EERSTE BLAD Woensdag 5 Juli 1ip9 Diplomatieke stap te Dantzig 92ste Jaargang. No. 22213 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTEt HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND Gezamenlijke actie van Engeland, Frankrijk en Polen. Toevoer van wapenen nog steeds voortgezet. De onderhandelingen te Moskou De a.s. onderhandelingen te Tokio De strijd in China -<v-" Frankrijk Engeland Italië Duitschland Japan BINNENLAND Vereenigde Staten HLM. de Koningin op de „Oranje Gemengd Nieuws I II s J', - q, k\ Lbvtiui vtr.olujin dagoi^kn,,ciel ait- zoBdsring ?aa Zon- en FeetMagen. Brijt per kwertael f S.franco per post f »,60, Prjja per vreek: 15 ots. Af7on- 4er)tjke nammere 4 ets. Abonnementen Ti-orden dagelijks aangenomen. AdrertentiJa 7oor het eerstvolgend num mer moeten tóót elf uur aan net Boreaa bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór trui. Een bepaalde plaats van sdvertentiêb vordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURA YT Prijs der Advericmtcu van lo regels 11 .'iö; Iedere regel meer 10.30, m het Zaterdagnummer 1—5 regels f 190, iedere regel meer f (X35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten5 ets.; postk-w itanti es 15 ets. 1 an even van advertentiCn bij abonnement zijd aan bet Bureau verkrijgbaar Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adverteatiën opgenomen (OHO l/m. 15 woor den, f 0.75 tfm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags. Kleine Advertentiën tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd Raczynski, de Poo'sche ami assadeur te Londen, die gisteravond per vlieg tuig te Warscliau i3 aangekomen, heeft, naar verluidt, direct verslag uit gebracht aan minister Beek. Hei feit, dat de Poolsche commissaris- generaal te Dantzig de nota nog niet aan den senaat heeft overhandigd, de aanwezigheid van Raczynski te War- 4 scbau en het overleg van de Britsche en Fransehe ambassadeurs, onderschei denlijk met Halifax en Bonnet, heeft aanleiding gegeven tot de meening, dat een gemeenschappelijke stap der drie mogendheden overwogen zou wor den. De toevoer van wapenen. De toevoer van wapens naar Dantzig gaal voort. Er is thans ontdekt, dat de wapens uit Koningsbergen komen door het Frisches Iïaff de binnenzee, die ligt tus schen Koningsbergen en de grenzen van de vrije stad. De wapens worden vervoerd in lichters, die in staat zijn te varen door den arm van ondiep water, die naar de grens van de vrije stad' voert, en ver volgens langs de Elhing, de Weiclhsel en de „d-oode" Weicjisèl. De plaats, waar do wapens gelost worden, varieert. Gis teravond1 b.v. werden wapens op het eiland Holm, de vroegere Duitsdie d'uikhoptha-. sis. Met vrachtwagens worden de wapens dan naar verscliilliende punten in de vrije stad' gebracht. Van Zondag tot Maandag zijn nog twee tanks aangekomen en twaalf vrachtwagen ladingen lichte wapens arriveerde gister avond t De ontwikkeling van den toe stand. Er worden pogingen gedaan om te voor komen, dat het toeristenverkeer en de transitohandel te lijden zullen hebben van de nieuwe monetaire maatregelen, welke een stopzetting van d'e betalingen op den buitenlandschen leemngsdienst betreffen. Ook wordt gezegd, dat de Poolsche boy cot van uit Dantzig afkomstige goederen een slechte uitwerking heeft gehad' op die financieele positie van Dantzig. Ook is het een bekend feit, dat de handel in hout, haring en zaden, na de invoering der ainti- Joodsche wetten, voor een Jielangrijk deel uit Dantzig is verdwenen, daar deze be drijven geheel in Joodsche handen waren. De nieuwe wetten kunnen worden uit gelegd als te zijn een nieuw wapen, dat moor tegen Polen is gericht dan dat het wordt ingegeven door financieele nood zaak. De maatregelen hebben een groote verdeeldheid in de nationaal socialisti sche partij zelve te weeg gebracht, daar zij slechts averechts op de belangen van Dantzig kunnen uitwerken. Veel Dantzigers zullen er aanzienlijke schade door lijden. Een leening van Engeland aan