in Indië Adviseur van Tsjang Kai Sjek esser arco TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT sfe De „Engelschman Donald geeft een exposé over den toestand in Ghina. BINNENLAND De burgerwacht te Heemstede Gezinstarieven bij de spoorwegen Geheel onverwacht heeft de bekende ad viseur der Ohiriéesche regeering, tnr. •*- H. Donald, waarschijnlijk de meest idea listische avonturier van het Verre Oos ten, een korl bezoek aan Java gebracht. Do lieer Donald- is -eerst ie Soerabaja geweest, vanwaar hij naar Batavia ging. Zijn oponthoud in de hoofdstad was vati korten duur. Met de ,',Rnys" van de K P.M. is hij naar Madagascar vertrokken. De heer Donald hoopt op deze trip herstel van zijn geschokte gezondheid te vinden. lijders zrjn verblijf in de krokodillen stad hal een vertegenwoordiger van het Soerabajasch Handelsblad een onderhoud met hein, waaraan het volgende is ont leend ..Japan heeft een nieuw China doen onts'aan. een China, dat meer en meer zich cén gaat voelen. Als Japan het ver- ;oi thans "met kan neerslaan, zal het te If.a' zijn. Toen de Japanners China bin nendrongen, realiseerden zij zich niet de kmc lil \an dén geest, welke in China is cnt'i'iakt. Zij dachten de bevolking schrik in tc boezemelen, met hun gruwelijke lucht bombardementen en .haar te demoralisee- ron, doch zagen 'hierbij over het hoofd, dat de millioenenmassa van China ge trimd is den dooa in het aangezicht fce zien Zij kent den dood "bij - mi Ui oenen, hongersnood, overstroorningan; burger-bur- geioor'og, banditisme, zij vroegen hun deel, dat zonder morren werd gegeven. In de provincie Szechwan kwamen van het ontstaan der republiek tot ongeveer 4 jaren geleden 420 burgeroorlogen voor. Over het goheele land is de bevolking ge wend aan lijden, gewend uit het bran dende huis te vluchten voor de gewe ren van plunderaars of veroveraars. Drt volk is niet meer te verschrikken door de ellende van den oorlog. Wanneer het luchtbombardement haar huizen heeft ver- nb-'d, delft zij do dooden uit de puin- r.oopen op, bundelt na de begrafenis de schamele have en goed en trekt verder. Zij klaagt nooit, zij zwijgt. Millioenen zijn zijn uit de vlakten van het Oosten ge- V lucht en trokken westwaarts, waar gefor ceerd door Japan, een nieuw China wordt opengelegd en een nieuwe natie in wor ding is." t De ontwikkeling van Wcst-China. Een van de belangrijkste gevolgen van de Japausehe invasie is de openlegging en ontwikkeling van West-China Met inspan ning van alle krachten -wordt--een - groot wc-gennet aangelegd. De bevolking, bezield door de .nationale gedachte, heeft bij den wegenaanleg geweldige prestaties geléverd, -waarbij "Weinig meer vergoeding kon wor- .den gegeven dan voeding en onderdak. Waar vroeger onbewoonde vlakten waren en woestenijen, verrijzen thans de neder zettingen en boerderijen van Je Chinee- sclie vluchtelingen uit Oost-China. Waar vroeger zelfs geen ossenwagen kon rij den, snellen thans de vrachtauto's en auto bussen voorbij. China is onoverwinnelijk. Op de vraag hoe hij zich den afloop van den oorlog dacht, antwoordde mr. Donald niet rechtstreeks. Cthina heeft 470 millioen inwoners en zelfs al zouden de Japanners er in sla gen om 70 millioen mensehen te dooden met hun bombardementen, dan nog blijft een massa van 400 millioen over. Die is onoverwinnelijk. Het Chineeselie leger telt thans ongeveer 180 divisies. Het moreel en de vechtcapaciteit is beter dan het ooit is