Het bezoek van minister Funk TWEEDE BLAD S r i SCHIEDAMSCHE COURANT Maaltijd in kasteel Oud Wassenaar. Rede voeringen van de ministers Steenberghe en Funk. De minister van economische zaken mr. M. P. L. Steenberghe heeft zijn Duitsche collega minister W. Funk, die op het oogen- blik lner te lande vertoeft, in kasteel Oud1- \Y assen aar gisteravond een diner aange boden, waaraan enkele ministers, hooge ambtenaren en personen uit handel en industiie, aanzaten. Rede van den minister van eco nomische zaken. Mr. M. I». L Steenberghe hield de volgende tafelrede. Het verheugt mij in het brzonder, U minister Funk, in Nederland op de meest hartelijke wijze welkom tc heden. Ook mijn ïegeering verheugt zich hier een lid van de Duitsche regeering te kunnen be groeien Voor mij is Uw bezoek intusschen ceil hizondere vreugde wijl ik daardoor de gelegenheid heb de vriendschappelijke betrekkingen, welke wij te Berlijn hebben aangeknoopt verder voort te zetten. Aan nnjn he/oek te Derhjn heb ik de aange naamste herinneringen behouden en ik spreek ook de hoop uit, dat het U en me- louw Funk bij ons in Holland goed zal bevallen. Ik hoop, dat wij dezen avond ïecbt geiioegeiijk bij elkander zijn. Gij leert i". dezen kring ook eeu reeks van ver tegenwoordigers van bet Nederlandsche be drijfsieven kennen en in de gesprekken met hou zult U naar ik "hoop bevestigd zien hoe menigvuldig de economische be- tiekkingen tussclien Nederland' en het Duit sche rijk zijn en welk een groot gewicht niet slechts voor de Nederlandsche régee ring, maar ook voor de Nederlandsche be drijven daarin is gelegen, dat dleze betrek kmgtni zich tot nut van beide landen in gunstigen zin ontwikkelen. Ik hoop ook zeel, dat dit, Uw eerste bezoek aan Ne derland, U de gelegenheid! moge schenken ons land nader te leeren kennen. Weliswaar is Uw tijd sleClits beperkt, maar gij' "zult in de gelegenheid zijn een zeer interessant deel van ons land te leeren kennen, n.l het Zuiderzeegebied. Ge zult dan zien, hoe Nederland in een voortdurende strijd met de zee geleefd' heeft en hoe het Nederlandsche volk zijn grond niet slechts door de natuur ge schonken heeft gekregen, maar dat het ook door eigen kracht en onder aanwending van de nieuwste middelen dier techniek dëzeft "gTottdi 'moest winnen. De Zuiderzeewerken, die tot de bizon- dere bemoeienis van mijn collega van wa terstaat behooren, zijn nog altijd in vol len gang en gij zult in het bizonder de voorbereiding sien van den nieuwen Noord- Oostpolder. Terwijl ik hier de overtuiging tot uit- king breng, dat onze ontmoeting de sedert lang bestaande vriendschappelijke betrek kingen verder zal bevorderen moge ik een dronk instellen op het welzijn van rijks minister Funk. Antwoord van den Duitschen gast. Minister Funk heeft den Nederland- sofcen minister van economische zaken voor de vriendelijke woorden van welkom dank geheeten en gaf uitdrukking van zijn op rechte vreugde over de zoo hartelijke ont vangst, welke hem in Den Haag ten deel was gevallen. Nederland en Duitscshland, aldus dr. Funk, zijn niet alleen door oude nabuur schap verhanden, maar ook door nauwe economische banden en verplichtingen, wel ke berusten op vervulling van de behoef ten van de economie van beide landen. De persoonlijke gedadhtenwisse'ing met minis ter Steenberghe heeft er niet weinig toe De Duitsche Rijksminister van Economische Zaken, dr. Walter Funk, arriveerde gis teren in Den Haag, waar hij verwelkomd werd door dr. H. 0. Hirschfeld (met Imo gen hoed) die een hooge Duitsche onder scheiding ontving. bijgedragen, om de goede economische be trekkingen tnsschen beide landen nog nau wer aan te halen. Hiertoe werkte mee de wetenschap, dat beide landen weder- keorig de beste klanten van elkaar zijn. De economische goederen moeten in dienst van de volkeren worden gesteld, aldus vervolgde minister Funk. Hiertoe is een juiste organisatie van