IVleu. De Poolsche ambassadeur te Londen, Raczynski, is gisteren tezamen met den leider van de Poolsche financieele mis sie te Londen, Adam Koe, door minis ter Beek ontvangen, om verslag uit te brengen over de besprekingen inzake een leerling, van Engeland aan Polen. Van niet officieeie zijde wordt gemeld, dat deze leening veertig mülioen pond sterling zal bedragen, voor de helft betaalbaar in baar geld en voor de helft in goederen. De president van de republiek heeft gistermiddag maarschalk Smigly Rydz, mi nister Deck, den minister-president enden minister van financiën ontvangen, om de loopende zaken te bespreken. In algemeen welingelichte kringen wordt gezegd, dat de Poolsche regeering vermoedelijk de vol gende week, waarschijnlijk 15 Mi, een nota zal richten tot den senaat van Danzig, inzake de militaire maatregelen. Polen (c Dantzig uit hun woning verdreven. Uit Dantzig wordt gemeld, da! den laat- stcn tijd talrijke Polen uit hun woningen worden verdreven, vooral zij, die kleer makerijen of schoenmakerijen bezaten. Zij kunnen zonder toestemming geen nieuwe zaak opzetten en deze toestemming wordt aan Polen meestal geweigerd. Geeft het Russische antwoord aanleiding tot nieuwe bespre kingen? De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat men het in welingelich te kringen in Londen voorbarig acht om te zeggen, dat men bij de onderhandelin gen over een anti-agressiepact in Moskou een overeenkomst practisch tot stand ge bracht heeft. Men had. gehoopt, dat de overeenkomst ditmaal gereed1 zou zijn, het is echter duidelijk, dat het antwoord! der Sovjet regeering punten opwerpt, welke verdere overweging eischen. Er verluidt, dat deze zaken terstond aangevat worden met de Russische regeering en die hoop wordt uitgesproken, dat een overeenkomst niet lang zal worden uitgesteld. Reuter meldt nader: Et is zeker reden om aan te nemen, dat de onderhandelingen voortgang hebben ge maakt, doch er is geen aanduiding, dat de garanties aan de OostzeeJanden geregeld zijn. Men is van oordeel, dat het antwoord van Molotof op de jongste voorstellen, tegenvoorstellen bevat, welke verdere be spreking noodig maken, zoodat de onder handelingen voort zullen duren. De garanties aan de Oostzee- s talen en de kleine Westelijke landen. Het antwoord, dat Molotof aan de am bassadeurs van Frankrijk en Engeland ter hand heeft gesteld, bevat eenige tegenvoor stellen. Het gaat dan ook niet, zoo zegt men, om een definitief antwoord1" én de besprekingen tusschen de drie landen zou den nog worden voortgezet. Volgens dezelfde aanwijzingen schijnt het, dat de Russische nota nog steeds draait om de garantie der Oostzeestaten door Frankrijk, en Engeland en de garantie voor de kleine West-Europeesche staten, België, Zwitserland en Nederland' door de Sovjet Unie. Men zal zich herinneren, dat Jdanov zicliinde„Pravd!a" van 29 Juni heeft afge vraagd, waarom Engeland' en Frankrijk wil den, dat de Sovjetunie landen als Nederland en Zwitserland, die met de Sovjet Unie geen diplomatieke betrekkingen onderhou den, garandeert zonder de meening van laatstgenoemde landen te kennen, terwijl zij aarzelden de Oostzeestaten te garan deeren, omdat deze zich tegen de Russi sche garan^p verzetten. Sommigen meenen, dat Engeland wellicht bereid zou zijn, de Oostzeestaten te ga randeeren, als de Sovjet Unie Nederland en Zwitserland zou garandeeren. Het gerucht gaat echter, dat de Russen zich zouden blijven beroepen op het ont breken van diplomatieke betrekkingen tus schen de Sovjet Unie en Zwitserland' en Nederland en zouden verlangen, dat de wederzajdsehe bijstand ingeval van bedrei ging van de onafhankelijkheid! der in het garantiestelsel opgenomen landen verplicht en onbeperkt is. Japansch scepticisme. Japansche kringen in Tientsin too- aen een toenemend scepticisme ten opzichte van het resultaat der a.s. Britsch-Japanscsbe conferentie in To kio. Sommigen gelooven, dat de con ferentie reeds den eersten dag, die verdaagd zal worden, hetgeen een