m Veertien juli in Frankrijk TWEEDE BLAD SGHIEDAMSGHE COURANT DES DINSDAG 11 JULI 1938 N». 22218. £en vlag waarop men huizen kan bouwen. Het geheim van het Fransche herstel. (Vaa onzen Parijsdien.correspondent). Parijs, 10 Juli 1939. Frankrijk maakt zich op - om den veer tienden Juli te vieren: Zooals toeter jaar, want de dag der bestormingder-Bos tillé is een nationale feestdag. Maar ditmaal wordt er toch wel bizonder veel wérk ge maakt van het feest. Er bestaat, daarvoor een dubbele réden. In die eerste plaats is het juist anderhalve eeuw geleden, dat de Fransche revolutie is uitgebroken. Fei telijk dus jubileert ook de veertiende Juli. Het wordt een feest van de eenheid al ler Franschen. De andere reden gaat naar haar aard' eenigermate schuil, want het is een politieke reden. Dit jaar zal de veertiende Juli tevens een manifestatie wop- den van de Fransch-Engelsche samenwer king. De grootste vlag. De herdenking der Fransche revolutie kost den Franschen staat vijftien millioen francs. Men heeft die kunnen voteereo, dank zij de opbrengst eener nieuwe be lasting óp olie en oliehoudende stoffen. Woensdag viert men ten stad'huize den 150sten verjaardag van de tricolore, de Fransche vlag. Parijs had'dat vertikale hl au w: wit-rood, waarin we onze vaderland)' sche kleuren herkennen,' al aangenomen, lang vóór de Coi ventie in 1794 hét betreffen de decreet aannam. Vanochtend was nien bij bet Parijsche stadhuisbezig om een 35 meter langen mast op te richten met aan den top een Phrygische .muts in hout. Daar wordt op 12 Juli een vlag van 20 bij 14 meter aan bevestigd.' Het is de grootste vlag ter wereld; zij overtreft Ver re de hakenkruis vlag van de- rijkskansela rij te Berlijn, schrijven de bladen. In 'elk geval is bet de grootste Fransche vlag, men kan gemakkelijk een paai" huizen Bou wen op dit oppervlak van 280 vierkanten meter, en het is ook de'nieuwste tricolore; het oudste Fransche dundoek dateert van 1789 en behoorde aan dénationale garde van Monville bij Rouaan. Denzelfden dagherdenkt men .voor liet hotel de Ville de aankomst der vrijwilli gers van Marseille. Zij brachten het „oor logslied1 van het Rijnleger" voor het eerst naar Parijs; de Fransche volkshymne heeft den naam Marseillaise behouden; Demonstratie van eenheid.' Zoo is er vclerièi schijnbaar slechts zij- delingsch verband'. Aan 'de' militaire para de op 14 Juli zullen een regiment artil lerie van Straatsburg en zelfs een batail- lon vestingtroepen-van dé befaamde Magi- notlinie medewerken. Om nog duidelijker de eendrachtigheid1 te doen uitkomen zal, wat nog nimmer is gebeurd) een detache ment van het vreemdelingenlegioen een plaats innemen ip den stoet. En voor het eerst weer sedert het groofe défilé der overwinning in 1919 zullen Engelsclie sol daten mét d'e Franschen samen voorbij den Are de Triomphe marclieenen en langs de Champs Elysées. De vierhonderd' man zijn uit verschillende Britsche regimenten gekozen, tot de stafmuzikanten 'en de Schotsche doedelzakspelers toe. In den namiddag van den veertienden Juli heeft er op het Mars veld' een andere plechtigheid plaats. Daar, waar het de vies der vrijheid', gelijkheid en broeder schap werd' geboren, zal president Lebrun een rede houden, welke wordt uitgezonden. Vertegenwoordigers van alle Fransche ko loniën en mandaat gebieden zullen die ceremonie bijwonen, en het biaoudere is wel, dat onmiddellijkop de redte van'den president de gebruikelijke antwoorden zul len