Woensdag 12 Juli 1939 EERSTE BLAD Roosevelt ën de Senaat %2stQJaargang, De strijd in Buiten-Mongoiië, De strijd in China Het Condor-legioen in Dantzig? Frankrijk Bezoek van Britsche bommen werpers Vereenigde Staten De nieuwe president? Japan is onschuldig! Filmglinsters v. d. AREND Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND De Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken schuift de wijziging van de neutra- liteitswet op de lange baan. Uit Washington wordt gemeld^ De senaatscommissie voor biritea- 1 an.'1 sch e zaken heeft met 12. tegen 11 stemmen besloten de behandeling van de neutraliteitskweslie uit te stellen tot de volgende zitting. De senatoren George en Gilette, die Roosevelt bij de verkiezingen van -verleden jaar ge tracht heeft uit den 'senaat te krij gen, hebben ten gunste van het uit- stel gestemd. Onmiddellijk na de stemming in de se naatscommissie voor buitenlandsche zaken over het uitstellen der behandeling van de neutraliteitswel, werd gemeld, dat se nator Barkley, de democratische leider, zou trachten de kwestie in den senaat zelf te berde te brengen, ondanks het optre den der commissie. Dit kan geschieden, weneer Barkley er ïn slaagt goedkeu ring van den senaat te verkrijgen voor een motie om de commissie te dechargee- ren van de behandeling van de neutrali- teitswet. Wat zal Roosevelt doen? De leider van de meerderheid in den senaat, senator Mintcra, heeft later ver klaar!, dat waarschijnlijk door Roosevelt een besluit zou worden genomen om de bcbaiid'dinsr van de neutraliteitswel uit de handen van de senaatscommissie te nemen. Oiroiddel'ijk na de stemming in de se naatscommissie werd gesproken over de waarsehimlijkheïd van een specia'e zitting van het Congres. Dit komt, omdat de mogelijkheid bestaak dat de wereldgebeur tenissen zich op zoodanige wijze zouden kunnen ontwikkelen,dat besluiten omtrent de neutraliteit raadzaam zijn voordat de vozende gewone zitting begint. Senator Mmton heeft tegenover de pers verklaard, dat, wanneer de were'dtoestand niet verbetert, het „mogelijk is, dat Roo sevelt ons terstond na de verdaging weer bijeenroept". Pittman, de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandsche zaken en Wagner Thomas hebben tegen uitstel ge stemd. Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van buitenlandsche zaken, Huil, aan de pers verklaard, dat de regeering in het belang van den vrede en de vei ligheid van de Vereenigde Staten, haar pogingen zal voortzetten om het door de regeering aanbevolen neutraliteits-program- ma te doen aannamen. Deze verklaring werd afgelegd, korten tijd nadat de commissie voor buitenlandsche 2/» ken van het Huis van Afgevaardigden de debatten over de herziening van de neulraliteitswet naar de volgende zitting had verwezen Minister Huil ontving de verslaggevers niet met zijn gewone glimlach. Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat hij van mee ning is, dat het programma van zes pun ten aangenomen moet worden in het be lang van den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten. Vervolgens zeide hij, dat hij vandaag met Roosevelt niet de neutraliteit heeft besproken, doch iedereen kon zien dat de pres'dent en de minister op dit punt eens gezind zijn. Huil gaf een kort overzicht van de genoemde zes punten: Ten eerste: verbod aan Amerikaan- The schepen om het gebied van den strijd binnen te stoomen. Ten tweede: beperking van reizen door Amerikanen in strijdgebieden. Ten derde: de bepaling, dat de uit voer van goederen naar oorlogvoeren den, wordt vooraf gegaan door het overdragen van de eigendomsrechten aan een buitenlandseben "kooper. Ten vierde: het voortbestaan van de geldende rechten tot eerbiediging van de leeningen en credieten aan dte mogendheden, welke oorlog voeren. Ten vijfde: het regelen van het ver zamelen van gelden in de Vereenigde Staten voor oorlogvoerenden. Ten zesde: voortzetting van de be staande commissie van munitiecon trole en het systeem van licenties voor in- en uitvoer van wapenen. _In