Waarnemingen bij vogels De maand der jonge vogels. Bescherming van broed. Gastvrijheid van houders van tuinen. De taak van vogefhouders. De ge heimzinnige. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Rechtszaken Hardhandige weesvader Fümnieuws Rijksminister Funk bezoekt ons land rSi 'Zooals de Meimaand! de maand! is van jnestbouw en eieren is Juni de maand!, •waarin de jonge vogeis geboren worden" Overal waar men komt ontmoet men angstige vogeiouders, die dikwijls hun eigen leven in de waagschaal stellen om dat van lum jongen te redden. Simulanten, Er zijn vogels, die z.g. vleugellamheid simuleeren en daardoor hun belagers uit de omgeving van hun nest of jongen weten te lokken. Zulks is b.v. heel sterk met de kluut, de sierlijke witte vogel met zwart omrande vleugels, zwarten kop en naar omhoog gebogen snavel. Zoodra we in de buurt van zijn nest verschijnen, gaat hij op de vleugels, laat zich bijna vlak voor onze voeten neerploffen en loopt, kruipt zelfs haast, met écn of beide vleu gels over het strand sleepend precies in de richting, waar het nest niet ligt. On derwijl roept hij aanhoudend: „kuut-kuut- kuut". Zoodoende kan hij een oningewijde prachtig van nest of jongen weglokten Dezelfde tactiek passen ook de bontbek en straadplevieren toe en bij de zangvogels is de rietgors een echte bolleboos in het „voor den gek houden". Overigens hebben bijna alle vogels wel de een of andere manier om hun jongen te beschermen en om indringers op een dwaalspoor te brengen. Als we b.v. in het weiiand een kievit met jongen zien loopen, begint een der vogels bij onze naderingen middellijk alarm te slaan; de jongendrukken zich, zooals dat heet, en al weet je precies de plek, waar ze zich moeten bevinden, dan is het nog een heele toer oin de diertjes te vin den. Soms lukt het heelemaal niet. Vooral tegenover roofvogels, kraaien en meeuwen is dit een prachtig beschermingsmiddel, en daar de jongen zich absoluut niet ver roeren zoolang ze geen orders daartoe van hun ouders ontvangen, moeten ze uit de lucht heelemaal niet te zien zijn. Dubbel bedreigd. Dat wil natuurlijk nog heelemaal niet zeggen, dat er geen jonge vogels gekaapt worden en het hangt ook veel van den aard van een bepaalden vogel af of hun jongen tot volwassen vogels opgroeien of niet.,üen_Jvievitenjong heeft b.v. veel mear kans om er het leven af te brengen dan een jong eendje, dat in het water a.h.w. door gevaren omringd is. Gevaren uit de lucht en gevaren in het water, resp. roo- vende vogels (wat tusschen haakjes niet hetzelfde is als roofvogels) en roovende snoeken en ratten. De zangvogels komen er over het alge meen heel wat genadiger af, dank zij het beschutlende loover, waarin zij zich meest al ophouden. Intusschen hebben deze zan gers weer andere belagers, zooals eek hoorns, gaaien, marters en een enkel© sper wer, terwijl stadsbossehen dikwijls weer door andere liefhebbers van vogelbout on veilig worden gemaakt. (Zie artikel vorige maand). Merels en lijslcrs ia 't bosch. Desondanks en ook ondanks het uitha len van nesten, kunnen we met genoegen vaststellen, dat er toch nog jonge merels en lijsters met hun ouders door ons bosch zwerven". Dat dit voor een overgroot deel is te danken aan de gastvrijheid in dit opzicht van de houders van tuinen is- een zaak, die zeker is. Behalve lijster en merel hebben ook kool- en pimpelmees reeds uitgevlogen jongen en half Juni zag ik al een paar grauwe vliegenvangers met hun jongen op jacht. Dat was een vermakelijk ge zicht. Een stuk of acht vliegenvangers met inbegrip der ouden, ieder op een paaltje zittend, hielden opruiming onder voorbij vliegende vliegen en muggen. Ieder oogen- blik steeg een vogel op, vervolgens hoor de je de beide snavelhelfbeai op elkaar klappen en bijna onmiddellijk daarop zat het beestje weer op zijn oude plaatsje. Uiteraard grepen de jonge exemplaren nog al eens mis, doch dan werden ze spoedig daarna door een der ouders schadeloos ge steld, want die missen zoo