleid d'oor een hooge opvatting van plichtsvervulling; men moet het waardeeren, dat de regee ring de burgers beschermt tegen haar eigen organen, aldus deze spreker. Wat het niet ter inzage geven van documenten be treft, hier was spieker van meening, dat dit terecht is geschied'. Vanmiddag -worden de debatten voortge zet" Delegatie van Duitsche in- dustricelcn naar Meskon. Een groep belangrijke en invloedrijke Duitsohe industrieelen zal een delega tie naar Moskou zenden met het doel, de Duitech-Russrêcbe bandeBbelrekk'n- gen te ontwikkelen. Reuter meent te weten, dat de dele gatie uit zeven deskundigen bestaat. Enkeier zijn reeds vertrokken, terwijl anderen binnenkort zullen gaan. Volgens berichten, die betrouwbaar schijnen te zijn, is de delegatie gemach tigd, Moskou een crediet van tien jaar ten bedrage van 750 millioen mark aan te bieden voor aankoopen in "Duitschland, terwijl Duilschland be reid is, enorme hoeveelheden grond stoffen te koopen, in bet bizonder hout, leder en olie. ^Monumentenzorg" in Tsjechie. Terwijl de monumenten, welke de Tsje chen na 1918 hebben opgericht ter her denking van den strijd om hun onafhan kelijkheid en hun vriendschap met Frank rijk, zooals het standbeeld' voor maarschalk! Foch te Caslav, - worden- afgebroken, wor den de' monumenten, welke in 1918 wer den vernield', wéér opgericht. Te Iglau is het monument, voorstellende de Duit sohe adelaar op een rots, met het op schrift „Wij zijn gevallen voor ons va derland", weer opgericht, evenals de standbeelden voor de Oostenrijksche kei zers te Bmo. Te Southampton. Om half vier gistermiddag is het Brit sche koningspaar te Southampton aan land gegaan. Op de kade werden de vorsten door een ontelbare menigte toegejuicht. Toen de koning en de koningin aan land gingen, werden zg gevolgd door de prinsesjes, die hun ouders aan boord van een torpedojager tegemoet gegaan waren. Zoowel de koning als de koningin zagen, er zeer goed int, de koning was gekleed in de admiraalsuniform en de koningin droeg een blauw cosluum. Blijde intocht in Londen. Het koningspaar is tegen half zes te Lon den aangekomen. Na de begroeting door de autoriteiten en dc diplomaten reed bet vorstenpaar met de koninklijke familie in vier open lan dauers van Waterlooslation naar Bucking- nam Palace De koning en de koningin werden door een groote menigte verwel komd. Bij hen in den eersten landauer zaten ook de beide prinsesjes. Vooi Buckingham Palace had zich een. geweldige menigte verzameld, die luide haar vreugde over den terugkeer van het koningspaar uitte. De koning en de ko ningin verschenen tweemaal op het balkon, eenmaal voor het diner en eenmaal daarna. De kaning opent de Mending-tentoonstelling te Brugge. Gistermiddag is in tegenwoordigheid van Z.M. de koning, de Memling-tentoonstelling in het stedelijk museum te Brugge geopend'. Hier zijn 45 werken van de 97, welke aan dezen Middeleeuwschen Vlaamschen meester worden toegeschreven, verzameld'. De koning werd iuide door de bevol king toegejuicht. De koning maakte na de opening een rondgang over de tentoonstelling. Vervol, gens begaf de koning zich naar het Sint Jans-hospitaal, waar volgens de legende Memling de eerste maanden van zg'n ver blijf in Brugge heeft gewoond. Een kamer is gemeubileerd met meubelen uit Mem- lings tijd. Het terrorisme. Gisteren is een gevaarlijke bendeleider gedood, toen hij trachtte het dorp Ala- tara ten Noorden van Toelkarem, binnen te dringen. In de omgeving van hetzelfde dorp zijn de Britsche troepen in gevecht geraakt met een gewapende bende. Vier rebellen werden gedood en twee gevan gen genomen. Aardverschuiving tengevolge van wolkbreuken, Door d© wolkbreuken, die di© laatste dagen boven Bohemen losgebarsten zijn, is het tot een aardverschuiving gekomen op d© helling van den Hasenburg-beng bij Laiun in Noordwest Bohemen. De grond! is opgeschoven in golvingen tot drie meter hoogte en is vol scheuren. Het dorp Klapei dat aan den voet van den berg ligt, verkeert in groot gevaar. i i i Wolkbreuk. Boven de gemeente Lutschki bij Krem- nitz (Slowakije) is een zware wolkbreuk losgebarsten. Het door bet dal stroomen- de water steeg tot een hoogte van zes tot zeven meter en sleurde vijf van de zeven bruggen, waarvan er drie van be ton waren, mee. Talrijke woonhuizen en bedrijfsgebouweh stortten in.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1