volgen, drie uit Frankrijk, twee uit Afrika, één uit Indo-China en één van den kapitein eener Fransche paketboot in vol le zee.'Een vuurwerk op den nabijen Eif- feltoren, die precies een halve eeuw be staat, zal zoo niet het feest, want dat duurt gewoonlijk tot don volgenden morgen, dan toch den dag besluiten. Den veertienden Juli, dien Frankrijk luisterrijker viert dan ooit tevoren. drie; verschillende waarden van den franc. Thjans is de franc één der meest gevraagde valuta's ter wereld, het kapitaal, is terugge keerd.'Er is geen' sprake .méér van stakin gen,! dé' gevreesde Gr G. T.'-'moest .in:'het ■begin 'van dit jaar erkennen anderhalf mil Iioén leden te hébben verloren, dat is een derde van hét géheele ledental, en voor de eerste maal hebben de socialisten gewei gerd om met de communisten te mairchee- ren in den al traditie geworden optocht van'14 Juli van Nation naar Bastille. De productie stijgt voortdurend, er wordt in verschillende industrieën geen veertig, maar vijf en veertig, soms acht. en veertig uur per week gewerkttien maal zooveel arbeiders als in November maken over- uxen. - - -I h De vliegtuigbouw. Merkwaardig is de progressie in de vlieg tuigindustrie. Van 1 Januari tot 31 Juli 1938 werden er maandelijks gemiddeld 41 oorlogsvliegtuigen gebouwd. In November was dit aantal gestegen tot 53, in Decem ber tot 73, in Januari 1939 tot 94; thans •bedraagt het maandcijfer bijna tweehonderd, en aan het einde des jaars zullen driehon derd' toestellen per maand de Fransche fa brieken verlaten. Om deri achterstand in te loopen wérden 635toestellen in Amerika besteld -plus :éen- 'vijftig Kitol hoven-jagers in ons hand; Frankrijk bezit voldoende kapi taal om zoonoodig nog zesduizend vliegtui gen op korten termijn aan te koopen, Toegegeven worde, dat het niet alle even gezonde oorzaken zijn, welke de werkloos heid verminderen vijftigduizend werkloo- ze minder dan -in November en het productiecijfer van 83 in October tot 97 in Mei deden stijgen, doch in diait opzicht maakt Frankrijk geen uitzondering op den regel in de gunsche wereld. Frankrijk, dat door twee jaren van sociale en andere troebelen was verzwakt, heeft zich hersteld. Eén der chefs der Fransche luchtmacht, generaal Weiss, verklaarde, dat het materiaal daar vandaag het beste van Europa is. Eind .1939 zal in dat legeronder deel het speciaiüsténcorps van - 2100 pilo- temonderofficieren Zijn gebracht op 4400 van 1100 mitraillisten op 2700, van 500 rad iografi sten op 2600 en van 8030 meca- no's.op 18000;fgEn generaal Weygand,.die waarlijk hjet gewoon is .holle, frazen te be zigen, zeide-oeri week geleden, dait het Fraihschè leger vandaag- sterker is dan in een ig ander moment van zijn historie. Nie mand i n Frankrijkwenscht den oorlog, maarwanneer die .ons „wordt opgedrongen zullen wij hem winnen. - Veertien Juli. Het is. de paradox onzer dagen, dat alleen .gjjaehts vertoon den bedreigden vrede nog schijnt te kunnen redden. Het geheim der Fransche overwinning in den zenuwen oorlog van thans is die overfuig'ng van ge neraal Weygand, die de overtuiging is van eiken Franschman, het-geheim van het Fransche herstel is de vaderlandsliefde. In don nood' zijn alle Franschen één. Luchtbescherming in Den Haag Crcditt vaa meer dan een mil Hoen aangevraagd. B. en W. van. 