goed' als nooit. Het eerste broed spreeuwen kan reed's in dubbelen zin op eigen wieken drijven en hun ouders zijn thans weer aan een tweede legsel bezig, dat tusschen haakjes, altijd kleiner is dan het eerste. Zes spechten in écn boom. Het mooiste wat ik in dit opzicht in het bosch heb gezien is een paar spechten met hun jongen, vier in getal. Het was in de laatste week van Juni. Nu hadden we reeds lang op onze spech ten gelet, want we wisten precies in wel ken boom ze hun nest hadden gemaakt; zoodoende hebben we ze gemakkelijk kun nen observeeren. Zondag j.l, was het bij dien boom een drukte van belang; de oude vogels riepen luidruchtig, zoodat we haast met zekerheid konden zeggen, dat die jongen zouden uitvliegen of liever uitloo- pen. En inderdaad', we bleken juist op tijd te zijn om getuige te zijn van het gewich tige oogenblik, waarop de jonge spechten voor het eerst zouden kennis maken met deze booze wereld'. Nummer een kwam eerst do zaak op nemen door van het veilige nest uit eens maar buiten te kijken. Aanvankelijk lokte het hem weinig aan, want even spoedig aid hij gekomen was, was lirj ook weer verdwenen. Weldra kwam er weer een spechtenkop voor het vlieggat (of het de zelfde was kan ik natuurlijk niet zeggen) en ai heel gauw zat hij tegen den boom stam geklemd alsof lnj nooit anders had gedaan. Na verloop van tijd' kwamen er nog drie exemplaren te voorschijn en nu waren we getuige van het zeldzame feit, dat. zes spechten bij elkaar in en tegen één hoorn zaten. Het was een zeldzaam fijn gezicht. Dezer dagen werd mij een doode specht Üiuis. bezorgd, een mannetje, dat waar schijnlijk hier of daar tegen aan was ge vlogen en zoodoende het leven erbij inge schoten had. Op deze wijze kon ik eens goed zien hoe mooi zoo'n specht eigenlijk is. De grootte viel ook wel mee; ik vind, dat hij iets grooter is dan een spreeuw. In tegenstelling met andere vogels zijn de staartpennen bizonder stevig, beigeen hem uiteraard uitstekend te pas komt. Met de jongen van de verschillende in secteneters, zooals tjiftjaf, fitis, spotvogel en tuihfluiter gaat het nog niet erg vlot. Ik heb er tot dusver nog slechts enkele gehoord, doch daar deze vogels over het algemeen veiliger broeden dan merels en dergelijke, vermoed' ik, dat de volgende maand alle jonge spitsbekjes tegelijk te voorschijn zullen komen. Overigens zingen alle vogels nog naar hartelust, zoodat we nog kunnen genieten van het gezang der vogeis. De koekoek. Ook den koekoek kunnen we iederen dag nog hooren, ofschoon we daarvoor wel wat meer aan den buitenkant der stad moeten zijn dan vorige jaren. Ongetwijfeld zullen zaj in ons bosch wel hier en daar htm eieren in de nesten van andere vogels gedeponeerd' hebben. De maand Juli is daarvoor de geschikste want het is werkelijk zoo, zooals het oude rijmpje zegt: fn Mei leggen alle vogels een ei, Behalve de koekoek en de spriet, ""die" leggen in de Meimaand niet. ZATERDAG 1 JULI 1939. Ne. 22210. Mocht een lezer derhalve zoo'n groote slokop in een nestje in of bij zijn tuin heb ben, dan houd' ik mij voor xaededeelingen dienaangaande ten zeerete aanbevolen. Omstreeks half Juli is het weer met den koekoeksroep voor een jaar gedaan. Ver leden jaar hebben we het het laatst ge hoord op 19 Juli en ik ben benieuwd', wel ken datum het dit jaar zal zijn. Veel zal het wel niet verschillen met het vorig jaar. Zooals men weet deponeert do koekoek zijn ei bij voorkeur in de nesten van in- secteneters, zooals roodstaartjes, grasmus- schen, e.d. De oorspronkelijke eieren of jongen worden door de jonge koekoek zon der pardon over boord gegooid'. Deson danks voeren de pleegouders den grooten liongerhals, die steeds maar om voedsel roept, met ontroerende trouw. Als men nagaat, dat een koekoek van drie weken oud eenige malen grooter is dan zijn beide verzorgers, dan kan men wel uit rekenen, dat de arme dieren zich van dien vroegen morgen tot den laten avond moe ten afjakkeren om den grooten schreeuwer den mond te kunnen