in tegrale blokkade van de Britsche concessie ten gevolge zou- hebben en wellicht nog andere maatregelen om aanvaarding door Groot Brittannie \an de eischen der Peiping-regeering af te owingen. Het aan de Japapneezen ioebehoorende dagblad Yoenpau dreigt de Britsche auto rileiten zelfs met de mógelijkheid van een militaire Japansche actie. Het blad wijst op het toenemen der activiteit van Ghi- neesche communisten in de buitenwijken der Ghiaeesche stad en beschuldigt de Britsche concessie er van tot basis te dienen voo^'hun optreden. Anti-Britsche bijeenkomsten* redevoeringen en optoch ten worden nog steeds gehouden in de Chinoiserie stad en de Japansche conces sie. De Japansche bladen geven dagelijks een somber beeld van den_ toestand der 'Britsche en Fransehe concessies en wekken alle Ohineezen, die daar wonen, op te verhuizen. Nog geen openingsdatum voor de conferentie vastgesteld. De Britsche ambassadeur Craigie heeft een onderhoud gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche zak'en Arita, naar men gelooft tot vaststelling van den openingsdatum van de Britsch-Japansche conferentie over Tientsin. Gemeld wordt, dat Arita niet in staat is geweest een datum te noemen, daar de Japansche militaire autoriteiten uit Tientsin nog niet te Tokio zijn aangekomen. Landingspoging der Japanner- zen hij Tinghai mislukt. Een poging der Japanneezen bij Tjnghai, aan de kust van Foekien (Zodd-China) troe pen aan land te zetten, is volgens berich ten uit CJrineesche bron na een gevecht^vaa man tegen man mislukt. De 'Japarinèezen moesten zich weer aan booid begeven. De schepen hebben koers gezet in Zuidelijkte richting. Bommenwerpers der Japansche marine hebben de kust van. Foekien. bestookt. Gisterochtend zijn nog meer Japansche oorlogsbodems ter lioogte van Foekien ver schenen. In het geheel bevinden zich thans bij de monding van de Min-rivier, waaraan Foetsjau is gelegen, 27 Japansche oorlogs schepen. U$ Vol spanning volgt de wereld de gebeurtenissen rond Dantzig. Duizenden leden van S.A. en vrijkorpsen der stad demonstreerden voor gouwleider Försfer op den Tiegenhof, voor den terugkeer naar Duitschland. Een overzicht tijdens de bijeenkomst. De Times" over de onder handelingen. In een hoofdartikel schrijft do Times, dat Nederland en Zwitserland niet tegen hun wil in een stelsel van garant ieverdragen moeten worden opgenomen. Het standpunt der Sovjet-Unie zou zijn, dat het voor de Oostzeestaten goed is, tegen Duitschland verdedigd te worden en dat zij gegaran deerd behooren te worden of zrj willen of niet terwijl Engeland zich daarentegen op het standpunt stelt, dat iedese staat voor zichzelf dient uit te makten, wat het beste voor hem i s. De juiste procedure scliijnt daarom te zijn, dat de drie groote garanideerende mo gendheden een verdrag van wectorzijdschen bijlstand onderteektenen, waartoe zij zich allo drie bereid verklaard' hebben en dat in feite reeds bestaat )aangezien tusschen Frankrijk1 en de Sovjets een bondgenoot schap bestaat en Engeland met Frankrijk verbonden is. Intusschen, zoo voegt de „Times" er nog aan toe, zou de FranschrRritsche di plomatie erop gericht kunnen zijn, de Oost zeestaten ervan te overtuigen, dat hun wer kelijk -belangen gelegen zijn in een bond genootschap met de drie non agressiestaten, In een eventueel garantieveidrag zou zon der moeite een clausule gevoegd Kunnen worden, waarbij de garandeerende mogend heid verplicht wordt, zijn strijdkrachten na den met succes verkenden bijstand' terug te trekken. De samenzwering van de Csar. In de aangelegenheid van de samenzwering van de Csar zijn 71 personen in staat van beschuldiging gesteld, o.m. de hertog Di Borgo, Douville Mai'lefeu, en Duge de Ber- nouville. Zij worden beschuldigd van den invoer van wapenen en ontplofhaie stoffen, het in het bezit hebben van wapenen enz. en liet vervoer daarvan. Deze lieden zijn voor een deel ook betrokken bij den moord op de gebroeders Roselüi en buj de zaak van de bommen in de