regeeringskringen is mén van1 mee ning, dat "de oppositie ia den senaat niet •meer dan" 35 ot* 40- stemmen zal kun nen verzamelen, zoodat de- regeering een overwinning zal behalen. Zal Roosevelt de zitting van van het congres verlengen? Na de ontwijkende antwoorden, die Roo sevelt ten aanzien van den sluitingsdatum van het congres 'aan de pers heeft ge geven, Vraagt men zich te Washington af, of de president niet den toom der beide huizen zal trotseéren, door de zitting nog verscheidene maanden te verlengen. Som migen, die in nauwe relatie staan met het Witte Huis, zijn van meening, dat de pre sident het congres zal dwingen nog de twee volgende maanden bijeen te blijven, opdat het, als de Eumpeesche toestand! in dien tijd mocht verergeren, d!e neulrali teitswet veider kan behandelen. Reuter meldt nog: Ten aanzien van de verklaring, die Roo sevelt gisteren in de persconferentie heeft afgelegd naar aanleiding van het uitstel len van de behandeling der neutraliteits- wet, wordt nog gemeld, dlat de uitlatingen van den president praetiscli hierop neer kwamen, dat het congres niet uiteen dient te gaan, zonder ten aanzien van de meu- ftaliteitswet iets te hebben gedaan. De pers ever de neutraliteits- kwestie. De New-York Times verklaart in een hoofdartikel over de neutralite'itskwestie, dat het duidelijk is om welke redenen het bericht van den gisteren door de se naatscommissie van buitenlandsche zaken genomen maatregelen die ongetwijfeld wat de bedoeling betreft,"* oprecht, doch wat-de logica" betreft verkeerd^ is Vrte Berlijn met voldoening zal worden gele zen. De New-York Herald Tribune deelt dit standpunt en verklaart, dat het voor het land een verlies is, dat de wenschen van Roosevelt in dit geval niet geeerbiedigd zijn. Het blad uit de meeaing, dat de zuivering, die Roosevelt het vorig jaar onder de senatoren lieeft trachten uit te voeren, zich thans om hemzelf wreekt. 'J De laatste dag van het inci dent? Een speciale correspondent van Havas aan het front aan de Khalka, meldt: In een interview met de buitenlandsche cor respondenten, heeft de bevelhebber van de Japansche troepen aan het front langs de rivier Khalka wiens naam niet mag worden gepubliceerd verklaard, dat nog slechts 200 man Mongoolscli-Russisehe tree pen op den rechterover staan vóór den Japansehen rechtervleugel liggen. Eemge tanks en ruiters bevinden zich er eveneens nog, meer stroomafwaarts De bevelhebber voegde hieraan toe, dat hij zeer streng bevel gekregen heeft om de rivier Khalka onder geen beding over te steken. D® Ja pansche troepen, zoo zeide hij, zullen dus hun succes niet uitbuiten en het incident zal gesloten worden, zood'ra de rechter oever geheel bevrijd' zal zijn. Gisternacht werden van tijd tot tijid nog eenige kanonschoten gehoord1. Bij het aan breken van den dag echter werd het vuur veel heviger. Men hoorde het ratelen van het luchtafweergeschut, hoewel niets te zien was. Men gelooft, dat dit de laatste dag zou zijn van het incident van Nomon- han. De buitenlandsche correspondenten heb ben gelegenheid gehad' drie luchtbombar dementen op grooten schaal te zien, welke Werden uitgevoerd door Russische esca drilles, en twee luchtgevechten. De correspondent van Havas zag, dat twee vliegtuigen brandend neerstortten, ter wijl een derde toestel tot daling gedwon gen werd'. De nationaliteit der toestellen kon hij niet bepalen. Binnenkort een groote slag? Reuter meldt uit Tsjoengking Binnenkort wordt een groote slag ver wacht in het midden van de provincie Sjansi, waar de Japansche opmarschen uit het Noorden, Westen en Oosten salmen<- kornen met Chineesehe troepen, die in de bergen va:n - Taihang opèreeren. De Ja- ptanneezen beschikken over vier> divisies, waarvan twee kortgeleden uit „apan zijn aangekomen. Zijn de eigen nazi's onbe trouwbaar? Volgens de „News Chronicle" zouden Dinsdagochtend! 