's-Gravenhage hébben aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot het uitvoeren van, openbare schuilplaatsen in gewapend beton en ,van andere voorzie ningen in verband met de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Het tortaai van het voor deze maatregel ge raamde bedrag is f 1,050.000. Het college stelt voor een geldleen ing voor dit bedrag aan té gaan en deze leening in 10 jaar- Jijfcsche i ennijnen af te lossen. De drooglegging der Reeuwijksche plassen. De bond' van Nederlandsche amateur- fotografen, heeft zich met een adres tot denminister van sociale zaken gewend;- waarin hij zegt de volvoering der plan nen tot drooglegging der Reeuwijksche plassen in hooge mate te mogten betreu ren, aangezien naar het oordeel van adres sant, deze plassen afgescheiden van hun waarde ais recreatie-oord' ,en als natuur monument, afgezien ook van de proble matische voordeelen aan de drooglegging verbonden, als gebied' van zeldzaam na tuurschoon, een kostbaar bezit van na tionale beteekenis zijn. De bond' verzoekt dan ook, in het belang jvan de toekom stige bevolking, deze drooglegging hetzij geheel of gedeeltelijk te voorkomen. Gemengd Nieuws Auto reed links van den weg Wielrijder aangereden cn over leden. Gisteravond om half zes is op het Baar- looscheweg te Blerick, de 45-jarige wielrij der Ilelmink uit Blerick door een uit de tegenovergestelde richting komende perso nenauto, welke links van den weg reed, ge grepen en tegen den grond gesmakt. De man was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het St. Josephziekenhuis te Venlo overgebracht. Tekort in schoolkas Maar de boeken zijn ook ver dwenen Bij de voreeniging „Nijverheidsschool voor Edam en omstreken" waaronder res sorteert de ambachtsschool, die destijds is opgericht voor jongé menschen, d'ie door dé inpoldering-derZhndéfeêe met werkloosheid' worden bedreigd1, en die op deze school in de gelegenheid! worden ge steld een ambacht te loeren, is oen kaste kort ontdekt van pl.m. 6000 gulden. Justitie en rijksaccountantsdienst heb ben de zaak thans in onderzoek, waarbij zich echter de groole moeilijkheid' voor dat do boeken en bescheiden, betrekking hebbende op de administratie van de am bachtschool zijn verdwenen. Het muziekcorps der Scots Guards, dat in verband met de tentoonstelling „Het Leger" in Den Haag eenigc concerten in ons land zal geven, arriveerde gisteravond onder geweldige belangstelling in de residentie. Na de begroeting der gasten spe- len dezen het „Wilhelmus". tppip - De nationale vijfkamp voor officieren, georganiseerd door het Ned. .Olympisch Co mité. is gisteren te Amersfoort begonnen. Een foto tijdens het nummer handgranaat- werpen. T. O. BINNENLAND Stabiliteit heroverd. Natuurlijk is bet feest van dén veertien den Juli in de eerste plaats ©en nationaal feest, een foest voor de Franschen. Maar wo wezen er reeds op, bet is ook wel degelijk de bedoeling, dat dé buitenwacht uit die manifestatie van Fransche een drachtigheid1 en Fransch-Britsche vriendi- schap eenige leering zal trekken. Niet voor niets werken ondérdéelen van Frankrijk's gansclie leger van het continent en dé overzeesche gebieden, werken de land-, de zee- en d'e luchtmacht en vijftig' vliegtuigen der Britsche weermacht mode aan de militaire parade, een défilé, dat eens zoo lang zal duren als gewoonlijk en ind'rukwekkendér zal wordten dan ooit. Men staat Verrast over de snelheid; waar- mede Frankrijk zich dit jongste halfjaar van zijn slagen heeft hersteld. De laatste tien jaar kén geen kabinet in Frankrijk het zoo lang bolwerkten als thans reeds het mi n isterie-Daladier doet. In twaalf