geweest, terwijl die der Japan ners, die gedacht hadden China in 2 maan den te onderwerpen, minder wordt. Het militair nuttelooze bombardement van Chungking was een uiting van machteloos heid. De guerilla-krijg is meesterlijk ge organiseerd. Elke luchlaanval wordt met twee guerilla aanvallen beantwoord. Deoor- logsberichtgèving der Japanners is geheel op de voorlichting van het eigen volk ingesteld, dat niefs mag welen van den waren stand van zaken. Kor-t geleden ver scheen een bericht, dat een geheel Chi nee «eb legercorps was omsingeld, terwijl zij in feite door de Chineesche troepen waren teruggedreven. Een bericht van eeni- ge degen later van dezelfde plaats ver- me'dt eenvoudig: „dat de aanvallen op den vijand werden voortgezet". Financiën en vrede. Toen de vraag werd gesteld, hoe dit alles wordt gefinancierd, lachte de heer Donald en zeide, dat hij het ook niet wist en eigenlijk reeds een paar jaar op een krach w.chUe. Zijn respect voor den minister van financiën groeit daarom steeds en in den laatsten tijd gelooft hij' ook niet meer aan een debacle. Ton aanzien van de diverse vredespo gingen zeide DonaJd, dat elke Chineesche regering, die vrede zou willen sluiten terwijl de Japanners nog in China zijn, weggevaagd zou worden. Verschillende vredespogingen zijn reeds van Japansche zijde .ondernomen, ondanks net. £eriCht, dat zij "niet met Shang Kai Sjek willen onderhandelen. Ra'ië, Duitsck- land, zelfs de marionctten-regeering'te Nan king en als hekkensluiters de EngelscJien, werden verzocht om als bemiddelaar op te treden, zonder succes. DEE WOENSDAG 5 JUU 1939. No. 22213. Uit het Amerikaansch van DONN BYRNE 19) (Slot). ,,Tk heb geen vervvenschten duivelskun stenaar noodig Om'mijn vrouw tot mij te brengen," raasde Marco Polo, „als zij ko men wilde, dan. zou zij l. omen zijn als ik in het duister van dtii maannacht zat en het korhoen riep; zij zou gekomen zijn omdat mijn hart naar haar vroeg." En hij' raasde in de schemering bij het meer der Kraanvogels. „Kom, Marco, mijn jongen, wind je niet weer op, maar bedenk, dat er kennis noodig is in alle dingen en bedenk ook, dat het haar misschien niet geoorloofd was. Hoe ouder wij worden, hoe meer wij het lot begrijpen, dat alle dingen re geert, nu onwillig, dan met een wrjzen- den vinger, dan weer met een vrceselif- ken stoot op het hart en wat wij op ons vijf en twintigste jaar denken, dat een weinig beduidend toeval was, weten wij met viji en zeventig het geweldige ge baar tc zijn geweest van God. Het wordt ons niet gevraagd, wanneer wij wenschen geboren te worden, Marco, noch is het aan ons te zeggen, wanneer wij ster ven. „En dan, Marco, bedenk dit: als zij tot je gekomen ware in het duister van H.M. de Koningin ten paleize Soes ld ijk. Gisteravond' te kwart voor acht is H.M de Koningin per auto ten paleize Soestdijk aangekomen. Van haar rechten vervallen ver klaard. De Haarlemsche rechtbank heeft giste ren de vereeniging Heemsteed «.olie Burger wacht van haar rechten vervallen ver klaard, omdat zij afgeweken was van haar statuien. Tevens is aan de vereeniging de bevoegdheid1 ontnomen om burgerlijke han delingen-te verrichten. De moeilijkheden van de Heemstoedscho Burgerwacht dateeren reeds van eenige dag'en 'geleden, toen tusschen de leden on den voorzitter oneenigheid' ontstond. In een bestuursvergadering besloot men den voorzil'->v Ie royeeren, doch dit besluit bleek later geen rechtsgeldigheid to bezit ten. De