1200 mkn van hei Con dorlegioen, dat in Spanje gevochten heeft, te Dantzig aangekomen zijn. Volgens sommigen zouden zij gezonden zijn om toezicht uit te oefenen op de Dant- zigers, daar men in een groot aantal nazi's slechts beperkt vertrouwen kan stellen. Een andere theorie is, dat zij gezonden zouden zijn om de belangrijke wapenvoor- raden, die heimelijk naar de vrije stad ge zonden zijn, te bewaken. 'Een andere plau sibele reden zou, naar men gelooft, zijn, dat zij een speciale wacht moeten vor men voor een hooge naiionaal-sccialisti- scho autoriteit, die binionkort een reis naar Dantzig zou maken. De aanleg van versterkings- werken. De autoriteiten van Dantzig gaan de voorbereidende werkzaamheden bespoedi gen voor den aanleg van een noodbrug over de Nogat, een arm van den Weichsel, welke de grens vormt tusschen Oost Prui sen en Dantzig. De brug1" zou worden ge legd' tusschen Kaesemark* en Rotehte en einde Juli klaar zijn. Ook op andere plaatsen zullen bruggen komen. De redenen voor dezen bruggen bouw zon van strategische®! aard" zijn. Het zou er om gaan de eventueele aankomst van Duitsche troepen uit Oost Pruisen zooveel mogelijk te bespoedigen, aldus Ha- Japansch protest te Moskou Tegen het optreden der Russen in Noord-Sachalin. Van gezaghebbend© zijde wordt te Tokio vernomen, -dat de Japansche regeering haar ambassadeur te Moskou opdracht heeft gegeven bij de Sovjet «gearing krach tig te protesteeren tegen het optreden van de Sovjets tegenover de concessiehouders der petroleumvelden en kolenmijnen in Noord-Sachalin. In kringen, waar men op de hoogte is van den toestand, ald'us Domei, gelooft men, dat het tot ongelukkige verwikkelin gen zaf kunnen komen jfehzij de Sovjet- regeering liaar houding verandert, terwijl de Sovjets verantwoordelijk zullen zijn voor de gevolgen. De redenen voer het protest. De redenen voor het protest dar Ja pansche regeenng te Moskou zijn, naar verklaard wordt, gelegen in een bevel van een Russisch gerechtshof aan twee Japansche maatschappijen groo te bedragen te betalen als schadeloos stelling voor haar in gebreke blijven de noodige goederen aan haar arbei ders te verstrekken. Volgens de Japanneezen werd' deze voorziening belemmerd door die inmen ging der Sovjets bij het transport der goederen. Verklaard wordt, dat de Sovjet auto riteiten in Noord-Sachalin den Ja pansehen maatschappijen heeft laten weten, dat hun terreinen in beslag zullen worden genomen, tenzij voor 19 Juli de schadeloosstelling zal zijn be taald'. Russische lezing. Volgens een door het telegraafagentschap der Sovjet Unie uit Wladiwostok ontvan gen bericht heeft de Japansch© kolenmijn maatschappij in Noord-Sachalin bevel ont vangen 375.000 roebels te betalen als com pensatie voor 'voedingsmiddelen en andere goederen, welke de maatschappij heeft na gelaten aan haar arbeiders te verschaffen. Volgens bedoeld bericht heeft d'e maat schappij sedert 1937 de arbeidsvoorwaar den van het personeel stelselmatig ver slechterd'. De maatschappij heeft de over eenkomst voor de mijnconcessie geschon den door, naar verklaard1 wordt, de levens- middélenrantsoenen en d© loonen der ar beiders te verminderen. Daarop werd de maatschappij dóór-de vakvereeniging van mijnwerkers een pro ces aangedaan. Indrukwekkend machtsvertoon, Acht eskaders middelzware Britsche bom menwerpers hebben boven Frankrijk een drieüoelag circuit vaa bijna 800 mijt af gelegd in nog geen vier uur vliegen. De tocht duurde van ongeveer 9 uur tot om streeks 13 uur. Vier eskaders zware bom menwerpers vlogen op langen afstand, tus schen de 1100 en 1200 mijl, naar zuid west Frankrijk. Zijhebben den tocht vol bracht in nog geen G r/2 ifur. Alle toestel len vlotten met kruissnelheid. Deze opzienbare lange afslandsvluchtea van twaalf eskaders Britsche bommenwer pers naar het binnenland van Frankrijk en terug hebben niet alleen de luchtwaar digheid en betrouwbaarheid bewezen van de laatste, moderne dienstvliegtuigen, maar tevens de nauwe Fransch-Britsche samen werking en het onderlinge aertrouwen. Ruim honderd machines namen aan deze oefenvluchten deel, welke waarschijnlijk met veelvuldige tusschenpoozen gehouden zullen worden en een