de productie en oon&umptie en een inschakeling van de overheid daar noodzakelijk, waar de vrije economie uit eigen kracht het pro blccrn niet kan oplossen, de goede eco nomische belrekkingen tusschen Nederland en Duitschlana en de slappen die aan beide kanten ondernomen worden om zich Voordoende-moeilijkheden te 'overwinnen, zjjn 'het bewijs er van, dat ook insschen ongelijksoortige economische sj sternen-oen gemeenschappelijk resultaat kan 'worden bereikt, indien men slechts de moed -beeft zich van dogma en theorie vrij te maken en dat doet wat verstandig en wat .nood zakelijk is. In de economische politiek is dat juist, wat tot een goeü resultaat voert, en wat ipst is, is ook goed. Ten slotte bracht dr. Funk een dronk uit op minister Steenberghe» op de Hol- landsche regeering en op de ontwikkeling van de Nederlandsche en Duitsche han delsbetrekkingen. Excursie langs de Zuiderzee. Gistermiddag heeft minister Funk een be zoek gebracht aan het Deutsches Heim. in Den Haag. Vandaag maakt dr. Funk, in gezelschap van den minister Van Buuren, ir. De Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der Zui derzeewerken en eenige andere heeren, een excursie over en langs bet IJsselmeer. Na een bezoek aan den afsluitdijk, zal in Sneek worden geluncht. Daarna werd' naar Lemmer gereden, waar men aan boordt ging van een boot van het departement van. waterstaat. Hiermee heeft men o.a. Urk bezocht 1 i Het gezelschap gaat in Kampen aan land1. In Nij'kerk zal ten huize van dien beer en mevrouw jhr. Van Haersma de With het avondmaal worden gebruikt Buitenpartij op Warmond. In den vooravond' heeft mevr. Steen berghe gisteren op „Meerrust" te War mond mevr. Funk ontvangen. Hierbij wa ren mede aanwezig mevr. Weiter, echtge- noote van den minister van koloniën, me vrouw Van Buuren, echtgenoote van den minister van waterstaat, en mevr. Van Haersma de With, echtgenoote van den Nederlandschen gezant te Berlijn, en eenige andere dames. Dr. H. M. Hirschfeld onder scheiden. Tijdens het noenmaal dat de Duitsche gezant, graaf Von Zech Burkersroda, ter eere van het bezoek van den Duitschen minister van economische zaken gaf, heeft minister Funk in naam van den Daitscben rijkskanselier aan dr. II. M Hirschfeld, di recteur ran handel en nijverheid', het kruis van de orde van den Duitschen Adelaar met de ster uitgereikt. BINNENLAND De kabinetscrisis De copforentie met de zes fractieleiders. De conferentie van dr. Colijn met de voorzitters van de zes Tweede Kamerfracties heeft van vier uur tot kwart over zes geduurd. Omtrent* het' resultaat van deze con ferentie werden geen mededeelingen verslrekt. Do N. R. C. van hedenochtend meldt hieromtrent het volgende: Naar in parlementairen kring verluidt, mo<-l men c ernstig rekening mee hou den, dat de gistermiddag door dr. Colijn met de voorzitters- van de zes groolc frac ties der Tweede Kamer gehouden bespre king lot.een negatiet resultaat heeft voerd. De formateur stuitte vooral op op positie van r.-k.. zij-de, dóch oo-k ran s.-d zijde waren er ernstige bezwaren. Naar het blad van andere zijde ver neemt, heeft de bijeenkomst van 4 tot 61/4 uur geduurd. Dr Colijn sprak een inleidend woord ter toelichting van zjjn bedoeling met de bijeenkomst en van zijn schematisch program. Vervolgens heeft ieder van de aanwezigen de heeren Schouten (a--r.), de Geer (c.-h.), Deckers (r.dü, Joekes (v-d..), Bierema (lib.J en Albarda (s.