stbppen. Het gebeurt zelfs wel, dat de diertjes er ten slotte zelf het leven bij inschieten. Ondanks dit alles, zouden we toch niet den geheimzinnigen kojekoek graag willen missen, want hij is en) blij ft de gunsteling van iedereen. DE JONG. Tot een geldboete veroordeeld. De weesvader van het Joodsclie wees huis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, Sk.. is gisteren^ door de rechtbank te Rot terdam tot een boete van f100 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld wegens mis handeling. De rechtbank legde hem daar bij een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden op. S. K. had in de jaren 1935, 1936, 1937 en 1938 verschillende onder zijn toezicht slaande kinderen uit het weeshuis met een zweep ef met de hand mishandeld. Zooals op de zitting bleek, had hij enkele kinderen zoo hevig bij het oor gegrepen, dat het gedeeltelijk inscheurue. Verschillende kinderen legden voor nem bezwarende verklaringen J af, waarbij Sk. evenwel steeds ontkende, wel gaf hij toe de kinderen wel a m den lijve gestraft te hebben. Thans heeft de rechtbank duidelijk laten merken hoe zij over ..dezen hardiiapdigen_., „weesvader" denkt. De tentoonstelling ,,Het Leger" is in de Houtrusthallen te Den Haag geopend. Een overzicht van de expositie, waarop de meest moderne militaire bewapening te bezich tigen is. Snelheids-impressie bij de training voor de TT-raees op het circuit van Drente. Eea der rijders.in actie. Reeds „bij de training werden zeer hooge snelheden genoteerd. „De Citadel" Een nieuw meesterwerk van King "Vidor in Capitol. King Vidor is voor >ons steeds geweest een van de eerlijkste en sympathiekste herscheppers van de harde realiteit en het alle dags-leven van de „gewone" men- schen. Hij heeft zich nooit probeeren te voorzien van het aureool van een zede- prediker, hij is steeds gebleven wat hij was, een man, die zwoer hij het instru ment van de film om de dramatiek van het levenslot en zijn zuiversten vorm uit te beelden. Hij schiep „Hallelujah" en het werd een jubelzang van den negerziel, die soms klaagde en schrijnde; hij maakte „The Crowd" niet een film van de menigte, maar van slechts twee menschen in die menig te, die eigenlijk niets bizonders beleven; hij maakte „Our daily bread", waarin mis schien een zweem van een strekking ge zien zou kunnen worden in de richting van: terug naar de natuur 1 Als men zulke herinneringen heeft van een regisseur, is de verwachting van het geen hij gemaakt zou hebben van ©en boek als -Oronin's „De Citadel" niet ge ring. Maar King Vidor is er de man niet naar om teleur te stellen. Afgezien van de sciiier onontkoombare literaire sfeer met zijn onderscheidene over de film ver deelde dramatische hoogtepunten, is d'e film wederom een meesterwerk geworden een sterk stuk werk van bizoudere allure, wederom een rustige, beheerscht© en scherp omlijnde, nooit overdreven teekening van het leven met al zijn kanten, wederom een waarachtig, eerlijk beeld van een men schenleven in zijn omgeving. Nergens over schrijdt Vidor de grenzen van d'e filtniebe aesthetica, of bet moest zijn aan het slot, waar hij de jonge dokter Manson al zijn herwonnen idealisme laat uitschreeuwen voor het medisch tribunaal, dat hem ter verantwoording geroepen heeft, wegens het assisteeren hij een operatie door oen Ame- rikaanschen specialist, die geen dokters hui heeft. Daar is misschien een teveel aan woorden en een te weinig aan beeld', zooals het in de rest van d'eze zeer lange film juist andersom was, en waarom het contrast zoo sterk op valt. De rest van de film is een .aaneenschake ling van rijke beelden, die in een rake mon tage zijn aaneengeschakeld. Het dorpje Blase- nelly is hevig ontroerend geschetst in zijn materieel© en geestelijke naaktheid, maar overdreven heeft .Vidor niet. Evenmin in Robert Donat in zijn rol van dr. Manson Rosalind Russell en Robert Donat in „De Citadel" zijn teekening van het mijnwerkers stadje Aberalaw, waar dokter Manson, bijgestaan door zijn vrouw Christine, ontdekt, dat de venaderlijke hoest veroorzaakt wordt door het kolenstof van de mijnen. Maar zijn idealistisch arbeid wordt vergu sd door de met-begrijpende arbeiders, die zijn la boratorium verwoesten. 