toenemend aantal luchteskaders zullen omvatten. Al deze bommenwerpers zijn in staat te vliegen naar de vers taf gelegen Euro- peesehe hoofdsteden en terug in één dag met een volledige lading bommen, waarna zij nog een ruimen voorraad brandstof horden. Alle vluchten van heden werden zónder iusschenlandingen uitgeroerd en zonder eenigen tegenslag ten einde ge bracht. "Wrevel in Duitsdilaud. De oefenvluchten van twaalf Britsche escadrilles over Frankrijk geven den Duit- schen bladen aanleiding tot scherp com mentaar. Zij zien er een manoeuvre in, om den Frauschen een indruk te geven van de kracht van hun bondgenooten en de tegenstanders van het vredesfront te intimideeren. ■Overigens haasten de bladen zich te ver klaren, dat deze lange-afstandsvluchten in lie' geheel geen indruk op Duilschland maken en dat de Duitsche toestellen nog betere prestaties kunnen verrichten Aan de anti-Britsehe campagne in China. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, heeft verklaard', dat d'e Japansche re6eering ge heel buiten de anti-Brilsch© campagne staat, die in geheel China gevoerd' wordt. Een vraag, of aangenomen kon worden, dat de Japanneezen de anti-Biritsche cam pagne in de door d'e Japanneezen bezette gebieden van China aanwakkeren, kenmerk te de woordvoerder als „beleedigendi". Hij verklaarde voorts nog, dat hij niet beschik te over iniicbtingei omtrent zulke „onbe langrijke zaken" als het incident te Tsingto waar gisteren steenen naar het Britsche consulaat-generaal werden geworpen. Mc Nutt ,,fcderal security administrator". President Roosevelt heeft Mc Nutt be noemd tot „federal security administra tor", in welke hoedanigheid' hij verschei dene federale bureaux onder zijn leiding zal hebben, met name die van de sociale veiligheid1, dten dienst van de volksgezond heid en het bureau voor de ontwikkeling van de Amerikaansche jeugd. Welingelichte kringen !>eschouwen deze benoeming vaa zeer groote politieke be- teekenis. Mc Nutt die hooge commissaris van de Pbillipfprjnen is geweest, wordt in breeden kring gesteund om in 1940 door de de mocraten candidiaat te worden gesteld voor het presidentscliap. Indien Roosevelt zich voor een derde periode beschikbaar zou stellen, acht men Mc Nutt ideaal voor vice- president. Intusschen zal Mc Nutt in zijn nieuwe functie met meer kiezers in aanraking ko men dan eenig ander lid der regeering, met uitzondering dan van president Roosevelt Een basis voor economische actie tegen .Tapan? Senator Pittman heeft onthuld, dat hij de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken een resolutie heeft voorgelegd', waar in de president gemachtigd! wordt om den buitenlandschen handel te beperken mol iederen ondertoekenaar van het negen-mo- gendhedenverdrag met China, die d'iscximi- neerende maatregelen neemt togen Ameri kaansche onderdanen. Een dergelijke maat regel is- reeds vaak besproken in congres- leringen als een middel om te voorzien in economisch optreden tegen Japan in ver band met bet optreden in China. China Blokkade der Fransche concessie te Hankau? Electrlcifcll- en gasloevocr zal worden afgesneden. De mogelijkheid van een blokkade der Fransche concessie te Hankau is groot, daar de Fransche consul gisteren de eischen van den Japansch gezinde gemeen teraad te Hankau heeft afgewezen met Le irekking tot het opj 8 Juli door de autori teiten der Fransche concessie uitgevaar digde verbod een pro-Japansche parade te houden. In zijn antwoord' reide de Fransche consul, dat de burgemeester van Hankau zich moest verantwoorden, daar hij den Framschen autoriteiten niet tevoren van de parade op de hoogte heeft ge steld en verlof wilde hebben den stoet door de Fransche concessie te laten trek ken. Een ambtenaar van dten Ghineeschen ge meenteraad' heeft in een interview gezegd1, dat indien geen voldoening zou worden ontvangen de water- en electriciteifsvoor- zienin'g van de Fransche concessie zou worden afgesneden en ook andere' to.woer zou- worden helemmeTd'. De typische vader. 