-d.) zijn voorloopige ziens wijze kenbaar gènjaaukt. Ten slotte is af gesproken, clat>-dfe formateur zijn gedachten over --het gehoorde zou laten gaan,' om daaruit zijn 'conclusies te trekken. Ben. afspraak voor een nadere bespre king -is niet gemaakt, wat op zichzelf (oofcl veelzeggend was. Verwacht werd, dat Areden een nadere mededeeling met betrekking tot de kabinetscrisis zou wor den gedaan, waaruit een definitieve con clusie omtrent het resultaat der gisteren gehouden bespreking zou kunnen worden getrokken. Het zou niemand verbazen, in dien-dan zou blijken, dat dr. Colijn ver zocht-had, van zijn opdracht te worden ontheven, tetwijl tevens de opdracht aan een -wider i was verleend." Van de gisteren gehouden bespreking zullen trouwens weinigen grooie verwach tingen hebben gehad, de formateur zelf waarschijnlijk ook niet. Met zes partijen tegelijk is het voor een formateur, dié eeh homogeen kabinet moet vormen, kwaad kersen eten. Deze methode om de partijen in een formatie te betrekken in strijd met wat dr. Colijn. in 1937 als zijn op vatting heeft 1 verkondigd schijnt daar mede wel ad absurdum gevoerd te zijn. H.M. de Koningin heeft gisteren het Chr. Nationaal Zendmgsfcest op 't landgoed „Raaphorst" te Wassenaar bijgewoond. r De leiders der zes voornaamste Tweede Kamer-fraeties, van Ln.r. de heeren L. N. Deckers (R.K.), J. Schouten (A.R.), jhr. De Geer (Chr. Hist.), dr. Bierema (Lib.), ir. Albarda (S.D.A.P.) en mr. Joekes (Y.D.), hebbben gisteren een conferentie gehou den met dr. Colijn te» Departemente van Alg. Zaken in De» Haag. Het gezel schap verlaat het gebouw na afloop der besprekingen. Dr. Funk, de Dnltsche minister van Economische Zaken, bracht gedurende zijn ver blijf in Den Haag een bezoek aan ver schillende departementen. Naast den mi nister onderscheidt men den Duitschen gezant, graaf Julius von-Zech von Bur- kesrods,. l Rotterdamsche drinkwaterleiding Het nieuwe pompgebonw in ge bruik gesteld. Gistermiddag is het nieuwe pompgebouw van de gemeente drinkwaterleiding te Rot terdam op de terreinen aan den Honinger- dijik door wethouder A. B. de Zeeuw, offi cieel in gebruik gesteld. De directeur ram de drinkwaterleiding ir. B. Scü.teur, gaf eerst een uiteenzetting van de bedoeling van deze nieuwe instal latie, die in een langgevoekle behoefte voor ziet. Vroeger was men geheel afhankelijk van den stand van tiet rivierwater, heigeen m!l).oudt,_ dat men de chemische hoedanig heden niet in de hand had'. Proeven heb ben uitgewezen, dat het water vier uur na hoog water ingelaten, van veel beter gehalte is dam ander water. Drie uur na hoog Water is nJ. alle van de stad medekomend rioolwater voorbij het nieuwe pompgebouw gestroomd, zoodat het water van zuiverder kwaliteit is. Door deze pompinstallaUe kan men op het gewenschte oogenblik -•ook met lager water dus, wanneer de factoren voor het inlaten het gunstigst zijn water inlaten. Lange jaren hoéft het geduurd, aleer het gebouw er stond. Thans een half jaar later dan men zidlt vooigesteld had, is liet gereed. Spr. verzocht den wethouder de schakelaar om te draaien en hiermede de eerste der vier pompen, welke elk een capaciteit van ^ongeveer 25.000 M3. per uur bezitten, in bedrijf te stellen. Alvorens hiertoe over te gaan, prees de Wethouder het initiatief van den directeur vam de drinkwaterleiding, terwjjl liij tevens hulde bracht aan het gemeentebestuur van Rotterdam. Hierna draaide spreker de sclia- këkax om, waarmede .de eerste pomp ,ïn weriring gesteld was. BLM. de Koningin .op het Zendingsfeest. Te vier uur gistermiddag arriveerde H.M. de Koningin op de Raaphorst en begaf zich te voet naar de spreekplaats, waar dr. F. J. Fokkema, rector van de Neder landsche zendingschool, zou spreken. In het gevolg van H.M. de Koningin bevonden zich freule D. H. van Tets, eerste hofdame, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Land&s Wijhorgh, kamerheer en majoor H. J. Phaff, adjudant van H.M. de Koningin, Nadat H.M. de Koningin het bestuur aan zich had' doen voorstellen, nam zij onder het gehoor vian dr. Fokkema plaats, die met zijn toespraak een aanvang nam. De vervanging van werkende dienstplichtigen Ook met sociale belangen moet rekening gehouden worden. Op -de vragen van het (n.s.) Eerste Ka merlid den heer Van Vessem, met betrek king tot de vervanging van werkende dienst plichtigen door werldoozen