1 1 Maar even saherp b.'ijft de omlijning ais Manson mode-dokter geworden is in Lon den en zich voor zijn diensten grof laat betaien. In Londen duikt dan weer een van die pracihtfiguren op, zooals Vidor alleen kan scheppen, de vroeger© vriend van Manson, de practisdlie idealist Benny die de riolen van Biaenelly in de lucht liet vliegen om de typihus uit te roeien. Denny vindt zijn vriend terug a'.s een rijke, onontvankelijke poen, bedrinkt zioh uit te leurstelling en raakt onder een auto. De operatie, verricht door een van Mansons collega's, mislukt en dan gaan zijn oogen open. Hij zet in den geest van Denny zijn werk ais dokter voort, Manson is levend geworden in de persoon van Robert Donat, den acteur uit „Tllie ghost goes West" en ,,The mystery of the thirteen nine steps"; met Manson leverde Donat wel zijn beste creatie. Rosalind Russell speelde Christine, zijn vrouw, fijn en toclli sterk in uitbeelding van de begrijpende en helpend© echtgenoot© Dr. Denny werd gespeeld door Ralpih Richardson, notabene een bekende Engel- sche Shakespeare-vertolker, hard en waar achtig in zijn spel. Maar een reeks van andere mensclhen op de juiste plaatsen en wat een prachtig gekozen extra's vult deze film verder en heeft haar helpen maken tot een waardig exempel van Vidors, kunst, dat nu zoo maar midden in hei zomerseizoen onze aandacht komt vragen. Hoofdpijn, Kiespijn. nelpeifhifS altijd een poeder oï cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk Set. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2st. 10 ct. Doos 50 ct. BINNENLAND Besprekingen met minister Sleenberglic en «en bezoek aan de Nederlandscbe Bank, De Duitsche rijksminister van economi sche zaken, dr. Funk, zal 5 Juli a.s. een bezoek aan Nederland brengen in antwoord! op het bezoek' van minister Sleenberg'ne aan Duilscliland. Het progiamma van hot bezoek van mi nister Funk is als volgt samengesteld: Op Woensdag 5 Juli a.s. zal dr. Funk! in den loop van den ochtend' te 's-Graven- hage arnveeren. Hij zal vergezeld zijn van ministeria'dirigent Scüilotteier van 'tReichs wirtschafls ministerium, van ptessere- ferent obenegïerungsral Reohenberg, en zijn adjudant dr. SchWedler. Na verschillende bezoeken te hebben afgelegd, zal de mi nister de lunch gebruiken bij den Duitschen gezant, graaf J. von Zeok-Burkersroda. Des avonds zal de minister van economische zaken ,mr. M. P. L. Steenberghe een diner aanbieden ter eere.van minister Funk. Op Donderdag 6 Juli zal dr. Funk een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken. Des avonds biedt Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. Van Haersma de With, op zijn buiten te Nijkerk, een soirée aan. Op Vrijdag 7 Juli brengt dr. Funk, die president is van de Deutsche Reichsbank, een bezoek aan president en directeuren van de Nederlandscbe Rank te Amsterdam, Prins Bomhard vermoedelijk deelnemer aan de proeftocht van de Oranje. In antwoord' op een telegrafischon ge- lukwensch, welke den Prins ter gelegen heid van Zijn verjaardag van boord van de Oranje werd' gezonden, heeft de Prins in Zijn danktelegram de hoop uitgespro ken, dat Hij in dé gelegenheid zal zijn op 15 Juli a.s. d'e officieel© proeftocht van.' het schip mede te maken. De post voor de grenstroepen Voortaan met volledig adres. Vandaag is de veldpost opgeheven. Ten einde vertraging in de bestelling te voor komen, wordt er nogmaals aan herinnerd, dat op correspondentie voor militairen van.' der-grenstroepen de aanduiding veldpost niet meer moet worden gebruikt, maar dat-, een volledig adres met aanduiding vaa-c- de plaats van bestemming op deze corres pondentie moet worden geplaatst. Ml Mgfl toHits DER i ïsm i,OÊ O-Tjii t >rf| Vf I

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5