jaar heeft Frankrijk 25 ministeries gekend en Prins Bern hard neemt deel aan oefenings- reis van die hoogere krijgsschool. Prins Bemhard, die, zooals bekend is, sedert November van het vorige jaar regel matig lessen aan dé hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage heeft gevolgd, heeft gisteren deelgenomen aan een oeféningsreds valn de leerlingen der hoogere krijgsschool, welke plaats vindt onder leiding van den direc teur, den kolonel M. W. L. van AJpHien en beeft daarbij practisch aan de verken pingen deelgenomen. De theoretische lessen aan de hoogere krijgsschool, welke voor dit cursusjaar ge ëindigd zijn, worden thans vervolgd met eenige lessen te geven door den directeur van de hoogere marine krijgsschool, den schout bij nacht C. E. L. Helfrich. Het reisplan van Hr. Ms. O. 19. Het reisplan voor Hr. Ms. O. 19, onder bevel van den luitenant Ier zee der le 'klasse K. van Dongen, voor een Teis naar Nederiandsch-Indië via Suez-kanaal, is als volgt samengesteld Dinsdag 25 Juli, vertrek Den Helder, Dinsdag 1 Augustus, aankomst te Oran, Za terdag 5 Augustus, vertrek! van Oran, Vrij dag 11 Augustus, aankomst te Alexandrië, Vrijdag 18 Augustus vertrek van Alexandrië, Donderdag 24 Augustus, aankomst te Aden, Zaterdag 26 Augustus, vertrek van Aden, Maandag 4 September, aankomst te Colom bo, Vrijdag 8 September, vertrek' van Co lombo, Dinsdag 12 September, aankomst te Sabang, Donderdag 14 September vertrek van Sabang, Maandag 18 September aan komst te Batavia'. i Naar wij van den marinestaf vernemen, heeft de O. 19 tijdens een oefening.haar telefoonboei verloren. 1 Het vinden van deze boei behoeft geen aanleiding te zijn tot ongerustheid. De ontploffing in het kruitmagazij Reeds 80 dooden en 1500 ge wonden; 80 personen vermist. Ten gevolge van de ontploffing in het lcruitmagazijn van Penairand'a de Brac-a- monte bij' Salamanca zijn 80 personen ge dood en 1500 gewond' en 80 personen ver mist. Penaranda ligt ongeveer 25 mijl van Sa lamanca.: De meeste huizen van het dorp werden met den grond gelijk gemaakt door de explosie en de bewoners worden in Salamanca onder dak gebracht. De goederentrein, welke op het station stond; toen de ontploffing geschiedde, werdi geheel vernield; Uit Salamanca, Zamore, Valladolid' en Avila kwamen brand'w e era fdeel in gen ter plaatse, 'doch zij konden wegens de ge weldige hitte niet bij het bluséh water. Nader meldt Haras: Tengevolge van de ontploffing zijn te Pe naranda 1090 van de 1456 huizen in dit plaatsje geheel of gedeel Lelijk verwoest. De geredde inwoners helpen de red dingsbrigaden en doorzoeken de puin- ihoopen. Een honderdtal huizen en drie fabrieken branden nog, onder het oog' van de tengevolge van liét watergebrek machte loos staande brandweer. Op. de plaats van de ontploffing heeft zich een krater met een straal van 200 meter gevormd, gevuld met smeulende puinihoopen, die men onder water tracht te zetten aangezien zich op 500 meter afstand nog een intact gebleven opslagplaats van ontplofbare stoffen be vindt. