Het nieuwe slachthuis Bezwaren van de slagers. De Babberspoider maakt den bouw duur. Verlangens van de Vlaardingsche slagers. WANDGEDIERTE Fa. W. VAN LOON Huishoud- en Industrieschool De. wichelroede Kindervacantie-spelen Bedevaart naar Scherpenheuvel Omliggende Gemeenten Oranje Comité 1939 Rechtszaken Oplichting en verduistering Kerk en School Handel en Bedrijf STADSNIEUWS De raad der gemeente Schiedam nam j steldheid tJ.it onmogelijk was, dan ion als in ziin veiuaderinir van 23 Juni iJ. een uiterste concessie nog genoegen worden ge nomen met een terrein in het westelijk doei van het Sterrebosch, even ten Zui den van het sportpark Boschhoek! Al«* de slagers nu bezwaar maken tegen d'~-n Babberspoider, omdat deze plaats te in zijn vergadering van 23 Juni jJ. een belangrijk besluit nJ. tot stichting van een slachthuis ia den Babberspoider, waar voor een crediet van 1896 500 werd gevo teerd. In die vergadering drong de hear J. G. van Dorp, hd van de Commissie van Ad vies inzake het slachthuis in den keurings kring Schiedam en zelt slager, aan op uit stel van behandeling, omdat de slagerspa- trooos nog iets naar aanleiding van de plannen hadden op te merken. Een ver zoek van gelijke strekking hadden do sla gers patroonsorganisaties reeds aan B. en iW. gedaan. De heer Van Dorp kreeg geen steun uit den raad en het voorstel van B. en WL is z.h.s. met alleen de stem van den heer Van Dorp tegen, aangenomen. Toen stond voor de slagerspatroonsar- ganisaties nog één weg open: bezwaren maken tegen het plan bij Ged. Staten en dit college verzoeken hun goedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden. Dien weg zijn de siag«^patroonsorgani saties, waarbij zich de Schiedamsche Gtos- siexsvereeniging in rund- en vaxbensvkesch heeft aangesloten, ingeslagen. Het adres met een toelichting publiceerden we ons blad van resp. 3 en 5 Juli j.I. Aan de bezwaren, door adressanten in hun adres geopperd, willen wij eenige aan dacht wijden. Het hoofdbezwaar is, dat het slachthuis, zooals dit nu is ontworpen, te duur is en dat in verband daarmee de keur- en slachtloonen niet onaanzienlijk verhoogd zullen moeten worden. Inderdaad zijn de geraamde bouwkosten hoog! Adressanten wijzen er op, dat in 1936 een plan was ontworpen, dat bij uitvoering f655.000 zou vorderen, maar daarin warm dan nog begrepen de kosten voor een koelhuis met vrij kostbare machines. Het nu aangenomen plan is bijna 2% ton duurder en voorziet niet in den bouw van een koelhuis; de ontwerpers meenen te kunnen volstaan met een voor koelhuis. Voor die belangrijke stijging moet een oorzaak! Er zijn er zelfs meerdere! De bouwkosten zijn na de devaluatie, dus nadat het plan 1986 was ont worpen, belangrijk gestegen. Maar meer nog dan wat boven den grond komt zal wat in dm grond komt de ver meerdering van kosten veroorzaakt hebben. Het is langen tijd dubieus geweest, of in verband met dé slechte gesteldheid van den bodem het slachthuis wel in Babberspoider zou bunnen verrijzen. Zoo men rich herinneren zal zijn be- lastingproeven genomen met ingeheide palen en tenslotte hebben de deskun digen het aangedurfd! den Babbecrspol- Öer als geschikt voor dén bouw te verklaren. Er zullen echter, naar ons ter oore komt, palm van 24 M. voor de fun- deerïng moeten worden gebruikt, wat door de lengte der palen een kost bare geschiedenis wordt. .'Algemeen ig bekend, dat die heer ir. H. B. J. Aikema, die het ontwerpen van het bouwkundig gedeelte van het nieuwe abat toir voor zijn rekening nam, een kundig ingenieur is, maar tevens... dat bij liever