voorzitter keerde terug en royeer de nu op zijn beurt een aantal leden. In- tusschen had de* vereeniging door het ge beurde het vertrouwen van den burgemees ter verloren. Het bleek echter niet moge lijk om door intrekking van de gemeente lijke subsidie de vereeniging te likwid'ee- ren. De burgemeester trok daarop in over leg -met de regeering, de verklaring in, waarin is vastgelegd, dat de burgerwacht zoo noodig zal worden opgeroepen ter handhaving van het gezag. Hoewel de bur gerwacht hierdoor wettelijk geen burger wacht meer was, en al haar rechten, zoo als o.a. het dragen van wapenen, had ver loren, bleef zij voortbestaan als Koninklijk goedgekeurde vereeniging. De rechtbank heeft thans aan dezen zonderlingen toestand' een einde gemaakt. Er zal nu een nieuwe burgerwacht in Heem stede worden opgericht. den maantijd in de vreemde, mystieke uren als je de eeuwigheid kunt ïiooren tikken als een klok, dan zouden je oogen niet gezicht geweest zijn op deze wereld, maar op de volgende; je blik, die nu zoo vlug is in liet ontdekken van on gerechtigheid, zou afwezig geweest zijn, je lichaam, dat nu balein en staal is, zou slap geweest zijn. En dan zou er in China geen herinnering aan je geweest zijn, die nu als zoete lioning in den mond is. „Zou een kleine doode ziel trotsch zijn op een man, Marco, als hij slecchts had geweend, geweend en de dagen had laten verloopen, terwijl zelfs de bruine bij werkt en zelfs het gras groeit, opdat het vee vet kan worden en de menschen kun nen eten? Zij zou medelijden hebben ge had, maar zou zij trots gevoeld hebben Zelfs een dobde vrouw verlangt een ster ken man „Welnu ik wil niet zeggen, dat de zwij gende dooden geen stem zouden hebben in onze zaken, als wij die noodig hebben, maar zi bezitten wijsheid, wat zou an ders het doel zijn van gestorven te zijn En als de Sanang haar kan brengen, zal zij kennen, en zich bij ons voegen om je te vragen, nu het oogenblik er is, dat zij noodig is. Kind, laat je raden door ons, drie oude mannen. Ik heb lang ge leefd en heb kennis van de wereld, Li Po heeft lang geleefd en heeft kennis van het hart en de Sanang heeft lang geleefd en kent de geheimen der dooden. Als bij onze drie stemmen, van ons, die je Hei hebben, een teeken van Goud klokje wordt gevoegd, wil je China dan verlaten?" „Als er een teeken van haar komt, zal Een nieuwe vorun van gezel- scliapsbiljet vi>or groepen van 5 tot en met 9 personen. Met ingang van morgen zullen de ge- zinsretours verkrijgbaar zijn aan de stationslokettèn en bij de reisbureaus, die spoorkaartjes afgeven. Zij zijn voor de twee ie en derde klasse verkrijgbaar voor 5 tot en met 9 tezamen reizende personen, dus ook voor kleine gezelschappen, die zoowel de been- als de terugreis tezamen af leggen. Zij worden op naam gesteld. De invoering van liet gezinsretour is de derde maatiegel, welke in korten tijd door de 'directie der N. S. is genomen, om te kernen tot een tariefsverlaging. Deze derde maatregel zal speciaal een tegemoetkoming beteekenen voor de gezin nen, waarvan de kinderen de leeftijd van 10 jaar reeds hebben overschreden. Zooals bekend is, reist een kind bene den de 4 jaar voor niets, terwijl voor een kind beuedep de 10 jaar half geld betaald dient te worden. De biljetten behoeven niet tevoren te ■worden besteld," doch worden op aanvraag onmiddellijk verstrekt. De gezinsretours bobben denze'f !en gel digheidsduur als gewone retours, hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsretours die tus schen 7 Juli en 7 Auguslus genomen wor den, een maand en die op 7 Augustus en la,teT genomen, tot en met 5 September 1939 wordt de geldigheidsduur een dag, in dien genomen op Maandag tot en met Vrij dag en 3 resjp. 