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat men haar te Salamanca en te Avila, d.i. een afstand van 40 KM.,hoorde. Honderd vijftig dooden? Het aantal slachtoffers van de ontplof fingsramp te Penaranda' de Bracamonto wordt volgens de laatste berichten op 150 dooden en 15Ö0 gewonden geschat. Eind door autobus aangereden en overleden. Gistermiddag om vier uur is de zesjarige Geertje Altena te Ede kOrt na het uitgaan van do school, op den rijksweg EdeDe Klomp, toen zij aan de linkerzijde van. den weg liep, door een autobus iuit Veenendaal aangereden. Met ernstige verwondingen moest zij naar het Julianaziekénbuis te Ede worden vervoerd', waar z'j een uur na) aan komst overleed. Mm* Gereed voor den start. De acht Nederlandsche renners, die deelnemen aan den Tour de Franc®, staan le La Vesinel klaar, om den groeten strijd aan te binden. De aardbeving op Java Verband met de Krakalao. Aneta meldt uit Batavia: De aardbeving, welke gistermiddag om acht minuten voor twee te Batavia werd' geconstateerd' en waaromtrent reeds eer der werd bericht, blijkt in het Hotel der Nederlanden verscheidene scheuren te heb ben veroorzaakt. O.a. loopt in het plafond' van het verd'iepingsgebouw een scheur over de lengte van acht kamers. In de woning van den directeur bevindt zich een scheur van twee meter lang en een halve centimeter breedte. Overigens zijn in dit hotel sedert de jongste werking van de Kirakatau regel matig op verschillende plaatsen scheuren voorgekomen. Uiteraard' wordt dear vele inwoners van Bataria verband gelegd' tusschen de Kra- kalau en deze, voot do hoofdstad' betrek kelijk zeldzame, boring. Van de zijdio van het observatorium wordt echter medege deeld, dat hieromtrent wetenschappelijk nog niets vaststaat. Café" met winkelhuis afgebrand. Gistermiddag is, waarschijnlijk door het in brand vliegen van een petroleumstel, brand ontstaan in het woonhuis, tevens café en winkel van den heer H. Keizer, staande aan den Hengeloscheweg, buurt schap Stepeio, gem. Haaksbergen. De ge heel© inboedel werd' een prooi der vlam men; aan blusschèn viel niet te denken. Huis en inboedel waren, tegen brandschade verzekerd'. De burgemeesters en de politie uit de gemeenten Haaksbergen en Hengelo, •waxen op liet terrein vüu d^u brsnd' wezig. Ziekentransport «Sn operatie in volle zee. Eind Juni voor de Mamix van Sint Aide- gondo van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland, in de Roodo Zee, op weg naar Ne derland, waar liet schip Woensdag a.s. zal aan-kómen. Op 28 Juni weid aan boord' van het schip radio-telegrafisch bericht ontvan gen, dait de kapitein van de in don omtrek! varende Simaloer, van dezelfde inaatscliap- pij zidk te bed lag.' Bij het in zicht komen' van het laatste schip begaf do scheepsarts van do Mamix, do lieer Van der Gugten, die enkele jaren als cliirurg in Indië werk zaam is geweest, zich in een sloep naar den zieken kapitein Vellinga. j Dokter Van der Gugto constateerde oen acute blindedarmontsteking en nam den zieke met dezelfdo sloep moe terug om aan boord van de Mamix chiruTgiscli in te grijpen. De operatie slaagde, doch aangezien er storm op komst was achtte de genees: heer het raadzaam, kapitein Vellinga in Port Said af te zetten, waar do patiënt in het Britsche hospitaal werd opgenomen'. Enkele dagen Jucma mocht men van-het hospitaal aan boord van de Mamix bericht ontvangen, dat de toestand- van kapitein Vellinga, hoewel ernstig, niet levensgevaar lijk was. Door autobus aangereden en gedood. Gisteren is de veehouder J. Baron uit Appelscha, toen hij- komende uit oen zq-~. weg denAppclschasferweg te Hoeren veen wilde Oversteken,'aangereden door een autobus.. B. weïd' meegesleurd' en bleef ernstig, gewond liggen". Toen "een geneesheer arri veerde bleek hulp niet ineetr mogelijk te zijn. Spoedig daarop is die man overleden.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 11