een drievoudig© zekerheid neemt dan ook maar iets te riskeereru Of dit een eigen schap is, die te laken of te prijzen is, la ten we hier buiten beschouwing; alleen willen we opmerken, dat de gekozen plaats de Babberspoider de oorzaak is van hooge fundeeringskosten. De heer Aikema wil niet de kans loopen, dat later verzak kingen optreden b.v. in de machinehal van het abattoir, waarvan de gevolgen alleen ten koste van zeer veel geld! weer verhol pen zonden kunnen worden. Adressanten betoogen in hun schrijven aan Gedep. Staten, dat de plaats van het slachthuis niet juist gekozen is in ver- bann met de kosten, die de onderbouw zal vergen. In hun toelichting komen de slagers patroonsvereenigingen daarop niet terug, wat ons eenigszins heeft bevreemd. Tot de onderteekenaars van het adres behoort ook de Vlaardingsche Slagersvereeniging en het z:jn juist, blijkens mededeelingen,, vroeger door den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, in den raad ge daan, de Vlaardingsche slagers geweest, die aangedrongen hebben het gemeenschappe lijk slachthuis in den Babberspoider te doen verrijzen. Ja, we kregen destijds zelfs den indruk, dat' dit als voorwaarde voor de samenwerking door Vlaardingen was - gesteld. Het denkbeeld, in den raad geopperd, om het abattoir aan de Vellevest of Noord- vest te stichten, werd zonder pardon af gewezen, omdat de Vlaardingsche slagers niet anders dan in een abattoir in den Babberspoider wilden slachten. AJte mocht blijken, dat in verband met de hodemge- Zufrermars t&d Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN S7. duur wordt, dan mag er wel eens op genezen worden, dat een deel hunner juist die plaats als voorwaarde voor him in stemming met het stichten van een ge meenschappelijk abattoir hebben gesteld. Dat het Grondbedrijf het terrein voor het slachthuis duur zou hebben overge daan, zooals een hier verschijnend Rotter damse!» blad zijn lezers heeft trachten te sujgereeren, is volkomen bezijden de waar heid. Het terrein wordt tegen den hui dig* n kostprijs beschikbaar gesteld. Het Grondbedrijf verdient daar mets aan en f 10 per M2. is zeker met een te hooge prijs. Het geiolg van het dure slachthuis zal ongetwijfeld zijn verhooging van de hui dige keur- en slachtloonen Maar dat het Schiedamsche slachthuis exorbitant duur zal worden, is met jmst. Het slachthuis te Tilburg in 1924 ge bouwd op een terrein van 2 H.A, voor een inwonertal van 90 658, heeft f811334 gekost, dat van Nijmegen in 1900 voor 9192S inwoners, op 148 H.A., f900 000. Daartegenover zijn vanzelfsprekend ook wel gemeenten te noemen, waar goedkoo- per is gebouwd, maar Tilburg en Nij megen komen ongeveer overeen wat in wonertal betreft met den keuringskring Schiedam (100.000 zielen); de grootte van het terrein in Babberspoider gereserveerd, is 1.6 HA. In °en volgend artikel Willen we en kele opmerkingen maken over de keur en slachtloonen, die hier geheven zullen worden, als het nieuwe abattoir in wer king wordt gesteld. Statutenwijziging. In de gisteravond .gehouden ledenver gadering van de Huishoud- en Industrie school is het voorstel tot wijziging der sta tuten met algemeen© stemmen aangeno men. De wijzigingen, die op verzoek van het departement van onderwijs zijn aange bracht, hebben ten doel een soepeler be heer mogelijk te maken. Zoo zullen b.v. voortaan alleen voo<rzittar, secretaris en penningmeester de vereeniging in rechten vertegenwoordigen. Tot nu was het ge heel® bestuur van rechtswege aansprake lijk. Voorts is ox de contributie-regeling mi die van de