lieeft de mi nister van defensie als volgt geantwoord: Art. 32 van de Dienstplichtwet volgens den gewijzigden tekst, laat buitengewone oproeping in geval van oorlog, oorlogs gevaar en andere buitengewone omstandig heden toe, voor zoover de Kroon dit noo- dig acht. Bij Koninklijk Besluit van 10 April 1939 (Staatsblad no. 182) is de op roeping noodig geacht van al het perso neel, bestemd voor buitengewone oproe ping-uitwendige veiligheid, zoodat die op roeping van ieder, die daarbij is ingedeeld, berust op bedoeld' art. 32. Het indeelen van dienstplichtigen bij deze groep is niet een handeling, die eens voor ai heeft plaats gehad. Integendeel het al of niet behooren tot deze groep is in gewone omstandigheden voortdurend', 'dag aan dag, aan wisseling onderhevig. Er is geen aan de wet ontleende reden aanwezig, waarom dit proces zou moe ten stilstaan, nadat een oproeping heeft plaats gehad. Voor een deel en op .ande ren voet gaat dit proces dan ook in de tegenwoordige omstandigheden dloor. Zoo zijn onderscheidene dienstplichtigen, die aanvankelijk niet behoefden op te komen, alsnog opgeroepen, toen dit noodig bleek voor liet bezetten van sommige posten. En zoo komt in geval van vervanging de bestemming voor de „B.O.U.V." voor den met verlof gezonden dienstplichtige te ver vallen en wordt de vervanger alsnog daar bij ingedeeld1. Noch de letter, noch de geest van art 32 der Dienstplichtwet staat hieraan in den weg. Het is niet juist, dat de verdediging der grenzen in de eerste plaats aan werkloo- roepen werklooze dienstplichtigen bedraagt thans ongeveer 15,7 pCt. van de totale sterkte der troepen, welke zijn belast met de grens- en kustbeveiliging. Maar ook al ware dat anders, dan ligt in het buitenge woon oproepen van werklooze dienstplich tigen geenszins opgesloten een, discrimina tie van de beveiligende taak. Bij acuut gevaar, hetwelk aanleiding geeft tot een algemeene mobilisatie, worden alle be schikbare krachten voor de verdediging dies lands opgeroepen, zoolang zulks niet het geval is, dient, voor zoover mogelijk, re kening te worden gehouden niet alleoa met militaire, maar ook met sociale be langen. Beide belangen worden gediend! door buitengewoon opgeroepen dienstplich tigen, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, te vervangen door werklooze dienstplichtigen, die daardoor tot nuttigen arbeid worden bestemd'. Het ia een onjuiste stelling, dat aldus „elke an dere arbeid" den voorrang zou hebben boven de militaire taak, het gaat er om, dat de een in dezen tijd.' de beveiiigendla taak slechte kau vervullen met het bren gen van een groot sociaal offer, terwijl voor den ander van een sociaal offer geea of nauwelijks sprake is. Aangezien van persoonlijke vervanging waaronder te verstaan de methode, waar hij men zelf voor een vervanger heeft te zorgen geen sprake is, is er reeds uit dien hoofde geen gelijkenis met hef vroe ger remplayan ten stelsel, sterker spreekt nog, dal d'e dienstplichtige, dlie vervangen wordt, verplicht blijft tot opkomst onder de wapenen wanneer zulks "noodig wordt geacht, zooals bij algemeene mobilisatie, terwijl de remplacant zijn vrijstelling van den dienstplicht had gekocht. Op de vraag of de minister bereid' is, een regeling te ontwerpen tor tegemoetko ming aan ernstige moeilijkheden voor dé werkende dienstplichtigen, antwoordt die minister, dat dit onderwerp in studie is, waarhij wordt aangeteekend', dat zich hier bij grooie moeilijkheden voordoen. Luchtvaart Vliegongeval bij Stuttgart. Op het vliegveld Boeblingea hij Stutt gart is gistermiddag de chef piloot dier Kiemm-vli egtuigf abri eken Helmut Kalkstem, tijdens een proefvlucht van 500 meter hoog te' neergestort. j DER zen wordt opgedragen, het aantal opge- DONDERDAG 6 JULI 1939. No. 22214. ?*- «4% v -X,K» J.x. .ra'-.;.- -X--;:-:*- .yyv&JA '°S'

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 11