2 dagen, indien genomen op Zaterdag resp. Zondag (weekeind-gerinsre.- tours). Met de gezinsretours wordt beoogd de binnenlandsche verplaatsing van gezinnen te vergemaklré'ijken, bijv. door familiebe zoek'. Ze zijn dus niet geldig in de D.-trei nen en in ehhele andere belangrijke trei nen, die voomame'rjk 1 et international ver keer bedienen. De besparing bij het gebruik van gezins retours komi neer bij vervoer van 5 per sonen op 8 -'procent en van 9 personen op 14 procent. UtrechtAmsterdam W.P, -(36 K.M3e k'L voor 6 personen36 X 8 4 X 2 ct. 604.8 ct., afgerond f 6.0b. (De prijs van 6 gewone refourkaarten bedraagt 17.20). ZwolleGroningen ("105 K.M.) 2e kl. voor 8 personen: 105 X 16.2 X 2 ct. f34.02. (De prijs van 8 gewone relourkaarten be •draagt f 39.60). D<g gezinsretours zijn behalve voor ge zinnen ook voor niet in gezinsverband rei zende groepen van 5 personen verkrijgbaar Zn worden gesteld op naam van den aan vrager die het van zijn liandtoékening moet voorzien. Men behoeft niet op te geven met welke treinen gereisd zal worden. Zooals bekend, was dit wel het geval bij het gebrui. ken van gezelschapsbiljotten. De heen- en terugreis moeten gezamenlijk- afgelegd wor den. Beide mogen binnen den geldigheids- duur op alle stations onderbroken worden. De op een gezinsretour reizende personen dienen in den trein zooveel mogelijk bij elkaar plaats te nemen en moeten geza- menl'ijk door dezelfde uitgangscontrole gaan. De gezinsretours worden niet afgegeven naar de NederlandScli-Duilsche of Neder. landsch-Belgische greuspunten. Dc tentoonstelling ,.Het Leger" op Houtrust in Den Haag werd gisteren door Z, K. H. Prins Bernhard bezocht De vorstelijke gast tijdens den rondgang. ik China verlaten," zeide Marco. En het was schemering in den tuin aan liet meer der Kraanvogels. XXII. De Sanang ging naar Marco Polo toe. „Geef mij de zwarte vlecht, die aan je hart ligt." Marco Polo knoopte zijn jas en onder kleed los en nam het welriekende haar van onder zijn fijn hemd en gaf het aan Sanang. „Zing nu 'n lied, Li Po," zeide de toove- naar, „op een wijze, zoodat zij het zal hooren en komen kan. Ik heb bier een gedeelte van haar en breng jij in den tuin de atmosfeer, waarvan zij hield." En Li Po nam zijn luit en tokkelde zachtkens op de snaren. Het ruischen van je zijden kleed heeft opgehouden, En het gras groeit door de gebroken haardsteen. En je kamer, die zoo warm en schoon was, is koud en stoffig. Maar hij, de geliefde van je hart, klemt zich vast; Een gevallen blad in de spleet van een deur, In de spleet van een gesloten deur. Er wgs schemering in den tuin en de stem van. Li Po brak en zijn luit ver domde en de oude keizer ademde zijn kalmen adem, de Sahang zeide zijn vree- selijte geheime formules en Marco Polo verkeerde in spanning als een jachthond. En plotseling aan het einde van den turn in. de welriekende Aziatische sche- De groots spoorwegtentoonstelling te Amsterdam is in aanbouw. Een compleet spoorweg-emplacement met perrons, seinpalen, wissels enz. 