donaties overgebracht van de statuten naar het huishoudelijk regle ment. Tot lid van het bestuur is benoemd mevr. M. ScbmidtElshove. De directrice, mej. M. J. H. v. d». Ven, die 10 November dien pensioengerechtig den leeftijd bereikt,' zal tot de Kerstva- cantie baar functie blijven waarnemen. Met ingang van 1940 neemt de nieuw benoem de directrice, mej. Westerdijk, de taak van mej v. d1 Ven over. Demonstratie en excursie. Onze staageooote mevr. A. v. d. Laar schotde Woli heeft, toen zij een demora- stialie met de wichelroede meemaakte, ont dekt, dat zij ook gevoelig is voor de bewegingen van de wichelroede. Mevr. v. d. Laarschot zal Donderdag avond kwart over 8 op het terrein van de R. K Kindervacauüespelea aan de Laan van Spieringshoek, voor de K.J M.V. (Kath. Jonge Middenstanders Vereeniging) een de monstratie met toelichting geven Slechts voer twee richtingen. In de a.s. vaeanfae zullen alleen voor leerlingen van de R.K. en die Geref. scho len spelen worden georganiseerd. Voor de leerlingen van de openbare scholen zijn geen leiders en leidsters te krijgen. De Soc. Dem. Vrouwenclub heeft nog een poging gedaan om iets op dit gebied te bereiken, maar het algemeen comité, be staande uit vertegenwoordigers van Volks onderwijs, bet N.O.G. en den Bond van Ned. Onderwijzers, had bezwaar al te nauw samen te werken met de Soc. Dem. Vrou- wenelub om te voorkomen, dat de tegen standers van de openbare school daaruit munt zouden slaan. Ook de Hndervacantiespelen voor de leerlingen van de scholen, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van Chr. onderwijs, gaan ditmaal niet door. De R.K kradérvacantiespelen zullen ge houden worden op het terrein aan de Laan van Spieringshoek; de Geref. kin- dervacantiespelen aan de Maaskade, achter het Havendijkterrein. Georganiseerd door de Broeder schap der Schiedamsche preees- sie naar Kcvelaer. De laatste jaren heeft de Broederschap der Schiedamsche jwooessie naar Kevelaer het minder wenschelijk geacht de bede vaart naar Kevelaer (Duitschland') te on dernemen. Tweemaal is men nu naar O.L. Vrouw in 't Zond hij Roermond geweest, maar dit is zoo klein en er is volgens de lei ding van de Broederschap zoo weinig af wisseling en vertier buiten de godsdienst oefeningen, dat ditmaal de jaarlijksche bedevaart naar Scherpenheuvel wordt on dernomen. Zij wordt geboorten van Maan- ig 31 Jnli tot Woensdag 2 Augustus. Scherpenheuvel (even over de Belgische gTens) is volgens pastoor Binkhorst O.P. in een prospectus, een der oudste bede vaartplaatsen ter wereld'. Reeds vóór het jaar 1200 werd er gebeden bij het miracu leuze beeld1, dat er nu nog vereerd wordt In Scherpenheuvel zijn honderden „won deren" gebeurd. De exvoto's kan men bij tienlallen zien. Er hangen oa. ongeveer 135 krukken. Op sommige dagen zijn er tienduizenden pelgrims. Dit jaar woonden oa. 40.000 memschen een H. Mis bij in de open lucht Scherpenheuvel is ook een der mooiste bedevaartplaatsen. Uiterlijk lijkt het zeer veel op Kevelaer! Scherpenheuvel is de grootmoeder- van Revelaer; de vereering van Maxia-Kevelaer is via Luxemburg eifenlijk afkomstig uit Scherpenheuvel. De Rotterdamsche en Baagsche proces sies dit jaar ook naar Scherpenheuvel. D© algemeene intentie4voor dit jaar is: Het behoud van den vrede. Aan de bedevaart gaat een novene voor af, die Zaterdag 22 Juli begint Maandag 31 Juli wordt om half 9, na het bijwonen van de H. Mis, per touring car Tan de Havenkerk afgereisd. Nieuwe slagerij. De heer P. J. van der Ree NH.zn., die thans zijn slagerij heeft gevestigd' in het pond