buurt van de Etoile. Wat Déloncle en generaal Duseigneur aan gaat, zrj worden vervolgd wegens samen zwering en liet bezit van vuurwapenen. Cliurchills opneming in het kabinet zoo goed als zeker. De benoeming van Churchill tot minis ter van marine is zeker, althans volgens de „Dtaily Mail", welk blad' verklaart, dat van buiten het parlement alsook door de directe aanhangers van den premier druk op Chamberlain wordt uitgeoefend om zoo weinig mogelijk tijd' verloren te laten gaan bij het wijzigen van het kabinet. De wijzi gingen kunnen volgens liet blad tot stand gebracht worden op elk oogenbhk vóór het parlement eind Juli met vacantie gaat, doch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een ingrij pende politieke wijziging en onder zekere omstandigheden zou de opneming van Churchill in het kabinet dan ook tot Sep tember vertraagd1 kunnen worden. Het koninklijk bezoek aan Brussel. De koning en de koningin van Engeland zullen in October een officieel bezoek brengen aan Brussel. Jn een officieeie verklaring van Buc kingham Palace gisteravond, werd gezegd, dat dte koning en do koningin met vreugde dte uitnoodiging van koning Leopold heb ben ontvangen en gaarne hieraan gevolg zullen geven. Joden veroordeeld. De lechtbank te Milaan heeft 24 Joden veroordeeld tot straffen, varieerend tus schen 8 en 20 dagen gevangenis en boete, omdat zrj niet binnen den vastgestelden tijd hadden opgegeven Jood te zijn. Liever boter dan sigaretten? De Frankfurter Zeitung publiceert een artikel onder het opschrift: „Lie\er boter dan sigaretten?" Dit artikel l>eoogt het Duitsche publiek de gegrondheid te doen hegrijpen van de beperkingen, welke het thans ondergaat. „Wat is noodig en vat kan men mis sen?" Deze vraag is reeds lang beant woord. Rudoli Hess heeft het klassieke ant woord gegeven: Liever kanonnen dan boter. De verbruiker krijgt met zooveel boter, margarine of koffie als hij wel zou wil len. tin wacht op de aflevering van zijn meubelen, hij moet zich aanpassen aan het ile»soh en het fruit, dat in het sei zoen beschikbaar is. Het artikel verklaart, dat, indien men te %reel meubelen van Duitsch hout ver vaardigt, buitenlandsch hout meet worden ingevoerd voor wol en cellulose. Rogge- en hopvelden voor het bier ont trekken "de weiden aan de koeien en de. grond, waar bloemen worden gezaaid, is voor groenten verloren. In 1938 heeft Duitschland voor 1800 mülioen ingeioerd aan levensmiddelen, voor 347 milhoen aan tabak en koffie en voor 225 millioen olie. De schrijver van het artikel is van mee mng, dat op kolonia'e waren zal kunnen worden besnoeid. Men kan zonder tabak niet roken en zonder benzine niet auto rijden. Zonder schade voor de gezondheid kunnen daar entegen dierlijke vetten door plantaardige vetten worden vervangen Volgens het blad bedragen de beperkingen thans ongeveer 30 pel. tegenover 1935 „De boter, welke pien niet eet en de koffie, welke men niet drinkt, worden omgezet in concrete maierieele kracht, hetzij kanonnen, hetzij fabrieken, tot de dag zal komen, dat iedereen zijn boterhammen naar hartelust zal kunnen eten." Wat Japansche magnaten aan belasting betalen. Baron Takaldmi Mitsoei staat aan het hoofd van de lipt der Japansche belas tingbetalers. Hij betaalt aan inkomstenbe lasting dit jaar een bedrag van 2.874 370 yen, di. ongeveer 600 maal zooveel als minister-president baron Hiranoema, die aangeslagen is voor 4890 yen, tegenover verleden jaar 5170 yen. Hikoyata Iwasakü moet 2.282.076 yen betalen en komt hier mede op de tweede plaats. Baron Koyo- ta Iwasaki betaalt 1.874 037 yen, terwijl zes andere leden van de families Iwasaki en Mitsoei ongeveer 1.800.000 yen be talen. Immigratie uit lialiaansch Tirol. De Duitsche eu Jtaliaausche regeering hebben een overeenkomst gesloten inzake de immigratie van de Duitsch sprekende bevolking uit Italiaansch Tirol. Sedert eenigen tijd is deze immigratie gaande en ongeveer vijf tot zesduizend ïirol-ers zijn thans naar Duitschland gekomen. De over