'S op het terrein aan het Frederiksplein in de hoofdstad in wording De verbruikscoöperaties iu 1938. Blijkens de door het ccntraalbureau voor de statistiek samengesteld© statistiek van omzet en ledentallen der verbruikscoöpe raties (zonder brandstoffencooperaties), is de daling in het ledental, welk© shtds 1936 viel waar te nemen, in 1938 tot staan ge komen, zelfs valt een geringe stijging mei 1.442 leden waar te 'nemen, zij het dat deze stijging in relatieven zin ten achter is gebleven bij liet bevolkingsaccres. merit g, kwam een straal als van maan licht en in het zachte schijnsel er \an liep het kleine Goudklokje, niet haar klein lieflijk gelaat en heur haar donker als een wolk en haar oogen smeekend, smee- kend ,Ga nu, Marco Polo, ga, alsjeblieftl" Daar lippen vormden de woorden, maar geen griuid kwam tot hen. „Goudklokje, o, Goudklokjel" Hij rende maar voren, maar het maanlicht zonder maan verbleekte en er was niets en. bij viel snikkend op de knieën in de scheme ring bij het meer der Kraanvogels. XXIII En na eenigen tijd stond hij op, zette de tanden op elkaar tegen het snikken en wterp het hoofd achterover, zette de schouders op, trok zrjn riem vaster aan en jjeek de drie oude mannen aan. „Zoo," zeide hij, „dat is dat." Toen ging hij naar den Khan toe, kniel de en kuste diens hand. ,Ge zult haar spoedig zien, Heer, ge- zult haar alles vertellen?" „Ja, mijn zoon, ik zal het haar ver- lellen." Toen klopte hij den Sanang op den schouder en zeide eenvoudig: „Dank je" en vatte de hand van Li Po in zijn beide handen en 'zij keken elkander een oogenblik aan, maar er kwamen geen woorden. „Welnu," zeide hij ten slotte, ,ik zal dan de reis aanvaarden. Ik zal van geen van u afscheid nemen, ik zal u allen heel spoedig weerzien. Er is oorlog tusschen Venetië en de Genucezen en waar de strijd het heetst is, zult ge mij vinden Op 1 Januari 1939 bedroeg het leden tal 298.887 tegen 297.445 op 1 Januari 1938 of, in procenten der bevolking, resp. 3,42 en 3,44. De omzet in 1938 (resp. boekjaar 1937 1938) was, naar de waarde gerekend', in totaal ruim f 1,7 millioen hooger dan in het jaar daarvoor en bedroeg f68,2 mil- lioen. Ongeveer de helft van dit bedrag heeft betrekking op kruidenierswaren en aanverwante artikelen. en hoe spoediger mijn einde komt, des te beter zal het mij passen. Maar het zou juist iets voor mij zijn," voegde hij er bitter aan toe, „om niet te worden gedood, maar krijgsgevangen te worden gemaakt en mijn leven te moeten eindi gen in de een of andere smerige gevange nis. Ach kom, we zullen maar het beste hopen." Hij lachte. „Tot ziens tot ziens," En de vier mannen keken elkan der aan en trachtten te glimlachen, maar zij waren zeer bedroefd. „Chrna zal je missen, mijn zoon," zeide de oude Kublai. „Het zal niets zijn vergeleken bij hoe ik China missen zal," antwoordde Marco Polo. „Venetièl Het is slechts een klank voor mij; ik zal een balling zijn in do stad mijner geboorte. Maar hoe eigenaar dig zal het zijn, mijn lichaam zal daar zijn, maar mijn hart en mijn gedachten zullen in China blijven. Steeds zal een grijs oog gericht zijn op China en zal het nooit weerzien Vreemd Daar al de stemmen en al de instrumenten van San Marco en in mijn ooren de kleine trommen van China... Al het zon licht zal schitteren op het Groote Kanaal, maar de zachte regen van China, de milde regen van China zal vallen in mijn hart... „Ach, kom, als ik gaan moet, dan moet het maar. Ik zal nu maar vertrekken, dus zal ik voor heden goeden dag zeggen en „0, mijn almachtige God!..."

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5