Singel 113, opent Donderdagmiddag een nieuwe zaak aan den overkant in het jnerceel, waar vroeger de garage-Peereboom was. Deze nieuwe slagerij is geheel naar de eischen des tijds ingericht ruim en zinde lijk, met een tegelvloer, wanden van witte tegels tot aan het plafond1, dat met glazen platen is afgedekt. Het hangwerk en dte op stand op de marmeren toonbank is geheel verchroomd'. De étalage is breed' en voor zien van schijnwerpers. Ook de va-lich ting in den winkel is bizonder fraai. Aan beide zijden van een grooten ronden spie gel achter de toombasfc zijn twee staaf- laanpen aangebracht Aansluitend' aan den winkel is een groote koel kamer ingebouwd' met ■dectri- sche koeling volgens het Ate-systeem. Op een binnenplaats achter het pond' bevindt zich de kokerij met ©en enormen ketel, geleverd door de Netam. De rookerij is onmiddellijk daarbij aangesloten. Het ontwerp van deze verbouwing is van de hand van den heer C. van der Vlies. Het werk was opgedragen aan. den heer L. J. van Ameyden. De verlichting en overige electrische installatie is aan gelegd door het technisch bureau W. J. H Geveke. In de portiek bevindt zich een tweetal automaten voor warme en koude vleesch- gerechten. Opletten! Het 10-jarig meisje J. Si. is gïstemaniid- dag op den Havendijk bij de scheepswerf „Hou Zee" tegen den wielrijder G. IX geloopen, waardoor zij een niet ernstige wond aan den linkerwang opliep. M ULO-eximen. Voor het MÜLO-examen, diploma A, slaagden te HillegersbergNettie Bas tion, Adri Burg en Jo Glimmerveen, leer lingen van de Openbare U.L O.-school Al, Singel 5. AGENDA, SCHIEDAM. Passage Theater, 815 uur. 1. Muiterij aan boord. 2. De, krachtpatser. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Een pracht exemplaar van een man. 2. De donder der prairie. 11 Juli. Tivoli Schouwburg, 8 30 uur. De 13 Juli. Passage Theater, 8 uur. Propa- gandavergadering Coöp. D E.S. Spreker: J. van Amstal. Vertoo ning: 100 man en één meisje. 15 Juli Passage Theater, 2 uur en half 5. Kinderfeest Coöp. D.E.S. 15 Juli. Feestterrein Volkspark. Openlucht meeting Geref. Jongelings- en Meis jes Vereen. 17 JnlL Benedenzaal Amstelbron, 8 uur. Algemeene vergadering SW. 18 Juli Vereenigingslokaal, 8 uur. Confessi- oneele Vereen. Hoedemaikier-lier- denMng. Spreker ds. J. EL Mulder, Chadois. 19 Juli Irene Jong Hervormden. Sluitings avond. ROTTERDAM. 10 Juli. Tivoli Schouwburg, 830 uur. De Rotterdammers. Robert en Ber tram en Co. 11 Juli. Wilhelminaikeifc, öranjeboomstraat, 8.15 uur. „Herdehkingsweek Jan Zwart", Orgelconcert Feïkte Asma, Bioscopen. CapitoL 2.15 u. 8.15 u. De Citadel. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. De GitadeL Corso. Van 11 u. af doorl. De zusters. De Doelen (Lumière) 2.15 u. 8 uur. Ma rionetten; Diplomatieke zending. Grand. 2 n. 7 u. 9.15 u. Jongens met smerige gezichten. Olvmpi.a. 7 u. 9.15 n. Het monster van Frankenstein. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. De spion der ten ders; Meisjes achter tralies. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 n. Sta op en vecht Studio. 