12 Juli. In New-York, Je hoofdstad dor duizend wonderen van Amerika, het land der honderdduizend onmogelijkheden, hebben zo den .typical father" gekozen, den (armen) man die de meest typeeiende doorsnee vader is. Jammer dat ik niet in New-York woon, anders had ik zeker mee- gedongen naar de eerepalm en ik geloof dat ik dan wel kans op die palm zou hebben gehad. Immers Ik ben de typische heer-des-huizes: Ik geef mijn gezin alles wet bet wil heb ben en het wil alles hebben wat ik ver-, dien. Ik sta om 7 uur op. Zet een slecht kop koffie. Eet een oud broodje. Ren naar mijn werk. Weik den heelen dag. Kom doodvermoeid thuis.-En mijn vrouw wil, dat ik ons, tuintje verzorg. Drie dagen in. de week doe ik „overwerk" en kom ik pas om arjht uur "s avonds thuis. Don krijg ik een koud osseiapje ei> een bot mes. Ban wil ik graag mijn sahoenen uit en mijn pantoffels aan doen, maar vrouwtje-lief" heeft de uitnoodiging voor een bridge-avondje enthousiast aan genomen. De houd van serieuze radio programma's. Maair ik krijg nooit een kans, want de kinderen eischen het krankzinnigste gedoe uit den aether en vrouwtje-lief de zes op-éénjwJcrank- zinnigste uitzendingen. De eenige keer, dat ik aan de radio mag komen, is, wanneer ze kapot is en gemaakt moet worden. Of wanneer er niets anders is dan statistiek, Mussolini of Antoinette van Dijk. Itó zet mijn denkbeelden voor mijn gezin uiteen ,maar niemand schenkt er eenige aandacht aan. Ik ben de typische va der. U kunt diait zien aan mijn seheeve hakken en aan mijn hoed, die niet te om schrijven is. Dd heb geen echte verkwik kende rust meer gehad sinds mijn tweede jaar. Ik moest eigenlijk eens naair een dokter. Maar ik heb al zoo'n hooge reke ning bij hem staan voor mijn vrouw en de kinderen. Ik voel me nerveus. Maar zij zegt, dat dat alleen maar vanwege de beurskoersen is. Ik heb een paar aspirien tjes noodsg. Maar het huisje is leeg. Ik boud van de middenmoot van de visch, Maar ik krijg de staart. Ik ben belang rijk, wanneer er een schilderij moet wor den opgehangen, of wanneer het slot van de buitendeur niet werkt. Ons gezin be slaat rit vijf krachtige mcnschen. Maar ik laat do liond uit. Ik ben de typische vader. Ik ben een slaaf van den plicht, Wolkbreuk, storm, overstroomingen kun nen mij niet van mijn weik afhouden. Ik moet goed werkten onder alle weers omstandigheden. Soms zie ik' mij zelf als oen held. Maar de kinderen zeggen: Kijk de ouwe heer 'sgek doen" en mijn vrouw noemt me „papportje". Efc ben' de typische vader. Ik weet het zeker. Iilc zou den hoofdprijs winnen ais ik in New-York woonde. Maar ik woon niet in. New-York. En wie organiseert er nui hier eens zoo'n wedstrijd? 1 Zuid-Slavië Prinsregent Panl binnenkort - naar Londen? Te Belgrado is het gerucht in omloop^ dat prins-regent Paul binnenkort Op reis naair Londen zal gaan. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prp per kwartaal/ 2.—; franco per" post f 2.50. Prijs per -week: 15 ets. Afion- derpjke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentièn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vódr 8 unr. Een bepaalde plaats van advertentièn wordt niet gewaarborgd. 5.^ Pnjfl der Advertentièn: vdil 1regels t 1-55; Mn 0001Q Iedere regel meer f <L30, in het Zaterdagnammer liU» 15 regels f180, iedere regeJ meer f035 - Reclames f0.75 per regel. IncassokoatenS cta.j postirwrtantles 15 cta. 'faneven van advertentièn bijabdnnementxijnaanUetBureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling lueine Advertentièn opgenomen t f 0.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden» 's Woensdags: Kleine Advertentièn tot 25 woor den f ÖJ25f mits vóór Dinsdagavond O uur aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags* Kleine Advertentièn 1100, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. VaS. De heer J. Schuurmans, directeur van de gemeentelijke handelsavondschool, die mor gen het onderwijs verlaat. dut HOOGSTRAAT 91 P" Brillen voor Ziekenfondsledcn

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1