eenkomst is gesloten om te zorgen, dat geen wrijving ontstaat door fiuantieele kwesties en andere vraagstukken. Men ontkent, dat andtere volksbew^gin gen op groote sclml worden uitgevoerd De viering van den onafhankelijkheidsdag. Ter gelegenheid van de viering van den onafhankelijkheidsdag zijn in de Ver- eonigde Staten talrijke optochten en mas- saverjadenngen gehouden. Te Washington defileerden 58 patriottische organisaties voor liet monument van den stichter der onafhankelijkheid. Te Chicago namen 60 000 led-en van het American Legion deel aan een massa- betooging ter eere van een honderdtal immigranten, die gisteren het Amerikaan- sche burgerschap ver wier-,-en Vijf duizend veie-'-iiigingc-n hebben een 'radiopiaaamma geoigemseerd, waarin weid gewezen op de noodzakelijkheid van de verwezenlijking van het ideaal van verdraagzaamheid en geïijkleid van ras en godsdienst, de grond slag van de grondwet van de Vereenigde Staten. Tengevolge van de feesten hebben zich vele ongevallen voorgedaan. In totaal zijn meer dan vier hondent mensclien om het leven gekomen. De regeeringspolitide met betrekking tot den aankoop van zilver. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën zal een ophelderende verklaring uit geven over den monetairen toestand'. Deze verklaring zal vandaag, eenige uren voor de stemming, in dten senaat over de finan cieele wet worden bekend" gemaakt. Men gelooft, dat dte verklaring ook oen alge- meene uiteenzetting van de regeeringsjnoli- tiek ten aanzien van den aankoop van bui- tenlandsch zilver zal inhouden. Rezotek van een uur. Gistermiddag om half zes heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de nieuwste aanwinst der Nederland- sche koopvaardijvloot, het m.s. Oranje, liggende aan de etablissementen der Stoomvaart Maatschappij ^Nederland" aan de Javaklatde te Amsterdam. Op de kade voor de ligplaats van het schip werd H. M. ontvangen door den heer J. F. van Hengel, directeur der Stoom vaart Maatschappij „Nederland", die bij het aan boord komen van het hooge gezel- schap kapitein A. B. Potjer aan H. M. voorstelde. In de hall der eerste klasse werden ver volgens de heeren D. Goedkoop Dzndi recteur der Nedetóandsche Scheepsbouw Maatscliappij en A. F. Bronsing, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Koningin voorgesteld, waarna men zich naar de vestibule eerste klasse begaf en vervolgens een bezoek bracht aan de groote messroom van het personeel. Hierop ging men naar de eetzaal vierde klasse ca werden de verblijven der bemanning be zichtigd. Daarna begaf H.M. zich, na eerst nog de eerste klasse eetzaal te hebben' bekeken, door de kombuizen en pantris, naar de messroom der officieren en de ©et- zaal tweede klasse. Vandaar werden "de hutten op de verschillende dokten bezich tigd en vervolgens de tweede Mass© ma- ziek- en rooksalon en de kinderkamers," waarna nog eenige hutten en luxe hutten, op het promedadedek in oogenschouw wer den genomen. Via do brug ging men dan naar het zwembad. Ten slotte waren de middelste veranda, rook-, lees- en muziek salons eerste klasse en de veranda dezer muzieksalon aan de beurt. Hier weiden H. M. eenige ververschingen aangeboden, waarna de heeren mr. D. A'. Delprat en F. de Boer directeuren dep Maat schappij „Nederland" aan dte Koningin wor den voorgesteld. H. M. toonde zich zeer voldaan over hef bezoek! en uitte lierhaalde malen haar waar deering over het fraaie schip. Na een bezoek van ruim een pur ver trok H. M. te 6.35 uur per aiuto naar Soestdijk. i Racefiets tegen mellfaulo. Gisteravond omstreeks 7 uur is een 20-jarige Amsterdamsche wielrenner op den weg tusschen Abcoude eu Duiven- s drecht in botsing gekomen met een melk- auto. Hij kwam daarbij te vallen en werd! met* een hersenschudding en verwondingen - aan. de handen opgenomen en. naar het t Wilhelmina-gasthuis overgebracht, Dte fiets werd vrijwel geheel veïnidd1. 1 -ïf| I >1 n| i?| A Li ",A? 5jjr si* i,« i.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1