2.15 n. 7 u. 9.15 u. Dagjesmen- schen. ThaKn- 2.15 UL 7 u. 9.15 u. Shanghai Dra ma. Zonnestrwddag. Het Zonnestraal-collecte comité betreurt (het, dit zich Zaterdag jJ. zoo weinig collec tanten beschikbaar hebben gesteldzeer ze ker zou de opbrengst bij meeT collectanten belangrijk hooger zijn geweest. Een hartelijk woord van dank brengt het comité aan de muziekgezelschappen O.B.K., „Stedelijk", Gusto .Crescendo, Barpe Da vids, Leger des Hei s en Harmonie voor de belangelooze mede we-king en vérder aan allen, die moeite en tijd gegeven ibiebben deze collecte te doen slagen. Verten. Het Siwgelkwaxtkr, De Vereeniging Het Singelkwartier zal Zaterdag a.s een speldjesdag houden ten bate van een kinderreisje, dat de volgen de maand wordt ondernomen. Zoo moge lijk zrJlen ook kinderen van niet leden aan het reisje kunnen deelnemen. Geslaagd. Aan do T. M. S Technician te Rotter dam zijn geslaagd voor werktuigkundige en macchineteekenaar, dé heer A. de Jong; voor assiistent werktuigbouwkundige en aankomend' machineteekenaar, de heeren W. J. van Enter en A. C. Mallée. Door dé Rotterdiaimsche Huishoudschool aan de Graaf Fiorisstraat is het diploma huishoudkundige uitgereikt aan de dames J. Smit, A. J. Spray m L. de Vos en het diploma hulp in d'e huishouding aan de dames A. J. Ort (met lof) en G. J. Wierkx, allen "van. hier. Voor het ELK. MULO-examera, diploma B, is ges aagd' M. de Kort. Oproep van den Burgemeester, Schiedamsche Burg erg. In Augustus aanstaande zal ook Schie dam gaarne uiting willen geven aan de groote bfijdschap over de alsdan ver wachte Prinselijke geboorte. Om dit op gepaste en waardige wijze te kunnen doen, zïpi de bandera in elkander geslagen en wordt in onderlinge samenwer king gestreefd om dit doel te bereiken. De besturen van de samenwerkende orga nisaties, nJ. de „Oranjevereerug ng", de ai- deel ingen Schiedam van „De Prinoevlag", het Nationaal Jongerenverbond" en „De Oranjegarde", welke zich gaarne van de medewerking van andere vereenigingen gul len verzekeren, hebben den steun verkregen van een damescomité, dat zich bereid ver klaard heeft te trachteh de benoodigle gel den bijeen te brengen. Dit Damescomité komt binnenkort om uw bijdrage vragen. Schiedammers! Veel woorden zijn niet noodig om u op te wekken tot het geven uwer brjdrage; gij weet waarom het gaat en zéker wilt gij blijk geven van uw oprechte, diep gevoelde blifdsdhap over dit voor ons land zoo ge wichtige gebeuren; gij wilt uw damk en vreugde-stemming naar buiten uiten; gij wilt vooral ook uwe medeburgers, die meer dan gij gebukt gaan onder zorgen, in deze stemming laten deelen. Geeft met een blïj gemoed, tot doel waarom het gaal is het ten volle waardin vriendelijken «Jank wordt elke som ont vangen! Tot éénheid onzer burgerijl Tot éénheid van ons vaderland I Tot éénheid met ons Vorstenhuis I Schiedam, 10 Juli 1939. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. BINNENLAND VLAARDINGEN. Geslaagd. Aan de T. M. S. Technician te Rotter dam zijn geslaagd' voor werktuigkundig constructeur, de heer J. van Leeningen; voor werktuigkundige en machineteeke naar de heeren A. v. dl. Poel en D. v, d. Vlies; voor assistent werktuigkundige en machineteekenaar, de heeren M. Borsboom en P. Vietsch; voor electromorateur en aan komend' teéberaaar, de heer EL J. Verhagen ox voor aankomend' scheepsbouwkundige en aankomend' schoepsbou.wknu.dig teeke naar, de heer HL van Steenbruggen. Door de Rotterdamsche Huishoudschool aan de Graaf Fiorisstraat is het diploma huishoudkundige uitgereikt aan mej. I. S. de Graaft, van hier. OVERSCHIE. Geslaagd. Aan de T. M. S. Technician te Rotter dam is geslaagd! voor assistent niotortech- nicus, de heer B. R. Kooning en voor «re sistent vliegtragborawfcundige en aanko mend teekenaar, de heer S. Verloo. MULO-exjunen. Mej. Adri Burg, alhier, slaagde te Hille gersberg voor het MULO-examen, diploma A. KETHEL. Geslaagd. Aan Oê T. M. S Technicum te Rotter dam is geslaagd! voor assistent vliegtuig- boirwkundige en aankomend vliegtuigbouw- kundig teekenaar, de heer P. v. Leeuwen Prof. de Savomin Lohman naar Suriname vertrokken. Met het s.s. Stuyvesant van de K.N.S.M. is hedenmiddag van Amsterdam: naar Suri name vertrokken bet lid der Eerste Kamer prof. dr. mr. jhr. B. C. <!e Savornin Lohman, die door het genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curasao was uitgeooodigd tot het maken van een studie reis naar Suriname, evena's het lid! der Tweede Kamer, mr. A. M. Joekes, die evenwél als fractievoorzitter der vrijzinnig democratische Kamergroep in verband met de kabinetscrisis van zijn re's moest afzien. Prof. De Savomin Lohman werd uitge leide gedaan door familieleden en. vnenden, alsmede door den secretaris van genoemd genootschap, den beer W. EL Menkman. In. het begin van October hoopt de Utrechtscbe hoogleeraar in ons land terug te zijn. Gemengd Nieuws Boerderij afgebrand. Hedenmorgen is vermoedelijk ten gevolge van hooibroe/ brand ontstaan in de kapi tale boerderij van M. Miedema, bewoond door H. Roos te Zwems, bij Franeker. De brand ontstond in de schuur en vond gretig voedsel in het opgeslagen hooi. De motorspuit van Franeker was spoe dig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat- het geheele pand uitbrandde. De stallen, welke plaats boden aan veer tig stuks vee, zijn eveneens verloren ge gaan. Het vee was echter in de weide. De sc'-'-ie wordt door verzekering ge dekt Meisje - v auto aangereden en op slag gedood. Hedenmorgen is te Langerak (Geld.) een emstif, ongeluk gebeurd. Het zesjarig doch tertje v&u de familie Wjjers kwam ach ter een stilstaande trailer te voorschijn, juist op het oogenbiik, dat een auto uit de Editing Doetmehem naderde. Het kma weid gegrepen en op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Het meisje was bezig autonummers op te schrijven. - Man door auto aangereden en gedood. Vanmiddag is een naar schatting 60-ja- rige man, wieras identiteit nog met kon worden vastgesteld, bij het oversteken van den rijksweg tusschen Delft en Oversell ie door een auto gegrepen en gedood. Het lijk is naar het oude en nieuwe gast huis te Delft overgebracht. Tien maanden geïischt. De 29-jarige A. H. te 's-Gravenhage, zonder beroep, moest heden wegens op lichting en verduistering voor' de strai kamer ""van de Haagsche rechtbank terecht slaan. Hij had onder allerlei voorwendsels geld tot een bedrag van f450 van iemand los gekregen. Hij zeide een betrekking bij het departement van defensie te hebben gekregen als inrijder van militaire motor rijwielen, doch hij moest daarvoor een. geneeskundige verklaring overleggen, wel ke flO kostte. Een ander maal had hg geld voor zijn broer noodig, of wd om zp kamer te betalen, etc., etc. Wat de verduistering betreft, hceft hg een accordeon, welke hij in huurkoop had, weer aan een. deide verkocht, zonder de eerst© firma volledig te hebben afbetaald. Verdachte bekende alles volledig. De eisch Mdêe tien maandengevang^aiisslraf. Uitspraak 18 Juli.,r - Chr. Nationaal Zendingsfeest. De collecten op het Chr. Nationaal Zen- dingsfeest, gehouden, op Woensdag 5 Juli j.l. op Raaphorst onder Wassenaar, heb ben £1001,21 opgebracht, welk bedrag on- aer een 16-tal Zendingscorporaties zal wor den verdeeld. DINSDAG, 12 Juli. Officieels noteering van de Commissi' uit de Kamer van Koophandel. Moratwjjn f 16.per ILL. ad 46 pCt* Zander fust era zonder belasting. Niei-offideel. Spoelingf 1.05. 1 Binnenlaadsche spiritus 124.— h 100. Boitenlandsch© - spiritus f 14.50—f 15.—. Zonder fura era zonder be'asti*"

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 8